Koetsier Daalder naar Koningin Texelse zeebonk staat mannetje in Race2sail 2 TEXELSE COURANT (j eslaagd oPIENie Agenda E teso Link goed voor vrijkaartjes DINSDAG 16 AUGUSTUS 2005 Een beetje misselijk is hij wel ge weest, maar zeeziek niet. En hij heeft niet, zoals een van de andere jongeren, drieëntwintig keer hoe ven overgeven tijdens de storm achtige reis die hij op het schip Antwerp Flyer de afgelopen week heeft gemaakt. Texelaar Thomas van der Sluis (15) behoort tot de groep uitverkoren Noord-Hol landse jongeren die op 5 augustus in Frederikstad aanmonsterden voor het zeilspektakel Race2sail, georganiseerd door de provincie Noord-Holland. Via een prijsvraag konden jongeren uit de provincie meedingen naar deel name aan dit zeilavontuur. De slag zin van Thomas, idolaat van zeilen en de zee, was goed voor een fel begeerd deelnameticket. De 65 jon geren reisden per bus naar het Noorse Frederikstad, waar dertien zeilschepen gereedlagen. Met acht andere jongeren uit de Kop van Noord-Holland werd hij ingedeeld op het ruim 27 meter lange zeiljacht Antwerp Flyer. In een week werd teruggezeild naar Den Helder, waar een tussenstop werd gemaakt op het evenement Presail op Cape Holland. Daar konden ouders en andere fami lieleden de jeugdige zeebonken even bezoeken. De reis was volgens Tho mas behoorlijk pittig. 'We hebben heel slecht weer gehad. Storm en veel harde wind. Eén keer waaide het zelfs 40 knopen en dan ga je met 172 vierkante meter zeil behoorlijk hard.' Er moest verscheidene malen van de geplande route worden afgeweken om onweersbuien te omzeilen en als enige schip volgde de Antwerp Flyer een ander parcours. 'Onze mast was te hoog om door de Lympford te va ren, zodat wij uiteindelijk binnendoor via het Kyllkanaal door Denemarken naar Nederland zijn gevaren.' De jon geren waren vooraf in groepjes inge deeld om wacht te draaien. In die uren moesten zij het schip van de Belgische kapitein Geert Vanden- driessche varend houden. 'Ik liep dagelijks wacht van acht tot twaalf uur, zowel 's morgens als 's avonds. Dan moest je alles doen: zeilen hij sen, navigeren, dek schrobben en ik mocht zelfs sturen.' De eerste dagen had de Texelse zeiler nodig om aan de beperkte ruimte te wennen. 'Je leeft met veel mensen in een kleine ruimte en daardoor heb je weinig pri vacy. Maar dat went wel en de groep is leuk.' Het mooiste moment tot nu toe vond hij het vertrek vanuit de Oslofjord. 'Daar stonden duizenden mensen ons uit te zwaaien. Dat was echt fantastisch.' Ook volgens kapitein Vanden- driessche is de reis voorspoedig ver lopen, maar zijn de jongens zwaar beproefd. 'Er was veel golfslag en dat maakte het zwaar.' Hij is vol lof over Thomas. 'Hij is een goed beman ningslid en vol over jullie eiland. Wij Vlamingen weten inmiddels alles over Texel!' Zondag vertrokken de dertien zeilschepen vanuit Den Helder voor de échte Race2sail. Via de Engelse kust wordt naar IJmuiden gevaren, waarna de schepen uiteindelijk op 17 augustus richting Amsterdam mee varen in de Parade to Sail. Een dag later zijn de deelnemende jongeren VIP-gasten op het provinciale Cape Holland naar Amsterdam werd vlaggenschip Prins Willem, dat spe- overgevaren, ciaal voor Sail 2005 vanuit thuishaven W^t ik zeggen wou... Drank Donderdagavond, half negen. Ik weet dat de boot net weg is, dus rij met mijn dochter nog even over de haven in Den Helder om het VOC-schip te bewonderen. We lummelen wat rond, schieten een plaatje en verbazen ons over twee