HEMA Costen voor nieuw aadhuis lopen op Cjroen 2rwartsJ~exels in het harLJ Dppositie wil loonsom ambtenaren bevriezen Ut Portier vrijgesproken van mishandeling nderhalf miljoen meer nodig Marije Bakker ontwerpt hart voor Den Burg 'Eerst scherpere criteria stellen' Twijfel over extra bedden kamperen bij de boer te HAAKS OP ll StEL'lKE Qm>SlA0 Cl pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12022 DINSDAG 18 OKTOBER 2005 I itrschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg jtotale loonsom die de gemeen- >dit jaar aan haar medewerkers daalt, €8.475.995,-, moet tot en d in ieder geval 2009 worden ivroren. Dat stellen PvdA en oenLinks voor in een motie die vanavond tijdens de begro- gsraad willen indienen. dot de €8.475.995,- de komende i als maximumbedrag te han- n, willen zij het college ertoe zetten het aantal banen op het rJhuis de komende jaren terug te figen. Loonstijgingen moeten van twee partijen binnen het maxi- bedrag worden opgevangen, functiewijzigingen moeten zich de kaders begeven, even- ipersoneelswijzigingen die voort- den uit veranderende wettelijke Dat betekent vrij vertaald dat de gemeente ook niet boven de maximale loonsom uit mag komen als er door decentralisatie van rijk staken meer werk op het bordje van de gemeente komt. Volgens Eric Hercules (PvdA) kunnen de jaar lijkse loonkostenstijgingen binnen de grens worden opgevangen door natuurlijke afvloeiing van medewer kers. De twee oppositiepartijen stellen ook voor vast te leggen dat het aan tal arbeidsplaatsen tot en met 2009 niet boven de 164,56 formatieplaat sen (fte) komt. Dat is het aantal formatieplaatsen dat de gemeente op dit moment telt. Er werken ove rigens meer dan 164 mensen bij de gemeente, omdat een deel van de fte's door parttimers wordt inge vuld. Lees verder op pagina 5 kostenplaatje van het nieuwe idhuis valt zo'n anderhalf mil- meuro hoger uit dan aanvan- .jk beraamd. Door het meere nen van de grondexploitatie en indexering van de bouw- sten heeft de gemeente een iet van bijna €14.500.000,- ig in plaats van €13.000.000,-. blijkt uit de begrotingsbrief die Icollege aan de gemeenteraad gestuurd. Het grootste deel de extra anderhalf miljoen komt or rekening van de grondkosten. i gemeente had er volgens een «rdvoerder in de Kadernota 2004 '«el rekening mee gehouden dat eraan zaten te komen, maar $niet ingevuld omdat destijds de snitieve locatie van het nieuwe liklis nog niet officieel was vast- leld. In aanloop naar het vast stellen van de gemeentelijke begro ting voor 2006 heeft de gemeente de benodigde investeringen geac tualiseerd en de grondkosten nu wel meeberekend. Het gaat om de grond van het voormalige A-veld langs de Haffel- derweg. De grondkosten daarvoor bedragen €1.166.200,-. Het veld was al eigendom van de gemeente, maar dat ontslaat haar niet van de plicht de grondkosten mee te berekenen. Het gaat in totaal om 9800 vierkante meter waarvoor de gemeente honderd euro per vier kante meter berekent (daarbovenop komt 19 procent BTW waardoor het bedrag van €1.166.200,- ontstaat). De resterende extra €332.654,- komt voort uit een nieuwe indexering van de bouwkosten. De investering is geïndexeerd op het prijspeil van Lees verder op pagina 5 Marije Bakker bij haar nu voltooide maquette van de door haar bedachte herinrichting Den Burg. rfoto H*ry oe Excuses voor kottervisser in rechtszaal weigeren te betalen van boete voor het zonder toe- nming lossen van 58 kilo vis, rerde' een visserijbedrijf uit tfeschild uiteindelijk een forse sparing op. 