80 kin maximum snelheid op héél Texel Al in 1964 maximumsnelheid op Pontweg T lp met berekend 'We begonnen ons al zorgen te maken Beeldhouwen en beweging nieuwe cursussen bij muziekschoo TEXELSE COURANT P±YCh\QÏstuk Na 29 jaar opvolging tocht Dijkem MM Ir Uniek besluit van minister: Beeldbank Texel VRIJDAG 26 AUGUSTUS 2005 In mei 1964 nam de minister van Verkeer en Waterstaat het vergaan de besluit om voor héél Texel een maximumsnelheid in te stellen van 80 kilometer per uur. De minister (mr. J. van Aartsen, ARP) kwam daarmee tegemoet aan een ver zoek van het Texelse gemeentebe stuur. De Texelse Courant van 26 mei 1964 bracht het bericht onder de kop Uniek besluit van minister op de voorpagina. 'Binnen enkele dagen wordt de officiële bevestiging van het besluit verwacht. Zodra het is ontvangen zullen op verschillende punten de nodige borden worden geplaatst. Op een nog nader vast te stellen tijdstip daarna, zal het verbod om op Texel harder dan 80 km per uur te rijden, van kracht worden.' In 1964 gold nog in geen enkel gebied in Nederland een maximum snelheid. Wei gold op bepaalde stukken verkeersweg een snelheid beperking. Het gemeentebestuur had oorspronkelijke de bedoeling een dergelijke regeling aan te vra gen voor alleen de Pontweg maar, schreef de Texelse Courant: 'Geble ken is dat de kansen om een der gelijk verzoek ingewilligd te krijgen, zeer klein waren. Er zijn in Nederland tientallen gevaarlijke trajekten, die men ter wille van de consequentie dan óók op een dergelijke wijze zou moeten beveiligen. Daarom werd om een 80 km maximum voor het hele eiland verzocht. Met genoemd succes.' De roep om een maximumsnelheid op de in 1963 aangelegde weg naar de veerhaven van 't Horntje was voor het eerst te horen geweest in de raadsvergadering van 28 juni 1963. Tijdens de rondvraag wees S. Keijser (WD) op het grote aantal ongelukken op en nabij de (nieuwe) Pontweg. 'Gaarne zou hij zien, dat over de afstand -waar de uitvals wegen van Den Burg uitmonden een maximumsnelheid werd inge steld. Voorzitter (burgemeester De Koning, red.) antwoordde dat, wat het college van B en W betrof, de gehele Pontweg een maximumsnel heid mocht hebben van bijvoor beeld 80 km per uur. In dé praktijk zou een dergelijke beperking zeker UIT 118 JAAR TEXELSE COURANT geen ernstig tijdverlies voor de weg gebruikers ten gevolge hebben.' De mogelijkheid om een dergelijke maximumsnelheid in te stellen, werd op dat moment onderzocht. Het was namelijk nog maar de vraag of de toenmalige verkeerswetgevmg een dergelijke beperking zou toe staan. Bovendien was het invoe ren van een maximumsnelheid niet onomstreden en Keijser werd al in de vergadering van repliek gediend. 'De heer P. Smit (KVP, red.) bracht in het midden, dat het niet steeds de hoge snelheid is, die de ongelukken op de Pontweg veroorzaakt. Het is duidelijk dat verkeersfouten worden gemaakt en dat onvoldoende voor zichtigheid in acht wordt genomen. Kennelijk moeten de Texelaars nog aan een dergelijke snelverkeersweg wennen.' Het argument van Smit wordt in de krant van 9 juli 1963 in een hoofdre dactioneel commentaar ontkracht. De krant brengt daarbij de minutieu ze verslaggeving van de (inderdaad vele en ernstige) ongelukken uit de afgelopen maanden in herinne ring en merkt daarbij op: 'Opvallend vaak waren bij