'Hulpverleningscentrum niet naar de Emma laan Landschap Zuid-Texel krijgt vier sterren Nieuw bouwberaad versnelt behandeling van bouwaanvragen Texelaar mishandeld na avondje stappen Cjrocn TmirLr Jexels 'm het hart Gemeente boekt forse tijdwinst Politie arresteert twee jongens College ziet zwaarwegende nadelen I Vikingen in Oudeschild texelse'Öcourant Texelse Media Vakantiekrant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12005 VRIJDAG 19 AUGUSTUS 2005 TEXELSE^ COURANT Door een nieuwe manier van wer- ken heeft de gemeente tijdwinst I geboekt in het afhandelen van bouwaanvragen. De tijdspanne die tussen het indienen van een bouw- j aanvraag en het al dan niet krijgen van een vergunning zit, is met on geveer de helft teruggedrongen. De aanvraag vooreen lichte bouw vergunning kan voortaan in gemid- deld drie weken worden afgehan- tld, een reguliere bouwvergun- II ning duurt drie tot zes weken. Het kopieerapparaat speelt een cru ra! in de nieuwe manier van werken. Als een bouwaanvraag na jndiening door de gemeente ontvan- '<eli|k is verklaard, gaat hij voortaan xeteen op de lichtplaat en krijgen alle jafdelingen die zich over de aanvraag moet uitlaten een afdruk, zodat zij er Iegelijk mee aan de slag kunnen, ivragen hoeven niet meer, zoals irheen, van afdeling naar afdeling jte worden gestuurd, waarbij ze tel kens afzonderlijk werden getoetst. Als alle betrokken afdelingen nu een aanvraag onder ogen hebben gehad, wordt hij vervolgens door ambtena- ren van die afdelingen gezamenlijk in jeenzogeheten 'bouwberaad' behan- oe'd. In dat beraad wordt een aan- rag tegelijk getoetst op onder meer bouwkundige eisen, brandpreventie, nieuvergunningen, juridische as- jecten. het bestemmingsplan, plan- tfiade en welstandseisen. gemeente heeft sinds mei met het rberaadgeoefend en afgelo- osn dinsdagmiddag werd het offici- door wethouder Nel Eelman (gondgebied) geïnstalleerd. De resul- Tlen die sinds mei met de nieuwe jinanier van werken zijn geboekt, zijn Eelman bemoedigend. Per kjeenkomst kunnen gemiddeld der- gbouwaanvragen worden afgehan deld. De groep komt wekelijks een wddag bij elkaar. De achterstand die de gemeente kende op het gebied tan bouwaanvragen is inmiddels *eggewerkt. De gemeente hoopt set de nieuwe manier van werken aar klantvriendelijkheid te verbete ns en efficiënter te werken. 'Het is hstrerend als er telkens een grote sapel op je bureau blijft liggen', al- te Eeiman. Officieel staat voor een frchte bouwaanvraag een afhande- isgstermijn van zes weken en voor ïguliere bouwvergunningen een ter mijn van twaalf weken. kn 21-jarige man uit Den Burg is "de nacht van maandag op dins- kg op de Badweg in De Koog mis handeld, nadat hij in een taxi was Ssstapt, Tot zijn verrassing werd k deur opengetrokken en kreeg hq zittend op zijn stoel klappen van •«n paar jongens met wie hij eer- krop de avond tijdens het stap an ruzie had gehad. 2e trokken de deur open en begon- J01 op me in te slaan', zegt de Velaar desgevraagd. Hij liep ver- ondingen op aan zijn gezicht en leus- Ook had hij last van zijn nek. leuP- elleboog en een rij bezeerde boventanden. Nadat hij de eerste happen had gekregen, liet de man m een reflex uit de wagen rollen, werd daarna nog diverse malen ®iopt toen hij op de grond lag. De s arresteerde twee jongens van P'en 19 jaar oud uit Spierdijk. De gewerd meteen na de mishande- f9 aangehouden, de tweede werd 1a9 op zijn vakantieadres in De J opgepakt. I 'Wee maakten deel uit van een van vier jongens waarmee de Weiaar eerder die avond in een dis- •otoeek in De Koog ruzie had gekre nt nadat hij met een meisje had praten. 'Ik kreeg opeens een r. Van één van die gasten en na- at,khad teruggeduwd, werd ik ge- De man besloot zich aan de •ld te ontrekken en de horecagele- heid te verlaten. Nadat hij een portier had ingelicht, werden twee van de vier jongens de horecagele genheid uitgestuurd. Of het meisje bij de vier hoorde, is niet bekend. De man vond het met name beang stigend dat zijn belagers op hem ble ven intrappen toen hij uit de taxi op de grond was gerold. 