i~ emeente legt werk in duinen bij paal 12 stil Strop voor aannemer Moderne fratsen Angelo Witte in songfestival Eerste vrijwilligerspas voor Annie Hin lbAtnat, y COURANT VRIJDAG 23 SEPTEMBER 2005 (0 •gewoon pet', verzucht Jaap .an aannemer Jo Vermaire •Breezand. Afgelopen dins- ioesten zijn medewerkers irrkzaamheden in de duinen e!12 onderbreken, omdat de crenprocedure van zes we- ieaan de aanlegvergunning ild nog niet is verstre- Tot vorig jaar maakte de ge- ledaar nooit werk van, maar «élingegrepen. Zeker met dit weer een grote tegenvaller, omdat er een gat in de nrij zit, dat voorlopig nog niet mden gedicht. Maar volgens die Werner Dros als onder- fer heeft ingehuurd, kreeg van nsbeheer opdracht om een ide Skettersweid in de Bolle- xi Den Hoorn af te plaggen, e deze ooit in cultuur ge natte duinvallei min of meer oude staat wordt terugge- Dezoden die daarbij overblij- oeten worden ingegraven in de superkering bij paal 12. •ons in deze buitenste duinen- Je landzijde een flink gat ge- Toen de gemeente er via de '-"nis van nam dat deze werk ten zijn begonnen, kwam de ohandhaving in actie en werd stilgelegd. 'Een procedure- 'i, vertelt Erik van der Spek ;3 'Tot dusver was het zo dat aanlegvergunning was ver te op eigen risico aan de slag r We hebben nog nooit mee rt dat we het werk door be zwaren ongedaan moesten maken.' De vraag is of SBB de aanvraag niet beter eerder had kunnen indienen. 'Ergens in maart kregen we te horen dat we geld voor dit project kregen. Toen moesten we bestek maken, wat binnen een maand is gelukt. In mei is de vergunning aangevraagd, die een paar weken geleden is verleend. Sneller kunnen we niet. Ik denk dat er in de toekomst niets anders opzit dan de bestekken te maken vóórdat we zeker weten dat we er budget voor krijgen. Dat heeft wel het risico dat we bij een afwijzing het bestek voor niets hebben gemaakt.' Volgens de gemeente is het beleid niet veranderd. 'In de aanleg vergunning staat dat deze pas van kracht wordt als de bezwarentermijn van zes weken is verstreken. Dat was ook in het verleden zo. Als SBB toen al vóór die tijd aan het werk ging, was dat kennelijk niet bij ons bekend. Dat er nu wél een handhaver op pad is gegaan, komt doordat iemand van de werkgroep Landschapszorg ons er attent op heeft gemaakt.' Navraag leert dat dit niet moedwillig is ge beurd, maar dat een bezoek van een lid van deze werkgroep wel de aan leiding was. Strop Het stilleggen van het werk is een strop voor aannemer Vermaire, die groot materieel had ingezet. 'Het is dramatisch. Hoewel het wat wij noe men technisch weer is, is het nu al nat in die duinen. Ik ben bang dat als we in oktober aan de slag moeten, het echt modderen wordt. Onze planning loopt hierdoor behoorlijk in het hon derd. Onze eigen machines staan stil, terwijl het materiaal dat we heb ben ingehuurd draait. We maken extra bootkosten, omdat allerlei ma teriaal nu weer met de boot mee moet en straks weer terug. Een enorme schadepost. Jammer dat de gemeente in zo'n geval geen cle mentie verleent, temeer daar er nu een gat in de duinen zit, dat nog we kenlang open ligt.' Ook onderaan nemer Werner Dros zegt te zijn be nadeeld, maar wel zo flexibel te zijn dat zijn bedrijf de tegenslag moet kunnen opvangen. Volgens SBB is het de bedoeling dat zodra de bezwarentermijn is verstre ken, de klus alsnog wordt voltooid, zodat ook de buitenste duinennj vóór het winterseizoen weer op sterkte is. Eigenlijk had dit, op grond van de toestemming van RWS, vóór 15 ok tober moeten gebeuren, maar gezien de ontstane situatie heeft die die de termijn met twee weken verlengd. Volgens Marian Nijssen van Rijkswa terstaat is de veiligheid niet in het ge ding. 'De feitelijke waterkering ligt meer landinwaarts en daar wordt niet in gegraven. Als dit werk voltooid is, wordt Texel er wel een stukje veiliger op.' De vertraging betekent dat andere, soortgelijk projecten van SBB, waar schijnlijk moeten wachten tot vol gend jaar. Het betreft onder meer duinvalleien aan de Ploegelander- weg en in de Nederlanden. Dat zal pas na het broedseizoen zijn. wat be tekent dat de machines pas in au gustus aan de slag kunnen. 