Paardentandarts op Summer Event ÜMMi oPIENie Concours Hippique trekt veel bekijks TEXELSE 2 COURANT Een bittertje voor na het jutten Geknip^Cf Bakker kijkt kunst af in Oudeschild Agenda teso Wat Aardappels Bij het woord 'aardappel' raken weinig mensen direct in vervoe ring. Een aardappel roept geen romantische gevoelens bij de mens wakker. Gelein zal nu wel direct in de touwen springen en met hem nog een paar selecteurs en telers van bijzondere rassen, maar zij zijn uitzonderingen. Uit drukkingen als 'nuchtere aardap pel' en 'een mens is geen aardap pel' zeggen genoeg. Maar nu, in deze tijd van het jaar, je gelooft je neus en ogen met. Al van ver waaien verrukkelijke geuren over de landerijen. Er begon iets in me te borrelen toen ik zondagmiddag langs de eerste akker fietste. Bij het tweede perceel werd het al sterker en bij het derde werd het onweer staanbaar. Ik kon er niet voorbij, stapte af en vlijde me neder aan de rand van het aardappelveld. Sloot de ogen en liet het over me komen. Al gauw zweefde ik weg naar ho ger sferen. Nou blijf je daar met vijfenzeventig kilo schoon aan de haak natuurlijk niet zo lang hangen en denkend aan de foto die in de krant van dinsdag circus Althof aankondigde, was ik met een klap weer terug op aarde. 'Koeien bij Circus Althof' kopte het verhaaltje. Leuk fotootje van een jonglerende koe erbij, verwacht je dan. Maar nee, twee dames aan de trapeze, was het enige dat ons werd voor geschoteld. Met de beste wil van de wereld kon ik in de luchtacro- bates niet iets van een koe ontdek ken. 'Welk rund heeft dit zo samen gesteld', dacht ik, steeds veront waardigder wordend. Moet ik nu het circus boycotten of mijn abon nement op deze krant opzeggen? Maar door de onweerstaanbare geuren van het aardappelveld hield ook mijn boosheid niet lang stand. Slechts een klein spoortje van on genoegen bleef hangen. Tot op vandaag. Aardappels! Pien Verberg Dorpshistoncus Jaap Bakker, die de eer had de kunsttentoonstelling in 't Sklltje te openen, toont een gebakje dat is geïnspireerd op een havengezicht dat is gemaakt door Harry Tielemans. dtnra Timmvmtn) DINSDAG 19 JULI 2005 en voorkomen kunnen worden. Zo wel paarden die recreatief worden gehouden, als paarden die in de sport worden uitgebracht, hebben veel baat bij een goed verzorgd gebit. Ze zullen meer plezier hebben tijdens het rijden, vriendelijker zijn in de omgang en door een verbeterde stofwisseling goedkoper zijn in onderhoud. De conditie van het gebit is uiteraard per paard verschillend en is mede afhan kelijk van het ras, de levenswijze en het soort voer. Sommige paarden hebben van nature een sterk gebit en andere weer een zwak. Ook zijn er paarden met een aangeboren afwij king. Het is belangrijk dat de eigenaar eventuele problemen leert zien en zich realiseert dat de oorzaak een gebitsprobleem zou kunnen zijn. Op de website www.equinedentist.nl is meer informatie over gebits problemen en de bijbehorende ken merken te vinden. Naast het bezoek van de tandarts is op het Summer Event een keur aan (oude) ambachten en demonstraties te zien. Carlo Witte veroverde met Figaro tijdens het Conc Uc azijnzure, rozerode bes raakte volkomen verwe ven mei Terschelling, of Frystan heeft zijn beerenburg (leve de Weduwe Joustra uit Sneek) en Ameland z(jn Com- mandeurtje (geliefd onder zeelui) en Nobeltje uit 1901, m recept van Johann Hendricus de Jong. boer-herbergiertc Ballum.Op Schier- Het tweede deel van de Zomerserie van het AD Magazine (behorend bij het Algemeen Dagblad van 2 juli) handelt over 'Friesland en de Wad den'. Veel aandacht voor natuur, cul tuur en historie