LI <51111 «5- Sanitaire stop helpt concurrent aan zege .TEXELSE J COURANT" R Harry Borghouts: 'Sterke landbouw noodzakelijk' Zeldzame jager op Texelse luchthaven Poging tot coup in "de Léégkóge" £<Ve n 1 DINSDAG 19 JULI 2005 Voor de derde keer in zijn carrière heeft Frans van Heteren zaterdag de kwarttriatlon van Texel gewon- De inwoner van De Kwakel kwam na 1 kilometer zwemmen als eerste het water uit, maar werd tij dens de 40 kilometer fietsen inge haald door Jan Blokland uit Alk maar. Tijdens het afsluitende •derdeel, 10 kilometer hardlo pen, pakte Van Heteren de kop- terug, daarbij geholpen door de sanitaire stop die Blokland moest maken. Willem van Taten- was de snelste Texelaar. De triatlon werd onder gunstige'om- standigheden afgewerkt. Sommige Klnemers klaagden dat ze het on- cerweg warm hadden gehad, maar se meesten kwamen toch zonder al ;eveel problemen aan de finish. Eén van de weinige uitzonderingen gold loper Joram Tromp, die samen zwemmer Theo en wielrenner ilhomas Boom een esta-fettetrio vormde. In het zicht van de eind- yreep, met nog een paar honderd meier te gaan, raakte hij bevangen ooor de warmte en kon hij niet ver der. Dat hij van te voren nogal weinig t.-i gedronken en gegeten speelde it ook een rol, evenals de strijd met een concurrent die voor hem de itreep wilde bereiken. Al snel werd duidelijk dat de situatie niet al Se ernstig was. En terwijl vrijwilligers de EHBO zich over Tromp ont- 'ümden, nam teamgenoot Thomas Boom zijn startnummer over, om wen later de finishlijn te passeren. Ook over andere estafetteteams wa- opvallende verhalen te vertellen. Zo zou Mariska Koenders met haar zoons aan de tnatlon meedoen. Toen één van de jongens toch de voorkeur gaf aan een concert van U2, besloot de ervaren triatlete niet alleen het zwemmen, maar ook het hardlopen voor haar rekening te nemen. Zoon Eldin Honingh deed het fietsen. Ook Piet Kingma, die een team vormde met wielrenner Menno Goënga, zwom en liep hard. Datzelfde deed t Marjan Hogerheijde, maar zij was actief voor twee teams. Ze zwom voor wielrenster Marijke Stark en hardloopster Jeannet ter Steege en liep hard voor een zus en broer, zwemster Miranda en wielrenner Hans Hogerheijde. Ook Ingrid Uit geest kwam als zwemster (met wiel renner Erwin Goënga en hardloopster Yvonne Lepelaar) en hardloopster (met zwemster Lucie Bergman en wielrenster Renato Simonis) uit voor twee teams. De strijd bij de trio's werd gewonnen door Wouter Dogger, Robbert Boer- sen en Remco Nagtegaal. Dat was bepaald geen verrassing, want Dogger is al jaren de beste zwemmer van Texel, Robbert Boersen wint bijna elke tijdrit en Remco Nagtegaal is een ervaren hardloper, die onder meer de Zestig van Texel heeft gelopen. Hoe wel zowel Dogger als Nagtegaal in de week ervoor griep kreeg, kwam hun zege geen moment in gevaar. Uitein delijk gingen ze met een voorsprong van bijna acht minuten op de num mers twee (Natascha van der Vis en Jordy en Dirk Vinke) over de finish. De derde plaats ging naar Jolanda van Strien en Richard en Robert Bakker. Een knappe prestatie leverde ook het jongste drietal, met Sverre Esch- weiler. Ferry van der Vis en Josef- Pieter Buisman, dat beslag legde op de vierde plaats. De snelste Texelaar bij de individuele deelnemers was Willem van Taten- hove uit De Koog Hij voltooide de triatlon in 2.08.47 uur en was dik te vreden. 