Alles dat paard en ruiter ich maar wensen kunnen Drukte bij bommetje duiken Terugfietsen uit Zeeland Tijdelijk meer ruimte voor kamperen bij boer irij en Blij opent paardenpensionstal .TEXELSE 7 COURANT H 3Chr* lOpnesteam BSU tweede op NK ^rmatiespringen 22 3 snsde Nederlandse Kampioen- Bergh =ppen parachutespringen in S^bij Apeldoorn heeft het Blue lld6 trouws formatieteam (Go i Girls) een tweede plaats be- >r kil» ld. daghet slechte weer hebben we p® gunnen trainen, dus onze ver- fhngen waren niet hooggespan- veftelt Ingeborg van Bruggen, bewerkster van BSU en één !*vier dames uit het team. Sa- net Eline Feldbrugge (hulp- cteurbij BSU), Sabrina Morsink enz.» 'inna Willerup (respectievelijk ;n v* Werkster en manager van het ^restaurant) maakte ze acht formatiesprongen, met wisselend re sultaat en als hoogste score een sprong die door de jury met vijftien punten werd beloond. 'We eindigden op een gedeelde tweede plaats, waarna we voor de eindstand nog één jump off moesten maken. We kregen daarvoor acht punten, net zoveel als het andere team. De hoog ste behaalde score per sprong gaf de doorslag en met vijftien punten wa ren wij dat, zodat we als tweede ein digden.' Van Bruggen zegt dat het team veel te danken heeft aan coach Gary Smith, die tijdens het WK- formatiespringen vorig jaar als win naar eindigde. 'Hij heeft ons tot dit niveau kunnen brengen.' Het team, dat dit jaar voor eerst in deze samen stelling sprong, omschrijft ze als 'tof'. 'We staan er voor elkaar. Het is best heftig met zo'n klein team. Heel hard werken.' Veertig kinderen kwamen woensdag middag naar zwembad Molenkoog voor het open Texels kampioenschap bommetje. De menselijke 'bommen' werden onder aanmoediging van het publiek beoordeeld op schoonheid en waterverpiaatsing. De jury be stond uit Bernd Joseph en Ruud ocenl' incl ilderpa ü- 4-vrouws formatieteam in het vliegtuig. Vlnr. Ingeborg v, 3 Willerup en cameraman Joost Luysterburg. Bruggen, Sabrina Morsmk en Eline Feldbrugge. Op de vi Mets. Bij de meisjes tot en met 9 jaar eindigde Kaya van Benthum als eer ste. zij won een scoubidouset. Tweede werd Lindy Kuiper. De groot ste bom bij de jongens tot en met 9 jaar werd gemaakt door Joey Mets. Tweede werd Jur Wetsteen. Zij won nen een voetbal een beachbalset. Bij de jeugd van 9 tot en met 12 jaar werden Mignon Knijff en Max van Benthum eerste. Zij wonnen een bioscoopbon. Tweede werden Hanna Graaf en Julian den IJzerman. Zij kre gen een kantoorset en een beachbalset. De aanmoedigingsprijs, een leesboek, ging naar de zesjarige Myrthe van Heerwaarden. Toto Wim Rueler) Riool moet opschieten B en w hebben de eigenaar van een recreatiewoning aan de Monniken- weg gemaand op te schieten met de aansluiting van het gebouw op de rio lering. In apnl vorig jaar had het col lege per brief laten weten dat aanslui ting verplicht was, maar de eigenaar kreeg zeven maanden uitstel omdat hij voornemens was het huis te ver nieuwen. Die periode is inmiddels ruimschoots verstreken, maar bij controle bleek dat de aansluiting nog niet tot stand was gebracht. Als dat vóór 15 oktober met alsnog is ge beurd, neemt de gemeente maatre gelen. RvS: weigering bouwvergunning El Dorado terecht Ook na hoger beroep krijgt bunga lowpark El Dorado geen toestem ming voor de bouw van een exffa zomerhuis aan de Bosrandweg. De gemeente weigerde onlangs deze vergunning en volgens de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State is dat op terechte gron den gebeurd. De gemeente had de weigering ge baseerd op de stnjdigheid van het bouwplan met de voorschriften van het bestemmingsplan