Bij deze omstandigheden het maximaal haalbare' 1 fclte HS Stabilisatie vervoer en afname winst TESO .TEXELSE COURANT ....EN N0D 15 HET RFGELOPEN MET DIE ON-ZlNll Paint it black f T/tes MWvaVv,/ Texelaars willen in 1974 meer zelfbestuur VRIJDAG 9 SEPTEMBER 2005 Stabilisatie van het vervoerde vo- Ijme in 2004 en hogere kosten ebben er voor gezorgd dat de ettowinst van TESO vorig jaar is edaald van €6,2 miljoen naar €2,3 tjoen. In juni en augustus daalde [tvervoer van niet-Texelse auto's met veertien en negen pro- ent. De oorzaken worden gezocht idelate start van de vakanties en et verschil in weertype in 2003 en 304. her het geheel genomen steeg het jertuigenvervoer met één procent 1.117.957. De categorie perso- enauto's steeg met 1,4 procent, aarbij de groei vooral werd veroor- aktdoor auto's met Texelse kente- ns (3,5 procent). Het aantal niet- jelse personenauto's steeg slechts procent, wat bevestigt dat i toeristisch bezoek in 2004 is ge- igneerd, met name het verblijfs- ensme. Het aantal vervoerde cara- rssteeg licht met 0,7 procent. Een erkelijke teruggang is te zien bij 3 fiets- en personenvervoer. Er tfden negen procent minder fietsen srgezet, met als uitschieters juni en jgustus (23 en 16 procent). Het per- itenvervoer daalde met 1,9 procent :3 267.044. Maar gezien de terug rende economie en de vergelijking A de prachtige zomer van 2003 ncludeert TESO dat de vervoers- èrs niet teleurstellend zijn ge- sst. 'Een stabilisatie van het ver- lijkt onder deze omstandigheden r maximaal haalbaar resultaat', ludeert Rob Wortel. Het aantal erde voertuigen beweegt zich in igetermijnprognose nog steeds .aide maximale verwachting, het isonenvervoer volgt de gemid- t3s verwachting. waardering voor de veerdienst itomhoog. De jaarlijkse kwaliteits- mtor, uitgevoerd door een onaf- Éelijk bureau, geeft aan dat het jportcijfer is gestegen van een 7,5 reen 7,6. Op veel onderdelen sït de veerdienst beter, minder te- iden zijn de reizigers over de leersituatie in Den Helder, waarop III m Rob Wortel bij de aankomst van de Dokter Wagemaker op Texel. Foto Ben xc~ -g BtifooN Gots oa-og-lcor Zondagsschool VERVOLG VAN PAGINA 1 De Molengat ligt sinds deze week tijdelijk in de NlOZ-haven. TESO maar beperkt invloed heeft en verbeteringen een kwestie van lange adem zijn. De waardering voor de prijs/kwaliteitsverhouding is duidelijk verbeterd, wat waarschijnlijk te ma ken heeft met de in juli 2004 doorge voerde tariefsverlaging van gemid deld tien procent. Tijdens 14.536 af vaarten, ruim 100 meer dan in 2004, steeg de bezettingsgraad van 34,9 naar 36 procent. Tien afvaarten kon- :'i iet voersprogiiose m mm vs. de werkelijke ontwikkeling Knonen 1999 2O0O 2001 2002 2003 2004 200$ 2006 2007 2000 2009 ja VERVOLG VAN PAGINA 1 «n gebouw OSG In dat voorstel had het college gegeven geen financiële moge- telen voor één locatie te zien. [kans dat de raad alsnog voor twee «uwen zou kiezen, is uiterst klein, gisteravond gaven alle politieke aan dat scholengemeen de in één gebouw moet komen. ranMerketbach (CDA) maakte de flekening dat het met tot las- «rcwaring mag leiden. 