'Op zaterdag doe ik thuis al jaren de was' Kantinebaas Kees Zoetelief verlaat De Bolder r.j Natuurw'Mï Vader, moeder en dochter houden samen expositie Nieuwe voorganger baptisten TEXELSE g COURANT Sproeiers op Traanroeier Onderzoek naar kooldioxide' VRIJDAG 30 SEPTEMBER 2005 Marjolijn Tuntelder-Reeder exposeert keramiek, haar moeder Ina Reeder-Runhardt schilderijen. Een bijzondere expositie is van van daag tot en met woensdag te zien in Tusse de Banke, waar Ina Reeder- Runhardt, dochter Marjolijn Tuntel der-Reeder en echtgenoot Johan nes Reeder gezamenlijk hun werk laten zien. Ina exposeert schilderij en, Marjolijn keramiek en Johannes kaarten van onder meer de schilde rijen van zijn vrouw en van zijn eigen collectie. Het is voor Reeder, voor malig hoofd van Rijkswaterstaat op Texel, de eerste tentoonstelling. Ina Reeder is geen onbekende. Zij exposeerde vorig jaar in ontmoe tingscentrum Burgwal 37 van Ina Koorn. Eerder had ze diverse expo sities aan de overkant. Ze schildert al 48 jaar en laat daarbij steeds weer verschillende technieken zien. 'Dat is afhankelijk van mijn gemoedstoe stand', vertelt ze. Marjolijn Tuntelder, die net als haar moeder eerder dit jaar meedeed aan de gemeentelijke thematentoonstel ling Vreemde vogels, volgde lessen bij Ellen de Vries. Het werken met klei vond ze zo inspirerend, dat ze al snel besloot een keramiek- en raku-oven aan te schaffen, zodat ze zich verder kon ontwikkelen. Het werk dat ze nu laat zien, is geboet seerd en voorzien van enkele deco ratietechnieken. Het meeste is raku gestookt. Ander werk van haar is te zien in de nieuwe Galerie Melk in Den Hoorn. Stemmen kan straks 'overal' Niet alleen in het 'eigen' stemlo kaal zullen de kiezers op 7 maart hun stem kunnen uitbrengen voor de gemeenteraadsverkiezingen, maar in elk ander stemlokaal op Texel. Het is een proef die wordt genomen op initiatief van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en waarvoor de gemeente zich heeft aangemeld. Verondersteld wordt dat het voor de kiezers makkelijker is en dat het aantal mensen dat van het stem recht gebruik maakt daardoor zal toenemen. Als dat inderdaad het geval blijkt, zal het systeem lande lijk worden ingevoerd, ook voor de verkiezing van Provinciale Staten en Tweede Kamer. In verband met de wijziging komt er een andere oproepingskaart en door middel van een voorlichtingscampagne zal het publiek op de hoogte worden gebracht. Als vergoeding van de kosten van een en ander krijgt de gemeente van het ministerie €0,10 per kiesgerechtigde ingezetene. Texel telt ongeveer 10.300 kiesge rechtigden. Arnold Wesseling wordt de nieuwe getrouwd en heeft twee kinderen. e Texelse baptistengemeente. Hij is De Texelse baptistengemeente heeft een nieuwe predikant. Het is de 33-jarige Arnold Wesseling uit Bovenkarspel, nu nog werk zaam voor de christelijke orga nisatie Stichting Antwoord. Zijn intrededienst wordt zondag 16 oktober gehouden. Texel wordt Wesselings eerste standplaats als predikant. Wél liep hij tijdens zijn studie theologie aan de Evangelische Theologische Hogeschool in Veenendaal stage in kerken in Drachten en Enkhuizen In Enkhuizen zat hij bovendien een tijd in de leiding. De afgelopen zeven jaar was Wes seling directeur van de Stichting Antwoord, een organisatie die op verzoek ondersteuning biedt aan kerken in Oost-Europa, het Mid den-Oosten en Afrika. De stichting helpt niet alleen met financiële mid delen, bijbels en materialen voor zondagscholen en kinderneven- diensten, maar zet bijvoorbeeld ook kinderkampen en evangelisatieac ties op. Op het moment betreft het