'Nog steeds bewondering voor onze frontsoldaten Bloemrijk TESO-kopstuk zwaait af 3 TEXELSE COURANT Orgelspeler voelt zich verbonden met klank pi Familieberichten VRIJDAG 29 JULI 2005 'Je kunt van medewerkers van fESO zeggen wat je wilt, maar als je nood aan de man is, dan staan Ze er wel. Begin negentiger jaren, loen de Schulpengat voor onder houd aan de kant lag, werden we in Je krokusvakantie dagenlang ge- I door extreem laag water. De boot had al uren niet gevaren enhet plein stond vol reizigers die naarhuis wilden. Dat zou met één boot zeker drie uur duren. Kapitein iDik Kooiman en ik hebben de te lefoon gepakt en binnen een half gurhadden we bijna twee volledige Laarploegen bij elkaar en hebben L met twee boten de wachtenden 'randerhalf uur overgezet.' fern bloemrijke anekdote uit het rijke «deden van de man die bij TESO gn kleine dertig jaar verantwoorde- Ijk is geweest voor de operationele denstverlening. Jan Bloem weet zijn pissie bondig te verwoorden. 'Ver- irkeïi ®rcle k,ant te9en zo 'aa9 mogelijke ji losten veilig en betrouwbaar naar de werkant, zonder te hoeven wachten j jnop een manier die tot tevreden- led stemt.' Eén zin die de essentie ®ide veerdienst omvat en waarover als oud-woordvoerder van TESO verslaggever in zijn wat markante Kreekstijl moeiteloos twee uur aan ,t weet te houden. Een ver- ai over een onderneming die tot Sjaren tachtig achter het groeiend lital reizigers aanrende en na de crst van de dubbeldekkers en de tóbele brug langzaam maar zeker En voorsprong nam op de ontwik- elngen en die de extra afvaarten u ruim van tevoren plant. Ook een dat veiligheid en betrouw- earheid de hoogste prioriteit gaf en barbij een voorbeeld is voor ande- n. En een onderneming dat, nu de rdtvare op orde is, op het gebied bi dienstbaarheid en klantvriende lijkheid een cultuuromslag heeft ge maakt. Processen waar Bloem nauw bij betrokken was. Eigenlijk is hij min op meer 'per on geluk' in de scheepvaart beland, want na de HBS koos hij als 17-ja- rige knaap voor een chemieopleiding aan de Vrije Universiteit in Amster dam. 'Ik had wel een helder koppie, maar stond qua levenservaring nog in de korte broek. Met als gevolg dat ik verzoop in het Amsterdamse studen tenleven. Een prachtige tijd, maar ik had niet genoeg discipline om te stu deren.' Na een half jaar greep zijn va der in en zette zijn zoon aan het werk. 'Ik had verschillende baantjes, van ambachtelijke bakker in de Bijenkorf tot platformemployé op Schiphol.' Toen het nieuwe studiejaar naderde, deed hij een beroepskeuzetest, met als uitkomst dat hij geschikt was om veearts te worden. 'Maar ik wilde niet meer naar de universiteit. Er zaten bij ons in de familie - mijn opa van moeders kant kwam van Terschelling - nogal wat koopvaardijofficieren, dus toen heb ik maar voor de zeevaart gekozen. Een éénjarige opleiding tot stuurmansleerling aan de Kweek school voor zeevaart in Amsterdam. Dat was een stevig jaartje. Ik zat in een internaat en werd daar snel groot. Er was in die tijd veel vraag naar koopvaardijofficieren. Ik kwam in dienst van de VNS (Verenigde Neder landse scheepvaartmaatschappijen, red.), die voer met schepen waarvan de namen eindigden op kerk en fon tein. Eerste stuur-mansleerling, later vierde stuurman, derde stuurman en ga zo maar door.' De reizen brachten hem over de hele wereld, van Zuid- Afrika tot Japan en Australië. 'Het va ren was le.uk, maar wat mij het meest boeide was het logistieke proces. Het lossen en laden zo efficiënt mogelijk organiseren. Een mooie tijd.' De lol ging eraf toen de VNS fuseerde met de Rotter-damse Uoyd tot NedLIoyd. 