Rijk worden niet nodig, wel een plezierig leven 'Texelaar relaxter en imicaler dan Duitsers Texels gezin emigreert naar Zweden jk Geld van provincie voor cultuureducatie .TEXELSE COURANT Natuurwijzer Pluimvoetbijen peköönsie op Tessel Let op dit keurmerk Het is er prachtig, het voelt heer- ijk, de mensen zijn vriendelijk en gastvrij en we denken er een boter- tiam te kunnen verdienen.' Genoeg teden voor Liesbeth Keijser en Ardo Slegh uit Den Burg om samen met hun twee zoons Erik (18) en René (17) in de auto stappen om raar Zweden te emigreren. 'Je tebt daar ontzettend veel ruimte to vrijheid.' Ze nemen wel een stukje van het eiland mee, in de «mi van Texeler dekbedden en andere spullen die gelieerd zijn aan schapen, die ze in Zweden gaan «kopen. Afgelopen maandag zijn vertrokken. hun huis aan de Duykerdam is achtbaar dat de verhuizing nabij is. P8 tel spullen zijn ingepakt en de ver- fcggever schept de laatste süiker in era ïjn thee. Ze verruilen hun hoek oning voor een vrijstaand huis met standa en royale tuin in het plaatsje lergsang, dat ligt op de lijn Oslo- tockholm. Aan grond geen gebrek, ft langlaufpiste ligt op loopafstand nop het meer verderop kan 's win- rs worden geschaatst of - naar needs gebruik - aan ijsvissen wor- sn gedaan. De eerste Zweedse rortien zijn ze inmiddels machtig en frenkort beginnen ze aan een tugenngcursus. ftaatsen doen ze graag, maar dat niet de reden van hun besluit om £0 kilometer verderop een nieuw en te beginnen. Slegh: 'We zijn toe wat anders. Ik zit nu 28 jaar op de vrachtwagen en ik krijg steeds meer last van de stress om elke keer weer op tijd bij de boot te zijn. Het ene moment zijn ze in Alkmaar aan de weg bezig, dan in Den Helder en laatst was er weer dat bomalarm bij vliegveld De Kooij dat voor vertraging zorgde. Het zal ook wel met de leef tijd te maken hebben, maar ik ben het gewoon zat om steeds op die boot te rijden. Ik wil al een tijdje wat anders gaan doen en heb een paar boek- houdcursussen gevolgd en gesollici teerd. Maar ik kwam nergens aan de bak. Geen ervaring en dan nemen ze liever een ander.' Liesbeth Keijser: 'Ik werk nu een jaar of vijf als schoon maakster in een hotel. Echt een leuk bedrijf, met leuke mensen, maar het werk wordt me gewoon te zwaar. Ei genlijk wil ik al heel lang van Texel af. Ik ben gek van IJslander paarden, maar dat leeft hier helemaal niet. Ik ben ooit eens een keer in Zweden geweest en vond het allemaal prach tig. Het voelde heerlijk. Lekker ruim.' Een documentaire op televisie over Nederlanders die naar Scandinavië waren geëmigreerd, zette hen aan het denken. 'Zweden kampt met een leegloop van het platteland. Om het leefbaar te houden en het niveau van voorzieningen op peil te houden, sti muleren ze buitenlanders met een bedrijf om zich op het platteland te vestigen. In de streek waar wij naar toe gaan. zijn al 54 Nederlandse be drijven actief en er wonen 205 Neder landse gezinnen.' Via internet kwamen ze in contact met Nederlanders, die hen verder op weg hielpen. 'Het levenspeil op het platteland is hoog. Er zijn scholen, sportparken, zwembaden, bibliothe ken en noem maar op. De kinderen worden gratis met de bus van en naar school gebracht en kunnen onder de middag op de school eten.' Eerst hadden ze het idee om, zoals veel andere Nederlanders in Zweden doen, er een camping te beginnen. 'Zweden is steeds meer in trek bij toeristen. Varmland, het deel van het land waar wij naartoe gaan, trekt per jaar meer dan een half miljoen toeris ten en staat op de vierde plaats in Zweden.' Ze zagen een prachtige boerderij. 'Maar die lag met aan een doorgaande weg, en dan is het moei lijk om die sneeuwvrij te houden.' Toen een damping niet haalbaar bleek, zijn ze naar een andere moge lijkheid op zoek gegaan. 