'Quilten is verslavend, maar ook slavenwerk' 'Single niet zomaar met iemand naar bed' Gezelligheid met naald en draad in blokhut Pieternel Geurtz schrijft boek over singles TEXELSE 7 COURANT 'Raadsvergadering niet saai' Botter wint varen met loodsbotter VRIJDAG 21 OKTOBER 2005 de blokhut aan de Westerweg ■ordt gekeuveld ('niet gerod eld'), maar de handen staan iet stil. Een handvol vrouwen oncentreert zich op naald en raad, waarmee geduldig stuk- is textiel aan elkaar worden enaaid. Langzaam maar zeker uitstaan kleurige kleden waarin allerlei motieven zijn verwerkt. 'Het is verslavend, maar ook sla venwerk.' Op woensdag 26 en donderdag 27 oktober exposeert quiltclub De Blokhut de resulta ten van de kunstnijverheid in de doopsgezinde kerk in Oosterend. De Blokhut is een verwijzing naar het gebouw van de modelvliegers waarin het gezelschap van in totaal acht vrouwen elke donderdagoch tend bij elkaar komt om te quilten. De tafel ligt bezaaid met lapjes in allerlei kleuren, er staat een pot koffie en er is koek. Zo gaat dat al meer dan tien jaar lang, dus er kan worden gesproken van een hechte 'an quiltclub De Blokhut bij elkaar in het gebouw van de modelvliegclub. Van links naar rechts: Marita van Onzen, Ina An Barnard, Jopie Maas en Marian Ran. Niet op de foto: Stein Snoeij, Lida Zegel en Irene Zegers. {Foto Gerant Timmerman) club, wat ook blijkt uit de uitstap jes die geregeld met elkaar wor den gemaakt. Juist het samen doen maakt het leuk. 'Alleen zou ik er lang niet zo mee bezig zijn', vertelt Ina Bakker. Marita van Onzen: 'Het quilten is leuk, maar ook het soci ale aspect en/an. We praten overal over, maar roddelen doen we niet', een opmerking die door An Barnard meteen wordt gerelativeerd. Hoe dan ook, de dames zijn wel produc tief. Vol trots wordt een quilt tevoor schijn gehaald, die in eendrachtige samenwerking is gemaakt met een quiltclub uit het Duitse Lüdenscheid, waarmee de Texelse club een zus terschap is aangegaan. De Texelse inbreng bestaat uit afbeeldingen van een boet, het bos, de zee en een schaap, terwijl de Duitse club onder meer een staalfabriek, een vakwerkhuis en een donkere regen lucht heeft afgebeeld. Gemaakt van allemaal kleine lapjes die zorgvuldig over en aan elkaar zijn genaaid. Traditie Quilten is een traditie die is ontstaan uit armoe. Barnard: 'Vroeger maak ten ze van vodden die ze aan kleine stukjes knipten bijvoorbeeld dekens. Toen waren het gebruiksvoorwer pen, nu is het een luxe. Maar wel ontzettend leuk om te doen. Als ik over de markt loop, dan ben ik altijd op zoek naar lapjes. Laatst heb ik nog een bloesje gekocht en dat helemaal aan stukjes geknipt. Zo doen we dat allemaal en ieder van ons heeft thuis een eigen win keltje. Maar als iemand een stukje stof nodig heeft, dan vraag ik er geen geld voor. Want de volgende keer heeft een ander weer een lapje dat ik nodig heb.' Quilts worden opgebouwd uit verschillende lagen, met daartussen een vlies. Naast het doek dat ze samen hebben gemaakt, werkt iedereen ook aan een eigen quilt. Marian Ran con centreert zich op een doek waarop ze afbeeldingen van allerlei soor ten serviesgoed heeft afgebeeld en haar buurvrouw Jopie Maas haalt naald en draad door een exemplaar met allerlei verschillende soorten hartjes. 'We ontwerpen zo'n kleed zelf, maar de ideeën halen we uit boeken met patronen. Daar zijn er zoveel van', toont ze de verslagge ver een boek waann allerlei kleurige varianten worden getoond, stijlen van Amerikaanse oorsprong die stuk voor stuk een naam hebben. Zoals een vrolijk ogende Dubbel Wedding Ring, een quilt dat bij een bruiloft wordt geschonken of een Amish, met strak motief en Broken Dishes (scherven). 