Stadsplattegrond zet buurt in vlam (Jroeit "Zwarts Jexels in het harL, Zwaan-kleef-aan voor Texelse senioren Hij moet daar gewoon weg' kollege denkt toch aan handhaving Krimweg Geschil over gebruik aan Nikadel Ondanks lekke band toch kampioen ringsteken Onduidelijkheid over bedrijvenparkeerkaart OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12009 VRIJDAG 2 SEPTEMBER 2005 ,'erschijnt dinsdag en vrijdag (elstandelijk gezien een ramp, Rrkeerstechnisch gevaarlijk, ver- indend en onnodig. Omwonen- fen hebben weinig goede woorden ervoor de stadsplattegrond die nds eind november bij de krui- mgvan De Zes en de Kogerstraat bat. Met name het licht dat de sttegrond 's avonds en 's nachts Straalt, valt verkeerd in de buurt. jtegenwoordigers van de bewo- rs zaten woensdag bij de zwarencommissie om hun bezwa- ntoe te lichten. Tweeëntwintig di rt omwonenden tekenden geza- enl:jk protest aan tegen de lichte uwvergunning die de gemeente in si met terugwerkende kracht voor lbouwwerk verleende. De Texelse dia. exploitant van infopanelen op ld, plaatste de verlichte platte nd vorig jaar november in de ver- derstelling dat er geen vergunning efdete worden aangevraagd, om- het college in 1995 al schriftelijk {Stemming had verleend aan toen Dral Media. Tegelijk met de ^plattegrond aan De Zes werden (soortgelijke informatieborden op Groeneplaats, aan de Elemert, in Parkstraat en de hoek Emmalaan/ gerweg geplaatst. Aan de ene staat de plattegrond van Den gen aan de andere kant reclame 'Texelse bedrijven. Nadat de ob- ■fen waren geplaatst, conclu de gemeente dat op grond de Woningwet toch een lichte vergunning voorde plattegrond Ie Zes nodig was. Omwonenden Kn van de gemeente te horen dat «edening van de vergunning voor ide gelegenheid zou zijn om be ar in te dienen. Ook voor de an- Bplattegronden moest de Texelse pa alsnog een vergunning aan- i de zitting ging het er bij tijd en wijle verhit aan toe en werden ook door aanwezigen vanaf de zijlijn op merkingen gemaakt. De boodschap was duidelijk: weg met dat ding. 'We vinden de plattegrond bij De Zes to taal onnodig', aldus Klaas Smidt. 'Als je als toerist het centrum hebt weten te vinden, heb je echt geen platte grond meer nodig die je meldt dat je in het centrum bent aangekomen.' Smidt riep in herinnering dat burge meester Joke Geldorp een keer een rondje door de Weverstraat maakte en daarbij diverse reclameuitingen die op straat stonden als 'zwerfvuil' bij de winkels inleverde. 'Wel, deze plattegrond is megazwerfvuil die niet eens om 18.00 uur naar binnen gaat, maar de hele nacht blijft branden. En hij levert ook gevaarlijke verkeers situaties op, want automobilisten stoppen midden op de kruising om ernaar te kijken.' Smidt zei het jam mer te vinden dat omwonenden het werk van de gemeente aan het doen zijn. 'Want volgens de Algemene Plaatselijke Verordening hoort de gemeente zorg te dragen voor het uiterlijk aanzien.' Hij zei het als sto rend te hebben ervaren dat de ge meente in eerste instantie had be paald dat het bezwaarschrift eigenlijk niet-ontvankelijk kon worden ver klaard, omdat het een dag te laat zou zijn ingediend. Nadat de omwonen den daarover hadden geprotesteerd, bleek dat de indiening toch wel in orde was. Menno Stam van Tien voor Texel zei het jammer te hebben gevonden dat de vereniging bij de gemeente had den moeten aantonen dat zij wel de gelijk als belanghebbende een be zwaar tegen de stadsplattegrond had ingediend. Anders was waar schijnlijk ook dat bezwaar niet-ont vankelijk verklaard. Hij stelde dat er volgens de vergunning maximaal Lees verder pagina 5 huisvesting van seizoenper- van strandcxploitant Ivonne «maan de Krimweg blijft span gen oproepen. Omwonenden N. Vries en M. Vlaming menen dat ske is van diverse overtredin- "•Hun eis dat de gemeente hier- |en optreedt werd van de hand »ezen, waarna hun advocaat sntzen tegen deze weigering faar maakte. B en w hebben besloten de meeste punten van 'bezwaar ongegrond te verkla- imaar ten aanzien van enkele bere punten zal nader onder- worden ingesteld dat moge- wel tot handhavingsactie zal len. ais is dat de bezwaarschriften- riimissie de grieven van de buurt- 'oners voor een belangrijk deel ferschrijft. Deze commissie meent de situatie aan de Krimweg wel sli]k een aantasting van de omge- 1 betekent, dat Boom zich weinig aan te trekken van het bestem- Dsplan en nalatig is bij het aanvra- 'van vergunningen terwijl het col lar weinig tegen doet. De zaak Wlangdurig terwijl handhaving of sssvolle legalisatie uitblijft. 