College bereid meer te betalen voor aandelen £92.700 voor aandelen vliegveld .SfllRHOËpa?coU'fl Natuurtalenten bij ringsteken TEXELSE j C0URANT g°e> Q We 'sail' overcome 3R,W00R,Her 15 GOED.j RLS3E MORRBEGlNTr1 El&rpiS WINDMOLEN f Uitwijken voor smal strand X" speciaal ontworpen /V--W-V >~-V-V'T^O Burgemeester en wethouders zijn cereid meer dan de vraagprijs voor je vrijkomende aandelen in de NV Luchtvaartterrein te betalen om het vliegveld na de privatisering het eiland te behouden. De stichting in oprichting Vrienden Luchtvaartterrein, die 47,5 procent van de aandelen wil over nemen, wil niet meer dan de nomi nale waarde betalen. Het college is sereid het verschil door de ge- uente te laten bijleggen. -et ministerie van Verkeer en Water dat 65 procent van de aande el bezit, wil in totaal €203.767 van- !*i. Dat is €91190,- minder dan de pr,s die het ministerie in eerste in stantie vroeg en waartegen de ge- reente en het vliegveld in protest rgen. De provincie, die gelijk met ministerie optrekt, vraagt 5.040,- voor haar aandelenpakket, iden zitten daarmee boven de no- miale waarde die €454,- per aandeel draagt. Rijk en provincie vragen lerekend €594,- per waarde- ier. fc stichting in oprichting kan zich Blinde vraagprijs vinden. Die heeft jdop het standpunt gestaan niet er dan de nominale waarde te wil- |nbetalen en houdt eraan vast maxi- b! €113.445,- voor de overname Knin totaal 250 aandelen te betalen, «stichting in oprichting bestaat uit TVL, TVO, Rabobank, RAB, IsKnm, Opduin, Den Helder Airport fde Dutch Dakota Association. Met ishulp van de overname, die zij als pi soort sponsoring beschouwen, en zij het vliegveld voor het eiland Ihouden. Bedoeling is dat de ge- eente, die al aandeelhouder is, haar lang van 29 naar eveneens 47,5 leent verhoogt en dat de reste- jnde 5 procent in handen van de per van Koophandel komt. Om de stichting in oprichting tege moet te komen, hebben burgemees ters en wethouders voorgesteld extra te betalen voor haar nieuwe aande len, zodat het rijk en de provincie hun gezamelijke vraagprijs van €219.807,- ontvangen. Het college is bereid €92.700,- te betalen voor 97 nieuwe aandelen zij van het rijk en de provincie overneemt. Dat betekent dat de gemeente omgerekend €956,- per aandeel neerlegt. Volgens het college voelt het 'niet goed' om meer dan het dubbele te moeten betalen, maar is het het beste om te doen. Volgens het college valt aan zowel aan de vraagprijs van rijk en provin cie als het standpunt van de Vrienden van het Luchtvaartterrein met meer te tornen. 'In het belang van het vlieg veld is dit de aangewezen oplossing.' De gemeente en het vliegveld moes ten de afgelopen jaren in Den Haag hemel en aarde bewegen om alleen al de vraagprijs van Verkeer en Wa terstaat, die in 2001 éénzijdig door het ministerie werd vastgesteld, iets te laten zakken. Voor de reken- kundigen: de €92.700,- die de ge meente wil betalen, opgeteld bij de €113.445,- die de stichting wil neer leggen plus een bedrag van €13.662,- dat de Kamer van Koop handel voor haar nieuwe aandelen betaalt, maakt samen de gevraagde €219.807,- van rijk en provincie. Het aandelenpakket van de gemeente groeit door de overname van 153 naar 250 waardepapieren. De politieke partijen kunnen zich tij dens de commissievergadering van donderdag 8 september uitlaten over het collegevoorstel. Bedoeling is dat er op de raadsvergadering van dins dag 4 oktober een besluit wordt ge nomen. Financieel is het volgens bur gemeester en wethouders mogelijk om €92.700,- te betalen, omdat de gemeenteraad tijdens een vergade- Kleidepot bij |dijk mag blijven iemraadschap Hollands derkwartier mag waarschijn- ■ten kleidepot behouden dat in poek van de Schansweg en de ute tegen de dijk aan ligt. Bur- eesteren wethouders hadden k depot niet opgenomen in de i beleidsnota voor grond slag en dat was het hoogheem- Klschap tegen