'Het fietsen ging heel goed. Ik heb eigenlijk alleen maar deelne mers ingehaald en was een minuut of vijf sneller dan vorig jaar. Alleen het zwemmen had wat sneller gekund.' Alleen de laatste paar honderd me ter voor de finish, toen over de dijk bij Dijkmanshuizen moest worden gelo pen, waren lastig geweest, volgens hem. 'Over het gras lopen was zwaar. Piet Kingma liep een stuk voor me en ik wilde eigenlijk nog naar hem toe lo pen. Maar ik moest me goed oriën teren om niet weg te glijden.' De organisatie was zeer te spreken over het evenement. Door de haven feesten kon niet in Oudeschild wor den gefinisht en omdat er in verband met het tij weinig alternatieven voor een andere datum waren, was ervoor gekozen niet alleen te starten bij Dijk manshuizen, maar er ook de finish lijn te trekken. 'Dat pakte goed uit, want daardoor kon het publiek alle onderdelen goed volgen. Bij de start zijn altijd veel mensen, maar bij de finish is het meestal een stuk rustiger. Nu bleven de meesten kijken Het viel ook op dat het ondanks de concur rentie van nogal wat andere evene menten behoorlijk druk was', vertelt Frans Hopman, speaker en voorzit ter van de organiserende Wielerver eniging Texel. Of volgend jaar voor dezelfde opzet wordt gekozen, kon ^Merend gaat Willem Tatenhove, de snelste Texelaar, over de finish Hopman nog met zeggen. 'Het is ons uitstekend bevallen, maar in Oude schild was het ook altijd erg sfeervol. We gaan binnenkort evalueren en wegen dan alle voor- en nadelen te gen elkaar af. We zullen dan ook een datum voor de volgende triatlon prik ken.' Uitslagen (resp. zwem-, fiets-, loop- en eindtijd) Heren 22 t/m 39 laar: 1 .Frans van Heteren (De Kwakel) 0.14.41. 1.01.01, 0.33.10, 1.48.52. 2 AlbertTimmers(Den Helder)015 47,1 04.35, 0.34.22. 1 54 44 3.Henk Elbertssen (Anna Paulowna) 0.15 311 04.00, 0.40 40. 2.00.11 Dames 22 t/m 39 jaar-1 Jeanet Spigt (Amster dam) 0.16.07, 1.11.17. 04331. 2.10.55. 2.Trudy Hollander-Rotteveel (Sassenheim) 0,18 14.1 14 28.0 40 25.2.13.07.3.Angelique van der Linde (Eindhoven) 0 18 36. 1 15.14, 0.42.15. 2.16.05 Heren 40 t/m 49 |aar 1 Jan Blokland (Alkmaar) 014.49. 0.59 33, 0.35 47, 1.50.09 2 Jan van Heteren 0 16 16. 1.05.16. 0.37 33, 1.59 05. 3 Hessel Kruyer (Den Helder) 0.17 07.1.06 27. 0.36.44, 2.00.18 9.Willem van Tatenhove (De Koog) 0.18.09, 1.07.01. 0.43.37 2.08.47 0.19.55. 21. Koen van der Meer (Den Hoorn) 0.21.22 1.16 31. 0 45.37. 2.23.30. 23.Rob Teisman (De Cocksdorp) 0.22.12, 1 20.45, 0.45.20. 2.28.17. 0.39 25 24 Gerard Timmer man (Den Burg) 0 29.00, 1.17.55. 0 52 06. 2.39.01. Dames 40 t/m 49 jaar 1 Carin van den Dnes- Leegwater (Haarlem) 0.18.35.1.14 53.0 46.05, 2.19.33. 0.30 41 2 Nancy de Goed (Den Hel der) 0.17 46 1 19.32.0 49 10,2 26 28 3 Mar jan Werink (Zaandam) 0 19.30. 1 13 49, 0.50.08, 2.28 27 Heren 18 t/m 21 jaar 1 Robert-Jan Bood (Breezand) 0 15 30 1 11.55. 0 42 35. 