'Ik heb nog één reis gemaakt, maar de sfeer was anders, heel vervelend. In het Panamakanaal heb ik mijn ont slagbrief geschreven. Daarna ben ik tweede stuurman op een kabelschip van de PTT geworden. Het gebeurde regelmatig dat een kotter een tele foonkabel stuktrok. Wij vervulden een soort brandweerfunctie en repareer den de kabel. Het werk was een stuk dichter bij huis en ik was elk weekend thuis.' Toen hij op het punt stond kapitein te worden, viel zijn oog op een adver tentie in de Texelse Courant, die hij via zijn schoonvader Kees Kooijman (van de slijterij) had gekregen. 'Het was begin 1978 en TESO zocht een hoofd nautische dienst. Toenmalig directeur Theo Hoogerheide wilde meer structuur in de onderneming aanbrengen. 'Medewerkers schre ven toen bijvoorbeeld nog werk- briefjes. Aan het eind van de week lag mijn bureau ermee bezaaid. Heel onoverzichtelijk. Het was de tijd dat we met een structureel capaciteits tekort kampten. In een omgeving van ontevreden klanten was dat verschrikkelijk lastig opereren. Ik heb nog steeds bewondering voor onze frontsoldaten, de loketmedewerkers, kaartjesknippers, matrozen en auto opstellers, dat ze zo vrolijk hun werk bleven doen. Want ze kregen de volle laag.' De voorbereiding op de komst van de Molengat omschrijft Bloem als 'een schitterende tijd'. 'We zijn met stuur lui en kapiteins naar Wageningen ge weest om met het schip te leren va ren. De Dokter Wagemaker trok veel bezoekers, maar op de open dagen van de Molengat kwamen ook 15.000 mensen kijken. Mensen zeiden: Zo'n hoog schip, dat sodemietert bij wind kracht 5 om. Maar de praktijk was dat waar de oude schepen nog een rand rond de tafel hadden omdat bij storm anders de kopjes eraf zouden glijden, het servies op het nieuwe schip keu rig bleef staan. Ook op het gebied van veiligheid maakten we een enor me sprong voorwaarts. Hoogerheide wenste daar geen enkele concessie aan te doen. In die tijd waren voor de zoute veren de moderne inzichten op het gebied van veiligheid nog niet vertaald in wetgeving. Na de ramp met de Herald of Free Enterprise in 1987 bleek dat het overgrote deel van de aanbevelingen op het gebied van veiligheid al was doorgevoerd in onze dubbeldekkers, die model stonden voor de nieuwe wetgeving.' Dat niet iedereen daarvan op de hoogte was, bleek kort na de ramp. 'Eén vrouw nam zelfs haar eigen red dingsvest mee aan boord. Honderd procent veiligheid bestaat met, maar we hebben wel de maximale inspan ning verricht. We zijn bijvoorbeeld al in 1985 gestart met veiligheidstrai ningen. Hiervoor wordt elk jaar een schip een week aan de dienst ont trokken. Bij een ramp denk je al gauw aan iets groots, maar wij besteden ook veel aandacht aan het kleinere werk. Elk bemanningslid is bijvoor beeld getraind om snel een kleine brand, bijvoorbeeld een auto, motor of afvalbak, te blussen. Het onlangs gepresenteerde rampenbestrijdings plan, waar ik als coördinator kwaliteit en veiligheid nauw bij betrokken ben geweest, is een ander voorbeeld van de inspanningen van TESO.' Zijn mooiste tijd bij TESO beschouwt hij de voorbereiding op de bouw van de dubbeldeks op- en afritten. 