AIqJ (X Q£ntiekrant Wendy in de watten Verschijnt 14 oktober TEXELSE y7 COuraNT Eigen huis centraal op infoavond jongerenraad Ladingen compost in haven Oudeschild riot oto zonwering Meyert Laan in de prijzen Zeldzame tweekleurige vleermuis op De Krim I van Sunmaster (rechts) overhandigt Meyert Laan de tweede prijs, terwijl zijn vriendin de bloemen vi w neemf. Inzet: de foto van Laan. Mareo Klaassen in ont- (Advertentie) Advertenties voor de Najaar-vakantiekrant van 14 oktober kunnen worden ingeleverd t/m maandag 26 september bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. VRIJDAG 23 SEPTEMBER 20°° Apetrots liet ze dinsdagmiddag haar jonge pup zien aan haar fami lieleden. Allemaal moesten ze het jonge hondje even zien en aaien. Het krijgen van het hondje was één van de vele bijzondere belevenis sen die de 8-jarige Wendy Abma uit De Cocksdorp begin deze week meemaakte. Wendy, die Cystic Fibrosis (taaislijm- ziekte) heeft, werd twee dagen lang in de watten gelegd door Stichting De Opkikker. Dat is een stichting die ac tiviteiten voor langdung zieke kinde ren organiseert zodat zij er even tus senuit zijn en nieuwe energie kunnen opdoen. De ouders van Wendy, Jan en Jolanda Abma en haar 11 -jarige broer Kevin werden eveneens twee Wendy Abma (8) uit De Cocksdorp toonde haar familieleden dinsdagmiddag vol trots de jonge pup die ze via Stichting De Opkikker heeft gekregen. foto .ai dagen verwend door medewerksters Marja Thijssen en Nel de Vnes van De Opkikker. Maandag bezocht de familie het Noorder Dierenpark in Emmen en overnachtte ze in het Bilderberg Ho tel 't Speulderbos in Garderen. 'Het was fantastisch', aldus Jolanda Abma. 'In het dierenpark hebben we van de dierenverzorgers een rondlei ding achter de schermen gehad. We hebben de olifanten en ringstaart- maki's (halfapen) gevoerd en we mochten een slang vasthouden.' Wendy en haar familie kregen ook zeven pasgeboren pantserkrokodil- letjes in een terrarium te zien. Het dierenpark in Emmen is de enige die rentuin in Europa waar pantser- krokodillen, die van nature in West en Midden-Afrika leven, nakomelin gen hebben. Het park heeft de jonge krokodillen nog niet aan het grote publiek getoond. Na het dierenparkbezoek werden Wendy en haar familie met een bijna tien meter lange limousine naar het hotel in Garderen gebracht. 'De vol gende ochtend hebben we er ontbe ten en daarna zijn we naar het Dolfinarium in Harderwijk gegaan Daar hebben we rondgekeken en de roggen te eten gegeven.' Terug op het eiland wachtte Wendy opnieuw een verrassing. De familie kreeg nog een rondleiding bij de dierenartsen praktijk in Den Burg. Dierenarts David Tijssen bleek tegemoet te kunnen komen aan één van de grootste wen sen van Wendy. Hij had een jonge pup voor haar klaar staan die ze mocht meenemen. En daarmee was het nog niet afgelopen. De Vries en Thijssen namen de Abma's ter afslui ting mee naar Texel Catering van Ruud Boom in Oudeschild, waar tot hun verrassing een groep andere fa milieleden zat te wachten. De familie kwam via het ziekenhuis in contact "met De Opkikker. De stich ting, die in 1995 werd opgericht en grotendeels uit vrijwilligers bestaat, werkt momenteel met negen Neder landse ziekenhuizen samen. Het pe dagogisch en maatschappelijk werk van die ziekenhuizen legt contacten tussen ouders en de stichting. Abma is er vol lof over. 'Het was echt prach tig. Het is mogelijk om bestempelde postzegels geld voor ze in te zame len. Mensen kunnen zulke postzegels voortaan ook bij mij thuis afgeven.' slechte zomers, recessie, goedkope buitenlandvakanties, ongunstig val lende feestdagen en de euro worden als oorzaak genoemd. De Wadden federatie pleit voor een internationale promotieorganisatie, maar de direc teuren van de verschillende VW's vinden het ook nodig dat de indivi duele eilanden zich goed promoten. Ze vinden dat de VW's intensiever moeten samenwerken met de onder nemers. TVO grijpt deze ontwikkeling aan om het belang van de Texelse VW te onderstrepen Open dag in Texelse yurt I=!Laan houdt morgen (zaterdag) 112.00 tot 17.00 uur een open "pjjjj j in zijn yurt die in de boom- ird van Jaap Dros aan de Haller- icsïg staat. Laan wil op die manier °r duidelijkheid scheppen over eteviji Texelse variant op de traditio- nea'' Ie ronde tent van Mongoolse en zij11 maden die hij een paar jaar ge- istuwd den ontwikkelde. 