'Als dat 120 is, geven we graag onze steun ten gebouw en als dat wel zo is, n we voor twee mooie gebou- Ene Hercules (PvdA) stelde 'ook wat geld vrij te maken voor uit gelden die het college 'deherinrichting van de Groene- its in gedachten heeft. Piet tóaart (Texels Belang) toonde moeite met het voorstel van man om de negen ton uit de aan- Bouwfonds in de school te tysn. Volgens hem worden er dan ^nieuwe investeringen gedaan, "iTexels Belang de 2,4 miljoen uit Bouwfonds liever als appeltje 'dorst in nog moeilijke financiële 01 bewaart Texels Belang ziet lie- tehet krediet voorde gezamen- tolpverleningspost (PHH-ge- naar de OSG gaat en dat de torlenmgspost aan de Emma- wordt gebouwd uit het geld dat teneente verdient (€1.400.000,-) ■«locatie Eijercoogh volledig voor 'ngbouw wordt benut. Rector de Vries toonde zich positief na ®9adenng. 'Het plan van Visman ^len ik heb er vertrouwen in dat "■te de besluitvorming in de ge- beraad goed komt.' Volgens De s_'s het mogelijk om bij de start te schooljaar in 2007 in het ver- ""Je gebouw te kunnen zitten, 'deconcentratie op één plaats er tijdens de bouw ook geen _r9en tijdelijk naar Den Helder. was tijdens eerdere plannen sprake van. Texelse yurt roept vragen op Het is geen tent, geen stacaravan, maar wat is het dan wel? De raads commissie Grondgebied werd het maandagavond niet eens over wat de Texelse yurt nu precies is. Ook het college is er nog niet uit en heeft een aanvraag van Piet Laan voor het plaatsen van meer yurts afgewezen. Inspreker Menno Stam liet er geen twijfel over bestaan. Wijzend op de omvang van 50 vierkante meter, de kachel, een douche en andere voor zieningen zag hij deze variant op een mongoolse tent als een stacaravan, waarbij hij zich afvroeg hoe het met de afvoer van vuil water is gesteld. Probleem is dat op boerenerven geen stacaravans mogen staan, wat bete kent dat de yurt, die nu bij wijze van proef bij Jaap Dros staat, er in de toe den niet worden uitgevoerd, als ge volg van technische storingen op de ms 'Molengat'. 625 afvaarten waren vertraagd, met een gemiddelde van 8 minuten. Spoedeisend zieken- vervoer was in 123 gevallen de oor zaak, de overige vertragingen waren te wijten aan werkzaamheden in ver band met aanpassing van de voer tuigloketten in Den Helder. Het aan tal spoedeisende ziekenreizen daalde van 74 naar 68. Het aantal wachtende voertuigen steeg met één procent tot 110.000. Over het algemeen beperk ten de wachttijden zich tot anderhalf a twee uur, een enkele keer drie uur. Het nieuwe opstelterrein op 't Horntje zorgde ervoor dat wachtenden min der van het fietspad gebruik hoeven te maken. Maar bij grote nattigheid is er een probleem, omdat het terrein onvoldoende is gedraineerd, een si tuatie die zal worden verbeterd. Het aantal auto's dat met voorrang werd vervoerd steeg met twee procent tot 228.430. komst niet mag staan. Maar volgens wethouder Nel Eelman had de raad in een eerdere discussie aangegeven dat het een tent is, wat de commis sie overigens tegensprak. 'We heb ben er geen benaming en geen be stemming voor', corrigeerde de wethouder. 'De proef is mislukt', con cludeerde Alfed Schaatsenberg. Maar de PvdA'er kreeg geen bijval. 'Het is een nieuwe toeristische ont wikkeling en we hebben met z'n allen afgesproken dat daar wel ruimte voor moet zijn', aldus Maria van der Spek. Uitkomst van de discussie was dat als de gemeente openstaat voor een nieuw product, dit wel moet worden gereguleerd. Afgesproken werd de proef na het seizoen te evalueren en zaken als de brandveiligheid en de waterafvoer te onderzoeken, waarna wordt gekeken of de yurt perspectief biedt voor Texel en in welke catego rie verblijfsmiddelen deze moet wor den ondergebracht. Controle kolken en tuinwallen naar De Lieuw De uitvoering van de zogeheten