voortaan op gasten Nieuw dorpssteunpunt in Oosterend van start Zelfde uitzicht op dek als kapitein fiedrijvig/rerVi Kottervissers worden hoteliers IbXbLbb couRANT Weerzien Thijsseschoolleerlingen klas 1974 Van der Slikkes 3Z0n Ook bus moet over Texel in de Eerste Wereldoorloj 1914-1 De feiten op een' 17, EenuW<jjJ! Van visserlui tot hoteliers. Jaap en Gerard van der Slikke van de TX56, die eind 2003 uit de visserij stap ten, worden de nieuwe eigenaars van hotel en appartementencom plex Beatrix in de Kamerstraat in De Koog. Vangstbeperkingen leidden ertoe dat de Van der Slikkes en hun oudere broer Piet twee jaar geleden moesten besluiten hun kotter TX56 van de hand te doen. Even werd nog over wogen óm een euro- of garnalenkot- ter terug te kopen, maar toen ze daar geen heil in zagen, oriënteerden Jaap en Gerard zich op de toeristische markt. 'Piet is uit het familiebedrijf getreden, omdat hij bijna de pen sioengerechtigde leeftijd heeft, maar Gerard en ik willen graag nog wat ondernemen.' Van invloed op hun besluit was ook dat ze beiden zoons hebben die op termijn het bedrijf kun nen voortzetten. Ze hielden de hotel- markt al een tijdje in de gaten en toen hotel Beatrix van de familie Praams- tra en het tegenovergelegen appar tementencomplex van de familie Roest te koop kwamen, kwamen ze tot een akkoord. 'We gooien geen netten meer uit om vissen te vangen, maar azen nu op gasten. Een hotel is heel wat anders dan de visserij, maar wat we ook ondernemen, alles is an ders dan de visserij. Net als elke vorm van ondernemen zit ook hier risico aan. Landelijk trekt de hotelbranche weer aan en we hebben het grondig doorgerekend en ons laten adviseren door Robert Riewald van NBC.' Be langrijk was dat Hotel Beatrix, dat tien kamers heeft, in 2002 is gerenoveerd en verbouwd. 'We hoeven er eigen lijk niets aan de veranderen. Ook de twaalf appartementen verkeren in prima staat. Voor ons een buitenkans. We doen alles in eigen beheer. Schoonmaken hebben we ons leven lang op de kotter gedaan en een ont bijt kunnen we best serveren. Ook onze beide echtgenoten (beiden he ten Ria, red.) helpen mee. En als het nodig is willen Piet en Corrie, hoewel ze geen firmant zijn, ook helpen. We blijven een echt familiebedrijf en we ten wat we aan elkaar hebben.' Om zich in het vak te bekwamen, volgen Jaap en echtgenote Ria een cursus Sociale Hygiëne. Gevraagd naar het soort hotel dat ze voor ogen hebben: Wat ik zeggen wou... De vleugel van Ed Graag wil ik reageren op het artikel in de Texelse Courant van 9 september over de concertvleugel, omdat ik vind dat de Texelaars het recht hebben te weten wat er achter de schermen al lemaal aan de hand is. Ik voel me betrokken omdat 86 Texelaars des tijds het geld voor de vleugel bijeen brachten, na een oproep van Harry de Graaf in de Texelse Courant. Onze familie heeft dat toen als een enorme morele steun ervaren op een moment dat wij de risicovolle exploitatie van De Lindeboom begonnen. De vleugel van Ed was meteen een begrip, maar het spreekt vanzelf dat het instrument door ons niet als eigendom werd beschouwd. Hij was er voor de Texelse gemeenschap, een soort erf goed. Het feitelijk eigendom berustte bij Harry de Graaf, maar die vond dat ongewenst en hij schonk de vleugel op 1 februari 2000 aan de Welzijns- stichting Texel (WST) die zich verder met beheer en exploitatie zou belas ten. Bij De Graaf en zijn adviseurs is geen moment de gedachte opgeko men dat de aan de gemeente geli eerde Welzijnsstichting wel eens fail liet zou kunnen gaan. Toen daar anderhalf jaar geleden toch sprake van was, ben ik direct de kant langs gegaan om geld in te zamelen om daarmee de vleugel te kopen en deze aldus uit het faillissement te redden. Al gauw had ik 5000 euro bijeen. Met het WST-bestuur was er snel over eenstemming en ik vond mensen die een stichting wilden vormen om het eigendom en beheer over te nemen. Maar toen bleek dat de vleugel hele maal niet was verzekerd bij vervoer en gebruik door derden. Hij was slechts ondergebracht bij de algehele