Schuldhulpverlening gered met extra geld iiigssissi jSCUEl UlI\D'R KonrGEENL "i6tUP RON HETRRHDSUIERK IheI MRRVftGRm neff] GEMEENTE TEXEL "Boom KU£KeRl3. I !li ii caiiiiii!IIHi!!!!i'i oog water extra attractie in Oudeschild Eureka! Telefoon rinkelt wat minder vaak Iets minder meldingen servicebalie gemeente Aardappeltelers doen de afwas in het groot ie Waerden kan doorgaan met hulp .TEXELSE J couRANT OriTOOIH COG5 Jan van Heerwaarden van hoeve Axel in Eierland rijdt een aardappelkist in de mobiele kistenwasser. chting De Waerden kan de rest ihet jaar doorgaan met het ver van hulp aan Texelaars die ar schulden in de problemen zijn komen. Door een tekort aan zag het er naar uit dat De erden zelf in de rode cijfers te- jit zou komen en de hulpverle ner direct had moeten staken. heeft dat dinsdagavond arkomen door €20.000,- be- vkbaar te stellen. Waerden heeft het aantal isars dat met problematische jen kampt de afgelopen jaren in rap tempo zien toenemen. Vorig noest ze voor in totaal 25 men- ,n actie komen, terwijl het er in fnog maar zes waren. De stich- ontfermt zich over Texelaars die r het algemeen gewoon een be- aebaan hebben, maar buiten de uikelijke schuldhulpregelingen de AWBZ, de Wet Werk en Bij- of de Geestelijke Gezond- jszorg (GGZ) vallen. Zij worden ■tieafdeling sociale zaken van de ïeente of het maatschappelijk naar De Waerden door- :en. sbchting krijgt sinds 1997 jaarlijks ),- van de gemeente voor hulp- rung bij schulden, maar dat be- ;sdoor de toename ontoerei- geworden. De gemeentelijke rage is nog steeds gebaseerd op tegeleiding van gemiddeld zes rsen per jaar. Na een verzoek van toerden om hulp kwam het col- ran burgemeester en wethou- iaanvankelijk met een voorstel om de €7.500 aan te vullen tot €20.000,-. De Waerden liet daarop tijdens een commissievergadering Welzijn weten dat dat eveneens on toereikend zou zijn en het einde van de hulpverlening voor de rest van 2005 zou betekenen. In een nieuw voorstel van het college dat dinsdag avond in de raadsvergadering werd aangenomen, wordt de €7.500.- aan gevuld met €20.000,- tot een bedrag van €27.500,- voor 2005. De raad stemde er unaniem en ruimhartig mee in. 'Een goede schuldhulpver lening is ook meteen een goede in vestering in de toekomst van mensen die schulden hebben', aldus Eric Hercules (PvdA). De Waerden kan volgens coördinator March Heijnen door de extra bijdrage blijven door gaan met hulp die momenteel aan negen Texelaars tegelijk wordt ver leend. 'Dat we tekort hebben, is niet iets van alleen dit jaar. De afgelopen jaren hebben we ook al ingeteerd op ons budget voor schuldhulpver lening, maar dat hebben we allemaal zelf in onze begroting opgelost.' De extra bijdrage geldt alleen voor dit jaar. De gemeente moet er nog dek king voor vinden in de najaarsnota. Vanaf volgend jaar wil de gemeente structureel €20.000,- vrijmaken voor schuldhulpverlening en dat moet dan een onderdeel van de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning worden. Vóór het zover is. wil de ge meente eerst met het maatschappe lijk werk en De Waerden om tafel gaan zitten om nieuwe werk afspraken te maken. Bedoeling is dat De Waerden vanaf volgend jaar geen geld voor schuldhulpverlening meer van de gemeente ontvangt, maar dat het gehele budget naar het maat schappelijk werk gaat. Die kan er dan vervolgens hulp mee inkopen bij De Waerden als zij iemand doorverwijst. 