'TRVOLG VAN PAGINA 1 VERVOLG VAN PAGINA 1 Zandsuppletie De Cocksdorp vorige suppleties kwamen ?zand ook veel zwerfstenen '^ige Texelaar haalde ze van 1 ?xl om er thuis rotspartijen van ten. Het stuk zeebodem waar 'dnu wordt gewonnen, bevat ^Lt ^nauwelijks stenen, zodat er 'Sr niets te halen is. Sterker stenen die er al lagen worden yrenzijn voorjaren onbereik- sngunstige zaak is dat dit ook •tor munitieresten die hier re- kl worden gevonden, met als ster de enorme artilleriegra- hier zaterdag werd gebor- swe strand oogt en voelt an- ft aangevoerde zand is don- 31 grover. Volgens de mannen "Oord wordt het vanzelf lich tslib eruit geregend is en het 's opgedroogd. Voordeel Totere korrels is dat deze niet ;r:" '^ijk opnieuw wegspoelen. 3 ook het nieuwe strand uitein- ',eer door de zee worden ver- 1 er> zal het opnieuw moeten opgespoten. Het geld daar- ■3' bi) voorbaat klaar, want er ■en harde politieke uitspraak Mdige kustlijn in stand wordt ljefl Texelaar Jan W. Vlaming ^gemeen toezicht bij de ponder supervisie van Gert van opdrachtgever Rijks- ?3l Een van zijn rechterhan- ook een Texelaar, Jurgen y stort baas leidt hij het aan land letterlijk in goede ba- enetzelfde werk onder soms w omstandigheden te heb- in verre landen als Nige- Jgapore en kans op spoedige "9 naar Kazakstan speelt hij fPge thuiswedstrijd. vincie waren ingediend, zijn allemaal ongegrond verklaard. 'We zijn er blij mee dat het op één punt na is goed gekeurd, want dat betekent dat GS ook instemt met de regeling voor bedrijfswoningen op het bedrijven terrein', aldus de gemeentewoord voerder. Elk bedrijf op het bedrijven terrein in De Cocksdorp behoudt daardoor het recht op één bedrijfs woning. Tijdens de voorbereidingen was het college nog van plan dat recht weg te strepen, maar daar werd vanaf gezien uit angst voor schade claims. Bouwbedrijf Bruin en Weijers toonde zich er allerminst gelukkig mee dat er toch bedrijfswoningen werden toegestaan. In het dorp heer ste ook verbazing dat een stukje bedrijventerrein dat in het oude be stemmingsplan nog de bestem ming rioolwaterzuivering had (is nu ook bedrijventerrein geworden) even eens het recht op bedrijfswoningen heeft gekregen, terwijl de gemeente eerder naar aanleiding van de bedrijfswoningen op het bedrijven terrein in Oudeschild had gesteld dat op nieuw uit te geven bedrijventerrein geen woningen meer gebouwd mo gen worden. De provincie is het er nu mee eens dat dat in De Cocksdorp wel mogelijk is. GS heeft er ook mee ingestemd dat op het bedrijventerrein alleen nog bedrijven in de milieu klassen 1 en 2 zijn toegestaan van wege de zes nieuwe huizen op de kop van Langeveldstraat en de Kikkertstraat. Dat betekent voor Bruin en Weijers dat hun bedrijf terug gaat van klasse 3 naar klasse 1 met de specifieke toevoeging bouwbedrijf zodat ze in ieder geval kunnen blijven doen wat ze onder klasse 3 ook kon den. De twee toonden zich eerder met de klassenverandering evenmin gelukkig, omdat het daardoor moei lijker in de toekomst het bedrijf te verkopen. Esperanto in 'Andere Tijden' De NPS-televisie besteedt een afle- venng van het programma Andere tij den aan het Esperanto, de wereldtaal die vooral in de jaren dertig veel be oefenaars telde. Op Texel waren naar verhouding veel esperantisten. Een van hen was Siem de Waal die met behulp van deze taal internationale contacten legde, op de fiets espe rantisten in tal van Europese landen bezocht en daarvan verslag deed in de Texelsche Courant. De uitgevers van deze krant, de later in de Russen oorlog omgekomen broers Gijs en Johan Duinker, ijverden ook voor de verbreiding van het Esperanto en gaven zelfs ansichtkaarten van Texel uit met opschriften in deze taal. Ook bij de oprichting van het door Siem de Waal gemetselde Esperanto- monument aan de Kogerstraat waren zij betrokken evenals bij samenkom sten van esperantisten van het vas teland die op Texel werden gehou den. Op last van de Duitsers, die fel gekant waren tegen de door een jood ontworpen taal, werd het monument