de ongevallen niet- Texelaars betrokken, en waren zij zelfs de schuldigen! We mogen niet verwachten dat de vakantiegangers aan de Pontweg zullen wennen, waardoor de ongelukken zouden verminderen. We kunnen mét het toenemen van het verkeer op deze nu reeds beruchte weg verwachten op een in verhouding stijgend onge vallengetal.' Volgens de redactie staat het 'als een paal boven water' dat een verkeersongeval het gevolg is van een overtreding, maar hangt de ernst van de gevolgen 'mede af van de snelheid waarmee de botsing of aanrijding zich heeft voorgedaan.' De krant vervolgt met een beschrij ving van het tragische ongeval 'dat zich op zaterdag 22 juni om 4.15 uur 's middags voordeed op de hoek Pontweg-Gasthuisstraat, waarbij een personenauto een plotseling overstekende wielrijder aanreed. Bij de botsing werd de wielrijder liefst over aan afstand van 10 meter door de lucht geslingerd en tegen een betonnen paaltje aangesmeten. Het is natuurlijk moeilijk om na te gaan, wanneer de automobilist iets trager dan ca. 100 km had gereden, maar vaststaat dat de wielrijder dan nooit het paaltje had bereikt. Ongetwijfeld zou hij dan ook ernstig gewond zijn geweest, maar waarschijnlijk niet levensgevaarlijk, want juist dat paal tje veroorzaakte een ernstige sche delbreuk. Let wel: we verwijten de automobilist niets, want hij mócht hard rijden. Als hij 150 km had gereden, was hij evenmin schuldig.' De getroffen wielrijder, W. van Sam- beek, overleed enkele dagen later aan zijn verwondingen. Met het invoeren van een maxi mumsnelheid hoopte het gemeen tebestuur het 'schrikbarende aantal ongelukken dat zich vooral in de zomermaanden van 1963 voordeed op de Pontweg' terug te dringen' Ook de afdeling Texel van het Ver bond voor Veilig Verkeer had al eer der gewezen op de noodzaak om voor de Pontweg (of een deel ervan) een maximumsnelheid in te stellen. 'Omdat de wegen op Texel geen grote lengte hebben, is het tijd verlies dat automobilisten door de snelheidsbeperking ondervinden, zeer klein. Zij die de proef op de som namen, constateerden dat bij voorbeeld het traject 't Horntje-De Koog, gereden met 80 km per uur, minder dan twee minuten langer duurde dan bij 120 km per uur.' De door de minister ingevoerde snelheidsbeperking gold niet voor het hele jaar, maar slechts van 15 mei tot 15 september. Hiermee werd tegemoet gekomen aan de weer stand die er tegen het invoeren van een maximumsnelheid was. 'Onge twijfeld zijn er veel Texelaars die niet blij zullen zijn met het ingrijpende ministeriële besluit. Zij spreken over beperking van vrijheid en roepen verontwaardigd dat zij de slachtof fers zijn geworden van de onoplet- Wadloper Kees Dijkema van Oost heeft na bijna dertig jaar opvolgers gekregen voor de historische wad looptocht die hij in 1976 met twee vrienden van het Duitse vasteland naar Borkum maakte. Een Neder landse en een Duitse wadloopgids zijn afgelopen weekend in tegen overgestelde richting van Borkum naar het Duitse vasteland gelopen. Maar die twee die hem nu hebt gelopen, beschikken over een goede conditie.' Dijkema vindij knap dat ze de tocht in één tijh hoe nop i.e! Het is voor het eerst sinds de histori sche tocht van Dijkema, Nico Bakker en George Smallenbroek dat wad lopers erin zijn geslaagd de afstand tussen het Duitse eiland en het vas- teland te overbruggen. In wadloop- diep. Ook het waantij tussen dea T, kringen staat de tocht gelijk aan de len is er wat verder naar achtr^ ben afgelegd. Hij moest cs 'overvloeden' op een zandplaz totaal deden de drie er toen zesi uur over. Volgens Dijkema hebi zijn opvolgers, Menno de Leew Frans Hensel, het voordeel gehad de Oostereems, een water dat n worden doorwaad, minder dief geworden. 