'Je loopt bewuster rond in de natuur' Cjrocn "^warL- Jexeh in het harL. Steun aan oppositie gaat coalitie te ver mantic Hlleen motie D66 aangenomen ."'U Stichting pleit voor meer ruiterpaden ^Texelse Media SERVICE CENTER TEXEL VRIJDAG 21 OKTOBER 2005 5GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12023 .erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg i WK pijproken en personeelsstop, minder geld V het nieuwe raadhuis beste- nen de komende jaren minder pesteringen aangaan. Plannen rechtstreeks bij coalitiepar- m Texels Belang, WD of CDA ndaan hadden kunnen komen, kwamen dinsdagavond echter de koker van oppositiepartijen oenLinks en PvdA en dan kun de politieke winden in de ad opeens anders waaien. WD en CDA vertikten het tij- jis de begrotingsraad hun steun verlenen aan drie moties van dA en GroenLinks. De oppositie- dijen drongen er in de gezamen- moties op aan dat de kosten nhet nieuwe raadhuis niet boven €13.200.000,- mogen komen. !de totale loonsom van de amb iëren tot en met 2009 moet wor- bevroren en ze hadden een nrstel om tot en met 2009 jaar- s €250.000,- te besparen op het neentelijk investeringsplan 2006- Op die manier hadden ze last een deel van de één miljoen de gemeente vanaf 2007 jaarlijks iet bezuinigen willen vastleggen. Met de strekkingen van de moties konden de coalitiepartijen het niet oneens zijn, maar steun verlenen was een stap te ver. Piet Standaart (TB) zei de aangeroerde onder werpen liever te betrekken bij de komende discussies die begin vol gend jaar tot een plan van aanpak voor de bezuinigingen moeten lei den. Hij zei zich niet op voorhand al op enkele concrete bezuinigings- punten te willen laten vastspijkeren. Die mening werd gedeeld door Jan Koolhof (CDA) en Arjen Boerhorst (WD). Het leidde tot beroering in het oppositionele kamp aan de andere kant van de raadstafel. 'U wilt de moties niet aannemen omdat u het ons niet gunt', aldus een ver baasde Eric Hercules (PvdA). 'Maar u gaat wel akkoord met de zaken die wij nu binnenhalen.' Arthur Oos- terbaan (GroenLinks) zei de indruk te hebben dat de coalitiepartijen geen steun durven te verlenen. 'We moeten bezuinigen en wij willen daar nu al mee beginnen. Het voelt momenteel alsof wij de coalitiepar tijen momenteel over rechts aan het inhalen zijn en dat is een raar gevoel.' Lees verder op pagina 5 Ondernemer regelt receptie ingerenwerkster ■enwerkster Carla Schrama t toch een afscheidsrecep- lEigenaar Geert Bosscha van afé Bruintje Beer aan de Ste- fiplaats houdt in november op n initiatief een receptie voor irama. rama moest vorige maand stop met haar werk als jongeren- flister, omdat de nieuwe brede jjnsstichting Pharos geen taken haar had. Schrama, de drijven- tacht achter het jeugd- en jon- mwerk toen dat nog onder de ojnsstichting viel, kwam tussen en schip terecht. De Welzijns- tfitmg bestaat niet meer en Pha- de nieuwe uitvoerder van het jd- en jongerenwerk, was met Wicht een afscheidsbijeenkomst regelen. waardoor Schrama via achterdeurtje het toneel moest aten. blijkt op diverse fronten niet lekker te liggen. Ook Bosscha ver baasde zich erover. 'Ik ken haar ver der niet, maar ik had wel de indruk dat zij als jongerenwerkster veel heeft gedaan. Als het de anderen niet lukt om iets voor haar te doen, stellen wij wel iets in.' De receptie wordt gehouden op woensdag 23 november. De kwes tie leidde de afgelopen weken al tot enkele ingezonden brieven in deze krant. De politieke partijen spraken woensdagavond tijdens de raadscommissie Welzijn even eens hun schande uit. 'Het lijkt wel alsof de jongerenwerkster van de aardbodem is verdwenen', aldus Marian Merkelbach. 'Het is te gek voor woorden dat dit gebeurt bij iemand die zich zoveel jaren heeft ingezet. Zij heeft een andere behan deling verdiend.' Schrama zorgde er de afgelopen jaren onder meer voor dat het jeugd- en jongerenwerk overeind bleef tijdens de laatste periode van de Welzijnsstichting, was oprichtster van het skatepark aan de Emmalaan en zorgde er in het verleden voor dat jongerencen trum Time Out kon blijven bestaan. 