in de oorlog gesloopt. In de jaren vijf tig werd het op hetzelfde fundament herbouwd door (lange) Willem Boon. Wegens de opvallende betrokken heid van Texel bij de geschiedenis van het Esperanto in Nederland zul len hier over enkele weken opnamen worden gemaakt voor de aflevering van Andere Tijden die in oktober wordt uitgezonden. De samenstellers zijn op zoek naar Texelaars die des tijds tot de beoefenaars van het Es peranto hoorden of er nu nog mee bezig zijn. Ook foto- en tekstmate riaal dat op de Texelse esperantis tenbeweging betrekking heeft, is welkom. Wie de programmamakers op deze manier van dienst wil zijn wordt verzocht contact op te nemen met Harry de Graaf, tel. 06-53733382 of e-mail harry.degraaf@12move.nl «Ie waar het werk aan de buitenste duinenrij bij paal 12 is stilgelegd, is een omvangrijk meer ontstaan. Eind november start huizenbouw De gemeente wil eind november starten met de bouw van de eerste 34 sociale koop- en huurwoningen in nieuwbouwwijk de Volmolen ten oosten van Den Burg. Dat maakt zij vandaag bekend in haar rubriek Eilandberichten. VW voert herfstcampagne De WV vestigt de aandacht op een najaarscampagne die de eilandpro motor momenteel in Nederland en Duitsland voert. Er worden radio spots uitgezonden, er is een billboard van het strand langs de A4 bij Roe- lofarendsveen geplaatst en de nieu we veerboot wordt onder de aan dacht gebracht, onder meer in prijsvragen. In het oktobernummer van de Kampioen en de Libelle zijn gezinsvakanties te winnen. In de herfstgids van Margriet en in het Noord-Hollands Dagblad zijn in totaal duizend dagjes Texel te winnen. Nieuw is ook een Texelspotje op de Duitse radiozender WDR2, dat al dui zenden mensen heeft aangezet om mee te doen aan een prijsvraag op de Duitstalige internetsite van de VW. In eigen land wordt de spot 'Ontdek het eilandgevoel' uitgezonden. In de reis- bijlage Plus Magazine is een pagina grote advertorial geplaatst. die we over een jaar kunnen beoor delen.' De antwoorden zijn mede van belang voor de andere buitendorpen waar het college eveneens dorp steunpunten wil laten komen. Het steunpunt in Oosterend, de eer ste in een buitendorp, is voortgeko men uit een enquête die de dorps commissie een paar jaar geleden hield. Oosterenders gaven daarin aan dat bestaande voorzieningen in het dorp behouden moeten blijven. Dat resulteerde in het project de Vitale Kerk dat in de loop van volgend jaar in de voormalige gereformeerde kerk aan de Peperstraat van start moet gaan. Daarin wordt het dorps steunpunt dan aangevuld met de spreekuren van de huisarts en de fy siotherapeut, een internetcafé en een dagopvang voorouderen. Het steun punt is voorlopig elke donderdag van 10.00 tot 12.00 uur geopend in het dorpshuis. Daarnaast is Joustra doordeweeks 's ochtends tot 12.00 uur bereikbaar op tel.315224. n het nieuwe dorpssteunpunt van Ooster- De nieuwe huizen worden gebouwd door de BUPS-combinatie van Bouwgroep Texel, USP Vastgoed, projektontwikkelingsmaatschappijde Peyler/Ooms en de Stichting Wonen Texel (SWT) waarmee de gemeente definitief in zee is gegaan. De ge meente en de SWT nemen uiterlijk eind oktober, begin november con tact op met Texelaars die voor de 34 woningen in aanmerking komen. Na de 34 woningen begint de BUPS aan de bouw van 60 zogeheten ge stapelde woningen op vijf locaties. Die woonblokken worden qua hoogte gelijk aan de andere woningen in de Volmolen. De blokken krijgen een maximale goothoogte van 7,5 meter en nokhoogte van 10 meter. Texe laars die voor de gestapelde wonin gen in aanmerking komen, worden in oktober en november benaderd. De gemeente en ,de SWT zijn op basis van hun wachtlijsten momenteel met selecties bezig. De BUPS krijgt van het college ook toestemming om in totaal 18 twee- onder-één-kapwonmgen in de vrije sector in de Volmolen te ontwikkelen. USP had door grondverkoop aan de gemeente al het recht verworven om vier van die twee-onder-één-kappers te bouwen. In totaal worden dit jaar en komend jaar 122 woningen in de Volmolen gebouwd. Het bouwrijp maken van het gebied is inmiddels afgerond. In