'Toen wij er liepen had een diepte van 3.10 meter bened NAR Nu is het 1.70 meter beneo NAP en dat is 1.40 meter m* beklimming van de Mount Everest. Dijkema, Smallenbroek en Bakker waren in mei 1976 de eersten die van het vasteland naar Borkum wisten te lopen. De tocht werd zo onmogelijk geacht dat zelfs na de prestatie jaren lang niet werd geloofd dat het de drie was gelukt. Pogingen die de afgelo pen jaren werden ondernomen, strandden telkens voortijdig. Een man moest zelfs drie kilometer voor het einde alsnog in een volgbootje te stappen omdat het te zwaar werd. Dijkema vindt het fantastisch dat het huzarenstukje uit 1976 eindelijk een vervolg heeft gekregen. 'We begon nen ons als oudere wadloopgidsen toch al een beetje zorgen te maken, omdat het maar niet werd herhaald. reel hoi iet de verschoven.' Volgens Dijkema s! daartegenover dat de twee ookft een zeer zwaar gedeelte met vee moesten lopen. Tot nu toe zijn Dijkema, Bakke Smallenbroek nog steeds de ertj ff' die naar Borkum zijn gelopen.! Texelaar verwacht dat De Leeu» ff Hensel dat ook nog wel een gaan doen. 'En dan is De Le enige die alle wadlooptochteninj derland heeft voltooid. Ik heb; tocht naar Griend nooit dat zal ook wel niet meer get Net als bij Dijkema en zijn komp ging er bij Hensel en De Leeuw; uitgebreidde voorbereiding aanj tocht vooraf. \\/at ik zeggen wou... Tot voor enkele jaren was het drieluik 'Welkom op Texel, maar bedenk... wij zij niet berekend op snelverkeerhet eerste dat bezoekers zagen als zijn vanaf de boot het eiland opreden. tendheid van weggebruikers, die de Pontweg oprijden zonder uit te kijken. Maar het is realiteit, dat die onoplettende mensen er zijn en blij ven, ondanks alle waarschuwingen 'Laten we blij zijn dat een 80 km maximum op Texel mogelijk is, zon der dat deze maatregel het open bare leven ernstig belemmert. Eén troost voor hen, die er een genoe gen in scheppen met een snelheid van 120 km. (of méér) over het asfalt te snellen: van 15 september tot 15 mei mag 't! Driekwart jaar lang. Maar van 15 mei tot 15 september is voortaan ons devies: Tachtig is hard zat!' Met het invoeren van een maxi mumsnelheid op de Pontweg liep Texel tien jaar voor op de rest van Nederland. Pas na de oliecrisis van oktober 1973 werd gesproken over snelheidsbeperking op snelwegen. Volgens de regering was deze maat regel nodig om het aantal verkeers doden terug te dringen, maar hij werd waarschijnlijk ingegeven door de noodzaak energie te besparen. De eerste tijd hielden verkeersdeel nemers elkaar nauwlettend aan de maximumsnelheid, tot op 6 februari 1974 een maximum van 100 kilo meter per uur op snelwegen bij wet werd geregeld. Uit de Texelse Courant van 26 mei 1964 Raadhuis Hebben wij een nieuw en groter raad huis nodig? Ik behoor tot degenen die daar grote twijfels over hebben. Evenmin geloof ik in de noodzaak van dat hulpverleningscentrum aan de Pontweg bij Den Burg. Ter