TESO wil ook in winter dalurentarief voeren Boete Koger voor beledigen ambtenaar Texelse veroordeeld voor stalken van ex Slakken op snelheid in de Slock TEXELSE J COURANT DINSDAG 4 OKTOBER 2005 Sponsoractiviteit TESO in opspraak Het is een publiek geheim dat TESO voor vele instanties een gulle gever is. Naast allerlei bij dragen aan kleine projecten, tast te de bootdienst diep in de buidel voor onder meer de aanleg van de golfbaan, nu voor behoud van het vliegveld en stelde TESO zich ook garant voor een deel van de kosten van het hulpverleningsge bouw (PHH). Texels Eigen Sponsor Onderne ming, verhaspelde Willem (Sjeik) Bakker vrijdagavond de naam van de bootdienst. Maar hoe ver gaat de vrijheid van handelen van de directeur?, vroeg aandeelhouder Nico Kikkert zich af. Tamelijk ver, zo bleek uit de verklaring dat het beleid van de onderneming zodanig is dat TESO als sponsor kan optre den van zaken die bijdragen aan de (cultuurhistorie van het eiland en dat in het verleden tal van projecten zijn gesponsord die in het belang zijn van de veerdienst of het eiland. Onlangs werd bekend dat TESO de gemeente een garantstelling ver leende voor de realisatie van het PHH-gebouw. die overigens alweer is verlopen. 'TESO is bij calami teiten afhankelijk van de hulpdien sten.' Willem Bakker vond dat de bootdienst met de garantstelling een verkeerd signaal afgaf, 'Want het merendeel van de Texelaars wil dat PHH-gebouw helemaal niet.' Wortel pareerde dat de bootdienst een groot beJang heeft bij een goe de hulpverleningsdienst. De bemoeienis hield wat Wortel betreft op bij de garantstelling en ook bij andere bijdragen wenst TESO zich niet met de inhoudelijke kant van de zaak te bemoeien. De directeur gaf wel aan omstreden besluiten over sponsoring te over leggen met de Raad van Commis sarissen, dus Kikkert hoefde niet wil ook in de winter een riefsdifferentiatie invoeren, iden om van het huidige winter lef af te stappen, is dat de ook weekenden buiten het seizoen vervoersdrukte steeds verder eneemt. Door een dalurentarief ;ept de directie dat de drukte tli wat zal spreiden. [tariefsverlaging van tien procent [TESO vorig jaar heeft doorge lid, heeft de bootdienst meer ireden klanten opgeleverd, zo jkt uit de zogeheten passagiers- ïjjtor. 'Deze prijs/kwaliteitsver houding is van groot economisch belang voor Texel', vertelde pre sident-commissaris Kees Dros in zijn openingswoord. De prijsdaling sprak niet alleen de gasten aan, maar leidde ook tot een toename van het aantal Texelse reizigers. Maar veroorzaakte ook dat de winst aanzienlijk lager uitviel, waarbij ook andere factoren meespeelden, zoals de gestegen afschrijvingskosten en de extra aandeelhoudersvergaderin gen. Voor de komende jaren voor spelde de directeur zelfs dat TESO tijdelijk verlies zal draaien, maar daarover hoeven de aandeelhou- ikan werd vrijdag met 369 van de 387 stemmen herkozen als commissaris van TESO. toespraak betreurde hij de zware tijden die de Texelse vissersvloot doormaakt en het spijtig te vinden dat drie kotters zich voor sanering hebben aangemeld. Tevens hij de ontwikkelingen in de landbouw zorgelijk. 'Het toerisme wordt van steeds ■belang. Texel moet aantrekkelijk blijven en we moeten met z'n allen zorgen voor leefbare samenleving, waarin we respect voor elkaar hebben.' Hij memoreerde I* bijna 3000 aandeelhouders van TESO met eigen geld een nieuwe boot konden Iff en. 