Loodsproject krijgt subsidie provincie Vakantiekrant Cjroen 2rwarLrJexels 'in het hart Zes man aangehouden wegens drugshandel Geen fraudeurs lijkt te mooi om waar te zijn Kauwenplaag verplaatst zich over het eiland Enthousiasme voor Hoornder initiatief Vakantiekrant Texelse Media Skilder Kaai Verschijnt wekelijks t/m 26 augustus OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11997 VRIJDAG 22 JULI 2005 iTEXELSE'wCOURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De politie heeft woensdagmorgen op de veerboot een 40-jarige man uit Den Burg aangehouden die er van wordt verdacht kort daarvoor letrokken te zijn geweeest bij een Irugstransactie. De verdachte zou Irugs hebben afgeleverd in Den leider. Kort na de overdracht zijn nDen Helder vijf andere verdach- en aangehouden. lerecherche beschikte over informa- edatereen drugstransactie in Den leider zou plaatsvinden en besloot oalsdat heet tot een gecontroleerde fevenng, waarbij politiemensen ge lige waren van de overdracht. Kort laarna werd de Texelaar op de boot angehouden. Hij bleek drie gram he- #ne in zijn bezit te hebben. Aan de werkant werden drie mannen uit Den leider aangehouden. Ze zijn respec- evelijk 55.29 en 28 jaar. Verder werd een 46-jarige man uit Beekbergen opgepakt en een 22-jarige inwoner van Pijnacker. In hoeverre deze mannen drugs in hun bezit hadden en om welke hoe veelheden het gaat kon een politie woordvoerder gisteren nog met zeg gen. Ook de vraag of de boot of het haventerrein vaker toneel zijn van dergelijke drugstransacties, kon met worden beantwoord. De politie heeft de zaak in onderzoek. Navraag bij Teso leert dat er niets bekend over drugstransacties aan boord van Teso, maar dat er inciden teel wel sprake is van gebruik van soft- en harddrugs aan boord. In de regel gebeurt dat in de invaliden toiletten aan de afgaande kant van de rijwieldekken. Tesomedewerkers hou den wel een oogje in het zeil en pro beren de overlast tot een minimum beperkt te houden. leSociale Recherche krijgt van de smeente bijna geen aanmeldin- en van bijstandsfraude. Gedra- en de Texelse uitkeringsgerech- gden zich werkelijk zo keurig of toeten ze bij de sociale dienst be- ropletten? Om hier meer zeker- ed over te verkrijgen, gaat het i!ege scherper kijken naar ver- ehte situaties. rfeiding voor de extra aandacht een recent contact met de voor erse gemeenten werkende So- 5 Recherche uit Zaanstad. D.aar dmen geconstateerd dat Texel op ögebied van (mogelijke) bijstands- wde veel lager 'scoort' dan verge- ibare andere gemeenten. De oor- iakroept op tot speculatie. Texel is si kleine gemeenschap waar veel eisen elkaar kennen. De hiermee wihangende sociale controle zou Standsgerechtigden kunnen af- uden van het verstrekken van on- Kegegevens zodat zij geld vangen £'op zij geen of slechts gedeelte- irecht hebben. 'erklaring is waarschijnlijk op zijn nst gedeeltelijk juist, omdat vast satdat bijstandsfraude in stedelijke talen veel meer voorkomt dan in wie gemeenschappen. Maar dan «isde 'fraudeloosheid' van Texel na teVnooi om waar te zijn. De So fte Recherche en de gemeente toen daarom afspraken gemaakt toffende preventieve en actieve 'fciregelen. Er zal bekendheid aan samenwerking worden gegeven san het feit dat de kans dat Weurs door de mand vallen niet fttg is. Verder zullen de bijstands- rechtigden niet alleen het bekende Pandbriefje moeten invullen maar ddenteel ook een extra formulier met nadere vragen. Zo moet naast het bedrag aan extra inkomsten, ook het aantal werkuren worden