'De mensen in Scandinavië en de toeristen die daar naar toe gaan, zijn gemiddeld genomen liefhebber van natuurpro ducten. Schapenwollen dekbedden en aanverwante wolproducten die hier worden gemaakt worden er ei genlijk niet verkocht. Ze hebben daar vooral dons. Ik ben met de Texelse Wol Onderneming (TWO) gaan praten en heb een bureau opdracht gegeven marktonderzoek te doen. Dat leverde niet zoveel op, maar nadat we zelf een enquête hebben laten houden, bleek dat er zeker kansen liggen. Maar ik moet de markt wel zelf op bouwen. Ik heb al contact gehad met een ondernemer in Stockholm, die Hene, zijn vader Ardo Slegh uiterst rechts Erik Slegh. Maandag emigreerden VRIJDAG 22 JULI 2005 wel interesse heeft. Die man heeft vijf winkels.' In hun zaak in Bergsang wil Keijser ook Louët spinnewielen gaan verkopen, evenals schapenvetcrème van de Noordkroon, zeep en bad- schuim van Kees de Waal en keramiek van Irene Maas en Kerstin Edelmann. 'Veel spullen hebben een link met schapen. Natuurlijk hebben we onderzocht of er vraag is naar is, maar het blijft toch spannend of het lukt. We hebben laatst in Zweden een presentatie gehouden die onder an dere werd bijgewoond door de Ne derlandse ambassadeur. De reacties waren positief. We hoeven er niet rijk te worden, als we er maar plezierig leven.' Goed te spreken zijn ze over medewerking van de plaatselijke autoriteiten. 'Toen we gingen kijken, was het een feestdag. De ambtenaar die ons hielp had eigenlijk een vrije dag, maar hij was zeer behulpzaam en regelde allerlei afspraken.' Met zoon René is een bezoek ge bracht aan de plaatselijke middelbare school. 'Het stond hem wel aan. Er wordt veel aan sport gedaan en er zijn allerlei leuke keuzevakken, onder andere muziek. En het onderwijs is heel praktijkgericht.' Hoewel Zweden de naam heeft duur te zijn, valt dat volgens de Texelaars wel mee. 'Sommige dingen zijn wat prijziger, maar andere juist weer niet. Drank natuurlijk wel, maar daar mag je een aardig voorraadje van meene- men. En er wordt veel zelf gestookt. De belasting is wat hoger dan hier, maar daar staat tegenover dat je geen schoolgeld hoeft te betalen. En er is geen hondenbelasting. Als je er zoals wij twee hebt, dan scheelt dat wel.' Inmiddels hebben ze met ander typisch Scandinavisch fenomeen kennisgemaakt: 'Muggen. Heel klein, maar ze steken dwars door je sokken heen. Maar het gras in de tuin was nogal lang en als je het kort houdt, schijn je er minder last van te heb ben.' Gerard Timmerman Duitsland aan het strand is dat alle maal gratis', zegt Gabi. Ook de €6,- huur van de ligstoelen op het Koger- strand vinden ze wat aan de hoge kant. Verder hebben ze over de prij zen met veel te klagen. '1st egal', zeg gen ze schouderophalend: 'Onge veer hetzelfde als in Duitsland.' rner frei mit frühstück. Bijna iedere Texelaar weet wat het tekent. Mensen die werken in de horeca, winkels of ander- smet toeristen te maken hebben, zeggen wellicht net zo kkelijk tschüs als doei. We delen de liefde voor voetbal, maar tizijn 'ze' een beetje anders. Hoe dan ook, Duitsers vormen geziene groep gasten op Texel, die voor veel inkomsten jen en die we het graag naar de zin maken. Jaarlijks weten duizenden vakantievierende oosterburen ons eiland te vin- ook de familie Koenders uit ede, net over de grens bij Arnhem, «weken hebben zij uitgetrokken hun vakantie op Texel door te rgen. De 41 -jarige Bernfried staat verslaggever aan de weg voor ee de Korenschoof aan de Hoofd wet zijn hond Maylow op te ten. Maylow was een van de «"en dat de familie voor Texel gekozen. 'Dit is een van de r9e plekken waar je overal met mag komen.' Ze zitten vlak 'et vliegveld, maar last van de •gen hebben ze niet. 'Mis gaan we zelf ook nog een cMucht maken deze week', zegt 36-jarige Gabi. •was de eerste keer dat ze in Ne- land op vakantie zijn. 'Kennissen oen ons getipt over Texel en ver- £ns zijn we via internet naar de gelijkheden gaan kijken. We kwa- ^al snel uit bij de Korenschoof', «"Gabi en Bernfried elkaar aan. Tned werkt in het dagelijks leven ^ens, waar hij telefoons maakt, "werkt in een kinderdagverblijf. Sn week op Texel te hebben ^bracht, kunnen ze maar tot conclusie komen: Texel 1st sehr Heen het weer vinden ze maar 'Schommelt het weer hier vraagt Gabi. appartementje bevalt het gezin prima. 