'Als ze ons nog nodig hebben zijn we er' I 4 Oudgedienden verlaten surfclub Opslag van grond mag nog in beperkte mate TEXELSE g couRANT JJit de school geklapt Van voetbalvereniging ZDH naar SV De Koog In gesprek met... schooljuf Eloise de Jong-Smit Trainen voor de autocross Onderzoek in Den Hoorn: kinderen willen zwembad DINSDAG 12 JULI 2005 Een keer in de maand is een deel van de krant ingericht voor de jeugdige krantenlezers. Om beurten gaan de hoog ste groepen van de Texelse basisscholen op pad en schrij ven zij over de dingen die hen bezighouden. Deze keer is Uit de school geklapt ingevuld door de journalisten van de Jan Drijverschool uit Den Hoorn. Vijf kinderen die nu bij SV De Koog spelen, voetbalden eerst bij ZDH. Al die kinderen wonen ook in Den Hoorn. Wij zijn ook twee van die vijf kinderen. Toen we nog bij ZDH speel den. waren we E-tjes dat was na een tijd niet meer leuk, want toen hadden we niet genoeg spelers voor een elf tal en we wonnen alles met ongeveer 15-0. Nu spelen we in het D-team van De Koog. En vier van die vijf jon gens gaan na de zomervakantie zaal voetballen, maar dat is wel bij ZDH! Sean van Heenwaarden en Geert Ridderinkhof Even kennismaken: overblijfvader Eef Ter voorbereiding op de auto crossen van deze zomer, namen Wil Brouwer en Paul ter Steege tij dens een training een kijkje op de baan in Eierland en schreven hun ervaringen voor de krant op. Op zaterdag 11 juni was er auto crosstraining voor alle klassen. Om twaalf uur begon de keuring en om twee uur gingen de junioren op de baan. Na vijf minuten rijden moesten ze stoppen, want toen was de rodeo aan de beurt. Daarna kwam de vier- cilinder vrije klasse op de baan en tot slot de stockcars. ledereen mocht vier keer de baan op. Het viel op dat er zeer weinig stockcars waren. Bij de rodeo en ju- iioren waren opvallend veel deelne mers. daarom moesten beide klas sen in tweeën gedeeld worden. Er waren weinig auto's in de muur ge raakt, hoewel het toch wel erg glad was. Er waren wel auto's in de grep pel geraakt, maar die hadden weinig schade. Toen de eerste junioren auto's op de baan kwamen, moesten de meeste auto's van deze klasse eerst gekeurd worden, ledereen kwam door de keuring heen. De meesten moesten nog wat verande ren aan hun auto, omdat er soms wel wat kleine dingetjes fout waren en die moesten verbeterd worden. De junio ren waren op het eind net opgesteld om de baan op te gaan, maar toen wisten ze niet zeker of ze de baan wel op mochten. Na een tijdje wachten mochten ze toch niet de baan op. De training was goed verlopen en nie mand is gewond geraakt. Sil Brouwer en Paul ter Steege Het overblijven bij ons op de Drijverschool is altijd heel gezellig. Eef maakt onze tosti's klaar en gaar. Eef woont ook in Den Hoorn, hij is onze overblijfvader. Hij zet altijd thee en maakt limonade. Hij maakt in de herfst en de winter ook altijd soep. En om de beurt neemt iemand ketchup of mayonaise mee, lekker voor op de tosti. Om twaalf uur gaan wij naar de overblijf. Dan zijn de groepen 12, 3 en 4 er al dus dat is best druk voor Eef. We eten en drinken dan alles op. In het voorjaar als het mooi weer is. gaan we na het eten weer gauw naar buiten, lekker spelen. In de winter blijven we lekker binnen. Dan gaan we spelletjes doen zoals: tafel voetbal, vier op een rij, kaarten, do mino, schaken of dammen of rustig een boekje lezen. We moeten wel een beetje rustig doen, anders kan Eef heel streng zijn. Dat rustig doen lukt niet altijd, maar we doen ons best. Soms is hij blij dat we weer de klas in moeten, denken wij. Lianne en Larissa De journalisten Karin en Denise van de Drijverschool hebben Eloise de Jong-Smit geïnterviewd. Zij wilden wel eens weten wat er zo leuk is aan het voor de klas staan. Vraag 1Als u zou moeten kiezen zou u dan liever op een jongensschool zitten? 'Ik zou liever op een jongensschool zitten, omdat jongens als ze ruzie hebben ze elkaar een klap geven en dan is het goed, maar meiden blijven nog door kibbelen. Vraag 2: Wat vindt u het leukste vak op school? 'Ik vind taal en begrijpend lezen erg leuk. Vraag 3: Welk vak vindt u het leukst om te geven? 