met een korte uitstap naar de streekproducten. Hierin komt ook het Texels lam even ter sprake, in de vorm van 'gegrild Texels lam met balsamicosaus', een recept van Joyce Huisman. Opvallend is dat bij het artikel over 'Een bittertje voor na het jutten', waarin de verschillende eilander kruidendrankjes ter sprake komen, een kruik (Texels) Juttertje staat afgebeeld, terwijl alleen de drankjes van de Friese eilanden be sproken worden. Het zevende deel van de Zomerserie gaat over Noord- Holland. Wellicht dat Texel daarin nogmaals ter sprake komt. Jozefschool brengt musical Leerlingen van groep acht van de Jozefschool in Den Burg sluiten don derdag het schooljaar af met een opvoering van de musical Flashback. De uitvoering is bestemd voor ou ders, oud-leerkrachten en genodig den en begint om 20.00 uur. Dinsdag (vandaag) vindt de generale repetitie van de musical plaats. Deze begint om 19.30 uur en is te bezoe ken door de grootouders van de kin deren uit groep acht en door leerlin gen van vorig schooljaar. De Kip in Klif 12 In Klif 12 in Den Hoorn treedt zondag 24 juli ensemble De Kip op. De Kip bestaat uit acht tot twaalf solistische kleinkunstenaars die samen een avondvullend programma brengen, daarbij begeleid door een pianist of band. De avond heeft het karakter van een open podium met een geva rieerd, onvoorspelbaar en wispelturig programma van veel losse nummers uitgevoerd door een solist, een duo of de hele groep. De complete voor stelling duurt twee maal vijftig minu ten en begint altijd met een kort film pje, waarin duidelijk wordt dat het gezelschap uit liefhebbende ama teurs bestaat. Ook treden regelmatig gasten op, wat vaak uitmondt in een gevoel van saamhorigheid tussen de artiesten en het publiek. De voorstel ling begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €11,-. Reserveren kan via tel. 319633. Een kleine duizend paardenlief hebbers genoten zondag van het Concours Hippique dat bij manege Akenburg werd gehouden. Het weer speelde de organiserende menvereniging Tussen Wad en Duin in de kaart, het afwisselende programma en de fraai opgetuigde paarden zorgden voor een aan trekkelijk kijkspel. De traditie van het concours gaat ver terug, maar nog steeds draait het om show. Menners die met hun paarden en aanspanningen perfect voor de dag willen komen. Te ?ien waren ge poetste paarden met gevlochten manen, fraaie kostuums en bijzon dere rijtuigen. Het leverde menig compliment op van jurylid Bijl uit Wormerveer, wier echtgenote en mevrouw Heetveld de combinatie van Tineke Spigt en Rasjana (eigen dom van Piet Daalder) tot schoonste geheel uitriepen. De felbegeerde Zil veren Zweep die door de gemeente wordt uitgereikt was een prooi voor Carlo Witte met Figaro. Veel bekijks trokken ook de leden van rij- en menvereniging Westerkwartier uit het Groningse Tolbert, die een de monstratie gaven met Shetland po ny's. Maar ook de Texelse inbreng werd gewaardeerd. Er paradeerden een stuk of acht Friezen, er liepen een- en meerspannen en in de pony rubriek werd het item Speel Uw Spel nauwlettend gevolgd, evenals de trekpaarden van Frans Bakker, die volgens traditie twintig, toen veertig en later zestig kinderen achter zich aansleepten. Totdat een boom brak en het hele spul tot vermaak van ve len over de grond rolde. Uitslagen Limiet: 1M. Daalder met Ratina D, 2. P Daal der met Rasjana B, 3. W. van Elk met Pedro. 4. W Goenga met Unox en 5. P. Beers met Maurits Friezen voor showwagen 1F. Witte met Pinkster, 2 E. Witte met Jelmer. 3 J. Keijser met T|itske. 4L de Leeuw met Bir. 5. J Schaap met Victor, 6. B. Beuvmg met Wietske en 7. C. Bakker met Boyte. Tuigpaarden gereden onder zadel. 