'Hoo gerheide heeft daar een gigantische inspanning verricht. Hij kwam met het idee om bij de presentatie van het model van de Molengat in Maduro- dam een groot buffet te houden. Ook toenmalig minister Nelie Smit-Kroes hoorde tot de genodigden. Het werd een enorm feest, met het uiteinde lijke gevolg dat de minister, tegen de stroom in, toestemming gaf voor de bouw van de dubbele steigers. Ik ver tegenwoordigde Teso in de project groep die de bouw voorbereidde en de eerste vergadering verliep moei zaam. De mensen van Rijkswaterstaat konden maar niet geloven hoe die eigenwijze Texelaars het voor elkaar hadden gekregen. Maar de tweede n zijn projecten: de haveninrichting. 'De komst bijeenkomst ging al een stuk beter en sindsdien hebben we ontzettend plezierig samengewerkt. Toen op 23 juni 1986 de nieuwe brug in gebruik werd genomen, was alle scepsis ver dwenen. Er werden nieuwe vakantie parken gebouwd, afijn, het verhaal is bekend. Vanaf die tijd werd het voor TESO een enorme uitdaging om, in plaats van achter de feiten aan te ren nen, vooruit te lopen op de ontwikke lingen. De komst van de Schulpengat was een enorme swingende periode en vanaf dat moment waren we een volledig dubbeldeks bedrijf.' De erva ring die hij opdeed in de koopvaardij kwam van pas toen hij betrokken was bij de reis van de twee enkeldekkers naar Malta. 'Samen met Biem van der Vis. Fantastisch!' In de Texelse Courant deed hij destijds verslag van de reis. Halverwege de jaren tachtig deden, in navolging van Sporthuis Centrum, ook op Texel de weekend- en mid weekarrangementen hun intrede en kreeg het vervoer een enorme impuls, vooral buiten het hoofdseizoen. 'Aan vankelijk was het nog zo dat als de kapitein zag dat de rij wachtenden groeide, hij aangaf dat de tweede boot nodig was. Maar het werd een steeds grotere uitdaging de vraag naar ver voer te voorspellen. Nul wachtenden werd het kwaliteitscri-terium en zodra de computer aangaf dat we dat niet zouden halen, besloten we vooraf op welke tijdstip elk half uur zou worden gevaren. Nu kunnen reizigers daar rekening mee houden. Natuurlijk kunnen weersomstandigheden voor verrassingen zorgen, bijvoorbeeld als vakantiegangers bij regen besluiten om donderdag al te vertrekken, maar in de regel werkt het goed.' Met het zo goed als verdwijnen van de wachttijden, kregen ook de mede werkers het minder zwaar te verdu ren. 'Maar onder het personeel was in de loop der jaren toch een mate van verzuring ingetreden en daarom was het goed dat Rob Wortel direc teur werd. Hij kwam precies op het juiste moment. Hij overtuigde de me dewerkers ervan dat er naar de klant moest worden geluisterd.' Dat heeft onder meer tot de - wat omstreden - aankondiging geleid dat het schip de haven nadert. 'Daartoe is overgegaan nadat reizigers hebben aangekaart dat kinderen die bij het afrijden van de boot nog op zoek waren naar de auto van hun ouders, bijna werden aangereden.' Externe contacten, ook met de openbaar vervoer- en reizi- gersorganisaties, behoorden tot de taken van Bloem en hij hield zich de laatste jaren met projecten bezig, zo als opleidingen en de simulator voor de Dokter Wagemaker, certificenng en de aanpassing havens. Ook was hij betrokken bij het verjongingspro ces binnen het personeelsbestand van TESO, met als recent wapenfeit zijn eigen opvolging. Gerard Timmerman Een ontmoeting met dominee Hoekstra leidde in 1979 tot zijn eer ste orgelconcert op Texel. Afgelopen dinsdag trad organist Bert Koelewijn uit Bunschoten voor het vijfentwintig ste achtereenvolgende jaar op tijdens de Zomeravondconcerten. De organist ontmoette Hoekstra toen hij tijdens zijn vakantie meedeed aan een kerkentocht die dominee Wolt huis uit De Cocksdorp had uitgezet. Koelewijn speelt meestal in het kerk je van Den Hoorn, waar hij zich het meest thuis voelt. 