HEMA Cjrotn Tujartr Jexeh in het hart d> Heldenonthaal Texelse Boys op Lowlands Slagveld op 'heilige klei' Eierland Dijkema wint in Eext Nieuwe stichting voor jewaken belangen van Texelse gehandicapten Super deBoer Vijf Texelaars vormen samen SIGT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12006 DINSDAG 23 AUGUSTUS 2005 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Jan Akkerman 'Na dertig jaar de sprong weer ge maakt.' Gitaarvirtuoos Jan Akker man, die begin zeventigerjaren als lid van de wereldberoemde formatie Focus voor het laatst op Texel speelde, liet naar verluidt een uitno diging voor een concert in Brazilië schieten om op te treden in Question Plaza. Een zaal vol merendeels oudere jongeren genoot er met volle teugen van. Pagina 2 m Autocross Ze moesten een weekje geduld heb ben, maar zondag konden zo'n 150 autocrossers de schade van een week geleden alsnog inhalen. Gade geslagen door zo'n 1800 toeschou wers scheurden ze over het 375 me ter lange parcours in Eierland. Regen was in geen velden of wegen te be kennen. Pagina 5 m Voetbalseizoen Enthousiast en met frisse moed, maar ook onzeker over hun kansen in de zesde klasse, hebben de voet ballers van de eerste teams van SV Oosterend, SV De Koog en ZDH zich de afgelopen weken aan de eerste trainingen voor een nieuw seizoen onderworpen. Pagina 6 Bierglas in gezicht Medewerkers van de ambulance spoedden zich zondag om 1.15 uur naar De Koog, na een incident in het uitgaansleven. Er werd hulp verleend aan een Texelse jongeman die met een bierglas in het gezicht was be werkt, verscheidene verwondingen had opgelopen en volgens omstan ders veel bloed verloor. Navraag bij de politie leverde gisteren geen na dere informatie op. Beursplein eruit voor catamaran De Beursplein heeft zondagavond een catamaran van zeilschool De Eilander bij paal 33 uit het Eier- landsche Gat gehaald. Het schip was tijdens hoog water vastgelo pen in het zeegat, waarna de op varenden met een andere cata maran waren teruggevaren. Een vliegtuig van de Kustwacht dat de vastgelopen catamaran onbe mand zag liggen, vertrouwde het met en waarschuwde het Kustwacht centrum in Den Helder. Daar was het nog met bekend dat er een onbe mande catamaran in het zeegat vast lag, waarop voor de zekerheid de reddingboot in De Cocksdorp werd gealarmeerd. 'Ze vroegen of we toch even poolshoogte wilde gaan ne men', aldus schipper Charles Douma. De Beursplein voer daarna samen met iemand van de zeilschool naar de catamaran. Reddingboot De Zalm uit De Koog heeft zondagavond meegedaan aan een zoekactie in het Molengat nadat er een rode vuurpijl was waargenomen. Ook redding boten uit Den Helder en Callantsoog zochten mee naar een eventueel schip in nood. Er werd echter mets aangetroffen. (Advertentie) TEXELSE'StOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. S#,f; steekpenningen Simue m mkalb W/C/? FAMILIE VAN ONS town* K'Kicter Een gelijkwaardig burgerschap wor mensen met een handicap. Dat is het uitgangspunt van de iieuwe Stichting Integratie Gehan- ficapten Texel (SIGTj die vijf Texelaars hebben opgericht. De rieuwe stichting wil bij de ge meente en andere instanties op het de belangen van mensen met fysieke beperkingen en chro nische ziekten onder de aandacht trengen. y. nieuwe stichting wordt gevormd torDick van Barneveld (voorzitter). Wassenborg (vice-voorzitter), de Graaf (secretaris), Gerard uithof (penningmeester) en Gelein arisen (algemeen bestuurslid). Als ïGT willen zij onder meer in de ga- er houden op welke wijze de ge- •sente de Wet voorziening Gehan- acapten (WvG) uitvoert en aan- larten op welke manieren het an- »szou kunnen. Ze gaan daan/oor tk kwartaal met de wethouder van Welzijn om tafel gaan zitten voor wieg. De vijf willen ook in overleg met Staatsbosbeheer, het wlegorgaan van het nationaal park vervoersmaatschappij Connex- tcnom een goede toegankelijkheid ainatuur en openbaar vervoer voor handicapten te bewerkstelligen. gaan gevraagd en ongevraagd geven', aldus Van rreveld. J 3e gemeente wil SIGT ervoor zor- dat het gehandicaptenbeleid een Ee plaats behoudt binnen de toe- cstige Wet Maatschappelijke On- Kteuning (WMO). De huidige Wet wzienmg Gehandicapten wordt k iionderdeel van die nieuwe wet die arschijnlijk halverwege 2006 van ïht wordt. De WMO hevelt diverse Haken (een groot deel van de IZ) van het rijk over naar de ge ënte, waardoor de zorgtaken van Wet voorziening Gehandicapten Jal een taak van de gemeente) er >nisl'S igemeentelijk niveau concurrentie t ka? bij krijgt. 