Natte zomer niet voor alle bedrijven slecht Extreme drukte slechtweervoorzieningen .TEXELSE 'Tarief overtocht niet verhogen' Burgemeesters breken lans voor veerdiensten Mening van bewoners Waddengebied gepeild Toeristen fietsen elkaar omver F amilieberichten Texelaartjes j Prins Hendrik 3 COURANT Van Rijsselberghe tussen wereldtop DINSDAG 16 AUGUSTUS 2005 Dorian van Rijsselberghe heeft bij een Eurocupsurfwedstrijd in Silvaplana (bij St. Moritz) in Zwit serland van zich doen spreken. In een marathon over 60 kilometer kon hij zich uitstekend meten met de wereldtoppers, die bijna alle maal van de partij waren. Hij finishte uiteindelijk als 15de van de 120 deelnemers, vóór de wereld kampioen van vorig jaar. In het jeugdklassement legde hij beslag op de tweede plaats. De wedstrijd vond plaats onder moei lijke omstandigheden. Het water waarop werd gevaren was smelt water, dat door de lage temperaturen - 's nachts vroor het er - nauwelijks wilde opwarmen. Daardoor was vol gens de kenners sprake van 'traag water', waarin met een speciale vin moest worden gevaren. De 16-jarige Van Rijsselberghe had weinig last van de omstandigheden, want hij voer een prima race. Zijn oudere broer Adriaan deed het ook niet slecht, maar bleef met de 26ste plaats toch duidelijk achter bij de talentvolle Dorian, die een klein geldprijsje (€100,-) aan zijn succes overhield. Het totale prijzengeld in deze rijk gesponsorde wedstnjd bedroeg €70.000,-. De wedstnjden in Zwitser land duren nog tot en met woensdag. Te veel gedronken Een 46-jarige man uit Duitsland is in de nacht van zondag op maandag betrapt op het rijden onder invloed. Hij werd rond 1.30 uur aangehouden op de Postweg nabij De Cocksdorp. Bij de blaastest bleek hij ruim ander half keer zoveel gedronken te hebben als toegestaan. knol geen ween veel toeristen laten hun vakantie niet verpesten door het slechte gaan er toch op uit (Foio B*rt Koning) et natte en koude weer blijft deze rnerhet gesprek van de dag. De suge regenval van afgelopen Kkend zorgde voor de zoveelste sregende dag. Toeristen moppe- en ondernemers klagen. De ras dat deze verregende zomer crgt voor een slecht expioitatie- uultaat aan het einde van het boen groeit met de dag. Toch is <tiedereen negatief gestemd. De Wduizenden toeristen die op ons dand vakantie vieren, moeten zich imers toch vermaken. Dus Maien diverse slechtweervoor- sningen topweken. Ondanks de »en schijnt daar de zon. ?#emparadijs Calluna leidde de terne drukte tot lange wachttijden. Esde afgelopen weken ongeloof- ïuk geweest', vertelt woordvoer- Jeanette Kamps. 'We hebben t mensen moeten weigeren, zo :.vas het. Op een gegeven mo tkonden er pas weer mensen in, raderen vertrokken.' Af en toe «dat tot geïrriteerde reacties van chtende gasten, maar problemen Konden er verder niet. In verband de veiligheid mogen niet meer rivierhonderd zwemmers tegelijk Calluna aanwezig zijn. Verschei en was het aanbod echter te malen groter. 'Vrijdag 5 augus- twas tot nu toe de drukste dag. azijn er 1266 mensen geweest.' weersafhankelijk Calluna is, gisteren. Het weer knapte Spans op en dat was direct merk- aan het aantal bezoekers. Ook «vaartmuseum Texel klaagt met. echt museumweer', aldus witter Theo Witte. 'Wij draaien Serg goed en dat is zeker te dan- raan het slechte weer.' Volgens de voorzitter ligt het bezoekersaantal iets boven vorig jaar. 