'Schuldig zonder fegging van straf', vonniste de komische politierechter in 'naar gisteren. AlVD-ambtenaar had de ver- inde overtreding op 17 decem- misch politierechter vonniste con form. De officier stelde dat als ze de zaak eerder onder ogen had gekregen ze niet tot vervolging was overgegaan. De zaak had wat haar betreft met een waarschuwing afgedaan kun nen worden. 'Wie gaat nu nog voor 58 kilo de zee op', aldus de officier. De politierechter was het geheel met de officier eens en stelde in zijn vonnis dat de regelgeving is gebaseerd op het tegengaan van quota-overtredingen en dat daar in dit specifieke geval geen sprake van was geweest. Voor de eigenaar van het visserijbedrijf de rechtszaal Den Burg heeft een ruim hart, maar het klopt niet. De huidi ge Groeneplaats is te groot en te open om gezellig te kunnen zijn en bovendien ontbreekt het aan gebouwen die publiek trek ken, waardoor je er zelfs in het hoogseizoen 's avonds een kanon kunt afschieten zonder iemand te raken. Diverse mensen hebben de afgelopen jaren ideeën voor verbetering naar buiten gebracht. Recentelijk heeft Marije Bakker (27) uit Amsterdam zich daar bij aangesloten. De oud-Texelse ontwierp een naar eigen zeggen kloppend hart voor Den Burg als project waarop zij ais architect afstudeerde aan de Academie voor Bouwkunst in Amsterdam. Hoewel het nu nog niet vast staat, gaat Bakker er vanuit dat het bestaande raadhuis wordt gesloopt als het nieuwe klaar is. Daardoor ontstaat een ruimte die maxima le vrijheid biedt voor een nieuwe invulling die beslotenheid, levendig heid en gezelligheid oplevert. Bak ker is twee jaar met het project bezig geweest, in nauw overleg met docent Herman Zeinstra waarmee ze naar Texel kwam om de knel punten van de huidige situatie te inventariseren. Het meest aanschouwelijke deel van haar plan is een enorme maquet te (schaal 1:200) die de kadas trale kaart van het dorp als stramien heeft. Het is een fraai stuk werk waaraan vader Nick Bakker, bouw kundig tekenaar bij architectenbu reau Louis Uriot, een aandeel had. Hij maakte van blank grenenhout modellen van de honderden wonin gen en andere gebouwen van het dorpscentrum, zodat ook een leek de bestaande situatie direct herkent en een goede indruk krijgt van de voorgesteldeveranderingen.Volgens het plan resteert van de bestaande Groeneplaats een pleintje tegenover de Lindeboom, ongeveer ter grootte van de Vismarkt. Op het terrein tegenover Rabobank, ING-bank, Winnubst, Moerbeek en L&R komt een rij panden in drie bouwlagen met daaronder een parkeergarage voor ongeveer 44 auto's. Zo ontstaat een verlengde Parkstraat. Marije noemt deze bebouwing een burcht met op de begane grond winkels en boven ongeveer 15 woningen. Deze gebouwen krijgen ook aan de achterkant een gezicht en een functie. Erop aansluitend komt in het park achter Woninginrichting Oosterhof en het postkantoor een rij woningen, die dus het park als voor tuin krijgen en zorgen voor levendig heid en sociale controle. Lees verder op pagina 5 2003 geconstateerd, waarna verliet, bood de officier van justitie niet veel later een acceptgiro 'een bedrag van 1500 euro had iluurd. Niet alleen voor het ille- lossen van de vis, maar ook het niet-invullen van beno- fe formulieren. Maandag liep de voor de economische politie ker in Alkmaar, met een sisser Na een zitting van nog geen j ïtier kwam de officier van justitie "ens het Openbaar Ministerie tot opvallend milde eis: 'schuldig oplegging van straf' voor "iet-aanmelden van de vis. Het "ik van de verkeerde formu- leverde een voorwaardelijke op van 100 euro. De econo- haar verontschuldigingen aan 'Ik had de zaak nog willen intrekken, maar daarvoor was het al te laat en in een brief zou het niet uit te leggen zijn geweest. Mijn excuses.' Raad delegeert geven straatnaam Bewoners van 't Horntje mogen zich