opgeschoten jochies (18 tot 20 jaar) die met hun net verwor ven rijbewijs, al zuipend achter het stuur, met een gestyled roestbakkie richting veerhaven zwalken. Bootkaart geknipt en opgesteld op het bovenste opstelterrein naast het zwarte autootje, waar de heren er nog eentje uit het krat trekken. De laatste boot legt aan en we doen een bakkie in de restauratie. De heren kopen nog eens een biertje en de omroepstem schalt in drie talen dat ons verzocht wordt niet meer aan boord te roken. Geen probleem, alle begrip voor. Eenmaal terug in de auto maken we ons gereed om af te rijden en vanuit de achterklep van de zwarte Eclipse worden nog wat lege voor volle Heinekens gewisseld. Ik vraag me inmiddels ernstig af of dit nog wel goed kan gaan. De klep gaat open en we dalen de brug af, Texel tegemoet, eindelijk naar huis. De heren gaan in de achterlijke pol der die Texel heet vakantie vieren, waar ogenschijnlijk alles kan, inclusief zuipen achter het stuur. Nog vóór de stoplichten zwabberen ze voor ons langs en komen tot stilstand, dwars voor de auto's en de bus die van de afhaalplek komen. Verward her starten ze hun brik, zoekend naar de juiste weg, zoals zovelen op vakantie die niet gezopen hebben. Ik smeek om aan wezigheid van politie en wel nu, en wel hier. Het mag echter niet zo zijn. Natuurlijk, ook ik heb mijn streken uitgehaald, maar zat nooit met een druppel drank op achter het stuur, laat staan met een geopende fles. Natuurlijk heb ik alle begrip voor het niet meer mogen roken aan boord. Maar hoe zit het nou toch met het schenken van alcohol aan chauffeurs die nog moeten rijden? Er ontgaat mij zeker iets, maar dan is mijn sjekkie tijdens de overtocht een lichter ver grijp. Heren, mochten jullie alsnog gecon troleerd zijn, weet dan goed dat de gene die ze geïnformeerd heeft, met vermelding van jullie kenteken en autotype, dat waren ik en mijn doch tertje van vijf. Of jullie je volgende verjaardag nog zult halen, maakt mij echt werkelijk niets uit, maar mijn Mereltje wordt graag ooit nog zes. Bob Schelfhout, Den Burg. Groene routes weer open Omdat vrijwel alle vogels klaar zijn met broeden, zijn vanaf dinsdag (van daag) de groene routes van Staats bosbeheer weer opengesteld. Alleen de route die in de Geul achterlangs de lepelaarkolonie loopt, blijft nog gesloten, omdat hier nog jonge lepel aars zitten. Waarschijnlijk gaat dit pad per 1 september open. Het aantal broedende lepelaars in de Geul is groter dan gedacht, het zijn Harde wind bij duincross Dat er door de harde wind en de slag regens niet veel deelnemers zouden komen, was een duidelijke zaak. Toch meldden zich zondagochtend 27 at leten bij de start van de strandduin cross bij paal 21De harde tegenwind in het duingebied bij Bertusnol was een grote hindernis en veel deelne mers kwamen puffend over de streep. Maar des te groter was de voldoening. Remco Kayser uit Chene-Bourg in Zwitserland eindigde als eerste van de dertien deelnemers op de 1200 meter (5.32 minuten). Hij werd ge volgd door Ruwen Gouwenberg uit Den Helder. Selina Kuip uit De Cocksdorp eindigde als eerste meisje. Tweede werd Valerie Schaap hok uit Winsum. Arthur Hofman uit Naarden finishte als eerste man over 5,3 km, Cora Winkler als eerste dame. Bij de eerste doorkomst van de 9,3 km liepen er drie atleten bij elkaar. Bengt Kayser uit Chene- Bourg bleek over de langste adem te beschikken en kwam als eerste over de streep. Hij werd gevolgd door Bert Bankers uit Bakel en Remie Giebels uit Rosmalen Aan de langste afstand deden geen dames mee. De organi- er minstens 259. In de laatste week van juli zijn hier nog jongen geboren. Het totaal op Texel komt hiermee, samen met de 28 van De Muy en de 57 van De Schorren voorlopig op 344 nesten. Blijvend 'De jeugd van tegenwoordig geeft nérgens meer om!Ik hoor het mijn moeder, mijn ooms en tantes nog verzuchten. 