'De kinderen kunnen overal spelen en ik zou niet weten waar ik al dat speelgoed zou moeten laten als we in een tent of caravan hadden gezeten', zegt Bernfried. De 7-jarige Julian toont trots zijn plastic pijl-en- boog: 'Kijk eens wat ik heb!' Zijn va der pakt het pijltje met zuignap en plaats het tegen zijn voorhoofd. 'Ja, leuk hoor', grapt hij. 'Die kinderen hè', zegt hij lachend terwijl hij zijn porte monnee trekt. Daarop toont ook het 4-jarige dochtertje Nele haar pijl-en- boog. Bij de Korenschoof staan ook een aantal caravans, maar een cara van of tent was voor de familie geen optie. 'Als het dan een beetje minder weer is, zit je de hele dag met twee truien aan', zegt Gabi. Ze hebben alle ruimte in en bij het huisje; een woonkamer, keuken, bad kamer met toilet en twee slaapka mers. 'We hebben alles hier', zegt Gabi. De trap vindt Bernfried wel een beetje eng, omdat er geen hekje voor zit. 'Stel je voor dat één van de kin deren gaat slaapwandelen.' Daarom zet hij iedere nacht de babybox voor het trappengat. 'Dan moeten ze ons maar even wakker maken als ze 's nachts naar het toilet moeten.' De huur van het huisje valt hen reuze mee. 'Ik geloof dat we ongeveer €922,- betalen voor twee weken.' Ook de huur van de twee fietsen die Als Texelaars hebben we wel een beeld van het eiland, maar hoe kijken onze gasten er tegen aan? De Texelse Courant volgt deze zomer een aantal toeristen tijdens hun vakantie. Waarom komen ze, waar verblijven ze, waar gaan ze naar toe en wat vinden ze ervan? En: komen ze nog eens terug? Een zonnige serie, met een kritische ondertoon. Deze week de familie Koenders uit Rhede. ze hebben gehuurd van Van der Linde in De Cocksdorp noemen ze accep tabel: €50,- per fiets voor twee we ken. De fietsen van de kinderen heb ben ze van huis meegenomen. Een aantal keer is de familie Koen ders uit eten geweest, ondermeer in De Koog en in Den Burg. Waar dat was weten ze niet meer, maar overal waar ze zijn geweest, zijn ze vriende lijk geholpen, 'ledereen spreekt goed Duits nier', zegt Bernfried. Wat ze het liefst eten? 'Fricandel mit ketchup, mayo und swiebel', roept Julian met grote ogen. 'Ja', zegt zijn vader: 'die zijn erg lekker in Nederland.' 'Und pfannkuchen'zegt Julian weer. Bern fried vult zijn zoon weer aan: 'Inder daad, in Duitsland zijn pannenkoeken meestal niet te eten, maar hier des te beter!' Over de stranden op Texel zijn ze zeer te spreken. Alles schoon en netjes. 'Een man heeft mij uit het water ge red', zegt Julian. Hij was door de golven wat verder de zee in gedreven. 'Hij trok hem zo omhoog', zegt Bernfried. 'Hij kan nog met zwem men.' Alleen waarom ze bij De Koog op het strand voor de toiletten en douches moeten betalen, vinden ze maar vreemd. 'Bij ons in Noord- tenders komt volgend jaar zeker terug op Texel. Waarschijnlijk gaan ze deze week nog naar het luchtvaartmuseum en naar zwembad Calluna. 'Daarvoor is het nog te mooi weer geweest', zegt Gabi. Anders volgend jaar, want dan komen ze zeker terug. 'De Texelaars zijn wat relaxter en amicaler dan Duit sers, Dat zal wel komen omdat het een eiland is', zegt Bernfried. Ze wil-' len dan wel een beetje dichter bij zee zitten. 'Den Hoorn bijvoorbeeld, dat zag er erg gezellig uit.' Martijn van Nieuwenhoven Opgeven voor peuterspeelzaal Om te kunnen inschatten hoeveel peutergroepen op de verschillende peuterspeelzalen moeten worden geformeerd, biedt Pharos de moge lijkheid ook in de zomervakantie kin deren op te geven. Door de afname van meer dagdelen kan met worden gegarandeerd dat kinderen direct geplaatst worden. Voorrang hebben kinderen die nu al op de speelzalen zitten. De nieuwe tarieven hangen samen met de voorwaarden dat peu ters vanaf 2.5 jaar minimaal twee dagdelen afnemen. Deze twee ver plichte dagdelen kosten €60,- of €36,- per maand, afhankelijk van het gezinsinkomen. Opgeven kan voor Spelemaer in Den Burg bij Lia van Heerwaarden (tel. 314020), voor de Kooterkeet in Oudeschild bij Ria Buisman (tel. 314281voor