'Of het nou stormt of mooi weer is, er is altijd sfeer in die kerk. Ik voel me er verbonden met de klanken om me heen als ik aan het spelen ben en het publiek is spon taan. Veel mensen blijven na afloop nog even hangen.' Koelewijn speelde in de loop der jaren ook een paar keer in de rooms-katholieke kerk in Den Burg en één keer in de Maartenskerk in Oosterend. Met de laatste locatie had hij weinig. 'Ik bleef er ook nog met mijn vingers tussen de toetsen hangen In Den Hoorn wordt Koele wijn geassisteerd door Piet Plug die de registers van het orgel bedient De Bunschoter organist, in het dage lijks leven leraar orgel en piano aan de Regionale Muziekschool Amersfoort en koordirigent, is een deelnemer van het eerste uur van de Zomeravond- concerten. Toen hij begon, werden die nog georganiseerd door Hoekstra. Accommodaties worden duurder Het college heeft besloten de tarie ven voor de huur van gemeentelijke sportaccommodaties in het nieuwe seizoen met 1,2 procent te verhogen. Dat is gelijk aan het prijsindexcijfer en komt dus neer op aanpassing aan de inflatie. Met dit geld wordt 30 procent gedekt van de kosten die de gemeen te voor de accommodaties maakt. In vergelijking met het landelijke gemid delde is de huur van binnensportac commodaties op Texel ruim 9 procent hoger en van buitsportaccommoda ties 4 procent lager. Reddingboten helpen zeiljacht De Beursplein en de Zalm hebben gisteravond een zeiljacht geholpen dat ter hoogte van De Koog in de problemen was gekomen. Het schip had motorpech en de schipper had last van zeeziekte gekregen. Het tien meter lange jacht werd in eerste in stantie op sleeptouw genomen door de Zalm uit De Koog. In het Molen gat nam de Beursplein uit De Cock sdorp het over en bracht het schip, de Gekko, naar Den Helder. Met de schipper ging het later alweer beter. Er waren twee opvarenden, afkom stig uit Nootdorp, aan boord. «I Bert Koelewijn speelt het liefst op het orgel in het kerkje Tweetal verdacht van mishandeling De politie heeft donderdag rond 2.30 uur in de Koger Dorpsstraat een 15- jarig meisje en een 23-jarige man uit Dordrecht aangehouden. Het twee tal wordt ervan verdacht een 17-jarig meisje uit Schalkwoude en een 15- jarige jongen uit De Koog te hebben mishandeld. Het tweetal zou zijn ge slagen in een discotheek. De exacte toedracht was nog niet bekend. Bijdrage voor Loodsproject Naast de provincie is ook de ge meente bereid geld uit te trekken voor het dorpsomgevingsplan in het kader van het Loodsproject Den Hoorn. B en w zullen de raad voorstel len €2Q.000, - bij te dragen VERVOLG VAN PAGINA 1 BEZEM En als blijkt dat wij brede steun krij gen, dan is duidelijk dat meer Texe laars vinden dat er wat moet veran deren.' In september moet duidelijk worden of BEZEM levensvatbaar is. Een kan-didatenlijst is er nog niet. 'We hebben op dit moment zeker vier mensen die zich beschikbaar stellen voor een eventueel raadslid maatschap, maar als zich een goede kandidaat wil aandienen, houden we ons uiteraard aanbevolen.' Het nieuwe initiatief heeft bewust geen aansluiting gezocht bij de huidige po litieke partijen in de gemeenteraad. 'Op Texels Belang na vinden die het allemaal wel goed wat de burge meester doet. Daar hebben we dus niks aan.' Volgens raadsgriffier Ma- rit de Porto kunnen nieuwe partijen zich nog tot 11 december aanmelden voor de verkiezingen. Op 23 januari moeten de kandidatenlijsten worden ingeleverd. De laatste keer dat zich een nieuwe partij aanmeldde voor de gemeenteraadsverkiezingen was in 1997. Toen had de Ezelvereniging plannen de lokale politiek in te gaan. Dat voornemen werd uiteindelijk niet doorgezet. 