Regen leidt tot afgelasten autocross Bezwarencommissie: geen handhaving op vliegveld Wisselende reacties op brief ondernemers Cjroen 'wartsjexels 'in het hart Zandzuiger suppleert voor kust Ve moeten overlap accepteren' - :-r-" ~v-- xelseScourant Super deBoer DINSDAG 16 AUGUSTUS 2005 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Depolitieke partijen reageren wis selend op de open brief waarin lexelse ondernemersorganisaties gezamenlijk aan het gemeentebe stuur hun zorgen over de voort van de kanjerprojecten uit- Texels Belang en WD onderstreepten de brief, bij de an- |?re partijen zijn kanttekeningen «horen. fetievoorzitter Jan Koolhof van het BA vindt hei jammer dat de _P üdernemersorganisaties en de ge rente via open brieven met elkaar ommuniceren. 'Dat heeft geen en- meerwaarde, ga dan met elkaar r tafel zitten.' Volgens hem is het DA geenszins van plan de onderne em te laten vallen en wordt er wel gelijk naar hen geluisterd 'binnen mogelijkheden die er zijn.' Kool- et 'In de klankbordgroep voor het ■uwe gemeentehuis is er veel ge roken over de mogelijkheden die er oorTexelaars zijn en hoe we het geld beste op Texel kunnen houden, tok is er daarna twee keer met de wwondernemers gesproken.' ondernemersorganisaties uitten mzorgen over de overlap tussen de ojecten (nieuwbouw OSG, het ge- menlijke hulpverleningsgebouw en (Inieuwe raadhuis) en het verdwij- rvan de prioritering. Ze vrezen dat or een gelijktijdige uitvoering van projecten een deel van het werk croverkantse bedrijven moet wor- uitgevoerd, het eiland in een iwput verandert en dat de ge- snte zich financieel in een lastig manoeuvreert door lang- ïide financiële verplichtingen aan igaan. igens GroenLinks moet worden eccepteerd dat zich een overlap in projecten voordoet. Henny sten: 'De gesprekken over het IH-gebouw (de officiële term voor hulpverleningsgebouw) zijn ver en de bouw bij de OSG had janlijk al begonnen moeten zijn, als niet op initiatief van de school een öer onderzoek naar één gebouw jde zijn uitgevoerd. Dat was de rate waard, want het gaat om een rode van veertig jaar. maar omdat vertraging oploopt, kun je szomaar ook het PHH-gebouw en Horeca langer open bij noodweer k horeca op Texel mag 's nachts uur langer open blijven om ssten de gelegenheid te geven te Wlen met slecht weer. Dat zijn Mcaondernemers en gemeente weengekomen tijdens het "neroverleg. Gemeentewoord- iwder Frans Hopman benadrukt ktergeen sprake is van langere pitatie. ^•leiding voor de praktijkafspraak is tsoms bar slechte weer deze zo- Bij hevige buien moet het *om mogelijk zijn dat het ^aanspubliek kan schuilen bij ^gelegenheden. De politie be- wanneer er sprake is van ^weer en bepaalt dan in overleg sde uitbaters of de horecazaken 9* open mogen blijven. De tap f dicht en alleen bezoekers die 9n de kroegen en disco's zijn kun- "het slechte weer binnen afwach- t Mensen die al buiten zijn, zullen ws een plekje moeten vinden om noodweer af te wachten. JMis VOOR {^STRAAT &00R 'H 06 BORDEN VAN V MIJN VOORBEELDEN JAC0B5E 6 VAN ES: 'SAMEN VOOR ONS X EI6EN' aaiatauaaaa het nieuwe gemeentehuis opschui ven. De volgorde loopt nu eenmaal zoals die loopt.' Volgens GroenLinks doen Texelse aannemers er wat het nieuwe raadhuis betreft goed aan contact te zoeken met overkantse aannemers, zodat ze gezamenlijk aan de eisen voor de Europese aan besteding kunnen voldoen. 'De re gels moeten bij hen bekend zijn.' PvdA-fractievoorzitter Alfred Schaat- senberg zegt de bezorgdheid van de ondernemers te begrijpen. 'Maar er is geen weg meer terug, daarvoor zijn we er al te ver mee.' Tijdens de raads vergadering van 10 mei kwam de overlapping van de kanjerprojecten op initiatief van Texels Belang ook al aan de orde. Burgemeester Geldorp legde de raad toen na een bewogen debat uiteindelijk de keuze voor om door te gaan op de huidige weg of de realisatie van het nieuwe raadhuis en het hulpverleningsgebouw stil te leg gen, totdat de verbouw van de OSG klaar zou zijn. Coalitiepartijen Texels Belang, WD en CDA kozen er toen met tegenzin voor om op de huidige weg door te gaan, omdat het stil leggen van de twee kanjerprojecten ook veel geld zou kosten. Frans Visman (D66) vindt de brief wat zwaar aangezet. 