HEMA TB houdt vast aan lulppost Emmalaan Cjrocn ThwartsJexels m het harL, Vat aur 3ouw kan voor €1.160.000,-' Zwemmer Peter Haker volbrengt huzarenstukje erde fase reconstructie Vliegveld Texel gestart Hagenpreek bij jubileum verblijf Bloem en Bos MlATTEmUb BJHtTIN VLAM Nieuws van de provincie bATPMC VCCL LICHT 2£0 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Belang houdt vast aan haar rn om de nieuwe hulpver- jspost aan de Emmalaan in van aan de Pontweg te bou- »fl. Volgens de partij hoeft een post op die plek niet meer ji £1.160.000,- te kosten. Dat zou jinen worden gedekt uit een op- rengst van €1.400.000,- dat de üneente vangt als de locatie jercoogh aan de Pontweg alleen sor woningbouw wordt gebruikt, lp die manier zou financieel ook vrijgemaakt kunnen wor- Isn voor één schoolgebouw voor lOSG. staat in een plan dat Texels Be- (TB) woensdagavond aan de wil brengen in de raads- ie Welzijn. Tijdens die verga- praten de politieke partijen een onderzoek dat burgemees- ienwethouders op verzoek van TB verricht naar de mogelijkheid de hulppost te bouwen aan de malaan op de plaats waar de omalige LTS is gehuisvest. De van het onderzoek luidt 1 samengevat dat bouw aan de malaan mogelijk is, maar voor de leente vooral (financiële) nadelen evert. Burgemeester en wethou- svragen de politieke partijen hun s jaar gemaakte keuze voor de r#eg te herbevestigen. TB is het net het college eens. aartij pleit voor de bouw van een srmaar functioneel gebouw' aan immalaan waarin de brandweer ■ambulancedienst kunnen wor den gehuisvest. 'En sober behoeft niet per sé fraai te zijn', aldus het plan. De partij gaat uit van een gebouw met een oppervlakte van duizend vier kante meter en een bestrating van tweeduizend vierkante meter. Vol gens een rekenmethode van Elsevier ('taxatie bouwkosten bedrijf spanden') die werd gehanteerd, zou dat in totaal €860.000,- aan bouw kosten opleveren. Elsevier's reken methode gaat uit van €740,- of €100,- per kubieke meter voor een brandweerkazerne die voorzien is van de gestelde faciliteiten. Voor de bestrating wordt uitgegaan van €60,- per vierkante meter. Met de grond- kosten is volgens TB een bedrag van €300.000,- (€100,- per vierkante me ter) gemoeid. Volgens de partij kunnen die kosten worden gedekt uit de grond exploitatie van de Eijercoogh. Het krediet van €3.474.050,- dat de raad in april beschikbaar stelde voor bouw van het brandweer- en ambulance gedeelte van de post aan de Pont weg zou dan volgens TB volledig aan de ÖSG kunnen worden besteed, zodat er wel genoeg geld is om scho lengemeenschap in één gebouw aan de Haffelderweg onder te brengen. Die kosten zijn beraamd op ruim tien miljoen euro. Volgens TB hoeft er dan ook niet meer te worden 'gegoo cheld' met rentepercentages die la ger zijn dan de rentepercentage die de gemeente normaliter voor haar afschnjving hanteert. 'We moeten niet Lees verder pagina 5 Na zijn zwemtocht van Komwerderzand naar Dijkmanshuizen, estafettezwemmers, die tocht gezamenlijk volbrachten. 