ie Koeltanks vervangen melkbussen in 1970 QDOrt GopTêieïS6,l/ Minder animo voor leuke touwtrekwedstrijde Geknip^Cf Bedrijvig heid Op het bedrijf van de Gebroeders Hoedjes in Eierland arriveerde maandag 17 augustus 1970 om negen uur 's ochtends - eergiste ren op de kop af 35 jaar geleden - de 'rijdende melkontvangst' van Coöperatieve Zuivelfabriek De Eendracht. Met deze tankwagen werd voor het eerst een voorraad melk gelost uit de pas geïnstal leerde koeltank, die het begin van het einde betekende van de aloude melkbussen. Directeur J. Dijkstra van De Een dracht had veel propaganda gemaakt voor het nieuwe systeem, schrijft de Texelse Courant in de editie die een dag na de eerste moderne melk- levering verscheen. Niet alleen 'grote boeren', ook kleinere leveranciers hadden daar veel baat bij. 'Dat het tot dusver gebruikelijke systeem van melkaflevering nadelen heeft, zal ook een volslagen leek zonder meer toe geven. De boer doet de gewonnen melk in bussen en moet deze twee keer daags aan de weg zetten, waar ze door de melkrijder worden afge haald. Opsparen van de melk in een tank maakt het mogelijk dat de melk slechts drie keer per week wordt af gehaald. Er komt geen gesleep en gesjouw meer aan te pas. De tank auto, de zg. rijdende melkontvangst, heeft alleen een slang aan te koppe len, waarna de opgespaarde inhoud wordt overgepompt.' Een belangrijk voordeel was volgens Dijkstra ook dat de boer door het nieuwe systeem 'minder slaaf' van zijn bedrijf werd. 'Omdat hij niet met de melkrijder rekening heeft te hou den, kan hij 's morgens eens wat lan ger in zijn bed blijven liggen en als hij 's middags naar een harddraverij, autocross of 't strand wil, hoeft hij niet voortdurend op zijn horloge te kijken of het al melktijd is. Die koeien kun nen nu best een uurtje wachten.' Ook de fabriek spon er garen bij, doordat de 'afdeling melkontvangst' aanmerkelijk minder zwaar werd be last. Dat er minder werk kwam voor de melkrijders was geen bezwaar, omdat zij al in aantal verminderden. 'De animo voor dit vak wordt snel kleiner. Wie weet welke taak zij zeven dagen per week moeten vervullen, kan zich voorstellen waarom.' Mede om die reden had de zuivel fabriek veel moeite gedaan de leden voor het nieuwe systeem te winnen. De investering, afhankelijk van de in houd van de tank tussen de tien- en twintigduizend gulden, werd gedra gen door de fabriek. Om de tank te kunnen afschrijven werd per kilogram geleverde melk 1 cent ingehouden, Vacature in adviescommissie De gemeentelijke adviescommissie voor kunst- en cultuurbeleid is op zoek naar een vertegenwoordiger van de 'geïnteresseerde burgerij'. De voorkeur gaat uit naar iemand met een duidelijke belangstelling voor het werkgebied van de adviescommissie en liefst ook jonger dan 25 jaar. De gemeentelijke adviescommissie kunst- en cultuurbeleid adviseert het college van burgemeester en wet houders op kunstzinnig en cultureel terrein. In de commissie zitten naast vertegenwoordigers van de geïnte resseerde burgerij vertegenwoordi gers van de beeldend kunstenaars, de musea, de Historische Vereniging, het onderwijs en culturele evenemen ten. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Elly Rutten van de af deling Samenlevingszaken, tel. 362218. Schriftelijke reacties kunnen Wienerschnitzel. Zigeunerschnit zel met zigeunersaus Varkenshaas in champignonroomsaus, ja, de koks hebben hun hoofd moeten bre ken om op deze originele gerechten te komen. Het kind weet nier wat het wil Pa tat? Ik weet ook niet wat ik wil. de keus uit zoveel jaren zeventig eten maakt mijn besluitmachientje machteloos. Geen Griekse salade, die langs de gehele kust op de kaart lijkt te staan, en pasta vult meteen zo. Stormsalade klinkt leuk maar is een variant van het voor de handlig- gende kaas-sla-dressing. In de Vrijdaggids van dagblad Trouw beschrijft journalist Jeroen Thijssen een bezoek aan strandpaviljoen paal 17. Dit in een serie van negen artike len over strandtenten langs de Neder landse kust. Strandpaviljoen De Zee ster komt er met een vijf voor sfeer en een vijf voor het eten niet al te best van af. De uiensoep blijkt uit blik te komen, de lamspaté moet zijn smaak vooral hebben van het toegevoegde zout en de salade wordt zonder dressing geserveerd. Het strand daarentegen kan weliswaar moeite loos meedoen aan de competitie 'schoonste strand van Nederland', maar 'vervuiling kan vele vormen aannemen. Links en rechts langs de duinen staan rijen badhuisjes, de witte zeekorst die menig strand ont siert, ook die van het schone eiland.' maar ook dat was geen belasting voor de boeren, omdat ze die cent terugkregen in de vorm van een pre mie. Wel moest de veehouder zelf zorgen voor aansluiting op het elektriciteitsnet, voor een boiler en voor een geschikt plaatsje in het ge bouw, 'liefst in een apart tank lokaaltje'. Het systeem kon zonder nadelen voor de kwaliteit van de melk func tioneren, valt te lezen. Voorwaarde was wel dat de tank constant werd gekoeld tot vier graden Celsius. Dat gebeurde met behulp van een koelaggregaat, waarvan de verdam per rond de tank was gewikkeld. Be langrijk voor de kwaliteit van de melk was ook dat de tank iedere keer na het legen werd schoongespoeld met een speciaal apparaat. Hoewel de koeltanks niet minder dan een revolutie betekenden voor de veehouderij op Texel, was het geen nieuw systeem. De leden van zuivel fabriek West-Friesland werkten er al mee. Toen De Eendracht in april 1969 met deze fabriek (en met Aurora) fu seerde, vond de directie dat ook de Texelse boeren er recht op hadden 'dezelfde voordelen te genieten'. Om het nieuwe systeem rendabel te ma ken, was het wel zaak dat er op het eiland flink wat belangstelling voor zou zijn. Dat bleek inderdaad het ge val. Na het bedrijf van de Gebroeders Hoedjes werd ook hoeve Rotterdam van veehouder Slot 'aangesloten'. De verwachting was dat binnen twee weken veertien leden zouden over stappen. De tanks die werden geïnstalleerd, varieerden in grootte van 2010 tot 4100 liter. Maar ook kleinere, van 600 tot 700 liter, werden 'graag' geplaatst. De tankwagen had een capaciteit van 9000 liter, zodat 'heel wat meer leden' konden meedoen voordat de wagen dag en nacht in gebruik was. Gezien de schaalvergroting in de Texelse veehouderij waren de verwachtingen ook op langere termijn hoog gespan nen. Waren er in het boekjaar 1968/ 69 nog 51 boeren die jaarlijks meer dan 100.000 kilogram melk aflever den, een jaar later was dat aantal al gestegen tot 66. 'Het aantal leden leveranciers loopt terug, maar de" to tale hoeveelheid door hen geleverde melk neemt sterk toe', werd gecon stateerd. 