Mimelessen voor leerlingen OSG Herfstmarkt matig bezocht vrouwen van Nu Informatieavond over biomassa Traditionele folk met Crucible Soli Deo Gloria heft zichzelf op oPIENie E Aeenda oud Papier teso Veranderingen in de zorg n DINSDAG 25 OKTOBER 2005 passende hertstuitstralmg TEXELSE 2 COURANT Koopplein.nl Vliegenzwammen gaven deze kraam De herfstmarkt die zaterdag in Den Burg werd gehouden, werd matig bezocht. Diverse hobby isten toonden hun waar en bij verschillende kramen kon worden geknutseld. Aan de inspanningen van de initiatiefnemers lag het tegenvallende bezoek niet. Die hadden veel werk gemaakt van de aankleding en de activiteiten. Zo was er een clown voor de kleintjes en zorgde onder meer de percussie band van Excelsior voor een muzi kale noot. Een groep Texelse linedancers ver zorgde demonstraties. Niettemin liep het publiek met warm voor alle activiteiten. Vooral 's morgens was het rustig en verscheidene stand houders klaagden over tegenval lende omzetten. De NBvP Vrouwen van Nu bestaat dit jaar 75 jaar. Dit heugelijke feit wordt gevierd met een gezamenlijke bijeenkomst van de afdelingen Texel en De Cocksdorp/Eierland. Deze wordt gehouden op zaterdag 29 oktober in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend en begint om 14.00 uur. Vooraf aanmelden is noodzakelijk; alleen leden die zich hebben opge geven, kunnen aanwezig zijn. Het programma blijft een verrassing. Stichting Duurzaam Texel houdt op woensdagavond 2 november een informatieavond over het gebruik van biomassa als ener giebron. De avond wordt gehou den in Hotel Den Burg en begint om 20.00 uur. Toegang is gratis. Tijdens de avond legt Kees Daey Ouwens van de Technische Univer siteit Eindhoven uit wat biomassa is, hoe je biomassa kunt gebruiken als energiebron (bijvoorbeeld verbran den, vergassen en vergisten), welke verschillende vormen er al in gebruik zijn, de voor- en nadelen en de duur zaamheid. Ook de verhouding van biomassa tot de kwetsbare olievoor ziening en het belang van biomassa voor ontwikkelingslanden komt aan bod. Sprekers zijn ook de gebroeders Martijn en Jan Pieter Smit uit Ooste rend, die vertellen wat hun plannen zijn met een biovergistingsinstallatie op het eiland. Hoe gaat deze instal latie eruit zien, wat gaat erin en wat komt eruit. Tot slot gaat Nico Kik kert van Agrifirm in op de vraag of het verbouwen van energiegewassen een bijdrage kan leveren aan een gezonde landbouw op Texel. Er is gelegenheid voor vragen en discus sie. De avond over biomassa is de vierde in een serie lezingen door Duurzaam Texel. Er volgen nog avon den over windenergie (22 november) en zonne-energie (23 januari 2006). Het doel is om een breed publiek te informeren over de (onmogelijk heden van deze vormen van energie, feiten en fabels op een njtje te zetten. De lezingenserie wordt op 13 februari afgesloten met een algemene avond. Hierop zal een overzicht gegeven worden van de verschillende vor men van duurzame energie. Ook zal er een forumdiscussie plaatsvinden met vertegenwoordigers van alle poli tieke partijen van Texel. Tijdens deze forumdiscussie zullen alle politieke partijen hun standpunt ten aanzien van duurzame energie kunnen toe lichten en met de zaal van gedachten kunnen wisselen. Sterrenwacht 'Aardscheerders, ijsdwergen en kometen', is de titel van de lezing die professor Cees de Jager vrij dag 28 oktober houdt in De Slinger bij EcoMare. De avond begint om 20.00 uur, de entree bedraagt €4,-. Donateurs hebben gratis toegang. digitale markt Onder de naam Kooplein.nl be schikt Texel sinds maandag over een