Vakantiekrant 'Drastisch bezuinigen voordat het te laat is' Cjrom "Zwarts Jéxels m het harL, Texelse strandwachten hebben het rustig texelseScourant Vakantiekrant Verschijnt wekelijks t/m 26 augustus rief gezamenlijke ondernemers Jedrijfsleven bezorgd ver 'kanjerprojecten' Veel ergernis door alende geldautomaten Politiek en bedrijfsleven slaan alarm Yorin FM live uit woonkamer Heijenk Verschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,00 Zgn.-Jmh nbuhm. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Auch mit deutschem Text Gratis bijlage TEXELSE ^COllRANT VRIJDAG 12 AUGUSTUS 2005 TEXELSE^COURANT Advertenties voor de Vakantiekrant van 26 augustus kunnen worden ingeleverd t/m maandag 15 augustus 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111 De partij vindt dat de financiële risi co's voor de toekomst onvoldoende afgedekt worden door bij langlo pende financieringen rekening te houden met de huidige lage rentes tand en niet met de gemiddelde rente over een groot aantal jaren. Een vol gende generatie kan daar slachtoffer van worden. Financieel risico voor de gemeente komt ook voort uit de nieuwe bijstandsregelingen, die een 'open eind' hebben, zodat overschrij dingen ten laste van de gemeente komen. Zodat het alleen daarom al belangrijk is de reserves met aan te spreken. De fractie is er slecht over te spreken dat de kanjerprojecten tegen de zin van de raad ongeveer gelijktijdig worden uitgevoerd, dus niet gefa seerd, zodat het moeilijk is de rem erop te zetten als zich financiële tegenslagen voordoen. Gevreesd wordt dat de gemeentelijke schulden te snel oplopen naar ongeveer vijftig miljoen en dat daardoor de lasten voor de bevolking ontoelaatbaar op lopen. Texels Belang meent ook dat de kort na elkaar doorgevoerde reor ganisaties erg kostbaar zijn geweest en uitbreiding van het personeelsbe stand tot gevolg hebben gehad. Het college zegt dat dit is gebeurd binnen formatieve en financiële kaders, maar Texels Belang vindt dat het tijd is om zich eens te bezinnen over deze ka ders. Kanjers De fractie wil snijden in de kanjer projecten, maar de nieuwbouw voor Lees verder pagina 5 Gerben van der Feen Na 36 jaar neemt Gerben van der Feen afscheid van het voortgezet onderwijs. Hij was jarenlang con rector van de OSG en coördinator van het Voortgezet Middelbaar On derwijs. Pagina 2 Overname haven Het ziet ernaar uit dat de gemeente raad nog dit jaar een besluit zal ne men over de overname van de haven van Oudeschild. In een intentie verklaring die college en Rijkswater staat hebben ondertekend, staat dat beide partijen alles in het werk zullen stellen om uiterlijk 31 december tot een overdrachtsdocument te komen. Pagina 5 Opvallende afname aantal zwervenden Het aantal zwervenden op Texel is vorig jaar afgenomen. Telde de ge meente in 2003 nog 29 mensen zonder dak boven het hoofd of met een sterk wisselende verblijfs plaats, in 2004 waren dat er nog 'slechts' 19. Dat blijkt uit een woensdag gepubliceerde inventa risatie van de GGD Kop van Noord- Holland. De GGD noemt de afname 'opval lend', vooral omdat vorig jaar juist sprake was van een plotselinge toe name. In 2002 waren er volgens offi ciële gegevens nog 13 zwervenden op Texel In 2001 werd op het eiland geen telling gehouden. De totale hoe veelheid zwervenden in de regio blijft nog steeds toenemen, van 86 in 2001140 in 2002 en 212 in 2003 tot 251 in 2004. De meesten (179) hou den zich op in Den Helder. De afname op Texel zal zich volgens de GGD dit jaar