zo'n dertig projecten. De Stichting Antwoord telt naast directeur Wes seling nog twee medewerkers die een volledige baan aan hun werk hebben. Wesseling liep al een tijd met de gedachte voorganger te worden en had zich daarom aangemeld bij een organisatie die kerkelijke gemeen ten en predikanten bij elkaar brengt. Nadat hij was benaderd door de Texelse baptistengemeente, ging hij een paar maal een dienst voor. Al snel bleek de samenwerking aan twee kanten te bevallen. Wesse ling werd vooral getroffen door het enthousiasme van de Texelse kerk gangers en de gastvrijheid waarmee ook toeristen worden ontvangen. De nieuwe predikant is getrouwd met Elske, met wie hij twee kinde ren heeft: Jonathan en Sifra. Het gezin blijft voorlopig in Bovenkar spel wonen, waar het een eigen huis heeft. Tezijnertijd wil Wesseling echter graag naar Texel verhuizen. De intrededienst wordt zondag 16 oktober gehouden in het gebouw Eben Haëzer aan de Julianastraat in Den Burg en begint om 15.30 uur. Na afloop is er gelegenheid om onder het genot van een hapje en een drankje kennis te maken met Wesseling en zijn vrouw. de opslagcap» if bijna drie keer 3 Jdeld. Metingen dj ia werden verrtf ,w, e Noordzee jaatf c i koolstof opneë1 Je diepere Noor# Oceaan. Als tc doorgetrokken n» [waarvan de Notf" ocent uitmaakt! -f a srantwoordelijk Je 'an 20 procent"* sewater opgeno"^ ï(ie wijl hun oppervlak op zaterdag altijd de was doe. Als Truus van haar werk bij Albert Heijn kwam, had ik de was gestreken en al klaarliggen.' Zoetelief werkte ook mee aan het verspreiden van linnen in de vakantiehuisjes op De Krim (sinds 1994 een taak van de Bolder en het Diensten Activiteiten centrum in Den Helder) en samen met Thea Barhorst en Jan van der Schans verrichtte hij schoonmaak- werkzaamheden op de Bolder. Hij Een grote stapel gebaksdozen trof hij aan op één van zijn eerste werkdagen in de kantine van de Bolder. De directeur was jarig en had voor werknemers gebak besteld. Kersvers kantinebeheer der Kees Zoetelief liet zich niet afschrikken, riep een paar col lega's te hulp en het lukte om alle ruim 130 medewerkers van een stuk taart te voorzien. Deze week zwaaide de 60-jarige Zoetelief af bij de Bolder na ruim dertien jaar de kantine te hebben beheerd. Hij is met de vut gegaan. Hij mag zich één van de markante medewerkers van de sociale werk voorziening in Den Burg noemen. Gemiddeld vier dagen per week stond hij in de kantine en voorzag hij de ongeveer 160 medewerkers van hun soep, koffie of thee en gevulde koeken. Het gebeurde alle maal met inzet en gedrevenheid, "s Morgens hoefde ik pas om half acht te beginnen, maar ik was er altijd al om zeven uur zodat de chauffeurs en mensen als Jos Veeger en Frans Bos die er altijd al vroeg waren een bakkie koffie hadden.' De kantine was voor Zoetelief ook dé plek om nieuwtjes op te pikken. 'Die hoorde je daar wel.' De Texelaar, ook wel bekend onder de bijnaam 'Goudplevier' trad op 14 januari 1991 in dienst bij de Bolder. Zoetelief had ooit een loonbedrijf in De Waal, maar zijn loopbaan nam een andere wending nadat hij op 14 augustus 1979 een ernstig ongeluk had. Tijdens het aardappelrooien kwam hij door een misstap tus sen de machines terecht en raakte zwaargewond. Hij herstelde, maar hield lichamelijke klachten aan het ongeval over. Na omzwervingen via diverse bedrijven kon Zoetelief bij de sociale werkvoorziening aan de slag. 