lokale, digitale marktplaats waarop particulieren, verenigin gen, instellingen en ondernemers spullen te koop kunnen aanbie den. De website (www.koopplein. nl) is een initiatief van Peter Dral. Koopplein.nl is geïnspireerd op het succes van verkoopsites zoals Marktplaats en Speurders, die dage lijks honderdduizenden bezoekers trekken. Ze hebben volgens Dral echter als nadeel dat de reistijd en -kosten het niet aantrekkelijk maken om via internet te kopen. De lokale digitale marktplaats is (uitsluitend) bedoeld voor Texelaars, die dichtbij huis op zoek kunnen naar aanbie dingen. De werking van Koopplein, nl is in grote lijnen vergelijkbaar met de landelijke marktplaatsen, waarbij de spullen onderverdeeld in rubrieken worden aangeboden. Advertenties kunnen gratis worden geplaatst, de inkomsten moeten komen uit het plaatsen van links, banners en andere reclame-uitingen door bedrijven. Het aanbod varieert inmiddels van kinderschoentjes tot een schilderij van Blok van der Vel den en een vliegtuig. Dansgroep Oude Dansen Dansgroep Oude Dansen hervat woensdag 26 oktober de lessen. Er staan een aantal nieuwe dansen op het programma en dansen die al zijn geleerd, worden gerepeteerd. Geoefend wordt met dansen uit het midden van de negentiende eeuw, zoals walsen, polka's en mazurka's. Na afloop van de lessen kan er ball room worden gedanst. De lessen staan onder leiding van een echt paar uit eigen gelederen. Voor nieu we paren wordt een apart lesuur ingesteld. Op elke woensdagavond van 19.30 tot 20.15 uur worden verschillende dansen aangeleerd. Na 20.30 uur oefenen de gevor derden twee keer een lesperiode van drie kwartier, met daartussen een pauze. Geïnteresseerden kun nen vrijblijvend een kijkje nemen in schietsportcentrum Odysseus aan de Emmalaan, tegenover de VW. Voor inlichtingen kan men bellen naar 314204. Wat ik zeggen Na het uitstapje naar de Ameri cana door Rod Picott wordt het tweede concert in de nieuwe fol- kreeks weer traditioneel. Com pleet met violen, concertina en doedelzak. Hiervoor komt de Engelse folkband Crucible naar Texel. Deze representant van de jonge garde folkmuzikanten uit Engeland geeft op 27 oktober een concert in Question Plaza, aanvang 20.30 uur. Crucible heeft de laatste jaren flink van zich doen spreken. Het van uit Sheffield opererende viertal heeft live een uitstekende repu tatie opgebouwd en oogstte fan tastische kritieken met hun eerste album Changeling. De muziek van Crucible is voornamelijk geworteld in de Engelse folktraditie, waar bij gebruik is gemaakt van oude bronnen en modern materiaal. Ook invloeden uit de folktradities uit Ier land, Amerika en Bretagne zijn in hun muziek terug te vinden. Alle groepsleden staan bekend als vir tuoze instrumentalisten en bezitters van een uitstekende zangstem, wat ze de mogelijkheid geeft variatie in hun repertoire te brengen. De band bestaat uit: Gavin Davenport (zang, gitaar en cittern), Richard Arrowsmith (zang, melodeon en anglo concertina), Helena Reynolds Crucible (zang, violen en doedelzak) en Jess Arrowsmith (zang en viool). De vio len van Reynolds kenmerken zich door hun donkere warme klank. Ze bespeelt een vijfsnarige viool (een combinatie van viool en altviool) en een octaafviool (een viool die een octaaf lager gestemd is dan de normale viool). Kaarten kosten 11,00 en zijn te verkrijgen bij De Lindeboom, Musicstore Texel en aan de zaal. Een passé partouts voor alle zes concerten kost €45,-. Met een Vriendenkaart €10) is de entree 7,50. Bestuur, dirigent en leden van het christelijk gemengd koor Soli Deo Gloria hebben in goed