ROL/RAL-regeling, het systeem van beheersvergoedingen voor tuinwallen en kolken, komt in han den van de Natuur- en Land schapsvereniging De Lieuw. Daarmee wordt uitvoering gegeven aan een opdracht van die strekking in het natuur- en landschaps beleidsplan. De overdracht kost de gemeente in principe geen geld. De Lieuw liet bij monde van Dick Drijver weten dat de overdracht goed past bij de vereniging, die nu al veel natuurbeheer verzorgt, de gelden verdeelt onder de boeren en als zo danig veel contacten heeft in de agra rische wereld. De raadsfracties gaan akkoord, mits de gemeente als eind verantwoordelijke de controle houdt. Opmerkelijk is dat het uurtarief dat De Lieuw hanteert voor de veld- medewerker met €35.- aanzienlijk lager is dat de €57,- die een gemeen telijke controleambtenaar per uur kost. Per jaar staat voor het nalopen van de tuinwallen en kolken en bijko mende werkzaamheden 200 uur, al is daar voor de overgangsjaren wat extra tijd voor nodig. Een evaluatie van de ROL/RAL regeling wordt bin nenkort ter visie gelegd. Dijkstra wint maandwedstrijd Jaqueline Dijkstra heeft zondag op de Texelse golfbaan de maandwedstrijd van september gewonnen. Zij kwam uit in categorie 1 (golfers met een handicap van 1 tot 18) en won met 68 slagen. Tweede werd Petra Keyser (72), derde Piet Schuijl uit De Koog (75). Ook in de andere categorieën werden hoge scores behaald. In categorie 2 (18.1 tot 26,4) werd Margreet de Graaf eerste met 41 stableford- punten. Tweede werd Elly Boorsma (40), derde Kevin van Zuilekom (40). Albert van der Beesen werd met 31 stablefordpunten eerste in categorie 3. Tweede werd hier Irene van der Beesen (30), derde Jos van der Werf (29). Ook voor de doopsgezinde zondags school is de vakantie weer voorbij. Alle kinderen van 4 tot ongeveer 12 jaar zijn vanaf 10.00 uur welkom in het jeugdhonk bij de kerk in de Kogerstraat in Den Burg. Voor meer informatie: te. 312692. VERVOLG VAN PAGINA 1 Duin en Tebo kleine aannemer met meer dan vijf tien medewerkers moet je voldoen aan allerlei wettelijke eisen. Dat kost enorm veel tijd en energie. De overheadkosten worden naar ver houding veel te groot en zijn een enorme last voor mijn bedrijf gewor den. Ik stond voorde keus: of kleiner worden of groeien. Kleiner worden ging met meer, groter groeien zou be tekenen dat ik - terwijl ik ook nu al dag en nacht bezig ben - nog meer tijd in mijn bedrijf zou moeten steken.' Gesprekken met Duin Bouwbedrijf namen een paar weken voor de bouwvak serieuze vormen aan. Buijsman: 'Ook bij ons geldt dat we steeds meer strijd moeten voeren om dezelfde euro te verdienen. Daar komt bij dat we op Texel al snel el- kaars concurrent zijn. Adrie en ik kwamen elkaar bij de aanbe stedingen regelmatig tegen. In het kleinere werk is dat met erg. maar bij grotere projecten, zoals de Potvis, ligt dat anders. Van de vijf Texelse inschrijvers zijn wij nu de enige echt Texelse inschrijver.' De vraag is waarom voor een klus van dergelijk omvang niet door Bouwgroep Texel is ingeschreven. 'Die is alleen be doeld voor heel grote projecten, zo als de Volmolen. Dat redt geen Texels bedrijf in zijn eentje. Met de Potvis is dat we! zo. Duin Bouwbedrijf wil een spekr zijn in verschillende segmen ted Gesprekken liepen uit op onder la jndelingen, met als resultaat dat Duin TEBO invoegt. Het mes snijdt volgens Buijsman aan meerdere kan ten. 