vergelij king heb ik eens gekeken naar een gemeente van ongeveer dezelfde grootte als Texel, het naburige Zijpe. Hierbij enige cijfers van Zijpe met tus sen haakjes de cijfers van Texel. Aan tal inwoners: 11.000 (13.800); aantal tegelijk aanwezige toeristen: 20.000 (25000 plus 20.000 kampeerders ge durende de top); aantal ambtenaren: 80 (170). Het raadhuis van Zijpe is in omvang een derde van dat van Texel. De ambtenaren van de buitendienst zitten waar ze horen: in het gebouw van de buitendienst, de gemeente- werf. Dat kan ook op Texel. Zet een etage op het nieuwe gebouw aan de Keijserstraat en laat het daarbij. Dus geen nieuw raadhuis. Ook het hulpverleningscentrum kan achterwege blijven. De brandweer zit ideaal in de voormalige garage van Rey en er is daar plaats genoeg om er ook de ambulancedienst onder te brengen. Het politiebureau kan een prima onderkomen vinden direct naast de deur: het gebouw van M waterstaat dat straks overtollig® de reorganisatie is uitgevoerd. Dus niet langer praten over dinl waar geen behoefte aan is. Maanj over iets heel anders dat we wé™ nodig hebben: drie nieuwe, kracrt en goed functionerende wettxxa Hielke Brumr lot DeK® isa in Digitale fotosen/ic Simon Smit Z Simon Smit Fotografie in dsfe* straat heeft de digitale fotcsr.oB -!'xe uitgebreid met een fotokioskia mee digitale bestanden direct fcjiq s! worden afgedrukt. VolgensSmilsöl vr Fotomatic gebruiksvriendelijk eng Bc schikt voor allerlei digitale geheuge [(ja dragers en kunnen er bovendien reet foto's die met de mob telefoon zijn genomen worden^ S()e drukt. De machine heeft ook den m gelijkheid om de foto's als ansd xd,f kaart af te drukken. Smit heeftaa: komst van de nieuwe services actie gekoppeld. De komende maanden biedt de Muziek- en Dansschool de volgende korte cursussen en workshops aan. Nieuw zijn de cursussen dans en beweging vour volwassenen, kunst voor kinderen, beeldhouwen en vormen uit spek steen. Aanmelden voor alle cursus sen kan bij de administratie van de Muziek- en Dansschool, tel. 313493. Meer informatie is ook te vinden op website www.mdt- texel.nl. Nieuw Dans en beweging Gebruik makend van alle facetten van ons lichaam wordt een ont dekkingstocht gemaakt langs het bewegen. Alle cursisten presteren op hun eigen niveau. Emoties als blijheid, boosheid en verdriet komen in beweging en dans naar voren. Voor cursisten vanaf ongeveer veer tig jaar. Danservaring is niet nodig, plezier in dansen en bewegen is voldoende. 10 lessen van 60 minuten, donder dag 13.15 uur, vanaf 22 septem ber; docent Klarina Combé; kosten €80,-. Kunst voor kinderen Waarin kinderen van 8 tot 12 jaar iets scheppen uit niets. Zelf een camera maken en daarmee fotograferen, posters ontwerpen en bedrukken met zelf ontworpen letters, mooie en leuke dingen maken van bijvoor beeld lege flessen, stukjes hout. Drie blokken van 2 lessen van 1,5 uur, zaterdag 10.00 uur, vanaf 17 september; docent Wieneke Boon; kosten €50,- (hele cursus) €20,- (1 blokje van 2 lessen) Vormen uit speksteen Speksteen is een zachte steensoort die zich eenvoudig laat bewerken met rasp, vijl, mes en schuurpapier. In deze workshop wordt gekozen voor kleine vormen die gemakke lijk in de hand liggen, voelstenen of eenvoudige diervormen. In korte tijd kunnen mooie voorwerpen ont staan, glanzend