'Daar mogen we best trots op Zijn.' (Foto Gera/U Timmerman) at dit achter u en steek uw vgie in andere dingen.' Dat eg een 62-jarige man uit De og gisteren te horen van de van justitie bij de recht- k in Den Helder. De openbaar klaagster verbaasde zich over ardnekkigheid van de man in conflict met een gerechts- irwaarder. iKoger stond terecht omdat hij de isclitsdeurwaarder begin augus- ivoor 'teringwijf' had uitgeschol- gebeurde toen zij hem een s (exploot) kwam overhandigen, gerechtsdeurwaarder voelde gegriefd door de belediging en ade de man aan. Koger verhulde gisteren tegen- rpolitierechter J.M. Vos niet dat de gerechtsdeurwaarder al een ï;aar met elkaar in onmin leven, «ding was een opmerking die ooit zou hebben gemaakt. 'Ze ooit gezegd "woont daar die iegek" en sindsdien is het tus- ons nooit meer goed gekomen, is oud zeer, want ik laat me niet fedigen.' Itoger ontkende dat hij de vrouw 'teringwijf' zou hebben uitge- tóden. Hij erkende wel haar te ten uitgescholden met diverse anten waarin het woord 'wijf' voorkomt. Hij haalde tijdens atting uit naar de gerechtsdeur- Mer en een taxichauffeur die getuigde dat hij haar 'teringwijf' had genoemd. De man zou door haar betaald zijn om dat te getuigen en zou het ook nooit gehoord kunnen hebben. De taxichauffeur duidde hij consequent als 'snorder' aan. Hij liet ook weten zijn zaak bij de Nati onale Ombudsman te hebben aan gekaart. Hij eiste dat de politie het onderzoek naar de belediging over doet en anders zou de ombudsman ermee aan de slag gaan. De taxichauffeur verklaarde onder ede dat de man wel degelijk het bewuste scheldwoord heeft gebruikt. Vanwege eerdere inciden ten met de man had hij het rechter- raam van de taxi opengedraaid, zodat hij kon volgen wat er zou gebeuren. De afstand tussen het raam en de voordeur van de man was ongeveer tweeënhalve meter. 'Ik hoorde eerst niet precies wat ze zeiden, maar de man weigerde een exploot aan te pakken. Zij legde die op de mat neer en daarna is hij achter haar aangegaan, heeft het exploot doormidden gescheurd en teringwijf geroepen. Dat heb ik zeer duidelijk gehoord.' Op vragen van de man bevestigde de man dat hij en de gerechtsdeurwaarder met elkaar bevriend zijn, maar dat dat voor hem geen reden is voor haar te liegen. Daarnaast riskeert iemand die liegt onder ede forse gevange nisstraffen wegens meineed. De Koger zei de onder ede gedane 'Meningspeiling nieuwe hulppost' De Texelse bevolking moet in een meningspeiling een locatie voor het nieuwe gezamenlijke hulpver leningsgebouw kunnen kiezen. Die oproep doen Texels Belang en de WD in een gezamenlijke motie die ze vanavond in de gemeen teraadsvergadering willen indie nen. Volgens beide coalitiepartijen, tegenstanders van de locatie Pont- weg, zijn er geluiden in de Texel se gemeenschap te horen die een meningspeiling rechtvaardigen. Vol gens de twee is het nu nog mogelijk de plannen te wijzigen. 'Zeker als daar financiële voordelen behaald kunnen worden.' Texelaars zouden bij de meningspeiling hun voorkeur voor de Pontweg of de Emmalaan getuigenis niet te accepteren. Hij bleef erbij dat de gerechtsdeur waarder en de chauffeur onder één hoedje zouden spelen. Hij vond dat niet hij, maar de gerechtsdeurwaar der als de schuldige moest worden gezien. 'Als zij niet wordt afge remd, zit ik hier binnenkort weer. Zij is begonnen.' Zowel de officier van justitie als de rechter vond het daarna welletjes. De officier hekelde het gehalte van het conflict en zei er niets van te snappen dat de man zoveel energie in de zaak had gestoken. 