1M Witte met Figaro, 2. W van Elk met Pedro, 3. L. Geelen met Simigemma, 4. E. Bak ker met Rasjana. 5. M. Daalder met Ratina D en 6. Anna Sprenkeling met Ferdinand. Open klasse enkelspan tuigpaarden (zilveren zweep)" 1C Witte met Figaro, 2. P Daalder met Tesso, 3. P. Beers met Ferdinand, 4 W. Goënga met Siloy en 5. N. Garritsen met Simigemma. Pony rubriek: 1 G. Westerlaken met Juan-Carlos, 2. F. van der Gracht met Bellamy, 3. J. Schaap met Bruce en Kees. 4. M.J. Boon met Winnie en Emma, 5 H. Jimmink met Rainbow en Bento, 6. N. van Heerwaarden met Emma en 7. A. Smit met Meike. Tuigpaarden gereden door dames (schoonste geheel): 1. T. Spigt-Witte met Rasjana, 2. M. Daalder met Ratina D en 3. J Westerlaken-Kingma met Pedro. Friezen voor de showwagen. 1. Elles Bousma-Witte met Pinkster, 2. E. Witte met Jelmer, 3 M. Beuving- van der Meer met Wietske, 4. A. Stendert- Strijker met Victor en 5. T. Spigt-Wltte met 8oyte. Speel Uw Spel: 1 F. van der Gracht met Bellamy, 2 H. Jimmink met Rainbow/Bento en 3. N. van Heerwaarden met Emma Tweespan nen: 1M. Daalder met Rasjana B en Ratina D, 2. C. Witte met Figaro en Idolaat en W. Goénga met Unox en Siloy Milieuprijs Jan Kuiper De jaarlijkse milieuprijs van Groen- Links Texel is dit jaar toegekend aan Jan Kuiper, oud-directeur van Eco- Mare. Dat gebeurde vrijdag in Eco- Mare. Hij kreeg de prijs vanwege zijn inzet voor de bewustwording van de bezoekers over de kwetsbaarheid van Texel en de omringende zeeën. Daarnaast heeft EcoMare met Kuiper aan het roer in belangrijke mate bij gedragen aan het besef dat de natuur op en rond Texel veel kan betekenen voor het imago f?ën het eiland. 'Jan Kuiper is natuurlijk niet de enige die daarvoor verantwoordelijk is. Een heel team van EcoMare-medewer- kers heeft dit veroorzaakt. Maar Jan was wel een soort boegbeeld en daarom willen wij hem de milieuprijs voor 2005 geven', aldus GroenLinks- bestuurslid Jaap Vlaming. Vooral die boegbeeld-functie sprak Kuiper aan en hij sprak zijn waardering uit voor de wijze waarop de medewerkers van EcoMare met hun werk bezig zijn. Kuiper waarschuwde de aanwezigen zuinig te zijn op de kip met de gou den eieren. De milieuprijs werd voor de negende keer uitgereikt. Een beeldje van een kanoetstrandloper vormde de tastbare herinnering aan de milieuprijs die Jan Kuiper vrijdag ontving in EcoMare, dat tot voor kort onder zijn leiding stond. iroto Louise von dor Sluist Paardentandarts Kris Booij be zoekt op 7 augustus het Summer Event op de Eagles Ranch nabij De Waal om vragen te beantwoorden op het gebied van gebitsverzor ging bij paarden. Zij blijft vervol gens een paar dagen op Texel om paarden te controleren er» even tueel te behandelen. Kris Booij is één van de weinige gecertificeerde paardentandartsen in Nederland. Na haar studie aan de International School for Professional Horsemanship in België heeft zij met succes The Academy of Equine Dentistry in Idaho (USA) afgerond, éen van de weinige opleidingen op het gebied van gebitsverzorging voor paarden. Woonachtig in Zeeland be handelt zij met alleen paarden in Ne derland, maar ook in België, Frank rijk en Amerika. De noodzaak van gebitsbehande lingen bij paarden wordt sterk onder schat. Veel mensen realiseren zich niet hoeveel problemen er door een goede gebitsbehandeling opgelost Een schilderij waarop een Texels vissersvaartuig de bemanning van een Egmonder boomschuit redt, on dertekend door Zwanenburg, naast een gezicht op de 'nieuwe haven van Texel, met het dorp 't Schilt in 't ver schiet', dat is gemaakt doorzijn