'In een Rocky- film kun je iemand twintig keer tegen zijn hoofd trappen, maar in het echt ben je dood als je twee keer goed tegen je hoofd wordt getrapt. Maar dat hebben die jonge gasten niet in de gaten. De afdrukken van hun schoenen stonden op mijn broek.' De 17-jarige jongen, die meteen na de mishandeling werd opgepakt, werd door de politie wegens openlijke ge weldpleging in verzekering gesteld. Hij is inmiddels, net als de 19-jarige, weer op vrije voeten. Volgens een politiewoordvoerder moeten ze zich later voor de rechter verantwoorden. De Texelaar wil zelf ook stappen te gen de twee ondernemen. Of hij zelf uit verdediging nog klappen heeft uit gedeeld, kan de Texelaar zich met meer herinneren. De politie liet 's nachts voor de zekerheid na de vechtpartij een ambulance komen. In de nacht van zondag op maandag deed zich in de horecagelegenheid eveneens een mishandeling voor, waarbij een 1 G-jarige Texelse klappen kreeg en aan haar gezicht gewond raakte. Volgens de politie is in die zaak geen aangifte gedaan. Mogelijk gebeurt dat nog wel. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Met het bouwberaad wil de ge meente ook tegemoet komen aan kritiek van de VROM-inspectie dat aanvragen soms maar door één paar ogen worden gezien, waardoor het gevaar van cliëntelisme op de loer ligt. 'Nu zijn het veel meer ogen die het beoordelen, je hebt meer transparantie en er kunnen ook geen dubbele agenda's zijn.' Opnieuw Het oude systeem werkte onder meer vertragend als tijdens de behandeling eén van de afdelingen merkte dat er niet klopte in de aanvraag. Die moest dan terug naar degene die hem had ingediend en vervolgens moest de herziene aanvraag wederom van af deling naar afdeling en elke keer op nieuw worden getoetst. Nu kan een aanvraag waaraan iets nog niet klopt vrij snel na herziening opnieuw in het bouwberaad aan de orde komen. Eelman: 'Daardoor ontstaat minder stagnatie, je kunt elkaar aanvullen als je gezamenlijk om tafel zit en de kans op fouten is minder groot.' De ge meente liet zich voor de instelling van het bouwberaad inspireren door de gemeenten Amsterdam, Heerlen en Wognum. Het bouwberaad staat niet per defi nitie garant voor een snel antwoord. Volgens de gemeente geldt de ver snelde afhandeling alleen voor aan vragen die binnen de regels vallen. Voor bouwplannen die van de regels afwijken of waarvoor procedures (bij voorbeeld vnjstellingen) moeten wor den gevoerd, moet de gemeente zich houden aan de wettelijke termijnen van de ter inzagelegging. Als die ter mijnen voorbij zijn, komen de aanvra gen opnieuw aan de orde in het bouwberaad. Principeverzoeken, die vaak vooraf gaan aan een bouw aanvraag om te kijken of het zinvol is een aanvraag in te dienen, vallen buiten het bouwberaad. Volgens Eelman heerst op dat gebied nog een achterstand. De principeverzoeken en bouwaanvragen in één systeem onderbrengen, is volgens haar nog niet haalbaar door de verschillende manier waarop de kosten worden berekend. Voor een principeverzoek berekent de gemeente per uur een tarief, terwijl het behandelen van een aanvraag via leges wordt verrekend. Het toetsen van een bouwaanvraag Lees verder pagina 5 n de mooiste landschappen vi Het Geul- en Gulpdal in Limburg en de Drentsche Aa zijn nog net even mooier, maar vlak daarachter is Zuid-Texel uitgeroepen tot één van de mooiste landschappen van Ne derland. Het gebied tussen Oude- schild, De Koog en Den Hoorn kreeg vier sterren. Het deelt die eer met Gaasterland, Schiermonnik oog, Dwingelderveld, de Weer- ribben, de Hoge Veluwe, Woold en Haart, de Schoorlse Duinen en de Loonse en Drunense Duinen. De twee hoogst geëindigde land schappen werden beloond met vijf sterren. De sterren - die doen denken aan de sterren die Michelin jaarlijks toekent aan restaurants - werden uitgedeeld door de stichting Natuur en Milieu. Deze organisatie zegt een discussie op gang te willen brengen over de kwaliteit van het Nederlandse land schap en vraagt de overheid te inves teren in de aanleg van nieuwe natuur, landschapelementen en onderhoud van bestaande landschappen. Het is dan ook met de bedoeling dat het bij een eenmalig initiatief blijft. De be loonde gebieden staan beschreven in een nieuwe gids, Mooi