'Koekoek, koekoek', klinkt het om de zoveel tijd. Het geluidje geeft aan dat er op het beeld scherm van de smartphone weer iets over de directe omgeving te zien of te lezen is. Dat is in dit geval het Duinpark van EcoMare. Bezoekers van het centrum kun nen zich deze en volgende week met een handcomputer digitaal door het natuurgebied laten rond leiden. Via GPS (global position system) houdt de computer bij waar iemand loopt, zodat op de juiste plek de juiste informatie op het scherm verschijnt. Automobilisten met een digitale routeplanner in de auto moet het bekend voorkomen. Je sluit een handcomputer aan op een GPS- ontvanger, toetst een bestemming in en op een beeldscherm is te zien hoe je moet rijden. Voor natuurge bieden worden sinds een paar jaar in Europees verband soortgelijke sysTemen ontwikkeld. EcoMare is ook bij zo'n project betrokken. Een jaar geleden was het daardoor al mogelijk met handcomputers de omgeving van het centrum te ver kennen. Inmiddels is het systeem zo ver gevorderd dat de smartphones met een GPS-satelliet in contact staan. Dat nodigt uit de proef op de som te nemen. Tilburgse visite van de ver slaggever is bereid voor proefkonijn te spelen. De één. Jurgen van Dun. is liefhebber van computers en geeft weinig om natuur. De ander, Francis van Dun, houdt wel van de natuur, maar geeft met veel om computers. Daarnaast zijn beiden niet eerder in het duinpark geweest. Eduardo Dias, één van de ontwerpers, deelt voor vertrek de apparatuur uit. De smartphones zitten in een leren etui die om de linker- of rechter hand kan worden geschoven. In de andere hand een pennetje waarmee zoekfuncties op het scherm kunnen worden bediend. De GPS-ontvan- ger legt volgens Dias om de halve seconde contact legt met een satel liet, waardoor de smartphone nauw keurig bijhoudt waar we lopen. Dat blijkt als we een stukje onder weg zijn. Precies bij twee panelen langs één van de paden klinkt het geluid van de koekoek en verschijnt er tekst op het scherm. De Van Duns worden erop attent gemaakt dat er een verschil in temperatuur tussen een noord- en zuidhelling van een duin zit. Dat kunnen ze voelen aan de panelen. Al lopende verschijnt er meer informatie. Nabij een paar konijnenholen geeft de smartphone uit zichzelf tekst en uitleg over die holen. Bij een bosje met dode tak ken verschijnt informatie over die takken. Het geluid van de koekoek werkt op de lachspieren, maar het werkt wel. De Van Duns kijken tel kens op hun scherm als het beestje klinkt. 'Je loopt hier veel bewuster door rond', merkt Jurgen op. Een paar keer heen en terug lopen bij het bosje leert dat de informatie echt met behulp van de GPS wordt verstrekt. Telkens klinkt precies ter hoogte van het bosje de koekoek en verschijnt opnieuw de tekst over het dode hout in beeld. De Van Dun's hebben plezier in de handcomputer. Francis begint aan de hand van foto's op het scherm bewust naar de getoonde planten en struiken in de omgeving te zoeken. Ook Jurgen blijft geïnteresseerd in de omgeving. Het fototoestel komt tevoorschijn al s de smartphone hem attent maakt op een in de verte staande waaiboom. Lees verder op pagina 5 Piet van Bergeijk bij het nieuwe fietspad bij Aurora. 'Een gemiste kans dat hier geen ruiterpad langs is gelegd. Meerderheid tegen nieuwe installatie Ze willen hem graag, maar finan cieel gezien is het geen geschikt moment om €350.000,- extra uit te trekken voor een duurzame warmte/koude installatieopslag in het nieuwe raadhuis. Dat was gisteravond in het kort de mening van een meerderheid in de raads commissie Middelen. Het college wil met de warmte/kou de installatie op termijn de exploita tiekosten van het nieuwe raadhuis omlaag brengen. Bedoeling is dat de installatie twintig jaar meegaat en na twaalf jaar is terugverdiend. Burgemeester Joke Geldorp sprak gisteravond de verwachting uit dat door de stijgende olie- en gasprij- zen de installatie mogelijk al na zes jaar is terugverdiend. 