Actie voor bloemperken in 1907 Bezwaar tegen opruimen wachtlijst kampeerboeren Bloemen. Park. Geen extra villa's op Witteberg Andere Lubertischool na 20 jaar toch hetzelfde Archief stuk Nieuwste snufjes op open dag De Wit' Durper asfalt verandert in klinkerweg TEXELSE COURANT de staalmat met klinkermotief in het asfalt wordt 9e*',S" Een medewerker van Streetprint Nederland bedient de trilplaat Het plan van b en w om de boeren die wachten op vergun ning voor het toelaten van erfkampeerders te helpen door het tijdelijk uitgeven van 250 extra slaapplaatsen, stuit op verzet van de Vereniging van Texelse Kampeer Boeren (VTKB) en de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL). In een gezamenlijke brief aan b en w en de raad hebben de voorzitters van beide verenigingen laten weten bezwaar te hebben tegen het op deze wijze opruimen van de wachtlijst. Ze stellen voor eerst maar eens handha vend op te treden tegen 'boeren' die nu kampeergelegen heid bieden, maar geen echt agrarisch bedrijf hebben. Leerlingen van de Lubertischool In 1985 startte de Lubertischool met 85 leerlingen, anno 2005 zijn het er 120. Toen werd er lesgegeven door vijf docenten, nu lopen er 14 mees ters en juffen rond. En in de school was destijds geen computer te vin den, nu wemelt het er van. Het is maar een greep van wat er in twintig jaar tijd is veranderd op de Koger basisschool. Volgens schooldirec teur Theo Habraken verwacht de gemeente dat het aanbod aan leer lingen de komende jaren stabiel zal blijven en zijn de vooruitzichten voor de school goed. Des te meer reden om het 20-jarig jubileum feestelijk te herdenken. Met een toespraak van de schooldirecteur en een daverend feest in de centrale hal, waarbij op de maat van discomuziek werd gedanst en gesprongen. Vervolgens kregen alle leerlingen een ballon, die ze op het schoolplein tegelijk oplieten, waarna die met de harde wind snel in oostelijke richting ver dwenen. De 2000 slaapplaatsen die thans beschikbaar zijn voor kamperen bij de boer zijn bijna allemaal uitge geven. Twaalf boeren staan op de wachtlijst en komen pas aan de bak als anderen ermee ophouden, bij voorbeeld door bedrijfsbeëindiging. Onder de wachtende boeren zijn er die deze bijverdienste hard nodig hebben. B en w besloten daarom onlangs de gemeenteraad voor te stellen 250 extra slaapplaatsen voor deze sector uit te geven, zodat alle wachtenden direct kunnen worden geholpen. Als straks door bedrijfs beëindiging weer plaatsen vrijko men, worden die niet meer opnieuw uitgegeven totdat het oude quotum van 2000 weer is bereikt. Geen blijdschap De verwachting dat deze maatregel door de sector met gejuich zou wor den ontvangen, bleek een misreke ning. Voorzitters Klaas Tjepkema van de VTKB en Harry Wuis van de TVL schrijven het snel opruimen van de wachtlijst niet urgent te vinden ('De huidige vergunninghouders hebben soms ook meerdere jaren moeten wachten') en willen dat eerst wat wordt gedaan aan de hui dige regelgeving voor kamperen bij de boer. De drempel voor een ver gunning is nu zeer laag. Een bedrijf met niet meer dan tien Standaard Bedrijfs Eenheden (SBE's) mag al erfkampeerders toelaten. Daardoor is in de hand gewerkt dat diverse vergunninghouders feitelijk hobby boeren zijn of mensen die nauwe lijks agrarische activiteit uitvoeren. Terwijl de regeling juist is bedoeld om echte boeren een steuntje in de rug te geven, zodat zij in staat zijn hun bedrijf voort te zetten, wat ook positief is voor de aantrekkelijkheid van het kleinschalige