uitspreken over de naam van de straat bij het nieuwe te bouwen wooncomplex op 't Horntje. Eigen lijk is die keus voorbehouden aan de gemeenteraad, maar op voor stel van Joop Groeskamp (TB) ging die er maandagavond mee akkoord dat na de kritische doch positieve opstelling van de buurt, ze het recht moeten hebben er over mee te stemmen. Er kan worden gekozen uit Potvis, Marsdiep, Schulverhoek, Henhuisduin en Lazaret. •w awootj harki frmT) SE». U KHX VROBXK TJXlf «Uwe rmi tovenaar tiis Kuwjf met-met EU(MK VÉWEtiHSN. MET TIM em ^LETTFjE we/e NIETOf 1>E t,vH\M*;lE Krijgt wethouder Nel Eelman wel of geen steun voor de tijdelijke uitgifte van 250 extra slaapplaat sen voor het kamperen bij de boer? Op die vraag kwam gister avond tijdens de raadscommissie Grondgebied waar het onderwerp op de agenda stond, in elk geval geen antwoord. Duidelijk werd wel dat de raad wil dat de hui dige milde criteria worden aan gescherpt. Met de extra bedden wil wethouder Nel Eelman vooral tegemoet komen aan de vraag van met name jonge boeren die het ouderlijk bedrijf willen overnemen. 'Ik knjg ze regelmatig op Groeskamp (TB): 'Het kan toch niet zo zijn dat de banken hier het beleid gaan bepalen.' Ook Arthur Ooster- baan (GL) had weinig begnp voor Eelmans verhaal. 'Een zwaktebod.' Oosterbaan twijfelde er ook niet aan dat de tijdelijke status van de slaap plaatsen een definitieve zal worden. 'Die krijg je nooit terug.' De enige die zich duidelijk vóór de uitbreiding uitsprak was Jan Koolhof (CDA), die de jonge boeren een kans gunde, mits ze een volwaardig agrarisch erg milde criteria voor het kamperen bij de boer zijn vastgesteld. De voor waarde van tien Standaardbedrijfs- eenheden (SBE) staat gelijk aan één bunder bollen, tien schapen of vijftig kippen, wat voor een flinke hobbyist geen enkel probleem is. De regels zijn zó soepel dat wethouder Eelman bezwoer dat er onder de huidige vergunninghouders geen enkele is die niet aan de cnteria voldoet. 'Er wordt echt scherp gecontroleerd!' Ze hield de politici voor dat de raad deze soepele regeling zelf in het ver leden heeft vastgesteld. Bijkomend probleem is dat de vergunning niet meer zoals vroeger aan de persoon is gebonden, maar aan het object. Als een boerdenj van vader op zoon gaat, of aan derden wordt verkocht, bedrijf hebben. Net als de overige gaat de vergunning mee. Daardoor raadsleden wil hij dat er strengere criteria worden vastgesteld, wat ook het standpunt is van de Vereniging van Kampeerboeren. 'Toets alle ver- komen er geen vergunningen vrij, met als resultaat dat er sommige Ontslagen bij RAB Bedding Het zijn moeiijke tijden voor RAB Bedding, voorheen de Texelse Wolonderneming. Het bedrijf dat Texeler dekbedden en aanverwan te artikelen van schapenwol maakt, kampt met hevige concurrentie uit het Verre Oosten en het voorma lige Oostblok en voelt de gevolgen van de neergaande economie. Er is ontslagvergunning aangevraagd voor vier medewerkers. Niet lang geleden werkten er 55 mensen bij de Texelse Wolonderne ming, een aantal dat na voltooiing van de in gang gezette reorganisatie is bijgesteld tot 40. 'De markt zit ontzettend tegen', vertelt directeur Fred Winkel.' De afzet is de afge lopen jaren met 25 tot 30 procent teruggelopen. Er is sprake van een moordende concurrentie. Winkelke tens zoals Hema en Trendhopper die voorheen bij ons inkochten, zoeken het nu elders. Voorheen konden we daar met kwalitatief goede produc ten binnen komen, maar tegenwoor dig wordt vooral naar de pnjs geke ken. We hebben problemen gehad met het merk Texeler, maar dat bloeit boeren al vijf jaar op de wachtlijst gelukkig weer op.' De reorganisatie staan. 