ingevuld. Mogeiijk gaat de gemeente ook iets meer doen met mondelinge en schrif telijke tips over zwart bijklussen of andere vormen van bij-standsfraude, zoals ingeschreven staan als alleen staand, maar in werkelijkheid samen wonend. Wethouder Annie Hin: 'Het wordt geen heksenjacht. We komen met di rect in actie na één anoniem briefje of telefoontje, maar als we meer sig nalen krijgen, nodigen we de betref fende persoon uit om opheldering te geven. Als de argwaan blijft, geven we de zaak in handen van de Sociale Recherche voor een echt onderzoek. Afhankelijk van de afloop daarvan leidt dat tot sancties.' De verscherpte oplettendheid hoort tot de taken van Aad van Berkel, sinds begin deze maand als coördinator verbonden aan de afdeling sociale zaken. 'Deli caat werk, waarbij objectiviteit en afstandelijkheid heel belangrijk zijn', zegt hij zelf. In verband daarmee wil hij geen deel uitmaken van de Texelse gemeenschap en blijft daarom op het vasteland wonen. Texel telt momenteel ongeveer 115 personen die een hele of gedeeltelijke bijstandsuitkering krijgen. Buiten het seizoen is dat wat hoger: de afgelo pen winter waren er 145 ingeschre ven. De bijstandsuitkering is in het hele land hetzelfde. Dat is niet het geval met de zogeheten bijzondere bijstand die de gemeente binnen ze kere grenzen zelf mag bepalen. Texel is wat de hoogte van bijzondere bij stand betreft niet kniertig. maar ook met bijzonder royaal. Hin: 'We zitten in de middenmoot.' Tijd voor sloop illegale bouw teillegaal heeft gebouwd en niet w legalisering in aanmerking mt, krijgt voortaan meer tijd om lb°el te slopen voordat hij of zij •Pigsommen moet betalen. Dat tot gevolg van recente uitspra- 31 van de Alkmaarse bestuurs ter inzake de gemeentelijke 'ndhaving bij illegale bouw in «antiecentrum De Krim. "dit opgelegde respijt profiteren Kbungaloweigenaars op De Krim ■onder vergunning respectievelijk een schuurtje van tien vierkante me ter en een dakopbouw (verdieping) hebben gemaakt. Maar het is wel uit stel van executie. In beide gevallen is de overtreding volgens de regels met te gedogen of te legaliseren zodat er gesloopt moet worden. Dat dient te gebeuren binnen een begunstigings termijn, die aanvankelijk was bepaald op14 augustus maar nu is verdaagd naar 1 oktober. In het geval van het schuurtje is de dwangsom bepaald op €100, - per dag wat maximaal tot €3.000, - kan oplopen, in het geval van de illegaal aangebrachte verdie ping is de dwangsom aanzienlijk ho ger: €500, - per dag, wat kan oplopen tot maximaal €15.000, - fexel ondersteunt Iders onderzoek fjwllege zal de raad voorstellen pkwart bij te dragen, in de kos- "*n een onderzoek naar de rsituatie in de omgeving van [[Veerhaven in Den Helder. Het !fzoek, dat in opdracht van de eente Den Helder door de tm|j wordt uitgevoerd, moet Wens opleveren voor maatre st waarmee het probleem van ;^frdadi9e Parkeerdruk in deze 'taring worden opgelost. taderzoek kost totaal €21.063, - ta BTW. Den Helder had Texel jagd daarvan de helft te betalen, "et college vindt dat niet billijk en houdt het op een kwart, oftewel €5.265,75. Den Helder wil inzicht knj- gen in het percentage langparkeer- ders (een dag of langer) rond de ha ven, Aangenomen wordt dat een deel van de vakantiegangers, dagjesmen sen en forensen die naar Texel gaan hun auto in deze omgeving neerzet ten. Om te zien in welke mate dat gebeurt zal gedurende vier dagen, die in overleg met TESO worden be paald, een kentekenonderzoek wor den gehouden. De mogelijkheden om in