landschap. Strenger Tjepkema en Wuis doen in hun brief voorstellen voor nieuwe, goed te handhaven regelgeving: de gega digden moeten jaarlijks een actief referentienummer hebben, zonodig een accountantsverklaring betref fende hun agrarische verrichtingen overleggen en ook aan de hand van de meitellingen de realiteit van hun bedrijf aantonen. Als twee jaar geen gebruik is gemaakt van de kampeervergunning, moet deze vervallen en moet de gemeente handhavend kunnen optreden. De briefschrijvers vrezen vergroting van de problemen in de toekomst, nu 250 extra slaapplaatsen toegekend zonder dat de rege ving is aangepast. Goed bedot Wethouder Nel Eelman is teleu steld over de afwijzende hoi van de VTKB. 'Direct opruimen i de wachtlijst vinden we belangrffl omdat er mensen op staan dief extra inkomsten van het kampe hard nodig hebben, zoals jad boeren die een bedrijf hebben n genomen en zo zwaar zitten dat elf vergunning voor erfkamperen ookj I de ogen van de bank van doorsla; gevende betekenis kan zijn'. Eelman wijst erop dat het pakken' van de 'hobbyboeren' iÉ zo simpel is. 'Op grond van door de raad vastgestelde vo« waarden hebben zij hun vergunnir gehad, dus legaal. Het is ook or bedoeling de voorwaarden aan i scherpen, zodat mensen met gei of weinig agrarische activiteit ij meer voor de vergunning in aan merking komen, maar dat zal tot via een behoorlijke overgangsi geling moeten. Zo lang willen de gegadigden die nu op de staan, niet laten wachten'. Op lw beurt betreuren de briefschrijve de reactie waarmee de wette der de publiciteit heeft gezoek Led Klaas Tjepkema: 'Rijkelijk vroeg h waren nog niet uitgepraat'. Villapark De Witteberg aan de Grensweg mag worden uitgebreid met 5000 vierkante meter, maar op dit nieuwe gedeelte mogen geen villa's worden gebouwd. Dat laatste is het gevolg van het bestemmingsplan, waarin staat dat maximaal 25 procent extra recreatiewoningen alleen wor den toegelaten op kleinschalige terreinen van hoogstens 20 hui zen. De Witteberg telt 36 villa's en kan dus niet als kleinschalig worden aangemerkt. Vergroting met onbebouwd terrein ter grootte van maximaal 25 procent van het bestaande is geen pro bleem. Het college juicht dat zelfs toe, omdat de kwaliteit van het park erdoor wordt opgevoerd. Door de uitbreiding kunnen een parkeerter rein, een veld met speeltoestellen en een trapveldje worden aange legd en ook kan de afwatering wor den verbeterd. Auto's worden nu geparkeerd op naburig terrein van de firma Veeger, dat daarvoor niet is bestemd. De terreinuitbreiding voldoet aan de voorwaarden die in het bestem mingsplan zijn neergelegd. Het is evenmin strijdig met de vogel- en habitatrichtlijnen en ook de directe nabijheid van het nationaal park Duinen van Texel kan geen roet in het eten strooien. Het nieuw in te richten terrein is vanaf de weg nau welijks zichtbaar en als het zorgvul dig wordt ingepast, is geen sprake van landschapsbederf. Wél zal de huidige agrarische bestemming moeten worden gewijzigd via een artikel 11-procedure. De mogelijk heid om op het vergrote terrein vier nieuwe vakantiehuizen te bouwen, is van groot financieel belang. Aan koop en inrichting van het nieuwe gedeelte zouden er ruimschoots mee gefinancierd kunnen worden. De voorgenomen uitbreiding van De Witteberg is een initiatief van het bestuur van de vereniging van eige naars. Voorzitter Jos Vink uit Beuse- gem (De Betuwe) is onaangenaam verrast door het collegebesluit om de vier nieuwe villa's af te wijzen wegens grootschaligheid van De Witteberg. 