mmm Effies beursen' geeft fraai beeld van haven Agenda Weerzien na 30 jaar bij De Akker oPIENie teso texelse'Hcouram TEXELSE 2 COURANT Meer dan 150 schepen en scheep jes telde de Texelse vissersvloot in 1898. Bij de nummering tot en met honderd stonden er alleen geen TX26, TX32 en TX84 geregi streerd. Ruim honderd jaar later, op 1 januari 2005, zijn er nog maar 31 vissersschepen. Een enorme teruggang, zeker als je je realiseert dat de uit vier vaar- tuigende bestaande pleziervaart is meegeteld en ook een onder Engelse vlag varend schip voor het gemak tot de Texelse vloot wordt gerekend. Deze opmerkelijke gegevens staan te lezen in Effies beursen. 225 jaar haven Oudeschild. dat deze week verschijnt. Het boek brengt in meer dan 450 historische en recente foto's de ontwikkelingen rond de haven in beeld. Een flink deel is gewijd aan de diverse soorten bedrijvig heid binnen de visserij, het lossen en de verwerking van de vis, de werkzaamheden op de kade en het leven aan boord. Effies beursen is zonder veel preten ties tot stand gekomen. 'Als u ver wacht met dit boek een volledige, gedetailleerde geschiedschrijving van de haven van Oudeschild te krijgen, raden wij u aan het weer te sluiten. De opzet is u mee te nemen in de herkenning van de haven in al zijn facetten', schrijven samen stellers Martha Witte-de Kind en Gré Zegers-Zijm in hun voorwoord, terwijl ze op het omslag melden dat er veel fotomateriaal bewaard is gebleven en dat ze hopen 'de goede keus' te hebben gemaakt. Waarschijnlijk hebben ze inderdaad goed geselecteerd. Want hoewel de lezer alleen maar kan raden wat Witte en Zegers tijdens hun uren lange (uit)zoektochten hebben laten liggen, zal hij menig plezierig uurtje kunnen doorbrengen met het boek. Hier en daar staan wel wat slor digheidjes (in de vorm van schrijf fouten) in de bijschriften, maar de foto's - kiekjes, ansichtkaarten en werk van professionele fotografen - zijn over het algemeen fraai en zeer gevarieerd. Dat wil niet zeggen dat ze het volledige verhaal vertel len, beseffen ook de samenstel lers. 'Een hoofdstuk over de visserij levert hoofdzakelijk mooie en vooral sfeervolle plaatjes op, maar vertelt niets over de harde en zware maar gevaarlijke aspecten dat het beroep van visserman met zich meebrengt. Was je vroeger hoofdzakelijk afhan kelijk van de weergoden en de vis stand of je überhaupt een boter ham, laat staan beleg erop kon verdienen, tegenwoordig spreken ook de "goden" in Den Haag en Brussel een (on)deskundig woordje mee', schrijven ze ter inleiding van het hoofdstuk over de visserij. Naast de visserij wordt ruim aan dacht besteed aan de geschiedenis van de haven zelf, de bebouwing, de scheepswerf van De Wijn, het scheepsdok van eerst Boom en later Texdok, TESO, beurtdiensten Stuk voor stuk werden de lammeren aan boord getild. Deze ongedateerde foto h opgenomen in het hoofdstuk 'Beurtdiensten en overige transporten'. Hoge opkomst kleuractie Bassie De oproep aan de Texelse jeugd in de krant van vrijdag om kleurteke- ningen van Bassie bij de redactie in te leveren, in ruil voor vrijkaartjes voor de voorstellingen van 23 tot en met 25 juli in de Burgemeester De Koninghal was niet tegen dove mansoren. Al vroeg in de ochtend meldden fans van de clown zich aan de balie met een ingekeurde prent, Poot stijf Zeventien /aar en even na twaalven langs de Nesweg weer terug naar huis. Weet iemand een onschul diger weg te bedenken? En uit gerekend daar word je vanuit het duister ineens besprongen en van je fiets gerukt. Een idioot begint op je in te slaan en te schoppen. Hij heeft het voorzien op je tas. Gelukkig alleen maar op je tas. Hij kan niet vinden wat hij zoekt en gaat er even later m het duister vandoor, jou met de nodige kneu zingen achterlatend. Vragen we tegenwoordig met meer als we iets nodig hebben? De kans is groot dat na dit bericht de eerste tijd geert meisje zich meer veilig voelt om 's avonds alleen op de fiets te stappen en door haar ouders of, indien voorradig, door haar grote broer moet worden weggebracht. We gaan maatregelen nemen. Zoals er over maatregelen wordt gedacht