'Er zijn schrijnende gevallen beperkt zich met tot de vier gedwon- mijn spreekuur. In gesprekken met gunningen daaraan en als vergun- bij', pleitte de wethouder voor extra gen ontslagen, andere medewerkers vinden werk binnen het RAB-con- cern waarvan FtAB Bedding deel uitmaakt. Met de reorganisatie ver wacht Winkel na verliesgevende banken krijgen ze dan de vraag: als je nu een bijproduct hebt zoals kam peren bij de boer.' Meerdere raads leden hadden grote moeite met dit argument. Maria van der Spek (WD) wilde er niet aan. 'Het is heel sneu als je er slecht voor staat. Maar het is wel heel erg als die paar duizend euro je dan nog moet redden...' Joop nmghouders daar niet aan voldoen, slaapplaatsen om vergunningen te dan moeten die worden ingetrok- verstrekken aan de veertien boeren ken Niet van de één op de andere dag, vond de commissie, want er moet een goede overgangsregeling komen, zodat erfkampeerders die hebben geïnvesteerd in voorzienin gen de camping kunnen afbouwen. Probleem is dat er in het verleden op de wachtlijst. Omdat strengere criteria pas bij het vaststellen van het nieuwe bestemmingsplan buiten- jaren weer in de zwarte cijfers terecht gebied kunnen worden ingevoerd, vroeg ze begrip voor deze snelle oplossing. De raad moet zich er in november over uitspreken. te komen. De overname van Irisette Benelux BV uit Barneveld, waarna de productie naar Texel is verplaatst, is volgens Winkel positief uitgepakt. Top Noordcol te hoog voor zieke De Jager In tegenstelling tot drie teamge noten, een instructeur en twee sherpa's is Els de Jager er don derdag niet in geslaagd de 7040 meter hoge top van de Noordcol van de Mount Everest te bedwin gen. Gekweld door hoogteziekte was de 58-jarige Hoornder op de dag van de beklimming gedwon gen achter te blijven in het Advan ced Base Camp, dat op ruim zes honderd meter van de top was ingericht. Lange tijd verliep de expeditie uit stekend voor De Jager, die op 17 september naar de Himalaya vloog om er samen met 24 andere ast mapatiënten en hun begeleiders de Noordcol van de Mount Everest te beklimmen. Op de website van de expeditie, die georganiseerd is om mensen met een (fysieke) beper king te stimuleren, stond in een dagelijks journaal te lezen dat de meeste deelnemers zich zonder grote problemen door alle beproe vingen heensloegen. Vrolijke foto's illustreerden dat het iedereen goed ging. Maar in het zogenoemde ABC- kamp, het laatste onder de top, ging het mis. Woensdag al kon partner Ben Bakker, die haar kort telefonisch had gesproken, melden dat De Jager net als 'heel wat anderen' last had van hoogteziekte. Ze had vooral flinke problemen met ademhalen. 'Hun tent staat op 6415 meter en het ziet er met naar uit dat ze veel hoger gaan komen. De ener gie is zo ongeveer op. Even naar de eettent lopen is al zwaar. Mis schien dat de diamox (een medicijn tegen hoogteziekte) hen nog helpt', schreef Bakker in een 'bericht voor de volgers van Els'. De omstandigheden waren weinig hoopgevend voor De Jager, die 'in een tentje dat voortdurend staat te klapperen' moest zien op te knap pen. 'Het kamp staat op een kale Lees verder op pagina 5 Bluesfestival Gevarieerde (blues)muziek, gezellig heid, twee drukke avonden en zon dagavond tijdens het afsluitings concert in In Den Grooten Slock één bomvolle zaak. Met tevredenheid mag worden teruggekeken op het Bluesfestival.. Pagina 2 m Oude Bleekerij Duizenden scherven, potten en andere voorwerpen waren dit week end te zien op de tentoonstelling van de archeologische opgraving in de Oude Bleekerij die eind vong jaar werd afgerond. Met als grote verrassing een waterhoos die vroe ger door blekers werd gebruikt, die opdook in het Agrarisch Museum in De