aar inglesparty kan niet schuur van Kooger Cjrocn Twartrjexels in het hartL, fexel moet jaarlijks miljoen besparen Kippen Maartenhuis staan model voor expositie Woningstichting vraagt subsidie aan gemeente atiënt 'buitenom' naar ambulance :eesf past niet binnen de regels Gezicht van provincie dreigt ENERGIEBESPAREN? Naj PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12021 VRIJDAG 14 OKTOBER 2005 isrechijnt dinsdag en vrijdag gemeente moet vanaf 2007 ■rlijks een miljoen euro bezui- en om uit de financiële pro- men te komen. Dat stelt het llege voor in een brief die ze te week aan de gemeenteraad eft gestuurd. Een zorgvuldig gesteld bezuinigingsplan moet orkomen dat de provincie de meente onder preventief toe- ht stelt. De provincie volgt middels met 'meer dan gemid- interesse' de financiële sluitvorming. college liet in september bij presentatie van de begroting 2006 al weten dat er fors zou e!en worden bezuinigd, omdat er tomende jaren tekorten worden nacht. Er werden toen echter geen bedragen aan de bezui- rgsoperatie gehangen. Waar miljoen jaarlijks vandaan moet men, is een vraag waar het col- de komende maanden samen de gemeenteraad naar wil kij- Het gaat om twee procent van laarlijkse omzet (vijftig miljoen) de gemeente. Volgens wethou- Nel Eelman wil het college die idaarom bewust samen met de londernemen. 'Dit is een moei- operatie, dat moet het college alleen doen.' Ze hoopt dat het van oplossingen boven de izame verhouding tussen colle- n coalitiepartijen Texels Belang iVD uitstijgt. Verenigingen en ities ('het maatschappelijk iveld') worden volgens Eel- bij de plannen betrokken als en raad duidelijk hebben ipze willen bezuinigen, spanningen moeten ertoe lei- femel Geurtz uit Den Burg Sde schuur van Jaap Kooger de Laagwaalderweg volgen- Keek zaterdag niet gebruiken 'haar nationale singlesparty, gemeente ziet geen moge- eid een evenementenvergun- igte verlenen. Het singlesfeest Wt nu verplaatst naar dorps- ROe Wielewaal in De Waal. ró houdt de party ter gelegen- ii van de publicatie van haar we boek Single levensverhalen to ze de levensverhalen van 'Tijgezellen heeft opgetekend. "có haar oog laten vallen op schuur van Kooger, omdat die in augustus al succesvol dienst had gedaan als locatie voor het kunstfestival Circus van de Geest. Geurtz en Kooger vroegen een eve nementenvergunning aan, dachten dat het allemaal in orde was, maar de party bleek lastig in te passen in de gemeentelijke beleidsregels voor feesten. Het valt niet in de categorie schuurfeesten, maar evenmin in de categorie evenementen. Doordat er drank in de schuur zou worden verkocht, komt de party niet voor een vergunning in aan merking. 'Daarvoor kunnen we op basis van de Drank- en Horecawet geen vrijstelling verlenen', aldus een woordvoerder van de gemeente. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg den dat op 1 april 2006 een plan van aanpak wordt gepresenteerd. Daaruit moet duidelijk worden hoe veel de gemeente op de eigen orga nisatie wil besparen en waar 'in het veld' kan worden gesneden. Het college wil een 'tweesporen- model' volgen. Aan de ene kant wil ze met de kaasschaaf aan de slag en andere kant wil ze ook een zogeheten kerntakendiscussie voeren. Die discussie moet raad en college leren waar de gemeentelijke organisatie eventueel kan worden uitgedund. 'Bepaalde taken zouden kunnen worden geschrapt, hetgeen ook consequenties zal hebben voor de personele bezetting', aldus de brief aan de raad. Meest voor de hand liggende taken waarop kan worden bezuinigd, zijn taken die de gemeente wettelijk niet hoeft uit te voeren en waarbij ze zelf invloed op de kosten heeft. Ook wordt de formatie bevroren, wat betekent dat het huidige ambtenarenbestand niet verder mag groeien. De gemeente heeft vanwege de eilandpositie een uitgebreid takenpakket en daardoor ook veel medewerkers. Juist vanwege de eilandpositie zegt het college heel zorgvuldig met de bezuinigingsoperatie om te willen gaan. Medewerkers van Deloitte, de huisaccountant van de gemeente, worden ingeschakeld voor de bege leiding. 