Raad wil bezuinigingen vóór verkiezingen klaren 1 S iNSLhS Archiefx/w^ TEXELSE 5 coURANT Huwelijksaanzoek per flessenpost in 1924 (jeslaagd Oud-Texelaar succesvol op WK pijproken VRIJDAG 21 OKTOBER 2005 en college willen nog deze raadsperiode met elkaar vaststel len hoe de gemeente vanaf 2007 jaarlijks één miljoen euro moet bezuinigen. De raadsleden vinden dat niet op het bordje van een volgende gemeenteraad en een volgend college mag worden geschoven. Bedoeling is dat in de raadsvergadering van februari, de Matste vóór de verkiezingen, kno pen worden doorgehakt. De raadsleden zijn het niet eens met sen voorstel van het college om op april (nó de verkiezingen) bezui- igingsplannen op tafel te leggen, folgens wethouder Corry Heijne financiën) zouden raad en college 3t minimaal april de tijd nodig heb ben om een zorgvuldig plan van eanpak op te stellen. De raadsleden iülen echter voorkomen dat het beeld ontstaat dat de grote bezuini- ■■fcngsoperatie over de verkiezingen |Keen worden getild. Ook gaven ze aan zelf hun verantwoordelijkheid te willen nemen om oplossingen te bedenken. 'Raad en college kunnen rset de afwas laten staan', aldus jrlhur Oosterbaan (GroenLinks). in de laatste bijeenkomst van de hui dige gemeente worden bekrachtigd. 'We moeten voor het eind van deze periode zo'n plan hebben en wat ons betreft mogen we nog meer dan een miljoen per jaar bezuinigen.' Hij stelde ook voor in 2006 al meer te bezuinigen dan de €100.000,- die de balk is gesmeten of dat de gemeente op te grote voet zou heb ben geleefd. 'Met elke euro hebben we direct of indirect in de kwaliteit van de Texelse samenleving geïn vesteerd. Boekhoudkundig is Texel ook altijd op orde geweest.' De wethouder wees erop dat de hui- het college als opwarmertje voor dige tekorten zijn terug te voeren de grote bezuinigingsoperatie heeft voorgesteld. Het college legde zich neer bij de voorkeur van de raad. Wethouder Heijne deed nog wel een beroep op de raadsleden toch voor een zorgvuldige aanpak te kiezen. 'Het is mooi om de tekorten vóór de verkiezingen weg te werken, maar we moeten het ook zorgvul dig doen.' De wethouder refereerde aan een accountant van Deloitte, het vaste accountantsbureau van de gemeente, die de raad vóór de begrotingsraad adviseerde van de bezuinigingsoperatie geen haast klus, maar maatwerk te maken. Het miljoen moet onder meer op tafel komen door in de gemeentelijke organisatie te snijden en daarvoor is eerst een zogeheten kerntaken discussie nodig, waarbij wordt afge wogen welke taken de gemeente De tekorten zijn onder dit college eventueel kan afstoten. Het college uitstaan en moeten ook onder dit allege worden opgelost', aldus tlfred Schaatsenberg (PvdA), 'et Standaart (Texels Belang) stelde (oor al in januari een plan van aan tak in een commissievergadering te shandelen. Dat kan dan in februari Zeearend paar dagen op Texel fgelopen dagen hebben meerdere igelaars een zeearend gezien. Het Ier was vorige week al op het land waargenomen, waarna het 'ge tijd op Vlieland vertoefde, bidag was het weer terug op De om in ieder geval tot woensdag 'het eiland te zijn. De foto werd maakt door Roland Groenen, ndagmiddag op een terrein aan Hoofdweg. wil bij die discussie voor de zorgvul digheid nadrukkelijk de eilandpositie betrekken. De gemeente heeft van wege die positie een relatief groot takenpakket. Heijne zei met nadruk dat er de afgelopen jaren geen geld over LTO vergadert De afdeling Texel van land- en tuinbouworganisatie LTO Noord houdt donderdag 27 oktober een ledenvergadering in De Pelikaan. Bestuursleden Piet van Groningen en Marco Vlaming zijn aftredend maar herkiesbaar. Tegenkandidaten kunnen zich tot een half uur voor aanvang melden bij het secretariaat. Op de agenda staat ook een verslag van de PR-commissie. Na de pau ze wordt gesproken over de vraag wat de gemeente kan betekenen voor de landbouw op het eiland. Dit onderwerp wordt ingeleid door wethouders Nel Eelman en Corry Heijne. De vergadering begint om 20.00 uur. op diverse invloeden van buitenaf. De gemeentelijke kas was daar niet meer op berekend. Volgens Heijne is het te doen om jaarlijks één miljoen minder uit te geven, maar wordt het niet eenvoudig. 