v Obsessieve verliefdheid leidde tot verwurging baas Tekort op begroting samenloop factoren Slachtoffer voerde gevecht op leven en dood INDERWmoLMEM ï>ooeh4 Tekort op begroting? Kanjerprojecten geen oorzaak Vervanging iepen Molenlaan in zicht .TEXELSE VRIJDAG 16 SEPTEMBER 2005 Een obsessieve verliefdheid op de ,vrouw van zijn werkgever lag ten grondslag aan de poging die een Uo-jarige Texelaar in april deed om njn baas te verwurgen. In het holst van de nacht ging hij diens woning binnen en besprong de slapende man op zijn bed en omklemde diens nek. Tegelijkertijd sloeg hij St slachtoffer diverse malen -achtig op dienst hoofd en :haam. jor officier van justitie M. Ridder- !ks bestond er geen twijfel: de osterender is schuldig aan poging it doodslag. Hij heeft zichzelf be itst in de situatie gebracht waarin er n confrontatie met zijn baas kon aatsvinden. En of de verwurging nu >wust of onbewust is aangelegd, jt is dat die de dood tot gevolg zou men hebben door verstikking of en hartstilstand. Voor voorbedachte tdezag hij geen aanwijzing, hoewel lomstandigheden in die nacht vol- =ns Ridderbeks wel degelijk in die jiting wijzen. Een forse gevange- isstraf moet volgens de officier hier et uitgangspunt zijn. Toch pleitte hij voorde zaak aan te houden, zodat everdachte ter observatie kan wor- en opgenomen in het Pieter Baan entrum. Dan zal moeten blijken of everdachte al dan niet lijdt aan een enetisch bepaalde) persoonlijk- idsstoornis. Ziet de rechtbank dat et zitten, dan eist Ridderbeks drie ir gevangenisstraf, waarvan zes landen voorwaardelijk en een itactverbod van een jaar met het chtoffer en zijn vrouw. in 2003 verklaarde de vrijgezelle Eachte zijn liefde aan de vrouw zijn baas. Hoewel zij hem meteen elijk maakte dat de liefde niet we- iizijds was, bleef hij haar benade- n. 'Iedere week gebeurde er wel Is. Niet heel erg, maar wel verve nd, Ik voelde me bedreigd en ang stig', zo verklaarde de vrouw aan de rechter-commissaris. Toen hij haar om een gedragen slipje vroeg en een andere keer vroeg of hij zichzelf in haar bijzijn mocht bevredigen, scha kelde de echtgenote politie in en de huisarts van de verdachte, die al vijf tien jaar als metselaar in het bouw bedrijf van haar man werkte. Zelf vond de verdachte dat er van stalking geen sprake was. 'We waren in een soort spel beland. Dat blijkt ook dui delijk uit het dossier.' Nadat hij enige tijd daarvoor de sleu tel van zijn werkgevers woning had laten namaken, ging de 40-jarige Oosterender in de nacht van 10 april van dit jaar de woning van zijn baas binnen. Na een paar biertjes in de kroeg en nog enkele flesjes bier thuis stapte hij op de fiets naar Den Burg, gehuld in donkere kleding, met zwarte motorhandschoenen aan en een bivakmuts op, een wapenstok in de hand. Hij wist dat de vrouw niet thuis was en dat hij mogelijk zijn baas wél in de woning zou aantreffen. Bin nen ging hij naar de slaapkamer, naar eigen zeggen op zoek naar een stukje ondergoed van het object van zijn liefde. Daar trof hij zijn werkgever sla pend op bed aan. Hij sprong op de man, nam die met zijn arm in een wurgklem en sloeg hem diverse ma len met zijn vuist en de wapenstok op hoofd, lichaam en schouders. 'Ik stikte zowat bij die omklemming. Ik dacht dat ik eraan ging en heb een gevecht op leven en dood gevoerd', zo verklaarde het slachtoffer later te genover de politie. Hij vocht echter wel terug en zag kans zijn belager te ontmaskeren en herkende zijn werk nemer onmiddellijk. De verdachte verklaarde dat hij zijn werkgever met wilde wurgen, maar in een impuls handelde en hem alleen vasthield. Bovendien zou hij niet hebben gesla gen met de wapenstok: die had hij slechts als afschrikmiddel meegeno men. De bivakmuts moest voorko men dat zijn baas hem zou herken nen. Op de vraag van de rechter waarom hij niet wegging toen bleek dat hij zijn plannetje met kon uitvoe ren. had de verdachte geen ant woord. 