brandverzekering van d'Ouwe ULO. Dat betekende dat van het begin af aan niet werd voldaan aan de belang rijkste voorwaarde in de schenkings overeenkomst, die was ondertekend door directeur Bart Heijnen van de WST en Harry de Graaf. Want daarin staat nadrukkelijk dat het instrument afdoende verzekerd moet zijn, dus ook bij gebruik door derden buiten de gebruikelijke locatie. Andere voor waarden waaronder de schenking plaatsvond, waren dat de WST het instrument zou blijven gebruiken con form de in de acte genoemde doel stelling en werkwijze en dat de WST jaarlijks aan haar subsidiënt de ge meente Texel rekening en verant woording moest afleggen over nakoming van de voorwaarden door middel van een jaarverslag en een jaarrekening. Aan geen van deze drie voorwaarden is voldaan, zodat de schenking mijns inziens nooit recht matig is geweest en dus nooit heeft plaatsgevonden. De vleugel hoort dus niet tot de eigendommen van de WST en moet om die reden ook bui ten het faillissement worden gehou den. Toen ik Bart Heijnen om ophel dering over de verzekering vroeg, zei hij dat de vleugel niet te verzekeren was. Vreemd, omdat De Lindeboom de vleugel wél voor vervoer en ge bruik door derden had verzekerd.Van Ab de Wijn Assurantiën vernam ik,dat de vleugel wel degelijk ook voor gebruik door derden is te ver zekeren. En wel voor EUR480,- per jaar. Ik heb de WST toen gevraagd deze verzekering alsnog af te sluiten, zodat de vleugel in de zomer van 2004 gewoon door derden gebruikt kon worden, maar er kwam geen reactie. Nu begrijp ik ook waarom Heijnen De Lindeboom in een inge zonden stuk in de Texelse Courant zo scherp verantwoordelijk stelde, toen de vleugel daar uit de takels viel en zwaar werd beschadigd, want de WST had het instrument niet verze kerd bij gebruik door derden. En deze ernstige nalatigheid mocht blijkbaar niet bekend worden. De afgelopen winter heb ik de men sen die de zaken van de WST behar- DINSDAG 20 SEPTEMBER 2005 Donderdag eerste inloopochtend Het steunpunt werkt eveneens sa men met de Stichting Welzijn Oude ren in Den Burg. Pharos kan vragen doorspelen aan de SWOT of ze ter plekke in het dorpssteunpunt al be antwoorden. Joustra wijst erop dat er in het begin lang niet altijd direct pas klare antwoorden voorhanden zijn. De stichting moet ook eerst de gele genheid hebben zich in te werken. 'We hopen veel kennis en ervaring op te doen rond vragen en behoeftes van inwoners die levenslang in hun eigen omgeving willen blijven wonen, wat daar voor nodig is en hoe dat georganiseerd moet worden.' Joustra benadrukt dat het steunpunt er niet alleen voor senioren is, maar dat ook jongeren er gebruik van kunnen ma ken. Het dorpssteunpunt is in de Bij enkorf gehuisvest totdat de voorma lige gereformeerde kerk aan de Peperstraat tot Vitale Kerk is omge bouwd. Naar verwachting moet dat in de zomer van 2006 het geval zijn. Bedoeling is dat het steunpunt in de voormalige kerk wordt aangevuld met spreekuren van de huisarts en de fysiotherapeut (die tot die tijd in het Jeugdgebouw aan de Oranjestraat blijven plaatsvinden), een dagopvang voor ouderen en een internetcafé. Er hebben zich inmiddels twaalf mensen aangemeld als vrijwilliger voor het steunpunt. Joustra: 'Zij willen mee helpen bij bijvoorbeeld de computer of het schenken van koffie.' Op het voordek van de Dokter Wagemaker hebben passagiers vrijwel hetzelfde uitzicht als de kapitein en de stuurman in het stuurhuis Een ding kan na de eerste over tochten van de Dokter Wagemaker al met zekerheid worden vastge steld. De zitplaatsen voorop (bin nen en buiten) zijn de meest popu laire plekken om te zitten. Pas sagiers hebben er een prachtig uit zicht en kunnen precies volgen hoe de boot vaart en afmeert. De nieuwe veerboot beschikt, in te genstelling tot de Schulpengat en de Molengat, over grote ramen aan de voorzijden met daarachter in 'bio scoopopstelling' een rij stoelen. Aan de andere kant van de ramen, op het buitendek, bevinden zich over de breedte ook nog twee rijen stoelen vanwaar passagiersvrijwel