Leden TVO akkoord net promotiebijdrage Cjrocn c/tmrts-Jexels in het hart 'Vergelijkbaar met beklimmen Mont Blanc' Haaks op christelijke grondslag' Scholen bedanken voor oekenweekthema Magie ÏÏSIMKS PARTEM WLHMDRSySTTEM Gerechtshof: Texel mag hondenbelasting heffen Dokter Wagemaker locatie trouwreportage texelse'Ücourant th i rum ta jPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12020 DINSDAG 11 OKTOBER 2005 Verschijnt dinsdag en vrijdag Ondernemersverbond moet groeien Ie ledenvergadering van het ixels Verbond van Ondernemers IVO) heeft er gisteren mee inge land om de bijdrage voor de achting VW Texel Promotie te jppelen aan het lidmaatschap, lat betekent echter nog niet dat totale bijdrage van €107.000,- ondernemers jaarlijks oeten voldoen is zeker gesteld. 1st ledental moet hiervoor van jO naar 400 leden groeien. Iw bijdrage aan de WV is onmis- ar en voor u van groot econo- ,sch belang', luidde de ondubbel- tnmge boodschap van de nieuwe Dorzitter Hans van Heerwaarden nhet adres van de ondernemers, per bedrijf €200,- gaan beta- en voor elke medewerker nog rs €35,-. Om die boodschap uit dragen gaan bestuurders van vijf secties van TVO en leden komende maanden de boer op collega-ondernemers van de cdzaak te overtuigen. Het begin er, want Swanink had gister- ond al toezeggingen binnen die ed waren voor een bijdrage van j.OOO,-, zo'n 12 procent van de nlributie die in totaal nodig is. oproep aan de leden komt in 1 voor de WV turbulente tijd, Bin bestuurswisselingen en kri- de aandacht trokken. 'Kritiek orima, maar houdt het zakelijk beter is hiervoor niet de pers te ssn', riep Van Heerwaarden op iheid te bewaren. De bankier tste een eilandbeeld waarin en visserij onder druk en toerisme na een opgaande te maken heeft met stabilisatie zelfs een lichte achteruitgang, wijzend naar het plafond van slaapplaatsen adviseerde ondernemers creatief te zijn en laliteit boven kwantiteit te stellen. JSter naar je klant en onderzoek 2 hij wil, ofwel: doe aan marke- Bekster was ook Veronica Bos, i ondanks de achteruitboerende Bveringscentrale becijferde dat WV in 2004 aan de boekingen li nog €523.000,- had overge zien, waarvan het merendeel aan ftotie was besteed. 'De reserve- pcentrale is een zeer goedlo- bedrijf. Ter vergelijking: De iitibei hele Krim had in 2004 een resultaat van €436.000,-. De afgelopen jaren zijn we erin geslaagd elke euro van uw promotiebijdrage te verdubbe len.' De VW sloot vorig jaar af met een netto-resultaat van €220.000,-, geld dat aan de reserve promotie- pot werd toegevoegd. Desondanks is het boekingssysteem aan vernieuwing toe, waarvan ze een tipje van de sluier oplichtte. 'Er licht een duidelijke wens vanuit de hotelsector: rnen wil meer flexibili teit en zelf aan de knoppen zitten. Vanuit de VW is er de wens tot meer efficiëncy.' Om aan die wen sen tegemoet te komen, deed de VW in 2004 mee aan een pilot van 'het meest geavanceerde boekings systeem dat er bestaat' Newyse, waarin ook bedrijven als De Krim en Roompot participeren. 'Wat ons betreft, voldoet het systeem echter niet voldoende. Het is prima geschikt voor bungalowparken, maar minder voor de VW die tussenpersoon is voor parken, particulieren en hotels. Daarom zijn vye op zoek gegaan naar een andere werkwijze en een ander systeem, dat meer aansluit bij onze wensen en die van de logies- verstrekkers. Samen met een klank bordgroep met vertegenwoordigers van TVO en TVL is besproken hoe het roer om zou moeten.' Inmid dels is de VW in een vergevorderd stadium met het systeem TOR, een afkorting die staat voor Texel On- Line Reserveren. Daarbij kunnen de logiesverstrekkers on-line zelf alle gegevens invoeren en zelf de boe king afhandelen. De VW legt de boeking alleen on-line vast, zoals ook bij internet-bemiddelaars als Bookings en Weekendjeweg. Zodra het systeem klaar is, houdt de VW een voorlichtingsavond voor alle Texelse logiesverstrekkers. Criticasters van de website van de VW snoerde Bos de mond met een enquête waaruit blijkt dat 96 pro cent van de ondervraagden de site aantrekkelijk vindt en 95 procent de gewenste informatie makkelijk kan vinden. Opmerkelijke uitkomst van de enquête was ook dat funshoppen een populairdere bezigheid blijkt te zijn dan fietsen en wandelen. 