Texelaartje Roer historische blazer naar Flora Gedeputeerde naar 'vitale kerk' Strend Op zoek naar werk via digitaal loket .TEXELSE COURANT Hamiliebenchten Schipbreuk- en juttersmuseum Hora aan de Pontweg beschikt sinds deze week over een roer dat 11'[ jarenlang achter de houten blazer zc_ fX33 heeft gehangen. Het roer ier. kwam vrij tijdens de restauratie de blazer en is door de familie left nadat de familie Drijver had aangebo den een nieuw roer voor het schip te sponsoren. Drijver: 'Het leek ons een mooi gebaar als we op die manier symbolisch de koers van het schip meebepalen.' De blazer werd recent naar Makkum gebracht, waar twee Volgens Klaver is het werk momen teel voor drievijfde voltooid. Hij ver schonken roer achter de blazer heeft wacht dat de renovatie over twee jaar kan zijn afgerond. De restauratie had TX33.' Het schip is ook in ander op zicht bijzonder. Het is de laatste over gebleven houten blazer in Nederland. Sinds 2003 wordt het schip door de Stichting Behoud Blazer in oude luis ter gerestaureerd, zodat het als va rend monument aan de vloot van Drijver uit Oosterend aan het mu- Vereniging Botterbehoud, sinds 2000 Friese timmerlieden de komende tien sjum geschonken. eigenaar van het schip, kan worden maanden aan de restauratie werken toegevoegd. ln 5 Met het roer is een tastbaar stukje uit Sinds wanneer het aan Flora ge- m je Texelse visserijgeschiedenis op schonken roer achter de blazer heeft teruggekeerd. De 15,7 gehangen, is met bekend. 'Het zal Singe en 5,16 meter brede TX33 werd niet vanaf het begin zijn geweest', J 11918 in opdracht van Cornelis aldus Richard Klaver van de Stichting [jnjver in Workum gebouwd en bleef Behoud Blazer, 'maar aan het roer te (ot 1937 in handen van de Texelse zien moet het er wel geruime tijd aan anilie. 'Uit het bedrijf dat hij destijds hebben gehangen. Maar er werden in 3 egonnen is, zijn later vier visserij- de loop der jaren natuurlijk regelma- sdnjven voortgekomen', vertelt tig dingen aan zo'n schip vervangen.' n üiterkleinzoon Maarten Drijver. 'De Het eikenhouten roer hing in ieder aj 1X9, de TX29, de TX33 en de IJM11 geval in 2003 achter het schip toen naam OD4 Poolster voor een visserij p oden allemaal hun- oorsprong inde de restauratie begon. Het kwam vrij, bedrijf in het Zuidhollandse Ouddorp. Van 1957 tot 1960 voer de blazer onder de naam IJM23 voor visserij bedrijf Van Belzen in IJmuiden. Daarna begon het schip aan een ziel loos bestaan, totdat een man uit Kortenhoeve, Piet Dekker, hem begin jaren zeventig in een sloot in Aal smeer ontdekte en zich aan een eer ste restauratie zette. Begin jaren tachtig beleefde het schip, dat inmid dels voor chartervaarten werd ge bruikt, een dieptepunt. Het vloog geruime tijd plaats op de rijkswerf in Den Helder, maar werd naar Makkum verhuisd nadat een Friese sponsor een flink bedrag beschikbaar stelde. De houten blazer is tot 1960 voor de visserij gebruikt. Nadat de familie Flora beschikt sinds kort Drijver het schip in 1937 had ver- land van Terschelling. kocht, voer het twintig jaar onder de VRIJDAG 26 AUGUSTUS 2005 53 jaar oude roeisloep van de beroemde zeesleper Hol- schip was in de jaren vijftig de sterk ste sleepboot ter wereld. De 53 jaar oude sloep was tot vier jaar geleden nog een onderdeel van de Ter schelling en kwam daarna in handen van de stichting die zich met de res tauratie van het Lichtschip Texel be