'Goed gesprek' ministerie en Duurzaam Texel De stichting Duurzaam Texel is door het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu (VROM) gevraagd onderzoek te doen naar de mo gelijkheden van een 'duurzame' agrarische sector. Dat vertelde voorzitter Kees Dros, die gister morgen de 21ste Landbouwdag opende. Dros wees er in zijn toespraak op dat de landbouw in beweging is en dat er volop wordt nagedacht over de toekomst van de agrarische sector, die op Texel goed georga niseerd is. Dat bewijst niet alleen de Landbouwdag, die ieder jaar weer dankzij gezamenlijke inspan ningen tot stand wordt gebracht, maar ook het rapport Morgen is vandaag, dat onlangs door de PR- commissie van de landbouw werd gepresenteerd. Daarin wordt met alleen aandacht besteed aan het verbeteren van de concurrentie positie van de boeren op Texel, maar ook aan het onderhoud van natuur, milieu en landschap en het 'verbreden van de plattelandsont wikkeling' met nieuwe producten en diensten. Ook wees Dros op de ideeën voor een beheersplan voor het Hogeberggebied, dat onder begeleiding van Duurzaam Texel en met Europese subsidie moet worden vormgegeven door de on dernemers en beheerders in het gebied zelf. Enigszins geheimzinnig vertelde Dros in zijn toespraak 'een goed gesprek' te hebben gehad met VROM Desgevraagd vertelde hij later dat Duurzaam Texel door het ministene is benaderd onderzoek te doen naar de overgang van de traditionele naar een duurzame vorm van landbouw. Texel is vol gens VROM een geschikt gebied voor dergelijk onderzoek. De re sultaten zouden op den duur ook hun waarde moeten hebben voor de rest van het land. Ook enkele organisaties elders zouden zijn benaderd. Erg concreet is het project nog niet, maar volgens Dros zijn er op Texel al veel bruikbare initiatieven. Hij wees in dat verband op de productie van maïs voor biovergisting, een plan van de firma Smit bij Oosterend. en de bezoekboerderij van De Lieuw en Carlo Veeger. 'Het mooist zou het zijn wanneer initiatieven elkaar versterken. Je kunt bijvoorbeeld denken aan een combinatie met educatie - een bezoekerscentrum - en recreatie, een fietstocht langs zulke projecten. Maar de voorstel len moeten bij de boeren vandaan komen. Want als zij er geen brood in zien, heeft het geen kans van sla gen. LTO Noord onderzoekt voor ons welke boeren in aanmerking komen.' Je hebt iemand nodig, stil en oprecht, die als het erop aan komt voor je bidt of voor je vecht. Pas als je iemand hebt, die met je lacht en met je grient, dan pas kun je zeggen. 'k heb een vnend. 5 donkere weken moeten wij afscheid '«"ënvan Tonnie Barlo-Fakkeldij hechte vriendin op haar eigen manier. ^eTon, dank je wel. Ger, Margriet Ricardo, Jolande Patrick Moeder Van der Vliet Nht, 27 juli 2005 In verbondenheid hebben wij afscheid genomen van onze lieve o-papa JOHAN GROOTHUIS Verdrietig, maar met fijne herinneringen denken wij aan hem. Lieve mensen, heel hartelijk bedankt voor jullie warme betrokkenheid. Thery Groothuis-Zijlstra en familie Den Burg, juli 2005 Imme 27 juli 2005 Zij weegt 4500 gram en is 55 cm lang. Maurits Witte en Tamara Kuyper Noordwester 70 1791 HE Den Burg Q 0222-310308 Wij rusten van 12.00 - 15.00 en na 21.00 uur. Geboren! Laurens Mart 21 juli 2005 Broertje van Vion Linda Smit Martin Bakker Grasbeemd 60 9403 MG Assen Telefoon 0592-302676 Heel blij zijn wij