32 kilometer, wordt Peter Haker begroet door zijn vader. Op de achtergrond enkele v. wBi ïc J - stèren zijn medewerkers van ondbedrijf De Vries van de Wiel start met de derde en laatste van de reconstructie van agveld Texel. Nadat in de eer- 5 de lange en korte lan- '3sbaan onder handen werd ge- *sn, gaat nu de taxibaan op de 'cp. De reconstructie werd en- jaren geleden noodzakelijk «dat het vliegveld bij overvloe- regenval snel onder water W, doordat het hemelwater niet dgenoeg in de bodem kon zak- Gedeputeerde Hen de Boer 'in 2003 het startsein tot de in- ipende reconstructie, waarbij de 3inage werd vervangen en die igeveer een miljoen euro kost. taxibaan bevindt zich pal voor het ikantoor. Afgelopen week werd jras voor de toren van de Verkeersleiding doodgespoten, vandaag de sleuven in de konden worden gefreesd voor •^nage. Die wordt vervolgens Wekt met een lavalaag: lava- S» vermengd met compost, Moor de ondergrond poreus iX maar niet aan draagkracht ~">t. Op de lavalaag komt aarde *°P weer gras wordt ingezaaid. ;na hevige regenval kunnen be tonde vliegtuigen straks zonder kernen naar de startbaan taxiën, Verveel schade aan het veld aan X"en. Ook de meest gebruikte 5= landingsbaan heeft een lava- tergrond. ^tsde planning kan het gras half Wmber worden ingezaaid, Ma het nog ongeveer een jaar zal ^voordat dit deel van het vlieg veld weer in gebruik kan worden ge nomen. Onoverkomelijke problemen geeft dat volgens assistent-haven meester Mike de Bruijn niet. 'De af stand tot de baan is redelijk groot, zodat we de toestellen in langere rijen kunnen opstellen.' Peter Haker kan een lange neus trekken naar de organisatie van het NK langeafstandzwemmen dat hem uitsloot van deelname aan een wedstrijd over het IJsselmeer. Zondag volbracht de Texelaar de tocht van het Friese Komwer derzand naar Texel, een afstand van 32 kilometer in vijf uur en elf minuten. Een ongekende prestatie, over een afstand die voor zover be kend in Nederland nog niet zwem mend is afgelegd. Eigenlijk zou Haker zaterdag gaan zwemmen, maar harde wind en hoge golven gooiden roet in het eten. Sa men met negen Texelse marathon zwemmers die met hem op zouden zwemmen, stond hij zaterdag ochtend ingevet en wel klaar op de Afsluitdijk, om in zee te duiken, toen ze bericht kregen vanaf Texel dat het door de hoge zeegang voor de volg- Klaas Eissen in de volgboot van Gert Jan Betsema mee. Maar bij een watertemperatuur van 19 graden Celsius hoefde Eissen niet in actie te boten onverantwoord was om uit te komen. Ook niet toen de 'man met de varen. Een teleurstelling, die zondag echter ruimschoots werd goedge maakt. 'Ideale omstandigheden, echt uitgelezen weer', omschreven Haker en de andere zwemmers de omstan digheden. Een matige wind, precies uit de goede hoek, zorgde ervoor dat de zwemmers de wind in de rug had den en met de stroming mee in een redelijk kalme zee naar Texel konden zwemmen. Even na elf uur, toen de hamer' zich na drie uur zwemmen manifesteerde. 'Je komt die vent al tijd tegen. Armen en benen, alles bëgon zeer te doen. Ik dacht nog: als het zo verder moet. Maar het ver dween weer.' Haker kreeg elk half uur voedsel en drinken aangereikt vanuit de volgboot, die werd bemand door schipper Piet-Jan Kooger en coach Marco Witte. Na een uur varen leek het noodlot toe te slaan, toen de bui- ebstroom ging lopen, doken Haker tenboordmotor van Kooger het be en Maarten Dijker in zee om aan de tocht-der-tochten te beginnen. Zekerheidshalve voer ook huisarts gaf. Via de GSM werd contact ge zocht met Texel, waarna Ben Schaatsenberg en Bertus Bos spoor slags koers naar Korwerderzand zet ten om Kooger met succes van een nieuwe buitenboordmotor te voor zien. Afgezien van deze kleine hapering verliep de tocht volgens Haker vlekkeloos en kon hij tegen half vijf voet aan land zetten op het surfstrandje bij Dijkmanshuizen. Niet zoals menigeen had verwacht volko men uitgeteld, maar ogenschijnlijk nog fris nam hij bloemen en andere huldeblijken in ontvangst van het comité dat hem stond op te wachten. Aan