'We hebben dit jaar de elfduizendste bezoeker tien dagen eerder gehad.' Ook Esther Banki, directeur van het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild, treurt niet om het matige zomerweer. 'Wij merken het absoluut. We liggen nu al 15 procent voor op vorig jaar en dat kan nog beter worden, omdat de va kanties anders lopen dan in 2004.' Volgens Banki trekt het Skilder mu seum mogelijk ook meer bezoekers doordat de expositie is uitgebreid, maar zij beaamt dat vooral het regen achtige weer het museumbezoek ten goede komt. Daarnaast werpt ook de zondagopenstelling, die dit jaar na jarenlange afwezigheid werd geherin troduceerd, vruchten af. 'Zondag hadden we zo'n vijfhonderd bezoe kers en dat zijn er heel veel voor ons.' Opvallend is volgens de museum directeur dat de bezoekers zich niet door het slechte weer uit het veld la ten slaan. 'Veel mensen vinden het leuk dat ze nu eens aan andere din gen toekomen. Het is niet zo dat ze nu naar een museum gaan, omdat ze niet weten wat ze anders zouden moeten doen. De reacties zijn over het algemeen positief.' Dat is ook de ervaring van Maatje Kikkert van Funfarm De Mient in Den Hoorn. 'De optimisten vinden dat ze deze vakantie heel veel leuke dingen hebben gedaan. De mensen houden zich goed.' De kinderboerderij profi teert van het matige weer, hoewel veel voorzieningen zich buiten bevin den. 'Dit is voor ons beter dan strand weer, maar wij hebben liever mooi weer, dan kunnen de mensen zich hier ook prima buiten vermaken.' Het Kinderspeelparadijs op De Krim profiteert volgens directeur Iwan Groothuis maar beperkt van het slechte weer. 'Het zit hartstikke vol, maar dat zit het wel vaker. Ook als het goed fiets- of wandelweer is, zit het hier vol. Natuurlijk helpt dit weer wel bij het stimuleren van de binnen- faciliteiten, maar het speelparadijs is evengoed druk bezocht. Topdagen met zo'n 450 betalende kinderen worden regelmatig gehaald. Ook de bioscopen op het eiland pikken een graantje mee van de slechtweer- malaise. Volgens Frits Nieuwen- huizen, exploitant van de bioscopen op De Krim en Cinema Texel in Den Burg, worden vooral de dagfilms goed bezocht. 'We hebben deze zo mer vijf goede kinderfilms gehad en die werden druk bezocht. Met mijn terras gaat het natuurlijk veel minder, dat is wel vervelend.' Hoewel Nieuwenhuizen niet klaagt, gaat zijn voorkeur uit naar meer afwisseling in het weer. 'De ervaring heeft geleerd dat wij met het beste draaien als het een paar dagen mooi is en dan weer een paar dagen slecht. Twee weken regen is heel slecht en zorgt ervoor dat mensen eerder naar huis gaan. Daar zit niemand op te wachten.' Dat toeristen andere wegen zoeken om zich te vermaken, merkt ook De Witte Engel. Deze hobby-/knutselwinkel constateert een duidelijke stijging in de verkoop van borduur- en knutsel- pakketten. 