Land, die de lezers nadrukkelijk uitnodigt reacties te geven op de toekenning van de sterren. Voor de beoordeling maakte Natuur en .Milieu gebruik van lokale 'inspec teurs'. Ook de mening van plaatse lijke bewoners speelde mee. Deze werd begin dit jaar gepeild door onderzoeksbureau Alterra. De 'uit slag' die eerder dit jaar werd gepre senteerd en die alleen op basis van het oordeel van bewoners was ge vestigd, wees de Schoorlse Duinen met het rapportcijfer 9,2 (op een schaal van 1 tot 10) nog aan als mooi ste landschap. De bewoners van Zuid-Texel gaven hun eigen gebied een 8,6. De inspecteur letten ook op het unieke karakter, waarden op het gebied van ecologie, cultuurhistorie en beleving en natuurrecreatie. In to taal werden vijftig Nederlandse land schappen van eén tot vijf sterren voorzien. Als alsnog zou worden besloten het gecombineerde hulpverleningscentrum (PHH-gebouw) aan de Emmalaan te bouwen in plaats van op het terrein van Eyercoogh aan de Pontweg, levert dat enkele voordelen op. Maar er staan zoveel nadelen tegenover dat deze verplaatsing geen reële optie is. Dit standpunt nemen b en w in na een onderzoek naar een eventuele verplaatsing. De gemeenteraad wordt dan ook voorgesteld vast te hóuden aan de op 12 mei ge nomen locatiekeuze. Verplaatsing van het gebouw levert een vertraging van twee jaar en bijna drie ton meerkosten op voor een nieuw ontwerp en andere voorbereiding. Bovendien willen de andere partners niet naar de Emmalaan. 'Jegens hen manifes teert de gemeente zich als onbe trouwbare partij als van de oor spronkelijk gekozen locatie wordt afgeweken'. Tegenover deze nade len staan volgens het college drie voordelen: twee ton extra op brengst door meer woningbouw op de locatie Eyercoogh, een gun stiger verkeerssituatie aan de Emmalaan en mogelijk minder be zwaren van omwonenden. Met een onderzoek naar de voor- en nadelen van verplaatsing gaven b en w gevolg aan een motie die op voor stel van Texels Belang door de raad werd aangenomen in de begrotings vergadering van 12 juli. Die was erop gebaseerd dat aan de Emmalaan een geschikt terrein beschikbaar komt als wordt besloten de nieuwbouw van de OSG op één plek te realiseren. Er kwam vast te staan dat dit terrein in elk geval groot en bereikbaar genoeg is, rekening houdend met de ge plande twee extra tennisbanen van Deuce en verplaatsing van de water partij. Ook woningbouw op het Eyercoogh-terrein is mogelijk, zij het na bestemmingswijziging. In verband met de geluidsvoorschriften moeten de woningen op 31 meter afstand van de Pontweg blijven. Het overblij vende terrein kan EUR1.400.000,- opbrengen als het geheel voor vrije sectorwoningen wordt gebruikt, wat twee ton meer is dan wanneer het terrein wordt gebruikt voor het hulpverleningsgebouw plus wonin gen. Bereikbaar Voor bandweer en ambulance is het belangrijk dat het hulpverlenings gebouw op een terrein staat van waaruit andere plekken op Texel snel bereikt kunnen worden en dat omge keerd ook vlot bereikbaar moet zijn voor de vrijwilligers. Wat dat betreft is de locatie Emmalaan niet slecht. Dit punt kan door de aanrijdende vrij willigers zelfs beter worden bereikt. Daar staat tegenover dat deze locatie wat zuidelijker ligt, dus verder van De Koog (wat direct na Den Burg het belangnjkste risicogebied van Texel is) waardoor de rijtijd wat langer is. Of dit negatief of positief is, is zonder nader onderzoek niet aan te geven. De locatie Emmalaan is verkeers technisch wel makkelijker te ontslui ten dan de Eyercoogh. Vooral het aannjden van de vnjwilligers kan be ter worden geregeld Ovengens is brandweercommandant Dick Jongeneel van mening dat het aanrijden van vrijwilligers via de ach ter de Eyercoogh gelegen woonwijk geen problemen voor bewoners zal opleveren. De mensen komen van die kant per (brom)fiets of te voet via één route en dan nog in kleine aantallen omdat bij een gewone brand slechts een klein aantal mensen wordt opge roepen. Ontwerp Het architectenbureau heeft laten weten dat het huidige ontwerp voor Lees verder pagina 5 Vliegveld Burgemeester en wethouders zijn bereid meer dan de vraagprijs voor de vrijkomende aandelen in de