'We willen ervoor zorgen dat het WvG-beleid straks niet onder gesneeuwd raakt', aldus Van Barneveld. Texel krijgt naar verwach ting €5 miljoen extra van het rijk als de nieuwe wet een feit is en van dat geld moet de uitvoering van de zorgt aken worden betaald. Werkplan De stichting heeft een werkplan op gesteld met elf punten die zij de ko mende vijf jaar bij de gemeente on der de aandacht wil brengen. Een van die punten is behoud en uitbreiding van de vervoersvergoedingen voor gehandicapten. 'Dat moet een onder deel blijven van de WvG-voorzienin- gen op Texel.' Volgens de huidige WvG-regelingen krijgen gehandicap ten de voorzieningen die zij nodig hebben om in een aangepaste auto te rijden vergoed. Mensen met een beperkt inkomen krijgen ook een vervoersvergoeding. De betaling daarvan moet eveneens geschieden uit het extra geld dat de gemeente van het rijk krijgt. Ander belangrijk thema van SIGT is een juiste uitvoering van het Bouw besluit, omdat dat van groot belang is voor mensen met fysieke beperkin gen. De stichting hoopt voortaan in een vroeg stadium bij bouwprojecten te worden betrokken, zodat zij ideeën kan aandragen voor bereikbaarheid, toegankelijkheid en bruikbaarheid. De stichting wil ook in overleg treden met de Stichting Wonen Texel om het voor mensen die een huurwoning hebben eenvoudiger te maken aan passingen in hun woning te laten aanbrengen. 'Uit de dagelijkse prak tijk blijkt dat gehandicapten in een huurwoning minder invloed hebben op het realiseren van woning aanpassingen dan gehandicapten in een eigen woning. De stichting zet zich in om deze ongelijkheid weg te nemen.' Voor de Texelse midden stand wil SIGT een aanmoedigings- Lees verder pagina 5 Als helden werden Frans Hopman en Gerard Veeger bij hun aankomst op het festivalterrein De enorme voetbaltas v; bestormd door paparazzi. een prominente plaats ir i Texelse Boys nam op het Lowland Festival in de Flevopolder Texel heeft zijn naam op positieve wijze gevestigd tijdens Lowlands, het grote pop- en cultuurfestival dat vrijdag tot en met zondag in de Flevopolder plaatsvond. Verant woordelijk hiervoor is Texelse Boys, een creatief collectief dat zich bezighoudt met nieuwe me dia. De naam is ontleend aan een oude tas van voetbalclub Texelse Boys, ooit op de kop getikt op een kofferbakmarkt bij De Koog. Een mega-uitvoering van deze voetbal tas prijkte prominent bij de Texelse Boys Playground op het festival terrein. Zaterdag brachten Gerard Veeger en Frans Hopman, oud-spelers van de voormalige voetbalclub Texelse Boys (in 1994 opgegaan in W Texel'94), een bezoek aan het festival. Tot hun grote verrassing viel beide Texelaars een onthaal te beurt waarop de pop sterren van Lowlands jaloers konden zijn. Na aankomst mochten zij plaats nemen in een golfwagentje en wer den ze, omzoomd door filmcamera's en fotografen, het terrein opgereden. Zwaaiend naar de al even verbaasde menigte lieten Veeger en Hopman zich naar het Boys-podium rijden. Als twee nog in leven zijnde vertegen woordigers van de roemruchte Texelse Boys kregen zij een helden ontvangst. Pas na een interview voor de Daily Paradise, de gratis krant van het festival, was er tijd backstage van de schnk te bekomen. De festivalkrant bracht vrijdag al op de voorpagina het bericht 'Texel komt verhaal halen'. Volgens de krant zou een oud-speler van Texelse Boys komen inspecteren of de goede naam van zijn oude kluppie niet werd misbruikt. Zaterdag waren Veeger en Hopman het er al snel roerend over eens dat dit allerminst het geval is. 'Natuurlijk is dit heel bijzonder om mee te maken, maar deze jongens zijn er ook in geslaagd de naam Texelse Boys op originele wijze nieuw leven in te blazen. Onze club is nu via internet zelfs wereldwijd bekend!' De Texelaars werden ontvangen door Marcel Kampman uit Meppel, als creatief ontwerper werkzaam in Am sterdam. 