Den Burg West zijn die werkzaamheden bijna voltooid. Voor die nieuwe wijk heeft USP 16 sociale koopwoningen ontwikkeld- Winterse werktijden In verband met het korten van de dagen schakelt Gemeentewerken over op aangepaste werktijden. In gaand 1 november wordt dagelijks een half uur later begonnen, dus om 7.30 uur. De eindtijd (16.00 uur) ver andert niet. Per 1 maart wordt weer overgeschakeld naar de zomer- regeling. Eén van de finalisten van het AVRO Junior Songfestival, dat zaterdag wordt gehouden, is Angelo Witte uit Ursem. Hij speelt een eigen compo sitie en hoopt daarmee hoge ogen te gooien. Angelo is een Witte van de Vrolijken, een achterkleinzoon van Pieterjan, de broer van Michiel 'pater' Witte. Deze vertrok van Texel om in Ursem een loopbaan als smid te be ginnen. De finale van het Junior Songfestival wordt vanaf 19.55 uur rechtstreeks uitgezonden via Neder land 2. Ook het publiek wordt in de gelegenheid gesteld een voorkeur kenbaar te maken. Wethouder Annie Hin heeft giste ren als eerste een vrijwilligerspas van het nieuwe dorpsteunpunt in Oosterend ontvangen. Ze kreeg hem van coördinator Fia Joustra van Pharos tijdens de officiële ope ning van het steunpunt in dorps huis De Bijenkorf. Joustra had gisteren in totaal twaalf passen te verdelen aan mensen die zich als vrijwilligers voor het dorps steunpunt hebben opgegeven. Be doeling is dat vrijwilligers straks via het steunpunt een helpende hand bieden aan dorpsgenoten als die hulp nodig hebben bij bijvoorbeeld klusjes in huis ('een lamp aandraaien of on derhoud in de tuin') of vervoer naar een huisarts of het ziekenhuis. Zij kunnen daarvoor nu een beroep doen op het steunpunt, waarna Joustra ervoor zorgt dat één van de vrijwilli ger langs komt. Om mensen zeker te laten weten dat er een vrijwilliger van Pharos aan de deur staat, krijgen ze allemaal een pasje van het steunpunt. Het steunpunt moet er volgens wet houder Hin voor zorgen dat oudere Oosterenders zo lang mogelijk zelf standig in hun eigen dorp kunnen wonen. Achterliggende gedachte is dat ouderen door hulp van dorps genoten ook minder snel afhankelijk van 'de zorg' hoeven te zijn. De wet houder zei te hopen dat meer Oosterenders zich als vrijwilliger bij het steunpunt aanmelden. 'Vrijwilli gers zijn hartstikke belangrijk en er is een groot potentieel aan mensen die iets willen doen.' Oosterender kun nen gratis een beroep doen op hulp via het steunpunt. Het enige dat ze volgens Joustra hoeven te betalen, zijn onkosten die gemaakt worden. 'Als je bijvoorbeeld door een vrijwilli ger naar de huisarts of het ziekenhuis wordt gereden, betaal je 20 cent per kilometer.' Mensen hoeven ook geen contributie te betalen zoals bij soort gelijke dorpsteunpunten aan de over kant gebruikelijk is. Het steunpunt wordt gefinancierd met behulp van het project WonenPlus van de provin cie Noord-Holland, waar de ge meente bij is aangesloten. Wónen- Plus beoogt eveneens dat mensen zo lang mogelijk zelfstandig thuis kun nen blijven wonen. Het steunpunt werkt samen met de Stichting Welzijn Ouderen Texel die vanuit Den Burg al jarenlang verschillende vormen van thuishulp op het eiland regelt. Bedoe ling is dat Joustra in Oosterend in eerste instantie zelf hulpvragers en vrijwilligers met elkaar in contact brengt. Als dat niet lukt, kan ze terug vallen op de SWOT. Het regelen van vrijwilligers is één van de taken van het steunpunt. Ooste renders kunnen er ook terecht met vragen over wonen, zorg en welzijn voor zowel de gemeente, de Stich ting Wonen Texel, het Zorgcentrum als de Thuiszorg. Dé vraag is hoeveel Oosterenders gebruik gaan maken van het nieuwe steunpunt. Joustra: 'Niemand weet hoeveel dat er zullen zijn en of het echt noodzakelijk is. Als er geen gebruik van wordt gemaakt, kunnen we ons afvragen of we op de goede weg zijn, maar dat is een vraag Pór 3ARP \K WEET DOT30 (P'R IEHT3E BENT UQN J (HlfflR MRS IK WËtTjE PR^6 Ziai?] ^'Z&KER1Ï(BEN P'R l&NVflNTTT) IK WE£THOC5IEM,t)RT3DOWOMR fcEEN HOOFD HQD.EN TCXM ~\UIT HETttRRM WOOj IkhKENlj

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5