nicht Souwtje de Wijn. Ze waren afgelopen van de haven vierde. De tentoonstel ling werd ingericht door de advies commissie voor kunst en cultuur, die ruim dertig schilderijen verzamelde. Behalve maritieme uitbeeldingen, ook veel landschappen van Oude schild en omstreken. weekend te zien op de tentoonstel ling 'Oudeschild in het gemeentelijk kunstbezit', die donderdag werd ge opend in 't Skiltje. Schilderijen, teke ningen en andere werken uit de ge meentelijke collectie, die allemaal een link hebben met het dorp dat afgelo pen weekend het 225-jarig bestaan Voor meer activiteiten verwijzen wij naar de agenda in de Vakantie krant, die iedere vrijdag met deze krant wordt verspreid. Dinsdag 19 juli: Om 19.00 uur begint op de wielerbaan aan de Haffelderweg een wedstrijd van Wielervereni ging Texel. In de doopsgezinde kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een con cert van Else Schaaij en Rieneke Weber (fluit) en Wim Leising (piano). De toegang is gratis, na afloop wordt een inzameling ge houden ter bestrijding van de kos ten. In Cinema Texel draaien War of the Worlds (aanvang 12.00, 19.00 en 21.45 uur), de Nederlands gespro ken versie van Madagascar (12.15 en 16.15 uur), Zoop in Afrika (14.00,16.00 en 19.15 uur), de Ne derlands gesproken film Herbie - Fully Loaded (14.15 uur) en Sahara (21.30 uur). Bioscoop De Kiekendief op vak antiecentrum De Krim vertoont De Kameleon 2 (14.00 en 16.30 uur), Madagascar, Duits gesproken/ Nederlands ondertiteld (19.00 uur) en Guess Who (21.30 uur). Woensdag 20 juli: In Cinema Texel draaien War of the Worlds (aanvang 12.00, 19.00 en 21.45 uur), de Nederlands gespro ken versie van Madagascar (12.15 en 16.15 uur), Zoop in Afrika (14.00,16.00 en 19.15 uur), de Ne derlands gesproken film Herbie - Fully Loaded (14.15 uur) en Sahara (21.30 uur). Bioscoop De Kiekendief op vak antiecentrum de Krim vertoont De Kameleon 2 (14.00 en 16.30 uur), Madagascar, Engels gesproken/ Nederlands ondertiteld (19.00 uur) en Guess Who (21.30 uur). Donderdag 21 juli: Op de Groeneplaats in Den Burg is van 13.00 tot 17.00 uur Marok kaans straattheater van de Stich ting Albarica te zien. De Hoornder Donderdag staat in het teken van zang en dans. Met onder meer een workshop dans onder leiding van Roos Bakker en meezingen met het Smartlappen koor. Aanvang 19.00 uur. Leerlingen van groep acht van de Jozefschool in Den Burg sluiten het schooljaar af met een opvoe ring van de musical 'Flashback'. De uitvoering is bestemd voor ouders, oud-leerkrachten en ge nodigden en begint om 20.00 uur. In Cinema Texel draaien De Kame leon 2 (aanvang 11.45 uur), de Hoogwater te Oudeschild Di. -19 06.50 en 19.15 u. Wo. 20 07.55 en 20.24 u. Do. 21 09.16 en 21.34 u. Vr. 22 09.54 en 22.34 u. Za. 23 10.55 en 23.46 u. Zo. 24 11.46 en - u. Ma. 25 0.14 en 12.37 u. Di. 26 0.55 en 13.16 u. Aan het strand Is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 24 juli op om 05,45 uur en gaat onder om 21,48 uur; 23 juli springtij. Nederlands gesproken film Hert* - Fully Loaded (14.15 uur), Sjalce en de Chocoladefabriek (Neder lands gesproken) (14.00 en 16,15 uur), de Nederlands gesproken versie van Madagascar (14.1; uur), Zoop in Afrika (16.30 en 19.1; uur), War of the Worlds (19.00 er 21.45 uur) en Guess Who (21,30 uur). Vrijdag 22 juli: Op de Groeneplaats in Den Burg is ook vandaag van 13.00 17.00 uur Marokkaans straat theater van de Stichting Albanca te zien. In Cinema Texel draaien De Kame leon 2 (aanvang 11.45 uur), dei Nederlands gesproken film Herbie - Fully Loaded (14.15 uur), Sjalo- en de Chocoladefabriek (Neder lands gesproken) (14.00 