'Alle Texelse Boys hebben een baan en zien dit als hobby', ver klaarde hij. Het toeval wil dat Kamp man op de middelbare school les heeft gehad van de huidige burge meester van Texel, Joke Geldorp. Hij had haar voor Lowlands uitgenodigd, maar omdat zij was verhinderd had zij gemeentevoorlichter Frans Hopman gevraagd de honneurs waar te ne men. Door diens voetbalverleden en betrokkenheid bij Texelse Boys kreeg het bezoek een bijzondere wending. Saillant detail is dat de festival directeur, Eric van Eerdenburg, een Auto rijdt in op dorpswachten Kdronkenmansrit waarbij eerst 81 lantaarnpaal werd geraakt en op twee dorpswachten werd treden, is van zaterdag op zon- «geëindigd met de aanhouding ®"een 27-jarige automobilist uit Wenen een 24-jarige vriendin uit Hsum. De man is wegens po- tot doodslag in hechtenis ge- :men. iauto werd aanvankelijk bestuurd Ne vrouw uit Hilversum, die op Mkadel in De Koog een aanrijding i^een lantaarnpaal veroorzaakte, toa verwisselden ze van plaats de man uit Huizen. Twee stads- ten zagen het gebeuren en wil- fe auto, die na de aanrijding Ned, tegenhouden. De man liet echter niet stoppen en reed op stadswachten in. Deze konden ■v.-.«:no9 net °P t'jd uit de voeten 3-01yen, waardoor een ongeval kon voorkomen. De politie ^e er rond 2.50 uur in het twee- °P de Nieuwlanderweg aan te -Djaen- Een test wees uit dat de man ■se 3e vrouw onder invloed van alco- 1 enl vert<eerden. De man moet zijn rij- inleveren. Of ze één rondje rustig wilden rij den, daarna mochten ze vol gas gaan. Het verzoek van de baan- officials aan de tien crossers die zondagmiddag aan het eind van de autocross met een caravan de baan in Eierland betraden, was duidelijk. De tien reden inderdaad een braaf rondje, maar daarna ging het gas erop. In een paar minuten tijd veranderde de baan in een slagveld. De ene na de andere caravan vloog door de lucht om in stukken op de 'heilige klei' neer te slaan. En daarna begon de volgende fase van de strijd. De crossers waren niet te beroerd om, met de slingerende onderstellen ach ter zich aan, op volle vaart tegen de restanten aan te botsen of er zelfs dwars doorheen te rijden. Een spoor van versplinterd en verschroot mate riaal bleef achter op de tot dan toe telkens keurig netjes bijgewerkte baan. Het was voor het eerst dat de orga niserende Motor-, Auto- en Brom fietsclub (MAB) op de nieuwe baan een caravanrace hield en het was een succes. Het publiek genoot van het geweld op de baan en de crossers hadden er ook duidelijk zin in om zich nog even helemaal uit te leven. 'Het was een flink spektakel', aldus wedstrijdcoördinator Klaas-Pieter Zuidewind. 'Het publiek stond te joe len langs de kant.' Viercilinderrijder Willem-Johan Bak ker mocht zich na afloop min of meer tot winnaar uitroepen. Hij wist zijn carëvan zo lang mogelijk heel te hou den. Viercilinderrijder Jan van der Vis kwam met de opmerkelijkste wagen op de baan. Hij had de roodgeel ge kleurde caravan van 'Bassie en Adriaan' nagebouwd. 'Ik weet één ding zeker', riep speaker Marco van nee. NEE EN NEE AFGEWEZEN huisje bij paal 9 bezit en zodoende ook een nauwe band met Texel heeft. Zaterdagmiddag konden alle ruim 50.000 festivalgangers van het Texelse VIP-bezoek meegenieten. In het zenuwcentrum van Texelse Boys was het beeldmateriaal razendsnel gemonteerd tot een flitsend filmpje, dat op alle schermen op het terrein te zien was. Bovendien werden de beel den gelijkertijd doorgestuurd naar de VPRO, die de TV-uitzendingen via Nederland 3 verzorgde en een spe ciale festival-website had geopend. Texel-promotie in optima forma dus. Door hun originele presentatie kwa men vele nieuwsgierige festival gangers een kijkje nemen op de Texelse Boys Playground. Zij konden daar meedoen aan verschillende ac tiviteiten. Deelnemers konden zich bijvoorbeeld uitleven met een computerspel met zichzelf in de hoofdrol, of samen een vervolgver haal schnjven. Als het aan de initiatiefnemers ligt, is het einde van hun creatieve brainstorm nog lang niet in zicht. Zodra ze van hun geslaagde optre den op Lowlands zijn bijgekomen, gaan ze weer op zoek naar nieuwe