'Langharig werkschuw tuig', waar niks van terecht zou ko men, was de overtuiging. Het woord Sarasani durfde je in hun buurt haast niet uit te spreken, want wat daar gebeurde luidde zo ongeveer het eind der tijden in. De Beatles met hun lange haren en Elvis de Pelvis met zijn schud dende heupen kwamen recht streeks uitSodom en Gomorra. In tussen zijn de meeste van die jeugdige ellendelingen waar zoveel zorgen om waren brave huisvaders en -moeders geworden, die de maatschappij zoals die nu is, heb ben opgebouwd. Met verbazing kijk ik soms naar een programma als 'Andermans veren' met frag menten uit de oude doos. Ik zie de popsterren van toen, inclusief die verschrikkelijke, langharige Beat les, als ontzettend brave jongetjes keurig in het pak (met overhemd en stropdas!) lief staan zingen. En toch verging toen bijna de wereld, als je de ouderen mocht geloven. Klagen over de jeugd is van alle tijden. Ga ik tweeduizend jaar te rug, dan lees ik in het Boek der boeken al waarschuwingen over de verdorvenheid der jeugd. Ver dorvenheid schijnt vooral af te le zen aan afwijkingen van het gang bare kapsel. Als ik me niet vergis, werden uit de mond van onze langgelokte zeeheld Michiel Adriaansz. de Ruyter, ergens in zestienhonderd en nog wat, ver ontruste geluiden opgetekend over het verschijnsel dat sommige mannen hun lokken lieten kort knippen. Lezen we over de profeet die in 1966 bij de ingang van Sarasani voorspelde dat als reac tie op het lange haar straks kale koppen populair zouden gaan wor den, met alle bijkomende narig heid. Hij heeft gelijk gekregen en wat is de wereld er op achteruit gegaan. Maar alles is nog niet ver loren; er daagt licht aan de horizon. Via de verguisde TV, waar al dat tuig maar in ledigheid voor hangt, worden opvoedkundige hulp programma's onze huiskamers in gezonden. Op Nederland 1 sleute len ze op vrijdagavond in 'Schat- jesaan vervelende kleine kinderen en hun wanhopige ouders, RTL4 geeft op zondagavond 'EHBO' (Eerste Hulp Bij Opvoeden) om de reeds geschiede ongelukjes weer recht te breien, en als het helemaal uit de hand is gelopen komt op SBS6 'De Opvoedpolitie' het gajes weer op het rechte spoor brengen. Opvallend is dat het langharig werkschuw tuig van vroeger de waarschuwende vinger is van nu. Blijkbaar is er toch nog wat van hen terecht gekomen. We houden daarom de moed enn en blijven letten op de kappers. Pien Verberg Piet Daalder behoorde zaterdag tot het selecte groepje Nederlanders dat in de tuinen van paleis Het Loo mocht deelnemen aan het Hip pisch Saluut voor Koningin Beatrix. Ter ere van het zilveren regerings jubileum van de vorstin werd zater dag in Apeldoorn een groot aantal activiteiten georganiseerd. Naast het aanbieden van het nationaal geschenk, het schilderij Vivat Oraenge, vormde het Hippisch Sa luut het belangrijkste onderdeel. Hij is er nog vol van. Onder het oog van enkele duizenden aanwezigen en een groot aantal (televisiecamera's mende Daalder zijn paarden, voor de gelegenheid aangespannen voor een authentiekejachtbreak, naar het mid den van het veld. Daar verzorgden de zes sonneurs die