Vakantiekmnt HEMA Luchtvaartinspectie stelt onderzoek in Texelse jeugd loopt warm voor Raffish Cjrocn ^warL- Jexels in het hart-, Jieuwe wet bijstand kost gemeente geld Texel heeft minst te besteden van eilanden texelseHcourant Verschijnt wekelijks tfm 26 augustus 'ekort 1.222.000 euro in 2004 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12002 DINSDAG 9 AUGUSTUS 2005 Verschijnt dinsdag en .vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Alice Blom Oud-Texelse Alice Blom speelt ko mend seizoen bij de Italiaanse volley balclub Busto Arsizio. Afgelopen weekeinde kwalificeerde de interna tional zich met Oranje in de Turkse hoofdstad Ankara voor het WK 2006 in Japan. De ploeg van trainer Avital Selinger won met 0-3 van Turkije, nadat zij eerder met 3-2 België wis ten te verslaan. Pagina 5 m Tekort gemeente De gemeente kijkt tegen een structu reel tekort aan van €180.000,- door de landelijke invoering van een nieuw BTW-compensatiefonds voor ge meenten. Voor Texel kost de invoe ring meer dan dat hij oplevert. Dat blijkt uit het jaarverslag over 2004 Pagina 6 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de-Texelse Courant folders van: 77| i Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Auch mlt deutschem Text Gratis bijlage TEXELSETJcOURANT Jongetje gewond Een 5-jarig Duits jongetje is zaterdag middag op de Schansweg ter hoogte van de Leemkuil gewond geraakt. Het jongetje schoot op zijn fietsje plotseling de weg op, waarna hij werd aangereden door een 54-jarige vrouw uit Oudeschild. Het jongetje liep door de botsing volgens de politie een bloedneus op. Voor de zekerheid werd de ambulance erbi| geroepen. Gewelddadigheden in uitgaansleven In het Koger uitgaansleven werden de afgelopen nachten nogal wat klappen uitgedeeld. In drie geval len was daarbij sprake van 'mis handeling', rapporteert de politie. In de nacht van donderdag op vrijdag werd rond 3.00 uur een 19-jarige man uit Oosterend mishandeld. Samen met een vriendin en een vriend wachtte hij in de Dorpsstraat op een lift, toen hij zonder aanleiding werd aangevallen door een groep van on geveer vijftien personen. De man pro beerde te ontkomen, maar werd ach terhaald en geschopt en geslagen. Het slachtoffer liep verwondingen op aan zijn gezicht en een been. Een nacht later werd rond 2.30 uur een 21-jarige man uit Boxmeer het slachtoffer. Toen hij in een discotheek aan de Dorpsstraat probeerde een ruzie te sussen, werd hij enkele ma len in zijn gezicht geslagen. Daardoor raakte een tand los en liep hij verwon dingen in het gezicht op. Met het sig nalement bij de hand slaagde de po litie er even later na een zoektocht in de omgeving in de vermoedelijke dader, een 19-jarige man uit Diemen, aan te houden. In dezelfde nacht werd rond 4.00 uur een 19-jarige man uit Scherpenzeel opgepakt, eveneens op verdenking van mishandeling. Het slachtoffer, een 17-jarige jongen uit Muiderberg, liep samen met een vriend terug naar de camping aan de Badweg toen hij werd aangesproken door een groepje jongens. De twee liepen door, waarna de 17-jarige plotseling werd ge schopt en geslagen. Dat kwam hem op blauwe plekken en een dik oog te staan Via beveiligingsmedewerkers kon de politie snel worden ingescha keld. Deze was snel ter plaatse, waarna één van de jongens werd aangehouden op verdenking van mishandeling. Advertenties voor de Vakantiekrant van 26 augustus kunnen worden ingeleverd t/m maandag 15 augustus 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111 gramma Popstars, the Rivals, trad op in de Texelse CD-zaak om hun nieuwe single Let Go, een coproduc tie met urban