'De kinderworkshops draaien eigenlijk altijd wel, maar de knutselpakketten zijn veel populair der. Daarnaast gaan mensen vaker winkelen en krijg je dus meer mensen binnen. Als het een paar dagen mooi weer is. dan is het hier heel stil.' De grootste publiekstrekker van Texel, EcoMare. heeft opvallend genoeg nauwelijks voordeel van het slechte De ministeries van Landbouw (LNV) en Verkeer en Waterstaat (VW) onderzoeken wat bewoners van de Waddeneilanden en de Waddenzeegemeenten belangrijk vinden in het Waddengebied. Ze hebben daarvoor aan 107.000 huis houdens een voorlichtingsfolder gestuurd met daarin een enquête die anoniem kan worden terug gestuurd. De uitkomsten worden gebruikt bij de internationale Waddenconferentie die begin november op Schiermonnik oog wordt gehouden. De folder is ook op Texel verspreid, maar lijkt tot nu toe lang niet iedereen te zijn opgeval len. Een korte willekeurige rondvraag leverde nauwelijks herkenning op en ook bij de gemeente kwam hij vorige week nog niet bekend voor. Navraag van de gemeentevoorlichter leerde dat de folder, die Wad wel/niet heet, rond 19 juli dooreen communicatie bureau in Leeuwarden huis-aan-huis op het eiland moet zijn verspreid. 'Dat is samen met andere reclamefolders gebeurd. Mogelijk is het daardoor veel mensen niet opgevallen.' Het bureau meldt inmiddels wel op Texel ingevulde enquêtes te hebben terug ontvangen. In de folder wordt onder meer inge gaan op de mogelijke nominatie van de Waddenzee tot werelderfgoed. Bewoners van het Waddengebied wordt gevraagd te beschrijven wat dat voor hen zou betekenen. Ze hoe- weer. 'Voor ons maakt het geen ver schil. De mensen komen hier toch wei. Vorige week hadden we 13.500 bezoekers. Dat waren er maar zes meer dan in de vergelijkbare week vorig jaar.' Piekdagen met meer dan drieduizend bezoekers zijn dit jaar nog niet voorgekomen. Sterker nog: de bezoekersaantallen van EcoMare blijven achter ten opzichte van 2004. Toen passeerden tot en met eind juli 171.983 mensen de kassa en dit jaar ligt dat aantal 0,4 procent lager. Voor de bedrijven die afhankelijk zijn van mooier weer, lijkt de zon weer te gaan schijnen: volgens de laatste weersverwachtingen knapt het weer in de loop van de week op. ven zich niet vóór of tegen uit te spre ken. Een steekproef onder de eerste 1600 teruggestuurde enquêtes leerde het ministerie van LNV dat een meerderheid de Waddenzee graag op de Werelderfgoedlijst ziet staan. 'Maar dat is een heel voorlopige uit komst, want we hebben nog maar een paar honderd enquêtes beke- !.en.' Volgens de woordvoerster wor den de resultaten, die naar verwach ting in oktober definitief zijn, yebru als aanvullende informatie als op Schiermonnikoog wordt besloten de Waddenzee wel of niet bij de Unesco aan te melden. 'Een van de voorwaar den van de Unesco is dat er vol doende draagvlak onder de bevol king is.' De vraag is op welke wijze de uitkom sten van de enquête straks als 'draagvlak onder de bevolking' wor den uitgelegd. In een eerder stadium werd bepaald dat besluiten van de gemeenteraden in het Wadden gebied als maatgevend voor de steun onder de bevolking zouden worden beschouwd, maar dat leverde LNV geen eensluidend antwoord op. Van de vijf eilanden stemden Texel en Ameland tegen en de andere drie voor. De vrees voor een beperkende werking was voor Texel en Ameland de belangrijkste reden nee te zeggen, ondanks de toezegging van minister Veerman (LNV) in een convenant vast te leggen dat de status geen beper kingen oplegt. Vanwege de verdeeldheid en de weerstand adviseerden het samen werkingsverband De Wadden eilanden (waarin de vijf eiland gemeenteraden samenwerken) en de bestuurders van alle Nederlandse, Duitse en Deense eilanden de het onderwerp niet te behandelen, maar eerst even te laten rusten. Op het ministerie van LNV werd besloten dat