Onderscheidingen en lof bij start havenfeest Twee eeuwen haven in 1980 groots gevierd Archiefstuk J COURANT 1 Mier iov •jqrr c=z EM WRT DOEN W6 IN 20o6? Tpypi cp r- VRIJDAG 15 JULI 2005 Ota op de onderscheiding. Van links naar rechts burgemeester Geldorp, Jaap Bakker en zijn vrouw Corry. 'haar beurt wilde Geldorp ook 25 'Vooruit kijken. Zij voorspelde dat ifóntal vissersschepen dan verder Benomen, maar dat de zij duur- oevisserij beoefenen. Industriële ^van vis en oesters zal werkge ld bieden en de jachthaven "eer ligplaatsen krijgen in de hui- •"sserijhaven. Andere projecten komende 25 jaar tot stand -en komen, zijn een toeristische Tag, een permanente expositie ^derwaterarcheologie. een wa- n' de reddingboten binnen. ^Plaats, een grote windturbine oohatiepunt voor duurzame ®9|e en de historische 'gouden haven-Schans-Brakestein js' door zonne-energie aan- •ven boot ook vanaf zee bereik- «izijn. Het museum zal bij dit .^belangrijke rol blijven spe- belangrijkste cultuurhisto- Museum van het eiland. rne' het oog op dat laatste had hoort een schildje met het gemeente wapen, bestemd voor de stuurhut van de veerboot die in het museum is nagebouwd. Totale inzet Jaap Bakker dankt zijn koninklijke onderscheiding aan zijn uitzonderlijke inzet voor het museum. In 1980 zat hij als vertegenwoordiger van de dorpsgemeenschap in de werkgroep die het museum van de grond bracht. Verder was hij als voorzitter van de dorpscommissie gedurende acht jaar lid van de stuurgroep en was zolang het museum bestaat als vrijwilliger bezig met rondleidingen, speelde hij piraat, demonstreerde touwslaan, gaf voorlichting over het museum en le verde materiaal en kennis op maritiem gebied. Geldorp wees erop dat Bakker zich ook op andere ma nieren verdienstelijk heeft gemaakt. Zo is hij sinds de oprichting in 1965 actief lid van toneelvereniging Nieuw Leven waar hij ook van zich deed spreken als regisseur en decor bouwer. 'Iemand die zich geruime tijd ten bate van de samenleving heeft in gespannen en anderen heeft gesti muleerd.' Bakker was zichtbaar onder de in druk van de onderscheiding, maar was ad rem in zijn reactie. 'Na Piet Hein ben ik de tweede Nederlandse kaper die een onderscheiding knjgt.' Ook Bakkers broer Hans, die enige jaren geleden wegens zijn verdien sten als redder van de KNRM ook tot lid in de Orde van Oranje Nassau werd benoemd, hield een felicitatie toespraak. Twee dezelfde lintjes in één familie leek hem uniek, maar hij had er zorg over dat de twee broers en hun negen zusters binnenkort al lemaal 65 jaar of ouder zijn, dus AOW-gerechtigd, maar nog kernge zond, zodat het er met naar uitziet dat zij spoedig het veld zullen ruimen. Een kleine ramp voor de Staat der nog te bouwen huizen wordt hiermee een indruk gegeven van wonen en werken van Texelaars in vroegere tij den. De opening was onderdeel van een toneelstukje, waarin Hilly Keijzer met fraaie Tesselse teksten zeer op dreef was. Maar dat gebeurde pas nadat Hilly's echtgenoot Willem Keijzer in de bloemetjes was gezet wegens zijn aandeel in de bouw van de huisjes. De viering van het havenjubileum begon 's middags met het binnenlo pen van zeventien historische red dingboten. aangevoerd door de loodsbotter Texelstroom. Afgezien van twee Engelse boten hebben alle vaartuigen ooit dienst gedaan bij de reddingmaatschappij en zijn nu van particulieren die er de watersport mee beoefenen. De eigenaars vor men de vereniging 'Oude reddings glorie' die eens per jaar meedoet aan Hans Bakker gaat ook als vrijwilliger in het museum aan de slag. Als broederlijke bedrijfskleding stelde hij dit shirt voor. 'Driedaags feest zonder wan klank', kopte de Texelse Courant van dinsdag 5 augustus 1980 bo ven een artikel dat vrijwel de hele voorpagina en een flink deel van de rest van de krant innam. Een vloot- show en een groot vuurwerk vorm den de grootste publiekstrekkers van de festiviteiten, die waren ge organiseerd rond het 200-jarig bestaan van de haven van Oude- schild. Beide evenementen trok ken ruim 8.000 betalende toe schouwers. In een oude wier- schuur bij de molen werd het Mari tiem Museum geopend. 