'Lijf patiënt geeft aan wat het nodig heeft' 1 L— m ZEGEL I ■4 1 F amilieberichten 3 DE HELFT VAN DE HELFT .TEXELSE COURANT" Susanne 't Hart al 15 jaar shiatsutherapeut I=E Texel in de Eerste Wereldoorlog 1914-1918 De feiten op een rij 8 f 17, Texe,aartjes 50% korting DINSDAG 9 AUGUSTUS 2 Wat er precies gebeurt tijdens een S/i/afsu-behandeling is volgens therapeute Susanne 't Hart moei lijk uit te leggen. In de meeste ge vallen wordt ze 'gestuurd' door de patiënt, wiens lijf aangeeft wat het nodig heeft. 'Elke behandeling is verschillend. Dat hangt van zoveel factoren af die iedere keer weer anders zijn. Het is de kunst als the- om op het juiste moment zo ontvankelijk mogelijk te zijn om te doen wat gedaan moet worden om de energie weer te laten stromen.' Letterlijk betekent Shiatsu 'druk ge ven met de vingers'. In Japan, waar deze techniek rond het begin van de twintigste eeuw ontstond, is het een luis-, tuin- en keukenmiddel dat door veel burgers wordt gebruikt om ge- te blijven, want vooral preven tief is Shiatsu volgens de beoefe naars van grote waarde. Het is een vorm van acupressuurmassage, waarbij zonder het gebruik van hulp middelen maar slechts met vingers. en soms ellebogen of voeten, druk op de huid wordt uitgeoefend om stoornissen te verhelpen, de ge wondheid te bevorderen en speciale zektes te behandelen. Tegenwoordig s Shiatsu een verzamelnaam voor ■en grote verscheidenheid aan tech- -eken, maar het uitgangspunt is bij ië beoefenaars hetzelfde: ki ligt aan x basis van alle leven. Ki, meestal vertaald als levensenergie, stroomt in gezond lichaam vrij door een retwerk van banen, meridianen ge- •oemd. Bij verstoring van die aiergiebanen verschijnen klachten. 5e kunnen eerst 'vaag' zijn (hoofd en, vermoeidheid, irritatie) en uitein delijk uitmonden in meer uitgespro ten klachten en ziekten. Het aantal andoeningen en klachten dat kan «rden behandeld met Shiatsu, is •ogens de therapeut behoorlijk /eed. 'Dat varieert van vage onge- rakken als hoofdpijn en vermoeid- ëd lot chronische ziekten. Shiatsu temt niet de klacht zelf weg, maar de energie in beweging, waar- het lichaam zich herstelt.' De f W audi «ah gen flrnf Êlemente Susanne 't Hart: 'Een goede behandeling geven is ook voor mijzelf heel plezierig.' Op ons eiland zijn nogal wat mensen geïnteresseerd in of be zig met alternatieve therapieën. Voor velen bieden die naast, of soms zelfs in plaats van, de re guliere geneeskunde steun en verlichting. Veel van die thera pieën zijn echter relatief onbe kend. Wat is het uitgangspunt en waar ligt de oorsprong? Welke resultaten worden ermee be reikt? De komende tijd besteedt de krant aandacht aan thera pieën uit het alternatieve circuit die op Texel worden beoefend. Deze keer shiatsutherapie. geboren Duitse is zo'n negen jaar op Texel werkzaam als shiatsu- therapeute. Daarvoor had ze zes jaar lang in Hamburg een bloeiende prak tijk, tot de liefde haar naar Texel bracht. Tegenwoordig werkt ze in haar woning in De Cocksdorp. Daar naast verzorgt ze diverse andere vor men van massage in appartementen complex Californië. In Duitsland wordt Shiatsu vooral pre ventief ingezet om de gezondheid te bevorderen, maar Nederlanders heb ben daar volgens 't Hart minder geld voor over. 'Je ziet dat Nederlanders, en zeker Texelaars, vaak zuinig zijn met uitgaven voor zulke massages. Ze geven waarschijnlijk meer geld uit aan hun gelaat dan aan hun lijf. Dat is jammer, want preventief werkt Shiatsu bijzonder goed.' Als thera peut werkt zij naar eigen zeggen als een soort middelaar. 'Ik probeer de balans te herstellen door de energie weer in beweging te brengen.' Meditatie Alvorens een klant, zoals zij de men sen die zij behandelt graag noemt, bij 't Hart komt. bereidt zij zich uitvoerig voor. 