'Dat kan ik met verklaren. Mis schien is daar een psychologische verklanng voor.' Ook in 1988 werd de Oosterender overmand door een obsessieve ver liefdheid. Ook toen drong hij de wo ning van de vrouw binnen en mishan delde hij haar vriend. Daarvoor werd hij destijds met veroordeeld. De psy choloog die hem recent onderzocht, stelde vast dat de verdachte al vanaf zijn twaalfde jaar een fetisjisme voor damesondergoed heeft en dat hij kennelijk op de verkeerde vrouwen valt. Hij voelde zich afgewezen en gekrenkt door de vrouw van zijn baas, maar ondanks de voortdurende afwijzingen bleef hij seksuele gevoe lens voor haar koesteren. De psycho loog adviseerde een nader onder zoek in het Pieter Baan Centrum. De psychiater die hem onderzocht schreef in zijn rapport dat de Oost erender ten tijde van het delict geen ziekelijke stoornis had, maar wel een obsessieve verliefdheid. Hij vond de dader volledig toerekeningsvatbaar. De verdachte liet tijdens de zitting weten niets te voelen voor verder psychisch onderzoek. 'Ik weet nu dat ik eerder hulp moet zoeken. Het had nooit zover mogen komen. Ik heb me laten gaan.' Zijn advocaat J. Vogel verwees naar het medisch rapport en stelde dat gezien de aard van het let sel geen sprake kon zijn van verwurging, maar hooguit van mis handeling. En dat was zijn cliënt niet ten laste gelegd, zodat Vogel voor onmiddellijke invrijheidstelling pleitte. De rechter wees dat verzoek af en hield de voorlopige hechtenis in stand. Uitspraak volgt op 27 septem ber. COURANT H9n7 PWTOOti GOE$ g /ó-o i-OOS vraag van Gerard van der Kooi (Rozendijk) over de toekomstige locatie. College wil gebruik Tusse de Banke na 2006 voortzetten n De HV heeft nu de beschikking over Als het aan de gemeente ligt, blijft 240 vierkante meter, wat eigenlijk al de Historische Vereniging (HV) ook na 2006, het jaar waarin het con tract met de Rabobank afloopt, in Tusse de Banke zitten. Ook de ge meentelijke expositieruimte kan daar wat b en we betreft blijven. Aldus reageerde burgemeester Geldorp donderdagavond op een jGeen onderzoek Irekenkamer naar I kanjerprojecten Irekenkamer gaat vooralsnog i de slag met een onder- lik naar de financiële gevolgen Vde kanjerprojecten voor de fi- knciële huishouding van de ge- eente. Dat heeft voorzitter Cees logervorst van de lokale rekenka- ler laten weten. Ö.TVL, LTO Noord, Horeca Texel, ie Ondernemers en DETV had- In vorige maand in een open brief allege en raad de aanbeveling in de rekenkamer de gevolgen I" de kanjerprojecten voor de finan ce huishouding van de gemeente l'óten doorrekenen. De onderne- rganisaties uitten in hun brief zorgen dat de kanjerprojecten slop de gemeentelijke begroting it drukken. lopen brief die het college dezelfde 8nog op de brief van de organisa- 'liet volgen, was voor de rekenka- van de aanleidingen zich niet [deproblematiek te storten. 'En we ook geen reacties vanuit de iteraad gehad', aldus Hoger- De rekenkamer nam via de kennis van de open brieven. Het troleorgaan kreeg niet recht- seks een verzoek van de onder- oorsorganisaties een onderzoek in tellen. Hogervorst sluit niet uit dat 'rekenkamer zich er mogelijk als- li mee bezig gaat houden. 'Maar dan moet er wel een concreet ver zoek komen.' De rekenkamer doet onderzoek aan dé hand van duidelijk uitgewerkte vragen. Het college betoogde in haar open brief dat de investeringskosten voor de kanjerprojecten allemaal zijn afge dekt. Dat blijkt ook uit de begroting voor 2006. De rekenkamer bevindt zich momenteel in een afrondende fase van een onderzoek naar het monumentenbeleid. Als volgende onderwerp staat het bestuur van het openbaar onderwijs op Texel op het programma. De afvalstoffenverorde- ning zit eveneens in de wachtkamer. Texels Belang in De Koog In het kader van de dorpentocht houdt Texels Belang maandag 19 Het tekort van €897.000,- op de gemeentelijke begroting voor 2006 heeft meerdere oorzaken. De lan delijke invoering van een nieuw BTW-compensatiefonds voor ge meenten en een tekort op de parkeeropbrengsten zijn de meest in het oog springende. De kanjer projecten zijn geen oorzaak van het tekort. Het grootste deel van het gat, een bedrag €347.000,- is een tekort dat van 2005 naar 2006 was door geschoven. De invoering van het september zitting in Tesselhof van de compensatiefonds levert de ge- familie Brons in De Koog. Wie iets in meente een te(l0rt van f180 000-. wil brengen, is welkom vanaf 20.00 Het rijk heeft dat fonds in het leven our. Het is mogeli|k tevoren een af- geroepen ofT1 bedrijven meer kans te spraak te maken met Piet Standaart, geuen werk v00r gemeenten te ver. tel. 314761. richten. De invoering ging gepaard met een verandering in de uitkering I inpri^riQPn het Gemeentefonds en dat pakt 7" ,cu<ai 1 voor Texel negatief uit. De tegenval- in De Kooci lende parkeeropbrengsten zijn goed voor een tekort van €179 000.