gepolijst. Er wordt in de open lucht gewerkt. Zaterdag 10 september van 10.30 tot 12.30 uur; docent Jeanne van der Linden: kosten €17,50 inclusief materiaal Beeldhouwen In deze cursus worden de belang rijkste technieken en gereedschap pen voor het maken van sculpturen (vrije vormen) in hout gedemon streerd. Maar de cursist leert vooral kijken, ontwerpen en vormgeven. Alle cursisten werken op hun eigen niveau. Elke les wordt verder gewerkt aan een beeld of met iets nieuws begonnen. Door een persoonlijke begeleiding worden vaardigheden en vormgevoel verder ontwikkeld en de grenzen van de cursisten als beeldhouwer verlegd. 10 lessen van 2 uur, dinsdagmiddag in OSG De Hogeberg, vanaf 4 okto ber; docent Peter Riteco; kosten €115,-, incl. materiaal. Muziek Muziek voor peuters (vanaf 1 jaar) 10 lessen van 35 minuten, dins dag 9.15 uur, vanaf 20 septem ber; docent Imme Wassink; kosten €36,-. Intro Een voorspel op de instrumentale en vocale lessen aan de muziek school, waarbij nog niet met noten schrift wordt gewerkt. 25 lessen van 45 minuten, vanaf 14 september; docent Imme Wassink; kosten €84,-. Stemvorming Bedoeld voor mensen die graag zin gen en op een ontspannen manier meer willen leren over hun zang stem. Stemvorming 1: 10 lessen van 60 minuten, dinsdag 19.30 uur, van af 13 september en 6 december; docent Claudia Reij; kosten €80,-. Stemvorming 2 (gevorderden): 10 lessen van 60 minuten, dinsdag 19.30 uur, vanaf voorjaar 2006. Stemvorming voor vergevorderden: 25 lessen van 60 minuten, maandag 19.30 uur, vanaf 12 september. Muziekschool Kamerkoor Een gemengd koor dat hoofdzakelijk zingt uit de a capella koorliteratuur. Het repertoire bestaat uit klassieke muziek, met zowel kerkelijke als wereldlijke stukken. Jaarlijks vinden er twee uitvoeringen plaats, rond Driekoningen en in het voorjaar. 30 wekelijkse repetities, donderdag 20.00-22.00 uur, vanaf 8 septem ber; docent Dyo Wassink; kosten €20,-. per maand. Christmas Carols zingen Onder leiding van dirigent Ellen Ver- burgt worden bekende en onbeken de Christmas Carols ingestudeerd, van 1- tot 4-stemmig. Er wordt gerepeteerd vanaf 10.15 uur; om 16.00 uur is de openbare presen tatie in de doopsgezinde kerk in de Kogerstraat. Desgewenst kan wor den deelgenomen aan een (Engelse) lunch in hotel Den Burg. Zaterdag 17 december vanaf 10.15 uur; kosten €15,-, lunch €9,50. Spelorkest verstandelijk gehan dicapten 10 lessen van 45 minuten, dins dag 19.00 uur, vanaf 20 septem ber; docent Imme Wassink; kosten €62,50 Liedbegeleiding gitaar Liedbegeleiding gitaar 1 (basiscur sus) 10 lessen van 60 minuten, maandag 19.30 uur, vanaf 12 sep tember; docent Menno Smit; kosten €80,-. Liedbegeleiding 3 (gevorder den) 8 lessen van 60 minuten, maandag 19.30 uur, vanaf 12 december. Lied begeleiding 2 (gevorderden), vanaf voorjaar 2006. Oriëntatiecursus piano 8 lessen van 40 minuten, dinsdag Wereldmuziek Een oriëntatie op traditionele volks muziek uit verschillende windstre ken. Er wordt gewerkt aan het instuderen en arrangeren, jnet inachtneming van de muzikale mogelijkheden van de cursisten. In overleg met de docente kunnen ook beginners instappen. Inschrij ven kan met gitaar, fluit/tinwhistle, blokfluit, accordeon, viool, cello, piano/ keyboard, klarinet. Eventuele andere instrumenten in overleg. 