Den Helder vrij te parkeren zijn dit jaar aanzien lijk ingeperkt. De marine heeft Hars- sens afgesloten, illegaal parkeren aan de Paleiskade is onmogelijk en voor het terrein bij de werfpoort is betaald parkeren ingesteld. De gemeente er- -JÊ. Een zwerm kraaien bij een perceel gerst in polder De Eendracht, waar naar schatting een hectare gerst is opgevreten. Een beetje hulp bij de oogst is nooit weg, maar duizenden kauwen die kort voor het dorsen op een perceel gerst neerstrijken en de korrels eruit pikken, gaat alle perken te buiten. Dat vindt onder meer eigenaar Henk ter Steege, die schat dat van zijn drie hectare gerst in polder De Eendracht er al eentje is opgevreten. 'Het hele voorjaar sloven we ons uit om de rot ganzen eruit te houden en nu krijgen we er een hele kraaienfamilie voor terug. Als ze aan komen vliegen, dan ziet het er gewoon zwart van, zóveel. Ze zijn hondsbrutaal en lopen zelfs onder het knalapparaat door.' Gerst is niet het enige waar de kauwen hun oog op laten vallen, vertelt Ard Saai van Wildbeheereenheid Texel. 'Alles wat ze kunnen vreten pakken ze. Tarwe, ze vernielen maïsputten, plas tic rollen en noem maar op. Het is een enorme plaag.' Dat hebben ze ook bij TESO ondervonden, waar drie- tot vierhonderd kauwen zich onlangs ophielden bij de reserveboot. Van de waterleiding werd isolatiemateriaal aangevreten, branddeuren liepen vast door de takken van gebouwde nesten en de uitwerpselen bevuilden De wens van Den Hoorn om zélf de eigen toekomst vorm te geven, is met opvallend enthousiasme ont vangen door provincie en overheid. De werkgroep krijgt subsidie om onder professionele begeleiding een zogenoemd dorpsomgevings plan op te stellen, dat de basis moet vormen voor verdere plan nen. Dat maakte Herman Rid- derinkhof, voorzitter van de Hoorn der dorpscommissie, gisteravond bekend bij de presentatie van een speciale editie van dorpsblad De Hoomder. De binding van de bewoners van Den Hoorn met het eigen dorp is groot. Ze doen volop aan het verenigingsleven mee, zijn bereid vrijwilligerswerk te doen en willen er graag blijven wonen en sterven. Daarvoor zijn supermarkt, pinautomaat, postagentschap, een dorpshuis met meerdere functies, een school en een peuterspeelzaal onmisbare voorwaarden en moet bovendien aandacht worden besteed aan woningbouw en voorzieningen voor jongeren. Dat zijn de uitkomsten van een en quête die afgelopen voorjaar onder Hoornders is gehouden en waarvan de resultaten gisteravond werden gepresenteerd. De enquête was op gezet door de werkgroep Den Hoorn Vitaal, die wilde weten welke voorzie ningen noodzakelijk zijn om bewo ners zo lang mogelijk zelfstandig te laten functioneren in eigen dorp. De groep stelde een vragenlijst op, waar van er een kleine vijfhonderd onder de duizend inwoners werden ver spreid. Met een respons van zeven tig procent was de bereidheid om antwoord te geven groot, zodat de enquête als zeer representatief mag worden beschouwd, aldus R Meijer en H. van Koutrik van Primo, een door de provincie gesubsidieerde instel ling die ondersteuning biedt aan wel zijnswerk in Noord-Holland en die de enquête (kosteloos) uitwerkte. Loodsproject Een samenvatting van de resultaten staat in een speciale editie van De Hoornder, die deze week is verspreid. Het dorpsblad is verder gewi|d aan het Loodsproject, oorspronkelijk een initiatief van de ondernemersvere niging, maar inmiddels overgenomen door een brede werkgroep, die 'groot onderhoud' voor Den Hoorn en om geving wil realiseren. Voortbouwend