'Ik heb hier eigenlijk geen woorden voor. Stop hiermee.' Ze wees erop dat de gerechtsdeur waarder een ernstige ziekte had moeten kunnen uitspreken. Bedoe ling is dat de raad vanavond voor de tweede keer definitief oen locatie vaststelt. TB en de WD doen in een andere motie opnieuw een beroep op het college om de kanjerprojecten toch gefaseerd uit te voeren, zodat de bouwwerkzaamheden elkaar niet overlappen. Volgens beide partijen is de overlap ruimer dan verwoord in een besluit dat de raad op 10 mei nam. Toen hadden TB en de WD de gelegenheid de kanjerprojecten hulpverleningsgebouw en nieuw raadhuis stil te leggen, totdat de nieuwbouw van de OSG zou zijn afgerond. De partijen besloten toen toch in te stemmen met de huidige fasering. Ze noemen de overlap nu onwenselijk. De twee willen ook dat het college op korte termijn onder zoek laat doen naar de financiële gevolgen van de investeringen in de kanjerprojecten over 25 jaar. gehad, waardoor de belediging voor haar pijnlijk was geweest. Ze had aanvankelijk een boete van 240 euro willen eisen, maar besloot die te verhogen tot 740 euro en hield de man ook een vrijheidsstraf in het vooruitzicht als hij door zou blij ven gaan. De rechter veroordeelde de man conform de eis. De 240 euro moet hij betalen, de extra 500 is vooralsnog voorwaardelijk. Dat bedrag moet hij alsnog betalen als hij de gerechtsdeurwaarder binnen twee jaar opnieuw beledigt. De man zei te overwegen in hoger beroep te gaan bij het gerechtshof in Amster dam. Een 49-jarige vrouw uit Den Burg is veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke celstraf wegens stalking van haar ex-man en zijn nieuwe partner. Ook moet de vrouw verplicht een dagbehande ling volgen en in contact blijven met de reclassering. De politie rechter achtte haar wegens psy- "chische problemen verminderd toerekeningsvatbaar voor haar daden. De vrouw heeft tot eind 2004 drie jaar lang haar ex en zijn nieuwe partner, die ook in Den Burg wonen, lastiggevallen. Ze belde soms meer dere keren per dag op, sloeg op de ruiten van hun woning en pleegde er vernielingen. Zo richtte ze een keer voor negenhonderd euro schade aan door de auto van haar ex te bekrassen. Begin dit jaar werd de vrouw gearresteerd en tijdelijk in verzekering gesteld. De vrouw voerde tijdens de zitting meermalen een ingrijpende gebeur tenis in de privé-sfeer begin jaren negentig op als aanleiding voor de problemen. Die gebeurtenis had haar getraumatiseerd. Ze was in een depressie geraakt en zwaar aan de medicijnen geraakt en ze was een tijd aan de alcohol. De problemen verergerden zich na de scheiding. De officier van justitie toonde begrip voor de situatie van de vrouw, maar wees erop dat haar ex en zijn part ner door haar stalking ook veel te verduren hebben gehad. 'De dikte van het politiedossier geeft aan dat zij veel hebben moeten doorstaan. Het is ook treurig voor de kinderen om te zien hoe hun ouders met elkaar omgaan.' De openbaar aan klaagster kwalificeerde de zaak als 'een treurig en verdrietig verhaal'. De officier hield er rekening mee dat de vrouw sinds begin dit jaar met stalken is gestopt, maar vond het van groot belang dat ze profes sionele hulp krijgt. 'Mevrouw blijft in het verleden hangen. Niemand wordt er gelukkiger van door alleen te kijken naar wat er mis is gegaan in het verleden.' Ze eiste daarom dat de vrouw zich in dagbehande ling psychisch laat helpen en dat ze onder toezicht van de reclas sering blijft. Volgens de officier was bang te zijn voor 'Rotterdamse toe standen'. er zowel sprake van stalking als bedreiging, maar dat werd bestre den door advocaat J. Jorna die de vrouw bijstond. Hij had in haar dos sier nergens kunnen lezen dat ze haar ex en zijn partner met de dood zou hebben bedreigd. Jorna was het er wel mee eens dat er sprake was geweest van stalking. 