'Het is belangrijk dat ik tijdens de behandeling zo receptief mogelijk ben. Dat ik de signalen goed kan opvangen. Dat kan alleen als ik ont spannen ben en voor dingen open sta.' Voordat de daadwerkelijke mas sage begint, is er eerst een intake gesprek. 'Dat is vooral een kwestie van goed luisteren. Meestal komt wel naar voren waar het om gaat. Ook als mensen zelf niet weten wat ze man keren, kunnen ze het vaak toch be noemen. Je bent je vaak van meer zaken bewust dan je denkt.' Daarna diagnosticeert 't Hart door aanraking. Dat is de uiteindelijke methode om de toestand van een patiënt vast te stel len. 'Ik raak diagnosezones op de rug of de buik aan om te kijken of er ver storingen zijn in bepaalde meri dianen. Zodra dat duidelijk is, begin ik met de behandeling.' Daarbij neemt de klant plaats op een zacht masseermatras in haar behandelka mer, een lichte kamer met het rustge vende gekabbel van water op de ach tergrond. 'Ik vraag de klant om zo ontspannen mogelijk te liggen en vooral niet mee te werken, maar mij het werk te laten doen.' De behande ling, waarbij de klant gekleed op het matras ligt, duurt ongeveer een uur. Volgens de therapeut wordt een diepe toestand van ontspanning be reikt, waarin de zelfhelende kracht van het lichaam op zijn krachtigst is. 'Ik kan nooit voorspellen wat er ge beurt na een behandeling. Soms is het niet spectaculair en voelt iemand zich alleen ontspannen, maar soms ook wel en reageert iemand volko men anders dan voorheen.' Hoeveel behandelingen nodig zijn om de klachten te verhelpen, is wisselend. 'Blokkades bouwen vaak in jaren op en die zijn meestal met in één behan deling te verhelpen.'. Het feit dat zij moeilijk kan uitleggen, wat zij precies doet tijdens een be handeling, hangt samen met de die pere gedachte achter Shiatsu. 'In feite is het meditatie in actie. Ik stel mij open voor degene die ik behandel en weet ik eigenlijk automatisch wat ik moet doen. Bovendien werkt het voor mijzelf ontzettend verfrissend. Ik pro beer in feite mijn hele leven in deze toestand door te brengen.' Georgische muziek in strandpaviljoens Het nieuwe Georgische ensemble Dzmebi treedt zondag 14 augustus op in strandpaviljoen Westerslag bij paal 15 en dinsdag 23 augustus in paviljoen Paal 9 bij Den Hoorn. Dzmebi (dat 'broers' betekent) bestaat uit Ucha en Gocha Abulad- ze, Levan en Merab Samkurashvili en Goga Alexandria. Met uitzonde ring van Levan Samkurashvili stu deren zij allen zang aan het conser vatorium van Tbilisi. De groep heeft in Georgië al de nodige optredens achter de rug en wil met de concer ten op Texel proberen ervaring op te doen in het buitenland. Het repertoire is zeer uitgebreid en bevat vrolijke volks- en dansmuziek, religieuze muziek, romantische lied jes, zeer oude traditionele volksmu ziek en instrumentale muziek. Veel wordt a capella gezongen, maar waar nodig begeleiden de leden van het ensemble zichzelf op gitaar, piano, accordeon en Georgische instrumenten als pandoeri en tsjon- goen (soort luiten), dolly (trommel) en de salamoeri (fluit). Het optreden op Westerslag begint om 14.30 uur, het optreden in Paal 9 om 19.00 uur. Beide concerten zijn gratis toegankelijk. Kleurrijke doeken in Tusse de Banke Expositieruimte Tusse de Banke in Den Burg wordt van 18 tot en met 24 augustus ingencht met werk van Carli van den Berg. De uit Zeist afkomstige kunstenares verblijft zo'n acht weken per jaar op Texel en doet hier inspi ratie op voor nieuwe werken. In Tusse de Banke exposeert zij met name figuratieve, kleurrijke schilderijen en tekeningen. Van den Berg werkt hoofdzakelijk met acryl. De