hij vervoerde, een jachtdemonstratie voor de eretribune waar de Koningin zat. Alle hippische gebruiksvormen en takken van sport stonden zaterdag centraal in de paleistuinen. Er waren demonstraties van de diverse disciplines en ver scheidene toppers, waaronder Anky van Grunsven en Jeroen Dubbeldam, gaven acte de présence. Daalder werd door een kennis in het organisatiecomité uitgenodigd om deel te nemen aan het spektakel. Vergezeld van twee Gelderse paar den reisde de Texelaar af naar Apeldoorn. Zijn bescheiden rol in het Saluut verliep vlekkeloos. Na afloop nam hij nog deel aan het défilé. satie was blij dat Sigfried Schouws uit Amsterdam, die zich had aangemeld voor de 9,3 km, al na 5,3 km door zijn vrouw uit de wedstrijd werd gehaald. Zijn eerste doorkomst bereikte hij namelijk in 35.05 minuten, wat zou betekenen dat hij meer dan een uur nodig zou hebben voor de hele af stand. Met mooi weer is dat geen probleem, maar dat was zondag niet het geval. Uitslagen 1200 meter jongens -1Remco Kayser (Chene- Bourg), 5.32; 2.Ruwen Gouwenberg (Den Hel der). 5.45; 3 Kevin Matthaus (Ober- Hilbersheim), 6.32 1200 meter meisies - 1. Selina Kuip, 6.46, 2. Valerie Schaaphok (Winsum), 7.07: 3. Nicole Bootz (Weiier), 7.28; 4. Melanie Kuip. 8.44 5.3 km -1. Arthus Hof kamp (Naarden). 23 43; 2. Sven Ros (Lekker- kerk), 24.12; 3. Ulf Bóhmer (Duitsland), 26.07. 9,3 km -1Bengt Kayser (Chene-Bourg), 40 38; 2. Bert Bankers (Bakel), 41,06; 3. Remie Giebels (Rosmalen), 41.32. Markt voor Cliniclowns De opbrengst van de kofferbakmarkt die op zondag 21 augustus bij Calluna wordt gehouden, is bestemd voor de Cliniclowns. Dit omdat de organiserende IJsclub De Koog dit jaar 25 jaar bestaat en omdat dit het tiende seizoen is dat kofferbak- markten worden gehouden. Het standgeld voor deze markt is het zelfde als voor de andere markten, maar de ijsclub hoopt dat de verko pers een paar euro extra willen geven voor het goede doel. De markt duurt van 9.00 tot 13.00 uur. Ditmaal bege ven zich ook enkele clowns (geen Cliniclowns) onder het publiek. De 34-jarige Karin Schotanus heeft bij het NIBE-SSV (Stichting Vak ontwikkeling Verzekeringsbedrijf) de opleiding verzekeringen afgerond. Ze mocht afgelopen week het Assu rantiediploma B - Particulieren in ont vangst nemen. Ze studeert verder voor het Assurantiediploma B - MKB. Schotanus is werkzaam bij Assu rantiekantoor Ab de Wijn. Beachparty met DJ Lindo Duvall Beachcafé De Buren bij paal 17 biedt zaterdag 20 augustus onderdak aan The Final Beachparty Summer 2005, het laatste feest van het zomersei zoen in dit strandpaviljoen. Gast-DJ is Lindo Duvall, bekend van Radio 538. Het feest begint om 22.00 uur. De toegang is gratis. Schuurverkoop in Oosterend De Oosterender rommelmarkt sluit zaterdag 3 september het seizoen af met een schuurverkoop op de Slots- kolk. Deze begint om 10.00 uur en duur tot na de middag. De laatste markt rond de kerk wordt aanstaande zaterdag gehouden. De opbrengst van de Oosterender rommelmarkten komt ten goede aan het verenigings leven in het dorp. Georgische pianiste speelt in Den Burg De Georgische pianiste Nino Khutsishvili geeft zondag een con cert in hotel Den Burg aan de Emmalaan in Den Burg, aanvang 15.00 uur. Ze vertolkt werken van Marcello-Bach, Haydn, Chopin, Schumann en Schubert. De uitvoe ring duurt ongeveer een uur. De uit de Georgische hoofdstad Tbilisi afkomstige Khutsishvili is voor de zevende keer op het eiland. Zij is in Nederland in verband met de