'Maar dat was een schreeuw om hulp. Ze heeft dringend hulp nodig en dat beseft ze ook.' Haar ex, die samen met zijn nieuwe partner de zitting volgde, liet weten dat het een keer afgelopen moet zijn met het lastigvallen en dat zijn ex-vrouw haar eigen leven weer moet oppakken. Politierechter J.M Vos was het eens met Jorna dat er geen sprake van bedreiging was en sprak de vrouw op dat punt vrij. Hij veroordeelde haar verder wel conform cde eis van de officier van justitie. De drie maanden voorwaar delijk heeft een proeftijd van twee jaar en is met aftrek van voorarrest. De politierechter erkende de vrouw op basis van onderzoeken van een psychiater en de reclassering ver minderd toerekeningsvatbaar is. Hij drong aan op verdere psychische hulp, omdat de kans bestaat dat de vrouw anders in herhaling valt. leri Hodie houdt kampioenschap ter soms herfstachtige omstan- teden sloot tennisvereniging Heri afgelopen weekend de club- tpioenschappen voor de jeugd Eerder al werden de poulewed- Pen afgewerkt, die leidden tot talve en hele finale. Dat leverde spannende wedstrijden op. die tussen Mike van der Veen [tevin Abma, waarin de laatste tie-break beslag wist te leg- °P de tweede set. Ook Pieter luur wist het Martijn van der Vliegveld •"hg vertaalde dit als: 'Dan staat deurwaarder op de stoep.' De ^otie was voor de participanten stichting aanleiding gistermid- Ifle koppen bij elkaar te steken, del: 'We hadden er behoefte !omte kijken of alle neuzen nog s"de kant op staan.' Dat bleek 9eval. De bespreking was geen ding om af te wijken van het om alleen leden van TVO en 'aten participeren, college van b en w vraagt de vanavond in te stemmen met voor een bedrag van per aandeel, wat neerkomt ,-. De stichting betaalt laal €454,- per aandeel. Linde lastig te maken. Bij de meis jes van de middelbare school was Fenna Boon duidelijk eerste met zes gewonnen wedstrijden in een poule van zeven. Een grote verrassing was Annet ter Hoor bij de meisjes van de lagere school. Door een ineens zeer krachtig doorkomende service wist ze duidelijk haar stem pel op de wedstrijden te drukken en werd ongeslagen kampioen. Ook werden de prijzen uitgedeeld voor de dubbelwedstrijden lagere school, die al eerder dit seizoen gehouden werden. Deze werden gewonnen door Kevin Abma en Mike van der Veen en Annet ter Hoor en Elise Klaassen. Inmiddels hebben veel leden zich ingeschreven voor het De Cock- sdorp Open, een toernooi voor alle lagere- en middelbare scholie ren, dat in de herfstvakantie wordt gehouden. Opgeven kan bij Mieke van den Bent (tel. 316301) en Joke Hooijschuur (tel. 316648). De wed strijden zijn ook toegankelijk voor kinderen die geen lid zijn van de KNLTB of van Heri Hodie. Deelname kost €3.-. De deelnemers uit De Cocksdorp hopen op dit toernooi hun krachten te kunnen meten met deelnemers uit andere dorpen. Uitslagen: Lagere school - jongens: I.Kevin Abma, 2 Mike van der Veen. 3.Geert-Jan van der Star; meisjes: 1.Annet ter Hoor. 2.Elise Klaas sen, 3.Naomi van Boven. Middelbare school - Jongens: 1.Martijn van der Linde, 2.Pieter Hooijschuur, 3.Stefan Hooijschuur, meisjes: 1 Fenna Boon, 2.Manon Walbeek, 3.Juul van der Steeg. Klein verlies De Mareis Het eerste team van basketbal vereniging De Mareis heeft zater dag in Heerhugowaard een klein verlies (56-53) geleden tegen HBC 1. Teleurstellend was dat de tegenstander pas in de slotfase afstand nam. Dat het een zware dobber zou wor den, stond van te voren vast. Vorig jaar kwam De Mareis nog uit tegen het derde team van HBC 3. HBC 1 is gedegradeerd en speelt nu in dezelfde klasse. Door veel weg werkzaamheden kwamen de Texe laars te laat, waardoor er geen tijd meer was voor een warminij-up. Het eerste kwart ging dan ook ver loren met 16-10, maar in het twee de kwart ging het een stuk beter. Aanvallend waren Nico Kikkert en Babis Papadopoulos niet te stuiten. Verdedigend kwam HBC niet door de sterke zoneverdediging heen, waarin Ruud Verstraten en Sebasti- aan Gremmen op de kop stonden. Bij rust was de stand onverwacht 26-27 voor De Mareis. In het derde kwart verdedigden de Texelaars met succes hun voor sprong en kwamen ook Perry Knijf en Pieter Dogger tot scoren. In het vierde en laatste kwart ging het echter mis. HBC speelde met een fu//courtpress-verdediging, waar door De Mareis op het hele veld onder druk werd gezet. Terwijl Eric Venneker zich met vier persoonlijke fouten niets meer kon permitteren, werd Nico Kikkert er met vijf uit het veld gestuurd. Gelukkig kon Jaap de Wijk nog aanschuiven om het verdedigende werk op te pakken. In de laatste minuut kwam HBC langs zij en trokken de gastheren met een score en een bonusvrijeworp de wedstrijd zelfs nog naar zich toe. Wrang was dat de overtreding die in de slotseconde door HBC werd begaan toen Babis Papadopoulos een driepuntsschot waagde, niet werd bestraft. Wél kunnen de Texe laars met enig vertrouwen uitzien naar de thuiswedstrijd die zondag wordt gespeeld en om 16.30 uur begint. De punten aan Texelse zijde werden gemaakt door Babis Papadopoulos en Nico Kikkert (22), Erik Venneker (4), Perry Knijf (3) en Pieter Dogger (2). Aspiranten De aspiranten van De Mareis lever den een goede prestatie door in Wieringerwerf met maar liefst 21-67 te winnen van Wiringherlant, al moet worden aangetekend dat de tegen standers gemiddeld zeker twee jaar jonger waren dan de Texelaars. Topschutter met tien punten was Douwe Vonk. De andere punten werden gemaakt door Clark Bac ker (9), Bram Inpijn (5), Marina van Maldegem (4), Frederik Standaart (3), Charlotte Hendriks (2) en Bas Vos (1). Het biljart in de Slock was omgetoverd tot een parcours voor de slakkenrace. (Foto Gerard nmmerman Spanning en hilariteit zaterdag avond in café In den Grooten Slock, waar voor het eerst sinds lange tijd een slakkenrace werd gehouden. Voor de gelegenheid was het biljart omgetoverd in een 'race'baan met start, finish, looping en zelfs pits. Er werden vooraf trainingen gehou den. meerdere manches afgelegd, een finale en er was prijzengeld te verdienen. 27 vaste klanten van het café hadden een slak meegenomen en hadden, om hun dier te kunnen onderscheiden van de opponen ten, het huisje in priginele kleuren geschilderd. Er werden slakken van verschillende grootte ingezet, wat niet automatisch betekende dat de grootste exemplaren het snelst waren. Een geduldig spel, omdat een gemiddelde slak hooguit een meter of drie per uur aflegt. Om de vaart er toch in te houden, wer den groene blaadjes voor de neus van de dieren gehouden en werd veel vocht gebruikt. Water om de baan nat te houden en bier om de dorst van de omstanders te lessen. Dieren die op het traject van 1,40 meter lengte van hun koers afwe ken mochten door hun eigenaars op het juiste spoor worden gezet en van peptalk voorzien door speaker Leon Zijm. Die kon ruim na mid