Graaf Isolatie breidt uit in Oudeschild TEXELSE 7 COURANT Havens eilanden zwakke plek in terreurbestrijding Uitwisseling boulesclub met Den Oever i Twee doorsteken Vaargeul weg Nog één doorgang van wijk naar hulpgebouw >g 'We zijn niet serieus genomen' Omwonenden blijven tegen komst hulppost VRIJDAG 30 SEPTEMBER 2005 izocfi eden van de Jeu de Boulesclub 3g.H it Oosterend hielden zaterdag hun arlijkse uitwisseling met de Jeu Boulesclub uit Den Oever. Vier- ntwintig leden van die club ('Een oei schik') waren naar de baan van Jeu de Boules Strend achter de Mulderstraat afgereisd waar ze het opnamen tegen zestien leden van Oosterend. Er werden onderling drie partijen met elkaar gespeeld. De eerste prijs ging naar Harm Gort uit De havens op de Waddeneilanden behoren tot de zwakkere plekken in Nederland als het gaat om de bestrijding van terrorisme. Dat blijkt uit een rapport dat de Alge mene Rekenkamer heeft opge steld. Er zijn in de havens onvol doende grenscontrole om bij te houden wie of wat er allemaal binnenkomt. Ook is onduidelijk tot waar op zee grenscontroles kunnen worden uitgevoerd. De Waddeneilanden worden con creet genoemd in het rapport dat deze week verscheen. De Reken kamer onderzocht of controles die langs de Nederlandse grenzen wor den gehouden afdoende zijn om terroristische aanslagen te voorko men. Het antwoord daarop luidt kortgezegd nee. De Rekenkamer wijst erop dat onder meer de havens van de eilanden niet zijn aangewe zen als zogeheten doorlaatposten, waardoor er geen grenscontroles worden gehouden. Dat geldt overi gens ook voor diverse andere zee havens in Nederland en zo'n zeven tien kleinere luchthavens. 'Sommige van die zeehavens kennen een druk scheepvaartverkeer, zoals de haven van Stellendam en de havens op de Waddeneilanden.' Volgens de Rekenkamer heeft de overheid niet onderbouwd waarom in de ene haven wel en de andere geen grens controles worden gehouden. Daarnaast zijn volgens het rapport de visserij en de pleziervaart niet verplicht om volgens een admi nistratiesysteem van het ministe rie van Veiligheid en Integratie aan te geven wie ze aan boord heb ben. Volgens dat systeem wordt op basis van bemannmgs- en pas sagierslijsten en reisdocumenten gecontroleerd wie aan boord van een schip is. Alleen vrachtvaart en cruiseschepen zijn verplicht vooraf passagiers- en bemanningslijsten bij controlerende instanties in te leveren. Volgens het rapport is ook de wet- en regelgeving voor con troles op de zeegrens onvoldoende uitgewerkt en is het onduidelijk waar de zeegrens precies ligt. 'Dat leidt in de praktijk tot onduidelijkheid bij de organisaties die controles uitvoeren over de reikwijdte en dat betreft de Waddeneilanden.' Brandweer komt na tik tegen glaasje Lichte consternatie woensdagmid dag bij de Muziek- en Dansschool in de d'Óuwe Ulo. Tijdens werkzaam heden tikte één van de werknemers per ongeluk het glaasje van een brandmelder kapot, waardoor het brandalarm afging. Acties van het personeel om aan te geven dat er niets aan de hand was, legden het af tegen de snelheid van de brand weer. Die stond na een paar minu ten op de stoep om poolshoogte te nemen. De gemeente, eigenaar van het gebouw, laat momenteel het interieur van d'Ouwe Ulo aanpas sen voor de Muziek- en Dansschool die al geruime tijd met ruimtegebrek kampt. Ook komt er een nieuwe dakbedekking op het platte dak en worden de dakleien vervangen. de melding. De brandweer controleert het brandmeldsysteem Den Burg, de tweede naar Gerbrand Dros uit Oosterend. Annie Lont uit Den Oever sleepte de derde plaats in de wacht. (Foto Dirk Kuiter) Woningen PHH even uit beeld Texel lonkt naar kennisinstituut |uel is aan het lobbyen gesla- n om het nieuwe onderzoeks- btituut Wageningen Marien naar lit eiland te halen. Wageningen |jarien is de nieuwe organisatie e ontstaat als Alterra (al op fexel gevestigd) en het Neder- ■nds Instituut voor Visserijonder- pek (RIVO) in IJmuiden volgend ar fuseren. fcemeester Joke Geldorp en pgemeester Jeroen Staatsen van n Helder zijn gezamenlijk een Kfe gestart om het nieuwe insti ll naar in ieder geval de Kop Ji Noord-Holland te halen en de ■neenteraad heeft daarnaast op fcen initiatief unaniem een brief ■chreven waarin ze de nieuwe fcnisatie uitnodigt zich op Texel te vestigen. Die brief is verstuurd aan personeel, ondernemingsraden en de directies van het RIVO, TNO in Den Helder en Alterra op Texel. De actie van Geldorp en Staatsen is uitgemond in een zogeheten bid- book waarin Texel en Den Helder zich beiden als mogelijke vestigings plaats profileren. Het bidboek wordt dinsdag bij Alterra uitgereikt aan directeur M. Scholten van het RIVO en A. Dijkhuizen, voorzitter van de Raad van Bestuur van Wagenin gen Universiteit en Research, waar Alterra en het RIVO beide al een onderdeel van zijn. Er zijn diverse plaatsen in het land die de nieu we organisatie graag in huis willen halen. Bedoeling is dat Wageningen Marien straks zo'n honderdvijftig veelal hoogwaardige arbeidsplaat sen telt. Alterra, gehuisvest op 't Horntje, heeft momenteel zo'n twin tig arbeidsplaatsen. college toonde gedeputeerde Rinske Kruisinga <fen de plek tussen de Schoorwal en de Vaargt 'kmrleningsgebouw aan de Pontweg moet komen. «rinncr i, zc<2 d A3 vvtf zal ei te gemeente ziet af van de aan- ssin#" 3 van drie doorgangen van de örgeul naar het achterliggende tomenlijke hulpverleningsge- Ww aan de Pontweg. Er komt 1 maar één doorgang tussen Vaargeul en de Schoorwal. blijkt het concept-verkeers- dat de gemeente woens- 'ond aan omwonenden pre- irde. de geplande doorgang tus- de Schoorwal en de Vaargeul overgebleven. Buurtbewoners eerder veel moeite met de doorgangen getoond. Die nu 'lieven doorgang is in eerste 'tie bedoeld voor mensen die wet of met fiets, brommer of lor via de woonwijk naar het Wisch gedeelte aan de oostzijde .'3 nhettoekomstige hulpverlenings- gaan. De doorgang wordt i verzinkbare palen afgesloten, er geen auto's doorheen kun- i|den. vervallen van de twee door doen ging gepaard met misver- ?den. Tijdens een informatiebij- Nomst die de gemeente in mei de bewoners had belegd, had feester Geldorp zich gevoe- l9etoond voor de bezwaren en ®9d 'rekening te houden met Wranderd karakter van de Vaar- Tot hun verbazing hadden ze ®rna volgens buurtwoordvoerder ts de Wolf n verslag van die avond gelezen dat er toch 'drie doorgangen voor de brand weervrij- willigers zouden komen'. 'Dat gaf ons het gevoel niet serieus te wor den genomen.' Loco-burgemeester Nel Eelman gaf aan dat na die informatie-avond wel meteen naar de doorgangen is gekeken, maar dat dat niet in het verslag was ver werkt dat de omwonenden hadden De doorgang tussen de Vaargeul en de Schoorwal blijft beschikbaar voor hulpverleningsvoertuigen, zodat zij in noodgevallen meteen de woon wijk kunnen inrijden. Brandweer commandant Dick Jongeneel gaf aan dat bij de meldkamer in Alkmaar aan de hand van postcodes wordt bepaald of het nodig is de woonwijk in te rijden. Hij liet meteen weten dat de kans daarop zeer klein is. 'In de tien jaar dat ik hier nu commandant ben geweest, is er nog geen twee keer brand in die wijk geweest.' De vrijwilligers van de brandweer kunnen niet met de auto via de doorgang naar de kazerne rijden. Met fiets, brommer of lopend kan het wel. Omwonenden zijn bezorgd dat dat tot ongelukken in de wijk leidt. De gemeente is van plan de doorgang visueel onaantrekkelijk te maken door de rijstrook slechts over een breedte van twee meter te verharden en daarnaast graskeien te leggen. De brandweer heeft mini maal drie meter nodig om met de ladderwagen te kunnen rijden. De gemeenteraad schrijft in haar brief dat Texel door de aanwezig heid van het