5 die i ituildn nleiding is de onduidelijkheid die iareen ^in cjeze maand in de raads- ienwi nmissie Grondgebied naar voren ran. Zowel raad als college is er ui'ó'J gniet over uit of de yurt als tent of ;in vM istacaravan moet worden gezien, tydsï ny de onduidelijkheid heeft het denn Laan geen toestemming ge- jed'ü meer yurts in de boomgaard te prote gsen q6 Oudeschilder hoopt met ottew opep dag duidelijk te maken dat 'ieten lurt geen stacaravan, maar een idergs <ls nduti jjens de raadscommissie stelden us woo iraadsleden dat de aanwezigheid olevei jrideyurt in de boomgaard in ieder de to ml moet worden geëvalueerd. Daarbij moet worden bekeken hoe het gesteld is met de brandveiligheid, de afvoer van vuil water en de vraag worden gesteld aan of de yurt per spectief biedt voor Texel. Volgens Laan moet de tent gasten de gele genheid bieden terug naar de natuur te gaan. Bezwaar tegen berging ongegrond Ondanks bezwaren van de buren staan b en w toe dat kunstschilder Gerd-Jan Roos aan de De Ruyter- straat in Oudeschild een bestaan de carport verbouwt tot berging. Hij kan vergunning krijgen omdat de bouw niet strijdig is met het bestem mingsplan. Alleen de dakhelling van 20 graden zou 30 graden moeten zijn, maar omdat in het nieuwe bestem mingsplan een vrijstellingsmogelijk- heid is opgenomen voor daken tus sen 15 en 75 graden kan daarop worden vooruit gelopen met een ar tikel 19-procedure. Het gebouw komt tegen de gevel van de RK kerk. Een dak van 30 graden kan niet omdat dan een raampartij van de kerk zou worden afgedekt. Volgens het bezwaarschrift van de buren zou medewerking aan het plan getuigen van rechtsongelijkheid en willekeur. Er zou sprake zijn van een strook grond rond de monumentale kerk waarop met gebouwd mag wor den. B en w hebben deze bezwaren ongegrond verklaard. Het bouwplan past in het bestemmingsplan waarin van een bouwverbod rond de kerk geen sprake is. Bovendien is de kerk geen monument en het kerkbestuur gaat met de bevestiging van het ge bouw tegen de kerkmuur akkoord. Oud speelgoed De Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt tijdens de open dag op zater dag 4 oktober een tentoonstelling van oud speelgoed. Hierbij moet ook gedacht worden aan speelgoed uit de jaren 1940 en 1950. Senioren die dergelijk speelgoed in hun bezit heb ben, wordt gevraagd dit voor een dag in bruikleen af te staan. Aanmelden kan via tel. 312696 of via e-mailadres swot@texel.com. 'Je eigen huis' is het thema van een informatiebijeenkomst die op vrij dag 7 oktober wordt gehouden op initiatief van de Jongerenraad van de Rabobank. Er komt een hypo- theekdeskundige van de bank aan het woord en er wordt meegewerkt door de gemeente, de Stichting Wonen Texel, Makelaardij Eelman Van Heerwaarden en Dogger en Hoogerheide notarissen. De avond is vrijblijvend, iedereen is welkom en opgeven kan tot 3 oktober. 'Het kopen van een huis is een onder werp dat veel Jongeren bezighoudt', vertelt Michiel Drijver, één van de le den van de drie jaar geleden opge richte Jongerenraad van de Rabo bank. Doel van deze raad is een bijdrage te leveren aan het welzijn van de Texelse jongeren door het ont plooien van initiatieven, waarvoor de Rabobank de financiële middelen le vert. Eerder werd bijvoorbeeld een beroepenvoorlichting gehouden en straks dus de informatieavond over de aanschaf van een koophuis. Het aanbod aan woningen voor starters, met een prijs tot zo'n €200.000,- is niet groot, weet Koen van der Slikke, assistent-makelaar bij Eelman Van Heerwaarden en tevens lid van de jongerenraad. 