hetzelfde zicht hebben als de kapitein en de stuurman in het stuurhuis boven hen. De boot werd van donderdagmiddag tot en met zondag voor het eerst in gezet voor overtochten. Volgens TESO-woordvoerder Alex Cofino zijn er in totaal zo'n vierduizend voertui gen overgezet. De veerdienst is tevre den over de eerste dagen, met name omdat een wachtrij die vrijdag ochtend op het eiland ontstond door de Wagemaker in korte tijd werd weggewerkt. De wachtrij, die tot aan de Redoute stond, was ontstaan doordat TESO het noodopstelterrein gesloten moest houden. De veer dienst kan dat terrein niet gebruiken als het veel geregend heeft, omdat het dan te drassig is. De nieuwe boot kon op veel belang stelling van voetgangers rekenen. Diverse Texelaars maakten de over tocht alleen om de nieuwe boot te verkennen. In Den Helder gingen ze niet van boord, maar voeren meteen weer mee terug naar Texel. Steevast werd onderweg een rondje gemaakt langs de buitendekken, de salon en het atrium. 'Er waren ook veel men sen die met hun auto bewust de Wagemaker genomen hebben', aldus Cofino. 'We hebben veel goede reac ties ontvangen.' De nieuwe boot bracht ook zo zijn 'luxe-problemen' met zich mee. Een van de passagiers liet zich in het voorbijgaan ontvallen 'nu naar een nieuwe vaste plek te moeten zoeken.' Het afmeren in de veerhavens nam zo nu en dan de nodige tijd in beslag, waarbij de remmingwerken soms al les behalve overbodige luxe waren. Volgens Cofino moet er nog gewend worden aan het afmeren van de boot. 'Iedere vaart is door de stroming en de windcondities anders en dat vraagt zijn tactiek.' De komende vijf weken traint TESO op dezelfde ma nier als afgelopen week. De vaar- ploegen hebben de Wagemaker eerst twee of drie dagen voor zichzelf en daarna wordt hij als tussenboot inge zet. Een gezellig weerzien voor leerlingen die in 1974 in de zesde klas van de Thijsseschool zaten en die zaterdag een reünie hielden in het fanfare gebouw van KTF. Met 46 leerlingen was het destijds een grote klas, die zich de lessen van de meesters Gerrits, Heethuis, Loning en Bakker nu nog goed weet te herinneren. In druk maakte bijvoorbeeld het zingen onder leiding van Gerrits. de biologie lessen van Loning en het afscheid van Bakker. Ook de vragenbus van Wop Rienks stond nog vers in het geheugen. Die werd één keer in de week geleegd, waarna Rienks ant woord gaf. Behalve op een seksueel getinte vraag van Rinse Dijt, omdat toen net de bel ging. Een klasgenoot gaf hem toen in de pauze maar voor lichting. Herinneringen ook aan Opa Wonder, waar het snoep werd ge kocht (en niet altijd afgerekend) en de slagbalwedstrijden, waarbij Renske van IJsseldijk en Dirk Barends de bal volgens klasgenoten regelmatig in de vijver sloegen. Barends stond ook bekend als de grootste vechters baas, die het wel eens aan de stok had gehad met klasgenoot Kees Dros. Maar beiden wisten zich het voorval niet meer te herinneren en - mocht er op het schoolplein ooit ru zie zijn geweest - dan was die dertig jaar later al lang en breed bijgelegd. Van de leerlingen uit 1974, inmiddels rond de 43 jaar oud, wonen er nog heel wat op Texel, maar menig ander vertoeft elders. Job Blanken woont bijvoorbeeld in Amerika, Yvonne de Lussanet in Nieuw Zeeland en Judith Hoogendijk in Griekenland. Vermel denswaardig is dat Frouwke Eelman, die nu les geeft op de school in Mid- den-Eierland, ook een jaar op de Thijsseschool heeft gewerkt. De zesde klas van de Thijsseschool in 1974. Vlnr. Bovenste rij: Yvonne Wassenaar, Wilma Daalder, Petra Burgman, Hilde Duinker, Dia Bugel, Trudy Novak, Diana Terpstra, Netty Slot, Liliane van Langelaan, Yvonne de Lussanet, Petra van der Vis, Saskia de Veij, Renske van IJsseldijk, Frouwke Eelman, Meester Heethuis, Yolande Beumkes en Yvonne Bruining. Middelste rij: Menno Dijkstra, Arjen Huis man, Klaasjan Modder, Anneke van Lenten, Robert van de Werken, Anke van Trigt, Lida Zegel, Astrid Daalder. Marjan Heerschap, Karin van der Slikke, Andrea de Vries en Karin van Empel. Onderste rij: Kees Dros, Fred