de borst gestuit. [d depot, waar ongeveer vijfhon- ïd vierkante meter klei ligt, ont rol in 1976 tijdens de aanleg van |Deltadijk. Het Hollands Noorder- lartier wil het in stand houden, zo- ■zeeen 'strategische voorraad van "tatief goede klei' achter de hand heeft. Doordat het depot netjes is afgewerkt, ziet het eruit als een stuk weiland dat bij het dijklichaam be hoort. Het college heeft de politieke partijen voorgesteld op basis van het over gangsrecht het huidige gebruik van het kleidepot toe te staan. De aanwe zigheid is op het moment in stnjd met het bestemmingsplan Buitengebied, maar als dat wordt herzien wil het college de strategische nood voorraad alsnog legaliseren. Het per ceel waarop het depot ligt, heeft de bestemming waterkering en die staat officieel geen opslag toe. Uitbreiding wordt niet toegestaan. Tijdens de laatste commissievergadering Grondgebied lieten de commissie leden overigens al weten geen be zwaar tegen de aanwezigheid van het kleidepot te hebben. VERVOLG VAN PAGINA 1 Bouwberaad welstandseisen is ook nog moeilijk punt, omdat de landscommissie met wekelijks komt. Volgens Eelman wordt derzocht of ambtenaren op dat een groter mandaat kunnen om te bepalen of een aan- wel of niet door de Welstands- issie moet worden getoetst. Volmolen üemeente hoopt met het bouw- voorbereid te zijn op een aan aanvragen die wordt ver door de bouw van de eerste nieuwe woningen in de nieuwe Ne Volmolen bij Den Burg. Vol- wethouder Eelman streeft het 'beraad ernaar alle benodigde tynningen voor de nieuwe wijk w de gestelde termijnen te kun- afgeven. Mocht dat niet lukken, 'wordt volgens de wethouder tij- k extra bijstand op het raadhuis j5buurd om de gestelde termijnen ^9 te halen. 'Maar het is de eer "bet bouwberaad om de behan gen van die aanvragen zelf bin- nen de termijnen op tafel te hebben.' De gemeente verwacht dat bouw- aanvragen voor woningen van dezelfden typen 'en bloc' kunnen worden afgehandeld. 'Maar dat hangt af van de uitvoenng en het aan tal te verwachten typen woningen.' Voor de woningen in de vrije kavelsector zijn naar alle waarschijn lijkheid wel aparte bouwaanvragen nodig. Waaraan de nieuwe huizen moeten voldoen, is af te leiden uit het nieuwe beeldkwaliteitsplan voor de Volmolen. De bedoeling is dat dat plan volgende week dinsdag samen met het beeldkwaliteitsplan voor Den Burg-west in de gemeenteraad wordt vastgesteld. Eelman verwacht dat in december of januari de bouw van de eerste huizen van start kan gaan. De gemeente is momenteel nog in ge sprek met de aannemerscombinatie BUPS over de nieuw te bouwen hui zen. Voorzitter Paul Buijsman van de stichting Bouwgroep Texel, waarin veertien Texelse aannemers zijn ver enigd, vindt de instelling van het bouwberaad een goed besluit. 'Ze verschaffen duidelijkheid over hoe het sneller kan. Ik hoop dat het straks ook gaat zoals ze nu van start zijn Twee natuurtalenten demonstreer den hun kunnen bij de maandag gehouden ringsteekwedstrijd op De Krim. In de toeristenronde slaagden gaststeeksters Anita Strating uit Zwolle en Shirley van der Veen uit Enschede er beiden in alledrie de ringen van de galg te plukken. Aangemoedigd door veel toeschou wers waren ook de Texelse steeksters op dreef. Ze verzamelden flink wat punten voor het Texels kam pioenschap, waarvoor de resultaten van de wedstrijden in alle dorpen bij elkaar worden opgeteld. De eerste pnjs werd met zestien punten gewon nen door koetsier Natasja Garritsen en steekster Suzanne Sprinter. Jan Schaap en Alma Stendert legden met één punt minder beslag op de tweede prijs. Martin Witte en Kim Kooger werden met veertien punten derde. De leden van de jury, Janny Westerlaken en Rita de Wit, waren eensluidend in hun oordeel en riepen de combinatie van de jarige Petruska Timmer en Sanny Grisnigt uit tot 'het schoonste geheel'. Zowel de dames zelf, hun tinker (paardensoort) Djée