om het nieuwe raad huis tegen mogelijke vandalen te beschermen, zoals alle bankjes en voorzieningen tegenwoordig van- daalbestendig worden gemaakt. Zoals de Koger ondernemers vin den dat vandaallustige jongeren bezig moeten worden gehouden om overlast te beperken. Doen wij dit alles met, dan is het toch ook onze eigen schuld als de dingen vernield worden. Sorry dat wij dit hekje, bordje, bankje van gewoon hout hebben gemaakt. Is dit met de omgekeerde wereld? Wij verwennen de klieren die de maatschappij belagen, door ons steeds aan hen aan te passen en als het ware met koekjes smeken om toch vooral lief te zijn. Alsje blieft, we doen toch zo ons best voor jullie! Met je kop in het zand en een blinddoek voor lopen is het andere uiterste, maar waar ligt de grens? Wat dat betreft kunnen we een voorbeeld nemen aan de reactie van de Engelsen op de bomaanslagen vorige week. Stiff upper lip. alert zijn op signalen en ons leven niet laten regeren door verkeerde elementen. Zeg ik dit ook tegen mijn eigen dochter als ze 's avonds laat alleen naar huis moet? Eeehh. ja! Verkeerde ele menten knjgen alleen een kans als wij hen hun gang laten gaan. Pien Verberg In 1951 werd een kinderzege! uitgegeven waarop het pakhuis op de haven van Oudeschild staat afgebeeld. en transportschepen, de oorlog en het toerisme. Al deze foto's zijn thematisch gerangschikt, terwijl bij het begin van elk hoofdstuk een korte maar verhelderende toelich ting is opgenomen. Daarnaast is ruimte gereserveerd voor allerlei bij zondere evenementen, plaatjes van in de haven zwemmende mensen en winterse taferelen. Het laatste hoofdstukje, De haven en zijn men sen, bevat naast veel portretten ook foto's van vissers en oud-vissers, die op een vaste plek bij elkaar komen om de laatste nieuwtjes uit te wisselen. Aan deze beursende mannen dankt het boek zijn naam. Het door Langeveld de Rooy fraai vormgegeven en gedrukte boek zal over belangstelling met te klagen hebben. Gisteren waren al 734 van Februari 1940: Oudeschild in het ijs. de 1250 gemaakte exemplaren ver kocht, zodat andere belangstellen den zich zullen moeten haasten. Zaterdag is het vanaf 12.00 uur te koop op de haven en in het Mari tiem en Juttersmuseum. Maandag kan het tussen 19.00 en 21.00 uur worden opgehaald in dorpshuis 't Skiltje. Het ligt niet in de boekhan dels. Het boek kost €15,-. Kijkje in de klas in Jozefschool De Jozefschool stelt ouders en andere geïnteresseerden woensdag 13 juli in de gelegenheid om een kijkje te nemen in de klas. Van 10.30 tot 12.00 uur zijn er verschillende presentaties. Over hoe kinderen leren werken met de computer, over Pluk van de Petteflet en over hoe een klaslokaal een Texelse uitstra ling krijgt. Vliegeravond verschoven De vliegeravond op het strand tus sen paal 9 en paal 12 die altijd op dinsdag werd gehouden, is ver schoven naar woensdagavond. Vliegerenthousiastelingen zijn de hele zomer wekelijks vanaf 19.30 uur welkom om vliegers uit te pro beren. De avond wordt gehouden in samenwerking met het Vliegerhuis in Den Burg. om met een gratis entreebewijs de deur uit te stappen. Ondanks de ruime belangstelling zijn met alle kaartjes opgeraakt en is er nog een beperkt aantal beschikbaar De kaartjes worden alleen uitge reikt aan kinderen, ouders kunnen ze afhalen bij Drogisterij Parfumerie Mets. Plus Supermakt en Primera Mets en ze zijn ook te koop aan de zaal. Ze kosten €10,-. De voorstel lingen beginnen om 19.00 uur. Oud-leerlingen van basisschool De Akker in Oosterend die in 1975 in de eerste klas zaten en elkaar soms na tientallen jaren niet had den gezien, ontmoetten elkaar zaterdag weer en raakten niet uit gepraat. De reünie waarvoor zo'n 25 voormalige klasgenoten naar Oosterend waren gekomen, liep uit tot zondagmorgen 5.00 uur. Het was voor velen lang geleden dat ze elkaar hadden gezien, laat staan gesproken. Een aantal voor malige klasgenoten woont nog in Oosterend en groet elkaar bij het passeren, maar van een praatje komt het meestal met. En doordat zo'n vijftien oud-leerlingen naar de overkant zijn verhuisd, hebben die elkaar uit het oog verloren. Het