'college geeft toe dat de proce- zich moeizaam voortslepen. ontkent dat Boom structureel *9 's. Gesteld wordt dat zij in 'stemming met het door de 'teraad bepaalde beleid zelf- '•9 in de huisvesting van 'personeel voorziet. 'Daarbij z'l op allerlei juridische obsta cle deels ook door de kritische 'enden worden opgeworpen'. Aanschrijving «zetook het college vraagtekens sikele recente ontwikkelingen op eptemb betreffende terrein. Zo is een be- behc-'S ^de houten schuur volledig ver- ^d zonder bouwvergunning. krijgt daarom een aanschrij- 9 Mede aan de hand van haar ^daarop moet een besluit wor- 9enomen. Een andere grief be- net feit dat een bestaande ste- ^"Jur die alleen voor agrarische gebruikt zou mogen wor- LUS den, gebruikt wordt voor de opslag van enkele auto's en allerlei materia len. Het college vindt dat echter geen probleem omdat voor dit niet agrari sche gebruik vrijstelling mogelijk is. Elders op Texel is het gewoon en aanvaardbaar dat (voormalige) agra rische gebouwen worden gebruikt voor de opslag van auto's, caravans, e.d. omdat dit gebruik 'het meest doelmatig' is. De buren hadden ook geklaagd dat op het terrein bomen zijn gekapt zon der kapvergunning, maar het college zegt daarvan het bewijs niet te kun nen vinden. Luchtfoto's waren niet duidelijk genoeg om de overtreding te constateren. Het wordt niet uitge sloten dat er bomen zijn gekapt, maar die maakten mogelijk deel uit van een singel of hadden een geringe stam- dikte zodat geen vergunning nodig was. Maar ook als dat wel het geval is geweest, zou die vergunning waar schijnlijk zijn verstrekt zodat het niet zinvol wordt gevonden om achteraf actie te ondernemen. Grondverzet Anders ligt het ten aanzien van de grondverplaatsingen en het opwer pen van enkele wallen, waarbij ook grond van elders is aangevoerd. Ver der is een deel van de oorspronkelijke puinverharding opgebroken en is nieuwe bestrating aangebracht om de grote stenen schuur beter bereik baar te maken. Ivonne Boom heeft inmiddels een schone grond- verklaring overlegd, maar toch vond de bezwaarschriftencommissie een en ander zo ingrijpend dat om kriti sche aandacht werd gevraagd. Het college meent echter dat van overtre ding geen sprake is omdat voor het grondwerk geen aanlegvergunning nodig is, al blijft het huidige gebruik van het terrein strijdig met de agrari sche bestemming. Dat zou geregeld kunnen worden door een bedrijfs- bestemmmg te geven aan het deel van het terrein waarop onder andere de schuur en de toiletaccommodatie staan. Boom krijgt een aanschrijving dat zij de met agrarische activiteiten buiten dit terreingedeelte moet sta ken. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Opmerkelijk uitstapje door bewoners teiten hield. Met rolstoel, boosters, wege een koffiestop werd ingelast en Over wie het meeste opzien baarde, van Zorgcentrum Texel, dat deze duofiets of ander rijdend materieel zelfs nieuwbouwwijk De Mars werd waren de meningen verdeeld, week in het teken van de vakantie hielden de veteranen donderdag een verkend. Op de Sluyscoogh hielden cFoiaGvtmnmmnnMni stond en allerlei spelletjes en activi- rondrit door Den Burg, waarbij halver- ze ook halt bij een familie zwanen Dokter Wagemaker woensdag terug De Dokter Wagemaker komt naar verwachting woensdag terug op Texel. Vandaag (vrijdag) heeft de werf een laatste proefvaart met de nieuwe veerboot gehouden om te controleren of nu alles voor hon derd procent in orde is. De nieuwe boot was twee maanden geleden op Texel voor de officiële doop, maar keerde daarna terug naar Vlissingen om definitief te worden afgebouwd. Tijdens die werkzaam heden bleek dat de krukas van één van de vier dieselgeneratoren moest Een huzarenstukje afgelopen woensdag tijdens de finale van het ringsteken in Den Burg, waar het rijtuig van kampioenskandidaten Anna Sprenkeling en José de Graaf een lekke band kreeg en ze toch