'In maart en april hebben we met de betrokken ambtenaren uitgebreid van gedachten gewisseld over de uitbreidingsmogelijkheden en hebben daarbij plannen en teke ningen overlegd. Als wij toen had den gehoord dat die vier extra hui zen uitgesloten waren, zouden wij ons mogelijk hebben bedacht, maar nu waren we vol goede verwachtin gen. Jammer. Of we de uitbreiding nu nog doorzetten, weten we niet'. De vereniging van eigenaars heeft de halve hectare grond voor de uit breiding zonder ontbindende voor waarden aangekocht van de erven van de familie De Grave. Banenmarkt in Den Helder Ruim 1.200 werkzoekenden van Texel en uit de omgeving van Den Helder kregen een persoonlijke uit nodiging voor de banenmarkt die zaterdag bij het CWI in Den Hel der wordt gehouden. Daarnaast zijn bijna 600 werkgevers opgeroepen om (extra) vacatures aan te melden. Naast de vacatures op de borden en diverse stands met werkgevers zijn ook alle defensieonderdelen met een stand vertegenwoordigd. De dag wordt muzikaal opgeluisterd door Ruud Wattimena, De banen markt duurt van 10.00 tot 15.00 uur, de toegang is gratis. Het CWI is te vinden op het adres Spuistraat 10 in Den Helder. Pietelepote op Radio Texel Op Radio Texel hervat zaterdag het kinderprogramma Pietelepote de uitzendingen. In de eerste afle vering na de zomerstop spreken Elisabeth Waverijn, Danique Bak ker, Mirjam en Rianne Hin en Gerie Maria en Talitha van den Berg over naar school gaan. Ze praten met de nieuwe gymleraar Remko Spelde, met Leo Annyas van de Jozefschool en met rector Henk de Vries van de OSG. Elke maand zijn in Pietelepote Piep door de kinderen zelf geschre ven verhalen te horen. Pietelepote wordt uitgezonden op zaterdag van 17.00 tot 18.00 uur via 106.1 FM. Naar aanleiding van verslaggeving in andere kranten schrijft de redac tie van de Texelsche Courant in de editie van zondag 21 april 1907 dat velen de bollendag bezochten, 'dat wil zeggen dat een bezoek aan de bloembollenvelden.tusschen Haarlem en Leiden werd gebracht'. De redactie betreurt het dat er op Texel zo weinig bloeiende bloemen en planten te vinden zijn. 'Voor ons, eilandbewoners', zo schrijft de krant, 'ligt zulk een genot nog in een ver verschiet; wel wordt hier ook aan bollencultuur gedaan; wel ziet men zoo hier en daar een veldje Flo ra's kinderen wier kleuren het oog streelen, doch een groote omvang heeft dat nog niet genomen; doch wie weet, mogelijk dat in later jaren Texel ook daarin nog eens naam maakt, even als nu met het wolvee.' De redactie pleit voor de aanleg van bloemenperken 'bijv. in het Park, aan den ingang van eenig dorp of op een ander daartoe geschikt terrein' en verwondert zich erover 'dat zich daartoe niet eens eene vereeniging heeft gevormd (ook voor dames, de bloemen in onze samenleving, een mooi arbeidsveld)'. Want niet allen zouden bloemenperken 'een meer fraai aanzicht' aan sommige plekjes geven, ook koestert de redactie de verwachting dat het de jeugd meer gevoel voor natuurschoon zou bijbrengen. want dat gevoel heeft in het algemeen nog niet zulk een hoog standpunt bereikt; wan neer men moet zien hoe meermalen het jonge groen wordt vernield en onmeedoogenloos wordt afgerukt door somige balsturigen, ook van aan den weg belendende tuintjes, hoe over grasperken wordt gedraafd en geravot, hoe jonge boompjes worden verwrongen, dan bedroeft men zich vaak over de ruwheid welke te dien opzichte moet wor den waargenomen en ontglipt een zucht om bescherming.' Weliswaar spreekt de politieverordening over de bescherming van openbaar groen, maar 'beter nog dan zulk een geschreven wet, zou het wezen, wanneer de liefde voor groen en bloemen tot zulk een hoogte ook bij de jeugd werd gewekt, dat iedere vernieling of beschadiging haar een afkeurend woord zou ontlokken.' De redactie neemt de vermaning 'men denke er eens over na' waar mee zij het verhaal besluit serieus, en komt op zondag 12 mei nog maals op het verhaal terug. De mooie dagen van mei verlokten menigeen tot een bezoek aan de natuur. 