zighoudt. Uitgeest sprak een tijdje geleden met mensen van die stich ting en kreeg te horen dat de zoon van één van de bestuursleden de sloep tot bar wilde ombouwen. Uit geest: 'Dat vond ik een bar slecht idee, dus ik heb tegen die mensen door kortsluiting in brand en werd gezegd dat ze hem dan beter aan mij tv Jan Uitgeest bekijkt het 3,10 meter hoge rt i'milie Drijver uit Oosterend kreeg. de houten blazer TX33 dat hij vi deels vernield. De blazer belandde opnieuw in een neerwaartse spiraal, totdat een man uit Badhoevedorp het eind jaren negentig ergens in de Noordoostpolder ontdekte en de Ver eniging Botterbehoud op het bestaan van de blazer wees. Volgens Klaver van de Stichting Behoud Blazer is het de redding van het schip geweest dat er na de visserijperiode een stalen wand omheen werd gebouwd, waar door het houten deel beter bewaard bleef. Bij de huidige restauratie zijn onder andere Maarten Drijver en zijn vader Kees Drijver betrokken. Ook Piet Dekker uit Kortenhoeve is weer van de partij. TESO is naast de Drij vers de enige andere Texelse spon sor in het project. Directeur Rob Wor tel schonk nieuwe zeilen voor de bla zer en gaf een geldbedrag. Jutter Jan Uitgeest is van plan het roer op een beschutte plaats bij één van de schu ren van Flora neer te zetten. 'Het is toch prachtig dat dat weer terug op Texel is.' Volgens Klaver is het de bedoeling dat de TX33 na restaura tie ook weer met enige regelmaat het eiland aandoet. 'De band met Texel blijven we houden.' Sloep Het museum heeft haar collectie een paar weken geleden ook uitgebreid met een houten roeisloep van de beroemde zeesleepboot Holland van Terschelling. Het in 1951 gebouwde konden geven. Twee weken geleden belde ze op met de mededeling dat ik hem kon komen halen.' De sloep werd in het verleden ook nog gebruikt voor de jaarlijkse roeiwedstrijd voor sloepen van Harlingen naar Ter schelling. Uitgeest kreeg eveneens een reddingsboei van de Holland. Het museum is ook verrijkt met drie broodjes koper van de koperschat die een Terschellinger garnalenvisser vorig jaar ontdekte in het wrak van het Amerikaanse stoomschip Kerwood dat aan het eind van de Eerste Wereldoorlog een paar mijl boven Terschelling zonk. Gedeputeerde drs. Rinske Kruis- inga brengt vandaag een werkbe zoek aan Texel. Op uitnodiging van b en w zal zij zich op de hoogte stellen van lokale projecten die te maken hebben met zorg- en cultuurbeleid zoals het project Brakestein en de plannen voor een dorpssteunpunt in de voormalige gereformeerde kerk in Oosterend. Verder wordt een bezoek gebracht aan het wijksteunpunt van de Stichting Welzijn Ouderen Texel aan de Beatrixlaan in Den Burg en aan het complex van zes apparte menten voor begeleid wonen aan de Burgerhoutstraat. De gedeputeerde begon om 11.45 uur met een bezoek aan Brakestein dat met de bijbehorende Franse tuin op de nominatie staat om in oude luister te worden hersteld als onder deel van de historische 'gouden drie hoek' waarin ook fort de Schans en de haven van Oudeschild zijn opge nomen. Om aankoop en restauratie van Brakestein mogelijk te maken, wil de gemeente een beroep doen op de subsidiepot van de provincie. Belangrijkste punt van aandacht bij het bezoek is het project Vitale Kerk in Oosterend. Tijdens een lunch - in de kerk - krijgt Kruisinga informatie over dit in 2006 te realiseren wijk steunpunt dat op initiatief van de dorpscommissie