nog voldoende punten haalden om de Jan Agterbokaal in ontvangst te kunnen nemen. Een week later dan gepland streden vijftien deelnemers om de dagprijs. Eerste (na barrage) werden Frans en Emmy Bakker met 21 punten. In de eerste omloop steken ze acht punten bij elkaar. Als tweede eindigde het duo De Graaf-Sprenkeling. Dat ze een lekke band kregen, was voor hen geen reden om op te geven. Terwijl de steekster op de wagen bleef zitten, stapten de groom en koetsier uit om het gewicht op de wielen te vermin derden en renden met de pony mee. worden vervangen, waardoor het lan ger zou duren voordat de boot terug kon. De krukas was beschadigd geraakt doordat er metaaldeeltjes in het smeeroliesysteem terecht waren ge komen. De deeltjes waren afkomstig van een lager van de drijfstang. Dat euvel is inmiddels verholpen. Bij een proefvaart die begin deze week werd gehouden, deden zich echter nog problemen met de stoterstang van de gerepareerde dieselgenerator voor. Volgens directeur Rob Wortel was die niet goed gemonteerd. 'Maar dat was een kleine onvolkomenheid.' Wortel sprak gisteren de verwachting uit dat de proefvaart van vandaag wel goed zou verlopen. Als alles meezit, vindt Extra handicap was dat ze ook nog aan de snelheidseis moesten vol doen. wat lukte. Tijdens de laatste ronde was het euvel aan de wagen verholpen en zaten de dames weer in de wagen en regen voldoende ringen aan de speer om het kampioenschap veilig te stellen. Derde in de strijd om de dagprijs werden Frits en Jenny Witte. De vierde plaats was voor Jan Schaap en Tineke Spigt. In het klassement ging de tweede pnjs naar Martin Witte en Kim Kooger. De derde plaats was, na barrage, voor Rianne Broekman en de combinatie Jan Schaap. Rianne Broekman en Noortje Duin eindigden als derde. Publiekslieveling was de ezelin Sofie van koetsier mevrouw Hartman en steekster Audrey van Kouwenhoven, die deze ereplaats deelde met het vierspan van Frans en Emmy Bakker. De Texelse publieksprijs, waarbij de maandag op het hoofdkantoor van Damen Shipyard in Gorcum de over dracht van de boot aan TESO plaats Volgens planning begint dinsdag 13 september een trainingsperiode van zes weken, waarin de zes vaar- ploegen elk een week lang met de nieuwe boot oefenen. Bedoeling is dat het schip telkens aan het eind van die trainmgsweken voor overtochten wordt ingezet. In december gaat de Dokter Wagemaker nog een keer weg. Volgens Wortel worden er dan roetfilters op de schoorstenen ge plaatst. 'Er komt naar onze zin nog teveel rook uit. Minder dan bij de Molengat, maar nog teveel.' punten die in alle dorpen werden behaald zijn opgeteld, ging naar Rianne Broekman en Noortje Duin. Tweede in dit klassement waren Jan Schaap en Alma Stendert en derde Jan en Karen Keijer. De organisatie kijkt terug op een buitengewoon seizoen, waarin aan vankelijk de noodklok werd geluid wegens te magere deelname, maar waarin het uiteindelijk allemaal goed kwam. Verder ging de editie in Oude- schild niet door, wegens werkzaam heden aan de riolering en werden De Cocksdorp en Den Burg uitgesteld wegens slecht weer. Maar uitgangs punt is dat het ringsteken volgend jaar een vervolg krijgt, in Den Burg wellicht op een zondagavond, als het sluitstuk van de koopzondag. Deze optie moet intern nog wel worden besproken. Visman bovenaan lijst D66 in 2006 Frans Visman is tijdens de leden vergadering van D66 op Texel geko zen als lijsttrekker voor de gemeenteraadsverkiezingen van 2006. De volgorde van de kandida ten die als twee tot en met vijf op de lijst komen, wordt begin oktober be kendgemaakt. Hierover wordt in sep tember gestemd. Vaste kracht voor Gebiedscommissie De raadscommissie Grondgebied spreekt zich maandagavond uit over het voorstel van het college om extra geld uit te trekken voor het aanstel len van een full time kracht op HBO- niveau voor de Gebiedscommissie Cultuurland van Texel. De functiona ris zal ondersteuning geven aan de stuurgroep, projectgroep en even tueel de werkgroepen. -Aanvankelijk gaat het om een tijde lijke kracht die via een uitzendbureau wordt aangetrokken. Er wordt reke ning gehouden met een salarispost van €52.000, - die door gemeente, provincie en hoogheemraadschap gezamenlijk