Koninklijk NIOZ, Alterra en de Texel Academie al een broed plaats van kennis en wetenschap is en dat Wageningen Marien (lees het RIVO) zou zeer goed binnen dat rijtje zou passen. Ook worden het aantrekkelijke leefklimaat en de landschappelijke omgeving als voordelen aanbevolen. Vestigings leider Han Lindeboom van Alterra zeggen dat ze er wel komen.'Ze zijn De bouw van zes tot acht woningen op een resterend stuk land tussen het toekomstige hulpverleningsge bouw aan de Pontweg en de Vaar geul is vooralsnog onduidelijk. Op een kaart die de gemeente woens dagavond presenteerde stonden ze in ieder geval niet ingetekend. Loco-burgemeester Nel Eelman en brandweercommandant Dick Jon geneel konden niet zeggen dat de woningen van de baan zijn, maar ze konden evenmin met zekerheid opperde eerder ook al de mogelijk heid het gehele nieuwe instituut naar Texel te laten komen vanwege de al aanwezige kennisinstituten. Volgens hem zou daardoor op het eiland een soortgelijk kenniscom plex als de Amerikaanse Woods Hole Oceanographic Institution op een schiereiland in de buurt van nog met definitief ingevuld, maar het kan wellicht nog gebeuren', aldus Eelman. Ze vertelde dat nadat omwonende Jos de Wolf had opge merkt dat de huizen weg waren. Bedoeling was dat er zes tot acht woningen in de vrije sector zouden worden gebouwd. De opbrengsten zouden ten goede aan het PHH- Boston kunnen ontstaan. De toe- gebouw moeten komen. De zoge- komstige nieuwbouw van de Potvis kan eveneens een rol spelen. heten wadi die op de grens van het Eijercoogh-terrein en de achterzijde van de Vaargeul is gepland, stond wel ingetekend. Ze waren enigszins gerustgesteld gunning voor het PHH-gebouw is Mosterd Donatus beste smaakmaker De zeekruidenmosterd van Sint Donatus is verkozen tot Streek product van het jaar 2005 in de categorie smaakmakers. Dat gebeurde tijdens de Kaas- en Delicatessenbeurs, die dinsdag in Houten werd gehouden. De verkiezing werd voor de tweede keer gehouden en was georgani seerd door de stichting Streekei gen Producten Nederland. De verkiezingen waren onderver deeld in vier categorieën: kaas, vleeswaren, verwerkt fruit en smaakmakers. In totaal werden 23 producten uit verschillende streken in Nederland genomineerd. Daarvan waren er negen afkomstig uit het Waddengebied. De producten, die allemaal vallen onder het streek- merk Waddengoud, waren: Texelse lamsham, Texelse salami, Olderhof- ster schapenkaas, Aronia appelsap, duindoornbeleg, cranberrysiroop, cranberrydressing, duindoornmos terd en zeekruidenmosterd. Andere producten in de categorie smaak makers waren frambozenazijn uit Limburg, cranberrydressing en duindoornmosterd uit de Wadden regio en vlegelmosterd uit Zeeland. De winnende mosterd van Donatus wordt verhandeld onder het han delsmerk Waddendelicatessen. De stichting Streekeigen Producten Nederland ondersteunt en stimu leert producenten bij de ontwikke ling en afzet van streekproducten. Om producten die zich in smaak en uitstraling onderscheiden in het zonnetje te zetten, organiseerde de stichting deze verkiezingen. De producten werden beoordeeld door een deskundige jury, bestaand uit Diny Schouten (culinair publicist), Jaap Schouten (voorzitter Vakcen trum Levensmiddelen) en Rob Faas (chef-kok). De genomineerde pro ducten zijn allemaal voorzien van het keurmerk Erkend Streekproduct of vergelijkbare regionale keur merken, zoals Waddengoud. Deze keurmerken geven niet alleen een garantie voor de herkomst, maar ook voor een duurzame wijze van produceren en verwerken. Proefpersonen voetreflexologie De School voor Voetreflexologie is op zoek naar mensen die zaterdag 8 en zondag 9 oktober beschikbaar zijn voor een proefbehandelmg door bijna afgestudeerde therapeuten. De behandeling vindt plaats in het Maar tenhuis aan de Ruijslaan bij De Koog en duurt zaterdag van 9.15 