'Het is even een investering, maar de bedoeling is dat het geld daarna terugkomt.' De installatie past volgens haar ook goed bij het duurzame imago van Texel. Binnen de gemeente lijke klankbordgroep die zich met het nieuwe raadhuis bezighoudt, wordt met de gedachte gespeeld tegelijkertijd ook de nieuwe OSG en de Bolder met de nieuwe instal latie te verwarmen, zodat ook daar de exploitatielasten omlaag gaan. De meeste commissieleden vonden echter dat het college de €350.000.- maar binnen het kre diet van €13.200.000.- moet onder brengen. 'Het zou een duurzaam gebouw worden en daar hoort dit ook bij', aldus Gerard Weijers (CDA). Frans Visman (D66) gaf aan dat een besluit wel even kan worden uitgesteld, maar dat er uiteindelijk toch moet worden bekeken hoe het mogelijk is de warmte/koude instal latie te financieren. 'Je zult toch een besluit moeten nemen.' Geldorp besloot uiteindelijk naar aanleiding van de meningen in de commissie het voorstel terug te nemen. Ze beloofde ter zijner tijd een met een aangepaste versie te komen. Val met fiets Een gebroken voorvork van zijn fiets was er de oorzaak van dat een inwo ner van De Mars woensdagmiddag op de Schilpbanck ten val kwam. De fietser maakte een flinke smak en liep daarbij onder meer een gebroken kaak op. De man is met een ambulance naar het ziekenhuis overgebracht. hou*! betere bewegwijzering op en menpaden, veilige rij- ■fen en ook paardrijroutes op noord- en oostkant van het Beknopt gezegd is dat de '•stelling van de stichting die Kvan Bergeijk en Hetty Kooger len oprichten. e hebben een prachtig mooi W, maar voor ruiters kan het roeer mogelijkheden bieden. 9gen er alleen in de Dennen "Paden, terwijl ook de noord en oostkant veel mogelijkheden bie den', zeggen de twee oprichters, beiden paardensportliefhebbers. 'De ruitersport groeit nog steeds. Dat zie je landelijk en ook op Texel. Er worden hier wel prachtige fiets paden aangelegd, maar men denkt er niet aan een ruiterpad naast te leggen. Neem de Boerenroute. Die heeft aan weerskanten brede ber men. Plaats genoeg voor een pad voor ruiters en voor menners. De ruimte is er en we denken dat er met eenvoudige voorzieningen een mooi ruiterpad naast kan worden gelegd. Ook langs het nieuwste fietspad, bij Aurora ontbreekt een ruiterpad. Het fietspad is precies in het mid den aangelegd, maar hadden ze het iets verlegd, dan had er aan één kant een prachtig ruiterpad naast gekund. Jammer. We willen ons ook sterk maken voor een ruiterpad van De Koog naar het Krimbos. Er is al vaak over gesproken, maar het ligt er nog steeds niet. Het zou onder deel kunnen zijn van een mooie paardrijroute over het eiland, waar bij de ruiters en menners elke dag een etappe kunnen afleggen, liefst ook een stukje over het strand. Het eind van zo'n etappe kan bijvoor beeld bij een hotel, kampeer- of appartementenboerderij zijn, waar de ruiters hun paarden kunnen stal len en zelf kunnen overnachten. Zulke voorzieningen maken het eiland aantrekkelijker voor ruiters en menners die hier vakantie'wil len houden. Paardrijvakanties zijn een groeimarkt. Zeker in deze tijd kan een toeristische impuls, die extra bedrijvigheid genereert, geen kwaad. Denk maar aan paarden- pensions of andere voorzieningen, zoals een aanbindplaats bij een res taurant. Dat levert klandizie op 'Voorwaarde is dat er een goede bewegwijzering is voor ruiters en dat ontbreekt er wel eens aan.' Als voorbeeld noemen ze een over- kantse menner die met een vierspan op Texel kwam. 