kamermuziekweek in het Brabantse Westelbeers, waar zij als docente bij betrokken is. De reis werd mede mo gelijk gemaakt door financiële bijdra gen van Nederlandse muziek- vrienden. Khutsishvili maakt zondag gebruik van de concertvleugel van de in fail lissement verkerende Welzijns- stichting. Het instrument is al geruime tijd niet gebruikt omdat de curator niet toestaat dat het hangende de afhandeling van het faillissement naar andere locaties wordt overgebracht. Gebruik op de vaste basis is geen probleem. Luisteraars hebben zondag vrij en tree. Wel wordt bij de uitgang een vrij willige bijdrage gevraagd als tege moetkoming in de reis- en verblijfkosten van Khutsishvili. Positief denken In samenwerking met Hans Boeree biedt de Gezondheidswijzer van Corbis Plus de cursus 'Je kunt je le ven helen' aan. In deze cursus wordt kennis gemaakt met de kracht van positieve gedachten en hoe daar mee gewerkt kan worden. De cursus be staat uit twaalf bijeenkomsten van drie uur en wordt gegeven in Den Helder en Den Burg. In Den Helder begint de cursus op donderdag 15 september om 19.30 uur in gebouw de Koploper, Prins Hendnklaan 2. In Den Burg wordt de cursus op donderdagmiddag gegeven. Deze start ook 15 september, om 13.30 uur in De Gollards aan de Zes. Aanmel den kan vóór 30 augustus bij de Gezondheidswijzer, tel. 0223-650135 of via e-mailadres gezondheids- wijzer@corbisplus.nl. LANGE TERMIJNAGENDA op Voor meer informatie verwijzen wij naar de (gratis) Vakantiekrant, die overal op het eiland verkrijg baar is, en naar de agenda op de website www.texelsecourant.nl. Dinsdag 16 augustus: Om 19.00 uur begint op de wielerbaan aan de Haffelderweg in Den Burg een wedstrijd van Wielervereniging Texel. In de rooms-katholieke kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een con cert van de organisten Suzanne Veerman en Geraldine van Gelder. De toegang is gratis, na afloop wordt een inzameling gehouden ter bestrij ding van de kosten. In Cinema Texel draaien Sjakie en de Chocoladefabriek (Nederlands ge sproken) (aanvang 11.30, 16.15 uur), Zoop in Afrika (11.45 en 16.45 uur), de Nederlands gesproken versie van Madagascar (14.00 uur), De Kame leon II (14.15 uur). The Island (18.45 en 21.45 uur) en Mr. Mrs. Smith (19.00 en 22.00 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantiepark De Krim vertoont de Nederlands gesproken versie van Herbie - Fully Loaded (aanvang 12.00 uur), De Kameleon II (14.15 uur), Madagascar (Duits gesproken) (16.45 uur), The Fantastic Four (19.00 uur) en War of the Worlds (En gels gesproken/Nederlands ondertiteld) (21.45 uur). Woensdag 17 augustus: In EcoMare wordt een miniatuur theater gehouden. Bel voor de aanvangstijd EcoMare, tel. 317741 In Cinema Texel draaien Sjakie en de Chocoladefabriek (Nederlands ge sproken) (aanvang 11.30,16.15 uur), Zoop in Afrika (11.45 en 16.45 uur), de Nederlands gesproken versie van Madagascar (14.00 upr), De Kame leon II (14.15 uur), The Island (18.45 en 21.45 uur) en Mr. Mrs. Smith (19.00 en 22.00 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantiepark De Krim vertoont de Nederlands gesproken versie van Herbie - Fully Loaded (aanvang 12.00 uur). De Kameleon II (14.15 uur), Madagascar (Nederlands ge sproken) (16.45 uur), War of the Worlds, Duits gesproken (19.00 uur) en Engels gesproken/Nederlands ondertiteld (21.45 uur). Donderdag 18 augustus: In zwembad Molenkoog aan de Slingerweg in Den Burg begint om 14.00 uur een spelletjesmiddag met pannenkoekenrace. Om 