artist GIO, te promoten. Volgens kenners zou dit wel eens hun tweede nummer één hit kunnen wor den. Dat de vijf zangeressen ook op Texel mateloos populair zijn, bleek wel uit de grote toestroom. Ademloos sloegen de jeugdige fans het optre den van hun idolen gade. Daarmee was het feest nog niet ten einde, want Divisie Luchtvaart van de In- pectie Verkeer en Waterstaat gaat jen onderzoek instellen naar de Btuatie op Vliegveld Texel. Naar Bnleiding van de ontstane situa- sdoorde komst van een tweede aracentrum wil de inspectie zich rvolgens woordvoerder Willaard lissen van overtuigen dat de vei lheid niet in het geding is. 'Er omteen gesprek met alle betrok- enen waarin de problemen wor- in geïnventariseerd. We willen nszelf ervan verzekeren dat er sen gevaarlijke situaties ont- laan', aldus Elissen. Hij benadrukt aide gesprekken puur preventief ipen moeten uitmonden in goede Ispraken. De actie van de inspec- sstaat volgens de woordvoerder s van de aangifte die Para- im Texel bij justitie heeft in- ïd tegen de NV Luchtvaart en Texel. /gemeester Geldorp maakte in raen rond het vliegveld de tongen s gemaakt door als voorzitter van /Luchtvaartterrein Texel (NV LVT) Nederlands kampioenschap rachutespringen als drukmiddel te bruiken om Paracentrum Texel er- ete bewegen de aangifte wegens meende strafbare feiten door de linte trekken. tocaat Maurice Frantzen deed na ns Paracentrum Texel op 19 mei officier van justitie P. Groenhuis [derechtbank in Alkmaar aangifte dat de NV volgens hem meerdere Éaren feiten heeft gepleegd. Het van een tweede para- •tum en een rondvluchtbedrijf fen in strijd zijn met het bestem- fcplan en de Wet Milieubeheer. Kien: 'De gemeente vindt de be- ■?n als grootaandeelhouder in de luchtvaartterrein kennelijk zwaar- 'wegen dan de belangen bij hand ig van wet- en regelgeving.' «ede deel van de aangifte betrof veiligheid op het vliegveld, aitzen: 'Cliënten ondervinden ern- hinder en overlast van illegale 'iteiten op het vliegveld, waar nevens de veiligheid van mens materieel niet langer optimaal is «aarborgd en zelfs de regelgeving svaar is.' Toen dit bij de LVT bekend werd, schreef de burgemeester aan het paracentrum alleen bereid te zijn het NK parachutespringen doorgang te laten vinden als de aangifte 'in het geheel' zou worden ingetrokken. Dit moest uiterlijk op 4 augustus zijn ge beurd. Achterliggende gedachte was onder meer dat als het paracentrum geen vertrouwen had in de veiligheid op het vliegveld, de NV niet kon mee werken een groot springevenement. In reactie hierop schrapte het para centrum het zogeheten veiligheids aspect uit de aangifte. Na het instel len van een zogeheten parawatch op het luchtvaartterrein vond de familie Rienks de veiligheid niet langer in het geding. Dat dit zogeheten veilig heidsaspect na een vergadering over de veiligheid door de betrokkenen op 20 juni niet meteen uit de aangifte was geschrapt, komt volgens de ad vocaat van Rienks omdat het 'aan de aandacht van de cliënte was ont schoten om hier bij de officier van justitie melding van te maken'. Bur gemeester Geldorp schreef daarover: 'U zult het met mij eens zijn dat de verwikkelingen rond de door u ge dane aangifte bij de officier van justi tie te Alkmaar niet de schoonheids prijs verdienen.' Op 26 juli, ruim een week voor het door de burgemees ter gestelde ultimatum verliep, kreeg de NV Luchtvaartterrein alsnog be richt dat het veiligheidsaspect uit de aangifte was geschrapt. Paracentrum Texel oordeelde dat daarmee de grondslag voor de NV Luchtvaart terrein Texel (LVT) om medewerking Lees verder pagina 5 Botsing kruising Twee