wordt betaald, elk voor één derde. Aanstelling van de mede werker vloeit voort uit de onlangs door de partners overeengekomen herziening van de organisatiestruc tuur van de Gebiedscommissie. De man of vrouw krijgt een werkplek in het raadhuis. Uit Actief Met ingang van vandaag is de pagina Uit Actief weer terug in de Texelse Courant. Voorzien van een nieuwe uitstraling staat dit overzicht van activiteiten elke vrijdag op pagina 2. voortaan de vaste plek van de (excursie)- agenda. Een overzicht van de kerkdiensten, de rubnek Hulpver lening, Medische Zorg, Radio Texel, het colofon en andere servicerubrieken staan op de voorlaatste pagina van de krant. Subsidie voor kleedkamers ZDH Als de gemeenteraad op 15 no vember akkoord gaat, kan ZDH in Den Hoorn rekenen op een ge- meentelijke.subsidie van maximaal €30.667,- voor de nieuw- en ver bouw van de kleedkamers. Het bedrag is een derde van de totale kosten van €92.000,-. Voor de voor dit jaar beschikbare subsidiepot betekent het een aderla ting. want daarin zit nu nog maar €1.870, -. Als nog meer verzoeken om investenngssubsidie binnenko men, zullen die naar het volgende jaar worden doorgeschoven. Het college gunt de subsidie echter van harte, overwegende dat ZDH een actieve vereniging is die zich met alleen be zig houdt met voetbal maar ook met gymnastiek, het uitgeven van dorps krant De Hoornder. zomerse cross lopen en de jaarlijkse Landbouwdag. De vereniging draagt dus duidelijk bij aan de leefbaarheid van het dorp. Bovendien zijn nieuwe kleedkamers onmisbaar omdat de huidige accom modatie niet meer van deze tijd is, onder andere omdat niet wordt vol daan aan nieuwe regelgeving op het gebied brandveiligheid en legionellapreventie. NK tijdrijden Bij de haven van Oudeschild gaat zaterdag om 13.00 uur het achttiende open Nederlands kampioenschap tijdrijden voor vrije renners van start. De wedstrijd wordt verreden over een parcours van 41 kilometer. Voor het eerst heeft het organiserende Wieler- comité de inschrijving voortijdig moe ten sluiten omdat het maximum aan tal van 160 aanmeldingen was bereikt. Het NK Tijdrijden wordt om 12.30 uur voorafgegaan door een tijdrit voor de jeugd van de wielervereniging Texel, die een af stand van 10 km afleggen. Pagina 3 m Zandsuppletie Aannemingsbedrijf Van Oord Neder land BV uit Gorcum begint over on geveer twee weken met de extra zandsuppletie op het strand bij paal 9. De aannemer is recent begonnen met het aanbrengen van de eerste attributen. Zo is onder meer de zink eraanleiding gelegd waarmee het zand aan land wordt gebracht. Pagina 5 stond dat ze zich ook met de bedrijvenparkeerkaart aan een tijds limiet bij de Lidl zouden moeten hou den. Dat leidde tot de nodige veront waardiging, want in een begelei dende brief die ze eerder (eind juni) bij de overhandiging van de bedrijvenparkeerkaart hadden gekre gen, stond dat alleen een tijds beperking in de binnenring van Den Burg gold. Nadat ze zich hadden beklaagd, bood het college De Boer aan de bedrijvenkaart weer in te nemen en het geld terug te geven, maar de twee besloten het op een bezwaren procedure aan te laten komen. Ze willen op die manier helderheid krij gen over het gebruik van de bedrijvenparkeerkaart. 'Het later als nog opleggen van een beperking is in strijd met het rechtsbeginsel', al dus De Boer. 'Uit de brief die we van Lees verder pagina 5 Ze dachten de mogelijkheid te hebben om hun auto voortaan zon der tijdslimiet op het kleine par keerterrein aan de Nikadel bij de Lidl te kunnen parkeren. Joke en Cor de Boer van assurantiekantoor De Boer Bemiddeling in De Koog hadden er een paar maanden ge leden speciaal hun particuliere parkeerkaart voor ingewisseld voor een duurdere bedrijven parkeerkaart, zodat ze niet meer aan de limiet van maximaal een half (sinds kort een uur) gebonden zouden zijn. De werkelijkheid pakte anders uit. Woensdag zaten Cor en Joke de Boer en de gemeente om tafel bij de Bezwarencommissie om een me ningsverschil over de kaart uit te vechten. Korte tijd nadat De Boer de nieuwe kaart had ontvan- e te hollen, haaide de 9en-was er namelijk een brief van de gemeente op de mat gevallen waarin

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1