'Zie het maar als een vorm van kunstnijverheid die zich door de jaren heen heeft ontwikkeld.' Het boek valt open bij een foto van een quilt met blok- huttenpatroon, ooit gemaakt door de Amerikaanse kolonisten. Er is allerlei symboliek in verwerkt en wat deels de naam van de Texelse quilt club verklaart. Al pratende gaat het naaiwerk gewoon door. 'Geef het Delfts Blauw even door', klinkt een verzoek over tafel, waarna het bedoelde lapje wordt aangereikt. De vraag is hoe veel tijd er met het maken van een quilt is gemoeid. Ze weten het echt niet. Ina Bakker: 'Ik werk er hier aan, maar thuis ga ik er mee verder. Het is verslavend, maar doordat we er zóveel uur in steken, is het ook sla venwerk. Je zou haast gek zijn om er aan te beginnen.' De conclusie is dat als ze de uren voor de quilts in de prijs zouden doorberekenen, de quilts onbetaalbaar zouden zijn. 'Dat doen we dus maar met. Hier wordt niet over geld gesproken.. 'We doen het omdat we er plezier aan beleven.' De tentoonstelling is beide dagen geopend van 10.30 uur tot 18.00 uur. De officiële opening is woens dag om 10.00 uur. 'Niet saai', luidde de conclusie van Albert en Hennie Huisman, maan dagavond de eerste 'Gast van de raad' na afloop van de raadscom missie Grondgebied. Ze hadden gereageerd op een oproep van de gemeente, waarop het wat teleur stellende aantal van zeven reacties waren gekomen. Doel van het ini tiatief is burger en politiek dichter bij elkaar te brengen. 'We willen weten wat er speelt', gaf de familie Huisman, sinds kort woonachtig op Anjahoeve aan de Westerweg, de reden waarom ze zich hadden aan gemeld. Voorzitter Marian Merkel- bach gaf het tweetal tekst en uitleg over de samenstelling en de werk wijze van de raadscommissie. Het echtpaar Huisman is ook present op de eerstkomende raadsvergadering, waarbij ze vooraf een rondleiding krijgen door het raadhuis en kennis maken met de burgemeester. at ik zeggen wou... |j Schoolgebouw fichte burgemeester en wethou- r spijt mij dat ik nu pas met p idee op tafel kom, ik was van ining dat er toch niet zou .worden luisterd. Maar iedereen met wie ik wer sprak, zei 'toch doen'. fandeel gaat het niet lekker met igemeente en u bent beslissingen R het nemen voor de eerstvol- nde decennia. Nu komt het er igens mij op neer dat u de lat te og legt. Voor uzelf, maar zeker fcvoor de Texelaars die het geld celen bijpassen als de begroting lldopt. Vandaar dit goed bedoel- idee. Mijn idee voor één OSG- couw is een vleugel aan het voor- Sge LTS-gebouw. En dus niet i het voormalige RSG-gebouw. voormalige RSG-gebouw daar- en leent zich uitstekend om gemeentehuis in te vestigen, at u mij van commentaar iet, daag ik u uit goed naar dit te kijken. Ik neem aan dat u, in positie, niet te ijdel bent om uw innen te wijzigen als dat beter is «de toekomst van Texel, ri nog een laatste woord aan financiële rekenaars van onze leente: investeringen vooruit wen is wat anders dan bespa- iu bespaart alleen de rente van bedrag) en diensten afstoten 8: uitbesteden) betekent niet dat de gemeenschap altijd minder dzal kosten. Joost de Wit, De Waal. Van der Naait brengt Hudatso theater Klif 12 in Den Hoorn ingt dinsdag 25 oktober Rein- 'van der Naait zijn programma tfafso. zijn trouwe fans weet Van der •sit keer op keer te verrassen nieuwe elementen. Toch gaat n,et mee met de trend om gro- !en harder te worden, wat door groeiende groep mensen wordt waardeerd. Volgens de cabaretier zijn bezoekers behoefte aan h avondje ontspanning