'Een wandeling naar het boschje, naar de heidebeplanting (kortweg „De Dennen" genoemd) was veler doel. Doch ook, als de warme dagen komen en de heete zon zoo nijdig op de huid kan prik kelen, zal meer dan een - en vooral de ouderen onder ons - zeker aan een beschaduwd plekje de voorkeur geven en de schreden richten naar het Park.' En het is juist dit park, dat tegenwoordig de Wezentum heet en toentertijd gelegen was achter de drukkerij van de Texelsche Courant, waar de redactie (toen nog bestaan de uit Willem Langeveld en Adriaan de Rooij, de grondleggers van het bedrijf) een lans voor breekt. 'Er is veel groen, mooi groen', vindt zij dat er iets aan het onlangs opnieuw ingerichte park ontbreekt, 'maar het oog ontdekt niet veel anders dan groen, en zonder er nu mee te dweepen dat het iemand „groen en geel voor de oogen wordt" zouden wij in dit geval eenige afwisseling van kleur niet ongewenscht ach ten.' Dat hoeft niet grootscheeps te worden aangepakt 'door het aan leggen van bloemperken', maar kan ook kleinschalig, 'door het plaatsen van ene paar kuipen of bakken met bloemen of het maken van eene kleine piramide'. Veel effect wordt daarbij verwacht van simpele bloemen, 'geraniums, fuchsia's of wat zich daarvoor alzoo leent.' De redactie wil dienaangaande geen beroep doen op de gemeente, maar roept de lezers op iets voor dit doel af te staan. Dat kan, al dan niet ano niem, via het kantoor van de krant. 'We verstaan ons dan met anderen en wenden ons tot het D.B. van deze Gemeente om toestemming ABONNEMENTEN ea ADVI Hiervoor kwam bij ons ia Vorige opgaaf f 11,77e Tijdens het afdrukken van ons vorig nummer 1,— Wanneer met van meer zij den ingenomen heid met dit plan wordt betoonddurven wij de ten uitvoer brengmg er van niet aanbevelen. Ger de Wit en Stefan Krofft treffen voorbereidingen voor de open dag van De Wit Installatietechniek. tot het aanbrengen van de bedoelde versiering, in overleg met HEd., en klaar is Kees'. De gedachte achter de actie is dat de bloemen niet aan vandalisme ten prooi zullen val len, 'want wie toch zal zijn eigen werk en eigendom gaan havenen?' De krant zelf geeft het voorbeeld. 'Wij deponeeren voor dit doel, om te beginnen. Een Gulden, wanneer nu zij die er iets voor gevoelen en het kunnen missen in gelijken geest of misschien iets royaler uit den hoek komen, dan is er allicht een bedrag om de noodige voor bereidingen te treffen, en wanneer dan weder anderen, voornamelijk de kinderen eene kleinigheid offe ren, b.v. een kwartje, een dubbeltje, of enkele centen, dan zorgen zij al dadelijk voor eenige potjes bloe men.' Ter vergelijking, de gulden van de redactie werd gedoneerd in een tijd dat een jaarabonnement op de Texelsche Courant ƒ1,20 kostte. Heden ten dage zou deze gulden dus een bedrag van €56,25 verte genwoordigen. Het loopt geen storm. Op donder dag 16 mei zijn vijf giften ontvangen, met een totaalbedrag van ƒ11,77 en een halve cent. De redactie herhaalt de oproep, maar op 23 mei is nog maar ƒ1,- meer in kas. 