'Ik vind knutselen en tekenen het leukst om te geven. Vraag 4: Wat vindt u een mooi aantal kinderen om in de klas te hebben? '20 tot 25 kinderen in een klas. Vraag 5: Wat hebt u liever: kinderen die al veel weten of wilt u ze echt iets leren? 'Ik wil ze natuurlijk iets leren. Vraag 6: Wilt u minstens één keer boos kunnen worden? 'Nee, ik wil liever niet boos worden, maar dat moet af en toe wel. Vraag 7: Wat vindt u leuker: les ge ven of nakijken? 'Ik vind les geven leuker, maar soms nakijken als er gekke dingen zijn ge maakt. Vraag 8: Waarom wilde u juffrouw worden? 'Vroeger wilde ik al juffrouw wor den, maar dan voor kleuters. Later koos ik toch voor de bovenbouw, dus de groepen 7 en 8.' Kann en Denise zvevn We hebben een onderzoek gedaan naar wat kinderen in Den Hoorn mis sen. De kinderen uit de groepen 1 en 2 willen graag een zwembad en een kennis in Den Hoorn. Een kermis gaat misschien nog wel lukken, maar een zwembad? Cynthia uit de combinatiegroep 3-4 wil graag een skibaan en ook een kermis. En Sarah uit groep 5 wil een heel grote speel tuin met manege erbij. Bram uit groep 6 wil een meertje op school waar je met bootjes op mag varen. Larissa uit groep 7 wil graag een manege en een heel grote speeltuin. Paul uit groep 8 wenst een skatebaan en een autocrossbaan. Sommige dingen gaan misschien nog wel luk ken, maar een skibaan, manege en een autocrossbaan? Michelle, Rosa en Alex Ssl, pak een fototoestel', klonk ooit op Dijkmanshuizen. Wat ronmogelijk werd geacht, ge- wrde. Bij wijze van hoge uitzon- tng probeerde Wieb van den sg ook eens of hij op een surf- Wik kon staan. Na een paar me- frhield hij het voor gezien. Het lag Onbeduidend beter om wedstrij den te organiseren en de club haiende te houden. Ingeveer een kwart eeuw zijn Wieb Ina van den Berg de drijvende rachten achter de windsurfclub ge- •sest. Wieb organiseerde tal van •sistnjden en samen met Ina was hij tonlang het gezicht van het clubhuis £_het surfstrandje bij de Wadden- k Recent hebben de twee hun •skzaamheden neergelegd om het »c"rustiger aan te doen. 'Maar we Ken niet weg hoor', aldus Wieb. 'Als Sons nog nodig hebben, zijn we er K»ze.' Marc van Rijsselberghe, een cere oudgediende, heeft zich tege- Nd teruggetrokken als voorzitter. plaats is overgenomen door Jons ^ens en het beheer van het club- toisin handen van Anton Kooiman ftomen. feben Ina raakten begin jaren tach- 3bi|de club betrokken doordat hun tcon André er surfde. Wieb keek re- vanaf de kant toe hoe hun zijn zoon op een plank van Wim Moerbeek leerde surfen, totdat op een dag toenmalig bestuurslid Her man Boks aan zijn mouw trok. Hij wist dat Wieb bestuurlijk actief was bij IJs- .club Oost en vropg.hem..of bli.rnis-_ schien ook iets voor de surfclub zou willen doen. 'Dat heb ik natuurlijk eerst even afgehouden, maar later ben ik toch in het bestuur gaan zit ten', vertelt Wieb. Al snel was hij bij de ene na de andere wedstrijd van de sport in opkomst betrokken. Hij werkte mee aan de organisatie van het Branding Promotion Circuit, de Holland Surfpoule, de surfwedstrijd Den Helder-De Cocksdorp vice ver sa, wedstrijden tussen Texel en Vlieland en hij was zestien jaar gele den één van de oprichters van de Texelrace. die vorig jaar waarschijn lijk voor het laatst is gehouden. 'En tien jaar geleden hebben we bij paal 28 ook het Europees Kampioen schap windsurfen gehouden. Toen stond er tien dagen lang bijna geen wind, konden er maar een paar manches worden gevaren, maar het was beregezellig.' Het ontbreken van de wind speelde soms ook andere wedstrijden parten. 'We hebben drie keer thuis ladingen broodjes voor Den Helder-De Cocksdorp vice versa staan smeren en dan ging die wed strijd de volgende dag niet door. We hebben die broodjes toen maar bij Panorama en de Scouting gebracht, want het zou zonde zijn om ze alle maal weg te gooien.' Ina kwam via Wieb bij de club. Met ..andere vrouwen ontfermde ze zich over de kantine die in de beginjaren nog uit een oude SRV-wagen be stond. 