als de recreatie- annex marathon wagen waren geheel in zwart en wit gekleurd. De aanmoedigingsprijs, een voerbon van de Weikoop, ging naar Maarten-Jan en Desiré Boon. Rijkswaterstaat renoveert haven van Oudeschild Rijkswaterstaat start na de zomer met de renovatie van de kades van de haven van Oudeschild. Onge veer 820 meter kade krijgt nieuwe damwanden. Als eerste wordt het gedeelte voor de visserijcoöpe ratie aangepakt. In oktober 2006 moet het werk klaar zijn. Het werk is innovatief aanbesteed. Dat wil zeggen dat de aannemer een grote mate van ontwerpvrijheid krijgt en alleen moet voldoen aan door Rijkswaterstaat gestelde randvoor waarden. Zo moeten in het oudste gedeelte wegens het authentieke karakter houten havenpalen worden VERVOLG VAN PAGINA 1 Hulppost het hulpverleningsgebouw dat al voor 90 procent is uitgewerkt, niet past op de locatie Emmalaan. Er moet dus een nieuw ontwerp komen, wat in houdt dat een groot deel van de voorbereidingskosten (er is inmiddels al €209.177, - uitgegeven) als verlo ren moet worden beschouwd. Ook de voorbereiding van de infrastruc turele werken en de sloop van de Eyercoogh is al gestart. De project leider schat de verrekenbare kosten op €297.880, -. Volgens de huidige planning kan het hulpverleningsgebouw in december worden aanbesteed. De bouw start twee maanden later en is in april 2007 gereed. Niet alleen de partners maar ook degenen die ruimte gaan huren in het gebouw, zoals de huisartsen en ambulancedienst, houden rekening met dit schema. Als nu wordt geko zen voor de locatie Emmalaan wordt het minstens twee jaar later met alle risico's van dien, zoals een minder gunstige aanbestedingsmarkt, rentestijging en problemen met de De prijzen werden uitgereikt door Kareltje Krim, de animator van het vakantiepark. In Den Hoorn stonden donderdag zeventien aanspanningen aan de start. Een mooi aantal, ware het niet dat gastdeelnemers Willem de Wit en dochter Pauline al na de eerste ronde uitvielen omdat hun paard niet verder wilde. Toen het ook niet erg wilde vlotten met de nieuwe aanspanning van Piet Bakker (van De Atlas) en Ellie Luyckx waren nog vijftien deelnemers over. Onder hen leden van de familie Laurensen uit Vianen, die met hun paard vakantie vierden op Texel en door Hans Boom van een kar en de aankleding werden voorzien. De prestaties waren niet bijzonder goed en ook in de toeristenronde werd Wel eens beter gestoken. Didy Baay uit Almere stak twee van de drie ringen en was daarmee de beste van alle gaststeeksters. Barrages waren niet nodig. Na de laatste ronde ble ken Frits en Jenny Witte de meeste ringen, vijftien in totaal, te hebben gestoken. José de Graaf en Anna Sprenkeling behaalden veertien pun ten en legden beslag op de tweede prijs. Piet Beers en Tineke Spigt wer den met dertien punten derde. Olga, het paard van Martin Witte, reed met 12,12 seconden de scherpste tijd tussen de eerste en derde ring en werd beloond met een voerbon. gebruikt. Bij de andere kades mag Rijkswaterstaat met stalen palen werken. De hoogte en de lengte van de kades moeten ongewijzigd blijven. Wel is het in gedeeltes van de haven toegestaan damwanden voor of ach ter de bestaande damwanden te plaatsen, mits de doorvaartbreedte niet smaller wordt. De werkzaamheden gaan ook in de wintermaanden door, met uitzonde ring van het werk bij een gedeelte van de Zuider- en Noorderhaven. Daar wordt met gewerkt met het oog op veiligheid van de dijk. De kades die niet worden vernieuwd, krijgen anodes. Dit zijn aluminium blokken die moeten voorkomen dat de dam wanden verder roesten. De anodes worden ook op de onderhoudskade van de veerhaven bij :t Horntje aan gebracht. Arbo-voorschriften. Brandweer, am bulance en politie zitten nu in verou derde gebouwen Daarvoor is dis pensatie gegeven omdat de nieuwbouw aanstaande is, maar die wordt mogelijk ingetrokken als de boel wordt