'Wanneer niet van meer zijden ingenomen heid met dit plan wordt betoond, durven wij de ten uitvoer brenging ervan niet aanbevelen', schrijft de redactie. Op 30 mei is het totaal niet hoger geworden en besluit de redactie de zaak verder te laten rus ten, niet zozeer omdat het bedrag te laag is (de ingebrachte 13,771/2 zou vandaag €774,84 waard zijn), maar meer omdat slechts acht personen hebben bijgedragen. 'Wij hadden ons gevleid', sluit de redactie de inzameling, 'dat zoowel kinderen als de dameswereld dat aantal wel tot minstens 50 had doen stijgen. Wat een mensch zich toch vergissen kan! Trouwens dat gebeurt meer. Wij meenen de zaak voorshands nu maar te moeten laten rusten; moge lijk dat later een meer gunstige stemming hiervoor wakker wordt.' Verlichting waarvan de kleur kan veranderen, een computerpro gramma waarmee je een virtuele wandeling door de nieuwe badka mer kunt maken en een toiletpot die direct nare luchtjes afzuigt. De ontwikkelingen op installatie- gebied gaan snel, zoals is te zien op de open dag die De Wit Instal latietechniek in Den Hoorn zater dag houdt, waarbij ook het een en ander over energiebesparing valt op te steken. Een veelzijdige onderneming, zo blijkt bij een rondgang door het bedrijf op Diek, dat naast de vijf jaar geleden geopende showroom ook de werkplaats en het magazijn open stelt voor publiek. Tal van leveranciers geven acte de pre sence, onder meer met de nieuwste snufjes op het gebied van verwar ming en air conditioning, of com binaties daarvan. Ook op sanitair gebied volop ontwikkelingen. Niet zonder trots demonstreert Stefan Krofft een computerprogramma dat een driedimensionaal beeld geeft van een door hem ontworpen bad kamer. Vanuit elke denkbare hoek wordt een kijkje gegund, waarbij rekening kan worden gehouden met beperkingen als gevolg van schuine daken of andere constructies. Met een druk op de knop wordt het ont werp naar de klant gemaild, zodat het hele gezin kan meekijken. Ook elk artikel dat in de badkamer wordt verwerkt, is zichtbaar, evenals de kosten van het installatiewerk, Ee badkamer is tegenwoordig syra niem aan ontspanning en luxe Ei stoomcabine behoort tot de mo? lijkheden en wie dat wil probes r kan een nachtje boeken bij Hc:i Zeerust, waar De Wit onlangs e^ zo'n cabine heeft geinstallea Wie tot aankoop overgaat, krijg" hotelkosten terug. Een bad n> terwijl een huisgenoot net toilet is geweest, wordt niet d( iedereen als prettig ervaren. 0 werpers hebben voor dit proble een wandcloset uitgevonden. (I de luchtjes direct afzuigt. Met lichting die van kleur kan veranö^i, ren, kan men de sfeer in de bi huiskamer aanpassen. De open da W» is van 10.00 tot 17.00 uur. Het lijkt een klinkerweg, maar toch is het asfalt. Het rode asfalt ter hoogte van de voetgangers- en fietsoversteekeilandjes op de krui sing Molenlaan-Vuurtorenweg-Post- weg, is donderdag voorzien van een straatstenenpatroon. Streetprint, een techniek waarbij het asfalt met een brander wordt verhit en er ver volgens een vlechtwerk van staal kabel met klinkermobiel in de weg wordt gewalst, wordt voor het eerst op Texel toegepast. Het patroon is nauwelijks van echt te onderschei den en moet ertoe leiden dat auto mobilisten hun voet van het gas pedaal halen, zodat de veiligheid omhoog gaat. Bedoeling is dat de werkzaamheden aan de herinno ting deze week zijn afgerond, zoS de kruising in het weekend open kan. Komende week v,:d de omleiding verwijderd en z fietspad nog enige ondergaan. VRIJDAG 30 SEPTEMBER 2005

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6