maakte het weerzien in de voorma lige School met de Bijbel, die dertig jaar later een flink stukje groter en moderner was geworden, er alleen maar leuker op. Sommigen herken den elkaar direct, bij anderen moest er goed worden gekeken. Ook bleek het geheugen tot opmerkelijke din gen staat. De één wist nog wanneer de ander zijn verjaardag vierde, wie er goed was in gymnastiek. Over die persoon werd gezegd: "Als we jou in het team hadden, dan won- De schoolklas in 1980. Bovenste rij vlnr: Peter de Wolf. Arno Koot, Rob Boogaard, Jack Rammers, Richard van Tatenhove (overleden), Pieterjan Kampstra, Martin Daalder, Jan Drijver, meester Henk de Boer (overleden) en John Eelman (overleden). Midden: Rinse Stark, Sijb van der Vis, Ellen Eldering, Miranda Krotje, Petra de Jong, Marg Bremer en Karin Vlaming. Onderste rij: Mirjam Witte, Marjan Brouwer, Gre van der Vis. Anneke Bostelaar, Martin Vlaming, Julliët Krotje en Lonneke de Smidt. nen we.' Om de sfeer van tientallen jaren geleden op te roepen, hadden leerlingen oude rapporten, hand werk, schoolfoto's en zelfs de tekst uit een musical die in de vierde klas was opgevoerd meegebracht. Aan wezig was ook juf Tiemersma, van wie ze in de eerste klas les kregen en die nu nog steeds voor de klas staat. Haar leerlingen herinnerden zich nog de fraaie tekeningen die ze op het bord maakten. Ze was de kunst nog niet was verleerd, zo bleek uit de afbeeldingen die ze zaterdag had gemaakt. I Voor een uitgebreid overzicht van activiteiten verwijzen wij naar de gratis Vakantiekrant, die op vrijdag met deze krant wordt verspreid en naar de website j www.texelsecourant.nl. Dinsdag 12 juli: Om 19.00 uur begint op de wie lerbaan aan de Haffelderweg een wedstrijd van Wielervereniging Texel. In Oosterend begint om 19.30 uur een wedstrijd om het Texels kam pioenschap ringsteken. In jongerencentrum Time Out aan de Wilhelminalaan in Den Burg begint om 19.30 uur de eindpre sentatie van zeven bands uit de popschool van de Muziek- en Dansschool. In het gemeentehuis komt om 20.00 uur de gemeenteraad bijeen voor een openbare vergadering. In de doopsgezinde kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een con cert van Jeanny Beerkens (cello), Jussi Paananen (viool) en Carmen Keijser (piano). De toegang is gra tis, na afloop wordt een inzame ling gehouden ter bestrijding van de kosten. In Cinema Texel draaien War of the Worlds (11.30, 19.00, 21.45 uur), de Nederlands gesproken film Herbie - Fully Loaded (12.00 en 14.00 uur), de originele ver sie van Madagascar (16.30 uur), De Kameleon 2 (14.15, 16.15 en 19.15 uur) en Batman Begins (21.30 uur). Bioscoop De Kie kendief op vakantiecentrum De Krim in de Cocksdorp vertoont Madagascar in drie talen: Neder lands gesproken (14.00 en 16.00 uur), Duits gesproken (19.00 uur) en Engels gesproken met Neder landse ondertiteling (21.30 uur). Woensdag 13 juli: Van 10.30 tot 12.00 uur zijn er in de Jozefschool verschillende pre sentaties voor ouders en andere geïnteresseerden. Op het strand bij paal 28 gaat om 19.30 uur de eerste van zes strandlopen van start. Vandaag is de eerste dag van de kermis op de Nikadel in De Koog. Deze duurt tot en met 17 juli. In Cinema Texel draaien War of the Worlds (11.30, 19.00 uur, 21.45 uur), de Nederlands gesproken film Herbie - Fully Loaded (12.00 en 14.00 uur), de originele ver sie van Madagascar (16.30 uur), De Kameleon 2 (14.15, 16.15 en 19.15 uur) en Batman Begins (21.30 uur). Bioscoop De Kie kendief op vakantiecentrum De Krim in De Cocksdorp vertoont de Nederlands gesproken versie van Madagascar (14.00 en 16.00 uur) en de originele versie van Mada gascar (19.00 uur en 21.30 uur). Donderdag 14 juli: In en ojn zwembad Molenkoog aan de Slingerweg in Den Burg wordt van 10.00 tot 12.00 uur de jaarlijkse ouderenochtend gehou den voor mensen vanaf 55 jaar. Vrouwenvereniging De Kaarsvlam verkoopt in de protestantse Wad- denkerk in De Cocksdorp van 11.00 tot 17.00 uur zelfgemaakte kleding ten bate van het orgel fonds. Vandaag, morgen en overmorgen wordt in Oudeschild het 225-jarig bestaan van de haven gevierd. Hoogwater te Oudeschild