'Dat werkt makkelijker', aldus Heijnen. Texelaars die door schulden in de problemen komen, zijn op het eiland in eerste instantie op sociale zaken of het maatschappelijk werk aangewe zen. Mensen met een bijstands uitkering moeten naar sociale zaken, de rest naar het maatschappelijk werk. Beiden beoordelen vervolgens of zij zelf actie ondernemen of door verwijzen naar De Waerden. Heijnen: 'Wij krijgen de mensen voor wie een langdurige begeleiding nodig is om weer uit de schulden te komen. En we zijn ambulant, dus dat betekent dat we ook bij de mensen thuisko men om ze te helpen.' Mensen met koopziekten of schulden als gevolg van bijvoorbeeld echtscheidingen zijn eerder op het maatschappelijk werk aangewezen. Landelijk is het aantal mensen met problematische schulden de laatste jaren stevig toegenomen en Texel vormt daarop geen uitzondering. Behalve De Waerden signaleerden ook het maatschappelijk werk en sociale zaken dat. Zo steeg, bij het maatschappelijk werk het aantal kort durende contacten van 18 in 2003 naar 38 in 2004. Het aantal langdu rige contacten steeg in dezelfde pe riode van 29 naar 44. taje waterstand van donderdag- agdeed menig toerist in Oude- fcvreemd opkijken. Bij eb waren Bn boord gestapt bij een van de 'tortbedrijven en bij terugkomst "2.30 uur moesten ze door het kwaden om bij hun auto te ko- s moesten bij het verlaten van de 7X35 De Zeester van Hutjes door het water waden. (Foto Btrt Kcmngl men, die in veel gevallen in het zoute water was komen te staan. Op de zo geheten lange dam, die bijna volledig blank was komen te staan, waren zelfs fietsers die dachten rechtdoor te kunnen rijden. Gelukkig werden ze er door de bemanning van de TX10 op gewezen dat ze dan diep in de haven zouden eindigen. De hoge water stand van ruim één meter boven NAP werd mede veroorzaakt door de ste vige westenwind tijdens de vooraf gaande nacht. De neiging van Texelaars om snel met een melding naar de ge meente te stappen, is vorig jaar iets afgenomen. De gemeentelijke servicebalie ontving in 2004 in to taal 7931 meldingen, 281 minder dan in 2003. Ook werd de ge meente wat minder vaak gebeld dan een jaar geleden. Dat valt op te maken uit het burgerjaarverslag dat burgemeester Joke Geldorp deze week voor de derde keer pre senteerde. De lichte afname leidt bij de ge meente niet tot verbaasde reacties. 'Als er niets te melden valt. hoef je ook niet te bellen', aldus een woord voerder. De gemeente trok een jaar geleden in haar vorige burger jaarverslag de conclusie dat Texelaars goed betrokken zijn bij hun omgeving en daarom snel aan de bel trekken als er wat loos is. Volgens de woordvoerder blijft die conclusie ook voor 2004 overeind staan. 'Het blijft een groot aantal meldingen dat we hebben ontvangen.' Het grootste aantal meldingen betreft grofvuil. Mensen moeten van tevoren aangeven dat ze grofvuil langs de weg zetten, zodat medewerkers van de gemeente het kunnen ophalen. Op dat gebied doet zich ook de grootste daling voor. In 2004 werd 3080 keer grofvuil aangemeld, 189 keer minder dan in 2003. De daling is eveneens terug te vinden in het aan tal meldingen op het gebied van openbaar groen en wegen en straten. Bij de laatste daalde het aantal met 49 naar 672 stuks. De hoeveelheid meldingen over openbaar groen daalde van 568 naar 450. Daartegen over staat dat het aantal meldingen over openbare verlichting met 89 naar 842 steeg. De woordvoerder benadrukt dat een melding wat an ders is dan een klacht. Als mensen een klacht indienen, komen ze bij klachtencoördinator Rom van Schalk terecht en eventueel ombudsvrouw Marjo van Maastricht als het de ge meente met lukt een klacht in eigen huis op te lossen. Van Maastricht moest vorig jaar vier keer in actie komen. De klachtencoördinator han delde de rest af van de in totaal zes tien ingediende klachten. De telefoon op het raadhuis rinkelde in 2004 iets minder vaak dan in 2003. De gemeente werd in totaal 90.412 keer (gemiddeld 248 keer per dag) gebeld en dat was 5313 keer minder dan in 2003. Van alle telefoontjes kon de gemeente iets meer dan negentig procent aannemen, waarvan het overgrote deel (69.888) binnen vijftien seconden. Texel zit daarmee boven het landelijk gemiddelde qua telefo nische bereikbaarheid van gemeen tehuizen. Bij iets minder dan tien pro cent (7252 keer) kwam geen verbinding tot stand. Ongeveer de helft daarvan bleef langer dan een halve minuut wachten, de rest gooide de hoorn eerder op de haak. Volgens de gemeente zit er een vertekening