nog verder doorzet ten. Dat is mede te danken aan de gemeente, die soms toestemming geeft om zomerhuisjes legaal te be wonen. Ook de Stichting Wonen Texel spant zich in voor acute geval len. terwijl de gemeente toestemming heeft gekregen om 600 nieuwe wo ningen te bouwen. De GGD verwacht dat dit jaar acht zwervenden een woning zullen krijgen. Bij een onderverdeling naar de oor zaken valt op dat op Texel vooral so ciale problemen een rol spelen. Het gaat om 14 gevallen. Tweemaal zijn er financiële oorzaken, tweemaal psychische en in slechts één geval wordt verslaving genoemd. Ter ver gelijking zij opgemerkt dat in Den Helder 64 zwervenden verslaafd zijn en dat het in 11 gevallen om sociale problemen gaat. Texelse ondernemersorgani- itjes zijn bezorgd over de finan- Ue ontwikkelingen rond de rea- lering van de drie kanjerpro- Cten, een nieuw gebouw voor iG De Hogeberg, een nieuw meentehuis en een gebouw orhülpverleningsinstanties. Dat chrijven ze in een gisteren gepre mieerde open brief aan burge- jesteren wethouders en de ge- jenteraad. De brief is onder- kend door visserijvereniging •W, land-bouworganisatie LTO, Jonge Ondernemers, Horeca el, de Texelse Vereniging van liesverstrekkers en het Texels lbond van Ondernemers. Het neentebestuur zegt in een reac- terbaasd te zijn door de strek- g van de brief en dat de jsteringskosten allemaal keurig organisaties vragen het gemeen- ostuur vooral de budgettaire risi- te beperken. Ze vinden het snd dat de gemeenteraad inmid- igeld heeft gereserveerd voor het luis en het hulpverlemngsge- wen nog niet voor de OSG, ter- eerder is afgesproken dat de OSG hoogste prioriteit heeft. Ze zetten vraagtekens bij de dreigende schrijding van €2 miljoen op het Sbudget wanneer de OSG in éen duw wordt ondergebracht. Daar- E dringen ze er op aan vast te dige aanpak er ook toe dat een groot deel van de werkzaamheden naar overkantse ondernemingen gaat, omdat het Texelse bedrijfsleven on mogelijk alle zaken kan aanpakken. 'Er gaan daardoor kansen verloren voor de werkgelegenheid op de lan gere termijn.'De ondernemers wijzen erop dat de Texelse economie gebaat is bij een gemeente die haar begro ting op orde heeft. 'Met de projecten die nu op stapel staan, dreigen er langlopende verplichtingen te ont staan die door uw opvolgers uitge legd zullen moeten worden aan de burgers, de ondernemers en de toe risten.' Ze vinden dat het aanbeveling verdient de Rekenkamer opdracht te geven de gevolgen door te rekenen voor de gemeentelijke financiële huishouding, 'zeker in het licht van de begrotingsperikelen en de economi sche ontwikkelingen zoals die mo menteel spelen.'Ries Swanink, voor zitter van TVO, vertelt desgevraagd dat de brief een gevolg is van 'een gevoel dat her en der leeft'. 'Als ver tegenwoordigers van de belangen organisaties kom je elkaar nogal eens tegen. De ene keer spreek je er één, een andere keer twee. En langzamer hand kregen we het idee dat er iets gemeenschappelijks leeft en hebben we besloten samen onze zorgen te uiten.' >lnvesterenHet gemeentebe stuur liet er geen gras over groeien en presenteerde gisteren aan het eind van de middag al een reactie in de aan het besluit om de drie vorm van een eigen open brief, die bouwprojecten niet gelijktijdig vergezeld ging van een financiële onderbouwing. Daarin schrijft burge meester Joke Geldorp namens het gemeentebestuur: 'De strekking van de brief verbaast ons. Juist deze on dernemers en hun respectievelijke achterban zouden moeten weten hoe