'Maar dan zullen de mensen toch eerst naar Texel moeten komen', bena drukte Bos het doel van promotie. «scholen de Fontein in Den en de Akker in Oosterend w De Magie, het thema van Nationale Kinderboekenweek momenteel wordt gehouden, zich voorbijgaan. Reden is bet onderwerp op gespannen «t staat met de christelijke uit- "gspunten in het onderwijs. twee Texelse scholen staan niet J «n in hun besluit. Het door de Siting Collectieve Propaganda "het Nederlandse Boek (CPNB) jrnw 'ozen Boekenweek-thema, stoj kinderen vertrouwd worden "aakt met toveren, toverspreu- en toverboeken, heeft vanuit christelijke hoek landelijk veel opgeroepen. Het leidde fcts toe dat door de Vereni- Onderwijs is opge- tal HET Liscmn IH/KWDasw VAtl /MNNEHEft e mw voor Het., KlMH VAN te 0%< ■~\K6EREFB*MEB®r roepen tot een boycot. Ook binnen het christelijk onderwijs op Texel werden ze er bepaald niet vrolijk van toen ze kennis namen van het thema. Schooldirecteur Freek ten Klooster: 'In de Kinderboekenweek is de nadruk gelegd op de magie, zoals zich dat bijvoorbeeld afspeelt op de toveracademie in de boeken van Harry Potter. Je kunt natuurlijk op je klompen aanvoelen dat dit weerstand oproept in de christelijke wereld, waar de magie als onder deel van het occulte wordt gezien. Net zoals dit gevoelig ligt bij ouders van kinderen uit de wat strengere christelijke hoek, heeft het ook bin nen het team voor veel discussie gezorgd. We nemen het de CPNB kwalijk dat ze voor dit thema heb ben gekozen, terwijl ze weten dat zestig procent van de scholen in Nederland christelijk is. Daar had den ze best rekening mee kun nen houden, bijvoorbeeld door het thema te ontdoen van het occulte en alleen voor verwondering te kie zen. Verwondering heeft ermee te maken dat er meer is in het leven. Daar kun je jezelf over verwonderen en dat kan je aan het denken zetten. God is iets waarin je moet geloven en dat is ook heel verwonderlijk. Het is jammer dat het CPNB dit met heeft besproken met de mensen in het veld.' Bij de Fontein hebben we van begin af aan duidelijk gesteld: we kiezen voor het Boekenweekthema of we doen het niet. Daar hebben we heel lang over gewikt en gewogen. Een groot deel van de ouders van onze leerlingen ziet er geen enkel kwaad in, maar er is ook een hele groep die er wél moeite mee heeft. Lees verder op pagina 5 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg '"WW Slechts een klein gedeelte van de tocht voerde het drietal oi Samen met een bevriende wad loper uit Leeuwarden zijn Roe lof Mulder en Wiepke Toxopeus uit Den Hoorn er woensdag in geslaagd van Texel naar Vlieland te lopen. Een bijzondere presta tie, die 'in één tij' pas negen keer eerder werd geleverd. Toxopeus was de tweede vrouw ooit die de tocht volbracht. Tedere wadloper wil hem graag lopen. Het is voor een bergbeklimmer vergelijkbaar met het beklimmen van de Mont Blanc.' Ondanks het fraaie nazomerweer was het een zware tocht voor de Hoornders, die samen met Fedde Knol om 9.45 uur bij de Schorren het wad opstapten. Hoewel de wind uit noordoostelijke richting kwam en de hoge luchtdruk voor een verla ging van ongeveer dertig centimeter ten opzichte van het gemiddelde zorgde, stond het water toch zo hoog dat ze er ongeveer vier uur lang tot aan hun middel doorheen waadden. Vier uur lang kwam het tot hun knieën en alleen de reste rende twee uur van hun tien uur durende tocht liepen ze over een min of meer droog wad. 