Di. 12 0.16 en 12.35 u. Wo. 13 0.46 en 13.14 u. Do. 14 01.00 en 13.50 u. Vr. 15 01.20 en 14.25 u. Za. 16 02.10 en 15.04 u. Zo. 17 02.45 en 16.20 u. Ma. 18 04.50 en 18.15 u. Di. 19 06.50 en 19.15 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 17 juli op om 05.35 uur en gaat onder om 21 58 uur; donderdag 14 juli eerste kwartier. Een uitgebreid programma stas in de Vakantiekrant. Op de Nikadel in De Koog isót kermis tussen 13.00 en 23.00 uir geopend. De Texelse band Make me Smife speelt van 21.30 tot 01.00 ui uiteenlopende (pop)klassiekers strandpaviljoen Paal 12. Bij moj weer wordt buiten gemusiceerd. In Cinema Texel draaien Waro the Worlds (aanvang 12.00,19.Q: en 21.45 uur), de Nederland; gesproken versie van Madagas car (12.15 en 16.15 uur), Z<x$ in Afrika (14.00, 16.00 en 19.15 uur), de Nederlands gesprok? film Herbie - Fully Loaded (14 E uur) en Sahara (21.30 uur). Vrijdag 15 juli: Tarotiste Madame Carla leest in eetcafé Ploff Inn in de Bin nenburg tarotkaarten en hand.Z; is aanwezig van 13.00 tot 16.K uur. De entree is gratis, een sesss kost €10,-. Om 15.00 uur wordt in het geboui van Agrifirm aan het Meyerteba het pamflet 'Morgen is vandaa van de Texelse landbouw gepre senteerd. Op het voetbalveld van ZDH Den Hoorn gaat om 19.30 uur® eerste crossloop van het seizoen van start. Met diverse afstand? en categorieën. Op de Nikadel in De Koog is de kermis tussen 13.00 en 23.00 uu geopend. In Cinema Texel draaien War er the Worlds (aanvang 12.00,19.0C en 21.45 uur), de Nederlane gesproken versie van Madaaas- car (12.15 en 16.15 uur), Zoopr Afrika (14.00, 16.00 en 19.15 um de Nederlands gesproken Si Herbie - Fully Loaded (14.15 uu] en Sahara (21.30 uur). Bioscoop de Kiekendief op vakantiecentnw de Krim vertoont de Kameleon! (14.00 en 16.30 uur), Madags- car Engels gesproken/Nederlarö ondertiteld (19.00 uur) en Gues Who (21.30 uur). In verband met de te verwacf» drukte zet TESO rond het weg end een extra boot in. Vrijdag? maandag vaart de tweede tussen 9.30 en 16.00 uur,: dag tussen 8.30 en 15.00 uir zondag tussen 14.40 en 20.00ux Vrijdagochtend en zondagme- dag worden op Texel wachttijd? verwacht, oplopend tot een ui In Den Helder moeten reizigers op vrijdagmiddag en zaterdag gehele dag rekening houden me wachttijden. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Br. Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactle@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredactei/i Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 596 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6-1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar €34,65 33,05 Per jaar €67,50 65.35 Bij verzending naar het buitenland zin portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vod afloop van de abonnementsperiode De klas in 2005. Bovenste rij vlnr: Peter de Wolf, Arno Koot, Juf Tiemersma, Rob Boogaard, Jack Rammers, Pieterjan Kampstra, Martin Daalder en Petra Brouwer. Midden. Sijb van der Vis, Ellen Eldering, Miranda Krotje, Petra de Jong, Marg Bremer, Karin Vlaming en meester Jansen. Onderste rijMirjam Witte, Marjan Brouwer, Gre van der Vis, Anneke Bostelaar, Martin Vlaming, Julliet Krotje en Corna Makerlaar. Horizontoer in Den Burg Het reizend muziek- en theater festival Horizontoer doet maandag 8 augustus Texel aan. Vanaf 16.00 uur vinden optredens plaats op verschil lende lokaties in Den Burg. De Horizontoer bestaat uit artiesten die geen financiële vergoeding krijgen. Veel van hen gebruiken de toer om nieuw materiaal te proberen. Naast Texel worden Harlingen, Vlieland, Terschelling en Ameland bezocht. Het middagprogramma duurt van 16.00 tot 19.00 uur. Op de Stenen plaats en in de Binnenburg spelen dan Dr. Universe, Vermakelaar, De Boeddha's, de Fanfare Sere- Actival, Toadstool en Fris en Fa 's Avonds vanaf speelt van?;. uur From USA bij De Smulpo^ en Zober vanaf 21.00 uur'' Zwaan, Milestoon and Friends» 22.00 uur in De Twaalt Ba» Smalltalk vanaf 22.00 uur in Da en Marshmellow Steamrol 22.30 uur in In den Grooten DINSDAG 12 JULI 2005

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2