van de grond komt. Het steunpunt biedt diensten op het gebied van zorg en welzijn en moet de leefbaarheid van het dorp op peil houden. Op de bovenverdieping ko men appartementen. Het steunpunt gaat volgende maand al van start, voorlopig in dorpshuis De Bijenkorf. Voor de lunch zijn vertegenwoordi gers van de Stichting Wonen Texel, Corbis Plus, Pharos en de dorps commissie uitgenodigd. De bedoe ling is dat zij hun visie geven over wonen, welzijn en zorg en over de samenwerking in deze tussen de ge meente en de betrokken partijen. De bedoeling is om ook in andere dorpen wijksteunpunten op te richten. Ge hoopt wordt dat de gedeputeerde zal aangeven in hoeverre daarbij op steun van de provincie kan worden gerekend. Om 15.00 uur bezoekt Kruisinga De Buureton in Den Burg, het wijk steunpunt voor ouderen dat met pro vinciale subsidie tot stand is geko men. Om 16.00 uur wordt het werkbezoek afgesloten met een kijkje in de begeleide woonvoorziening voor gehandicapten. De zes apparte menten aan de Burgerhoutstraat zijn tot stand gekomen op initiatief van ouders die hun kinderen een eigen plek op Texel wilden geven in samen werking met de gemeente en Noorderhaven. De bewoners zelf zul len de gedeputeerde rondleiden. Een digitaal loket moet uitzendbu reau Tempo-Team toegankelijker maken voor Texelaars. Woensdag opende interim-manager Netty Saarloos van zorgaanbieder Corbis Plus het digitale loket in het postkantoor in Den Burg. Corbis- Plus hoopt een graantje mee te pikken van de plaatsing van de communicatiezuil. De organisatie wil op die manier meer mensen van Texel in de zorg kunnen inzetten. Helemaal vlekkeloos verliep de opening niet. Voordat contact kon worden gemaakt met de medewer ker van Tempo-Team in Deventer, was eerst een herstart van het sys teem nodig. De digitale kiosk is een staande com- cature is gevonden, kan de sollici tant een registratieformulier invullen. Een ingebouwde scanner maakt het mogelijk kopieën van bijvoorbeeld behaalde diploma's naar de vestiging van Tempo-Team te sturen. Wanneer dit allemaal is gebeurd, wordt contact gemaakt met de vestiging in Deventer, waar een intercendente van het uitzendbureau via een ca mera een eerste intakegesprek met de sollicitant voert. Operationeel manager Marcel Ooteman van Tempo-Team Noord- Holland hoopt met de plaatsing van het apparaat in korte tijd vijftig nieuwe aanmeldingen te realiseren. Volgens Senior manager Marlies Mooij van de vestiging in Den Helder zijn er op dit moment ongeveer dertig inschrijvin- putermeteen touchscreen, waarmee gen van Texelaars. Voor een defïni- werkzoekenden vacatures in de kop van Noord-Holland kunnen bekijken. Het aanbod bevat alle vacatures, niet alleen in de zorg, van de vestigingen in Den Helder, Schagen en Heer- hugowaard. Als een interessante va- tieve inschrijving is nog wel een reisje naar de vestiging in Den Helder no dig. 'Maar misschien komen we ook wel op het eiland als er genoeg aan meldingen binnen komen', zegt Ooteman. Hoe hoog het aantal aan meldingen moet zijn voor ze op het eiland komen om mensen in te schrij ven is nog niet bekend. Volgens Saarloos is het digitale loket één van de redenen waarom Corbis Plus in zee is gegaan met Tempo- Team. Met het loket hoopt de zorg verstrekker meer Texelaars te kunnen 'laten ruiken aan de zorgsector', en zodoende meer eilanders in de zorg in te kunnen zetten. 