het op de agenda blijft staan. In Duitsland is momenteel steun voor de aanmelding, in Denemarken wordt er ook nog over gediscussi eerd. Mensen die de folder niet heb ben gehad of gezien, kunnen die op het gemeentehuis of bij de VW op halen. De enquête is ook in digitale vomi te vinden op de website www.waddenzeeconferentie.nl. De nieuwe overeenkomst tussen het rijk en de Waddenveren mag niet ten koste gaan van de tarieven voor een overtocht. Dat hebben de burgemeesters van de vijf Wad deneilanden als harde voorwaarde gesteld tijdens overleg met ambte naren van het ministerie van Ver keer en Waterstaat. De burge meesters zaten vorige week in Harlingen met hen om tafel. De onderhandelingen over het nieuwe convenant, waarover al een paar jaar wordt gesproken, zijn in een eindfase belandt. Minister Peijs (Ver keer en Waterstaat) wil dat er na de zomer handtekeningen onder de nieuwe overeenkomst worden gezet. Volgens een woordvoerster van haar ministerie moeten de partijen er uiter lijk half oktober uit zijn. Tijdens het overleg verwoordden de burgemees ters de bezwaren die op de eilanden leven tegen het doorberekenen van een 'marktconforme prijs' aan de veerdiensten voor het gebruik van de veerhavens. De veerdiensten, TESO, Doeksen en Wagenborg, betalen nu nog symbo lische bedragen van een paar euro per jaar, maar het rijk wil ze de volle mep laten betalen. Volgens het Ver keer en Waterstaat is dat nodig om de nieuwe overeenkomst 'Brussel- proof' te laten zijn. De veerdiensten 'cben de afgelopen jaren meerma len laten weten dat een markt conforme huurprijs tot duurdere bootk. artjes leidt en zeer slecht is voor de economiën er u et toerisme op de eilanden. De burgemeesters sloten zich daar in Harlingen bij aan. 'Het is onverantwoord om de koster, te verhogen, alleen om het convenant Brussel-proof te maken. De econo mische situatie op de eilanden staat al onder druk', aldus burgemeester Paul Verhoeven van Ameland en voorzitter van het Eilander- College, waarin de vijf burgemeesters zitten. TESO-directeur Rob Wortel waar schuwde eerder voor een mogelijke tariefsverhoging van vijftig procent als de marktconforme huurprijs zou doorgaan. De gemeenteraad sprak zich eind 2002 unaniem tegen de plannen van het rijk uit. Volgens Verhoeven bestaat er de mogelijkheid dat Verkeer en Water staat de eilanden alsnog tegemoet komt als de veerdiensten aantonen dat het doorberekenen van een marktconforme huurprijs onrendabel is voor de dienstverlening. 'Voor TESO is dat vrij gemakkelijk, omdat zij een open constructie hebben, maar voor Doeksen en Wagenborg betekent het dat zij hun boeken voor het ministerie moeten openen en in zicht zullen moeten geven.' Volgens Verhoeven gaat het erom dat alle partijen een manier weten te vinden om aan elkaar én Brussel tegemoet te komen. De minister is het volgens hem eens met het standpunt van de eilanden, maar kan niet zomaar aan Brussel voorbijgaan. De woordvoer ster van Verkeer en Waterstaat be vestigt dat Peijs niet naar een exces sieve prijsverhoging van de overtochten streeft. 