'Ik zou mijn werk slecht hebben gedaan als ik nu zo een post zou kunnen aanwijzen waarop we meteen een miljoen kunnen bezuinigen.' Accountant John Wisse van Deloitte liet weten dat Texel op het moment lang niet de enige gemeente met geldtekort in de provincie Noord- Holland is. Hij wees erop dat het rijk in verband -met .haar bezuinigingen veel op het bordje van lokale over heden heeft neergelegd. Texel loopt momenteel het risico preventief onder toezicht van de provincie te worden gesteld. Als het zo ver komt, bestaat het risico dat de provincie de gemeente dwingt haar lokale lasten te verhogen. Bedoeling is dat de gemeente met de bezuinigingsplan nen het preventief toezicht buiten de deur weet te houden. IK DRCHT DRT D'J VANAVOND Op DE KINDEREN ZOÜ PRSSEN IK DRCHrWT3U HETZODDoertl ftftrooN üofe Q u - io- loor Een avondje uit? Half jaar cel voor 'bijna-veelpleger' Nog een maand en dan slaat een 22-jarige inwoner van Den Burg bij goed gedrag zijn celdeur in de gevangenis van Almere voor het laatst achter zich dicht. De rechtbank in Alkmaar veroor deelde deze 'bijna echte veelple ger' dinsdag tot een celstraf van twaalf maanden, waarvan de helft voorwaardelijk, en een werkstraf van zeventig uur. Hij zit al vier maanden vast. De man werd veroordeeld voor acht diefstallen en een geval van oplichting. Hij maakte zich onder meer schuldig aan inbraak bij bak ker Dros en slijterij Smidt-Witte, stal twee dure flessen whiskey van zijn ouders (bij wie hij niet meer mocht komen) en nam bankoverschrij- vingsformulieren weg bij kennissen en verzilverde deze met een valse handtekening bij de Rabobank. Na een veertien dagen durende coca- ineroes meldde hij zich vier maan den geleden bij de politie. Tijdens de zitting voor de recht bank in Alkmaar stelde de officier wikkelingen binnen de WV en de van justitie twee weken geleden tien maanden, waarvan vijf voor waardelijk, en de omzetting van een oude voorwaardelijke straf in een werkstraf. De rechtbank ging hierop in, zodat de Texelaar voor de nieuwe zaken naast de celstraf van twaalf maanden (waarvan de helft voorwaardelijk) werkstraffen kreeg opgelegd van in totaal 105 uur. Daarnaast moet de man zich houden aan alle aanwijzingen van de Brijderstichting, die wil probe ren hem van zijn drugsverslaving af te helpen. Ook moet hij enkele slachtoffers schadeloos stellen voor een bedrag van in totaal €850,-. De rechtbank deelt volgens het vonnis de mening van de psycholoog. Die constateerde onder meer dat de man lijdt aan ADHD. In combinatie met zijn drugsverslaving ontstaat daardoor asociaal gedrag. Vergadering TVL De Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers (TVL) houdt donder dag 27 oktober vanaf 20.00 uur de jaarlijkse ledenvergadering in hotel Den Burg aan de Emmalaan. Op de agenda staan onder meer de ont- herziening van het bestemmings plan buitengebied. dat de verdachte 'aardig op weg was een echte veelpleger te wor den'. Hij eiste een celstraf van vijf- m De 24-jarige Ricardo de Graaf (van 't Woutershok) is vandaag aan de Universiteit van Tilburg afgestu deerd voor de opleiding Service Retail Marketing. Hij is nu docto randus in de bedrijfseconomie. Zijn scriptie, over de toekomst van de koopavond, is gepubliceerd op de website www.shoppenopzondag.nl. VERVOLG VAN PAGINA 1 Begroting Aan de collegetafel werden de moties van de oppositie opmerkelijk soepel geaccepteerd. Nog voordat ze in stemming waren gebracht, zei burgemeester Joke Geldorp het eens te zijn met het bevriezen van de totale loonsom voor de mede werkers op bijna €8.500.000,- per jaar. Als voorwaarde stelde ze wel dat autonome kostenstijgingen (bij voorbeeld door de invoering van In de editie van woensdag 27 augustus 1924 maakt de redactie van de Texelsche Courant melding van een merkwaardig voorval. 