'Daar stonden we met brood jes en soep. Die wagen moest telkens worden weggereden, omdat hij niet op de dijk mocht blijven staan.' Met behulp van erelid Gerrit Spanhaak kon de SRV-wagen voor een keet van de voormalige PEN-centrale worden ingeruild. Wieb: 'Die moesten we in het begin ook telkens uit elkaar ha len, totdat we van Uitwaterende Slui zen het aanbod kregen om een vast gebouw bij de Kaap neer te zetten. Dat hebben we niet gedaan, omdat je daar met een sterke stroming zit, maar toen hebben we wel gevraagd of het gebouw aan Dijkmanshuizen ook vast kon blijven staan. Dat bleek geen probleem te zijn.' Van Rijsselberghe Marc van Rijsselberghe kwam onge veer tegelijkertijd met de zoon van Wieb en Ina bij de surfclub. 'We de den mee aan wedstrijden langs de gehele Nederlandse kust en dan was het altijd-de kunst om André achter me te houden. Soms lukte dat wel, Wieb en Ina van den Berg waren 25 jaar lang de drijvende krachten van de windsurfclub aan Dijkmanshuizen. soms niet.' Van Rijsselberghe vindt het na jarenlang voorzitterschap een goed moment om te stoppen 'An ders word je een oude zeur die iets al tien keer heeft gezegd en voor de elfde keer met hetzelfde verhaal komt aanzetten. Dan kan er beter een nieuw iemand komen, daar wordt dan weer beter naar geluisterd.' Ook Van Rijsselberghe blijft op de achter grond voor de club beschikbaar. 'Dorian en Adriaan blijven er lesge ven, dus ik blijf er ook bij betrokken.' De drijvende krachten vertrekken op een moment dat de surfsport in de verdrukking zit. De belangstelling is tanende, waardoor dit jaar zowel de Texelrace ais de wedstrijd Den Hel der - Texel is afgelast. 'Terwijl we ook tijden hebben gehad dat er 180 surfers hier op dijk zaten te eten tij dens Den Helder - Texel', aldus Wieb. Van Rijsselberghe verwacht dat de surfsport de komende jaren toch weer toeneemt. 'Maar dan meer als specialisme in verschillende klassen.' Zo zeilen zijn zoons Adriaan en Dorian beiden in de Formula-klasse. Van Rijsselberghe verwacht niet dat kite-surfen de plek van windsurfen overneemt. 'Kitesurfen is relatief ge compliceerd en je hebt ook altijd aanlandige wind nodig. Surfen is dan toch gemakkelijker.' De club, die re cent tot kite- en windsurfclub is om gedoopt, telt op het moment zo'n vijf tig leden. ■^chapszorg Texel en vele an- *en zouden het liefst zien dat het total locaties voor grondopslag ®P Texel tot één werd terugge- tocht, maar met het terugbrengen het aantal grondhopen van nti9 naar een kleine tien is vol- f^sde gemeenteraad het maxi- "3al haalbare gerealiseerd. kïele grondhopen die er verspreid "Texel lagen, zijn velen een doorn 'het oog. Aanleiding voor de ge ënte om de nota Grondopslag op ae'te schrijven, waarin een aantal •^en wordt aangewezen voor Opslag. Daarbuiten mag geen ^worden opgeslagen. Stellingen worden verleend aan De en Van de Wiel, dat in Oude- al lange tijd voldoet aan alle "gingen om alle categorieën 13°Ptemogen slaan. Het betreft capaciteit van 5000 a 6000 ku- ^meter grond. Daalder BV vroeg Remming voor de opslag van "Jkuub grond en 3000 tot 4000 ju^and bij de asfaltmolen op de Z1, Volgens de gemeente is deze j-j«zeer geschikt. Tatenhove mag eUsdijk een grondbank vesti- 5000 kubieke meter grond, vervalt de als ongewenst opslag aan de Koningsweg Pierend. Dirk Roeper vroeg toe- Ljhing voor de opslag van grond tede Westerweg. Omdat dit als ongewenst wordt gezien, is besloten de grondopslag mee te nemen in de procedure voor de opslag van mate rialen bij zijn bedrijf aan de Aken- buurt, waarbij de opslaglocatie naar achteren wordt uitgebreid. Ook Nico Roeper krijgt toestemming voor een depot. De door Westerlaken ge vraagde grondopslag aan het Schil derend is volgens b en w landschap pelijk slecht inpasbaar. Westerlaken en Werner Dros geven nu de voorkeur aan een gezamenlijke opslag aan de Rozendijk, op het bedrijf dat Dros onlangs heeft aangekocht. Met als uitgangspunt dat elke Texelse grond- verwerker een opslagmogelijkheid hoort te hebben, krijgt hij toestem ming voor een opslag van maximaal 4000 kuub. Tegen de zin van buur man Henk Brugge, die maandag avond tijdens de behandeling van de nota in de commissie Grondgebied zijn zorgen uitte. 