Buitengebied. Volgens dit plan zijn burgemeester en wethouders bevoegd om toe te staan dat terreinen voor zomerhuizen tot 25 procent worden uitgebreid indien er sprake is van kwaliteitsverbetering. Eldorado had bepleit dat die 25 pro cent naar boven zou moeten worden afgerond, zodat er niet twee maar drie extra zomerhuizen op het terrein konden worden gebouwd. De Alkmaarse bestuursrechter had geoordeeld dat dat een onjuiste re denering was. Het feit dat de ge meente het in het bestemmingsplan opgenomen percentage van 25 pro cent als harde grens hanteert en daarvan niet door een vrijstellings procedure wil afwijken werd door de rechtbank met onredelijk gevonden. Frantzen Advocaten vocht namens Eldorado de uitspraak van de bestuursrechter aan bij de Raad van State, die de uitspraak van de bestuursrechter nu heeft bevestigd. Burgemeester en wethouders kon den na afweging van alle belangen in redelijkheid de gevraagde vrijstelling en bouwvergunning voor een extra zomerhuis weigeren. Het college van b en w ziet in de uitspraak een beves tiging dat het restrictieve beleid ten aanzien van de uitgifte van slaap plaatsen - zoals dat nog onlangs in de beleidsnota Recreatie en Toerisme op Texel is neergelegd - ook in de rechtzaal overeind blijft. Texelse dansgroep Tijdens de folkloremarkt die woens dag op de Groeneplaats wordt ge houden, is er twee keer een optreden van de Texelse dansgroep. Zij treden op voor her raadhuis. Voetbalprogramma Zondag 28 augustus 14.00 uur Koog-AFC'34 2 (beker) Uitslagen Flevo-De Koog 0-5 Met de fietsen op de volgauto's trok ken zaterdag acht wielrenners van Toerclub Taxi 312000 naar Burgh- Haamstede op Schouwen-Duiveland om zondagmorgen om zes uur de 240 kilometer langer terugtocht te aanvaarden. Voor vertrek uit de Zeeuwse plaats spraken zij met wet houder sportzaken en loco-burge meester A. Croné en met de plaatse lijke pers en radio. Namens het gemeentebestuur van Texel overhan digde toerfietser Dirk Haker een mand met Texelse producten. De Zeeuwse loco-burgemeester had voor ieder lid van de groep een T-shirt van Schouwen-Duiveland en een fouragemand voor onderweg. Met een matige noordenwind was de groep na negeneneenhalf uur fietsen ruim op tijd voor de boot. De tocht kwam in de plaats van de toertocht Vaals-Texel die tot voor enkele jaren ieder jaar werd gereden, maar waar voor de animo afnam. Organisator Dirk Haker hoopt dat de interesse na het succes van Burgh-Haamstede- Den Burg weer zal toenemen. 'Het smaakt naar meer', verklaarde hij na afloop. Naast Dirk Haker werd aan de tocht deelgenomen door Ewout Riteco, Leen den Brave. Simon Appel. Rinus Kooger, Gooitzen Kedde en Joop Verstrate. Een special vermelding verdient Renato Simonus, die niet met de volgauto naar Zeeland was vertrokken, maar de tocht op zater dag al in omgekeerde richting had gefietst. De volgauto's werden gere den door Nico Drenth en Maarten Dijker. (Fo<oj-p>*<sir**y VRIJDAG 26 AUGUSTUS 2005 Het college zal de raad voorstellen tijdelijk 250 slaapplaatsen extra beschikbaar te stellen voor kam peren op agrarische erven. Hier door kan de wachtlijst van boeren die op deze manier een graantje van het toerisme willen meepikken in één keer worden weggewerkt. Op dit moment is het voor erf- kamperen beschikbare quotum van 2000 slaapplaatsen bijna helemaal uitgegeven. Er is nu een wachtlijst van 14 aanvragers. Twee daarvan kunnen onder de huidige regeling nog worden geholpen en een derde kan gedeeltelijk zijn zin krijgen. Dan zijn er zes boeren die een geheel nieuw verzoek hebben ingediend en zes die graag willen uitbreiden. In totaal gaat het om 237 