zijn zijde de estafetteploeg, die bestond uit Maarten Dijker, Lucie Burgman, Edwing Wiering, Gerrit Jan Betsema, Jolanda van Stnen, Ria van Strien. Simone de Wit, Jeroen Stapersma en Edwin Zwaneveld. Bij het groepsverblijf Bloem en Bos aan het Gerritslanderdijkje werd zondag een doopsgezinde dienst in de open lucht gehouden. De dienst was aangekondigd als hagenpreek, refererend aan de hervorming toen de protestanten hun erediensten aanvankelijk hei melijk moesten houden, letterlijk achter een haag. De openluchtdienst werd gehouden ter gelegenheid van het feit dat het groepsverblijf veertig jaar geleden werd gesticht. Het was destijds een initiatief van de doopsgezinde vredesgroep die er jarenlang zomer kampen heeft gehouden. Die kam pen waren onder andere bedoeld om de motivatie en saamhorigheid van aanstaande dienstweigeraars te beorderen. Doopsgezinde jongeren, onder wie mennonieten uit Amerika, werkten destijds daadwerkelijk mee aan de bouw, onder regie van aanne mer Maarten Koorn. Met het ophef fen van de dienstplicht in 1985 ver viel de noodzaak van de zomer kampen. Ook door de ontkerkelijking had het weinig zin meer om een ver blijf voor uitsluitend doopsgezinden te exploiteren en werd Bloem en Bos een groepsverblijf waar iedereen te recht kan. Toch bestaat ook nu nog een naar verhouding groot deel van de gasten (ongeveer twintig procent) uit mensen met een doopsgezinde achtergrond en koestert de stichting Bloem en Bos (vroeger Stichting Kampeerschuur Texel) de kerkelijke wortels en de band met de plaatse lijke doopsgezinde gemeente. Dat bleek duidelijk bij de viering van zon dag, waarbij veel mensen van de Texelse kerkelijke gemeente, andere Texelse relaties en overkantse gasten aanwezig waren. Een van de gasten was de 89-jarige An Breeuwer- Nieboer die met haar man Eef het huis zeven jaar heeft beheerd. Bloem en Bos valt onder een koepel van zeven doopsgezinde 'broeder schaphuizen' waaraan een speciale predikant is verbonden. Momenteel is dat ds. Marion Bruggen, die leiding Verder was er een lunch, gelegenheid gaf aan de openluchtdienst van zon- om mee te doen aan een fietstocht en dag. Zij gaf in haar preek onder meer kon er worden gekeken naar diverse aan dat veertig een bijbels getal is, en noemde wijlen Henk Koopman als man die nauw betrokken is geweest bij de 'commercialisering'. Bij de modernisering en uitbreiding van het verblijf is de doopsgezinde gemeente ook financieel betrokken geweest. Visman liet blijken dat die gemeente ook in de toekomst hulpvaardig wil zijn als er iets bijzonders moet gebeu- verwees naar de veertig jaar dat de Israëlieten op weg waren naar het Beloofde Land, de veertigdaagse zondvloed en de veertig dagen die Jezus vastend in de woestijn door bracht. Voorafgaand gaven sprekers hun vi sie op heden en verleden van het groepsverblijf, onder wie Jan llja uit Pijze, voorzitter van de stichting Bloem en Bos. Voorzitter Frans Vis man van de Doopsgezinde kerken raad stelde vast dat de stichting tij dig de bakens heeft verzet en Bos bloemen Het geriefelijke en door zijn in richting voor veelzijdig gebruik geschikte Bloem en Bos staat prominent in het rijtje van Texelse groepsverblijven. De landelijk klinkende naam heeft echter wel eens misverstanden opgeroe pen. Ooit klopten mensen uit Duitsland aan, die meenden dat het een verkooppunt van snij bloemen was en graag een 'bos bloemen' wilden hebben. geschriften en foto's die betrekking hadden op het verleden van Bloem en Bos. De organisatoren hadden geprobeerd