'Veel mensen die zorg nodig hebben, zien liever een Texelaar aan de deur komen. Daar naast is het ook veel praktischer.' Als een uitzendkracht langer dan een half jaar via Tempo-Team voor een werk gever heeft gewerkt, kan het bedrijf het personeelslid kosteloos overne men. Saarloos benadrukt dat Corbis Plus geen tekort aan personeel heeft, maar dat het flexibeler op de zorg vraag wil kunnen inspelen. 'Zorg laat zich moelijk plannen. Je weet nooit van te voren wanneer iemand ziek wordt en zorg nodig heeft.' Het digitale loket op Texel is de vijfde in Nederland. Eerder dit jaar werden loketten geplaatst in Nunspeet, Kam pen, Winterswijk en Roden. Met de plaatsing van de communicatiezuilen wil de uitzendorganisatie ook gebie den bereiken waar het geen vestiging heeft. 'Het digitale loket is een stuk goedkoper dan een vestiging', zegt Ooteman. Plaatsing van een loket kost ongeveer vierduizend euro. Ze zijn allen geplaatst in postkantoren. Joop Groen, exploitant van de locatie in Den Burg, ziet de kiosk als een welkome aanvulling op het diensten pakket van het postkantoor. Wanneer zich een storing voordoet met het systeem, kan hij zich wenden tot de technische afdeling van Tempo- Team. Voor het beheer en de plaat sing van het loket ontvangt hij een vergoeding van de uitzend organisatie. 'Dit is niet alleen voor mij een voordeel, maar ook voor de Texelaars.' Bei dl t i ontzettend bedankt voor de vele kaarten, telefoontjes, bezoekjes, zoenen en steun 'sde ziekte en na het overlijden van mijn lieve RIET WITTE-SCHOLMAN !Uip s warme reacties had ik niet verwacht, zij roff.s rri|j ruggesteun en kracht. augustus 2005 W 'j ktAIHA/ fe zJjHs, pik papaken,, thkj dat Ih geboren f23 augustus ZOOS houders zijn, BruuLi mm. OtuUsduU "t- Bruuia rusten tot 15.30 uur. ^btUutmor' toi 0222-321447. ttREN: vóór 10.00 uur en ^vóór 17.00 uur STN: met 3 regels. ^meer €1,65 (incl. .^J^SUXARTJE: 9 foto €12,50,- alleen voor bieren die -*• ^bieden. luchtverfrisser, r^en met roken Geboren: Floris Walter Vincent 21 augustus 2005 50 centimeter 3760 gram Peettante: Eis Doeleman Rhoderique Meesters Ilse Brommersma Aartsbisschop Romerostraat 593 3573 AT Utrecht 030 - 272 57 94 Wilt je ons komen bezoeken? Graag even bellen. Vero Moda Vero Moda bij: Boetiek Allerlei in De Koog. Elke dag de Nieuw ste Modetrends. Opruiming: voetbal schoenen, voetballen. Puma sneakers, shorts, Teva kindersandelen. Mantje Sport. Heeft uw apparatuur het begeven? Bel ons dan even! Service Center Texel - 311 777 - Laag- waalderweg 39. T.k.: polyester vijverbak, 3500 Itr. met biorand. €200,-. Tel. 317129. Sponsor "Texel Culi nair"??? Betaal €100,- incl. Culipas met div, kortingen op culinaire thema-avonden!!! en deel name aan grote acties in div. restaurants. Een part nerpas voor slechts €50,-! www.texelculinair.nl of tel. 317035. Snel weg? Wij zoeken voor u. Het meest actuele aan bod van bijna alle reisorga nisaties vindt u op www. reisburotexel.nl. Maar u bent ook welkom bij World of TUI Reisbureau Texel in 't postkantoor. Keukens op maat. keu- kenaccessoires en in- bouwapparatuur tegen scherpe prijzen. Interieur- bouw Texel. tel. 317968/ fax 317854. Gezocht door Texelse particulier: aandelen De Krim. Zowel op naam als aan toonder. Aanbiedin gen uitsl. schrift. Pb 127. 