zonder Unie tenen en zit de eerste rij _'5laxed bij. In zijn zevende pro- imma wordt het publiek vermaakt typetjes, imitaties, verrassende -^effecten en de kenmerkende tber van der Naalt-humor. Ook •fogramma belooft een persoon- ^en welkome afwisseling te zijn de andere cabaret voorstel len voorstelling van Anders, zijn ^programma, rende iemand uit 'Publiek tijdens het slotapplaus J voren, gaf Reinder een zoen |tep: 'Top!' Van de Naait heeft '°op van de jaren een eigen Hobbybeurs in Den Hoorn Dorpshuis De Waldhoorn biedt zater dag 29 oktober onderdak aan een hobbybeurs. Deze wordt georgani seerd door de feestcommissie van Den Hoorn, die (oud-)dorpsgenoten van achttien jaar en ouder uitnodigt te laten zien wat hen bezighoudt. 'Spa ren, verzamelen, produceren, creëren, musiceren, het maakt niet uit. leder een die in zijn vrije tijd enthousiast of creatief actief is, is welkom', aldus de feestcommissie. De organisatie zegt erop te rekenen dat de deelnemers aan een breed publiek over hun hob by kunnen vertellen en er contacten met 'gelijkgestemden' aan overhou den. De beurs wordt gehouden van 10.30 tot 17.00 uur. Het opstellen gebeurt de avond ervoor. In verband met het reserveren van ruimte dienen deelnemers zich vooraf aan te mel den. Dat kan bij Piet Schneider, De Kuil 1, tel. 319311. Windkracht 7 zoekt 'langharig tuig' Voor de expositie Wapperende manen op Texel is culturele orga nisatie Windkracht 7 op zoek naar foto's uit de zestiger jaren, waarop Texelse langharigen zijn te zien. Niet iedereen was in die periode gecharmeerd van deze haardracht en woorden als 'langharig tuig' wer den ook op Texel gehoord. Wind kracht 7 wil met de op een nader te bepalen datum te houden expositie een beeld geven van dit mode verschijnsel. Mensen die foto's in bruikleen willen afstaan, kunnen contact opnemen met Windkracht 7, tel. 312696. Bijdrage NIOZ aan Wetenweek De bijdrage van het Koninklijk NIOZ aan de nationale Weten- week bestaat uit twee lezingen in hotel Den Burg. Op maandag 24 oktober spreken Hendrik van Aken, Katja Philippart en Jolanda van Iperen over Langetermijnver- anderingen in het Marsdiep. Het NIOZ voert al vele jaren metin gen uit in het Marsdiep op de grens van Noordzee en Waddenzee. De resultaten geven bijzonder waar devolle inzichten in de reacties van het systeem op zowel natuurlijke als door de mens veroorzaakte ver anderingen, als klimaat, voedings stoffen en Afsluitdijk. Hendrik van Aken spreekt over de variaties in temperatuur en zoutgehalte, Katja Philippart en Jolanda van Iperen over de variaties in intensiteit en soortsamenstelling van de algen- bloeien. De voordrachten beginnen om 19.30 uur. de toegang is gratis. De familie Botter uit Den Burg heeft de jaarlijkse begrotingspuzzel in het gemeentelijk BIEO-boekje (Begro ting In Een Oogopslag) gewonnen. Ze mogen met maximaal twintig personen een dagje varen met de loodsbotter Texelstroom. De twee de prijs, een dinerbon van €100,-, ging naar de familie Waaijer uit Den Burg. P. Commandeur uit Den Burg won de derde prijs, een paar kus sens van de Bolder. De gemeente reikte ook vijf per soonlijke jaarabonnementen voor zwembad Molenkoog uit, drie boe ken en negen bioscoopbonnen. Er deden 250 mensen aan de begro tingspuzzel mee. Dat is zo'n vijftig meer dan een jaar geleden. Volgens wethouder Corry Heijne (financiën) die de prijzen uitreikte, waren er dit jaar ook veel inzendingen via de mail. Het juiste antwoord op de puz zel was 'huisvesting.' publiek opgebouwd, dat nog steeds gestaag groeit. Hij is geen bekende Nederlander en is niet