'En ik ben heel blij dat ik dat heb gedaan. Maar ik bekijk met zorg hoe de minister nu met werknemers voor sociale werkvoorzieningen wil omgaan. Ik betwijfel of ik er ook terecht had gekund als ik me nu zou hebben aangemeld. Maar wat zou ik dan voor alternatief op Texel hebben gehad?' Hij begon onder leiding van Hans Purmer op de montage-afdeling van de Bolder, die toen nog in het oude pand aan het Wezenland zat (nu de Witte Engel). 'Na acht maanden moest ik mee naar zolder waar Arend-Jan Saamink en ik vloerpla ten met lijm moesten inspuiten. Dat ging toen nog op een heel andere manier dan dat het nu gebeurt. Na een tijdje zag ik een briefje hangen waarin ze iemand voor de kantine zochten. Dat leek me wel wat.' In maart 1992 nam Zoetelief het kan- tinewerk over van Jelle van de Wal en Gijs Verschoor. 'Er waren er in het begin wel een paar die te test ten hoever ze konden gaan, maar van de meesten kreeg ik alle steun. En ik was ook niet bang om ergens op af te stappen of de microfoon te gebruiken om iemand toe te spre ken.' Halverwege de jaren negentig was Zoetelief betrokken bij het opzet ten van de wasserij-afdeling toen de Bolder die van Joost Coutinho had overgenomen. 'Ik wist hele maal niets van wassen af, dus in het begin belde ik regelmatig mijn vrouw (Truus Zoetelief) op om te vragen hoe tiet moest.' Truus kwam soms ook langs om aanwijzingen te geven, waardoor ze op een dag plotseling als medewerkster van de Bolder op een foto in de Helderse Courant prijkte. Zoetelief liet zich ondanks het ontberen van kennis niet uit het veld slaan. 'Het is nu zo dat ik al sinds een paar jaar thuis Kees Zoetelief stond woensdag voor het laatst in de kantine van de Bolder waar hij sinds 1992 de scepter zwaaide. Bezwaren Krim deels ongegrond Dat er momenteel wordt nage dacht over aanpassing van het bestemmingsplan buitengebied, is voor de commissie Bezwaar schriften geen reden twee eige naars die hun huis op De Krim clandestien hebben verbouwd in het gelijk te stellen. Een andere huizenbezitter is wel in het gelijk gesteld. Door de uitbreiding is de afstand van de woningen Roggeslootweg nummers 83 en 261 tot de per ceelgrenzen minder geworden dan het voorgeschreven minimum van vijf meter, waarmee de verbouwing ook achteraf niet voor een vergun ning in aanmerking komt. De com missie oordeelt dat de eigenaars door te verbouwen zonder vergun ning het risico hebben genomen dat de gemeente tot handhaving zou overgaan. Een beroep op het gelijkheidsbeginsel, gedaan door hun raadsvrouw mr. Wentink-Quel- le, omdat de gemeente in andere gevallen wél een vergunning zou hebben verleend die strijdig is met het bestemmingsplan, gaat volgens de commissie niet op. De com missie heeft de bouwvergunningen bestudeerd en concludeert dat het geen vergelijkbare gevallen betreft. De commissie toont zich wel cou lant met het stellen van een termijn waarop de verbouwing ongedaan Operatie Schoenendoos Na het succes van vorig jaar hou den 'de scholen en kerken op het eiland ook dit jaar een Operatie Schoenendoos. Kinderen wordt gevraagd een schoenendoos te vul len met schoolspullen, speelgoed en/of toiletartikelen. Deze worden uitgedeeld onder kinderen die in moeilijke omstandigheden leven, in vluchtelingenkampen, sloppen wijken, weeshuizen en ziekenhui zen. Hierbij wordt geen onderscheid gemaakt in culturele, etnische of religieuze achtergrond. Folders en deelnameformulieren zijn te vinden in alle kerken op het eiland en bij de Jozefschool, de Fontein, de Akker en de Timotheüsschool. Hier kun nen de dozen ook worden ingele verd. De actie wordt 16 oktober afge sloten tijdens een oecumenische viering in de doopsgezinde kerk in moet worden gemaakt, dit in ver band met verhuur van de huisjes. Een overkapping die is aangebracht op het huis