'Het is alleen maar negatief, terwijl er ook veel goede mogelijkheden zijn. De gemeente probeert werk te creëren met de kanjerprojecten.' Volgens Visman is het verantwoord de investeringen op basis van de huidige lage rentestand te doen, in plaats van een gebruike lijke tarief van 6 procent te hanteren. 'Die lage rentestand kun je voor vijf tien jaar vastzetten en dan heb je rust in de tent. Je moet wel een risico paragraaf opnemen waarin staat dat de lening toen met een lage rente is afgesloten en je moet je rente-risico daarin opnemen.' Visman wijst erop dat bij het hanteren van een rente van 6 procent geld zou overblijven bij het aflossen van de jaarlasten. Door een lagere rente te hanteren, kan de ge meente nu tegen dezelfde jaarlasten een hogere investering aangaan. Bij het CDA groeit inmiddels de wre vel dat coalitiegenoten Texels Belang en de WD zich opnieuw tegen het college van burgemeester en wet houders afzetten. Ook tijdens raads vergaderingen hebben de WD en Texels Belang geregeld de meeste kritiek op voorstellen van het college en moet het college het hebben van steun van het CDA en de oppositie partijen. Koolhof: 'Ik wil graag op basis van vertrouwen werken in plaats van wantrouwen. Ik blijf het college steunen, ik heb niet de indruk dat ze het niet goed zouden doen. Er wordt hard gewerkt en ook de voor zitter doet het goed. Je koopt er niks voor als je telkens op basis van wan trouwen met elkaar moet werken.' Lees verder pagina 5 15~Af? KT jjssggggj Dauv Ra mmtMi a de afgelasting van de autocross verloren bij op het middenterrein Rond tien over half elf namen de organisatoren van de MAB zondagochtend hun besluit: de autocross ging niet door. De hevige regenval en de buien die nog ver wacht werd, zorgden ervoor dat het evenement volledig moest wor den afgeblazen. De cross is door geschoven naar komende zondag. Volgens wedstrijdcoördinator en MAB-voorzitter Klaas-Pieter Zuide- wind was afgelasting de enige juiste beslissing. 'Daar is geen twijfel over mogelijk. Er waren zaterdagnacht al veel buien gevallen en de voorspel lingen voor de rest van de zondag waren ook niet goed.'Om half elf werden de koppen bij elkaar gesto ken, weerman Ed de Bruijn werd voor advies gebeld en daarna viel het be sluit te stoppen Zuidewind: 'Erston den toen ook nog met veel mensen op de dijk, een kleine tweehonderd ongeveer. Voor de coureurs, van wie het meren deel al aanwezig was, kwam het niet echt als een verrassing. Sommigen reageerden teleurgesteld, maar een hoop anderen hadden de wagens Voor de zekerheid nog niet eens klaargezet en eerst gewacht wat het zou worden. Stockcarrijders lieten weten dat ze ook weinig zin hadden om met de vele regen over de natte baan te rijden. Het bovenste laagje klei van de baan schuiven, zoals in juli 2002 al een keer gebeurde bij de al lereerste autocross op de nieuwe baan, was volgens Zuidewind even min een optie vanwege de regen die nog op komst was. In juli 2002 re gende het aanvankelijk ook, maar toen klaarde het in de loop van de middag volledig op nadat de baan was geschraapt. De MAB kreeg naarmate de zondag Lees verder pagina 5 Het bezwaar van Paracentrum Texel tegen de weigering van bur gemeester en wethouders om handhavend op te treden tegen de activiteiten van het tweede para centrum Blue Side Up en rond- vluchtbedrijf Wooning Aviation is ongegrond verklaard. De commis sie Bezwaarschriften adviseerde B en W om het bestreden besluit in stand te houden en dat advies is overgenomen. Advocaat Maurice Frantzen liet in een reactie echter weten dat het paracentrum hoogstwaarschijnlijk in beroep zal gaan tegen dit besluit en de gang naar de bestuursrechter zal ma ken. Op 29 juni werd het bezwaar door de commissie behandeld, nadat