'Zij wil ook be houd van de kwaliteit van de veer diensten voor de prijs die aan consu menten wordt berekend.' Volgens Verhoeven moeten er de komende weken knopen worden doorgehakt. Bedoeling is dat de nieuwe overeenkomst eerst aan de gemeenteraden van de vijf eilanden wordt voorgelegd voordat hij wordt getekend. De voorzitter van het Eilander College wijst erop dat met een goed uitgewerkt convenant ook een basis kan worden gelegd voor het behoud van TESO, Doeksen en Wagenborg als de veren in de toe komst Europees zouden moeten worden aanbesteed. Dat kan volgens hem gebeuren doorvoorwaarden op te nemen, waaraan de huidige veer diensten al voldoen. De burgemees ters zeiden tijdens het overleg graag met TESO, Doeksen en Wagenborg verder te willen. 'De dienstverlening is goed, ze hebben goed materieel en de mensen zijn goed opgeleid.' Twee Duitse toeristen zijn gistera- der aan zijn voet. Een passerende vond gewond geraakt op het fietspad automobilist verleende in eerste in- langs de Rommelpot bij Den Hoorn, stantie EHBO. waarna ambulance- Ze fietsten tegen elkaar aan. De een personeel zich verder over de twee raakte gewond aan zijn hand, de an- ongelukkige fietsers ontfermde. Tot het laatste wilde je leven, dooreen sterke wil gedreven. Je geest was nog op volle kracht, maar over je lichaam had je geen macht. ^bewondering voor de wijze waarop zij heeft delen wij u mede dat onze moeder en ra op 92-jarige leeftijd is overleden Petronella Cornelia Bakker-de Graaf Nel s"ds 1990 weduwe van Augustinus Bakker 21-01-1913 t 15-08-2005 •luis: Annie en Jitse Dijkstra-Bakker «iBurg: Marian en Aad Zegers-Bakker Burg: Wim en Mary Bakker-Zijm jammen: Hetty en Hans van Wortel-Bakker Klein- en achterkleinkinderen i&spondentie-adres: lakker 'somlaan 20 DC Den Burg - Texel enheid tot condoleren woensdag 17 au- us van 19.00 tot 20.00 uur in de Carrousel Pte ..Gollards" en na de begrafenis in „De ^Burcht". eidsdienst wordt gehouden op don- 8 augustus om 10.30 uur in de Rooms «eke kerk te Den Burg. Daarna begeleiden n*Be moeder en oma naar haar laatste rust- ^opde R.K. begraafplaats van Den Burg. '5 e dank, voor de liefdevolle verzorging van 3moeder Nel Bakker-de Graaf, gaat uit naar ^edewerkers van de „Gollards", de wijkver- ™*H)en de dokters Waverijn en Van Hattem. Wij willen iedereen heel hartelijk bedanken voor al het medeleven. Bloemen, kaarten, telefoontjes, alle hulp en door er te zijn, voor en na het overlijden van mijn lieve man, onze papa, opa en overgrootopa JOHANNES POST HANS J. Post-de Wijn E. H aardt-Post D. Haardt Klein- en achterkleinkinderen Texel, augustus 2005 Een lief meisje bracht ons al geluk, maar we verlangden naar nog zo n ukkepuk. En dan is hij er plots, moeders mooiste, vaders trots. Een broertje voor Jackie om mee te spelen en geheimpjes mee te delen. Om mee te lachen, ruzieên. stoeien en samen op te mogen groeien Jppie. ik heb een broertje! Jochem Geboren 13 augustus 2005 om 11.54 uur. gewicht 3500 gram. lengte 55 cm Jackie Onze trotse ouders zijn: Ineke s flAischa Witte Beatrixlaan 98.1791 GE Den Burg. 2 0222-321747, www.babyalbum.com Heel blij zijn wij met de geboorte van onze zoon en met mijn broertje: Ivo Sven Beijert 11 augustus 2005 Richard, Natasja en Micha Beijert Burgwal 22 1791 AJ Den Burg Tel. 0222-310434 Beschuit met muisjes: graag eerst even bellen! Matthijs 11 augustus 2005 14.08 uur, 3100 gram Pieter Madeion Dogger-Schraag Jasper en Robin Kogerstraat 81 1791 ER Den Burg Voor bezoek graag eerst even bellen, s 322030. Heel Texel mag het horen, mijn broertje is op 10 augustus 2005 geboren. Jullie mogen weten dat hij Sil