de Bijenkorf in Ooster end bij Gretha Blom (tel. 320080), voor de Kokkeltjes in De Cocksdorp bij Cobi van der Linde (tel. 316432), voor de Stienepikkertjes in Den Hoorn bij Ria Horzelenberg (tel. 319529). voor Olleke Bolleke in De Koog bij Ine Boelhouwer (tel. 315800). Algemene vragen kunnen gesteld worden aan coördinator Fia Joustra-Kooger, tel. 06-20740538 (maandag, dinsdag en woensdag). Jan Akkerman in Question Plaza Question Plaza timmert deze zo mer flink aan de weg. Op vrijdag avond 29 juli is er een optreden van De Jeugd van Tegenwoordig, die onder meer de hit Watskeburt ten gehore brengt. Zaterdag 30 juli is er een avond met muziek uit de zeventiger en tachtiger jaren en op 20 augustus treedt Jan Akkerman op. Akkerman mag zonder aarzeling on der de categorie gitaargrootheden wordt geschaard. Hij speelde onder meer met grote namen als BB King, Alan Price en Herman Brood. In de zestiger jaren maakt hij onder meer deel uit van de Hunters, waarvoor hij het nummer The Russian Spy and I schreef. Fameus was ook Brainbox, de groep waarin hij onder meer met Kaz Lux musiceerde en beroemd was ook de band Focus, die bekendheid over de hele wereld verwierf, waarna hij vanaf halverwege de jaren zeven tig met solo- en andere projecten de schijnwerpers op zich gericht hield. Anno 2005 is hij een monument in de popmuziek, maar is hij nog immer actief en bracht hij onlangs nog een nieuwe CD uit, waann de kenners nog steeds zijn soepei improvise rende gitarist herkennen. Kaarten kosten in de voorverkoop (Question en Music Store) €5,- en aan de deur €7,50. Op 13 augustus wordt een Reflex of de 80's party gehouden met BNN-dj Sander de Heer en zanger Alides Hidding van de Time Bandits. Natte landing pathfinders Tien zogeheten pathfinders, die met ronde parachutes springen, hebben dinsdag een succesvolle landing ge maakt in het Marsdiep. Onder hen onder meer Jan Boyen Rienks, die met een gewicht van 97,5 kilogram de zwaarste para binnen het gezel schap was. Hij was dan ook de snel ste daler en bij een windsnelheid van 9 meter per seconde landde hij met het vrijwel onbestuurbare valscherm ermon het dichtst in de buurt van de voor genomen landingszone. De springers werden opgewacht door zes rubber boten van het Korps Mariniers, die elk een kikvorsman aan boord hadden om de mannen en hun parachutes van Paracentrum Texel uit het water te halen. Met een landingsboot werd het gezelschap overgebracht naar de Dourleinkazerne. Trottoirs zijn praktische, veilige, maar doorgaans verder weinig boeiende onderdelen van de bebouwde kom. Saaie grijze stenen, als het goed is keurig op een rijtje, en dat is dat. Maar in de naden tussen de tegels verschenen deze zomer ineens hoopjes zand met een gaatje erin. Zowel in Den Burg als op 't Horntje viel het verschillende mensen op. Onder de tegels huizen pluimvoet bijen. De naam is goed gekozen. Vooral de vrouwtjes lijken wel een lange broek van helder oranjebruin bont te dragen: de achterpoten zijn bedekt met lange haren. Ook de rest van het lijf is behaard, maar niet zo sterk. De mannetjes hebben een gele 'broek'. Die haren hebben ze niet voor de show, of tegen de kou. Je kunt ze meer vergelijken met boodschappentassen en bezems. De dieren gebruiken de beharing om er stuifmeel mee op te vegen en naar hun nestholletje te vervoeren, en om het zand uit hun nest te vegen, zodat het graven wat gemakkelijker gaat. Het is niet zo vreemd dat ze in de dorpen neerstrijken. Ze zoeken hun voedsel op bloeiende composieten, zoals morgensterren en margrieten, en die zijn in de Texelse bloemen tuinen in overvloed te vinden. Zoals de meeste wilde bijen leven ze niet in kolonies, maar solitair. Toch zie je veel nesten bijeen, maar het zijn eerder 'rijtjeswoningen' dan communes. Oorspronkelijk komen ze van de Hoge Berg. Thijsse ontdekte destijds de eerste pluimvoetbijen in de Zand kuil en maakte ze beroemd met zijn enthousiaste beschrijvingen. Dank zij de pluimvoetbijen en allerlei andere bijzondere insecten werd de Zandkuil