eerdere verzoeken van het paracentrum om preventieve handhaving door het college werden afgewezen. Volgens advocaat Frantzen voerden B en W ten onrechte aan dat zij niet bekend waren met de bedrijven BSU en Wooning Aviation en was de positie van burgemeester Geldorp discuta bel, omdat zij niet alleen portefeuille- Al enige tijd verschijnt hij een paar keer per dag vlak onder de Noord zeekust om met een grote zwarte straal zand in zee te spuiten. De 112 meter lange zandzuiger Alpha B van aannemer Blankevoort uit Bloemend- aal is momenteel in opdracht van Rijkswaterstaat tussen paal 13,5 en paal 17 bezig met een onderwater- volgens een woordvoerder van Rijks suppletie om de achterliggende waterstaat niet meer in de buurt van basiskustlijn te beschermen. Per keer de buitenste zandbanken kunnen brengt de Alpha B ongeveer 2500 komen. Rijkswaterstaat laat in totaal kuub zand aan op de bodem bij de 2,6 miljoen kubieke meter zand in zee buitenste zandbanken. Het schip kan storten tussen paal 13,5 en paal 17. in totaal bijna het dubbele (4737 kuub) meenemen, maar dan zou hij Lees verder pagina 5 houder handhaving is, maar ook voorzitter van de Raad van Bestuur van de NV Luchtvaartterrein Texel. Zij zou herhaaldelijk hebben verkondigd geen vertrouwen te hebben in het management van Paracentrum Texel. Verder zou het bestemmingsplan slechts één paracentrum toestaan en is de weigering om te handhaven in strijd met het zorgvuldigheids- en motiveringsbeginsel, alsmede met het verbod op vooringenomenheid, aldus de bezwaarmakers. De com missie is echter van mening dat op geen enkele wijze is gebleken dat het college of individuele leden onjuist of onzorgvuldig met de verschillende rollen en bevoegdheden zijn omge gaan. Bovendien is het besluit om niet te handhaven genomen door de collegeleden die geen zitting in het NV-bestuur hebben. Het verwijt aan het adres van met name de burge meester is volgens de commissie leden met met feiten onderbouwd. Bestemmingsplan De stelling dat het bestemmingsplan maar éen paracentrum zou toestaan, is volgens de leden van de bezwaren commissie eveneens onjuist. In het plan staat een lijst functies opgeno men. Daarin wordt onder meer een paracentrum genoemd, in enkelvoud. Deze opsomming wordt echter voor afgegaan door de woorden 'in de vorm van'. Hoewel de commissie er kent dat die omschrijving vraagte kens oproept, zou de opsomming niet beperkend zijn en dus ruimte bie den aan meer parabednjven. Uit pla nologisch oogpunt zou het toestaan van maar één parabednjf geen en kel doel dienen en concurrentie- overwegingen zijn geen aspecten die bij de ruimtelijke ordening meespe len, aldus het advies. Ook het door Frantzen aangevoerde feit dat BSU zijn activiteiten heeft ondergebracht in de hangar van het vliegveld, met de functie hangar/verkeersleiding, is niet strijdig met de bestemmingsplan voorschriften, omdat de maximaal toegestane oppervlakte voor para activiteiten met wordt overschreden. Het verkopen van kaarten voor tandemsprongen en rondvluchten vanuit het restaurant kan wel volgens het bestemmingsplan, maar is strijdig met de drank- en horecawet. De commissie Bezwaarschriften conclu deert dat de kaartverkoop inmiddels niet meer vanuit het restaurant- gedeelte plaatsvindt en dat daarmee de grondslag om handhavend op te treden is verdwenen. Advocaat Frantzen is met verbaasd om het af gewezen bezwaar. 