2 10 00. Heren 50 t/m 59 jaar 1Paul de Munk (Nuenen) 0.17.20, 1.20.22, 0.45.43, 2.23.25 2 Gert van Gent (Ter Aar) 0.18.47, 1.16.57, 0.56 12 2.31.56. Estafetteteams: 1 Wouter Dogger. Robert Boer sen en Remco Nagtegaal 1.51 45, 2 Natascha van der Vis, Jordy Vinke en Dirk Vinke 1.59.36: 3 Jolanda van Stnen, Richard Bakker en Robert Bakker 2 03 40.4.Sverre Eschweiler. Ferry van der Vis en Josef Pieter Buisman 2.05 015 Lies Lemstra. Harry Kingma en Minne Goenga 2 06.09 6 Piet Kingma. Menno Goénga en Piet Kingma 2.06 26; 7 Simonede Wit, Peter Bak ker en Martien Witte 2 09.26; 8.Marco Witte. Hans de Winter en Pieter Jan Kooger 2.09.41 9.Rien Brouwer. Robert Jan Appel en Jan v/d Star 2 10.34; 10.Ingrid Uitgeest. Erwin Goénga en Yvonne 2 10 50; 11 Maarten Dijker. Mare Huisman en Jan Zi|m 2.11.14; 12Nienke Postma, Helleen de Konick en Ruud Egging 2.16.19; 13.Lucie Burgman, Renato Simonis en Ingrid Uitgeest; 14.Erna Trom, Henk Tromp en Marleen Tromp 0.51.54, 15.Marjan Hoger heijde, Marijke Stark en Jeanet ter Steege 2.23.38, 16. Kim Vlaming, Jeroen Huizmga en Lida Bakker 2.25.27; 1/.Daphne van Putte Henk Hogerheijde en Remco Wildschut 2.26 42. 18 Mariska Koenders. Eldin Honmgh en Mariska Koenders 2.33.43. 19 Miranda Hogerheijde. Hans Hogerheijde en Marjan Hogerheijde 2.35 40. 20 Theo Boom, Thomas Boom en Joram Tromp 2 36.03: 21 Bart Loos. Folmer Jager en Duco van der Kuijl 2 5117 1.02 25 De complete lijst met uitslagen staat op de website van de wielervereniging www.wv 'Een teken van kracht en onder nemersgeest dat u de eigen toe komst analyseert en de bedreigin gen en vooral kansen onderzoekt. Professioneel dat u uw toekomst visie al na vijfjaar evalueert en bij stelt', complimenteerde Commis saris van de Koningin Harry Borg houts de landbouw met het pam flet. 'De afgelopen jaren hebben aange toond dat u over een grote mate van creativiteit en veerkracht beschikt', doelde hij op initiatieven als Wadden goud, brouwgerst en Texels lams vlees. 'Daarmee speelt u in op nieuwe ontwikkelingen.' Maar het was de Texelse agrarische sector niet alleen om zijn complimenten te doen. Met het pamflet, dat qua inhoud en de vormgeving een professionele uit straling heeft, wilde de sector vooral de aandacht vestigen op ontwikkelin gen die de landbouw bedreigen, zo als de knellende verkeerssituatie in Den Helder. Borghouts herinnerde aan zijn eerdere toezegging om sa men met Den Helder en Texel een plan te maken en daarmee naar Den Haag te gaan. Ook beloofde hij zich 'Elke sector eigen bestemmingsplan' Laat elke sector met een eigen bestemmingsplan buitengebied komen. Die oproep deed burge meester Geldorp vrijdag tijdens de presentatie van het pamflet Morgen is vandaag Op deze wijze wil ze de verschillende economi sche takken op het eiland betrek ken bij het nieuwe plan buiten gebied. Komende herfst start de gemeente met de voorbereidin gen daarvan. in te zetten voor behoud van het lan delijke karakter van het eiland. 'Daar voor is een sterke landbouw noodza kelijk.' Het provinciale landbouw- be leid richt zich op drie speerpunten, de biologische landbouw, innovatie en ondernemersschap. Borghouts zegde toe zich in te spannen om Texel maximaal te laten profiteren van Europese subsidies. 