beroemd geworden door de televisie. Maar mond-tot-mondreclame werpt zijn vruchten af. De voorstelling in Klif 12 begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €14,-. Diner vooraf is mogelijk, reserveren kan via tel. 319633 of via e-mailadres info@klif12.nl. De een is het ongewild en tijdelijk. De ander bewust en voor langere tijd. Of ongewild, maar voor lan gere tijd. Of bewust en toch maar tijdelijk omdat opeens dé partner in het leven verschijnt. Iemand zonder een relatie is niet zomaar onder één noemer te vangen. Pie ternel Geurtz uit Den Burg laat 27 singles aan het woord in haar boek Single Levensverhalen. 'Single zijn is de enige manier waar op ik kan leven. Ik hoef met samen te wonen. De vrijheid die ik wil, is niet verenigbaar met wat men door gaans onder een relatie verstaat Het singleschap is een bestaans vorm met extra kansen en gevaren. En ik bepaal zelf precies wat ik doe. Aldus een fragment uit het boek van Geurtz. Afkomstig van iemand die bewust als single door het leven Het is het type vrijgezel dat het boek van Geurtz een vleugje romantiek geeft. De vrijgezel die de indruk wekt dat het vrijgezellenbestaan een dagelijks feest is waarin je kunt doen en laten wat je wilt zonder rekening te moeten houden met een ander of te worden belemmerd door de verplichtingen die uit een relatie voortkomen. Het is echter een frag ment dat bij langer doorlezen van Single Levensverhalen allerminst de lading dekt. Het is de ervaring van de enkeling. Het merendeel van de singles, ook degenen die ervoor kie zen, ondervindt toch meer nadelen dan voordelen van het single zijn. 'Ik kan het soms maar moeilijk accep teren', zegt er een 'Niemand houdt me thuis een spiegel voor. Een groot deel van mijn huiselijk leven speelt zich buiten het gezichtsveld van een naaste af. Het maakt me onzeker. Ik mis iemand waarmee ik me ver bonden kan voelen. Singleschap is in mijn ogen onnatuurlijk. Elk mens heeft behoefte aan een liefdevolle verbintenis. Het is ook een onrus tig bestaan. Als ik iemand wil zien, moet ik de deur uit. 'Het is geen rozengeur en mannen- schijn', aldus Geurtz. 'Er zijn sin gles die heel actief zijn en veel tijd hebben om dingen te doen, maar er heerst ook veel eenzaamheid. Er zijn veel singles die toch wei nig contacten hebben en 's avonds thuis maar een beetje achter de computer zitten of op de bank tv kijken.' Met haar boek wil Geurtz, zelf ook zonder relatie, meer inzicht geven in het leven van een single. Het is ook een vervolg op de stu die naar singles die ze een paar jaar geleden verrichtte en waarop ze in april 2003 aan de Universiteit Utrecht afstudeerde. Het onderzoek leverde haar een schat aan verhalen op waar ze meer mee wilde doen. 'Er wordt heel veel over singles geschreven, maar ik kon ze door mijn onderzoek zelf hun verhaal laten vertellen. Ik wil op die manier ook laten zien dat je niet over dé single kunt spreken.' Bijna de helft van de singles die aan het woord komt, is Texelaar. Hun namen zijn veranderd, een paar geïnterviewden trokken zich uit vrees voor herken ning toch voortijdig terug, maar elf wisten daar overheen te stappen en vertellen open over hun leven als single. Controleren bij Geurtz of het klopt dat je een bepaalde Texelaar denkt te hebben herkend, heeft geen zin. Met een glimlach op de lippen meldt ze vriendelijk, maar vastberaden 'niet te zeggen wie het zijn. Dat heb ik de geïnterviewden beloofd.' Aandringen heeft geen zin. Het leidt alleen tot een verder zwij gende glimlach. De geïnterviewden hadden allen het laatste woord over de verhalen. De verhalen