'Zo veel water maakt het heel zwaar en drukt het tempo enorm', vertelt Mulder. En Toxopeus 'Ik ben blij dat het laatste stuk vrij makkelijk ging. Want ik was wel zó moe, dat ik het niet leuk had gevonden als ik nóg meer water was tegengekomen.' Ze noemen zichzelf 'verwoede wad lopers', die het Waddengebied uit stekend kennen. Wiepke Toxopeus groeide als dochter van de laatste voogd van Nederlands kleinste Wad deneiland op Rottum op. Samen met echtgenoot Roelof Mulder heeft ze al jaren een boot, waarmee ze vrijwel iedere vakantie de Wadden zee op gaan. En sinds een jaar of vijf zijn ze op vrijwillige basis als gids verbonden aan Wadloopcen- trum Friesland, één van de grootste instanties die waddentochten orga niseren. Het plan om eens te probe ren van Texel naar Vlieland te lopen, vatten ze al jaren geleden op. 'Het is bij. verre de moeilijkste tocht in het Nederlandse Waddengebied', ver telt Mulder. Hemelsbreed bedraagt de afstand tussen Texel en Vlieland niet meer dan ongeveer drie kilome ter. Maar omdat het Eierlandsche Gat en de uitlopers moeten worden omzeild, zijn wadlopers gedwon gen ver om te lopen. Toxopeus, Mulder en Knol legden woensdag maar liefst 30,2 kilometer af. Die lange afstand schrok hen tevoren niet af. 'Bijzonder is dat je van eiland naar eiland loopt. Je zou in het Nederlandse Waddengebied alleen nog van Rottumerplaat naar Rottumeroog kunnen lopen. Door de zeegaten is het tussen de andere eilanden met mogelijk. Voor ons is het natuurlijk ook leuk om je eigen eiland als startpunt voor zo'n tocht te hebben.' Hun voorbereidingen begonnen drie jaar geleden. Met hun boot maak ten ze verkenningstochten. Ze lieten zich droogvallen op plaatsen die ze nader wilden bestuderen en brach ten het hele gebied en de mogelijke problemen op die manier stukje bij Lees verder op pagina 5 Gratis ijs met Postcodeloterij Den Burg kan de komende weken massaal aan het ijs. De zogeheten IJsprijs van de Post codeloterij is deze maand in Den Burg gevallen. Elke Texe laar die meedoet aan de lote rij en de postcodecijfers 1791 heeft, krijgt per lot een halve liter Ben Jerry's ijs. In totaal zijn er 2206 loten waarop de ijs- prijs is gevallen. Winnaars kun nen de bekers Ben Jerry's van maandag 17 oktober tot 30 oktober bij Super de Boer in Den Burg ophalen. De winnaars knjgen volgens een woordvoer ster van de Postcodeloterij voor die tijd nog een bnef waarin de pnjs wordt bevestigd. Op zaterdag 29 oktober wordt er een feestelijk tintje aan de IJs prijs gegeven. 'Dan komt er een promotieteam van de Postco deloterij naar Den Burg en een wagen waar mensen diverse smaken van Ben Jerry's kun nen proeven.' Presentatoren Gaston Starreveld en Winston Gerschtanowitz worden op stal gehouden. 'Die komen alleen als grote prijzen worden uitgereikt.' De IJsprijè valt maandelijks. De gemeente Texel is vrij om bin nen haar grenzen hondenbelas ting te heffen zonder zich schul dig te maken aan schending van de grondwet of voorbij te gaan aan de wet gelijke behandeling. Dat oordeelde het gerechtshof in Amsterdam onlangs in het beroep dat was aangespannen door Frans van der Reyken. De inwoner van Den Burg stapte naar de rechter, omdat hij het niet eens was met de aanslag hondenbelasting voor zijn vier viervoeters. Vorig jaar viel bij Van der Reyken de aanslag hondenbelasting op de mat. Hij moest €203,84 betalen als hou der van vier honden. Dat stuitte de hondenbezitter tegen de borst. Hij erkende weliswaar de vier honden te houden, maar vond de honden- Onder toeziend oog van kapitein Richard Koopman poseren de zojuist getrouwde Esther Brouwer en Marlijn Schelling aan boord van de Dokter Wagemaker. Folo g«tc T,m^rnw Heel wat uurtjes brachten Esther overtochtje. Wel een bijzondere schip een trouwreportage schieten Brouwer uit de Lieuwstraat in Den trip, want voor één keer mocht op plekken die normaal gespro- Burg en haar vriend Martijn Schel- hun vriend en bruidsfotograaf Bart ken verboden gebied zijn. 