'Dat is mooi, maar waar het werkelijk op aankomt, is de eigen economische kracht van de landbouw, onder meer door sa- Léégkógen feente staat het toe en Vlaming vindt iedereen gelijke rechten moet ebben. Dus als de één een schuur- ebeeft, maq de ander dat ook, mits 'wel kan worden geploegd. Twee- oalt is er verder over de wens van bikers met een perceeltje in het n-den van het complex, om vanaf a Westerwegzijde een breed toe- id aan te leggen, zodat ze meer ruimte hebben om mest en Nelijke aan te voeren. Vlaming is ^stander, maar het andere kamp de tuin liever bij het oude laten, tweespalt, ook binnen het be- liep dermate hoog op dat de ^standers in hun brief aan de le- stellen dat 'het bestuur van de '•'istuindersvereniging sinds het streden van Jan Vlaming ais voor in de problemen verkeert'. Hem ^dtverweten de boel te frusteren, huurders en besluiten te negeren, Kroatië achter te houden, geen verantwoording te willen delen, de statuten naar eigen goeddunken te gebruiken, zich niet bij het meerder heidsstandpunt neer te leggen en voorlopig niet meer te willen vergade ren. In haar tegenreactie aan de leden geeft Van Tongelen op elk verwijt een weerwoord. Ze verwijst naar de meer derheid van zestien tegen zes stem men waarmee Vlaming is gekozen en 'dat Jan uitstekend zijn werk doet'. Volgens haar is de zittingsperiode van één bestuurslid uit het anti-Vlaming- kamp al lang verstreken, terwijl een ander volgens haar niet officieel in het bestuur is benoemd. 'Op grond van de statuten mogen er maar drie men sen in het bestuur, maar nu zitten er vijf in. Als Jan Vlaming deze twee mensen overbodig acht, kan hij ze uit hun functie ontslaan.' Wat betreft het niet willen vergaderen door Vlaming zegt ze: 'Hij heeft gezegd: "Alleen als er werkelijk iets belangrijks is, wil ik vergaderen. Elke maand over allerlei flauwekul is zonde van mijn tijd en is overbodig." Over de aantijging dat Vlaming de afgesproken communi catiekanalen (e-mail) niet gebruikt: 'Jan doet dat liever per brief. Dan heb je meer tijd om over de dingen na te denken en loop je niet het gevaar een virus op te lopen. En hij spreekt men sen liever persoonlijk aan in de tuin.' Gisteren (maandag) bezorgde Vla ming een door hemzelf geschreven brief bij de circa 40 leden, waarin hij verantwoording aflegt en zich ver weert tegen de aan hem gerichte ver wijten en waarin hij de statuten in zijn voordeel laat spreken. 'De Léegkó- gen moet volgens de reglementen worden gerund en voor alle leden op dezelfde manier worden toegepast.' In deze brief gaat hij ook in op het voorstel van zijn criticasters om een bemiddelaar in te schakelen, om uit de 'impasse' te komen. Deze is ech ter werkzaam in EcoMare en omdat ook een van de critici daar werkt, vond Vlaming deze bemiddelaar met partijdig genoeg en wees het voorstel af. 'Kenmerk van een bemiddelaar is dat hij door alle partijen wordt geac cepteerd.' Goede condities strandduincross De lopers die zondagmorgen naar paviljoen Beach Inn bij paal 21 wa ren getogen om mee te doen aan de eerste strandduincross van dit seizoen, troffen het uitstekend. Een mooi strand, een fris briesje en een lekkere temperatuur. Bij de jeugd waren het oudgedien den. die als eersten over de streep kwamen. Bij de jongens die 1200 meter liepen, werd Dean Salwegter uit Dordrecht winnaar in 4.31 minu ten. Hij werd gevolgd door Jordi Balk in 5.01 en Dirk-Jan Renauld in 5.16. De strijd bij de meisjes werd net als vorig jaar gewonnen door de 11 -ja rige Kelly Dulfer uit Schiedam. Zij deed 5.06 over de 1200 meter. Johanna Schmidt werd tweede in 5.47. Derde werd de 9-jarige Amy Dulfer. de talentvolle zus van Kelly, in een tijd van 5.48. De loop over 5,3 kilometer werd een