17.30 uur begint op Nederland 2 een programma van de AVRO, waarin beelden te zien zijn van het uitzetten van zeehonden. In Den Hoorn begint om 19.00 uur het Texels kampioenschap touwt rekken. In Cinema Texel draait de Neder lands gesproken versie van Herbte - Fully Loaded (aanvang 11.45 uur), Hoogwater te Oudeschild Di. 16 03.47 en 17.40 u. Wo. 17 06.07 en 18.55 u. Do. 18 07.40 en 20.20 u. Vr. 19 08.45 en 21.24 u. Za. 20 09.45 en 22.40 u. Zo. 21 10.34 en 23.35 u. Ma. 22 11.30 en - u. Di. 23 00.16 en 12.16 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt zondag 21 au gustus op om 06.31 uur en gaat onder om 20.57 uur; zondag 21 augustus spnngtij. Madagascar (Nederlands) (12,05 uur), Sjakie en de Chocoladefabriek (Nederlands) (14.00, 16.30 uur), De Kameleon II (14.30 uur), Deuce Bigalow - European Gigolo (17,oo, 19.15, 21.30 uur), The Island (18.4; uur) en Mr. Mrs. Smith (21.45 ut*) Vrijdag 19 augustus: Op het voetbalveld van ZDH in Den Hoorn gaat om 19.30 uur de zesft en laatste crossloop van het seizoen van start. Met diverse afstanden en categorieën. Na afloop worden ook de prijzen voor het eindklassement uitgereikt. Van 20.15 tot 21.30 uur vollemaar- meditatie en mantrazingen m meditatiecentrum De Aleph, Wever straat 54, Den Burg. Entree €5,-. In formatie via tel. 319449. In Cinema Texel draait de Neder lands gesproken versie van Herbte - Fully Loaded (aanvang 11.45 uur), Madagascar (Nederlands) (12.00 uur), Sjakie en de Chocoladefabriek (Nederlands) (14.00, 16.30 uur), De Kameleon II (14.30 uur), Deuce Bigalow - European Gigolo (17.00, 19.15, 21.30 uur) en The Island (18.45,21.45 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantiepark De Krim vertoont* Nederlands gesproken versie vsr Madagascar (aanvang 12.00 uu), Zoop in Afrika (14.15 uur), De Kame leon II (16.30 uur), Perfect Man (19.00 uur) en Mr. Mrs. Smith (21.30 uur). In verband met de verwachter drukte zet TESO in en rond hst weekend een extra boot in. De tweede boot vaart donderdag en maandag van 9.30 tot 16.00 uur, wq- dag van 6.30 tot 20.00 uur, zaterdag van 8.30 tot 15.00 uur en zondag va: 14.30 tot 20.00 uur. De veerdiens verzorgt dan ieder half uur een al- vaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Toch moeten automo bilisten rekening houden met wacht tijden, die kunnen oplopen tot eéi uur. Dat is vrijdag het geval in beide richtingen, zaterdag in Den Helder en zondag op Texel. Meer informa tie over de veerdienst is te verkrijg» via tel. 369600 of webs, www.teso.nl. I TEXELS E™COLIRWT Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Bug Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 PO Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl m de Stichting ROTA, gevestgd Ie A" Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar 34,65 33,05 (.u Per jaar 67,50 65.35 Bij verzending naar het buitenland rif portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode. Een beetje misselijk, maar zeeziek werd Thomas van der Sluis tijdens de stormachtige reis vanuit Noorwegen niet. Een link tussen 'de Boertjes' (voetbal lers Frank en Ronald de Boer) en su permarkt Super de Boer hééft Yolanda Legierse uit Den Burg twee kaartjes voor de oefenwedstrijd Ne- derland-Duitsland van aankomende woensdag opgeleverd. Legierse deed mee aan een landelijke prijs vraag van de supermarktketen en zaterdag kreeg ze van bedrijfsleider Paul Esselman twee van de acht-

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2