Vakantiekrant {Boekingen via lopen terug Op volkstuinen Léégkógen woedt strijd om de macht Hilariteit tijdens natte zeskamp 225 jaar haven Been 9ebroken Cjroen "JvartsJewels ïn het harL, V f,*i andbouw incasseert complimenten [Oproep tot samenwerking ussen overheid en sectoren Seizoen moet nog beginnen' Beschonken op de bromfiets TC-bezorgers vallen op met nieuwe fietstassen texelseScourant KONSUM Verschijnt wekelijks t/m 26 augustus giro cHuqHq Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg onderlinge samenwerking en iriteit is er de afgelopen vijf niet op vooruitgegaan. Die lijke constatering deed bur ster Joke Geldorp vrijdag, is de presentatie van het pam- Morgen is vandaag van de irarische sector. 'Het is tijd dat «el eens goed gaat nadenken j/erhoe er naar de toekomst moet lorden gekeken', riep ze onderne- Krs en sectoren op met plannen komen, waarbij ze verwees naar flink gevulde kas van het iddenfonds. landbouw en de werkgroep die rantwoordelijk is voor het pamflet, lasseerde de nodige complimen- Geldorps oproep aan de ver eende sectoren tot solidariteit en renwerking, sluit aan op een wens werd geuit in het pamflet van de touw. Als één van de hoofdpun- staat daarin vermeld dat eeen renwerkingsverband moet komen ssenland- en tuinbouw, gemeente, lerschap, provincie en gezamen- inatuurbeschermingsorganisties uitvoering geeft aan de Texelse dbouwagenda. 'De toekomst maak net alleen, die maak je met elkaar, stiebben elkaar hartstikke nodig', Arnold Langeveld, drijvende tót achter het pamflet. Hij bena- te de grote invloed die de agra- v. sector heeft op de uitstraling ••et eiland en noemde met name teurige perceelsranden. 'Veel sen beleven daar plezier aan.' •voorzitter Jaap Hin consta- dat de bollensector en ihouderij door een diep dal als gevolg dat de opper- ra bollen een flinke veer heeft en het aantal schapen litgehold. 'We gaan door een diep dal. Als ook de kennis ver dwijnt, zijn we de echte verliezer.' Ontwikkelingen die de landbouw be dreigen, zijn eerder toe- dan afgeno men, stelt de werkgroep die het pam flet heeft samengesteld. Het Europese landbouwbeleid veran dert sterk, het beschermende land bouwbeleid is weggevallen en de we reldmarkt wordt maatgevend. De internationale concurrentie en druk op de prijzen nemen voortdurend toe, waardoor landbouwgebieden die te gen de gunstigste kostprijs produce ren de meeste concurrerentiekracht hebben. Bedrijven die voor de (we reld) markt produceren ontkomen niet aan schaalvergroting en overle ven kan alleen als de bakens tijdig worden verzet. Schaalvergroting uit zich in het landschap door minder bedrijven die actief agrarisch worden gebruikt en er komen nieuwe, grotere gebouwen op het platteland. Een grofma-ziger en opener landschap, constateren de schrijvers van het pamflet. 'Dat hoeft niet slecht te zijn voor het behoud van een weids en open landschap.' Het eerder genoemde samenwer kingsverband kan volgens de werk groep een bijdrage leveren aan de vitaliteit van de landbouw. Het moet zich onder meer gaan bezighouden met de waterhuishouding, waarover de sector zich grote zorgen maakt, en dient een aanspreekpunt te zijn voor het Investeringsbudget Lande lijke Dienst en andere fondsen. Ver der wil de landbouw dat er meer werk van wordt gemaakt om Texel bij de Europese subsidieverstrekkers op de kaart te zetten. Vrijdagavond presenteerde de PR- groep van de landbouw de nieuwe website www.landbouwtexel.nl. Autocross Circa 160 coureurs, meer dan ooit tevoren, verschijnen aan de start van de autocross die zondag 24 juli wordt gehouden op het circuit in Eierland. De snelheden kunnen wel eens hoog oplopen. Om de kleibaan in conditie te brengen heeft de organiserende MAB-club Texel een wals van 7000 kilogram aangeschaft. Pagina 3 Concours Hippique Een kleine duizend paardenlief hebbers genoten zondag van het Concours Hippique dat bij manege Akenburg werd gehouden. Het weer speelde de organiserende men vereniging Tussen Wad en Duin in de kaart, het afwisselende programma en de fraai opgetuigde