slaapplaatsen. Door het toekennen van 250 extra plaatsen kunnen die dus direct wor den geholpen. Het college vindt dat belangrijk omdat de agrarische sec tor het moeilijk heeft en deze bijver dienste dus goed kan gebruiken. Tegelijkertijd wil men dat alleen echte boeren erfkampeerders mogen toe laten. Thans wordt een bedrijf met tien Standaard Bedrijfs Eenheden (SBE's) reeds als 'echt' beschouwd. Dat is zó laag dat een deel van het quotum terecht is gekomen bij 'boe ren' die geen agrariër zijn als hoofd beroep of slechts in zeer geringe mate agrarische gronden bewerken. En dat terwijl de wachtenden wel degelijk boer zijn. De ondergrens ligt echter vast in het bestemmingsplan buitengebied en kan dus niet zomaar worden veranderd. Ook als dat uitein delijk wel is gebeurd, zal er een goede overgangsregeling moeten komen voor 'boeren' die dan buiten de boot vallen, want zij hebben hun vergun ning rechtsgeldig verkregen. Han gende een beslissing hierover kun nen de boeren met een tijdelijke verruiming van het quotum worden geholpen. Als er slaapplaatsen vrijko men door bedrijfsbeëindiging of an dere oorzaken, worden die niet op nieuw worden uitgegeven tot het maximum van 2000 weer is bereikt. De tijdelijke extra ruimte van 250 leidt niet tot overschrijding van het totaal voor Texel beschikbare aantal toeris tische slaapplaatsen. Op dit moment zijn 43.646 slaapplaatsen uitgegeven terwijl het maximum 45.000 is met een uitloop naar 47.000. De extra slaapplaatsen zijn bedoeld voor mensen die boer zijn als hoofd beroep hebben, niet bij hobbyboeren. De 'ideale' doelgroep bestaat uit (kleine) agrariërs die het wat moeilij ker hebben op de agrarische markt, maar die met toeristisch neven inkomen overeind kunnen blijven. Daarnaast realiseert het college zich dat juist deze boeren door de in standhouding van het landschap een bijdrage leveren aan de toenstische aantrekkelijkheid van Texel, zodat het billijk is dat zij in de gelegenheid wor den gesteld van dat toerisme te pro fiteren. Brumr loucff onderzoek 'X"A 33 r verplaatsen m NK springen' ifViC een onafhankelijk onder- iworden ingesteld naar het It :oorgaan van het Nederlands pioenschap Parachute- iete! «n op het vliegveld. Dat vin- ltcivca >iels Belang en de WD. s beide partijen zou onder- 7 moeten worden waarom het 7^- sorging, welke inkomsten het et^ daardoor is misgelopen en hoe wig in de toekomst kan worden mor romen. De partijen pleitten tij- de raadsvergadering voor het |kde'J Koek. Volgens Maria van der 1 ,ans<Fdie namens de WD en Texels ngsprak, heeft het niet doorgaan tó evenement grote economi- igevolgen voor Texel. Het voor- werde niet veel instemming van ndere politieke partijen op. tegenoot CDA zei 'geen mede- te verlenen en ook iks sprak zich meteen tegen Merzoek uit. De PvdA en D66 vonden het beter een andere keer tij dens een commissievergadering over het voorstel te spreken. Het NK Parachutespringen had de afgelopen dagen op Texel moeten plaatsvinden. Naar aanleidingen van de spelende conflicten op het vlieg veld verplaatse de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart het evenement naar vliegveld Teuge bij Apeldoorn. Directe aanleiding was een aangifte die het Paracentrum bij justitie in Alkmaar had gedaan en waarin onder meer de veiligheid op het vliegveld in twijfel was getrokken. Dat viel koud op het dak bij de NV Luchtvaartterrein, omdat de directie van het Paracentrum een paar dagen eerder in een gesprek haar vertrou wen in de veiligheid had uitgespro ken. Het Paracentrum liet daarna weten dat de veiligheidskwestie in middels uit de aangifte was