'Het aantal grond transporten met grote vrachtwagens is de laatste tijd flink toegenomen. Maar de Rozendijk, de toegangsweg naar een groot recreatiegebied, is hiervoor te smal en het fietspad ligt bij boerderij De Fenne te dicht op de weg.' Hij vreest voor de verkeersvei ligheid. Verschillende fracties toon den begrip, maar vonden zijn argu menten niet doorslaggevend om de locatie te schrappen. Wel wilden ze dat er nog eens goed naar de verkeerssituatie werd gekeken. Dis cussie was er verder over een klei- depot van Hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier aan de Schansweg, waar het waterschap 500 kuub klei van hoogwaardige kwaliteit op voorraad houdt, om in tijd van nood te kunnen benutten. Maar dit depot komt niet voor op de lijst van de gemeente. Verschillende raadsleden toonden zich gevoelig voor de argumenten van Jan Vonk van het hoogheemraadschap, maar- uitsluitsel zal pas worden gegeven tijdens de raadsvergadering in au gustus. Subsidie voor riet en bomen De subsidieregeling voor herstel en aanleg van landschapsele-men- ten is weer opengesteld. Particu lieren, boeren en verenigingen kunnen tot 1 september bij Land schap Noord-Holland subsidie aanvragen voor aanleg en onder houd van landschapselementen als duinrellen, houtwallen, fruitbo men, iepenbeplanting en rietkra gen. Het gaat hier om de subsidieregeling Vaargeul Oudeschild weer op diepte Landschapselementen die is inge steld door de provincie en die is be doeld om het karakteristieke land schap van Noord-Holland te ver sterken en te behouden. Veel land schapselementen die in de loop van de tijd hun oorspronkelijke functie hebben verloren, zijn verwaarloosd of verdwenen. Dit jaar maken duinrellen, duinwateren en herstel van iepen beplantingen een grotere kans ge subsidieerd te worden, leder jaar worden twee subsidie rondes gehouden, in april en in sep tember. In de eerste ronde kwamen dit jaar 48 aanvragen binnen, waar- bij het vooral ging om hoogstam- fruitbomen, windsingels, houtwallen en poelen. Gezien het geringe aantal aanvragen van belangenorganisaties als (agrarische) natuurverenigingen, historische verenigingen en vnjwil- ligersgroepen roept Landschap Noord-Holland juist deze op om een aanvraag in te dienen. Zij kunnen in aanmerking komen voor subsidie wanneer zij (of hun leden) land schapselementen in eigendom heb ben of wanneer zij een nieuw gebied willen inrichten. Voor meer informa tie: Landschap Noord-Holland, tel. 0251 - 662244 of website www.land schapnoordholland.nl. Inspreken niet bij raadsvergadering Het wordt vooralsnog niet moge lijk voor Texelaars om, op uitzon deringen na, tijdens raadsver gaderingen in te spreken. De raadscommissie Werkwijze Raad heeft een voorstel om het spreek recht uit te breiden dinsdagavond afgewezen. Tijdens commissievergadering kun nen bewoners van het eiland gewoon hun zegje doen, maar tijdens de raadsvergadenng is dat niet mogelijk. Het college had voorgesteld dat te veranderen om meer Texelaars naar de raadsvergaderingen te knjgen en de betrokkenheid met de politiek te vergroten Volgens de meeste poli tieke partijen doet het toestaan van insprekers tijdens een raadsverga dering echter afbreuk aan het over leg dat zij met hun eigen achterban en steunfracties hebben. Als er vlak voor de definitieve besluitvorming in de raad nog wordt ingesproken, zou den de raadsleden over die inspraak geen overlegtmeer met hun achter ban kunnen voeren. Na enig overleg kwamen de commissieleden tot de conclusie dat er wel kan worden in gesproken tijdens een raadsverga denng als het betreffende onderwerp urgent is en niet kan worden door geschoven naar een eerstvolgende commissievergadering. Piet Stan daart (Texels Belang) opperde de mogelijkheid eens verder na te den ken over de invoering van opinië rende raadsvergaderingen, waarin geen besluiten worden genomen, zodat daar ook kan worden ingespro ken. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) stelde voor eventueel tijdens raads vergaderingen een gedeelte zonder besluitvorming in te lassen, zodat mensen daar kunnen inspreken. 