'Nu enige weken geleden toch werd door een der inwoners van den Hoorn aan het strand een flesch gevonden, bevattende een gewich tig dokument, geschreven in de Engelsche taal.' Spreekt de vondst van een briefje in een fles altijd al tot de verbeelding, zeker was dit hier het geval. De redactie besluit dan ook zowel de oorspronkelijke tekst als de Nederlandse vertaling integraal af te drukken. 'Voor zoover het nog te ontcijferen was (een gedeelte toch is door het zeewater beschadigd) laten wij het hier volgen, in de oorspronkelijke taal, met onze vertaling eronder. Voor de echtheid van het dokument staan wij volkomen in. To any lonely man. I am about 19 and in search of a husband, to look after care for me. Ik have about 200 pound in the Bank of Lloyds Ltd. Please communicate with Miss Joyce of Geo Newnes Ltd. Patterns... 811 Southampton, 81 Strand London. Yours Joyce Friendly. P.S. Hoping to hear from you...' Wat in vertaling neerkomt op: 'Aan elke eenzame man. Ik ben onge veer 19 jaar en op zoek naar een echtgenoot om me te verzorgen en te vertroetelen. Ik heb ongeveer 200 pond (ƒ2400) op de N V. Lloyds Bank staan. Schrijf alstublieft aan Miss Joyce van de N.V. Geo New nes, Pattern... 811 Southampton 81 Strand, London. De Uwe, Joyce UIT 118 JAAR TEXELSE COURANT Friendly.' De redactie beseft dat het in de redactionele kolommen plaatsen van wat toch makkelijk als con tactadvertentie kan worden gezien bezwaar kan oproepen, maar weet dit te beargumenteren. 'Het is niet onze gewoonte onze kolommen gratis open te stellen voor zaken die feitelijk in de advertentierubriek thuis behooren. Toch kunnen de omstan digheden wel eens er toe dwin gen van dit overigens zeer gezonde zakenbeginsel af te wijken. Zoo'n geval doet zich nu voor. De hier vol gende mededeeling toch is van zoo groot belang voor de trouwlustige mannen van Texel, ja nog buiten de stranden van ons eiland, dat wij er zeker verkeerd aan zouden doen, terwille van geldelijk voordeel, haar achterwege te houden.' Maar het briefje in de fles - en de geheimzinnige afzendster - houdt ook op de kantoren van de redac tie de gemoederen bezig en de redacteuren besluiten nader onder zoek te verrichten. 'Ten gerieve van onze trouwlustige jonge Texelaren hebben wij ons onmiddellijk met het opgegeven adres in verbinding gesteld, zoodat wij spoedig hopen in staat te zijn nadere bijzonder heden over dit interessante geval te kunnen publiceeren.' Wel waar schuwen de heren redacteuren de 'trouwlustige jongelui' hun verwach- het nieuwe zorgstelsel) en pensi oenrechten bij die 8,5 miljoen moe ten worden opgeteld. Het eveneens bevriezen van het aantal formatie plaatsen op maximaal 164,5 stuks was volgens haar door de loons omstop niet meer nodig. De coali tiepartijen konden met dat voorstel wel instemmen. Oosterbaan merkte op 'blij te zijn dat de collegepartijen het met college eens waren.' Geldorp deed het aanbod de reno vatie van het parkeerterrein aan de Emmalaan en verkeerstechni sche aanpassingen in de omgeving van het nieuwe raadhuis binnen het budget van €13.200.000,- te laten vallen. Dat is nu nog niet het George Stam, Barend Vereijzer en Riens de Jong van Pijprookgilde Dorus Rijkers tijdens het wereldkampioenschap pijproken ir Hn. ^■Texelaar Barend Vereijzer, ^enwoordig woonachtig en «fkzaam in Den Helder, is als lid in het Pijprookgilde Dorus Rij- frs in het Poolse Poznan wereld- hipioen pijproken geworden, iwas één van de 325 rokers, aarbij het de kunst was de pijp 'a"g mogelijk in de brand te tulen. pijprookrilde, vernoemd naar Jsgendarische redder die zelden pijp werd gefotografeerd, opgericht in 1998. De tien leden 01 regelmatig mee aan nationale "rternationale wedstrijden. 