'Voor ling uit Almere door op de Texelse Timmer onder het toeziend oog Texel een nieuw schip, voor ons een boot en ook op hun trouwdag ont- van kapitein Richard Koopman aan nieuw begin, een toepasselijke plek kwamen ze vrijdag niet aan een boord van TESO's nieuwste vlagge- om te poseren.' belasting een oneigenlijke belasting die hij weigerde te betalen. 'De hondenbezitters op Texel mogen wel betalen, maar de gemeente stelt daar niets tegenover', aldus Van der Reyken. Hij stelde verder dat hou ders van paarden of katten niet hoe ven te betalen en dat bovendien met alle gemeenten hondenbelasting heffen, zodat sprake is van rechts ongelijkheid. Zijn bezwaarschrift werd echter afgewezen, waarop de hondenbezitter zich tot het gerechtshof in Amsterdam wend de. De enkelvoudige belastingka mer van Amsterdam behandelde de zaak eind september. De vraag of de aanslag hondenbelasting terecht is opgelegd, stond centraal. Het geschil spitste zich toe op de vraag of het opleggen van de aanslag in strijd is met het gelijkheidsbeginsel. Volgens Van der Reyken. die zelf zijn zaak voor de rechter bepleitte, handelt de gemeente Texel in strijd met het gelijkheidsbeginsel zoals bedoeld in artikel 1 van de grond wet, omdat sprake zou zijn van rechtsongelijkheid tussen burgers die in een gemeente wonen waar geen hondenbelasting wordt gehe ven en burgers die in gemeenten zoals Texel wonen waar dat wel gebeurt. Hij voerde aan dat het heffen van hondenbelasting om Vrouw gewond bij aanrijding Een 81-jarige vrouw uit Den Hoorn is vrijdag na een aanrijding op de Pontweg met verwondingen aan haar borst overgebracht naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. Het ongeluk ontstond rond 13.00 uur, toen de uit de richting van Den Burg komende vrouw ter hoogte van de Leemkuil te laat in de gaten had dat de auto vóór haar moest remmen, waardoor ze op het andere voertuig botste. De bestuurder, een 40-jarige man uit Oudeschild, raakte slechts licht gewond. die reden verboden moet worden. Het hof oordeelde echter dat geen sprake is van een verboden onge lijke behandeling, omdat genoemde inwoners met met elkaar te verge lijken zijn. Het gelijkheidsbeginsel kan pas worden toegepast als het gaat om gevallen die volgens het recht tot dezelfde groep behoren. Omdat inwoners van verschillen de gemeenten onder verschillende gemeentelijke belastingregimes val len, is dat hier volgens het hof niet het geval. Artikel 1 van de grondwet verbiedt met dat de ene gemeente wel en de andere geen hondenbe lasting heft. En dus verklaarde het gerechtshof het beroep ongegrond. Lees verder op pagina 5 (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Wonen+Slapen! Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Roxi in Cabaret Roxi Jasper (16) uit De Koog heeft een rol gekregen in Cabaret, de nieuwe musical van Joop van den Ende. Die gaat in februari 2006 in première in het Amsterdamse Koninklijk Theater Carré. Pagina 2 TX3 Biem-Jan Pieter-Jan, Arco en Sijbrand van der Vis hebben een andere kotter in gebruik genomen Het is de TX3 'Biem-Jan' waarmee de broers de huidige malaise in de visserij willen trotseren. Pagina 6 Zeeuwen in Skil De haven van Oudeschild beleefde gisteren de intocht van een kleine armada aan mosselschepen van tien Zeeuwse mosselzaadvissers uit Bruinisse, Zierikzee, Yerseke en van Tholen. Pagina 9

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1