'Acht jaar geleden, toen de heer Dijkstra bij De Eendracht kwam, waren er 130 leveranciers méér dan nu. Toen werd jaarlijks 15 miljoen kg bij de fabriek aangevoerd; de ver wachting voor dit jaar is 22 miljoen kg.' De schaalvergroting heeft sinds 1970 tot 29 augustus worden gestuurd naar de gemeente Texel, afdeling Samenlevingszaken t.a.v. mevrouw E. Rutten, Postbus 200,1790 AE Den Burg of via e-mailadres erutten® texel.nl. FiTT vernieuwt krachtlijn Bij fysiosportcentrum FiTT aan de Schoorwal in Den Burg heeft deze week de apparatuur voor de Kracht lijn vernieuwd. Met zeven Nautilus Nitro Plus-apparaten, twee David multifunctionele apparaten en de LifeFitness Dual Cable Motion is de krachtapparatuur weer optimaal. Dit nadat in de laatste jaren de Cardiolijn geheel was vernieuwd. De ingebruik name van de nieuwe apparatuur valt samen met het 12,5-jarig jubileum van het centrum, dat zich richt op mensen die onder deskundige bege leiding willen werken aan kracht en conditie. Voetbalwedstrijden Het voetbalseizoen moet eigenlijk nog beginnen, maar zondag staat al de eerste derby op het programma. Op het veld aan de Boodtlaan treffen SV De Koog en Texel'94 elkaar in het toernooi om de districtsbeker. De wedstrijd begint om 14.00 uur. Vol gende week zondag speelt De Koog op eigen terrein een oefenwedstrijd tegen het tweede elftal van AFC'34 uit Alkmaar, waarvan het eerste elf tal uitkomt in de één-na-hoogste amateurklasse. Tussendoor, op woensdag, speelt De Koog in Middenmeer voor de beker tegen Flevo. Texel'94 speelt woensdag in Den Burg tegen Flevo. Ebeling in Worsteltent In De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen speelt zondag de be kende jazzgitarist Arthur Ebeling. In zijn inmiddels dertigjarige carrière speelde Ebeling onder meer met Huub van der Lubbe. Anthonie Broek, Fay Lovsky en Peer Wassen aar. Hij werkte mee aan zeven CD's, waarvan vier solo-albums. Het optre den begint om 14.00 uur, de toegang is gratis. VRIJDAG 19 AUGUSTUS 2005 TCVCT CC lbxbLSb COURANT- (j COURANT - pols had gebroken. Alle deelnemers mochten eeh zonnebril van Blokker uitzoeken. Volgende week wordt in het zwem bad de jaarlijkse pannenkoekenrace gehouden. Uitslagen: 4 tot 9 jaar - I.Wessel Kiltz (4.26 min); 2 Jur Weisteen (3.55); 3.Yvette van der Haas (3 44) 10 tot 15 )aar - 1 .Kevin Oudenaller (3.47 min); 2.Rianda Oudenaller (3.42); 3.Amber Bloemen- daal (3.35). Eén van de gebroeders Hoedjes sluit het apparaat aan waarwee de koeltank telkens na het leegzuigen werd gereinigd. De foto stond in de Texelse Courant van vrijdag 28 augus tus 1970. verder doorgezet. Volgens recente cijfers (uit het onlangs verschenen rapport De Texelse land- en tuin bouw; morgen is vandaag) waren er in 2003 nog maar 56 melkvee houders, die samen een melkquotum van 23 miljoen kg hadden, een ge- middelde van ruim 410.000 kg per bedrijf. De gemiddelde moderne koeltank kan tussen de 5000 en 6000 berge'n, terwijl de uit twee gedeelten bestaande tankwagen een capaciteit van zo'n 30.000 liter heeft. Kampioenschap watertrappelen In zwembad Molenkoog in Den Burg zijn Wessel Kiltz en Kevin Oudenaller Texels kampioen watertrappen. Kiltz bleef bij de 4- tot 9-jarigen 4.26 mi nuten boven water en won een DVD van Musicstore. Oudenaller behaalde het kampioenschap bij de 10- tot 15- jarigen in 3.47 en won een jeu de boulesset. De moeilijkheidsgraad van het water trappen werd elke dertig seconden verzwaard: na dertig seconden 'vrij' watertrappen moesten de deelne mers eerst met één en later twee vin gers boven water, met één en twee handen boven water, met de handen op de schouders en met beide armen boven water. Zodra een deelnemer de kant raakte of kopje onder ging, werd hij afgeklokt. De grootsten had den een extra