'Oudeschild kan voldaan herademen. Het driedaags feest ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de haven had met beter kunnen slagen.' Dat waren de eerste zinnen van een bijzonder lijvige reportage, waarin de Texelse Courant verslag deed van de festiviteiten, die tot stand waren ge komen dankzij een kolossale hoe veelheid werk van - hoofdzakelijk - vrijwilligers. Kosten noch moeite wa ren gespaard om de inwoners van Oudeschild, andere Texelaars en toe risten drie spetterende feestdagen aan te bieden. Met onder meer een historische optocht, een koud buffet met 270 deelnemers, een demon stratie met politiehonden, concerten van KTF/DEK en de koren Advendo en Soli Deo Gloria, een vlootshow van Texelse kotters, oude films, een roeiwedstrijd tussen kottervissers en TESO-personeel, kinderspelen, een vlottenrace, demonstraties van de reddingmaatschappij en de marine, een optreden van Pipo de Clown, tobbesteken, paalklimmen en optre dens van feestbands in een 60 bij 30 meter grote feesttent hoefden de bezoekers zich moment te vervelen. Drie dagen lang was het prachtig zo merweer en dat was een belangrijke oorzaak van het succes van het feest, volgens de verslaggever. 'Toch moet de waarde van deze factor niet over dreven worden. Want door de warmte was het Texelse strand een pittige concurrent. Daarbij kwam dat het zaterdag een belangrijke wissel dag was. Tienduizenden toeristen reisden af om plaats te maken voor anderen. Er moet van worden uitge gaan dat deze mensen nauwelijks in de gelegenheid zin geweest die dag het feest te bezoeken. Trekt men dan ook nog de strandbezoekers af. dan mogen de handen worden dichtge knepen over het feit dat zaterdag toch nog duizenden naar Oudeschild stroomden en mag de conclusie wor den getrokken dat het programma zeer aantrekkelijk was voor de "ge wone" toerist die in gezinsverband zijn vakantie op ons eiland door brengt.' Het feest werd ook een financieel succes. Om de kans daarop zo groot mogelijk te maken, had de organisa tie besloten dat de feestgangers een toegangskaartje moesten kopen. Voor twintig gulden hadden ze toe gang tot alle festiviteiten. 'Behalve de Strijd om de Man en de Vrouw', zo als de krant had aangekondigd, want kennelijk was die alleen bedoeld voor inwoners van Oudeschild. Om ervan verzekerd te zijn dat alleen kaart houders de haven en de dijk konden betreden, waren de toegangswegen voor alle anderen afgesloten. 'Deze stringente regeling gaf financiële ze kerheid, maar verwekte ook wrijving, want er waren uiteraard mensen die gratis door de controles wilden om dat ze om één of andere reden op het terrein er achter moesten zijn', had de verslaggever gemerkt. Ovengens ver liep het feest verder zonder wan klank. 'De kans op verstoringen door (brood)dronken lieden is bij dergelijke evenementen altijd levensgroot aan wezig, maar het verliep allemaal voor beeldig. Er is niet gevochten en er zijn geen vernielingen of ordeverstorin gen van betekenis geweest.' Aan hoogtepunten, zoals gezegd, geen gebrek. Ludiek van aard was de overtocht die Henk Collou in een bakkerstrog maakte van Wieringen naar Oudeschild, de omgekeerde herhaling van een stunt die Barend Bakker in 1624 uithaalde en waarvan melding wordt gemaakt in de kroniek UIT 118 JAAR TEXELSE COURANT van Medemblik. De tocht verliep uit stekend, maar was wel erg ver moeiend. 'Dat was te merken nadat Henk de Noorderhaven was binnen gevaren en daar door een grote schare belangstellenden werd ver welkomd. In de feesttent werd hij of ficieel toegesproken, maar Henk was nauwelijks in staat om er veel op te zeggen.' In een oude wierschuur werd het Maritiem Museum geopend On danks het grote aantal genodigden, die bijna ook allemaal het woord voer den, werd de opening geen al te offi ciële plechtigheid. Dat was te danken aan loco-burgemeester Jook Nauta, die in de huid was gekropen van een verre voorganger van hem, (waarne mend) schout mr. Conrad Reinbach. Of eigenlijk was het andersom, want de schout vertelde dat hij via nacht merries 'een goede en innige relatie' met Nauta had opgebouwd en dat ze overeen waren gekomen dat hij diens lichaam een dag lang had mogen le nen om de opening van het museum bij te wonen. Vanwege zijn grote be langstelling voor maritieme zaken had Reinbach 'van Petrus een spe ciaal uitreisvisum gekregen'. 'Collega Nauta mocht gezien de reine staat van zijn zieltje zonder meer mijn plaats tijdelijk innemen', aldus de schout, die het museum opende door op een scheepstoeter te blazen, De festiviteiten werden op de eerste dag bijgewoond door Commissaris van de Koningin R.J. de Wit, die on der meer een vaartochtje kreeg aan geboden met de mijnenveger Hr Ms. Bussemaker. Omdat het marine vaartuig niet meer zou terugkeren in de Oudeschilder haven, moest De Wit samen met burgemeester Engel vaart en zijn vrouw op zee overstap pen op een kotter om weer op Texel te komen. Als gevolg van de smalle havenmond en de krachtige ebstroom liep de kotter aan de grond, waarna twee sleepboten eraan te pas moesten komen om de kotter los te trekken. In een foto-onderschrift meldt de verslaggever dat op Texel wordt beweerd 'dat de schipper de kotter met opzet heeft laten vastlo pen op verzoek van de burgemees ter', om de Commissaris op die ma nier duidelijk te maken dat de havenmond dnngend moet worden vergroot. De burgemeester ontkende dat met stelligheid. 