'De raadsvergadering is de enige plek waar alle vijftien raadsleden bij elkaar zitten en ik kan me voorstellen dat mensen daar gebruik van willen ma ken.' De vaargeul van de haven in Oude schild is weer op diepte. De Aquanaut, een ploegboot van aan nemer De Vries en Van de Wiel, heeft vorige week de laatste correc ties aan de zeebodem uitgevoerd, waarmee aan de voorwaarden van Rijkswaterstaat is voldaan. Dat het baggerwerk met overbodig was, bleek in april en mei, toen ver schillende kotters in de smalle en ondiepe toegangsgeul aan de grond raakten. De vaargeul was in 2004 voor het laatst uitgebaggerd, maar doordat het werk in 2005 door om standigheden wat langer op zich liet wachten was de geul volgens vissers op sommige plekken nog maar tien meter breed en op sommige plekken ondieper dan dè vereiste vijfeneen- halve meter. Om achterstallig onder houd in de toekomst te voorkbmen heeft RWS acht weken geleden met aannemerscombinatie Ooms Con struction en De Vries en Van de Wiel een contract afgesloten, op grond waarvan deze aannemer ervoor moet zorgen dat de geul en de haven op de vereiste diepte blijven. Voor het bag gerwerk zette de aannemer twee hopperzuigers in. de Eureka en de Zeeland, en de ploegboot Aquanaut, die op plekken kan komen waar de twee andere schepen met bij kunnen. RWS stelt scherpe eisen aan het baggerwerk. Afgesproken is onder meer dat De Vries en Van de Wiel elke twee maanden moet aantonen dat de geul voldoende op diepte is. Toen uit metingen bleek dat de bodem er op bepaalde plekken met helemaal naar tevredenheid bij lag. heeft de Aqua naut deze week een laatste correctie uitgevoerd. Voorstellingen De Karavaan De dertiende editie van rondrei zend theaterfestival De Karavaan gaat donderdag van start in Hoorn. Voorstellingen zijn van zondag 24 tot en met zaterdag 30 juli ook op Texel te zien. Op het parkeerterrein bij de OSG speelt de groep Vis a Vis van zondag 24 tot en met woensdag 27 juli de voorstelling Kooiboys, geschikt voor iedereen vanaf twaalf jaar. De voor stelling duurt iets meer dan een uur en begint steeds om 19.15 en om 22.15 uur. Radio Amigu van Kalebas Produkties speelt op een schip, waar iedereen getuige kan zijn van de live radioshow van Tante Jewel. Deze voorstelling vindt plaats bij paal 17, van dinsdag 26 tot en met zaterdag 30 juli en duurt ongeveer vijftig minu ten. Donderdag 28 juli spelen van 14.00 tot 22.00 uur straattheatergroepen uit binnen- en buitenland op de Groene- plaats in Den Burg. Onder de uit voerenden bevinden zich acteurs, muzikanten, acrobaten en clowns, zoals Alda Loeffen, Lee Hayes, Corrie en Agaath en de Drie Naakte Man nen. Alle straatvoorstellingen zijn gratis toegankelijk. Kaarten voor Vis a Vis en Kalebas zijn te verkrijgen bij de VW in Den Burg of telefonisch bij Kunst en Cultuur Noord-Holland, tel. 023 - 5319139. Meer informatie is te vinden op de website www.karavaan ,nl. Te gast bij raad Een idee van de gemeenteraad om Texelaars als gast bij raadsvergaderingen uit te no digen, krijgt serieuze vormen. Na de zomervakantie wil de gemeente beginnen met hef uitnodigen van de eerste be zoekers. De partijen willen op die manier laten zien op welke manier de be sluitvorming in zijn werk gaat. Over het algemeen is de publieke tribune in de raadzaal bij belang rijke of aansprekende zaken goed gevuld, maar verder zitten er vaak alleen een handjevol vaste bezoekers De gedachte is dat bezoekers onder meer met een hapje en drankje informeel over de werkwijze van de ge meenteraad worden bijgepraat. De leden van de raadscommissie Werkwijze Raad adviseerden dinsdagavond de groepen klem te houden. Raadsgriffier Marit de Porto, die de bezoeken verder gaat uitwerken en coördineren, zei uit te gaan van groepjes van vier a vijf mensen. In den lande zijn er meer gemeenteraden die inwoners bij hun vergaderingen uitnodigen. Ter voorbereiding op de eerste Autocross van 24 juli werd zaterdag getraind. (Foto archiel Texelse Courant/

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 9