'Ik ben net terug van vakantie en heb het besluit nog met inhoudelijk kunnen bestuderen, maar ik ben niet verrast. Ik zal mijn cliënt adviseren om naar de rechter te stappen. Dat is de enige manier om er achter te komen wie het gelijk aan zijn zijde heeft.' Piet naar Beatrix Piet Daalder behoorde zaterdag tot het selecte groepje Nederlanders dat in de tuinen van paleis Het Loo mocht deelnemen aan het Hippisch Saluut voor Koningin Beatrix. Ter ere van het zilveren regenngsjubileum van de vorstin werd zaterdag in Apeldoorn een groot aantal activiteiten georga niseerd. Pagina 2 m Zon ondanks regen Het natte en koude weer blijft deze zomer het gesprek van de dag. Toe risten mopperen en ondernemers klagen. De vrees dat deze verregende zomer zorgt voor een slecht exploi tatieresultaat aan het einde van het seizoen groeit met de dag. Toch is niet iedereen negatief gestemd. De tienduizenden toeristen die op ons eiland vakantie vieren, moeten zich immers toch vermaken. Dus draaien diverse slechtweervoorziemngen topweken. Ondanks de regen schijnt daar de zon. Pagina 3 Hoornder riool kapot door buien Een rioolbuis aan de Naalrand in Den Hoorn is zondag gescheurd door de stortbuien van de afgelopen dagen. Door het lek was een gedeelte van de weg verzakt. De buis is maandag door de gemeentewerken dicht gelast. Volgens een woordvoerder van gemeentewerken is de overlast verder beperkt gebleven. 'Er waren wel momenten dat niet alle riolerin gen de grote hoeveelheden regenwa ter konden verwerken, maar dat heeft nauwelijks tot overlast geleid.' Bezwaar schuur Liefting ongegrond Als het aan burgemeester en wet houders ligt, dan kan Afra Liefting een schuur plaatsen aan de Witte- weg in Den Hoorn. B en W namen het advies over van de commissie Bezwaarschriften om het inge diende bezwaar tegen de ver leende bouwvergunning onge grond te verklaren. Tegen de, voorgenomen bouw van een nieuwe agrarische schuur diende omwonende Kees Kok bezwaar in. Hij voerde onder meer aan dat de bouwlijn van het A-blok niet duidelijk is en er gebouwd wordt op zijn bouw blok. Bovendien zou de nieuwe schuur, die pal aan zijn erf grenst, kunnen bijdragen aan bednjfs- splitsing (de man van Liefting Arie Lap heeft eveneens een bollenbedrijf, red.) en zou er precedentwerking ontstaan. De commissie was echter kort en duidelijk in zijn overweging: het bestemmingsplan buitengebied is onherroepelijk en daar heeft Kok geen bezwaar tegen gemaakt. Het feit dat het betreffende bouwblok anders is ingetekend en vastgesteld dan bij de voorbereiding van het be stemmingsplan werd beoogd, kan daarin geen verandering brengen. De commissie gaf geen oordeel over de visie van Kok met betrekking tot de voorgeschiedenis. De bezwaarmaker voerde bij de behandeling van zijn bezwaar aan dat hem in 1996 door een ambtenaar was toegezegd dat een verkeerd ingetekend agrarisch bouwblok alsnog zou worden ver legd. Dat bleek later niet gebeurd. Toen was de termijn waarop bezwaar kon worden ingediend tegen het be stemmingsplan al verlopen. Alleen via de bestuursrechter kan Kok nu nog zijn gelijk halen. (Advertentie) De Alpha B is bezig met een vooroeversuppletie tussen paal 16 en paal 17, Agenten te paard schieten te hulp De politie ondervond in de nacht van zaterdag op zondag zo veel tegen stand bij een aanhouding, dat agen ten te paard te hulp moesten schie ten. Dat gebeurde rond 2.40 uur in de Koger Dorpsstraat, toen collega's een 46-jarige man uit De Meern wil den aanhouden wegens 'wild- plassen' en het nuttigen van alcohol op straat. Een 46-jarige inwoner van Utrecht was het niet met de arresta tie eens en probeerde zijn kompaan te ontzetten. Daarop werd hij aange houden door agenten te paard. De man bleef zich verzetten en sloeg met gebalde vuist tegen de kaken van beide paarden. Hij werd aangehou den wegens baldadigheid. Texelse politie pakt schuldenaar De Texelse politie heeft vrijdag ochtend een 36-jarige man uit Haarlem gearresteerd die nog voor een flink bedrag bij Justitie in het krijt stond. Hij was veroordeeld voor een economisch delict en moest nog een boete van €333.755,31 betalen of 1939 dagen gevangen zitten. De man stond geregistreerd in het opsporingsregister, wat inhoudt dat om zijn aanhouding werd verzocht. Hij werd aangehouden bij zijn vader, die in Den Burg woont. De Haarlemmer heeft meegedeeld de boete niet te kunnen betalen en noodgedwongen te kiezen voor ge vangenisstraf. In afwachting van zijn overplaatsing werd hij opgesloten op het politiebureau in Den Helder. TEXE Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1