'In een groter bedrijf gaan de overheadkosten naar verhouding een stuk omlaag, waardoor we scherper kunnen inschrijven. Dat verhoogt onze concurrentiekracht, terwijl we toch kwaliteit kunnen leveren. Andere reden is dat we menskracht tekort komen. Als we via de geleidelijke weg personeel zouden aannemen, ontkomt je er niet aan om die bij de concurrentie weg te halen. Nu maken we in één keer een sprong vooruit. Daar komt bij dat de kracht van TEBO is dat ze veel kleine klussen doen. Zelf komen we eigenlijk onvoldoende toe aan dit kleine burgerwerk. In dat opzicht is dit een belangrijke verbreding van ons bedrijf.' Als lid van het managementteam bij Duin Bouwbedrijf wordt Van der Vliet on der meer coördinator en aanspreek punt voor het kleine burgerwerk. Werkplaats en kantoren van TEBO aan de Bernhardlaan zijn bij de koop inbegrepen. Maar Duin zal hier zelf geen gebruik van maken, wat bete kent dat ze op de markt komen. 'In ons nieuwe bedrijf beschikken we over een moderne werkplaats, waar van de volledige capaciteit tot dus ver met werd benut. Datzelfde geldt bijvoorbeeld ook voor de verreiker. Vanaf volgende week kunnen we die capaciteit een stuk beter benutten.' Het personeel van beide bedrijven is gistermiddag op de hoogte gesteld van de overname. Vleugel van Ed dat deze in De Lindeboom schade opliep en dit bedrijf volgens Heijnen aansprakelijk was en de kosten met op de verzekering van de WST kon den worden verhaald. Om vergelijk bare problemen in de toekomst te voorkomen, stelt Sweens de eis dat de nieuwe stichting zich uitsluitend met het beheer van de vleugel bezig houdt. Eshuys bevestigt ermee bezig te zijn, maar wil er verder nog met teveel over kwijt Overige zaken uit de failliete boedel, zoals de skateramp. kantoormeu-bil- air en de geluidsinstallatie, zijn inmid dels overgedragen aan de nieuwe, brede welzijnsstichting Pharos. Het enige dat nog over is, is een model van een schip. Sweens: 'Het ding staat nog in de muziekschool en schijnt voor de benen te staan. Veel marktwaarde zal het niet hebben. Ik weet nog niet wat ik er mee aan moet.' Voorlichting over prostaatkanker In het Gemim Ziekenhuis in Den Hel der wordt donderdag 15 september van 19.00 tot 21.00 uur een voorlichtingsavond gehouden over prostaatkanker. In verband met de beschikbare zaalruimte is vooraf aan melden noodzakelijk. Dat kan via tel. 0223-696346 of via e-mailadres psb@gemim-ziekenhuis.nl. Uil 118 JAAR TEXELSE COURANT Blanken, Witte, Weijdt, Zuidewind, Bakker, Maas-Diemer en tenslotte Timmer.' Toch scoorde de gemeen teraad hoog op de ranglijst met in stanties die invloed uitoefenden op beslissingen die op het eiland werden genomen. De raad kwam hier op de tweede plaats, net onder B en W en nog voor regenng in Den Haag, pro vincie en plaatselijke middenstands organisaties Merkwaardig is dat ook TESO en Texelse Courant in deze lijst zijn opgenomen. De koningin staat op de een na onderste plaats, nog net boven de kerken. Wat betreft het ge meentelijk beleid was '1 zeer tevre den, 29% tevreden, 49% matig tevre den, 12% was met tevreden en 9% had geen mening.' Als belangrijkste probleem op het ei land werd het toerisme genoemd, direct gevolgd door teveel toeristen. Een royale meerderheid van de on dervraagden (70%) was dan ook voorstander van het inperken van toeristisch autogebruik. Meer dan de helft van de bevolking kwam minder dan eenmaal per maand aan de over- aU vvV. »T kant en 93,6% van de ondervraagden las de Texelse Courant. 