'Eén >n de maand houden ze een '•bavond en George Stam vroeg 'lof ik eens een avondje wilde ^roken', vertelt Vereijzer, die tot et|jd geen pijproker was. Toch was het geen onlogische vraag, want de oud-Texelaar runt een tabaks zaak, die hij heeft overgenomen van Texelaar Siep Sipsma. 'Pijproken, daar moet je echt voor gaan zitten. Ervan genieten.' Ontspannen aan een pijp trekken, was er niet bij op het WK in Poznan, waar Vereijzer en teamgenoten George Stam en Riens de Jong het opnamen tegen Italianen, Tsjechen, Amenkanen en vele andere nationaliteiten. 'Je kunt tijdens zo'n wedstrijd niet gezellig met elkaar zitten kwebbelen, maar moet je echt concentreren op je pijp.' Voor een gelijke strijd kregen alle deelnemers dezelfde pijp. drie gram tabak, drie lucifers en een houten stampertje. 'We hadden vijf minuten de tijd om de pijp te stop pen. ledereen heeft daarvoor een eigen techniek. Daarna kregen we een minuut de tijd om de pijp aan te steken. Om zo lang mogelijk te roken, moet je zorgen dat het vuur tje nét niet uitgaat, echt op de grens gaan zitten. Een vuurtje ter grootte van een luciferkopje is het mooist, niet groter. Om ons heen zagen we de een na de ander afvallen, terwijl wij nog lekker zaten te roken.' Ver eijzer hield het 2 uur en 23 minu ten vol en eindigde op de achtste plaats en De Jong werd met 2 uur en 26 minuten zesde. 'Toen werd het spannend.' Met een rooktijd van 3 uur en 3 minuten, een nieuw Nederlands record, was het Stam die in een nek-aan-nek race met zijn Deense opponent de teamzege bin nen sleepte en de Deense afvaar diging met twaalf minuten voorbij streefde. VERVOLG VAN PAGINA 1 Smartphones 'Normaal zou ik gedacht hebben "die boom staat scheer en weer doorlopen, zegt hij. 'Maar nu lees ik meteen dat dat komt omdat de wind vaak uit het westen waait. Dat is toch wat anders.' Francis is enthousiast over de teksten. 'Die zijn kort, duidelijk en leerzaam.' Ruim een uur doen ze over een tocht van ongeveer een kilometer, waarvoor een gemiddelde looptijd van 15 tot 45 minuten staat aan gegeven. 'Dit is echt fantastisch', zegt Francis als de tocht ten einde is. 'Je hoeft ook niet het tempo van een gids aan te houden, maar kunt je eigen tempo lopen.' 'Maar je kunt geen vragen stellen aan een gids', reageert Jurgen. 'Dit kun je dus ook niet als vervanger van een gids zien. maar wel als vervanging van een plattegrond of een folder.' De test die de komende twee weken wordt gehouden, moet ontwerpers Dias en Christophe Rhin nieuwe gegevens over het gebruik van hun natuurrouteplanner in de praktijk opleveren. De afgelopen maanden werd al geoefend met een versie waarop één route was ingevoerd. Vanaf vandaag worden bezoekers in het gehele duinpark van informatie voorzien. EcoMare heeft in totaal vijf smartphones met elk een eigen GPS-ontvanger die bij de balie kun nen worden geleend. De ontwikke ling van het systeem voor EcoMare is voortgevloeid uit een Europees project waarbij de Waddenzee en een Zwitsers natuurgebied betrok ken waren. Dias en Rhin werkten daar eveneens aan mee. Wat ze nu aan het ontwikkelen zijn, wordt met behulp van Leader Plus gefi nancierd. Er zijn plannen om het systeem in de toekomst uit te brei den voor heel Texel, zodat toeristen met behulp van een handcomputer overal locatiegebonden informatie over het eiland kunnen krijgen. Voor het systeem van EcoMare is tot nu toe gebruik gemaakt van teksten en afbeeldingen die ook al voor de zui len van de Texel Informatie Punten waren ontwikkeld. geval. Doordat de coalitiepartijen eerst nog nader over