belangrijk het is dat de overheid in mindere economische tijden - zoals nu - blijft investeren. Terwijl de markt momenteel terughoudend is, blijft de plaatsvinden. Dat geeft de leid om bij eventuele kos- ihnjdingen van het ene pro- op de plaats te maken bij de Bovendien wordt op deze de overlast voor de Texelse nleving beperkt gehouden, 'als grote bouwput' is bepaald laantrekkelijk voor toeristen die ik zijn naar rust en ruimte, vin- ze. Ten slotte leidt een gelijktij- Weer of geen weer, de strandwachten zitten op hun post in de bad meestershutten langs de Noordzee. Zwemmers zijn er door het tegenval lende weer nauwelijks, maar wie overdag toch het water ingaat bij de bewaakte gedeelten, kan er vanuit gaan dat er wordt opgelet. 'We zijn elke dag aanwezig, maar eigenlijk is er al vier weken nauwelijks iets te doen geweest', aldus Simon Telling van de Texelse Reddingsbrigade die deze week samen met Ingvild van Immerzeel en Ralph de Vreede in de badmeestershut bij paal 19 de wacht hield. Menig bezoeker van het strand blijft momenteel liever gewoon op het droge. De strandwachten doden de Lees verder pagina 5 9»Wautomaten in De Koog en Cocksdorp raakten de afgelo- weken herhaaldelijk leeg of W, waardoor het gedurende «s lange perioden onmogelijk geld te pinnen. Vooral in De 3 gaf dat veel ergernis. Bedrij- hebben hun beklag gedaan en gemeentebestuur noemt het Schijnsel nadelig voor de open- ^orde en een slechte reclame 'De Koog. De betrokken ban- IRabo en ABN/AMRO) zijn het mee eens en zeggen inmid- alles in het werk gesteld te ten om de automaten beter te 1 functioneren. Batregelen komen neer op extra j^ud, verscherpt technisch M-zodat storingen sneller kun- l»orden verholpen - en in het vaker bijvullen van de maten, zodat de kans dat ze he- raken sterk wordt ver- Geen van beide banken kan be garantie geven dat zich 11331 geen problemen meer zul- J°°rdoen. omdat men niet alle in de hand heeft. Een woord- fvan de Rabobank: 'Storingen !t gevolg zijn van vandalisme j1 we niet uitsluiten. Vorige «heeft iemand een meloen uit legen de paslezer van de '3'. Het is ook voorgekomen Paperclips in werden gepropt. 's het een gegeven dat een I st maximaal €200.000,- be- i -rkan er gewoon niet in. Toch r1bet afgelopen weekend zoveel geld dat dit bedrag er he- ^uifgehaald is en de automaat .«9 was. Dat is in de geschie- V3n be bank slechts drie keer "gebeurd'. «ie en (veiligheids)regelge- 3jen met toe dat in een derge- -fuatie altijd onmiddellijk voor wordt gezorgd. Het plaatsen s«n tweede automaat zou een *fln9 zijn, maar omdat dit een kostenpost van €40.000, - ■®it en omdat de extra auto- slechts gedurende enkele we- *5®9 is, wordt daarvoor weinig red. Afgezien van de falende geldauto maten was er verder weinig mis wat betreft de openbare orde in De Koog, zo werd maandag geconstateerd bij het wekelijkse seizoenoverleg van gemeente, politie, horeca en anderen die bij de openbare orde in de bad plaats zijn betrokken. Het is en blijft erg rustig, vooral wat betreft het jon gere en uitgaande publiek. Cafés en Lees verder pagina 5 De raadsfractie van Texels Belang luidt de noodklok: om enorme financiële problemen in de toekomst te voorkomen, moet de gemeente drastisch bezuinigen door inkrimpen van het personeelsbestand dan wel uitstel of schrappen van een of meer kanjerprojecten. In een gistermiddag uitgegeven verklaring onder het motto 'Vijf voor twaalf?' zegt fractie leider Piet Standaart dat het geraamde structurele tekort op de meerjarenbegroting is opgelopen tot bijna een mil joen euro, nadat het college het afgelopen najaar nog een begroting presenteerde die een positief resultaat liet zien. 