met de geboorte van onze zoon Bodhi 27 juli 2005 3500 gram, 53 cm Vader en moeder zijn: Ruud Keijser Martine de Vries Wilhelminalaan 14 Dolblij en gelukkig zijn we met onze dochter Dara Louise We noemen haar Dalou Ze is geboren op woensdag 29 juni 2005 om 14.45 uur. Moniek en Jan Willem Kraay Lijsterstraat 63 2025 VB Haarlem Texelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €4,95 tot en met 3 regels. Per regel meer: €1,65 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12,50,- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. Ruime collectie koel- /vrieskasten - Service Center Texel - Laagwaal- derweg 39 Artynails voor kunstnagels.manicure of lakken.ook kadobonnen! Bel Colette, tel. 318709. Jogging- trainings broeken, shorts en sok ken; kleine prijsjes. Mantje Sport Voor Wasautomaat of Wasdroger of Vaatwasser - Service Center Texel - Laagwaalderweg 39 Te koop: Coin fox munt- telefoon op euro's, nw. in doos, €150,-. Tel 06- 54330025. Voor verkoop en onder houd gazonmaaiers Toro- dealer Garage Dros. Tel. 311611. Fjalraven (afrits)broeken, shorts, petten (UV-straling werend) Mantje Sport. Voor al uw schilderwerk binnen en buiten: Schil dersbedrijf Eschweiler. Tel. 315032. Vrijdag 29 juli "De Jeugd van Tegenwoordig"met "Watskeburt" in Questi- onPlaza. Liesbeth Roeper uit vaartverzorging, tel. 310952. Dag en nacht be reikbaar. www.aardeenhe- mel.nl Wasmachine stuk? Bel voor een afspraak REGT Witgoed Service, 327707, Nollekoog 10. Vrijdag 29 juli "De Jeugd van Tegenwoordig"met "Watskeburt" in Questi- onPlaza. Nieuw tel. nr. Pieter de Vries, Dé Fotograaf. Tel. 322887. Zaterdag 30 juli 70/80's Zomerparty in Questi- onPlazaü Wie mist cypers poes je? Aan komen lopen op Spangerweg 16, De Waal, tel. 318673. Verkoop van gebruikte bromfietsen. Bruining, De Koog, (0222) 317333 De Koopman Koerier, voor bedrijf en parti culier, Tel. 315001/06- 20073394. Natuursteen Texel. Voor grafmonumenten, onder houd en bijgraveren. Tel. 310168, Mark Pijper. Nieuwe tv nodig? Voor een goede deal naar Stiehl - De Waal - Laagwaalder weg 39-311 777 Kasten op maat ge maakt. Degelijk en mooi. Timmerman Piet Laan, tel 322100. Auto Service Centrum. Maricoweg 3, tel. 315588 Voor een betaalbare rij opleiding. Rijschool Lan- gereis. Tel. 06-53690708. Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat. Tel. 320473. Reparatie van al uw ap paraten. Voordeelland Oudeschild, 322398 Uw feestje wordt een succes bij JRestaurant Bos en Duin, tel. 315541. Rugzakken, grote col lectie vanaf 10 Itr.. Mantje Sport Mede namens u is €500,- gedoneerd aan de Cli- niClowns ter ere van de dankdienst voor Aad Boerhorst. www.clini- clowns.nl Bospaviljoen 't Turfveld is dinsdag t/m zondag geopend Teva sandalen, mt. 19 t/m 50. mooie collectie. Mantje Sport Voor reparatie leren jas sen of nieuwe voering naar Schoenmakerij Van Osch.Wegens omstandig heden geopend van 8.30 - 12.30 uur Weverstraat 88 of Lieuwstraat 41 Den Burg. tel. 313901 Grote collectie badkleding. Mantje Sport T.V. stuk, bel 322398. Voordeelland Oude- schild. Op naar Brasilian Beach Carnival 6 aug. www.is- landsamba.nl Teva sandalen, mt. 19 t/m 50. mooie collectie, Mantje Sport Merrel luxe dames teen- slipper. Mantje Sport Op naar Brasilian Beach Carnival 6 aug. www.is- landsamba.nl Merrel luxe dames teen slipper. Mantje Sport Anja Zijm Haircare Califor- nië Tel. 06.22.91.76 03. Fjalraven (afrits)broeken, shorts, petten (UV-straling werend) Mantje Sport.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 3