-. Sinds De Koger linedansers zijn het seizoen de gemeente de parkeertarieven weer gestart. De lessen zijn elke heeft verdubbeld, zijn automobilisten donderdagavond in Tumbleweeds en eerder geneigd hun wagen op alter- beginnen om 20.00 uur. De club natieve plekken neer te zetten, meldt dat een nieuwe leraar is aan- Andere kosten komen voort uit onder getrokken. Nieuwe leden zijn wel- meer de aanstelling van een prepa- kom. ratie-medewerker voor de brandweer en een verhoging van het aantal oefenuren (bij elkaar €87.000,-), een De gemeente zou de verwachte te- extra bijdrage voor d'Ouwe Ulo tezuinigingsronde '^kt voorstel voor de bezuinigin- tafel hebben. Volgens de wet- jter komt het college binnenkort lijst met punten waarop ttueel kan worden bezuinigd. Het landelijk aan de raad om te be- welke taken wel en met in het teentelijk pakket moeten blijven. 'Tijdens de begrotingsraad "en de politieke partijen ook al ^^voorstellen komen.' De raad be delt de begroting op dinsdag 18 roer. Voor die tijd komt het col- "09 met een nieuwe begrotings- waarin de laatste informatie over de uitkeringen uit het «ntefonds. Heijne verwacht dat Positief kan uitvallen. In 2002, er ook een grote bezuinigings- atie gaande was om een tekort O'chten. zorgde een meevaller uit °°ds er nog voor dat die opera- het laatste moment groten- tekon worden afgelast. Het legde «basis voor een dekkingsplan ■te laarlasten die straks voort el uit de investeringen in de ^Projecten te kunnen betalen, dat plan is de gemeente in laarlijks €1.644.000,- opzij te korten ook met een verhoging van de Onroerend Zaakbelasting (OZB) te lijf kunnen gaan. Heijne verwacht dat (€41.000,-), 'onvermijdbare kosten' die uit de afgeschoten Strandnota zijn voortgekomen (€28.000,-) en een dat er gezien de eerdere opstelling extra bijdrage van €20.000,- aan van de coalitiepartijen niet in zit. Texels Belang, CDA en WD zijn mordicus tegen meer dan trend matige verhogingen van de OZB. De wethouder ziet er zelf ook weinig brood in om via die weg extra geld op te halen. Door de lage OZB-tarieven (Texel staat al jaren in de top tien van gemeenten met de laagste tarieven) heeft de gemeente volgend jaar een zogeheten onbenutte belastingcapa citeit van €208,- per inwoner. Dat is geld dat de gemeente zou mogen vragen, maar niet doet. In dat bedrag zit overigens een vertekening door de naderende afschaffing van het gebruikersdeel van de OZB. Over 2005 heeft de gemeente nog een onbenutte belastingcapaciteit van €168,- per inwoner. Voor 2006 wil het stichting De Waerden om de schuld hulpverlening aan Texelaars te kun nen laten blijven draaien. Ook heeft het college €24.000.- extra nodig VERVOLG VAN PAGINA 1 Raadhuis Een mooi ontwerp, vonden veel aan wezigen, maar ze waren er niet gerust op dat het kan worden gebouwd voor het krediet van €13,2 miljoen dat de raad ervoor beschikbaar heeft ge steld. Volgens de architecten was dat wel het uitgangspunt, maar zal pas bij de aanbesteding blijken of er te hoog of te laag is geraamd Van Huut had de ervaring dat het bij bouwkundige college de lokale lasten met meer dan aanbestedingen de laatste tijd meer 1 procent trendmatig laten stijgen, tegen-dan meevalt.'Als het meevalt. Dat geldt ook voor de toeristen- krijgt u in ieder geval geen korting op belasting. Die stijgt met één cent naar het paspoort', grapte burgemeester €0,78 per persoon per nacht in 2006. Geldorp Een eventueel overschot zal Onder de genoemde lokale lasten in hard nodig zijn voor de herinrichting de begroting bevindt