expositie is dagelijks geopend tussen 12.00 en 18.00 uur. Informatiepunt GGZ gesloten Het informatiecentrum geestelijke gezondheid de Hoofdzaak in Den Helder is in verband met vakantie gesloten van 15 augustus tot 6 sep tember. Vragen op het gebied van ziektebeelden, behandeling, belan gengroepen en contact met lotgeno ten kunnen in die periode gesteld worden bij de Hoofdzaak in Alkmaar, tel. 072-5143380. Het informatiepunt in Den Helder, in Wijksteunpunt Cen trum, is vanaf 6 september weer ge opend op dinsdag-, woensdag- en donderdagochtend. kToTm Gelein Jansen Te koop bij de Texelse boekhandels Een uitgave van LR Langeveld de Rooy bv wiemu Telefoon 0222 362600 Texel in de Eerste Wereldoorlog 1 De feiten °P een rij 50 ncort X) W m ie!* Ma* iwee* ■dam ihet? an BP >n W 15 u* kin# iaie': Deii^ ion#1 „Dit kunnen alleen de sterken: het leed dat het leven hen bracht zo diep in zichzelf verwerken dat het omgezet wordt in kracht. Met liefde, bewondering en respect voor de '■.ze waarop zij geleefd heeft, delen wij u mee dat onze zorgzame moeder, onvergetelijke oma 81 oude oma Tessel op 95-jarige leeftijd is over- ëden. Aafje Vlaming Fina sinds 3-6-1982 weduwe van Cornelis van Groningen Oosterend,t Den Burg, 3-6-19108-8-2005 Dalfsen: Jannie en Jan Amersfoort: Rietje en Flip Alkmaar: Aly en Germ Sint Pancras: Maartje en Henk Den Burg: Jan en Jeanny Tiel: Kees Amsterdam: Irene en Hans Klein- en achterkleinkinderen '•loeder is thuis. Jan Dirksoord 39, Den Burg, «ar eenieder welkom is om afscheid van haar nemen op woensdag 10 en donderdag 11 augustus van 16.00 tot 20.00 uur. lag 13 augustus wordt om 14.00 uur de afscheidsdienst gehouden in de Ned. Hervorm de kerk, Binnenburg 2 te Den Burg, waarna wij "loeder zullen begraven bij vader op het kerkhof ui) de kerk. Voorafgaand aan de dienst is er vanaf 13.30 uur ^tegenheid tot condoleren. afloop van de begrafenis kunt u de familie ontmoeten in „De Schakel". ^fespondentie-adres: J.C. van Groenigen, «mhardlaan 156,1791 XJ Den Burg - Texel. W|j zijn alle mantelzorgers, dokter Dros, mede- J^kers van thuiszorg Texel en de Gollards/ ®9opvang heel dankbaar voor de hulp die zij "loeder in haar laatste levensjaren hebben ge boden. hebben er door hun liefdevolle aandacht sa- 1,16,1 met ons voor gezorgd dat moeder tot het fnde van haar leven thuis kon blijven wonen. De kinderen van mevrouw Van Groningen-Vlaming, Jannie, Rietje, Aly, Maartje, Jan, Kees en Irene Tessels baken Aan de kust van onze jeugd Lichtend silhouet Vaste rots in land van zand Fier en trots Onverwoestbaar Ons eeuwig wiegend Lieve oma en lieve oude oma Tessel Voor wie u was Uw klein- en achterkleinkinderen, Hanneke en Gert, Floortje, Fieke, Ewoud, Brechtje Niels en Inge, Jip, Stijn, Noor Allart en Claudia, Olav, Joost, Nina A fine en Bart, Zee, Bries Joost Roos en Freek Jarmila en Pieter, Karsten Doeke en Leonie Af ke en Laurens, Mexx, Sofie, Femke, o Albert Piet en Nynke Nelle Jan en Christa Jan-Willem en Erna, Bram, Marius Fie ke en Johan, Matthijs, Meike Kees-Jan en Cat ie Jojanneke en Peter-Jan Tij men Maarten Annemaja Esther Iewert Mi la Afscheid nemen is met dankbare handen aannemen al wat hennnering waard is. Onze lieve moeder, groot-, over- en betover grootmoeder is, net voordat ze 100 jaar mocht worden, vredig overleden Catharina Maria Barhorst-Janson sinds 1968 weduwe van Johannes Antonius Barhorst Hennie en Wil Nel en Nico t Gre en Piet t Chris t en Ton Gerard en Lida Ameranda en Wil t Ria en Fred Klein-, achter- en achterachterkleinkinderen De begrafenis heeft vandaag plaatsgevonden op de R.K. begraafplaats van Den Burg. Correspondentie-adres: G. Barhorst, Beatrixlaan 64,1791 GD Den