prooi voor oud-Texelaar Mike Nolting. Hij finishte in 26.02. De wedstrijd over 9,3 kilometer trok veertien deelne mers. Marco Lotz kwam als eerste over de streep in 39.58. Hij werd na 28 seconden gevolgd door de 28-ja- rige Klaartje van Schie, die daarmee een prima prestatie leverde. Ze bleef de gerenommeerde Nico Vergouw uit Zaandam ruim een minuut voor. Er deden in totaal 37 lopers mee aan deze eerste cross. Zondag gaat om 10.30 uur de tweede van start. In schrijven vanaf 10.00 uur in Beach Inn. Uitslagen 1200 meier - Jongens. 1 Dean Salwegter (Dor drecht). 4.31 minuten. 2 Jordi Balk (Cothen). 5.01; 3 Tom Strik (Cothen). 5 03 buiten mede dinging; 6 Axel Garritsen (Den Burg). 6 40 Meisjes 1 Kelly Dulfer (Schiedam), 5 06; 2 Johanna Schmidt (Schalksmühl), 5 47.3. Amy Dulfer (Schiedam). 5 48. 5.3 kilometer - 1 Mike Nolting (Delfgauw), 26.02; 2.Phihpp Schettler (Ratingen). 26 30. 3.Arco Garritsen (Den Burg), 26.48. 9.3 kilometer - 1 Marco Lotz, 39.58, 2 Klaartje van Schie (Deventer), 40.26; 3 Nico Vergouw (Zaandam), 41 27; 6.Norbert Dankers (Den Burg), 47 46. 8 Cees Timmer (Oosterend). 48.51, 12 Pieter Jan Kooger (De Waal), 50.42. De Holf- uo-vn blijven van onze Jan af u 11 is toch een goddeiljxe voorzitter Een unicum voor Texel. Maandag had het vliegveld de eer de hele dag een P-51 Magnum op en bo ven het terrein te hebben. Dit Ame rikaanse gevechtstoestel werd tij dens de Tweede Wereldoorlog op grote schaal ingezet tegen nazi- Duitsland. Reden voor de aanwe zigheid was een uitje van de vijftig beste verkopers van mobieltjes van het merk Sony Ericsson. Vol gens de organisatoren is het de enige P-51 in Europa die nog kan vliegen. 'Dit is toch te gek', grijnzen organisa toren Richard Walraven en Ron Bijen- veld van actie-marketingbedrijf Stol- ler Lederman uit Uithoorn. De man nen zijn zichtbaar trots op wat ze voor de verkopers hebben geregeld. Ook directielid Jan Boyen Rienks van Paracentrum Texel is enthousiast over de aanwezigheid van de jager. 'Geweldig toch? Hij is helemaal in de originele kleuren, zoals hij ook tijdens de Tweede Wereldoorlog werd inge zet.' Het is een bonte verschijning tussen de lichtgewicht vliegtuigjes die je doorgaans op het vliegveld aantreft. De motor ronkt zwaar als het toestel naar de groep winkelverkopers taxiet voor de groepsfoto's. De tien aller beste verkopers mochten een ritje meevliegen met de Magnum. Alle vijf tig verkopers werden voor hun pres taties getracteerd op een tandem sprong. meevliegen met een stunt- vliegtuig en mochten zelf een stukje vliegen in een tweezitter. Het toestel werd beschikbaar gesteld door een particuliere ondernemer uit Lelystad. Het marketingbureau, dat zich heeft gespecialiseerd in het or ganiseren van evenementen om de motivatie van verkopers te vergroten, heeft ook gekeken naar andere locaties om het evenement te orga niseren. 'Dat bleek echter met moge lijk, omdat we nergens de hele dag konden vliegen', zegt Bijenveld. Op Texel bestaat die mogelijkheid wel. r^wkle/mgen op het volkstuinderscomplex bij Den Burg inspireerden kunstenaar Jan Bruin tot bijstaande De P-51 Magnum werd uitgebreid geïnspecteerd en gefotografeerd door de verkopers. Zowel met mobieltjes als met echte fotocamera's. menwerking, door en met agrariërs onderling. Een economische duur zame land- en tuinbouw mag niet afhankelijk zijn van subsidies.' Maat werk, solidariteit en samenwerking omschreef Borghouts als de eigen schappen die de Texelse landbouw sterk hebben gemaakt. Ten aanzien van het oppervlaktewater zei hij dat dit niet alleen van belang is voor de landbouw, maar ook voor andere functies in het landelijke gebied. Ook hij vond dat een sterke land- en tuinbouw met los kan worden gezien van de andere sectoren. 