handicap in de vorm van een ring op het hoofd. Zodra zij deze verloren, waren ze af. Het kam pioenschap werd afgesloten met een afvalrace. Kevin Oudenalle (28.25 minuten) en zijn zus Rianda (28.20) uit Loosdrecht hielden het het langste vol en wonnen een waterpistool. De zevenjarige Hilde Smit eindigde als derde (27.05) en kreeg een krijtkoffer van Bruna. Stijn en Sterre Kiltz, Anne Kris Smit en Demi van der Haas deden zonder zwemdiploma toch mee in het diepe. Zij kregen een aanmoedigingsprijs in de vorm van lichtgevende pennen van Bruna. Een troostprijs ging naar Jorden van der Haas. Doordat zijn haar nog droog was, gleed de ring al na vijf seconden van zijn hoofd. Anne Smit kreeg een troostprijs omdat ze met mee kon doen omdat ze een dag voor het kampioenschap haar linker- Homan en Ott winnen bij golf Gedurende negen weken werd op de Texelse golfbaan vaak in regen en wind gestreden om het zomeravond kampioenschap. Er waren in totaal 150 deelnemers, zowel van Texel als van de overkant. Van iedere golfer werden de vijf beste scores opgeteld. Bij de dames werd Nell Ott eerste met 91 stablefordpunten. Tweede werd Elite Boorsma (88), derde Margreet de Graaff (87). Bij de heren werd de zeer regelmatig spelende Wil Homan eer ste met 94 punten. Tweede werden hier Cees Boks (90), derde Menno Schuyl (89). toen bovendien zeven teams moes ten worden geweigerd, omdat de vrees bestond dat de finale anders niet voor het invallen van de duister nis zou zijn gespeeld. Ondanks de verminderde belangstelling was de sfeer uitstekend. Dat gold ook voor de zonnige en zelfs warme omstan digheden, die het evenement tot een groot succes maakten. Jammer was wel dat de finale niet zo spannend Verrre Aangevuurd door bloedfanatieke coaches en enkele honderden toe schouwers bonden mannen, vrou wen en kinderen gisteravond in Den Hoom de stnjd met elkaar aan in het Texels kampioenschap touwtrekken. De animo viel wat tegen, want orga nisator Piet Schneider kon namens de stichting Hoornder Donderdagen slechts twaalf teams inschrijven. Dat waren er vier minder dan vorig jaar. was, omdat de mannen van metsel- wonnen. De vrouwen van Vf bedrijf VooRuyt fysiek en tactisch Bikes deden opnieuw van» veel te sterk waren voor hun tegen- ken en legden beslag op oe vSQp' standers, de Lap Boys, een team plaats. Bij de jeugd waren enthousiastelingen van de boerderij- schillen nog veel groter, w» camping van Jacob Lap uit De deerde niemand. De oven*'* Hemmer. Wellicht dat het volgend ging naar Vermeulen 8|kes jaar anders is, want de nummers partijdige scheidsrechter *°- twee daagden hun overwinnaars bij Penha. koe, de prijsuitreiking uit met de kreet dat ze 'voor de laatste keer' hadden ge- Slecht weer voor ruiters Op de provinciale kampioenschap pen dressuur die afgelopen week end in Hippolytushoef werden ge houden, was er voor de leden van Waddenruiters en Kleppertjes wei nig eer te behalen. Positieve uit schieters waren Diana Kooiman met Rockefeller van de Wadden- ruiters en Rianne Broekman met Jip van de Kleppertjes. Op het glooiende terrein op Wie- ringen waren de omstandigheden door de regen van de laatste tijd niet optimaal. Afhankelijk van externe omstandigheden als regenbuien (met de daarbij horende paraplu's) viel het niet mee een nette dressuurproef neer te zetten. Rianne Broekman liet zich door niets en niemand van de wijs brengen en scoorde met Jip over twee proeven zoveel punten dat ze in de klasse M1 de vijfde