Burg. Speciaal gaat onze dank uit naar de liefdevolle verzorging van onze moeder door de medewer kers van de „Gollards" en dokter Eissen. Familie Barhorst Voor uw blijken van belangstelling en medeleven die wij van u mochten ontvangen na het overlijden van mijn man, onze vader en opa HENDRICUS JACOBUS DE JONG JAAP zeggen wij u hartelijk dank. M.F. de Jong-Schaap Kinderen en kleinkinderen Texel, augustus 2005 INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €4,95 tot en met 3 regels Per regel meer: €1,65 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12.50.- exci. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. Sponsor "Texel Culi nair"??? Betaal €100- incl. 2 Culipassen met div. kortingen op culi naire thema-avonden!!! en deelname aan grote acties in div. restaurants. www.texelculinair.nl of tel 317035. Nordicwalking- school.nl start cursus sen in sept. Opgave: 0229 239447 of email info@sportwandelschool. Ook voor clinics. Voor deze Mop zit er vrijdag ai 50 jaar op! Auto Service Centrum. Maricoweg 3, tel. 315588. Texelse kaas van We- zenspyk. Sponsor "Texel Culi nair"??? Betaal €100,- incl. 2 Culipassen met div. kortingen op culi naire thema-avonden!!! en dèelname aan grote acties in div. restaurants www.texelculinair.nl of tel. 317035. Quitters home 25% kor ting op alle stoffen. Nu al een herfst-dip? Ga voor een zomerse coupe naar Kapsalon Qnipp! Waalderstr. 15, tel. 312227. met en zonder afspraak, zes dagen per week! Nieuw: voor bruiloft, re ceptie, vergadering, cur susruimte, diverse zalen. Hotel-restaurant Prins Hendrik, nabij Oosterend, tel. 0222-363020. Nieuwe kans voor twee dehands. Kringloop Effe Kieke Schilderweg 253, Oudeschild. Tel. 321113 of 06-53898264 Te koop aangeboden ééngezinswoning in „De Krakeling" (Beatrixlaan 129) op 114nT grond met schuurtje. Indeling hal entree. L-vormige woon kamer met keuken, tra- popgang met toilet. 1* ver dieping: 3 slaapkamers, overloop, douche met 2' toilet en vlizotrap naar zol der. Prijs op aanvraag, tel 06-48465672. Auto Service Centrum. banden, uitlaten, accu's. Tel. 315588. Heel blij zijn wij met de geboorte van onze dochter Sterre Esmee 4 augustus 2005 om 8.19 uur 3880 gram, 52 cm Vader en moeder zijn: Rob Franchita Kempers Zuiderhaaks 9 1797 SH 't Homtje tel. 0222-319738 Wij rusten van 13.30 tot 16.00 uur. Baby geboren? Huur een ooievaar voor in de tuin voor €1,25 per dag (€12,50 borg) bij Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600. Op zoek naar een leuke en uitdagende baan. bel dan snel voor meer info naar Ambachtscentrum Texel. 06-29191822. Sensationele schuur- verkoop! Zaterdag 13 augustus van 10.00-16.00 uur aan de Laagwaalder- weg 42. Schitterende spul len: alies tussen kunst en kitsch; antiek, brocante, curiosa. Mis dit niet! Workshop boeketbin- den. iedere woensd.- en donderd.-avond 19.30 uur. €7,50. Bloemenpluktuin Anemoone, Maaikeduin- weg 10, nabij De Koog. Opgave: tel. 327220. Dagenlang wachten op een monteur, dat hoeft niet meer. Bel 327707 REGT Witgoed Service www. regtwitgoedservice.nl Lekkerbekken en fijn proevers opgelet! Texel Culinair De Koog van 9 t/m 11 september, wwv.. texelculinair.nl. Ze zijn er weer! Prins (Hendrik) -heerlijke huis- gemaakte appeltaart met slagroom en koffie in ons vernieuwde restaurant voor €3,-. Tot ziens op de Stuifweg, nabij Ooste rend. Rits stuk? Wij zetten er een nieuwe in. Schoenmake rij Sleutelservice Van Osch. Wegens omstan digheden geopend van 8.30 - 12.30 uur. Wever straat 88 of Lieuwstraat 41 Den Burg, tel. 313901. www.lekkerwegoptexel. Woensdag t/m zaterdag op de halve prijzen ^•*^0 des Weverstraat 55, S 312692 V

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 3