'Want ook daarin het gaat het niet zo goed. Hoogste tijd voor de drie sectoren en de gemeente om te bezien hoe het economische tij kan worden gekeerd. Druk weekeinde voor redders De KNRM-bemanning van station De Koog heeft een druk weekeinde achter de rug. De Koninklijke Ne derlandse Redding Maatschappij (KNRM) moest drie keer uitrukken om een aantal vaartuigen met pech te hulp te schieten. De KNRM spreekt van een 'enorm druk weekeinde met een gezonde mix van oefening, presentatie en reali teit.' Het weekeinde begon vrijdag met een demonstratieoefening in het ka der van de havenfeesten in Oude schild. Tijdens de demonstraties wer den reddingsmedewerkers van de KNRM uit het water en van boten gepikt door een SAR (Search and Rescue) helikopter van vliegbasis Leeuwarden. Op zaterdag waren de bemanningsleden van station De Koog en De CQcksdorp aanwezig op de haven van Oudeschild. Reddings boot Beursplein 5 gaf een aantal de monstraties en in de haven lagen een aantal klassieke reddingsboten ter bezichtiging. Het echte werk voor de KNRM begon zaterdagavond toen de reddings werkers een melding kregen van een vastgelopen jacht op zandplaat De Bollen nabij Oudeschild. Vanwege het afgaande tij kon de Francine Kroesen pas 's nachts het jacht vlot- trekken. De bemanning van De Koog moest zondagmiddag uitvaren met de Zalm. omdat een jacht een anker- lijn in de schroef had gekregen. De Zalm heeft het jacht richting Den Helder gesleept en overgedragen aan de Dorus Rijkers van station Den Helder. Die heeft de boot vervolgens naar de haven van Den Helder ge bracht. Zondagavond kreeg de KNRM een melding van een vissers boot met motorpech. De boot lag in de buurt van Oudeschild. De Francine Kroesen sleepte de boot voor reparatie naar de haven. Bij de ongelukken zijn geen gewonden ge vallen. Dokter Wagemaker volgende week terug TESO's nieuwe vlaggenschip Dokter Wagemaker komt volgende week te rug naar Texel. Direct na de feeste lijke doop en de open dagen werd het schip begin juli teruggevaren naar Vlissingen voor de laatste afwerking. Die neemt echter meer tijd in beslag dan voorzien, want de geplande te rugtocht op woensdag 20 juli moest noodgedwongen worden uitgesteld tot volgende week Hoewel de ople vering later is dan gepland en er nog veel werkzaamheden verricht moes ten worden, is er volgens TESO- woordvoerder Alex Cofino geen sprake van een geschil tussen de bootdienst en de scheepswerf. 'De onderhandelingen verlopen in goede harmonie. Pas als we er niet uit ko men. dan is sprake van een geschil. Zover is het beslist nog nietDe extra tijd in Vlissingen brenqt het schema niet in gevaar. Volgens planning wordt op 2 augustus gestart met de trainin gen op de nieuwe boot. Welke be manning het schip terug naar Texel vaart, staat volgens Cofino nog niet vast.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5