8 lessen van 45 minuten, woens dag 19.45 uur, vanaf 28 september; docent Loes Bakker; kosten €65.-. 19.15 (basis), 20.00 uur (gevorder den), vanaf 20 september; docent Tineke Schoo; kosten €80,-. Liedbegeleiding piano Liedbegeleiding (basiscursus) en liedbegeleiding (gevorderden): 8 lessen van 40 minuten, donderdag 19.15 uur en 20.00 uur, vanaf 22 september; docent Tineke Schoo; kosten €80,-. Tinwhistle voor gevorderden 8 lessen van 45 minuten, woens dag 18.45 uur, vanaf 28 september; docent Loes Bakker; kosten €65,-. Portrettengalerij Een serie van drie presentaties over (toon)kunstenaars en hun werk. Eerste lezing door Paulien Valk: Picasso - leven en werk: woensdag 19 oktober, 20.00 uur; kosten €6,- (tot 21 jaar €3,-). Afrikaans trommelen Zaterdag 8 oktober, van 13.30 tot 15.00 uur (beginners) en van 15.15 tot 16.45 uur (gevorderden); kosten €15,-. Iers op Texel In het weekend van 18, 19 en 20 november wordt een Iers festival gehouden met workshops, sessies, open podium, concerten en presen taties. Met workshops zang, tinw histle, viool, gitaar, uilleann pipes, bodhran, samenspel en dans. Nadere informatie bij Loes Bak ker, telefoon 0223-628580, e-mail loesbakker@hetnet.nl. Dans Tango Argentino Avonden voor tangoliefhebbers, een maal per maand. Docenten Hartwig Kremer en Christine Frateur zijn aan wezig om aanwijzingen te geven. Voor beginners en gevorderden. De data worden nog nader bekendge maakt. Deelname kost €2,-. Theater Jeugdtheater, voor kinderen van 9 tot en met 12 jaar 30 lessen van 1,5 uur, donderdag 16.00 uur, vanaf open les 15 sep tember, vervolglessen 22 septem ber; docent Anneke Berghuis; kos ten €185,-. Jongerentheater I, theater maken - voor OSG-leerlingen 30 lessen van 1,5 uur, donder dagavond vanaf open les op 15 september, vervolglessen 22 sep tember; docent Anneke Berghuis; kosten €185,-. Jongerentheater II, theater aan de hand van een bestaand toneelstuk - voor OSG-leerlingen. Uitgaand van een bestaande tekst wordt gewerkt aan een theaterproductie in de De Koninghal. BIT l»m 30 lessen van 1,5 uur, dond jfp- dagavond vanaf open les op september, v ervolglessen 22 s feiStj( tember; docent Anneke Be# apper kosten €200, Beel jen bi Tekenen/schilderen voor kim ld. ren uit groep 6, 7 en 8 8 lessen van 2 uur, zaterdag I! uur, vanaf 17 september; <W «kui Paulien Valk; kosten €85.-. materiaal iedf Het verhaal de vie Bestaande verhalen worden beeld met verschillende techne acrylverf, vetkrijt, potlood enz. i re cursusavond staat een ver centraal, gekozen door cursi? Tekenervaring is handig, ma® techniek is ondergeschikt aan doel. 10 lessen van 2 uur, L dag 19.30 uur. vanaf 22 sep:e^ docent Paulien Valk; kosten f- incl. materiaal. Tekenen/schilderen voor 9® derden (thema mens) 10 lessen van 2 uur, dinsdag uur, vanaf 20 september; docent lien Valk; kosten €150,-, incl- verf, tekenmaterialen, schetspj excl. schildersdoek. schilde# en eventueel kosten museumtó» Workshop schilderen nat-in^ Donderdag 10 november var tot 12.30 uur; docent Jeanne der Linden; kosten €13,50 materiaal Fotografie Basiscursus: 3 lessen van dinsdag 19.30-22.00 uur, oktober; docenten Wieneke en Peter van Schelt; kosten Vervolgcursus: 4 lessen van dinsdag 19.30 uur, vanaf 8 ber; docenten Wieneke Peter van Schelt; kosten

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6