uitdagingen. Dat kan van alles zijn en overal gebeuren, want de club (website: www.texelseboys.org) telt inmiddels leden van Barcelona tot Los Angeles. Na afgelopen weekend staat thuisbasis Texel echter ook hoog op het verlanglijstje. Sambeek meteen toen die caravan de baan op reed, 'er is vanavond geen Bassie en Adriaan op televisie.' Zijn verzoek om vrijwilligers die na afloop even 'mee zouden willen hel pen opruimen' had wat minder suc ces. Er kwamen weliswaar een paar mensen de baan op, maar dan om twee nog bruikbare wielen onder een gesloopte caravan vandaan te halen. Gisteravond zijn vrijwilligers van de MAB, als het goed is, begonnen met het opruimen van de baan. Zuide wind: 'We hebben er een kraan bij en dan kan het allemaal zo de oud-ijzer- container in.' Het lijkt hem wel aardig om over een paar jaar opnieuw een caravanrace te houden. 'We moeten het met meteen elk jaar gaan doen, want dan wordt het weer te veel.' El ders in deze krant een verslag van de autocross. Kees Dijkema van Oost eindigde zon dag op het stratencircuit in Eext op een eerste plaats bij wedstijden voor klassieke motoren. Dijkema rijdt al enkele jaren op een Velocette 250 cc uit 1938. Deze motor is van de vroe gere TT-racer Willem Plet geweest en een toeschouwer bracht Dijkema een krant waarin stond dat deze Gronin ger dertien maal in de TT was geklas seerd. Honderd vrijwilligers zorgen in Eext voor een groots evenement door het oude Esdorp, waar zelfs de oude TT-brug uit Assen is herbouwd. De prijzen gaan naar de meest regelma tige rijder, wat niet wil zeggen dat de rijders er een optocht van maken op het bochtige en hobbelige klinker circuit. Een onvrijwillige aanraking met een snellere rijder in een bocht bracht Dijkema's regelmaat niet in gevaar, beiden bleven overeind. Vissers krijgen markeringsboeien voor explosieven Kottervissers krijgen voortaan markeringsboeien van de Konink lijke Marine mee aan boord om aan te geven waar zij opgeviste explo sieven terug in zee hebben gewor pen. Ook de Texelse kotters zijn een paar weken geleden van de boeien voorzien. De verstrekking is een gevolg van het ongeluk aan boord van een Oud- dorpse kotter. In april kwamen daar bij drie opvarenden om het leven, nadat een opgeviste bom uit de Tweede Wereldoorlog tot ontploffing was gekomen. Het ongeluk maakte een eind aan de gebruikelijke gang van zaken in de visserij om gevonden explosieven terug in zee te werpen. Het Kustwachtcentrum heeft sinds dien inmiddels meer dan tweehon derd meldingen van opgeviste muni tie ontvangen, terwijl daarvoor gemiddeld tientallen keren per jaar melding werd gedaan. Met behulp van de boeien wordt het voor de marine eenvoudiger terugge worpen munitie te vinden en vissers kunnen de explosieven overboord zetten in de wetenschap dat het niet blijft liggen. Zij hoeven daardoor niet met de munitie in hun netten te blij ven wachten totdat die door de ma rine onschadelijk is gemaakt. Volgens visserijvoorman Ben Daalder zijn Kustwacht en Defensie voortvarend te werk gegaan in de aanpak van de problematiek. De markeringsboeien worden betaald uit de bijstands- en bijdrageregeling opgeviste explosie ven van de Kustwacht. De Koninklijke Marine heeft dne mijnenjagers die kunnen worden ingezet om explosie ven te ruimen. Volgens een onderzoek dat in de ja ren vijftig werd verricht zijn er tijdens de Tweede Wereldoorlog naar schat ting zo'n 300.000 projectielen in de Noordzee terecht gekomen. Een deel daarvan is vernietigd, maar een an der deel verdween in de loop der tijd onder het zand. Door bodem bewegingen komen oude projectie len soms plotseling weer tevoor schijn. Geen voorrang Een snorfietser uit Den Helder liep zaterdagmiddag rond 14.00 uur lichte verwondingen aan de hand op toen hij rijdend over het fietspad langs de Schilderweg geen voorrang kreeg van een automobilist. De bestuurder van de auto, een 59-jarige man uit Oudeschild wilde komende vanuit zijn woonplaats linksaf de Middellandseweg oprijden. Hij zag daarbij de 56-jarige snorfietser over het hoofd. De snorfietser werd ter plaatse door het ambulance personeel behandeld.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1