gehaald, maar dat de aangifte zelf bleef be staan. De Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart besloot vervolgens op zoek te gaan naar een andere locatie. Mandelatekenen Monique Dubois start op zaterdag 3 september met acht workshop mandelatekenen voor kinderen. Tekenervaring is niet nodig. Informa tie en aanmelden via tel. 321489. Yogalessen Bij verschillende instanties op Texel kunnen weer yogalessen worden gevólgd. In Yogacentrum Matsyen- dra, Grensweg 9, geeft Monique Dubois zwangerschapsyoga, yoga voor beginners, gevorderden, vrou wen in de overgang, individuele les sen en speciaal voor kinderen. Voor informatie en aanmelding tel. 321489. Yogalessen kunnen ook worden ge volgd in De Aleph, Weverstraat 54 door Arien en Mirjam Erkelens. Elke dag, van ontspannen lessen tot power yoga. De lessen starten op 5 september. van Jan Visser, niet als een doorsnee paard meenemen. En we hopen dat ook Texelaars, die hun paard hier jaarrond kunnen stallen, ons weten te vinden.' Tekst en foto's Gerard Timmerman Familieprogramma in nationaal park Speciaal voor Texelse gezinnen met kinderen van 5 tot en met 12 jaar houdt Duinen van Texel zaterdag 10 september een familieprogramma door het nationaal park. Om 13.30 uur wordt bij het bezoekerscentrum gestart voor een flinke wandeling. Ouders en kinderen zoeken samen naar grote en kleine dieren in de dui nen en in het water en doen opdrach ten waarbij alle zintuigen worden ge bruikt. De excursie eindigt om 16.30 uur. Deelname is gratis, maar het aan tal deelnemers is beperkt. Vooraf aanmelden is daarom noodzakelijk. Dat kan bij EcoMare, tel. 317741 Bridgen Bij dorpshuis De Hof in De Koog wordt niet naar klaverjassers, maar naar nieuwe bridgers gezocht die op donderdagavond een kaartje willen leggen. In het bericht dat dinsdag in deze krant stond, werd abusievelijk over klaverjassers gesproken. De bridgeclub richt zich op mensen die cursussen bridge hebben gevolgd, maar het in de praktijk niet echt aan durven om te spelen. Volgens Veronica van Beek wordt er in De Koog op ontspannen wijze gespeeld en gaat het er met fanatiek aan toe. De club komt elke donderdag van 19.30 tot ongeveer 23.00 uur bijeen. 1 lopmerkelijke recreatieve ont- keling langs de Westerweg, 1,1 r' ar de maatschap Blom-de Graaf des^ hoeve Vrij en Blij een paarden- ision is gestart. Een geheel zeS jiwe stal met zestien ruime irdenboxen, voorzien van alle ikbare extra's die paard en rui- zich kunnen wensen. Degelijk, .l" hoge kwaliteit, sfeervol met dief iechte boerenuitstraling. Zater- zondag van 10.00 tot 17.00 'houdt het bedrijf open huis. Jfe het doen, dan doen we het de? a. Want als we paarden van par- ic^ je-en willen huisvesten, dan moe- nas »sdie markt veroveren. Kwaliteit 8 side doorslag geven." Piet Blom, de Graaf en hun zoon Jan, de on- lemers achter het paarden- Ison, hoefje over paarden mets te er'- tellen. Ze gaan er al dertig jaar lom en verhuren al vele jaren stal- ruimte voor paarden. 'Dus we kennen ook de tekortkomingen als je paarden in een traditionele stal onderbrengt.' Ze wilden voor hun pension geen schuur in de vorm van een blokken doos met een dak erop, zoals je ze tegenwoordig veel in het buiten gebied ziet, maar een stal met uitstra ling. Hiervoor namen ze architect Jan Visser in de arm, die opdracht kreeg om op de plek van de oude ligboxen- stal en schuur een gebouw te ontwer pen dat past in het landschap en toch functioneel is. Wie een bedrijf heeft met een paardenpension waar dage lijks zestien liefhebbers meerdere keren het erf oprijden om de dieren te berijden of te verzorgen, waar aan