paarden zorg den voor een aantrekkelijk kijkspel. Pagina 2 Noodcamping open De noodcamping aan de Westerweg is afgelopen weekend open gegaan. Evenals voorgaande jaren kunnen kampeerders hier terecht als alle an dere campings vol zitten. De nood camping is geopend tot met zondag 14 augustus. Deze periode is bepaald in onderling overleg tussen de ge meente en de WV. Hierbij worden de bezetting van de kampeerbedrijven en de voor Texel meest belangrijke vakanties als uitgangspunt genomen. Evenals voorgaande jaren wordt de noodcamping beheerd door Nico Erwich. Hij bemiddelt in het vinden van een plek op de reguliere cam pings. J Een 46-jariqe vrouw uit Den B Beeld van 't donderdagavond gehou den FóórAffie in de haven van Oude- schild, een zeskamp waaraan acht tien teams meededen en waarbij water een centrale rol speelde. Op de foto van Bert Koning zijn zeskampers druk doende een strandbal over te brengen van het ene deel van de ha ven naar het andere. Een andere be proeving vormde het paling- en eis- pel, waarbij men moest zaklopen in een bigbag, een ei naar elkaar over gooien, paling uit een bak water vis sen, garnalenpellen en VOC-muntjes uit een bak water vissen. Verder deoriginaliteitsprijsgingnaardeVis- moest er worden gezwommen en wijven, die als haringen in een ton andere huzarenstukjes worden uitge- verschenen. Een uitgebreide (foto)re- haald. Het spel trok flink wat belang- portage over de viering van 225 jaar stelling, veroorzaakte veel hilariteit en haven staat elders in deze krant verliep zonder incidenten. Winnaar werd het team van Astrid van der Vis, il reserveringen dat via de It gedaan, is flink terugge- De zogeheten 'overvraag' minder en veel toeristen op een last-minute-aan- Desóndanks lijkt de -? te in het hoogseizoen niet veel - der dan vorig jaar. 'De ver- thtingen zijn begin juli altijd 3 Bespannen, maar het seizoen ntpas volgende week', aldus iet Vriezema, van de afdeling beringen van VW Texel. &meer Texel aars verkeren in de 9Inging dat het minder druk is op fcnd Hoewel het al half juli is, B#and nog niet 'vol' en worden "lillende toeristische activitei- I bezocht. De vrees dat het toen allesbehalve goed zal i. groeit Volgens Vriezema is *81 bekend verschijnsel rond "tijd. 'Dan is het begin juli en ^mensen het idee dat het sei- 18 begonnen en dat het meteen ït zitten. Dat is niet zo. Het 'vaak even voordat de drukte op tornt. Zeker omdat de regio 'Paskomend weekend vakan- 19'' Daar komen de meeste DIB JURIDISCHS et# H VAN DD 6£M£W£ L WL N£ER IK Zie H£M GVD VAKDR DAN MIJN eieeN vrouw Texel-bezoekers vandaan', licht de VW-medewerkster toe. De VW con stateert vooralsnog geen grote ver schillen met vorig jaar. 'Wel is het zo dat de grote overvraag beduidend minder wordt. In het verleden moes ten we veel vaker nee verkopen dan nu het geval is. Maar de populaire ge bieden, vooral rond De Koog, zitten weer vol. Ook de accommodaties met een goede prijs-kwaliteitver-hou- ding doen het goed. Wel merk je dat de minst gewilde huisjes, bijvoor beeld appartementen in Eierland, niet vol raken.' Hoewel het volgens Vriezema dus niet verontrustend min der druk is, is wel sprake van enige terugloop. 'Onze boekingen zijn flink teruggelopen en ik neem aan dat dat ook voor veel accommodaties geldt.' Verdersignaleert de VW een opval lende verschuiving naar last minute- boekingen. 'Een paar jaar geleden moesten we soms in maart al nee verkopen. Dat is nu niet meer zo.' De afgelopen week was er veel vraag naar accommodatie voor de ko mende drie weken, waarin ook de Bouwvak valt. Die weken zijn zeer populair. Uit de cijfers van TESO blijkt voorals nog geen sprake van terugloop. De cijfers van juli zijn nog niet openbaar, maar juni kende na een aarzelende start een uitstekende afsluiting. Er werden 6,44 procent meer auto's vervoerd, ruim 3 procent meer perso nen en het aantal overgezette fietsen steeg met ruim 4 procent. Het aantal vervoerde vrachtauto's, campers en caravans steeg zelfs met bijna 8,5 procent. Bij een alcoholcontrole in de Dorps