op het vorig jaar verschenen rapport Den Hoorn: groot in het klem, waarin in grote lijnen de wensen voor de toe komst staan opgesteld, wil de groep een dorpsomgevingsplan opstellen. Daarin moeten de bewoners zelf aan geven wat zij mooi aan hun dorp en het behouden waard vinden én wat juist als storend wordt ervaren en zou moeten worden verdwijnen of veran derd. Het Loodsproject is met opmer kelijk enthousiasme omarmd door de provincie. Gedeputeerde Ton Hooij- maijers, die na afloop van zijn bezoek aan Texel in mei op de boot werd bij gepraat door leden van de Hoornder dorpscommissie, is zelfs gestrikt voor een bijdrage aan de speciale editie van De Hoornder. Daarin schnjft hij dat het Hoornder initiatief goed aansluit bij het provinciale be leid. 'Ook wij staan "ontwikkelingen met kwaliteit" voor. waarbij rekening gehouden wordt met de cultuurhisto rische en landschappelijke waarden. Het ontwikkelingsbeeld staat voor ons voor een nieuwe manier van wer ken, waarin integraliteit, samenwer king en uitvoering kenmerkende be grippen zijn.' Dat de ideeën vanuit de bevolking komen, in plaats van door de over heid zijn bedacht, is daarbij van groot belang, volgens Hooijmaijers, die uit legt dat de provincie een cultuurnota met culturele planologie als speer punt heeft. 'Culturele planologie richt zich op het integreren van kunst, cul tuur en ruimtelijke innchting en draagt bij aan de herkenbaarheid van de omgeving. Daarnaast zorgt culturele planologie voor betrokkenheid van burgers bij de vormgeving van hun leefomgeving. Mensen weten wat er in hun buurt speelt, zijn er onderdeel van en geven gezamenlijk vorm aan de lokale identiteit.' Realistisch Ook het gemeentebestuur is enthou siast over de Hoornder plannen. Wet houder Nel Eelman noemt die in de zelfde editie van De Hoornder 'een mooi staaltje eigen verantwoordelijk heid'. Ze waarschuwt de opstellers wel realistisch te zijn. 'Aan lucht fietserij hebben we niets. Het dorps plan mag niet in een la verdwijnen, maar moet juist worden verwerkt in een komend bestemmingsplan.' In middels hebben de provincie en de gemeente een forse subsidie toege zegd. Hoe groot het bedrag is, willen de betrokkenen niet zeggen, omdat nog offerte moet worden gevraagd Het is de bedoeling dat deskundigen de dorpscommissie gaan begeleiden bij het maken van een dorps omgevingsplan. Volgens de werk groep is het bedrag in ieder geval groot genoeg om deze eerste fase onder meer het bovenste autodek. Nu ze daar zijn verjaagd, betekent niet dat het probleem over is. Na eerst een kwart hectare gerst nabij Den Burg te hebben opgevreten, hebben ze hun terrein nu verplaatst naar het noordelijk deel van het ei land. van het project te kunnen betalen. Aan ideeën geen gebrek in Den Hoorn, waar hardop wordt nage dacht over uiteenlopende projecten als nieuwe wandelpaden, kleinscha lige woningbouw en het verplaatsen of vervangen van 'lelijke objecten'. De werkgroep roept inwoners op mee te denken over hun eigen toekomst. Ridderinkhof: 'Het toerisme is niet vitaal genoeg. Daarmee komt de toe komst van veel bedrijven ernstig in gevaar. Tegelijkertijd is verloedenng gaande. We hebben wel beschermd dorpsgezicht in Den Hoom, maar dat kun je met eens meer zien door de grote schuren die de afgelopen jaren rond het dorp zijn gebouwd. Ook die aanleunwoningen aan de Mokweg hadden op een heel andere, pas sende manier moeten worden ge bouwd. Om Den Hoorn aantrekkelijk te houden voor bewoners en toeris ten moet je bouwen op je cultureel