het raadhuis wilden praten, werd daarover geen besluit genomen, waardoor het aan bod naar de achtergrond verdween. Het idee om vanaf volgend jaar in vier jaar tijd één miljoen euro op het investeringsplan te bezui nigen (minder geld voor bijvoor beeld wegen en de vervanging van gemeentelijke apparatuur), riep wel kritiek op bij het college. Volgens wethouder Corry Heijne (financiën) was dat onmogelijk, omdat Groen Links en PvdA geen rekening had den gehouden met kapitaalslasten in het investeringsplan. Een motie van Frans Visman (D66) om in 2006 opnieuw éénmalig €100.000,- beschikbaar te stellen voor het Natuur- en Landschaps beleidsplan haalde het wel. Alleen het CDA onthield vanwege de finan ciële problemen haar steun. Het geld wordt gehaald uit het fonds voor de kanjerprojecten. Hoewel de coalitiepartijen pas in een later stadium willen besluiten waarop ze gaan bezuinigen, kwamen tijdens de vergadering al wel de eerste sug gesties naar voren. Koolhof opper de de noodcamping te sluiten, te besparen op de grofvuilinzameling en vroeg zich af of de gemeente niet beter met twee in plaats van drie wethouders kan worden bestuurd. Martin Trap (WD) vond dat er niet mag worden bezuinigd op het soci aal en maatschappelijk leven. Op handhaving mag van de WD wel worden gesnoeid. Dat plan riep meteen bezwaren bij GroenLinks op. Standaart ging vierkant voor de onbenutte belastingcapaciteit van €208,- per inwoner in 2006 liggen. 'Het zou onverantwoord zijn die te benutten. Dat kunnen minima en modaal op het eiland niet dragen.' tingen niet teveel te koesteren. 'Het is alleen jammer dat er geen datum bijstaat, zoodat thans nog niet met zekerheid gezegd kan worden hoe oud die 19-jarige schoone thans wel is.' Het briefje kan tenslotte lang op zee hebben rondgedobberd. Na vier weken in spanning te heb ben gezeten, krijgen de lezers op woensdag 17 september antwoord. Onder de kop 'Het briefje in de flesch' memoreert de redactie het verhaal van 'een Engelsche brief, aan het strand nabij den Hoorn gevonden. Het betrof een jonge dame die wèl een tweeduizend gul den op de bank had, maar daaren tegen niet in 't bezit van een liefheb bende echtgenoot was, en die langs deze, tot dusverre nog niet zeer gebruikelijke weg, een echtvriend voor haarzelve trachtte op te schar relen'. 'Het geval interesseerde ons dermate, dat wij, naar het opge geven adres te Londen, een brief stuurden; niet zoozeer om nadere bijzonderheden omtrent de, zonder twijfel, zeer lieftallige jonge dame, dan wel om te weten te komen wan neer en waar bedoelde brief in zee gegooid was. Het opgegeven adres was dat van een bekende en groote uitgeversfirma. Wij ontvingen thans het volgende antwoord: Geachte Heer, In antwoord op uw brief diene dat het kantoorpersoneel van onze firma z'n jaarlijksche uitgaansdag had te Margate op de 28e Juni van dit jaar, en dat de flesch met het briefje die dag in zee geworpen werd. Het was een grapje ten koste van een van de jonge dames bij onze firma in betrekking. Hoogach tend: J.H. Blake, Uitgever-direkteur.' 'Weliswaar is nu de illusie van de jongedame met de duiten wreedaar- diglijk verstoord'merkt de redactie op. 'maar nu zijn tijd en plaats van aankomst en vertrek van de flesch bekend.' Een schrale troost. TEXELSE^COURANT Studenten abonnement 50% korting op abonnementsprijs Studenten die aan de overkant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 2005-2006 een korting van 50 op het abon nementsgeld krijgen. Je hoeft alleen een schoolver- klaring of een kopie van je stu dentenkaart te overleggen. Informatie en aanmelding: I ÊlHtlllU Longeveld I dt Rooy Spmbaan 6 1791 MC Oen Burg - Texel Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 316111 De Texelse Courant houdt de band in stand!

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5