Roggesloot 39 mag blij ven staan, omdat deze -weliswaar zonder vergunning- is aangebracht door een vorige eigenaar, nog vóór het huidige bestemmingsplan bui tengebied in 1993 ter inzage is gelegd en dat de kap dus onder de overgangsbepalingen valt. Werknemers van IBS plaatsten deze week een (verplichte) sproei- installatie op de rieten kap van De Traanroeier in Oudeschild. Volgens de aangescherpte brandweervoor schriften was dit noodzakelijk om dit beeldbepalende monument beter te beschermen tegen brand of blikseminslag. (Foto Ben Koning) Den Burg. Voorganger is Carla Duin kerken-Visser. Zij wordt bijgestaan door kinderkoor De Dominootjes. Het thema van de dienst is Van wie ben jij d'r ien? Meer informatie is te verkrijgen bij Ellen Douma (tel. 329484 of e-mail- adres ottoellen@wanadoo.nl) en Jan- tine Brouwer (tel. 318946 of e-mail- adres janenjan10brouwer@texel. com). Meer informatie over de actie is te vinden op website www.opera- tieschoenendoos.nl. Waddenvereniging eist stopzetting vliegoefeningen De Waddenvereniging heeft bij de rechtbank in Leeuwarden onmid dellijke stopzetting geëist van de grote internationale militaire vlieg- oefening Frisian Flag, die sinds maandag boven het Nederlandse Waddengebied wordt gehouden en nog tot en met 7 oktober door gaat. De oefening, waaraan 38 jacht vliegtuigen uit 5 NAVO-landen, een AWACS-vliegtuig en een KDC-10 tankvliegtuig deelnemen, vindt vol gens de Waddenvereniging 'op het hoogtepunt van de vogeltrek' plaats. 'Omdat de laagvliegende jacht vliegtuigen veel verstoring onder trekvogels veroorzaken, had op grond van de Nederlandse natuur beschermingswet en de Europese Vogelrichtlijn nooit toestemming voor deze oefening gegeven mogen worden.' In de laatste weken van septem ber en de eerste weken van okto ber gebruiken honderdduizenden trekvogels het Waddengebied als tussenstop op hun trekroute naar de overwinteringsgebieden. Deze zijn volgens de Waddenvereniging niet gewend aan 'het overrazende militaire vlieggeweld' en worden makkelijk verstoord. Het betreft beschermde soorten als lepelaar, bergeend, wintertaling, krakeend, slobeend, kleine zwaan, wulp, rosse grutto, steenloper, kanoetstrandlo- per en zwarte ruiter. De Waddenvereniging wijst er op dat de oefening slechts drie dagen voor het begin door het ministerie van Defensie in de Staatscourant is aangekondigd en dat uit deze publicatie blijkt dat 'op geen enkele wijze' rekening wordt gehouden met de beschermde status van het Waddengebied. 'Zo worden vogel- trekgebieden niet ontzien en mag boven delen van het Waddengebied tot op een "laagte" van 150 meter gevlogen worden.' De Waddenvereniging heeft de rechtbank om een zogenoemde voorlopige voorziening gevraagd. De behandeling vindt vrijdagmid dag plaats. Yann Bozec onderzocht de hoeveelheid kooldioxide in het water van de Noordzee /fx* Kustzeeën als de Noordzee nemen meer kooldioxide (C02) op dan andere zeeën. Dat is de uitkomst van het onderzoek waarop NIOZ- medewerker Vann Bozec uit Bre- tagne dinsdag hoopt te promoveren aan de Rijksuniversiteit Groningen. Bijna de helft van de in de lucht aanwezig kooldioxide wordt opge nomen door zeeën en oceanen. Dit gebeurt door de fysische pomp, waarbij de kooldioxide uit de lucht door zijn eigen gewicht in het zee water naar beneden zakt, maar vooral door opname door algen. Doordat de Noordzee relatief veel Herfstmaan Eens in de vier weken is het nieuwe maan en twee weken later is de maan weer vol. Bij nieuwe maan staat de maan in de richting van de zon en is hij dus onzichtbaar. Op maandag 3 oktober staat de maan