vertraagd en dan moeten de bestaande gebouwen worden aangepast. Afhaken Een nog ernstiger situatie ontstaat als de partners geen genoegen nemen met de vertraging. Stichting Wonen Texel heeft al laten weten te zullen afhaken als tot verplaatsing wordt besloten. Dezelfde opstelling wordt van de politie verwacht. Deze part ners zullen ook hun aandeel in de voorbereidingskosten niet willen dra gen omdat de gemeente in feite zijn afspraken niet nakomt. Het college concludeert dat de voor delen die onmiskenbaar worden ge boden door de locatie Emmalaan niet opwegen tegen de nadelen en risi co's, zodat de raad wordt voorge steld het oorspronkelijk ingenomen standpunt te bevestigen in de verga dering van 4 oktober. Op 7 septem ber zal de commissie Middelen zich uitspreken. VRIJDAG 19 AUGUSTUS 2005 ring in maart 2002 een bedrag van €100.000,- beschikbaar heeft gesteld voor uitbreiding van het gemeentelijk aandelenpakket. De structurele rentelasten van dat bedrag, €6.000,- per jaar, zijn inmiddels in de begro ting opgenomen. Nominaal Wethouder Annie Hin (WD) heeft bin nen het college een minderheids standpunt ingenomen. Zij vindt het zuiverder als de gemeente net als de stichting eveneens de nominale prijs van €454,- per aandeel zou betalen. De extra kosten zouden volgens haar beter uit de reserves van de NV Luchtvaartterrein kunnen worden betaald. De rest van het college wil de liquiditeitspositie van de NV liever niet aantasten erf instandhouden voor eventueel slechtere jaren. Volgens hen kan op die manier de toekomst van het vliegveld het beste worden gegarandeerd. Tot voorheen bestond de mogelijk heid dat eventuele verliezen in de exploitatie naar rato door de aandeel houders werden bijgelegd, maar dat is afgelopen als de privatisering ach ter de rug is. Vrij vertaald, als het vliegveld nu een keer verliezen zou leiden, kan de NV niet meer bij groot aandeelhouder Verkeer en Water staat om financiële hulp vragen, maar moet de broek zelf worden opgehou den. Het vliegveld heeft overigens door goede resultaten de afgelopen achttien jaar geen hand bij haar aan deelhouders hoeven op te houden. Wethouder Hin benadrukt dat zij on danks haar minderheidsstandpunt de Vrienden van het Luchtvaarterrein een warm hart toedraagt en zich zeer bewust is van de economische en toeristische betekenis van het vlieg veld. Burgemeester en wethouders willen met het beleidstuk één lijn aanbren gen in de opslag van grond op het eiland. Elke op dit moment aanwe zige grondverwerker op Texel krijgt toestemming om een opslag te heb ben. Een eerder plan voor één cen trale opslag voor het gehele eiland werd losgelaten, omdat dat voor de grondverwerkers een onwerkbare si tuatie zou opleveren. Bedoeling van de gemeente is dat met de nota een vermindering van de hoeveelheid 'ontsierende' grondhopen tot stand komt. De nota wordt dinsdagavond in de raadsvergadering behandeld. Fikse stijging bouwaanvragen De gemeente heeft het aantal bouwaanvragen sterk zien toene men. Tot en met juli ontving de gemeente in totaal 316 aanvragen voor een lichte of reguliere aanvra gen. Dat zijn er 97 meer dan over dezelfde periode in 2004. Op het gebied van lichte bouwver gunningen deed zich een stijging van liefst zestig procent voor. Tot en met juli ontving de gemeente 138 aanvra gen vooreen lichte bouwvergunning, 51 meer dan in 2004. Voor een regu liere bouwvergunning werden 178 aanvragen ingediend, 46 meer dan een jaar geleden. Het aantal sloop- aanvragen bleef stabiel. Wethouder Nel Eelman (grondgebied) trekt uit de toename de conclusie dat lang met elke Texelaar bovenop zijn spaargeld zit. 'ledereen heeft het telkens over de slechte economie, maar Texel in vesteert veel door te verbouwen. Kennelijk is dat ook een manier van sparen.' Aannemers merken volgens Paul Buijsman, voorzitter van de stichting Bouwgroep Texel waarbij veertien aannemers zijn aangesloten, voorals nog niet veel van toegenomen bouw activiteiten. 