NV Luchtvaartterrein te betalen om het vliegveld na de privatisering voor het eiland te behouden. De stichting in oprichting Vnenden van het Luchtvaartterrein, die 47.5 procent van de aandelen wil overnemen, wil niet meer dan de nominale waarde betalen. Het college is bereid het ver schil door de gemeente te laten bij leggen. Pagina 5 Koeltanks Op het bedrijf van de Gebroeders Hoedjes in Eierland arriveerde maan dag 17 augustus 1970 om negen uur 's ochtends - eergisteren op de kop af 35 jaar geleden - de 'rijdende melk- ontvangst' van Coöperatieve Zuivel fabriek De Eendracht. Met deze tank wagen werd voor het eerst een voorraad melk gelost uit de pas geïn stalleerde koeltank, die het begin van het einde betekende van de aloude melkbussen. Pagina 6 Brand in huis door wasdroger Vermoedelijk een storing in een was droger heeft gisteravond laat brand veroorzaakt in een woning aan de De Ruyterstraat in Oudeschild. De bewo ners konden de brand zelf blussen. De brandweer controleerde daarna of alles in orde was. De brand veroor zaakte de nodige rookontwikkeling in de woning. Texelaar loopt vast bij paal 9 Het strandhoofd bij paal 9 heeft Aad Sleutel van 't Horntje woensdagavond enig ongemak veroorzaakt. Hij was er aan het zeilen met zijn zeilboot, totdat hij opeens met zijn kiel de kop van het strandhoofd te pakken had en vastliep. 'Het was helemaal op het uiterste puntje', aldus Sleutel. Het was zak kend water, dus er zat voor hem wei nig anders op dat de KNRM te hulp te roepen. Op het strand was het in middels opgevallen dat er op het strandhoofd iets verkeerd dreigde te gaan, waarna drie Texelaars die bij een strandhuisje zaten te hulp scho ten. Het Kustwachtcentrum had on dertussen de Beursplein en de Zalm laten uitvaren Voordat de reddingboten het strand hoofd bereikten, lukte het Sleutel om met behulp van de omstanders de iets meer dan zeven meter lange Boyante op eigen kracht los te krij gen. 'De kiel steekt 1 meter 20, maar door de boot scheef te laten hangen, konden we hem op tachtig centime ter krijgen.' De Boyante hield geen schade aan het voorval over. Dat bleek nadat redders van ae Zalm de boot hadden gecontroleerd. De Beursplein kon voortijdig terugkeren naar het boothuis in De Cocksdorp. 'Maar het was fijn dat ze er waren', aldus Sleutel. (Advertentie) DJ mag niet bij paal 17 draaien Hij dacht dat hij op een besloten feestje zou draaien. Zonder veel moeite zei Radio 538-presentator Lindo Duvall dan ook 'ja' toen hij werd gevraagd komende zaterdag een gastoptreden te verzorgen op The Final Beachparty Summer 2005 in beachcafé De Buren bij paal 17. Het zorgeloze 'ja' pakte echter niet zonnig uit. De DJ van het bekende radiostation heeft via zijn boekings- kanloor een exclusief contract met De Nieuwe Toekomst in De Koog en daar reageerden ze niet enthousiast op Duvall's gastoptreden. De Toe komst betaalt een flinke smak geld om de DJ een paar uur te l^ten op treden en bij De Buren zou Duvall gratis achter de draaitafel plaats nemen. Eind van het liedje: het optre den van Duvall bij De Buren is ge schrapt. 'Ik vind het sneu voor Mare en Corina Ropke', zegt exploitant Paul van Dijk van De Toekomst, 'maar we hebben een exclusief contract met hem. we betalen €2300,- voor een optreden van twee uur, dus ik moet wel op mijn rechten staan.' Duvall verklaarde dat het hem niet duidelijk was het feest bij De Buren gratis was. Dat optreden was buiten zijn boekingskantoor om geregeld. De 538-DJ heeft inmiddels drie keer opgetreden bij de Toe komst, donderdag staat hij er voor het laatst. The Final Beachparty gaat volgens Corina Röpke zonder Duvall ook gewoon door. Er moet alleen nog een andere DJ worden gevonden In de haven van Oudeschild meerde Schotland en IJmuiden in Oudeschild woensdagmiddag een replica af van beland. Gistermorgen werd weer zee een drakar, een schip uit de Viking- gekozen, om via de Noordzee naar tijd. De tienkoppige Noorse beman- de thuishaven in Noorwegen terug te ning was via de Britse eilanden, keren. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: pw«51 *C2EZSïZ2&*^ Woonkrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1