1790 AC, Den Burg. Baby geboren? Huur een ooievaar voor in de tuin voor €1,25 per dag (€12,50 borg) bij Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600. Nordicwalking- school.nl start cursus sen in sept. Opgave: 0229 239447 of email info@sportwandelschool. Ook voor clinics. Vet cool: opruiming. Nu t/ m 50% korting op kleding, schoenen, boots enz. bij Tomahawk, Waalderstr. Den Burg. Nieuwe LCD of plasma tv nodig? Voor een goede deal naar Stiehl - Service Center Texel - Laagwaal- derweg 39. Nieuwe kans voor twee dehands. Kringloop Effe Kieke Schilderweg 253, Oudeschild. Tel. 321113 of 06-53898264. Mexx en Esprit najaars collectie. Mantje Sport. De Koopman Koerier, voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394. Voor de schoolgaan ders: stevige rugzakken van Gaastra. Zeilmakerij Texel, Heemskerckstraat 20. Regt Witgoed Service voor vakkundige reparatie en service aan witgoed en huishoud, apparaten. Nol- lekoog 10. tel. 327707. Cursus digitale fotogra fie. Foto's bewerken en verzenden bij u thuis op uw eigen pc. Daan Koop man, 310973 Opslagruimte voor huis raad, vouwcaravan, voor raad, onderdelen, verhui zing, etc. Tel.317007 of 317666. Uitgebreide, originele kaart en een dagelijks wisselend culi 3-gangenmenu. Res taurant Bos en Duin, tel. 315541. Voor verkoop/reparatie van racefietsen of MTB kunt u bij ons terecht. Vermeulen Bikes. Tel. 319213. Vero Moda Vero Moda bij: Boetiek Allerlei in De Koog. Elke dag de Nieuw ste Modetrends. Gratis af te halen: rode, plastic (toonbank) displays voor folders (ruim A-4 for maat). Tel. 362600. Opruiming: voetbal schoenen, voetballen, Puma sneakers, shorts, Teva kindersandelen. Mantje Sport. Nieuwe kans voor twee dehands. Kringloop Effe Kieke Schilderweg 253, Oudeschild. Tel. 321113 of 06-53898264. Je weet dat je goed zit met Bremer achter je! Assurantiekantoor Bre mer. Oosterend, tel. 0222- 318221. Tuinonderhoud. Laat het in het naseizoen door De Rijcke Tuinen doen. Bel nu alvast met 06 25164777. St. James, Bretonse win tertruien, div. modellen. Mantje Sport. Te huur: zomerwoning voor ca. 10 maanden. Hogere huurprijs, niet ro ken, geen huisdieren. Tel. 319678. Vet cool: opruiming. Nu XJ m 50% korting op kleding, schoenen, boots enz. bij Tomahawk, Waalderstr. Den Burg. Voor de schoolgaan ders: stevige rugzakken van Gaastra. Zeilmakerij Texel. Heemskerckstraat 20. Tegelzetbedrijf Tema- tex voor al uw tegels, tegelwerk en advies. Pe ter Witte, 311242. www. tematex.nl Te huur: ruim woonhuis, 5 kmrs, garage en tuin. Info via ferry@hotmail.com Haardhout. gemengd: eik, iep, beuk. es, etc. Handelsonderneming Eelke Kloosterman, tel. 0517-579592. Voor de schoolgaan ders stevige rugzakken van Gaastra. Zeilmakerij Texel, Heemskerckstraat 20. Kinderfietsen (1 seizoen gebruikt) te koop. Alle ma ten op voorraad. Vermeu len Bikes. Tel. 319213. Natuurlijk beter voor die ren met bach bloesem! bel Yvonne, 310 690. Na- tuurpraktijk Oshin. TomTomGo €499,- bij Thomas - Service Cen ter Texel - Laagwaalder- weg 39. Natuursteen Texel. Voor grafmonumenten, onder houd en bijgraveren. Tel. 310168, Mark Pijper. Voor bijna alles waar een snoer aanzit! - Service Center Texel - Laagwaal- derweg 39. Vero Moda Vero Moda bij: Boetiek Allerlei in De Koog. Elke dag de Nieuw ste Modetrends. Wasmachine stuk? Bel voor een afspraak REGT Witgoed Service. 327707, Nollekoog 10. Vero Moda Vero Moda bij: Boetiek Allerlei in De Koog. Elke dag de Nieuw ste Modetrends. Kasten op maat ge maakt. Degelijk en mooi. Timmerman Piet Laan, tel 322100. Naar Barcelona? Logies met ontbijt in Ned.