auto's zijn vrijdagavond be schadigd geraakt bij een botsing op de kruising van de Kogerstraat en de Bernhardlaan. Een 53-jarige man uit Blarieum, die vanuit het centrum van Den Burg, verzuimde op de kruising rechts voorrang te geven. Hij botste op een 34-jarige automobilist uit Duitsland. De man uit Blarieum ver klaarde tegenover de politie dat hij voor de kruising wel stopte, maar de auto van rechts niet zag aankomen. Voor zover bekend, liepen de be stuurders geen letsel op. «budget dat de gemeente vorig Sfvan het rijk heeft gekregen om itondsuitkeringen te verstrek- wi was ontoereikend. De ge ënte moest €122.774,- meer 'strekken dan het budget van 513.984,- toestond. Dat blijkt uit "overzicht van het ministerie "Sociale Zaken en Werkgele- /fieid. ingl "ivoenng van de nieuwe Wet Werk Bestand pakt daarmee financieel 'gunstig uit. Een jaar geleden, te wet landelijk van kracht werd, de gemeente de verwachting •af er waarschijnlijk een tekort van £.eer €50.000,- zou ontstaan, ^dat blijkt nu tweeënhalf keer zo ^•te zijn geworden, tenten kunnen bijstands- "ingen sinds de intrede van de Wivewet niet meer voor 75 procent to rijk declareren. Ze krijgen nu ""gezegd een zak geld en daarmee ^ten ze het zien te redden. Een "te achterliggende gedachten is temeenten op die manier worden Mfkeld werléoekenden sneller "netwerk te krijgen. Het budget Jtel voor 2004 kreeg, werd be- jJ °P basis van het aantal |^ars dat in 20012002 en 2003 djstandsuitkenng ontving. Dan )tet°m achtereenvolgens 150, .te 168 mensen. Op basis van die kon de gemeente al de ver- uitspreken dat er een tekort tetstaan, omdat er met name in datief weinig mensen een be- rfopde bijstand hadden gedaan. '®Ja uitgave van €122.774,- is a||e waarschijnlijkheid te verkla pt de seizoenswerkloosheid en L/fónderde wetgeving op dat ge- 363l3i r^_Sinds vorig jaar kunnen veel -te" die buiten het seizoen een baanden zonder werk zitten Zo'n honderd kinderen, overwegend meisjes, beleefden maandag de dag van hun leven tijdens het optreden van de band Raffish in The Music Store. De populaire meidenband, voortgekomen uit het televisiepro- iedereen die een single van de band had gekocht, kon die na afloop laten signeren. De Texelse winkel was de eerst in een rij zaken waar de dames optreden ter ondersteuning van de verkoop van hun nieuwe single. Texelaars hadden vorig jaar gemid deld het minst te besteden in ver gelijking met bewoners van de an dere Waddeneilanden. Dat valt op te maken uit een lijst die het minis terie van Sociale Zaken en Werk gelegenheid heeft opgesteld. Volgens die lijst bedroeg het gemid deld besteedbaar inkomen op Texel in 2004 €26.900,-. Eennalaagste op de lijst is Ameland waar het gemid deld besteedbaar inkomen €27.100.- was. De andere drie eilanden scoren elk boven de €28.000,- met als hoog ste Vlieland (€28.600,-) gevolgd door Terschelling (€28.500,-) en Schier monnikoog (€28.200,-). In de lijst wordt geen onderscheid gemaakt tussen enkel- of meerpersoons- huishoudens. De gegevens komen uit de zogeheten Kernkaart Werk en Bijstand die het ministerie van Sociale Zaken dit jaar voor het eerst heeft gepubliceerd. Dat Texel laag scoort, is geen verras sing. Uit een onderzoek dat het Cen traal Bureau voor de Statistiek eerder verrichtte, kwam naar voren dat de inkomens op Texel ongeveer tien pro cent onder het landelijk gemiddelde liggen. Dat werd onder meer veroor zaakt door de afwezigheid van be paalde branches als zakelijke advies kantoren en de IT-sector, de kleine omvang van bedrijven en het hoge ondernemerschap. Waar het verschil tussen Texel en andere eilanden van daan komt, wordt niet vermeld. Uit de kernkaart valt wel op te maken dat een kwart van de Texelse beroepsbe volking (ongeveer 7500 Texelaars) een baan met een laag inkomen heeft. In totaal gaat het dan om 1900 banen. geen aanspraak meer doen op een tijdelijke ww-uitkering, waardoor ze eerder op de bijstand zijn aangewe zen. 