en 16,15 uur), de Nederlands gesproker versie van Madagascar (14.15 uur), Zoop in Afrika (16.30 en 19.15 uur), War of the Worlds (19.00 er 21.45 uur) en Guess Who (21.30 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim vertoorn De Kameleon 2 (14.00 uur) Madagascar, Duits gesproker (16.30 uur), Madagascar, gesproken/Nederlands ondertitel (19.00 uur) en Sahara (21.30 uu) In verband met de te venwachter drukte zet TESO in en rond he weekend een extra boot in. gebeurt vrijdag van 6.30 tot 20.03 uur, zaterdag van 8.30 tot 15.03 uur, zondag van 14.30 tot 20.00 uur en maandag van 9.30 tot 16.00 uur. Desondanks moeten automo bilisten rekening houden me wachttijden, die kunnen oplopen tot een uur. Dat is vrijdag het ge val in beide richtingen, zaterdagr Den Helder en zondag op Nadere informatie kan worden verkregen via tel- 0222-36 e-mail info@teso.nl. De veerdiens heeft ook een eigen webst www.teso.nl. TEXELSEWCOURW Verschijnt op dinsdag en vnjdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN DenBv; Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.rt Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 73 33 62 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl wordt op uw verzook kosteloos toegezondsw Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar 34.65 33.05 Per jaar 67,50 65,35 Bij verzending naar het buitenland zf portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Strandvondsten De trouwe Texelgangers Helena Stam en Rineke Gronert exposeren tot en met 7 augustus in het cultureel cen trum in Petten, Plein 1945. De expo sitie draagt de titel Zeegeur in klei en kleur. Beide exposanten hebben zich laten inspireren door de zee. De veelkleurige schilderijen van Stam zijn veelal uitgevoerd in acryl op lin nen. Naast de zee laat Stam zich in spireren door muziek, dans, proza en poëzie. Zij gebruikt ook materialen als krijt, gouache, aquarel en sepia. Rineke Gronert maakt kleiobjecten waarin ze aangespoelde materialen van het (Texelse) strand verwerkt. Gronert komt al sinds 1959 op Texel en bezoekt het eiland minimaal twee maal per jaar. De expositie in het kerkje van Petten is te bezichtigen op 24, 27, 30 en 31 juli en op 3, 6 en 7 augustus. Steeds van 14.00 tot 17.00 uur. Streetdance en smartlappen De Hoornder Donderdag van deze week staat in het teken van zang en dans. Roos Bakker, docente aan de Muziek- en Dansschool, geeft vanaf 19.00 uur een workshop dans op het pleintje bij Goënga. Deze wordt ge volgd door een demonstratie street dance. Tussendoor treedt het Smart lappenkoor op. Daarbij wordt het publiek van harte uitgenodigd mee te zingen. Tekstboekjes worden uitge deeld. ik zeggen wou fjui r...' Bankjes Een bedankje is op zijn plaats- -5a;f Texelse Courant van 8 juli las ik jes langs de dijk, leuk voorftó-') Verleden jaar nog schreef ik ea gezonden brief in deze krant d?' graag langs het wad fietsteen?* even bij de IJzeren Kaap stopt*) over de Waddenzee te turen, i dat ik altijd op mijn gat in bet? moest en last had met opstaaftj andere woorden: ik vroeg g vers om een bankje. Nu lees i maar liefst tien zithoeken langs dijk zijn geplaatst. Ik was m junj Hs hele maand op het eiland, ten dus, maar ik hoop er in septet als ik weer op het mooie Texe^ veel gebruik van te maken. Ik ben er van overtuigd dat ik nah veel toeristen, maar ook nam?;' Texelaars, de gemeente, TES* provinciaal stimuleringsfonds!» Munt, de Stichting Waddenhav* de TVL heel hartelijk dank voor- gulle gave. Fietsers zullen plezier aan beleven. Nel van Ha hst Éi ,t' '-'-e- S-rfj

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2