'Hij zei dat hij hier zo snel was uitgereden. Dat hoeft natuurlijk helemaal niet, want in het bos liggen paden genoeg, maar je moet ze wel weten te vinden. Lees verder op pagina 8 Pharos benoemt Commissarissen Dirk Terpstra, Willem Vos, M. de Ridder uit Oudeschild en G. Har- develd uit Heiloo zijn naast de al eerder benoemde Jan van Andel de nieuwe leden van de Raad van Commissarissen (RvC) van Pharos Texel, de Brede Welzijns stichting. Oud-raadslid en wethouder Dirk Terpstra en huisarts Willem Vos wonen in Den Burg. De Ridder woont in Oudeschild en is werk zaam als algemeen manager bij Cape Holland, Hardcveld Kleuver woont in Heiloo en is als zelfstan dig consultant werkzaam in de zorgsector. Met deze benoeming is de oprichtingsperiode van Pharos afgerond, schrijft interim-directeur Mart Spreeuw in een persbericht. De stichting is vanaf apnl actief in het peuterspeelzaalwerk en heeft vanaf juni het jeugd- en jongeren werk onder haar hoede genomen. Op 1 juni is een begin gemaakt met de ontwikkeling van dorps steunpunten, waarvan er in Ooste rend inmiddels eentje is geopend. Spreeuw laat weten dat de stichting op korte termijn in gesprek wil met de besturen van de Openbare Bibli otheek, de Muziek en Dansschool en de Stichting Welzijn Ouderen over een eventuele fusie, die - zo beloofde burgemeester Geldorp onlangs nog - alleen op vrijwillige basis onder de vleugels van Pharos komen. De RvC draagt eindverant woordelijkheid voor de stichting, die verantwoording moet afleggen aan de gemeenteraad. Met de benoe ming van de RvC zegt Pharos klaar te zijn om 'samen met de gemeente en de Texelse bevolking de zorg- en welzijnstaken die aan haar worden toebedeeld uit te voeren'. Oud-Texelaar Barend Vereijzer, tegenwoordig woonachtig en werk zaam in Den Helder, is als lid van het Pijprookgilde Dorus Rijkers in het Poolse Poznan wereldkampioen pijproken geworden Pagina 5 u Singles op Texel De een is het ongewild en tijdelijk. De ander bewust en voor langere tijd. Iemand zonder een relatie is niet zomaar onder één noemer te vangen. Pieternel Geurtz uit Den Burg laat 27 singles aan het woord in haar boek Single Levensverha len. Pagina 7 Accountant stopt Boeren leven zuiniger dan aan de overkant, zijn vindingrijk, hebben meer tijd voor een praatje en hech ten minder aan uiterlijk vertoon. Bevindingen van Cor de Goede, die in dienst van Accountantskantoor LTB bijna veertig jaar bij de Texelse boerenstand over de vloer kwam. Pagina 8 Politie ontmantelt hennepkwekerij De politie heeft maandag in een woning aan de Vuurtorenweg in De Cocksdorp een hennepkwe kerij opgerold. Agenten troffen bij het doorzoeken van de woning een ruimte aan met tachtig hen nepplanten. Buiten stonden ook nog eens vijf tien hennepplanten. Zowel de planten als de kweekapparatuur (assimilatielampen, luchtzuigers. ventilatie en bevloeiingsapparatuur) zijn in beslag genomen. Volgens een politiewoordvoerder worden ze vernietigd. 'We houden alleen één of twee planten achter die later als bewijsmateriaal dienen.' De politie was met meerdere personen en voertuigen aanwezig om de kwe kerij op te rollen. 'Je weet nooit hoeveel mensen er in een pand aanwezig zijn.' In dit geval was alleen de bewoner van het pand bij de kwekerij betrokken. Er is tegen hem proces-.verbaal opgemaakt. De man handelde volgens de politie in zijn eentje. In Den Helder werd maandag eveneens een hennep kwekerij ontmanteld, maar tussen beide zaken is volgens de politie geen verband. De politie kwam de kwekerij op het spoor doordat er vermoedens waren dat in de woning hennep werd gekweekt. (Advertentie) T E X E LS e3' CO U RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Woonkrant Lifestyle S5ïïtEC2E2 Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. de linkerhanden geschoven door het Duinpark. Telkens als het geluid koekkoek klinkt, lezen ze locatiegebonden Jurgen en Francis van Dun lopen met de smartphones informatie in het scherm.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1