prijs behaalde, net te kort om Noord-Holland te mo gen vertegenwoordigen op de Neder landse kampioenschappen in Ermelo. Noortje Duin kon met Demo craat geen potten breken en eindigde in de achterhoede. José de Graaf sloot met Nendy de proef in de L2- dressuur af met een winstpunt, maar scoorde te laag voor een prijs. De eerstvolgende wedstrijd op Texel, 28 augustus, gaat zij haar geluk beproe ven in de klasse M1In de dressuur- klasse M2 viel Silve Schoorl met Genesis G met een vijfde plaats net buiten de prijzen. Ook voor Priscilla Noorlander was het resultaat teleur- Nagtegaal wint laatste Krimloop De laatste Krimstrandioop bij paal 28 is woensdagavond gewonnen door Remko Nagtegaal. In zijn mooie stijl liep hij op blote voeten naar een eindtijd van 31.44 minu ten over 8 kilometer. Eilandgenoot Jan Zijm finishte ruim een halve minuut later. Astrid de Wit uit Hillegom was in 43.03 de snelste vrouw op deze afstand. De omstandigheden waren bijna ide aal bij deze door Atletiekvereniging Texel georganiseerde loop. Het had volgens de atleten, 56 in totaal, alleen laag water moeten zijn. Gerben van Vilsteren uit Zwolle deed 16.31 over 4 kilometer en was daarmee de snel ste. Marieke van der Wal uit Assen finishte in 16.43. Ze was niet alleen de snelste vrouw, maar werd ook knap tweede in het totaalklassement. De 12-jarige Julia Hünninghaus uit Essen legde in 20.32 beslag op de tweede plaats bij de vrouwen. Aan de loop over 1200 meter deden zeven tien kinderen mee. Door wat duw- en trekwerk ontstond een kleine valpar tij bij de start, waarna Thirza Goslinga het direct voor gezien hield. Louise Taatgen uit Groningen won en bleef de eerste jongen, David Krieger uit het Duitse Ulm, zeven seconden voor. stellend. Door de successen van de afgelopen tijd waren de verwachtin gen hoog gespannen en het lag bin nen de mogelijkheden dat zij haar laatste jaar bij de ponyruiters zou af sluiten met een provinciaal kam pioenschap in de klasse Z1. Maar Flame liet zich door de voorwerpen en mensen rond de dressuurbaan teveel afleiden. Dit werd door de jury zwaar bestraft. Voor de Waddenruiters die zondag aan de start verschenen waren de omstandigheden met zware regenval nóg slechter. Geen van hen wist zich dan ook in de prijzen te rijden. De hoogste klassering was een negende plaats voor llona van der Vis met Ro- zenburg's Part Two. Bij het springen ging het beter. Diana Kooiman hield met Rockefeller in de klasse B zowel in het klassieke parcours als in de aansluitende barrage haar lei schoon en kreeg van alle foutloze rijders de hoogste punten voor stijl. Ook in het progressieve parcours bleef zij fout loos. Omdat zij ook de snelste van alle foutloze rijders was, kon haar een eerste prijs niet meer ontgaan. Hoger kon zij niet eindigen, omdat voor de klasse B geen Nederlands kampioen schap wordt gehouden. Er deden ook twee Kleppertjes mee aan de kampioenschappen springen. Zowel Silve Schoorl als Priscilla Noorlander startte in de klasse B. Allebei lieten ze in het basisparcours een balk vallen en moesten met vier strafpunten het veld verlaten. Silve Schoorl haalde van de hoogste stijl- punten van alle deelnemers, maar de opgelopen strafpunten tellen zwaar der. Uitslagen: 1200 meter - Jongens: 1.David Krieger (Ulm, Duitsland), 5.01; 2.Raymond Taatgen (Gronin gen). 5.03; 3.Ruwen Gouwenberg (Den Helder), 5 09. Meisjes: 1.Louise Taatgen (Groningen), 4.54; 2.Miriam Mozaffani (Michelbach, Duits land). 