'Zij kunnen onze gegevens ook afzetten tegen gegevens van andere gemeenten', aldus wethou der Corry Heijne. Het college hoopt dat de bezuinigingsoperatie voor komt dat de gemeente onder pre ventief toezicht van de provincie wordt gesteld. Lees verder op pagina 5 kt, voe het Maartenhuis de kippen. Vijf jaar geleden haalde Herman Smith de krant met zijn schilde rijen die hij maakte in de voorma lige bollenschuur van Schoo bij De Koog. Nog steeds gebruikt de schilder uit Koedijk het optrekje als atelier en deze zomer schil derde hij er de serie kippen die hij vanaf zondag exposeert in Het Posthuys. Onderdeel van de offi ciële opening die om 15.00 uur begint is een veiling ten behoeve van de actie 'Adopteer een kip'. Als voorstander van biologische landbouw, verwerkt hij deze over tuiging in zijn schilderijen. Kritisch is hij over de bio-industrie. waar kippen hun leven slijten in legbat terijen. 'Honderdduizenden kippen komen nooit meer buiten. Ze zitten op 'hok', zijn hun snavel kwijt en ze gebruiken hun poten niet eens. De kip verliest haar wezen en wordt tot een ding, heeft straf en zit in een strafkamp. Maar de kippen hebben niets gedaan.' Via zijn dochter, die werkt bij het Platform Biologica dat zich sterk maakt voor de biologi sche landbouw, werd hij geatten deerd op de actie Adopteer een kip, die het houden van scharrelkippen stimuleert. De schildenjen die hij van kippen maakt, worden door Biologica gebruikt voor een recla mecampagne. 'Ik werk er graag aan mee. Kippen zijn een leuk thema. Het zijn zulke vrolijke dieren Ze hebben ruimte nodig. Laat de kip lekker buiten rondscharrelen in de schaduw van de bomen en een zandbad nemen. Dan kan ze een intense tevredenheid uitstralen. Van dat ophokken worden ze maar ner veus.' De kippen die hij schilderde zien er allesbehalve zielig uit, maar maken een tevreden, vrolijke en trotse indruk. Met acrylverf weerge geven in felle en heldere kleuren, in een stijl die het midden houdt tus sen expressief en impressionistisch. Kippen waarin houders wellicht met Barnevelders of Australorpen her kennen, maar de kip is weergege ven in de vrije en herkenbare stijl die Smith er op nahoudt en waarin ook de nodige symboliek is verwerkt. De expositie wordt geopend door Bert Ruitenbeek, directeur van Bio logica, die vertelt hoe rooskleurig de toekomst van kippen kan zijn. Frans Kaercher speelt piano, Smiths part ner Marjan Boontjes vertelt een Chi nese legende over een haan en na de veiling van een schilderij draagt Smith, wiens spraakvermogen door een beroerte wordt bemoeilijkt, een gedicht voor. Een horecaondernemer diende uit vrees voor oneerlijke concurrentie ook bezwaar in tegen de vergun ning. Kooger bestrijdt dat er aan oneerlijke concurrentie zou worden gedaan. 'We hadden juist Ben Haak en Liz Gedikink (beheerders van de Wielewaal) uitgenodigd om het horecagedeelte voor hun rekening te nemen.' Omdat er een evene mentenvergunning was aange vraagd, kwam de party ook niet voor een schuurfeestvergunning in aanmerking. Lees verder op pagina 5 Ter compensatie legeskosten Potvis Duitse toerist had zich de laatste van zijn vakantie anders voor bid Toen hij dinsdagochtend ilig ziek werd en naar het Gemini to Helder moest worden over- acht, bleek het onmogelijk hem ■itzijn appartement op de hoog- f&rdieping van appartementen hotel Tubantia op de brancard naar beneden te dragen. Obstakel was de bocht in de trap. De brandweer bracht letterlijk uitkomst met de ladderwagen. De daarbij behorende brancard werd buitenom ter hoog te van het appartement getild. De patiënt werd er vervolgens via het tuimelraam opgeschoven en naar het parkeerterrein gemanoeuvreerd, waar de ambulance hem overnam. De man, die met zijn familie regel matig op Texel verblijft, maakt het thans redelijk goed. Gisteren mocht hij het ziekenhuis verlaten. Nu ook de Stichting Wonen Texel (SWT) legeskosten moet betalen, vraagt de SWT de gemeente de legeskosten voor de Potvis terug te betalen in de vorm van een subsidie. Het gaat om een bedrag van €202.080,-. Reden is dat de SWT er in de berekeningen van het project, waarvan de voor bereidingen negen jaar geleden al zijn gestart, vanuit is gegaan dat geen legeskosten hoefden te worden betaald. Tot dit jaar maakte de gemeente gebruik van de wettelijke mogelijk heid om woningen waarvan de stich- tingskosten onder de €101.449.