dernacht de slak van Annet Krijnen tot Texelse kampioen uitroepen Als tweede eindigde die van Thomas Smit en derde Gerrit Jan Booy Na afloop werden de vermoeide slak ken onder dankzegging vrijgelaten in het park. ders zich volgens hem geen zorgen te maken. Het is een gecaluculeerd verlies, op termijn zal er weer winst worden gemaakt. Tijdens de aan deelhoudersvergadering gaf hij aan dat de tarieven de komende jaren, behoudens trendmatige verhogin gen, niet zullen worden aangepast. Dat het vervoer in 2004 en 2005 is gestabiliseerd, vond Wortel niet verontrustend. Hij rekende voor dat het aantal overgezette voertuigen (personenwagens) in tien jaar tijd met 34 procent was gestegen. In aanmerking genomen dat een kwart van de auto's Texels is, was het aantal overgezette vreemde voertui gen zelfs met 37 procent gestegen. Het aantal vrachtwagens groeide in tien jaar aan met 16 procent en bij caravans was de toename zelfs 78 procent. Alleen het aantal bussen was met 5 procent gedaald. Het personenvervoer kende in tien jaar tijd een toename van 19 procent, waarbij het aantal overgezette gas ten met 21 procent toenam. Bij al het opbeurende nieuws noem de Wortel ook een drietal mogelijke bedreigingen voor de toekomst van TESO. Eén daarvan is dat het nog altijd niet duidelijk is of de boot dienst nu wel of geen vergoeding voor de havenfaciliteiten aan het Rijk moet betalen. Wortel achtte de kans niet groot, maar mocht dat wel zo zijn, zal een bootkaartje de helft in prijs stijgen. Ook de gasolieprijs baart de onderneming enige zor gen, maar Wortel gaat vooralsnog uit van een stabiele olieprijs. Derde factor van betekenis is het toerisme op het eiland, waarvan de economie voor 70 procent afhankelijk is van het toerisme en TESO zelfs voor 85 Hoewel de winst van TESO dit jaar fors is gedaald, hoefden de aandeelhouders tijdens de jaarvergadenng vrijdagavond niet op een houtje te bijten. (Foto Gerard Timmerman) procent. Als gevolg van de kwak kelende economie staan de tweede en de derde vakantie onder druk en zijn 'goedkope' vakantiebestem mingen populair. Wortel ontpopte zich wederom als pleitbezorger voor het bewaken van de toeristi sche kwaliteit op het 'unieke eiland' Texel. Nu het initiatief om de WV een waakhondfunctie toe te dichten een stille dood lijkt gestorven, oor deelde Wortel dat Texel 'stuurloos' was. 'Stuurloos betekent stilstand, en dat is in deze tijden achteruit gang.' De vraag is wie er dan wel sturing aan kwaliteitsbehoud en - verbetering moet geven. TESO ziet voor zichzelf die rol niet weggelegd. De opmerking van inspreker Jan Boon dat die rol toch eigenlijk voor de gemeente is weggelegd, kon Wortel wel beamen, al vond hij wel dat het instrument daarvoor tot op heden ontbreekt. De ontwikkelingen met betrekking tot de bereikbaarheid van de veer haven van Den Helder zijn een punt van zorg. Wortel liet een lange lijst met plannen en rapporten sinds 1994 de revue passeren en zei er bijna moedeloos van te worden. Wat volgens Wortel zeker is, is dat de brug over tien jaar moet worden vervangen. In de richting van de provincie gaf hij aan dat deze haar taak moet oppakken en zorgen dat de nieuwe brug op de juiste plaats komt te staan. Hij deed een oproep aan Texelse organisaties om deze gezamenlijke eis bij de bestuurders in Haarlem neer te leggen. 'Want het is met van deze tijd dat een stad met 100.000 inwoners (Den Helder en Texel, red.) uitsluitend via een tweebaansweg bereikbaar zijn.'

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5