Waal. Pagina 5 Dames Tevoko Hoewel het eerste damesteam vol leybalvereniging Tevoko zich in de eerste set liet verrassen, pakte de ploeg zaterdag de eerste thuiszege in Ons Genoegen. Pagina 7 Wagemaker vaart tegen korte fuik De Dokter Wagemaker heeft zon dagmiddag bij het in de vaart brengen vanaf de onderhouds- kade op 't Horntje de zogeheten korte fuik geraakt. Lichte schade was het gevolg. De oorzaak van de manoeuvre was gistermiddag nog niet geheel dui delijk. Het schip raakte één van de beugels rond de paal die de drijvende constructie op z'n plaats houdt. Er raakten een paar ringen verbogen, maar de constructie als zodanig werkt nog, zodat de conti nuïteit van de veerdienst niet in het geding is. De Dokter Wagemaker liep wel een flinke kras op, maar het betreft geen schade die het schip aan de kant houdt. Vandaag wordt de schade geïnspecteerd, waarna deze te zijner tijd zal worden her steld. Een 36-jarige portier uit De Koog die ervan werd beschuldigd een cafébezoeker te hebben mishan deld, is maandag door de politie rechter in Den Helder vrijgespro ken. Op 21 mei had de portier het bij de ingang van de disco aan de stok gekregen met een bezoeker. Het betrof een Texelaar die volgens de beklaagde wegens wangedrag al meerdere keren uit diverse Koger etablissementen was gezet. Met drank op gedroeg de knaap zich volgens de portier vervelend en viel hij vrouwen lastig. Die avond zou hij ook een camera hebben vernield, waarop de portier besloot hem eruit te gooien. Over de manier waarop dit gebeurde, liepen tijdens de zit ting de lezingen uiteen. Volgens de portier hield hij de tegenstribbe lende uitgaander in een soort wurg greep, waarbij hij mogelijk zijn hoofd had gestoten tegen de muur en hij hem bij het naar buiten werken nog een schop onder zijn achterste had willen geven, waarbij hij naar eigen zeggen miste en een deurpost raakte. Maar uit de aangifte van het 'slachtoffer' bleek dat de portier een paar flinke klappen had uitge deeld. Een getuige zei te hebben gezien hoe de portier een slaande beweging had gemaakt en had de knaap zien vallen, maar kon niet zeggen of de klap daadwerkelijk raak was geweest. Een vriend die de amokmaker buiten had opge vangen, had gezien dat de jongen rode zwellingen op zijn gezicht had. De beklaagde vertelde naderhand door de jongen te zijn benaderd. 'Hij bood zijn verontschuldigingen aan en zei dat hij de aangifte zou intrek ken. Maar de lezing van het slacht offer was dat de portier hem onder druk had gezet om de aangifte in te trekken, omdat hij anders met meer naar binnen zou mogen. Volgens officier van justitie mr. S. Wildemars was overduidelijk dat de portier zich aan mishandeling had schuldig gemaakt. Bovendien had de man de schijn tegen zich, omdat hij al eerder was veroordeeld wegens mishandeling en nog in zijn proeftijd zat. Ze eiste een geldboete van €500,-, een week voorwaarde lijke celstraf en een jaar proeftijd, waarbij de portier ook de voorwaar delijke geldboete van €250,- van de vorige zaak moest betalen. 'Juist als portier moet je je kunnen beheersen en mensen op zorgvuldige wijze naar buiten werken, zonder ze te slaan', wees ze de beklaagde op zijn verantwoordelijkheid. 'Dus als ik het goed begrijp zijn wij vogelvrij Als iemand ons beschul digt. moeten wij maar het tegen deel bewijzen', verweerde de portier zich. Rechter mr. F.J. Lourens gunde hem het voordeel van de twijfel. Ze oordeelde dat er geen overtuigend bewijs was geleverd dat de portier zich daadwerkelijk aan mishande ling had schuldig gemaakt. 'Maar ik hoop dat u zich bedenkt dat u op het randje zit.' (Advertentie) TEXELSE ^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1