- blijven vrij te stellen van leges. Dit omdat de raad altijd voorstander is geweest van betaalbare wonin gen, met name voor starters en jonge doorstromers. Ook verkocht de gemeente kavels voor sociale woningbouw tegen een lagere prijs dan de marktwaarde. Gevolg hier van was wel dat het tarief voor Vrouw gewond bij Jan Dirksoord Een 87-jarige bewoonster van Jan Dirksoord in Den Burg is woens dagochtend gewond geraakt bij een ongeval. De vrouw, die met een rollator liep, werd aangereden door een 59-jarige man uit Den Burg die stapvoets achteruit met een bestelwagen het woonerf van het wooncomplex opreed. De man zag de vrouw volgens een woordvoer der van de politie over het hoofd. Door de aanrijding kwam zij ten val, waardoor zij vermoedelijk haar heup brak. De vrouw werd met de ambu lance naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder gebracht. bouwleges niet kostendekkend was. Dit kwam naar buiten toen de raad vorig jaar in discussie ging over de hoogte van de bouwleges. Toen bleek dat als er wél bouwleges over de sociale woningen werd geheven, er geen tekort was geweest. Het resulteerde erin dat de gemeente voortaan wel bouwleges aan de SWT in rekening zou brengen. Maar hierdoor dreigde een tekort te ont staan bij de Potvis, de verouderde campus die onder verantwoordelijk heid van de SWT wordt herbouwd tot een nieuwe en moderne woon voorziening. De voorbereidingen voor dit project zijn al negen jaar Lees verder op pagina 6 Aanvaring TX41 en Zweeds jacht De TX41 'Broedertrouw' van de gebroeders De Vries uit Oude- schild is in de nacht van zondag op maandag in aanvaring geko men met het Zweedse jacht Pia. De kotter bleef schadevrij, maar het jacht liep flinke averij op. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het ongeluk ontstond zo'n tien mijl ten westen van Den Helder. Dé schipper van de Pia, die alleen aan boord was, was onderweg van Brunsbüttel in Duitsland naar het Belgische Oostende. De TX41 stoomde op naar de visgronden. Hoe de aanvaring tot stand kwam, is nog onduidelijk. Bij de klap brak de mast van het jacht en sloeg het grootzeil over boord. De Helderse reddingboot Johannes Frederik en het vissenj- Vloer- spouwisolatie Wij komen weer naar Texel! Wilt u ook deze winter warm zitten en energiebesparen bel dan 055 - 533 31 20 of kijk op www.rouwenhorst-isoiatie.nl Bluesfestival Onder de drieëntwintig bands die komend weekeinde op het achttien de Texel Blues optreden, is er ook één met een Texelse voorman. Het is gitarist en zanger Randy Piersma van het Randy Pears Trio. Pagina 2 Lombok als studio Het nieuws dat Lombok, het bouw val aan de Stuifweg, wordt gerestau reerd, klinkt menigeen als muziek in de oren. Maar niet Annemarie Vonk uit Oosterend. Als verwoed foto grafe schoot ze menig reportage in het optrekje. Pagina 2 Stadsplattegrond De komst van de stadsplattegrond op de hoek van de Zes en de Koger- straat had zorgvuldiger gekund, maar. er is geen aanleiding om de lichte bouwvergunning alsnog te weigeren. Dat stelt de commissie Bezwaarschriften in haar advies. Pagina 6 Bijlage Najaar 'Wees geen opvoeder, maar een ontvoeder.'zegt Eric Hercules in de vandaag bij de krant verspreide bijlage Najaar/Vakantiekrant. Daar in onder meer aandacht voor het ouderschap en de gevolgen daar van. Ook stelden we Texelaars de vraag hoe in hoeverre zij zuinig omspringen met energie. Verder een rondje langs winkeliers die sieraden verkopen en een kijkje in een paar Texelse restaurants. In de bijlage een uitgebreide agenda, ook met Duitse vertaling. Filmkoerier belandt in sloot De vertoning van Howl's moving castle, dinsdag en woensdag in Cinema Texel, is niet doorgegaan. Reden was volgens eigenaar Frits Nieuwenhuizen - 'ongelooflijk maar waar' - dat de koerier die de film naar Texel zou brengen met zijn auto te water was geraakt. De film raakte daardoor dusdanig bescha digd dat deze met meer draaibaar was. 'Helaas is er geen andere kopie beschikbaar en dus rest mij mets anders dan de aangekondigde voorstellingen te annuleren', aldus Nieuwenhuizen, die weet te melden dat de koerier het goed maakt. inspectieschip Barend Biesheuvel schoten het jacht te hulp, dat inmid dels op sleeptouw was genomen door de TX41. Mast en grootzeil konden door de onrustige zee niet worden geborgen, zodat deze wer den losgeknipt en met een mar- keringsboei overboord gezet. De Johannes Frederik nam het jacht over van de TX41 en bracht het via het Schulpengat naar de haven van Den Helder. De bemanning op de Texelse kotter ging na van de schrik te zijn bekomen 'gewoon' aan het werk. Esperanto in 'Andere tijden' Dinsdagavond 25 oktober om 20.55 uur zendt de NPS een aflevering uit van het programma 'Andere Tijden' over de geschiedenis van het Espe ranto in Nederland. Een deel van de opnamen is op Texel gemaakt, omdat naar verhouding veel Texe laars zich in de dertiger jaren met deze taal bezig hielden. De uit zending wordt zaterdagmiddag 29 oktober om 14.00 uur herhaald. (Advertentie) TE X E LS E-'cOU RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de: vakantiekrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1