erfgoed. Dat is je fundament. Je moet niet iets totaal nieuws willen maken. Wij krijgen de kans zelf te zeggen wat we willen en plannen op elkaar aan te laten sluiten. Die moeten we aan grijpen. Om te voorkomen dat je la ter zegt: zó had het met gemoeten. Het dorpsomgevingsplan moet ko mend najaar en winter vorm knjgen, waarna sommige (kleinere) projecten wellicht al snel kunnen worden uitge voerd. De eerstvolgende bijeenkomst van de werkgroep staat gepland voor maandag 22 augustus en begint om 20.00 uur. Belangstellenden zijn wel kom. Geld havenfeest voor KNRM Het feest rond het 225-jarig bestaan van de haven van Oudeschild is met alleen voor de dorpsbewoners suc cesvol verlopen. De Ondernemers Vereniging Oudeschild, die de feest tent exploiteerde, kon dankzij een positief saldo een donatie van €1000,- doen aan de KNRM. Te veel gedronken Een 24-jarige man uit Weesp werd donderdag rond 1.45 uur op de Westerboersweg nabij De Waal aan gehouden omdat hij met drank op achter het stuur zat De man bleek bijna het dubbele te hebben gedron ken van wat is toegestaan. Hij kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. Chauffeur stopt Gezinnen in het buitengebied die tij dens strenge winters zonder huis brandolie zaten, haalden Peter van Sweeden, jarenlang chauffeur van de oliewagen van RAB, als een held bin- nen' Pagina 3 m Inkomsten VW Zijn er voor de VW manieren om de afnemende inkomsten uit de reserve ringscentrale te compenseren? Over die vraag buigen bestuur en directie zich, doordat als gevolg van het toe nemend aantal boekingen buiten de VW om minder inkomsten beschik baar komen voor promotiedoelein den. Pagina 5 Naar Zweden 'Het is er prachtig, het voelt heerlijk, de mensen zijn vriendelijk en gastvrij en we denken er een boterham te kunnen verdienen.' Genoeg reden voor Liesbeth Keijser en Ardo Slegh uit Den Burg om samen met hun twee zoons Erik (18) en René (17) in de auto stappen om naar Zweden te emigreren. Pagina 7 Tuinders kiezen nieuw bestuur De leden van volkstuinvereniging De Léégkógen kunnen tijdens een extra ledenvergadering die komend najaar wordt gehouden een nieuw bestuur kiezen. Dat is de uitkomst van een besloten crisisbijeenkomst van het bestuur woensdagavond, waarbij ook vertegenwoordigers van grond eigenaar Caritas aanwezig waren. Gezien de gespannen sfeer op de volkstuin en de zware wissel die het al maanden slepende conflict op hem trok. vond voorzitter Jan Vlaming het beter om per direct af te treden. Des gevraagd laat hij weten nog steeds volledig achter het door hem ge voerde beleid te staan. Besloten is dat de overige bestuursleden de lo pende zaken tot de verkiezingen van komend najaar zullen behartigen. TEXELSE-(OLRANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant fotders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. 2e kledingstuk voor I Haven 12 - Oudeschild Inwoners van Den Hoom die elk een leeftijdsgroep (90*, 80-90, 70-80, etc.) vertegenwoordigden, kregen gisteravond de eerste exempla ren van de speciale editie van De Hoorn uitgereikt. Van links naar rechts: Cor-Piet Dnjver, An Wilner, Piet de Wit. Ema Bouwman, Jaap Duinker, Miranda Grabowski, Guido Schuijl, Eveline Berbée, Sander Vermeulen en Imme Koopman. Helemaal rechts Herman Ridderinkhof. Lees verder pagina 5 voorzitter van de dorpscommissie. lo joop Rommtis) is bijlage TEXELSE OU RANT Advertenties voor de Vakantiekrant van 5 augustus kunnen worden ingeleverd t/m maandag 25 juli 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1