'Over kabel- tv (lokaal televisienet met eigen uit zendingen) waren de meningen ver deeld: 33% tegen, 53% voor en 14% geen mening.' Meer dan 80 procent van de ondervraagden sprak zich uit tegen een brug naar het vasteland, 'terwijl 74% tegen nachtelijke boot diensten was.' '54% wil zelf een bur gemeester kiezen. 36% is hiertegen.' Er bestond ook een aanwijsbaar ver band tussen de tijd dat men al op Texel woonde en zaken als opleiding en status. 'Hetgeen illustreert dat een aantal posities op het eiland in han den is van „overkanters" omdat op Texel de (onderwijs)mogelijkheden voor verre ontplooiing ontbreken.' Het artikel besluit met een conclusie die getrokken werd uit de aan de raadsleden gestelde vragen: 'De on derzochte neiging tot decentralisatie leeft volgens vier van de vijf raadsle den onder zeker 30% van de bevol king. Zij vinden dat die houding se rieus genomen dient te worden Het waren vooral de 'echte' Texelaars die interesse hadden in meer zeggenschap over het eigen gebied. Wie nog niet zo lang op het eiland woonde of - bijvoorbeeld door zijn werk - veel contact had met de overkant, voelde 'belangrijk minder' voor decentralisatie. Dat was de meest in het oog sprin gende conclusie van een onder zoek dat vier studenten politicolo gie aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam in 1973 en 1974 hielden. De uitkomsten van het bevolkingsonderzoek wer den breed uitgemeten in de Texelse Courant van 9 juli 1974. Het onderzoek van de vier studenten, Sjaak van Dijk, Peter Neijens, Bart Heijnen en Tom Engel, bestond uit meerdere onderdelen, waaronder een enquête. 'Hiervoor waren uit het kiesregister 500 personen op wille keurige wijze uitgezocht.' 'De en quête werd georganiseerd door de heer Roos, leraar aan de Rijks scholengemeenschap, die met zo'n 80 leerlingen de vraaggesprekken regelde. De begeleiding van het on derzoek was in handen van C. van der Eijck, wetenschappelijk mede werker van de Universiteit van Am sterdam.' Het resultaat van de enquête was enigszins teleurstellend: de maanden dat de scholieren op pad waren, le verden slechts 270 ingevulde formu lieren op. Aangevuld met artikelen uit de Texelse Courant waarin uitspraken over decentralisatie werden gedaan ('het verschuiven van bevoegdheden van rijk en provincie naar gemeente'), 'een behandeling van de huidige be stuurlijke situatie en kritiek daarop van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten' en de uitslag van een onder raadsleden gehouden en quête, leverde het onderzoek toch een indrukwekkend rapport op. Bin nen de universiteit werd belangstel ling gewekt door het feit dat de Texelaars zoveel onderscheid maak ten tussen zaken van nationaal ni veau en van lokaal niveau. Dit was men in vergelijkbare onderzoeken nog niet eerder tegen gekomen. Slechts vijf raadsleden namen de moeite de hen gestelde vragen te beantwoorden, 'zodat niets gezegd kon worden over het standpunt van de hele raad.' 'Volkomen eens was men (de raad. red.) het met de opmerking ..het ontbreekt vele ge meenten aan voldoende geld om de verantwoordelijkheid waar te maken voor de beslissingsmarge die hen nog resteert.' Eén van de veertig vragen van de onder de bevolking gehouden en quête behelsde de bekendheid van de raadsleden. 'C. Dros bleek het bekendste raadslid, daarna volgden respectievelijk Westdorp, Daalder. Joustra, Luijsterburg, Ellen, Koorn. ■Bi i KHÉilhÉiHHc&fl

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5