'Nee hoor Ik ben ervan overtuigd dat het een grapje was.' Verkleed als schout Conrad Reinbach verrichtte loco-burgemeester Jook Nauta de opening v. één van de initiatiefnemers, jutter Cor Ellen. Rechts burgemeester Jo Engelvaart. OMH DFM 5 TB RT D£ TRF) RNRQêÏêÏ?) I EN 2.00ï*„oDE DüKVERZWflwrC/ 1 ICi Ibtftl HERDENklNG GEBOoBTejj [DriG -aaKKÊR.I «isloet van reddingboten lopen de jubilerende haven binnen e opening van de festiviteiten ter gelegenheid van het 225-jarig be- aan van de haven van Oudeschild stond gisteren in het teken van hulde [onderscheidingen. Aan het Maritiem en Juttersmuseum, dat het zil- ren bestaansjubileum viert, werd de erepenning van de gemeente iel toegekend en medeoprichter Jaap J. Bakker werd benoemd tot din de Orde van Oranje Nassau. •ereblijken werden in de maquette- uitgereikt door burgemeester Geldorp. Voorafgaand ging zij jebreid in op heden, verleden en komst van de Oudeschilder haven zij een 'bastion van visserij en iatievaart' noemde. Ze consta te dat veel van wat haar voorgan- •Jo Engelvaart bij de 200-jarige 'igin 1980 voorzag is uitgeko- zoals de verbreding van de «nmond, de uitbouw van de ssantenhaven en een definitieve jing van het toen net opgerichte ultiem en Juttersmuseum. Alleen verwerking van vis tot froducten is niet van de grond de gemeenteraad in geheime zitting besloten de erepenning aan de Stich ting Maritiem en Juttersmuseum toe te kennen, met nadrukkelijke vermel ding dat het museum en de eraan verbonden medewerkers en vrijwilli gers zich tot dusver al zeer verdien stelijk hebben gemaakt voor de Texelse gemeenschap. Geldorp over handigde de penning aan de kers verse directeur van de Stichting Texels Museum Just van den Broek, maar die gaf hem onmiddellijk door aan museumdirecteur Esther Banki. Hij verklaarde dat hij zelf nog maar een maand in functie is en dus niet aan het succes van het museum heeft bijgedragen. Bij de penning Nederlanden. 'Vadertje Drees zal zich omdraaien in zijn graf.' Bakkers vrouw Corry werd nadrukkelijk bij de hulde betrokken omdat ook zij actief was bij het museum. Ze kreeg de DVD Water, wind en golven. Deze werd ook overhandigd aan Bert Ko ning die 30 jaar in dienst is van de Stichting Texels Museum, waarvan 25 bij het museum in Oudeschild. Gré Zegers en Marha Witte presen teerden met trots hun fotoboek Effies beurze over de geschiedenis van de haven. Ze deden dat met een gees tig samenspraakje waarin verslag werd gedaan van de voorbereidingen en overhandigden de eerste exem plaren aan de burgemeester en Jaap Bakker. Huisjes Bakker speelde gisteren een hoofd rol. Hij mocht ook een onlangs opge leverd huisje op het museumterrein openen. Samen met bestaande en Z uur fr Altijd wel een reden voor een feestje Jaap Bakker en Hilly Keijzer op weg naar het te ontsluiten huisje op het een evenement. Door toedoen van Hans Eelman was de keus nu op Texel gevallen zodat honderden toe schouwers op het havenhoofd een bonte stoet van reddingsvaartuigen aan zich voorbij zag trekken. De brandweer zorgde voor een speciaal welkom door met spuiten ter weers zijden van de havenmond een poort van waterstralen te vormen. Een beetje gegniffel werd opgeroepen door de Neeltje Jacoba omdat deze boot korte tijd eigendom is geweest van topcrimineel Klaas Bruinsma en daardoor in het nieuws kwam ten tijde van de kwestie Mabel Wisse Smit. De huidige eigenaar Harm Roosendaal is de grapjes van voor bijgangers onderhand spuugzat', maar had wat dat betreft op Texel geen last. Zijn vereniging werkt met ballotage. Nieuwe leden worden toe gelaten als zij van onbesproken ge drag zijn. Kerkdienst havenfeest In het Zeemanskerkje in Oudeschild wordt zondag een speciale dienst gehouden in het kader van het 225- jarig bestaan van de haven. In de dienst wordt stilgestaan bij het be roep van visserman en voorganger dominee Der Nederlanden, die een week met een kotter is meegevaren, vertelt iets over haar ervaringen. De kerkdienst ademt de sfeer van een dienst uit vervlogen tijden en ook de liederen zijn aan het thema aange past. De dienst begint om 11.00 uur.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5