in dat percentage. Als alle mensen die de telefoon na drie keer overgaan al neerleggen niet zouden worden mee gerekend. zou het percentage on beantwoorde telefoontjes net onder de zes procent liggen. De telefonische bereikbaarheid van de gemeentelijke afdelingen scoort iets lager dan het algemene toegangsnummer van het raadhuis. Om daar verbetering in aan te bren gen, heeft de gemeente een telefoon protocol opgesteld, waarin richtlijnen staan over onder meer doorverbin den en terugbellen van 24 uur. Bur gemeester Geldorp rekent erop dat medewerkers van de gemeente bij afwezigheid steevast hun telefoon naar een collega doorschakelen, zo dat er in ieder geval wordt opgeno men. De burgemeester gaat in het burger jaarverslag, een gevolg van het dua lisme dat in 2002 werd ingevoerd, ook in op de mislukte meningspelling rond het nieuwe raadhuis en de wijze waarop het college de bevolking sindsdien bij beleid wil betrekken. Het verslag is gratis af te halen op het raadhuis of te downloaden van de gemeentelijke website www.texel.nl. Haven een externe werkgroep naast s bestaande ambtelijke werk- p. Het bussinessplan moet in y op hoofdlijnen klaar zijn, zo- college op 18 oktober kan ■'beien of het lukt de haven ^ettair-neutraal' te exploiteren, tothet geval is, gaat er volgens *oofdvoerder van de gemeente "borstel tot overname naar de ^e'eraad. Als overname toch "tosten met zich meebrengt, totcollege nog geen voorstel. 9®frieenteraad heeft als voor- «egesteld dat een overname de ■se gemeenschap geen extra kosten. 'Maar het is nu nog ^Je9gen of de haven een mo- "tonom onze nek wordt, omdat «st kennis moeten hebben die 'tog niet is', aldus burgemees- Geldorp. **9 's °ok hoe groot de bruid- d,e Rijkswaterstaat de ge- •sgeeft om de haven in de toe- 5 to kunnen onderhouden. In ,Cen er voor het laatst over een btochtwerd onderhandeld, was ^schat op dertien miljoen euro told Rijkswaterstaat en de Ie zijn momenteel echter in over een nieuwe bedrag, ween woordvoerder wordt dat 'lo'ilto minder dan dertien mil- vanwege de onderhouds- amheden die Rijkswaterstaat «voeren. lleke partijen kunnen zich tij dens de commissievergadering Mid delen van donderdag 8 september buigen over de intentieverklaring die Rijkswaterstaat en de gemeente voor de overdracht hebben opgesteld. Burgemeester Geldorp benadrukte dinsdagavond tijdens de raads vergadering dat die intentieverklaring nog niet is ondertekend. In die verkla- nng uiten beide partijen onder meer het streven om uiterlijk 31 december tot een overdrachtsdocument te ko men. Volgens een woordvoerder van de gemeente betekent het tekenen van de intentieverklaring met automa tisch dat de gemeente aan de haven vastzit. Tijdens de commissie vergadering kunnen de politieke par tijen ook met elkaar bespreken of de haven wel of met als kanjerproject moet worden bestempeld. VERVOLG VAN PAGINA 1 Zomerseizoen Vonge week zaterdag werden 57 per sonen vervoerd, de afgelopen zater dag 50. Er zijn plannen om ook na het komende weekend door te gaan met het nachtelijk busvervoer. Het moet een aangelegenheid worden van Texeltours en horeca. In verband met het Tropical Sea Fes tival mogen de horecabedrijven vrij dag en zaterdag tot 4.00 uur open blijven. De live muziek stopt om 3.00 uur en de mechanische muziek om 3.30 uur. De drie ontnuchtering- bedrijven en de Vietnamese loem- piakraam mogen open blijven tot 4.30 uur, een half uur langer dan voor heen. De dorpswacht is met vrijdag 'Jonge boompjes voor ruimen iepen' Texelaars die zieke iepen op hun erf ruimen, zouden tegen een laag bedrag bij de gemeente jonge boompjes voor de herplant moeten kunnen kopen. Dat zou Texelaars moeten stimuleren dode iepen van hun erf te laten verwijderen. Dat is in het kort een plan dat de WD dinsdagavond tijdens de raads vergadering lanceerde. Door in het groot jonge boompjes in te kopen, zou de gemeente korting kunnen bedingen en daarvan zouden rui mende Texelaars moeten profiteren. De liberalen hopen op die manier het groeiend percentage zieke iepen in het landschap te verkleinen. Sinds de gemeente vorig jaar met de bestrij ding is gestopt, is het aantal aange taste bomen explosief gestegen. 