'Probleem is ook dat er te weinig doorstroming is, zodat er te weinig starterswoningen op de markt komen.' Hij verwacht dat er met de invulling van de nieuwe wijk de Vol molen meer aanbod en doorstroming komt. Toch is er volgens Van der Slikke meer mogelijk dan menig star ter zich realiseert. 'Ik heb jongens gesproken die zeiden dat ze bij de bank maar een ton konden lenen en daarom geen huis konden kopen. Maar dat hoeft met altijd het geval te zijn.' 'Klopt', vertelt Mare Meskers van Rabobank Noord-Holland Noord, één van de sprekers op de infor matieavond. 'Tegenwoordig heb je bijvoorbeeld de generatiehypotheek, die het mogelijk maakt dat (groot ouders een deel van het opgebouw de vermogen in de woning van het (klein)kind steken. Dat kan fiscaal best aantrekkelijk zijn.' Er zijn ook an dere mogelijkheden, zoals het doen van een schenking aan het kind. Daarover zullen notarissen Marjan Hoogerheide en Jan Dogger het no dige vertellen. Zij gaan ook in op het belang van samenlevingscontracten en een testament. Meskers zal ook het een en ander vertellen over waar kopers op moeten letten bij het afslui ten van een hypotheek en in hoeverre de fiscus meebetaalt aan een wo ning. Wie een woning koopt, kan de keuze maken tussen een bestaand of een nieuwbouwhuis. 'Dan zijn er best zaken waarop je moet letten', vertelt Koen van der Slikke, die hier met col lega Paul van Heerwaarden nader op in gaat. Het duo besteedt ook aan dacht aan de verschillende partijen binnen de makelaardij. Spreker is ook Jan van Andel van de Stichting Wo nen Texel, die uitleg geeft over sociale koopwoningen en de producten die er speciaal voor de kopende starter zijn. Als er nieuws is te melden over de Volmolen, zal hij dat niet nalaten. De avond wordt gehouden in de aula van OSG De Hogeberg. De avond begint om 19.15 uur en wordt geo pend door wethouder Nel Eelman, die binnen het college de portefeuille Volkshuisvesting beheert. Na afloop is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Opgave kan via de website www.jongerenraadtexel.nl of via tele foonnummer 0223-673233. n ongeveer tachtig meter lang lagen afgelopen w n Oudeschild om compost voor Texelse i: niet r m e os Mop bedrijvigheid afgelopen jelego reek op de haven van Oudeschild. t (Ind laar lagen twee grote binnen- wordi aartschepen afgemeerd met in jr95p ilaalzo'n 2800 ton compost voor ertegl bxelse akkerbouwers. Kraan- i. Tex lachinisten Nico Roeper en Paul der d bis waren een paar dagen in de heit eer om alle compost over te la ssie! si in af en aan rijdende wagens, rater! s werkzaamheden trokken de ntvoe Ddige bekijks, ïaakii Texê egecomposteerde groente-, fruit- rhutsh i tuinafval wordt met name op de ntgaa'. Mgronden in de polders Eierland (gereden, zodat het humusgehalte tarvan verbetert. 'Het organische offengehalte in de bodem van de rge polders is laag, waardoor het ■«■ai xüg is die stoffen regelmatig aan te 1 v| sngen', aldus voorzitter Jaap Hin van de Texelse afdeling van LTO Noord. De compost wordt uitgereden over het land dat daarna wordt ge ploegd. 'Door zo de humuslaag te verbeteren, wordt de luchttoevoer in de grond beter.' De compost is geen mest, maar heeft wel een bemes- tingswaarde voorde grond. De lading die afgelopen week in de haven lag, was afkomstig uit Maastricht. Er wer den dit jaar al eerder ladingen com post per schip aangevoerd. Behalve voor de kottervloot en de recreatievaart is de haven ook van belang voor de Texelse landbouw. Landbouwers gebruiken hem regel matig om producten aan- of af te voeren. Zo wordt onder meer het Texelse graan via schepen afgevoerd als de weersomstandigheden het toelaten. Hin: 'Het moet voldoende droog zijn, zodat er geen broei in het graan kan ontstaan.' Afgelopen jaar verliet het laatste deel van de graan oogst per schip de haven, de andere delen gingen vanwege de slechtere weersomstandigheden per