zich ook de van het parkeerterrein en de nieuwe hondenbelasting. Tijdens een commissievergadering in mei gaf een meerderheid van de politieke partijen nog aan dat die belasting niet per sè in stand hoeft te worden gehouden. ontsluiting. Een definitief plan daar voor zal worden gemaakt in samen hang met de ontwikkelingen op de OSG en bij Stayokay, beloofde de burgemeester. voor de exploitatielasten die naar schatting voortkomen uit de investe ringen die volgens de investerings plannen 2006-2009 worden gedaan. Naast de extra uitgaven zijn er ook een paar meevallers, zoals verande ringen in de najaarsnota 2005, een positieve bijstelling van de uitkering uit het Gemeentefonds in mei en de bouw van extra huizen waardoor de gemeente meer belastinginkomsten kan verwachten. De gemeente is nog niet gebonden aan jaarlasten voor de nieuwe OSG, het PHH-gebouw of het nieuwe raadhuis. Volgens een dekkingsplan dat al een paar jaar oud is, is de gemeente in staat om straks aan die jaarlasten te voldoen. Met behulp van het dekkingsplan kan het college €1.644.000,- opbrengeb voor de jaarlasten die bij elkaar opgeteld €1.531.000,- bedragen. Bij dat be drag zijn ingebegrepen de jaarlasten voor de Muziek- en Dansschool (aan passing d'Ouwe Ulo), een nieuw ge bouw waarin de Reede van Texel kan worden geplaatst (heeft de raad in 2003 1.2 miljoen euro voor uitgetrok ken) en een garantstelling voor De Lieuw (€54.000,-) die een paar jaar geleden aan de lijst van kanjer projecten werd toegevoegd. Voor de herinrichting van de Groeneplaats zijn nog geen bedragen in het dekkings plan voor de kanjerprojecten opge nomen. Computercursus voor ouderen De Stichting Welzijn Ouderen geeft in een nieuwe cursus van acht lessen computerles aan senioren. In de loop der jaren zijn al honderden mensen van 50 jaar en ouder op deze manier thuis geraakt op de computer. Om iedereen in de gelegenheid te stellen mee te doen, heeft de organiserende stichting de prijs laag gehouden: €55,- voor de hele cursus. Opgave is mogelijk via tel. 312696 of in de Buureton, Beatrixlaan 43 in Den Burg. Spreekuur voor slechthorenden De Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden houdt donderdag 22 september spreekuur voor slecht horenden. Zij hebben de gelegenheid alle mogelijke vragen te stellen over hoorproblemen en hoorhulpmidde- len, maar kunnen er ook gewoon hun verhaal kwijt. Het spreekuur wordt gehouden in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg en duurt van 14.15 tot 15.30 uur. Inlichtingen zijn via tel. 312696 verkrijgbaar bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel, medeorganisator van deze middag. aan de krappe kant is. Het ontwerp van het nieuwe raadhuis bestude rend, kwam Van der Kooi daar niet verder dan 50 vierkante meter voor archief- en aanverwante ruimte. Ter wijl de vereniging bij een eventuele verhuizing toch op z'n minst een ge lijkwaardige oppervlakte nodig heeft. Omdat eind 2006 het huurcontract afloopt, gaat de gemeente aan het eind van dit jaar met de Rabobank om tafel. Geldorp, die aangaf dat de huur die de HV betaalt niet kosten dekkend is, zei de bestaande situa tie wel te willen bestendigen, wat in houdt dat het college ook de expositieruimte wil behouden. De burgemeester vertelde in overleg te q'jn met de inspecteur van het archiefwezen over de toekomst van het gemeentelijk archief. Zoals het er nu voor staat zal dat van Texel ver dwijnen, maar niet voordat het is gedigitaliseerd. Archiefstudie op Texel blijft mogelijk, maar Cees Hoogerheide voelde er niets voor om dat achter een computer te doen in een hal waar rumoer heerst. 