'Maar het biedt perspec tief dat er veel aanvragen worden gedaan. Het was de laatste tijd ont zettend rustig, bijna zorgwekkend.' Texelse architecten merken wel dat er momenteel meer dan gebruikelijk moet worden getekend. Architect Dirk Koster maakt daarbij de kantte kening dat een deel voortkomt uit handhavmgsactiviteiten van de ge meente. 'Vroeger werd er met meteen gehandhaafd als een gebouw iets afweek. Dat was met noemenswaar dig. Nu moet er na handhaving een gewijzigde aanvraag worden inge diend en moet de architect achteraf ook nog een nieuwe tekening maken. Soms is het terecht, maar voor een deel ben je werk met werk aan het zoeken. Zet dan gewoon een stem pel in een dossier dat het in orde is.' Volgens de gemeente is de stijging van de aanvragen deels uit handhavingsactiviteiten te verklaren. 'Maar het zijn minder dan honderd aanvragen die als gevolg van hand having zijn ingediend.' RNTÖON ig-oS1- luur hamer liet wethouder Nel Eelman afgelopen dinsdag offici- elijkse bouwberaad van de gemeente van start gaan. Bouwaanvragen voortaan een stuk sneller behandeld. jow, on mnu^ Texel gaat door met ombudsvrouw Wat het college betreft gaat de ge meente door met een 'eigen' ombudsfunctionaris en zal me vrouw M. van Maastricht-Thijssen in die functie worden herbenoemd. Een andere mogelijkheid zou zijn aansluiting te zoeken bij de Natio nale Ombudsman. Het college denkt dat het kleinscha lige systeem van de eigen ombuds- functonaris een minder hoge drem pel opwerpt voor mensen die een klacht willen indienen en dat de afhandeling van klachten flexibel is bij een meer op maat gesneden aanpak. De financiële gevolgen kunnen wel verschillen. Aan de Nationale Om budsman zijn de aangesloten ge meenten een vast bedrag verschul digd, ongeacht het aantal te behandelen klachten. De eigen ombudsfunctonaris wordt per uur betaald. Vorig jaar was daarmee €2.537,46 gemoeid, inclusief reis- en andere bijkomende kosten. Daarvoor werden zes klachten behandeld. Dat de huidige ombudsfunctionaris niet op Texel woont, wordt niet als nadeel gezien, de 'afstand' is gunstig voor de objectiviteit. Klaverjasdrive In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland wordt donderdag 25 augustus een klaverjasdrive gehouden Aanvang 20.00 uur. ledereen is welkom. Geen fietsen plaatsen INRIT BRANDWEER Fietsen mogen op last van de brandweer niet meer voor dt brandweerroute door de duinen bij Westerslag worden gezet. Een nieuwe route door de duinen bij paal 15 moet ervoor zorgen dat de brandweer ook bij hoog water dicht bij de strandhuisjes van Westerslag kan blijven komen. De brandweer heeft de route voor de zekerheid laten aanleggen van wege het smalle strand. Dat ge beurde in overleg met Rijkswater staat. De route begint vlak voorbij de fiet senstalling aan de strandopgang en voert naar het zuiden. Met rijshout- stokken van ongeveer twee meter hoog is aangegeven hoe brandweer mensen tijdens een calamiteit door de duinen moeten rijden. Een al be staand hekwerk dat bij de toegang staat, blijft intact. Mocht de brand weer de route ooit daadwerkelijk no dig hebben, dan wordt het hek vol gens brandweercommandant Dick Jongeneel op die plek meteen verwij derd. Naar het noorden rijdt de brandweer tijdens hoog water via het strand- gedeelte naast het strandpaviljoen als aan die kant bij de strandhuisjes hulp moet worden verleend. Bij een gemiddelde of lage waterstand rijdt de brandweer in beide nchtingen over het strand. De gemeente had eerder aangekaart dat het strand bij Westerslag voor hulpverlenings voertuigen met meer toegankelijk is tijdens vloed. De wippertruck van de KNRM maakt geen gebruik van de nieuwe route. Die blijft over het strand rijden als de KNRM assistentie aan de ambulance verleent.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5