tot 10.45 uur en zondag van 11.00 tot 12.30 uur. Na een voetenbad en enkele vragen over eventuele lichamelijke klachten wordt een behandelplan opgesteld en een massage gegeven. Opgeven kan bij cursusleider Manda Bergsma, tel. 319708 of via e-mail- adres voetreflexologie@hetnet.nl. Zorgformulieren invullen bij SWOT De Stichting Welzijn Ouderen Texel krijgt veel telefoontjes van ouderen die moeite hebben met het invullen van de nieuwe zorgformulieren. De SWOT biedt daarom gelegenheid de formulieren door een vrijwilliger te laten invullen. Dat kan op dinsdag 4 oktober van 10.00 tot 12.00 uur en op woensdag 5 oktober van 14.00 tot 16.00 uur in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Voor meer informatie: tel. 31296. Jubileumnummer historisch blad Ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan komt de Historische Vereni ging met een speciale uitgave van haar blad, waarin een serie artikelen van Henk van Halm. Van Halm komt al sinds 1955 op het eiland, waarbij zijn speciale belangstelling uitgaat naar de natuur van het uiterste zuiden De artikelen werden eerder gepubliceerd in Trouw en zijn geïl lustreerd met foto's. Het reguliere nummer van het blad van de Histonsche Vereniging (num mer 76) bevat een uitgebreid arti kel van de hand van J.J. Waverijn over door hem gevonden Romeinse munten, vogelwaarnemingen van dominee Huizinga en teksten over het Oosterend rampjaar 1904. Het blad is voor €3,45 verkrijgbaar bij de Texelse boekhandels. door alle informatie, maar Jos de Wolf kon de gemeente namens omwonenden van het toekom stige hulpverleningsgebouw aan de Pontweg woensdagavond geen blijde boodschap geven. De bewoners zijn en blijven tegen de komst van het gezamenlijk gebouw voor brandweer, politie, ambulance en medische diensten in hun buurt. Met name de te verwachten ver keersoverlast is voor de omwonen den een belangrijk punt om tegen te zijn. Dat zei De Wolf tijdens een infor matiebijeenkomst die in de brand weerkazerne aan de Bernhardlaan was belegd en door zo'n vijftig tot zestig mensen werd bezocht. Hij hekelde het nog steeds ontbreken van een verkeerscirculatieplan waar vanuit de buurt en enkele politieke partijen al geruime tijd op is aange drongen. De gemeente presenteer de wel een concept-verkeersplan met maatregelen voor de Pontweg en de doorgang naar de woonwijk, maar dat was in de ogen van de buurt onvoldoende. De Wolf had weinig goede woor den over voor de gemeente. Hij zei het gevoel te hebben dat de buurt onvoldoende serieus is genomen. De bewoners hadden zelf op de informatie-avond moeten aandrin gen en een verslag van de vorige bijeenkomst had kwaad bloed gezet omdat daarin nog steeds over drie doorgangen in de Vaargeul werd gesproken, terwijl de bewoners daar sterk tegen waren. Loco-bur gemeester Nel Eelman kaartte aan dat dat laatste een misverstand is geweest. Ze liet weten dat de gemeente de bewoners wel degelijk serieus neemt. 'Na de vorige bij eenkomst zijn die drie doorgangen meteen aangepast.' Ze erkende dat de gemeente liever met de infor matie-avond had gewacht tot een bijeenkomst die voor 8 november staat gepland. Gemeente, politie en Stichting Wonen Texel willen tijdens die bijeenkomst gezamenlijk vertel len wat ze elk in hun gedeelte van het toekomstige gebouw van plan zijn. Brandweercommandant Dick Jon geneel zette voor de bewoners de stand van zaken uiteen. De sloop vergunning voor de Eijercoogh is inmiddels afgeven, de bouwver- vorige week aangevraagd en er wordt gewerkt aan de benodigde gebruiks- en milieuvergunningen. Bij die laatste heeft de brandweer een probleem. De milieuvergunning staat op jaarbasis maximaal twaalf oefeningen met geluid (bijvoorbeeld van hydraulisch gereedschap of een kettingzaag) toe, terwijl de brand weer er minimaal zestien nodig heeft. De Vaargeul en de Schoor wal ondervinden