-talig gezin. Tel. 06 10570483. TCA heeft nu 2e-hands P4 computers, ideaal als studenten-pc! Marico- weg 37a. Hulp nodig bij uw satel liet- of kabelsysteem? Bel 322398. Voordeelland Oudeschild. Voor permanent make up - wenkbrauwen, eye liner, lipcontour, 315 206. www.bodycaretexel.nl Voor verkoop en onder houd gazonmaaiers: Toro- dealer Garage Dros. Tel. 311611. Voor al uw schilderwerk binnen en buiten: Schil dersbedrijf Eschweiler. Tel. 315032. Scheidegger opleidingen geeft div. bedrijfserkende opleidingen, nu met werk- garantie. op Texel. Tel. 06 42131773. Liesbeth Roeper uit vaartverzorging, tel. 310952. Dag en nacht be reikbaar. www.aardeenhe- mel.nl Schoenmakerij en sleutel service Van Osch, Wever straat 88 is gesloten t/m 3/9. Fietsen gebruikt. 3 versn. €250,-; 7 versn. €325,-. Vermeulen Bikes Tel. 319213. Nieuwe najaarscollectie sieraden en sjawls. Bro- cante uit Frankrijk. Audrey H&G, Burgwal 45. AnjaZijmHaircareCalifor- nië Tel. 06.22.91.76.03. Jo's stoffenkraam elke maandag op de markt. Auto Service Centrum. Voor uw totale auto on derhoud. Tel. 315588 Mexx en Esprit najaars collectie. Mantje Sport. www.lekkerwegoptexel. Dames bodywarmer Wit. rose, groen, blauw, €20,-. Mantje Sport. Auto Service Centrum, Mancoweg 3, tel. 315588. Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat. Tel. 320473. St. James, Bretonse win tertruien, div. modellen. Mantje Sport. T.V. stuk. bel 322398. Voordeelland Oude schild. Beautysalon Charlotte 06 5102 5139 kijk op www. bodycaretexel.nl Verkoop van gebruikte bromfietsen. Bruining, De Koog. (0222) 317333. De aangekondigde Oogst dag van OTMV Texel gaat niet door. Dames bodywarmer. Wit, rose, groen, blauw. €20,-. Mantje Sport. T.k.: schone. 1x gebruik te big bags. €5.- p/st. 06 29161775. Kwijtgeraakt bij de au tocross: zwarte Eastpak rugzak. Anne Uitgeest. 327220 Voor Miele strijkmachi- nes - Service Center Texel - Laagwaalderweg 39. Ecco Receptor, perfecte dames- en herenwandel schoen. Mantje Sport. Bling-Bling telefoonsiera den bij Combi Texel Bling- Bling Voor een betaalbare rij opleiding. Rijschool Lan- gereis. Tel. 06-53690708. Bospaviljoen 't Turfveld is dinsdag t/m zondag geopend. Nieuw tel. nr. Pieter de Vries, Dé Fotograaf. Tel. 322887. Ecco Receptor, perfecte dames- en herenwandel schoen. Mantje Sport. Reparatie van al uw ap paraten. Voordeelland Oudeschild, 322398 Donnay. 6 paar sokken voor €6,-. Mantje Sport. Kunstnagels, manicure én de mooiste nail-art: in de Nagelstudio bij www. bodycaretexel.nl De beste kans op succes! Gelezen in 98% van de Texelse huishoudens Bon opsturen in gesloten enveloppe naar Texelse Courant, advertentieafdeling, Postbus 11 1790 AA Den Burg (als brief frankeren) Bij opgave postbusnummer ook uw privé-adres vermelden Contant geld bijsluiten Brief onder nummer €2,00 extra Inleveren maandag vóór 10.00 uur (TC dinsdag) woensdag vóór 17.00 uur (TC vrijdag) Gebruik ook deze bon bij opgave aan de balie, Spinbaan 6, Den Burg (Langeveld de Rooy) Voor informatie: 0222 - 362600 4,95 6,60 8,25 9,90 €11,55 €13,20 €14,85 €16,50 l[ Deze bon is alleen geldig voor texelaartjes Gebruik voor elke letter, elk leesteken en elke tussenruimte een vakje. i J Naam Adres Tanef incl. 19% BTW Postcode/plaats Advertentie I Handtekening plaatsen in de krant van:

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 3