van de Texelaars vor men over het algemeen geen uitzon dering op de verhalen van de over- kantse singles, op één opvallend verschil na. De geborgenheid van het eiland speelt een rol bij de Texel se singles. Geurtz: 'Het is opval lend dat zij ondanks de beperkte mogelijkheden om op Texel andere singles te ontmoeten toch liever op het eiland blijven wonen dan naar een grote stad zouden willen ver huizen. Het eiland biedt ze toch een soort basisveiligheid of een soort vervangende factor voor een relatie. Ze maken deel uit van de gemeen schap en dat vormt een kader in het bestaan.' Liefde, intimiteit en seks komen als gevoelige onderwerpen naar voren. 'Ik heb weinig intimiteit en seks en dat mis ik wel eens', zegt er één. 'Maar ik heb wel het voordeel dat als zich een mogelijkheid tot intimiteit voordoet, ik het gewoon kan zonder schuldgevoel of iets dergelijks.Dat wordt meteen geloochenstraft door een ander. 'Ik ben niet zo'n voorstan der van losse seksuele contacten. Ik wil met iemand naar bed voor de warmte of omdat ik die persoon leuk vind. Ik wil het niet eenmalig doen. Seks past alleen in een relatie. Volgens Geurtz missen veel sin gles de intimiteit van een relatie. 'Er zijn gerust singles die iemand uit de kroeg oppikken als zij zin in seks hebben, maar de meesten gaan toch echt niet zomaar met een vreemde naar bed. Zij zijn voor een seksleven op zichzelf aangewezen, het kijken naar porno of moeten het hebben van flirten en versieren. Aan one-night-stands hebben ze ook niet veel. Je weet bij één keer vrijen niet wat de ander echt pret tig vindt en als een one-night-stand wel geweldig zou zijn. zou je het ook niet bij één keer willen houden.' Ondanks de gemissen en nade len heeft Geurtz geen treurig boek gemaakt. Te lezen is ook hoe sin gles bij stelletjes jaloezie opwek ken, er uitgebreide vrienden- en kennissenkringen op na houden, aan hun werk een bijzondere invul ling geven of er veel activiteiten op na houden. Net als de verhalen zijn de oorzaken van het single zijn wisselend. De meesten hebben moeizame relaties achter de rug en zijn voorzichtig geworden met het aangaan van nieuwe relaties, anderen hebben hun partners door overlijden verloren of hebben nooit anders dan als single geleefd. Van de 27 mensen, geïnterviewd tus sen september 2003 en juli 2004, hebben er overigens 5 momenteel weer een relatie. Volgens Geurtz is het opvallend dat veel relaties voortkomen uit verbroken relaties. 'Je ziet veel mensen die dan even single zijn, maar al snel een nieuwe relatie hebben. Naarmate mensen langer single zijn, komt het ook min der voor dat zij weer nieuwe relaties aangaan.' Geurtz beaamt desgevraagd dat haar eigen singleschap een rol speelde bij de gesprekken. 'Ik ver telde ook over mezelf en dat maakte het voor anderen soms gemakke lijker over zichzelf te praten. Maar je kon ook merken dat er bij veel singles juist de behoefte was eens over hun singleleven te vertellen.' Geurtz wijst erop dat narist de nadelen ook één groot voordeel aan het singleschap niet moet worden onderschat. 'Je leidt een bewuster leven. Je denkt meer na over de keuzes die je maakt, omdat er niet een ander is die ze voor jou maakt. Je staat daardoor dichter bij jezelf.' Single Levensverhalen is uitgege ven bij uitgevenj Free Musketeers. Het is verkrijgbaar via de boek handels. Geurtz viert de piublicatie morgenavond vanaf 20.00 uur met een singlesparty in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. Zo'n 150 singles hebben zich daar inmiddels voor aangemeld.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7