as. De suikerbieten gingen vroeger ook per schip van het eiland, maar dat is al enkele jaren niet meer. Dit jaar wor den de bieten voor het eerst niet meer naar Wieringermeer gebracht, maar rechtstreeks naar een verwerkings fabriek in de provincie Groningen. Volgens Hin is de bietencampagne daarom begin deze maand al van start gegaan. Dat is een paar weken eerder dan gebruikelijk. De bieten worden rechtstreeks naar Groningen vervoerd, omdat Cosun, de overkoe pelende organisatie van de suiker bietenindustrie in Nederland, een deel van haar fabrieken heeft geslo ten. fioopvi i, valt luit de' ir°P'° "Meyert Laan uit Oosterend is "J *end dat hij specialist is op het "es tied van zonweringen, maar dat '0lPï' iwk een getalenteerd fotograaf erwf is voor velen een verrassing. '9e ch won hij de tweede prijs bij ee" "fotowedstrijd, die was uitge- l' '"even door het bedrijf Sun- 3,ie ester, leverancier van zonwerin- ivanN n anvra? Sn verkoopt en monteert zonwe- nngen en verleent ook service op dat gebied. Zogeheten uitvalschermen, die met een cassette aan de muur zijn bevestigd, en windvaste schermen. Een klimaat als het Texelse, waar een windstille dag een zeldzaamheid is, stelt hoge eisen aan de deugde lijkheid. Daarmee zit het volgens Laan, die al vanaf 1993 zonweringen monteert, wel goed. 'Deze staat als een snaar.' Treffend voorbeeld was de zonwering die hij onlangs mon teerde bij Casper de Graaf in Oude schild. 'Echt een plaatje', haalt hij de foto tevoorschijn. 'Als ik ze normaal gesproken op nieuwbouwhuizen monteer, zijn die nog met bewoond. In dit geval wel, waardoor er zo'n mooi tuinsetje voor stond.' De zonwering, die precies een schaduw over het raam wierp, en het zitje er voor, trof de onpartijdige jury van Sunmaster zodanig, dat de foto van Laan in de prijzen viel. Promotie op agenda ondernemersavond De determinatie had nogal wat voe ten in de aarde. Bonnet dacht in eer ste instantie dat het een ruige dwerg vleermuis was, een dier dat lange afstanden aflegt en rond deze tijd massaal op Texel voorkomt. Nader hand begon de bioloog echter te twij felen. omdat hij de zilvergrijze kleur van de haarpunten van het dier nooit eerder had gezien bij een vleermuis. Probleem was dat de vleermuis toen inmiddels was verdwenen. Omdat de vleermuis erg levendig was. had Bon net het niet verantwoord gevonden hem langer vast te houden en in de Natuurwijzer Tussen de brekers Je ziet de brekers met geweld het strand op komen en je zou zeggen dat in dat water helemaal niks kan leven. Maar niets is minder waar. En trouwens, iedereen die wel eens met een garnalennetje in de zwinnen en het diepere water tussen de zand banken heeft gevist, zal in ieder ge val wel garnalen hebben gevangen. Maar ook andere dieren als vissen, wormen en krabben kunnen in het ondiepe water heel goed gedijen. Waarom doen ze dat nou in zo'n ge vaarlijk gebied en hoe doen ze het? Ten eerste is het bijna altijd zo dat ondiepe gebieden per definitie rijk zijn aan voedsel. Planten (in zee vrijwel altijd eencellige kiezelwieren) hebben licht nodig om met behulp van voedmgszouten suikers te kunnen aanmaken. In ons ondiepe kustwater zitten genoeg voedmgszouten, af komstig van de grote rivieren, die met de stroming mee naar Texel gevoerd worden. In het ondiepe water schijnt het zonnetje lekker tot op de bodem en zijn licht, voedingszouten en (in de zomer) warmte volop aanwezig. Als het begin van de voedselketen er eenmaal is, dan komt de rest vanzelf ook wel. Het waarom is nu duidelijk: voedsel zat. tweekleurige vleermuis ging. In 1977 werd voor het eerst een twee kleurige vleermuis in Nederland ge vonden. Tot 1997 werden zo'n twin tig waarnemingen gedaan. In 1998 stond vleermuisminnend Nederland op zijn kop, toen in Maarssenbroek een kolonie van ongeveer 25 dieren werd gevonden. De tweekleunge vleermuis heeft zijn verspreidingsge bied in Midden- en Oost-Europa en in het noorden tot ongeveer