precies vóór de zon; zo precies dat we te maken hebben met een zons verduistering. Precies om 11.00 uur zal vanuit Madrid nog maar net een dun ringetje zonlicht om de donkere maanschijf te zien zijn. Er is dan sprake van een ringvormige verduistering. Vanuit Nederland zien we dan slechts een hapje uit de zon. Wie dit wil zien, moet wel zorgen dat hij zijn ogen niet beschadigt. Een zeer donker glas of een goed gese lecteerd CD-schijfje is een goed hulpmiddel. Twee weken eerder, op achttien september, was de maan vol. Hij kwam crp die dag om 20.03 uur op. Enkele minuten daarvoor, om 19.47 uur, was de zon onder gegaan. Dit was vroeger voor de boeren een belangrijke volle maan. Wie op die dag bezig was met het binnenhalen van de oogst en nog niet klaar was, kon 's avonds bij volle maan nog een flinke tijd doorgaan. Er is in de maand september nog een andere bijzonderheid. Terwijl doorgaans de maan elke volgende dag circa 50 minuten later opkomt dan de vongt dag, is dat niet het geval na de nv volle maan in september. Dan is de baan van de maan langs de herré :vc zodanig dat de volgende opkomst slechts een kwartiertje later komt S|( Op 22 september, vier dagen-iï volle maan, kwam de maan ietsra y 21.00 uur op, slechts een uurtjen de opkomst vier dagen eerder. «firn meerdere avonden achtereen sa Cfp het maanlicht wilde profiteren, kon j. dat doen in de periode na de volt e. s maan in september. De Engelsen noemen deze maan dan ook 2 harvest moon, de oogstmaan. Né Deze situatie herhaalt zich, iets min- der geprononceerd, in oktober Op 17 oktober is de maan weer vd jj- In de dagen daarna komt de maa iedere dag slechts een klein k.s? b tiertje later op dan de vorige da} !rei De Engelsen spreken dan van tee, ters moon, jagersmaan. De oogst j binnen, het jachtseizoen begonnen i1p De sterrenwacht bij EcoMare is a komende tijd open op de donoa dagavonden 6 en 27 oktober, ut 20.30 uur. Bel voorde zekerheidko van te voren naar 06-45552708. |jee Kees de JaoJ Kees Ribbel was een tijdje voorzitter van de personeelsvereniging en na de ver huizing naar de nieuwbouw aan de Reijer Keijserstraat werd hij lid van de ondernemingsraad, waarvan hij vice-voorzitter werd. 'In het begin vond ik het nog wel eens lastig om alle stukken door te lezen, maar het verhoogt wel je betrokkenheid bij het bedrijf.' Zijn gedrevenheid had ook zijn min punten. Op zijn 57ste en 59ste wei gerde hij gebruik te maken van seniorenregelingen en maakte onverminderd zijn uren. 'Vorig jaar kreeg ik de terugslag. Ik werd ern stig ziek, raakte overspannen en ben er een tijd tussenuit geweest. Eind november kon ik weer aan de slag en toen heb ik gelijk gebruik gemaakt van een regeling voor 60- jarigen, waardoor ik 's middags niet meer hoefde te werken. Ik heb nu voor de vut gekozen, omdat dj pensioenregelingen vanaf volgen jaar onzeker zijn. Ik wilde het ee* niet, maar ben het er nu toch mee eens.' Benno Dros en Jacob va den Berg, die al een tijdje de ver vangers van Zoetelief waren, nemen het kantinebeheer over. Stilzitten» er voor Zoetelief de komende tj| niet bij. 'Mijn vrouw en ik reizer graag, dus we kunnen nu groten reizen maken en ik begin binnen kort met een krantenwijk bij mijn de buurt. Ik ben het toch gewerd om 's morgens vroeg mijn bed uitlé komen.' Hij blijft ook als vrijwillige» actief in de kantine tijdens kaart avonden van de personeelsverené ging. En hij wil voor het eerst in zijn leven een zwemdiploma halen. kan nog steeds niet zwemmen en| wil straks toch met de kleinkindera kunnen zwemmen.'

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 8