'We kunnen het niet met hon derd procent zekerheid zeggen, maar het is wel een logische verklaring om het bij de cyclische werkloosheid te zoeken', aldus een woordvoerder van de gemeente. Uit cijfers van het Cen trum voor Werk en Inkomen (CWI) blijkt dat het aantal geregistreerde werkzoekenden in het laatste kwar taal van 2004 fors steeg (van 230 naar 406), terwijl dat aantal in het eerste kwartaal van 2004 nog stevig daalde (van 375 naar 322). Horeca Texel on dernam de afgelopen jaren diverse pogingen om het ministerie van So ciale Zaken ervan te doordringen dat de veranderde wetgeving op het ge bied van seizoenswerkeloosheid na delig voor Texel zou uitpakken, maar kreeg uiteindelijk nul op het rekest. Hoeveel Texelaars vorig jaar een bijstandsuitkering hadden, valt moei lijk op te maken uit de zogeheten Kernkaart Werk en Bijstand, waarin het ministerie van alle gemeenten overzichten heeft opgenomen. Er wordt gesproken over 105 mensen die een bijstandsuitkering ontvingen, 35 nieuw toegekende en 40 beëin digde uitkeringen. Het overzicht meldt ook dat de gemeente vorig jaar €167.851,- overhield op het budget dat zij voor arbeidsrémtegratie (€448.787,-) had ontvangen. Er werd voor €115.105,- aan bijzondere bij stand (extra naast de gewone bij stand) uitgegeven. Het is voor het eerst dat het ministerie een kernkaart heeft opgesteld. Die is onder meer bedoeld voor gemeenteraden en cliëntenraden om zich in de materie te verdiepen en het gemeentelijk be leid op het gebied van de nieuwe wet vorm te geven. De Waddenregio moet vrij worden gemaakt van genetisch gemanipu leerd voedsel. Met die boodschap trekken de milieuorganisaties A SEED Europe en XminY Solida riteitsfonds deze weken door het noorden van het land en langs de Waddeneilanden. Zaterdag voerden vertegenwoordi gers van beide milieuorganisaties campagne in het centrum van Den Burg. Ze liepen, verkleed als diverse soorten groenten, trommelend over straat om aandacht te vragen en er werden toneelstukjes opgevoerd. Daarbij speelden de actievoerders handelaren in genetisch gemanipu leerd voedsel en boeren doo' de ver bouw in de problemen kwamen. Omstanders reageerden wisselend. Voor het trommelen op de Stenen plaats bleven redelijk veel mensen even staan, maar op het moment dat het toneelstuk begon liepen velen verder. Vertegenwoordigers van A SEED Eu ropa en XminY hadden ook een ge sprek met voorzitter Jaap Hin van de Texelse afdeling van de NLTO, maar hij kon ze met helpen bij hun verzoek om Texel gentech-vrij te laten verkla ren. 'Ik sta open voor wat hen be weegt en heb ze beluisterd, maar het eiland kan zich op dat gebied niet zomaar isoleren. Daar zijn we te kwetsbaar voor.' Onder meer dier voeders die de boeren gebruiken bevatten genetisch gemanipuleerde grondstoffen. Milieudefensie en de Stichting Natuur en Milieu, eveneens bij de campagne betrokken, hebben de gemeente in een brief het verzoek gedaan Texel tot gentechvnje zone uit te roepen. Volgens die organisaties kan dat in bestemmingsplannen worden vast gelegd en op basis van een EU-ncht- lijn zouden gemeenten volgens hen ook een 'gentechvnje status' kunnen krijgen. Actievoerders strijden In Den Burg tegen het gebruik van gemanipuleerd voedsel.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1