het eerste en enige Nederlandse insectenreservaat. De bijen komen voornamelijk in de kuststreken voor, en ze waren nooit algemeen. Nadat de Zandkuil een aantal jaren geleden weer geschikter is gemaakt voor insecten, zijn de bijen in aantal toe genomen en nu dus uitgezwermd naar de dorpen. Ben Brugge vond ze al eerder bij het terrein van de Gamma in Den Burg. Steeds vaker zijn ze nu ook elders in het land te zien. Er zijn zelfs nestplaatsen be kend op spoorwegcomplexen in Den Bosch en bij Amsterdam Muider- poort. De bijen zijn niet bestand te gen vocht, kou en schaduw, dus het kan best zijn dat ze zomaar weer ver dwenen zijn. Plqimvoetbijen steken met. Mooi zijn ze wel. Bovendien is het leuk de dieren hun holletjes te zien graven. Je zou er eigenlijk eens een poosje op de knieën bij moeten gaan zitten. Gewoon, in het dorp. Als Thijsse nog leefde, kwam hij er bij zitten. Wat zou hij er van genieten! Sytske Dijksen Kinderbingo In het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp wordt zaterdag vanaf 19.00 uur kinderbingo gespeeld. Deelname kost €10,- voor vier ron den. Het spel is bedoeld voor jeugd van de basisschool, het speeltempo ligt dan ook lager dan bij volwasse nen. www.cbf.nl Workshop pistoolschieten Schietsportvereniging Texel biedt in de zomermaanden de mogelijkheid om door een workshop pistool- of geweerschieten met deze sport ken nis te maken. De workshop wordt gegeven op zondag van 10.00 tot 12.00 uur. Deelnemers maken onder leiding van de clubtrainers kennis met de beginselen van het schieten en het omgaan met wapens. Opgeven kan via tel. 320263, bij voorkeur op dins dag en donderdag tussen 20.00 en 22.00 uur. Ook voor de jeugdgroep, die in september weer begint, zijn nog enkele plaatsen vrij. Meer informatie is te vinden op de website van de vereniging, www.ssv texel.nl. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben een bedrag van €38.790,- toegekend aan het on derwijsproject De boom vertelt, waarin de Texelse basisscholen samenwerken met musea, Mu ziek- en Dansschool en de ge meente. OSG De Hogeberg ont vangt EUR6.000,- voor de organi satie van een mimeweek. Deze bedragen worden toegekend in het kader van het Actieplan Cultuur- bereik. waarmee het ministerie van Onderwijs. Cultuur en Wetenschap pen meer mensen met kunst en cul tuurwil laten kennismaken. Het actie plan bestaat uit cultuurparticipatie en -educatie. De provincie hoopt de cultuureducatie in het onderwijs te versterken, zodat leerlingen gedu rende hun hele schooltijd kennis op doen van kunst en cultureel erfgoed in hun omgeving. In totaal heeft de provincie €358.282,- verdeeld over diverse cultuureducatieve projecten. Aangezien de jeugd het best via de scholen te bereiken is, worden juist deze in de gelegenheid gesteld subsidieaanvragen te doen Bij het project De boom vertelt wor den leerlingen van groep 1 tot en met 4 vertrouwd gemaakt met de levens loop van de verschillende bomen en het verwerken van hout. Aan de hand van (historische) foto's gaan de leer lingen in hun eigen dorp op zoek naar bomen met een bijzondere betekenis voor de geschiedenis van het dorp. Op deze manier komen de geschie denis van Texel en de betekenis van bomen voor de leerlingen tot leven. Met dit project willen de scholen het eerder voor de groepen 5 tot en met 8 ontwikkelde lespakket Texelse ge schiedenis uitbreiden voor de groe pen 1 t/m 4. Aan het project wordt medewerking verleend door de ver schillende musea, Staatsbosbeheer en IVN, de Muziek- en Dansschool en de gemeente. Het toegekende be drag is ruim negentien procent van het totale voor het primair onderwijs beschikbare bedrag. OSG De Hogeberg ontvangt €6.000,- voor een mimeproject voor de eerste drie klassen van het VMBO. In sa menwerking met de Muziek- en Dansschool maken de leerlingen kennis met het mimespel. Zij leren op mimische wijze hun emoties te tonen en de ruimte te verkennen. De projectweek wordt afgesloten met een presentatie.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7