'Er staan megaveel dode iepen', aldus Maria van der Spek. Zij riep haar collega-raadsleden op over het idee na te denken. Ze kreeg niet direct de handen op elkaar Het actief met zes personen en zaterdag met tien. De politie zet extra mensen in, waaronder beredenen en waar schijnlijk ook de fietsende agenten van het bike-team. De nachtbus ver trekt vrijdag om 4.00 uur en op zater dag om 3.45 en 4.30 uur. Vertrek punt is de Nikadel bij de Lidl. Route: De Koog, Den Burg, De Waal, Oosterend en Oudeschild. Kaartjes (€3,-) zijn ook te koop bij snackbar Future naast discotheek De Nieuwe Toekomst. CDA en GroenLinks hadden er abso luut geen zin in de iependiscussie opnieuw te laten oplaaien. 'We moe ten er ook eens mee ophouden tel kens genomen raadsbesluiten ter discussie te stellen', aldus Henny Festen (GroenLinks). De raad besloot in februari 2004 de bestrijding te sta ken, nadat het bestrijdingsbudget met ongeveer vier ton was overschre= den. De provincie ondernam daarna diverse poging de Texelse raad als nog op andere gedachten te bren gen. omdat zij net een ambitieus plan had opgesteld om de lepziekte- bestrijding in drie jaar tijd tot een beheersbaar niveau terug te schroe ven en Texel speelde daarin een hoofdrol. Frans Visman (D66) merkte op dat de WD eerst eens met een kosten plaatje voor het plan moet komen. Samen met de PvdA vond hij het beter het idee in een commissie vergadering te bespreken. Volgens Van der Spek zou de ge meente een lijstje van diverse soor ten jonge boompjes moeten opstel len, waaruit Texelaars kunnen kiezen. Alleen mensen die iepen laten rui men, zouden voor de bomenkwan- tumkortingsactie in aanmerking moe ten kunnen komen. Het ruimen zelf blijft voor rekening van de eigenaar. Ze verbaasde zich over een brief die Staatsbosbeheer over de iepen aan de gemeente had gestuurd. Daarin spreekt de organisatie haar steun uit voor het provinciale beheers baarheidsplan, terwijl Staatsbos beheer op het eiland eerder zijn zor gen over de beheersbaarheid van de ziekte had uitgesproken. Ook in de landbouw worden de ei sen op het gebied van bedrijfs- hygiëne steeds hoger. Het is de reden dat de Coöperatieve Aard appel Bewaarplaats (CAB) een mobiele kistenwasser naar het ei land heeft laten komen. De ma chine reinigt kisten waarin poot- aardappels worden opgeslagen van schimmels en bacteriën. In kisten achtergebleven infecties kunnen voor besmetting van de nieuwe oogst zorgen. Om dit te voor komen werden de kisten tot dusver met een hogedrukreiniger schoonge maakt. Een intensief en langdurig karwei, dat op het erf voor flinke rom mel zorgde. Heel anders werkt de mobiele kistenwasser die de CAB heeft gehuurd. Met een vorkheftruc wordt de kist op het apparaat gezet, waarna de kist via een ketting auto matisch in de wasunit terechtkomt en een eerste spoelbeurt krijgen. Het water dat hiervoor wordt gebruikt, wordt gefilterd en steeds opnieuw gebruikt. Vervolgens worden ze in het tweede compartiment met schoon water automatisch en zeer grondig afgespoten. Op hoeve Axel van de familie Van Heerwaarden lukt het om elke 45 seconden één kist te wassen, zodat alle 400 kisten in ongeveer één dag door de machine werden ge haald. Jan van Heerwaarden: 'Brand schoon. Belangnjk, want met het rooien van de aardappelen doen we er alles aan om te zorgen dat de knol len niet worden beschadigd. Elk plekje is namelijk een potentiële inval- poort voor bacterieziektes als zwart been en stengelnatrot. Met schone kisten gaat het nsico op besmetting verder omlaag.' Zo'n zestien Texelse bedrijven maken gebruik van de machine, die samen zo'n 2 600 kisten hebben gewassen. VRIJDAG 26 AUGUSTUS 2005

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5