mensen die destijds aan de wieg van de 'kampeerschuur' hebben gestaan naar de herdenking te halen zodat het een soort reünie zou worden, maar in verband met leeftijd en afstand hadden slechts enkelen daar gehoor aan gegeven, zodat het een overwegend Texelse aangelegenheid werd. Verzoek subsidie TVL om zitjes ruim jaar onderweg 'Hoe kan het dat een verzoek om subsidie dertien maanden onder weg is en de bankjes waarvoor het geld is bestemd er al lang staan?' De irritatie van Arthur Oosterbaan (GroenLinks) over de manier waarop de gemeente een verzoek van TVL voor een bijdrage van zit jes langs de waddendijk heeft af- Lees verder pagina 5 NK tijdrijden Texel heeft zaterdag de reputatie van 'fietseiland bij uitstek' eer aangedaan. 144 wielrenners verschenen aan de start van het Nederlands kampioen schap tijdrijden voor vrije renners. Ze hadden te maken met een lastige wind, die met kracht 4 tot 5 uit het noord-noordoosten kwam. Bij de se nioren prolongeerde Marcel de Ko ning zijn kampioenschap, snelste Texelaar was Robbert Boersen. Pagina 7 Schapenfokdag De Schapenfokdag in Den Burg was gisterochtend amper begonnen of de eerste verrassing deed zich al voor. De kampioen bij de oudere rammen van vorig jaar kreeg in de eerste keu ring niet meer dan het predikaat 1E en was daarmee uitgesloten van de kampioenskeuringen, die 's middags werden gehouden. Jammer voor de eigenaar, de 79-jarige Piet Verberne, die door ziekte ontbrak, vonden zijn collega-fokkers. De meesten consta teerden echter tevreden dat ook de juryleden een voorkeur beginnen te vertonen voor grotere dieren. Pagina 9 Raad hikt aan tegen kosten subsidiejager Het aannemen van een externe projectleider voor de zogeheten Gebiedscommissie Texel, heeft gisteravond voor veel commotie gezorgd. 'Ik hoor op straat steeds dat er veel te veel ambtenaren zijn en dan nu dit weer', weigerde Arthur Oosterbaan (GL) gistera vond een toezegging te doen. De nieuwe kracht die de gemeente op het oog heeft moet de in het slop geraakte Gebiedscommissie uit de problemen halen. Weliswaar had deze bestuurlijke overleggroep voor natuur, milieu, water, recreatie, land bouw en landschap nu zo'n €4 mil joen aan subsidies bij elkaar geharkt, dat kan veel meer worden als een professionele kracht wordt inge huurd. Aan deze gouden bergen die wethouder Eelman de raad in het vooruitzicht* stelde, hangt wel een prijskaartje. Zo'n man of vrouw inhu ren bij een uitzendbureau kost ergens tussen de €89.370,- tot €128.100,- per jaar. Weliswaar betalen ook het hoogheemraadschap en de provincie daar aan mee, het vergt van de ge meente toch een flink extra krediet. 'U moet dat geld maar uit de eigen organisatie halen', had Jan Koolhof (CDA) er geen cent extra voor over. Volgens Joop Groeskamp is dat niet zo makkelijk. 'Je kunt niet zomaar links een ambtenaar weghalen en die rechts neerzetten', doelde hij op de benodigde vaardigheden. Bij de ove rige fracties waren de meningen ver deeld. Het belang van een gekwalifi ceerde subsidiejager wordt wel ingezien, maar men hikt aan tegen de kosten. De raad neemt binnenkort een beslissing. Kom voor informatie vanavond tussen 19.00 - 21.00 uur langs! 3 Haffelderweg 90A. Den Burg Voor particulieren en bedriiven 4 Wel eens in Welgelegen geweest? VVin een waterfietstocht! et ,VAo^a De openluchtdienst op het terrein van het groepsverblijf. Kijk in deze krant! TEXELSES®COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. DINSDAG 6 SEPTEMBER 2005

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1