volgens Jonge neel geen hinder van oefeningen. Realistische oefeningen met rook en vuur worden niet bij de kazer ne gehouden. Bedoeling is dat in de tweede volle week van oktober het definitieve ontwerp klaar is en dat drie weken ook het bestek op tafel ligt. Eind dit jaar, begin 2006 moet de hulppost worden aanbe steed. De oplevering is gepland in april 2007. De aandacht gaat de komende tijd ook nog uit naar de juridische eigendomskwestie en de deelexploitatie. Daarnaast moet nog archeologisch bodemonderzoek op het terrein worden verricht. Ondanks de uitgebreide informa tievoorziening bleef er het nodige gemor onder de aanwezigen. Met name de vrees voor verkeerson gelukken in de wijk en op het tot ventweg om te bouwen fietspad kwam meermalen naar voren. De Wolf nep de politieke partijen op om komende dinsdag nog geen besluit over de locatie te nemen. 'Stel het nog één of twee maanden uit en kom dan goed beslagen ten ijs.' Hij riep ook op tot het houden van een volksraadpleging om te weten hoe de Texelse bevolking over het PHH- gebouw denkt. Loco-burgemeester Eelman reageerde geprikkeld nadat De Wolf had gezegd dat 'in de wandelgangen het verhaal gaat dat het college geen medewerking aan plannen van (para)medische dien sten verleend om ze zo te dwingen naar het PHH-gebouw te verhui zen.' Eelman: 'Als wethouder heb ik nog nooit een plan ten faveure van dit gebouw geweigerd. Dat zou wel heel slecht zijn als ik dat deed.' Eelman verwierp na afloop even eens de suggestie dat de politie en de SWT door het college 'geregis seerd' zouden zijn om te zeggen dat ze zich terugtrekken uit het PHH-gebouw als dat niet aan de Pontweg blijft. Graaf Isolatie in Oudeschild breidt uit. Aan de IJsdijk verrijst in twee fasen een complex dat bestaat uit twee loodsen, kantoor en bedrijfswoning. Hier worden van schapenwol isolatieproduc ten vervaardigd, die aanvanke lijk vooral hun weg naar Duitse afnemers moeten vinden. Als de tweede bouwfase volgend jaar is afgerond, verwacht directeur/ oprichter Dick Graaf een pro ductie te kunnen halen van 1000 vierkante meter isolatiedeken per uur. Dat de zakelijke blik vooral op Duits land is gericht, komt doordat daar de grootste belangstelling bestaat voor duurzame schapenwolisola tie als alternatief voor steenwol en glaswol. Schapenwol isoleert uit stekend, draagt bij aan een gunstig leefklimaat in gebouwen en veroor zaakt geen allergieklachten. Graaf heeft machinerie laten ontwikkelen voor isolatiedekens tot een dikte van 20 centimeter. De bedoeling is dat de isolatie straks via grote bouwcentra (groothandels) wordt afgezet Voor het zover is, moeten nog tal van formaliteiten worden geregeld. Op dit moment wordt het product op bescheiden schaal gemaakt in het bestaande gebouwencomplex dat grenst aan de fabriek van de Texelse Wol Onderneming die ook door Graaf werd opgericht. Toen hij het bedrijf overdeed aan Rab, bleef hij eigenaar van de gebouwen die hij aan Rab verhuurt. De isolatie wordt momenteel gemaakt in een stuk van het gebouw dat van Rab wordt teruggehuurd. Daaraan komt een eind als het nieuwe complex klaar is. B en w hebben besloten medewer king te geven aan de eerste fase van de nieuwbouw. Dat moet met een artikel 19-procedure, omdat de bedrijfshal iets buiten het aange wezen bouwvlak komt en omdat de goothoogte 75 centimeter hoger wordt dan de toegestane 7,50 meter. Wethouder Nel Eelman zegt 'blij en trots' te zijn met het initiatief van Graaf. 'Een vernieuwend bedrijf dat een natuurproduct maakt en werkgelegenheid geeft. Een goede ontwikkeling voor Texel'. Momenteel zijn bij Graaf zeven mensen werkzaam. In de nieuwe loods kan dat uitgroeien tot 16 a 28 personen, afhankelijk van ploe gendienst. Bedrijfsleider Martijn de Veij tc n (zwarte) schapenwol gemaakte isolatie

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7