4.56; 3.Selina Kuip (De Cocksdorp), 5.39; 8.Rosalynn Nagtegaal (De Cocksdorp), 7.31; 9.Linsey Nagtegaal (De Cocksdorp), 10.23. 4 kilometer: 1.Gerben van Vilsteren (Zwolle), 16.31; 2.Marieke van der Wal (Assen), 16.43; 3.Thomas Richter (Den Burg), 17.22; 10.Annelies Graat (Den Burg), 21.14; 19.Martin Kuip (De Cocksdorp), 23.14; 20.Ruud Meeden- dorp (Den Burg), 24.44; 21 .Cees Timmer (Oosterend), 24.44. 8 kilometer - 1. Remko Nagtegaal (De Cocksdorp), 31.44; 2.Jan Zijm (Den Burg). 32.20; 3.Piet Bakelaar (Den Burg). 33.37; 8.Cees Goslinga (Den Burg). 41.13; 11.Dirk Eelman (Het Noorden), 45.36; 14.Marijke Stark (Oosterend), 48.32. Een unicum op de wielerba waar dinsdagavond een weds in de Rabobankcompetitie verreden. In de A-poule wonO Goënga, in de B-poule ging j broer Menno met de overwinni aan de haal. De renners in de A-poule warer elkaar gewaagd, waardoor de a tot het einde van de wedstnjdfa( kaar bleef. Jordy Vinke probee nog wel bij zijn concurrenten we rijden, maar werd steeds ad haald. Bij het luiden van de bdi de laatste ronde stoof Jan Zijmt uit de stilgevallen groep. Hij nam lijk een flinke voorsprong en led de overwinning af te rijden. Ri| van Vliet plaatste echter een teg aanval, waardoor de koploperi ingelopen. Met nog twee boer voor de boeg zette Ferry van de de eindsprint in. Hij leek te gaan» nen, maar werd in de laatste mg nog voorbij gereden door de uj Otto Goënga. Menno Goënga won in de B door met nog ongeveer vijf ronds de aanval te gaan. Hij nam een a zienlijke voorsprong, die in de ba ronden door de op gang geschc groep nog bijna teniet werd gets [Uga Nick Wehnes won de sprint om tweede plaats, voor Mark Hum en Hans de Winter. Bij afwezigheid van de dit sec nog ongeslagen Mike Brouwen® de jeugdwedstrijd eindelijk een; dere winnaar. Erwin de Ridder Mick van der Steeg, die normaal! de tweede plaats strijden, wad voriet, maar Sverre Eschwti rie zorgde voor een daverende ven svar sing door in de eindsprint naa overwinning te snellen. Van derS'eop werd tweede, De Ridder derde schut Uitslagen: SSky A-poule - 1 Otto Goénga; 2.Ferry van Se !(n c 3.Thomas Boom; 4.Theo Boom; 5.fi.«r Vliet. B-poule - 1 .Menno Goënga, 2» Wehnes; 3.Mark Huisman; 4,HansdeWr 5.Jelm9r van Vilsteren Eschweiler; 2.Mick van der Steeg, 3.Er«r Ridder", 4.Ralph van de Bnnk; 5.Man«5a 6.Esmee Betsema; 7.Youp Wehnes. gen 1 ïgela Fraaie prestatie Van Rijsselberjie Surfer Dorian van Rijsselberglieto zijn toch al geslaagde deelnamea de Eurocupwedstrijd in hetZtóse Silvaplana een mooi vervolg gei ven. Werd de 16-jarige Texelaar^ lopen weekend nog vijftiendein marathon, in twee erop volgen Formula-races presteerde hij goed. dat hij in het totaalklasser temidden van de goed verteg woordigde wereldtop naar de eü plaats steeg. Hij was de bove de beste bij de jeugd en verc.. €600,- aan prijzengeld. Zijn oud broerAdriaan.dieindemiddenn eindigde, zag van deelname aan gy laatste race af om Dorian als cess en begeleider bij te staan. Delcourtbeker Op de golfbaan werd zaterdag de wedstrijd om de Delcourtbeker ge wonnen door Menno Schuijl en Arnold Westerman. De wedstrijd om de Delcourtbeker is een landelijke wedstrijd, waarvan de opbrengst ten goede komt aan activiteiten voor greenkeepers. De wedstrijdvorm is fourball better ball, waarbij steeds de beste bal van een van de partners telt. Tweede werden Bart Medema en Hans de Leeuw, derde Wil Homan en Margreet de Graaff.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6