de zes tigste breedtegraad. In de zofrier be woont hij spleten en rotsen in bosachtig berglandschap en in En nu: hóe doen ze het, hoe houden ze het er vol? Nu is het onder water niet zo'n spetterbende als boven water. Het water beweegt wel heen en weer, maar daar houdt het wel mee op. Dat betekent dat je het redt als je je ingraaft, net als in de Wad denzee. zoals wormen en schelpen doen. Ook kunnen ze ervoor kiezen af en toe eens uit het zand te komen, zoals platvissen doen en zand- spiering, grondels, krabben en garna len. Een enkele keer komt er wel eens een grotere en sterkere vis van al die rijkdom snoepen en zo zie je in de zomer aan het strand hengelaars af en toe een zeebaarsje verschalken. En zo kan het ook gebeuren dat je in april of mei honderden heel kleine scholletjes kunt tegenkomen in de zwinnetjes. Of later, in juni of juli, veel kleine tarbotjes. Verder zijn er gedu rende de hele zomer jonge haringen en zandspieringen die behendig door sterntjes uit het water worden ge plukt. In de zomer zie je in de zwinnen duizenden kleine garnalen en grondeltjes heen en weer schieten. Er is dus genoeg leven tussen de bre kers. naast natuurlijk al dat dode spul wat door diezelfde brekers op het strand wordt gekwakt en waar de schelpenverzamelaar later weer blij mee is. Hans Witte Het Texels Verbond van Onderne mers (TVO) houdt op maandag 10 oktober in De Compagnie een Ondernemersavond. Gesprekson derwerp is onder meer de WV, waarvan het vijfjaarlijkse promo tiecontract dit jaar ten einde loopt. Om, vooruitlopend op een contract verlenging. het belang van de Texelse promotieorganisatie te onderstrepen, zond TVO de redactie een artikel uit de Croissant, waann staat dat de Fnese eilanden steeds minder toeris ten trekken. Op Schiermonnikoog was de daling met 24.000 toeristen het grootst. De schrijver baseert zich op cijfers van rederijen Doeksen en Wagenborg, die aangeven dat de Friese waddeneilanden in de eerste 8,5 maanden van dit jaar vergeleken met vier jaar geleden 62.000 minder bezoekers hebben getrokken. De De vleermuis die de Duitse eige naar van een huis op De Krim af gelopen week bij het opruimen van zijn tuin vond en die door Jos de Wolf naar EcoMare werd gebracht, is een zeldzame tweekleurige vleermuis. Dat vermoeden van Pierre Bonnet, bioloog en lid van Vleermuiswerkgroep Texel, is be vestigd door vleermuisdeskundige Peter Linia, die foto's van EcoMare kreeg opgestuurd. vleermuiskast in zijn tuin geplaatst. Ondanks de felle regen bleek het dier de volgende dag gevlogen, zodat Bonnet aan de hand van foto's ver der moest zoeken. De puzzel werd mede opgelost dankzij Bonnets buur man Paul Inpijn, die een kleine week later kwam melden dat hij een vleer muis achter een plank in zijn tuin had zitten. Het was hetzelfde diertje. Na een tweede keer nauwkeung kijken en foto's maken werd langzaam dui delijk dat het om de zeer zeldzame steppegebieden. In vlakke gebieden verblijft deze soort in muurspleten en zolderruimten van hoge gebouwen. Als winterslaapplaats worden grot ten, kelders maar ook spleten in hoge gebouwen gebruikt. De sporadische keren dat een tweekleunge vleermuis in Nederland is gevonden, was dat vooral in hoge gebouwen in steden in het kustgebied. Het betrof waarschijn lijk steeds dieren die op doortrek wa ren. Van tweekleunge vleermuizen is bekend dat zij forse afstanden afleg gen. De grootst gemeten afstand be droeg 1440 kilometer, In tegenstelling tot andere vleermuis soorten krijgt de tweekleurige vleer muis in het algemeen twee jongen en soms zelfs drie. Het is dan ook de enige vleermuissoort in Europa met vier tepels in plaats van twee. Een ander merkwaardig verschijnsel is dat de mannetjes grotere kolonies vormen dan de vrouwtjes, 's Zomers kunnen groepen tot wel 250 manne tjes bij elkaar zitten, terwijl een kraamkolonie meestal met groter is dan 100 vrouwtjes.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7