Onze papa en mama zijn: Arno en Monique Koot Tot gauw! Anna Nina Kerkstraat 3 1794 AM Oosterend Telefoon 0222-318438 Monique en Sil rusten van 12.00 tot 15.30 uur. INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €4,95 tot en met 3 regels. Per regel meer: €1,65 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12,50,- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. Zaterdag 20 augustus ex clusief in QuestionPlaza: Jan Akkerman. Bel 318885 en Sieme Wuis brengt de nieuwe aard appels bij u thuis. Bezorgd na 16.00 uur. Wasmachine stuk? Bel voor een afspraak REGT Witgoed Service. 327707, Nollekoog 10. Nieuwe apparatuur nodig? Service Center Texel - De Waal - Laagwaalderweg 30-311 777. Vero Moda Vero Moda bij: Boetiek Allerlei in De .Koog. Elke dag de Nieuw ste Modetrends. 2 schoolbankjes en stoeltjes over. Wie is er geïnteresseerd? Bel 316914. Hulp nodig bij uw satel liet- of kabelsysteem? Bel 322398, Voordeelland Oudeschild. TomTomGo €499,- bij Thomas - Service Cen ter Texel - Laagwaalder weg 39. Vet cool: opruiming. Nu t m 50% korting op kleding, schoenen, boots, enz. bij Tomahawk, Waalderstr.. Den Burg. Feestje, of plotseling visite? Feestpakket van Eetcafe Parkstraat 22. Negen warme borrelhap jes met currysaus. Bacon- nugget, kipstick, bamibal, kipnugget, partybal, nasi bal, kaassoufflé, hai fong- bal €3,50 (9 happen met saus). Eetcafe Parkstraat 22. telefoon 314890. Ook tijdens de vakantie staan wij voor u klaar. T.C.A., Maricoweg 37 A. 8 sept. zijn er weer jonge leghennen. S.v.p. voor 5 sept. bestellen, tel. 319497. (IM-Texelaartje) FRUITBEDRIJF „MOLENBUURT" Appels Pruimen Verkoop: 13.30-18.00 uur Kees Keijser, Molenbuurt 3, De Wool Reparatie van al uw ap paraten. Voordeelland Oudeschild, 322398. Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat Tel. 320473. Voor een betaalbare rij opleiding. Rijschool Lan- gereis. Tel. 06-53690708 Bling-Bling telefoonsiera den bij Combi Texel Bling- Bling Vero Moda Vero Moda bij: Boetiek Allerlei in De Koog. Elke dag de Nieuw ste Modetrends. Tijdelijke woonruimte gezocht voor alleenstaan de man. Tel. 317473. Zaterdag 20 augustus ex clusief in QuestionPlaza: Jan Akkerman. De Koopman Koerier, voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394. AnjaZijmHaircareCalifor- nië Tel. 06.22.91.76.03. Auto Service Centrum. banden, uitlaten, accu's. Tel. 315588. Auto Service Centrum Maricoweg 3, tel. 315588. Zaterdag 20 augustus ex clusief in QuestionPlaza: Jan Akkerman. T.V. stuk. bel 322398 Voordeelland Oude schild. Opslag nodig voor korte of lange tijd. Tel. 317007 of 317666. T.k.: d. blauwe leren 2- 3- zits bank. Tel. 315689. Texelse kaas van We- zenspvk Baby geboren? Huur een ooievaar voor in de tuin voor €1,25 per dag(€12.50 borg) bij Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600. Tv stuk? - Service Center Texel - 311 777. Volop Winx en Diddle kleding. A.s. dinsdag op de braderie in De Koog. Iedere maandag t/m 12-9 Reiki-cursus (incl. certifi caat) van 10-16 u. Info/op gave. 318219. Verkoop van gebruikte bromfietsen. Bruining, De Koog, (0222) 317333 "Pak de laatste halte naar the King." Sfeervol dineren op een«jek stukje Texel! Restaurant In een nieuw»jasje gestoken! Reserveren gewenst. Stuifweg 13. Oosterend T 0222 363020 I wim.prlavhcndrik.nl

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 3