straat heeft de politie in de nacht van donderdag op vrijdag een 34-jarige man uit De Koog aangehouden. Hij reed op zijn bromfiets, terwijl hij bijna de helft meer dan de toegestane hoe veelheid aan alcoholische versnape ringen had gedronken. De man kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. De rijpheid van de tomaten en de verwachtingen over de aardappel enoogst zijn bij volkstuinvere niging De Léégkógen aan de Wes terweg niet het gesprek van de dag. Op de tuin tegenover de PWN woedt al enige tijd een strijd om de macht, waardoor de sfeer beneden het nulpunt is gedaald. Partijen liggen dermate overhoop, dat één groep voorzitter Jan Vlaming wil afzetten, terwijl het andere kamp juist vertegenwoordigers van eerstgenoemde groep uit het be stuur wil verwijderen. 'Jan negeert een aantal bestuursle den, Jan negeert besluiten die door het vorige bestuur zijn genomen en Jan wil zich niet bij meerderheids standpunten van het bestuur neer leggen.' Niet de minste verwijten aan Tiet adres van Jan Vlaming, die enige tijd geleden met ruime meerderheid van stemmen tot voorzitter van de tuindersclub werd gekozen. Niet tot ieders tevredenheid, zo blijkt uit de brief die een groepje van vier bestuur ders en leden onlangs rondbracht bij de andere leden. De tegenpartij, het Twee keer in de week brengt Simon Kramer uit Den Burg meer dan 200 exemplaren van de Texelse Courant rond. 'Veel lezers staan al te wachten tot ik kom', vertelt de 15-jarige Texelaar, kleinzoon van Joop Kramer die in het loodtijdperk de krant decennialang heeft gedrukt. Simon kiest een andere toekomst en heeft net te horen gekregen dat hij met goede cijfers is overgegaan naar de derde klas en volgend jaar start op de afdeling Consumptief van OSG De Hogeberg. Want hij wil kok worden en het liefst op Texel. Hij is één van de ruim dertig bezorgers die zorgen dat het lokale nieuwsblad op tijd door de brievenbus wordt geschoven. Sinds kort zijn ze nog beter te herkennen aan de nieuwe, felgroene fietstassen die uitgever Langeveld de Rooy voor hen heeft aangeschaft. kamp Vlaming, reageerde deze week met een brief waarin de voorzitters kwaliteiten van Vlaming juist worden geprezen. De wederzijdse argumen ten zullen woensdagavond ongetwij feld ter sprake komen tijdens een extra Algemene Ledenvergadering in de Witte Burcht, met als enige agen dapunt 'de voorzitter'. 'Wij stellen u voor de voorzitter te ontslaan', aldus W. Noordhoff, die zegt namens het bestuur te spreken. Hoe heeft het zover kunnen komen? Zeker is dat een groepje volkstuin ders dat al wat langer aan de Wester weg tuiniert, het niet eens is met een aantal standpunten van de nieuwe voorzitter. Zo negeerde hij een besluit van het vorige bestuur om een Texelaar die lid wilde worden niet toe te laten tot de vereniging, 'ledereen moet de kans krijgen om, mits er plaats is in de tuin, lid te worden', verwoordt Paula van Tongelen in een brief aan de leden het standpunt van Vlaming. Onenigheid is er ook over de vraag of leden die op het midden terrein zitten al dan niet een tuinhuisje mogen bouwen. Tuinders die er al wat langer zitten en wel een schuur tje hebben, vinden dat de nieuwko mers dat met mogen. Maar de ge- Lees verder pagina 5 Een 46-jarige vrouw uit Den Burg heeft zondagmiddag een beenbreuk en kneuzingen opgelopen toen ze op de kruising Kogerstraat-Georgiëweg werd aangereden door een 80-jarige automobilist uit Oosterend. De vrouw stak rond 16.45 uur op de fiets de Georgiëweg over en kreeg geen voor rang van de auto die haar naderde vanaf de Kogerstraat. Ze kwam ten val en moest voor behandeling wor den overgebracht naar het Gemini ziekenhuis. (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer VERKEERSSCHOOL Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Gratis bijlage TEXELSF®( Oil RANT Advertenties voor de Vakantiekrant van 5 augustus kunnen worden ingeleverd t/m maandag 25 juli 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11996 DINSDAG 19 JULI 2005

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1