Goudsblom, Erik Kossen, Job Blanken, Dorine de Vries, Markroel Coutinho, Anke Hooyberg, Judith Hoogendijk, Carta Vlaming, Saskia de Wilde, Bert Backer, Ricardo van der Berg, Jethro Verhoef, Freek Dijt en Dirk Barends. Liggend: Ruben van de Maden. De nieuwe brede welzijnsstichting Pharos gaat donderdag in dorps huis De Bijenkorf van start met het nieuwe dorpssteunpunt voor Oos terend. Elke donderdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur wordt er een inloopochtend gehouden waar in woners van Oosterend met vragen op het gebied van wonen, zorg of welzijn terecht kunnen. De reünie van de klas uit 1974: vlnr, bovenste rij: Anke Hooyberg, Dirk Barends, Arjen Huisman, Bert Backer, Kees Dros, Saskia de Veij, Diana Terpstra, Carta Vlaming, Saskia de Wilde, Frouwke Eelman, Robert van der Werk en Netty Slot. Midden: Mark Roel Coutinho en Lilliane van Langelaan. Onderste rij: Fred Goudsblom, Dorien de Vries, Lida Zegel, Karin van der Slikke, Astrid Daalder, Yvonne Bruining, Renske van IJsseldijk, Karin van Empel en Petra van der Vis. Oosterenders kunnen via het steun punt met vragen terecht bij onder meer de thuiszorg, de gemeente en de Stichting Wonen Texel. Ze kunnen die stellen aan coördinatrice Fia Joustra van Pharos en er staat ook een computer in het dorpshuis waar mee contact met gemeente, thuis zorg of woningstichting kan worden gelegd. Joustra zorgt er in samenwer king met die organisaties voor dat er antwoorden op vragen volgen. 'En mensen kunnen natuurlijk ook altijd rechtstreeks met die organisaties contact blijven opnemen.' De meer waarde van het dorpssteunpunt zit hem erin dat onderwerpen bij meer dere organisaties tegelijkertijd kun nen worden aangesneden. De nieu we Wet Maatschappelijke Onder steuning beoogt dat er in de toe komst veel meer samenhang tussen wonen, zorg en welzijn komt en daar wordt met het steunpunt ingespeeld. Het moet er ook voor zorgen dat be staande voorzieningen voor Ooster end behouden blijven. Jaap en Gerard van der Slikke en hun echtgenoten Ria en Ria. tigden, gewezen op het niet nako men van de schenkingsvoorwaarden en hen gevraagd de vleugel formeel aan Harry terug te geven, aangezien hij in mijn ogen ook nu nog steeds juridisch eigenaar is. Daar werd niet op ingegaan. Toen de WST echt fail liet ging, heb ik ook de curator op de schenkingsovereenkomst gewezen. Zijn reactie was dat je de schenking van bijvoorbeeld een huis contrac tueel moet vastleggen, maar dat je een vleugel van 20.000 gulden zon der meer kunt weggeven. Vreemd dus dat de WST op eigen papier een contract voorbereidt waarin wordt aangegeven dat de vleugel gewaar borgd is voor de Texelse bevolking, terwijl dezelfde persoon nu beweert dat er geen ontbindende voorwaar den zijn opgenomen. Van een advocatencollectief in Utrecht ver- 'Gewoon een leuk en gezellig familie- sterren appartementencomplexe hotel. Kwaliteit voor een redelijke hotel is op 15 november, prijs.' De overdracht van het drie- Het is even wennen voor verkeer dat deze dagen via de Vuurtorenweg langs De Cocksdorp rijdt. Door de aanpassing van de kruising met de Molenlaan wordt verkeer tijdelijk via het fietspad langs de Vuurtorenweg omgeleid. Dat geldt sen van Connexxion. Het wordt geregeld via stoplichten aan beide kanten van de werkzai heden zijn neergezet. nam ik dat het aanvechten van ta recht van eigendom dat de WSTq I de vleugel meent te hebben, n kansloos is. Een juridisch ondera zou dus gewenst zijn, maar ik voöjll weinig voor om als privépersojl voor alle kosten op te draaienjffll gaat tenslotte om een algemeetl Texels belang. Wie heeft er ervariril en goede raad en wie zou eventus f procederen willen ondersteun® L' Dat is het spontane initiatief van Ef Texelaars toch wel waard. In verbar« met verblijf in het buitenland reaca graag via de redactie van deïexeh Courant. EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF V&p- Gelein Jan» Te koop bij' Texelse boekhand i<8! L f\ Langeveld de Ro- Telefoon 0222 36$ Sr op

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6