'Dat tekort komt met de huidige rentestand neer op een investe ringsmogelijkheid van 25 miljoen euro, wat bijna gelijk is aan het investeringsbedrag voor alle kan jerprojecten samen. We leven op te Hij wilde ze graag in huis halen, wel hij kreeg ze in huis. Yorin-presentato- ren Rob Stenders, Fred Siebelink en Jeroen Kijk in de Vegte namen van ochtend bezit van de woonkamer van al opgebouwde radiostudio het pro gramma Stenders Vroeg Op op Yorin FM. Stenders had ook een redactie meegenomen, waardoor het al vanaf half zes een fikse drukte was in huize- Erich Heijenk en Annemiek Ridder Heijenk. 'Gisteren zijn ze komen ken- aan het Wintergroen in De Koog. nismaken en toen was het ook met- Vanaf 6.00 uur presenteerden de dj's een gezellig', aldus Heijenk. Hij won live vanachter een donderdagavond de aanwezigheid van Stenders en consorten door mee te doen aan een prijsvraag van Stenders Vroeg Op. Burgemeester Joke Geldorp, disco theekhouder Paul van Dijk en strand- exploitant Mare Röpke waren uitge nodigd om ook een bijdrage aan het programmate leveren. De pnjzenpot was voor de gelegenheid met Tex else produkten gevuld. n de Vegte en Fred Siebelink vanuit zi/n woonkamer een uitzending v, grote voet. Het structurele tekort is zo groot dat het onmogelijk met belastingmaatregelen kan worden weggewerkt'. Het gemeentelijke personeelsbe stand is de afgelopen zes jaar uitge breid met 30 personen, zijnde 18 hele banen, terwijl de gemiddelde perso- neelsgroei bij andere gemeenten in die periode niet verder ging dan 4,5 hele banen. De groei op Texel was dus 400 procent sterker dan gemid deld elders en Texels Belang ziet daarom mogelijkheden tot terug draaien, dus bezuiniging. De fractie wil niet dat het tekort over 2006 wordt gedekt uit het bedrag van €2,4 mil joen dat beschikbaar kwam door de verkoop van de aandelen van het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten, maar wil dit geld bewaren als appeltje voor de dorst voor nog moei lijker tijden. In plaats daarvan moet de tering naar de nering worden gezet en moeten de reserves op peil worden gehouden bij een met meer dan trendmatige verhoging van de plaat selijke belastingen. Vuurtoren voor iedereen te koop De gemeente ziet af van het aanko pen van de Eierlandse vuurtoren. De op taxatie berustende vraagprijs van €600.000, - (exclusief erfpacht van de ondergrond) wordt veel te hoog gevonden, omdat dan geen sluitende exploitatie als toeris tische attractie mogelijk is. Rijkswaterstaat hield vast aan de taxatiepnjs en daarin is bij de recen telijk gevoerde gesprekken geen ver andering gekomen. Rijkswaterstaat gaat nu op zoek naar andere gega digden. maar ook die zullen met ten minste zes ton over de brug moeten komen. Als dat met gebeurt, heropent Rijkswaterstaat de onderhandelingen met de gemeente. Het gemeentelijke standpunt is mondeling kenbaar ge maakt aan de hoofdingenieur-direc teur Dronkers van RWS. Een schrif telijke bevestiging is onderweg. De gemeente wil de eventuele aan koop van de vuurtoren nadrukkelijk los zien van de overname van de haven van Oudeschild. tijd onder meer door dagelijks te blij ven oefenen. De Reddingsbrigade en de badmeesters van het Utrechtse Studentencorps zitten tot en met zondag 28 augustus dagelijks van 9.00 tot 18.00 uur op hun posten.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1