'Er moet een aparte ruimte voor archiefstudie komen.' Schildersgroep zoekt modellen De teken- en schildergroep onder lei ding van Jacobien Kuipers pakt op 4 oktober de draad weer op. Elke dinsdagochtend van 10.00 tot 13.00 uur komt de groep bijeen in het ate lier van Paulien Valk, Pontweg 19. Er is nog plaats voor enkele kunste naars, ervaring is met vereist. Ook zou de groep het leuk vinden enkele nieuwe modellen te verwelkomen. Opgave mogelijk via 314701 Bewoning van recreatiehuizen Er zijn bij de gemeente 36 aanvra gen binnengekomen voor een zo geheten persoonsgebonden be schikking voor recreatieverblijven. Als het college zo'n verzoek hono reert, mag de aanvrager in het vakantiehuis blijven wonen. De gemeenteraad heeft in februari van dit jaar de beleidsnotitie 'perma nente bewoning recreatieverblijven' vastgesteld. Achtergrond was de si tuatie dat er nogal wat mensen per manent in een vakantiehuis bleken te wonen, terwijl dit officieel niet mag. De raad heeft uitgesproken dat er met wordt gelegaliseerd door aanpassing van bestemmingsplannen en dat dit alleen onder bepaalde voorwaarden wordt toegestaan. Belangnjkste regel in de notitie is dat de aanvrager vóór 31 oktober 2003 moet zijn ingeschre ven in het recreatieve verblijf. Het college toetst de verzoeken aan het overgangsrecht. Als er op basis hier van permanent mag worden be woond, kan geen persoonsgebonden beschikking worden afgegeven. Op termijn kan dit overgangsrecht wel worden veranderd. De beschikking is gebonden aan de persoon, dat wil zeggen dat als deze verhuist, er met meer permanent in het huis mag wor den gewoond. Eigenlijk was het de bedoeling dat de aanvragen tot 1 mei konden worden ingediend, maar het college laat weten dat ook verzoeken die nu nog binnen komen in behan deling worden genomen. In 2007 vervanging van biggenruggen De gele biggenruggen die het fiets pad langs de Ruijslaan scheiden van de rijbaan worden mogelijk in 2007 vervangen door een dertig centime ter breed perron. Het college heeft daarvoor een bedrag van €45.000,- opgenomen in het investeringsplan voor 2007. De dorpscommissie van De Koog heeft al meermalen bij de gemeente aangedrongen op vervan ging van de gele biggenruggen. om dat er met enige regelmaat fietsers door tegen de vlakte gaan. Een woordvoerder van de gemeente wijst Tuincentrum open op 11 december B en w geven tuincentrum Eureka in Het Noorden toestemming om op zondag 11 december van 10.00 tot 17.00 uur geopend te zijn in verband met de kerstshow. Eureka heeft een beroep gedaan op artikel 7 van de winkeltijdenverordening waarin staat dat ontheffing van de zondagse slui- tingsplicht mogelijk is voor bijzondere evenementen, waaronder ook een kerstshow valt. Al eerder gaf het college op verzoek van de ondernemersvereniging van Den Burg vrijstelling voor koop- erop dat bepaalde delen van de rug- zondagen op 6 februan en 18 decem- gen inmiddels zijn verlaagd.'Ze ston- ber. naast de gebruikelijke koop den te hoog, waardoor de trappers zondagen in het seizoen. Laatstge- van fietsen er tegenaan aan kwa- noemde datum is voor Eureka te laat, men.' Het is de bedoeling dat het omdat de meeste mensen dan reeds perron over de volledige lengte van de huidige biggenruggen worden aangelegd hun inkopen hebben gedaan om hun huis in kerstsfeer te brengen. Het college was niet unaniem. Wet houder Nel Eelman (CDA) stemde om principiële redenen tegen. De gemeente houdt er rekening mee de lepziekte worden aangetast Dit dat op korte termijn mogelijk alle ie- jaar werd al een flinke aantasting ge pen langs de karakteristieke Molen laan in De Cocksdorp moeten wor den vervangen. In de begroting wordt voorgesteld daarvoor €100.000,- te reserveren op het investeringsplan voor 2007. De gemeente verwacht dat de bo- constateerd en die neemt door 'wortelcontact en hoge infectiedruk' in rap tempo toe. De beeldbepalende iepen langs de Molenlaan worden sinds het stopzetten van de iep- ziektebestrijding begin 2004 nog steeds jaarlijks ingeënt, maar beter is men de komende jaren versneld door het er met op geworden. Sinds vorig jaar zijn er al zo'n vijftien zieke iepen gerooid, waarvan tien stuks recent in juli. Het is nog niet bekend wat er te rugkeert als de iepen daadwerkelijk worden vervangen. Er staan bijna tweehonderd geïnjecteerde iepen aan weerszijde van de toerit naar het dorp. De gemeente was de afgelopen dag niet in de gelegenheid een toe lichting op de iepenplannen te geven. De karakteristieke iepen lang de Molenlaan worden steeds meer aangetast.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5