kamperen bij de boer wordt gedaan, een vakantiehuis wordt verhuurd en waar bovendien een schapenhou derij met 200 ooien wordt gerund, loopt het risico dat de verschillende activiteiten elkaar in de wielen rijden. <racht nar amper klaar wordt paardenpension Vrij en Blij al volop gebruikt. Tevoren is daarom goed nagedacht over de indeling en logistiek, met als resultaat dat aan de voorzijde (aan de kant van de weg) van de paardenstal zestien parkeerplaatsen zijn ge maakt, zodat de huurders van een box niet verder het erf op hoeven. Elders op het bedrijf zijn parkeer plaatsen voor de kampeerders ge maakt. Binnen ademt het paardenpension de sfeer van een boerderij. Bijvoor beeld door de houten spanten, vier solide wagendeuren, uitgevoerd in boerengroen. de geur van hooi en de paardenboxen. De dieren staan niet in gesloten hokken of achter tralies, de boxen zijn aan de bovenzijde ge woon open. Piet Blom: 'Het is socia ler en voorkomt dat de paarden gaan bijten of andere stalondeugden ont wikkelen. Dit geeft rust in de stal en de dieren kunnen een groter deel van de box benutten.' De vloer loopt schuin af naar het midden, waar een rooster uitkomt op de drijfmestkelder. Dat het werkt, blijkt uit het kurkdroge strobed in een stal waar zojuist nog een paard zijn behoefte heeft gedaan. Om te voorkomen dat de verzorgers allerlei spullen heen en weer moeten slepen van de zadelkamer naar het paard, is bij elke box een ruime kast gemaakt, waarin zadel, dekens, laar zen en andere spullen kunnen wor den bewaard. Om het vocht eruit te houden, zit in elke kast een verwarmingselement en om geen wirwar aan verlengsnoeren door de stal te krijgen, heeft elke box een ei gen stopcontact. Omdat het op- en afzadelen en verzorgingsklusjes vaak buiten de box gebeuren, is tussen de boxen een middengang van een me- De paardenstal oogt door de bijzondere uitstraling, ontworpen door het architectenbureau boerenbedrijf. ter of acht aangehouden, die is ge plaveid met gebakken klinkers. 'Dat lijkt erg breed, maar de ruimte zorgt voor rust in de stal, wat erg belang rijk is.' De vele lichtplaten in het dak zorgen ervoor dat daglicht goed kan doordringen. In de stal is ook een speciale wasplaats voor de paarden, een verwarmde kastenkamer waarin voor elk paard nog meer dekens en andere spullen kunnen worden be waard, er is een droogruimte voor dekens, voor elk paard extra opslag ruimte en een speciale poetskamer om het leer in te vetten. Hooi mag naar believen worden gehaald uit de aangrenzende ruwvoerstal, die elk voorjaar opnieuw wordt gevuld door vader en zoon Blom. De verschil lende afdelingen worden gescheiden door robuuste groengeschilderde houten deuren, met echte boeren- klinken en oud-Hollandse naambord jes, accenten die het boerderijgevoel moeten versterken. 'Sfeer is erg be langrijk. Zowel paarden als de men sen moeten zich hier lekker voelen.' Toen Blom zich met zijn plannen bij de gemeente meldde, bestond daar aanvankelijk enige aarzeling. Het be drijf had een agrarische bestemming en dat staat recreatief gebruik niet toe. Maar wethouder Eelman, die verbreding van de landbouw tot be leid heeft verheven, zag de meer waarde van het paardenpension en maakte alsnog de weg vrij. Piet Blom: 'Een landbouwbedrijf voeren is op traditionele wijze voor ons niet haal baar. Met deze nieuwe peiler binnen ons bedrijf spelen we in op de toege nomen vraag naar stallingruimte voor paarden en kunnen we, samen met de overige activiteiten, een levensvat baar bedrijf voeren. Veel gasten op onze camping willen dolgraag hun

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7