overleg besloten het koor op te heffen. Door onder meer ziekte en hoge leeftijd is het ledental de afgelo pen jaren drastisch teruggelopen. Toen bleek dat de klankkleur van het koor niet goed meer was, werd tot de opheffing besloten. Voor de leden, van wie er meerdere al meer dan 55 jaar in het koor zon gen, was de teleurstelling groot. Een andere keus was er echter niet. Voordat het tot de opheffing kwam. zette het bestuur nog een slotoffensief in om het ledenaantal op te vijzelen. Er werden oproepen geplaatst in de Texelse Courant en in kerkbladen, maar nieuwe leden bleven uit. Rond 1906 startte een groepje Texelaars met het koor. De eerste repetities werden gehouden bij bakkerij Timmer aan de Koete- buurt, op zondagavond, toen nog de enige vrije dag. Onder leiding van dirigent Gerrit Bremer volgde op 9 mei 1908 de officiële oprich ting, Tot eind 1931 heette het de gereformeerde zangvereniging De Lofstem. Vanaf 1932 werd het een gemengde zangvereniging, omdat ook andersdenkenden werden toe gelaten. Eind zestiger jaren werd gekozen voor de naam Soli Deo Gloria. Onder dirigent Cor Bremer, die het koor maar liefst 50 jaar leidde, deed de zanggroep vele malen succesvol mee aan concour sen. Onder zijn opvolger Jan Beijert werd onder andere medewerking verleend aan kerkdiensten en werd meegedaan aan de Promsconcerten in Oosterend. Het laatste concert van Soli Deo Gloria was op 11 mei van dit jaar, toen het koor optrad met kamerorkest Musica Texla, dat inmiddels ook wegens een tekort aan muzikanten is opgeheven. Kanjerprojecten Geachte coalitie politici, Gaat u na de verloren verkiezingen straks naar de overkant verhuizen? U jaagt er nu even snel wat kwalijke en dure besluiten doorheen, zoals het dure gemeentehuis en het dure school-in-eén-gebouw. Daarmee legt u de Texelse samen leving voor de komende 20 jaar heel veel beperkingen op. Duurzaam is ook gebouwen hergebruiken of - als dat beter is - renoveren. Het gemeentehuis splitsen in een mooi gebouw op de Groeneplaats en de ambtenaren in een goedkoop maar comfortabel bedrijfsgebouw werkt qua kosten een stuk effectiever. Dan houdt u echt nog wat geld en speelruimte over voor de duurzame franje. Zie ook het inspirerende plan dat Marije Bakker vorige week in de krant presenteerde. Dat wordt mogelijk als u niet nu het toekom stig geld over de balk smijt aan prestigeuze kanjerprojecten. Met een mooie raadszaal, bijeenkomst en debatruimte op de Groeneplaats houdt u het politieke hart midden in het dorp, daar waar het hoort. Maar met uw koers, is daar geen geld meer voor. De foute besluiten die u nu nog even heel daadkrachtig neemt, worden u de komende jaren nagedragen als idioterie. Telkens als er weer een zinvolle en nood zakelijke investering niet kan. Ook van professionele ambtenaren mag je verwachten dat ze trotser zijn op leuke projecten en investeringen dan alleen maar suffe klussen in een mooi gebouw. Henk Daalder, Gerwen. Carla Schrama Door Pharos geprezen als hoogge kwalificeerde kracht (duur?), mocht zij het vakantiebonnenklusje nog even klaren en toen zij de open deur van Pharos wilde binnen stappen, werd deze vernederend voor haar dichtgegooid. Afscheid neem je als je weg gaat, of iets verlaat. Carla kreeg niet eens de kans om haar werk over te dragen.Dit moet voelen als het abrupte verlies van een dier bare. Is het met mensen net als met beleggen: 'In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst?' Ik wens haar een eervolle receptie! Elgin van der Vis, De Koog 'Geen weg terug' zoekt mensen De redactie van het EO-programma Geen weg terug is op zoek naar mensen die tussen nu en febru ari een bedrijf op Texel beginnen, nadat zij elders iets heel anders hebben gedaan. Het programma richt zich daarbij op mensen die op eigen initiatief hun leven dras tisch omgooien om hun droom te verwezenlijken. In totaal worden dertien programma's gemaakt, die in het najaar van 2006 worden uit gezonden. De gasten dienen een christelijke levensbeschouwing te hebben. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij productiemaat schappij Eye 2 eye media, Rob Timmerman of Suzanne Ridderhof, tel. 035-6460360, of via e-mailadres redactie@eye2eyemedia.nl. Zo'n vierhonderd leerlingen van de OSG hebben afgelopen week mimelessen gehad. De bekende mimespeler Rob van Houten was naar het eiland gekomen om de leerlingen te laten zien hoe zij enkel met het aannemen van houdingen allerlei situaties kunnen uitbeelden of personen kunnen nabootsen. 'Het is de kunst der stilte', aldus Van Houten. 'Je acteert zonder woorden.' De kunst der stilte was met elke leerling gegeven, maar de meesten volgden met belangstelling de verrichtingen van Van Houten. De lessen waren onderdeel van de mimeweek die de OSG hield. De speciale lessen werden gegeven in de voorspeelruimte van de Muziek- en Dansschool. Na de herfstvakantie kunnen de leerlingen de opgedane kennis toe passen bij onder meer tekenen, handvaardigheid, muziek, culturele en kunstzinnige vorming en waar schijnlijk gymnastiek. Lontje Nieuwste methode om mensen met een kort lontje bij de les te houden: grote billboards met een I love... tekst. Afgelopen week veel aan de overkant gezeten, veel borden gezien. I love richtingaan- geven, I love afstand houden, I love rechts houden Werkte dat nou bij mij, vroeg ik me af. Heb ik ook een kort lontje in het verkeer? Normaal gesproken valt dat nogal mee (dacht ik), maar ik merkte, dat al die I love-posters me op een gegeven moment toch begonnen te irriteren. Het lontje begon kor ter te worden. Het zit hem in de ik-genchtheid van de boodschap, realiseerde ik me. Ik voelde me niet aangesproken om zelf ook afstand te houden of nchting aan te geven, nee, ik begon het verve lend te vinden dat een onbekende ik me steeds vertelde waar hij van hield. Das héél mooi, mien jong, maar moet je me dat iedere paar kilometer vertellen? Gas! Alweer zo'n stom bord. Ho Pien, hou je in, afstand houden. Een andere ergernis in het verkeer vind ik de visuele fietsstroken, die gemar keerd zijn met van die kleine witte blokjes. Onrustig als mitrailleur- vuur takketakketakken die blokjes door je gezichtsveld. Ook op Texel is dat verschijnsel intussen hier en daar doorgedrongen. Voordat alle wegen op de manier bestippeld gaan worden, wil ik pleiten voor rustige, effen gekleurde stroken Zoiets als het rode randje langs hetautodek van de nieuwe Dokter Wagemaker. De groene strook die onlangs op 'de N99 richting Den Oever is aangebracht is ook geen onaardig voorbeeld van rustge vende verkeerscorrectie. Ter wille van het lontje. Pien Verberg Dinsdag 25 oktober: De NPS zendt om 20.55 uur via Neder land 3 een aflevenng uit van 'Andere tijden', met oude en nieuwe beelden van Texel. Onderwerp: Esperanto. In Tusse de Banke op de Groene plaats komt om 20.00 uur de afdeling dialect van de Historische Vereniging bijeen. In Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur de voorstelling 'Hudatso' van Rein- der van der Naait. Toegang €14,-. Cinema Texel vertoont de Nederlands gesproken kinderfilms Laura's Ster (aanvang 14.00 uur), Wallace Gromit (14.15 en 16.15 uur) en De Kameleon II (16.00 uur), Johan (19.15 uur), The Brothers Grimm (21.30 uur) en Het Schmtzelparadijs (21.45 uur). In de 'Volkskrant-filmavonden' deze week de Frans/Marokkaanse film Le Grand Voyage (19.30 uur). In bioscoop De Kiekendief op vakan tiepark De Krim draait de Nederlands gesproken tekenfilm Madagascar (aanvang 14.00 uur), Sjakie en de Chocoladefabriek (16.00 uur) en Red Eye (19.00 en 21.30 uur). Woensdag 26 oktober: Van 8.00 tot 11.00 uur wordt in het nationaal park Duinen van Texel een 'smakelijke ontwaaktocht' gehoude. Deelname kost €10,-, inclusief ontbijt. Opgave bij EcoMare, tel. 317741. In EcoMare begint om 10.00 uur het kinderprogramma Zeehond Binnen stebuiten. Voor kinderen van 9 tot en met 12 jaar. Deelname kost €4,50, opgave bij EcoMare, tel. 317741. In de doopsgezinde kerk in Oosterend is vandaag en morgen van 10.30 tot 18.00 uur een tentoonstelling te zien van Quiltclub De Blokhut. Dansgroep Oude Dansen houdt in het schietsportcentrum de eerste dans avond. Nieuwkomers zijn welkom vanaf 19.30 uur. Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een introductieles golf gegeven. De firma AEG van 11.00 tot 16.00 uur demonstraties met een stoomoven bij Keukencentrum Texel. In het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild kunnen kinderen vanaf 4 jaar van 14.00 tot 16.00 uur bordspel len over de VOC spelen. Om 14.00 uur begint een familie- programma in de Slufter. Opgave bij EcoMare, tel. 317741. Om 14.00 uur begint in EcoMare in de poppenkastvoostelling 'Jonas-Jan en de verdwaalvogel'. Producenten verwerkers van het 'Echt Texels Product' houden van 14.00 tot 18.00 uur open huis. De lijst met namen en adressen staat in de krant van vrijdag 21 oktober. In De Buureton aan de Beatrixlaan wordt het maandelijks diner van de Stichting Welzijn Ouderen Texel gehouden. Aanvang 18.00 uur. Cinema Texel vertoont de Nederlands gesproken kinderfilms Laura's Ster .(aanvang 14.00 uur), Wallace Gromit (14 15 en 16.15 uur) en De Kameleon II (16.00 uur), Johan (19.15 en 21.45 uur) en Red Eye (21.30 uur). In de 'Volkskrant-filmavonden' deze week de Frans/Marokkaanse film Le Grand Voyage (19.30 uur). In bioscoop De Kiekendief op vakan tiepark de Krim vandaag de Neder lands gesproken tekenfilm Mada gascar (aanvang 14.00 uur), Sjakie en de Chocoladefabriek (16.00 uur) en Het Schnitzelparadijs (19.00 en 21.30 uur). Donderdag 27 oktober: Om 10.00 uur begint bij de Krassekeet een familieprogramma over het wad. EcoMare, tel. 317741 met de vakantie haalt Scouting Texel deze week geen oud papier op. Hoogwater te Oudeschild Di. 25 01.20 en 13.10 u. Wo. 26 02.10 en 14.20 u. Do 27 03.05 en 15.30 u. Vr. 28 04.40 en 17.20 u. Za. 29 05.55 en 19.00 u. Zo. 30 06.15 en 19.06 u. Ma. 31 06.54 en 19.34 u. Di. 01 07.35 en 20.25 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 30 oktober op om 07.33 uur en gaat onder om 17.15 uur; dinsdag 25 oktober laatste kwartier; donderdag 27 oktober doodtij. Van 10.00 tot 12.30 uur wordt nationaal park Duinen van Texel heksenochtend gehouden. Deelnai kost €4,50, opgevan bij EcoMare,1 317741. Om 14.00 uur begint in EcoMare in poppenkastvoostelling 'Jonas-Jan; de verdwaalvogel'. Om 14.00 uur begint een fame programma in de Slufter. Opgave; EcoMare, tel. 317741. Op schapenboerderij De Noordk/m aan de Nieuwlanderweg nabij Burg begint om 14.30 uur het boers rijtheater, een educatief vermaak va het hele gezin. De toegang bed ra €3,50. De culturele organisatie Windkracht houdt een sudoku-avond in De Bjj eton aan de Beatrixlaan in Den B: Aanvang 19.30 u., toegang gratis De Engelse folkband Crucible ti« op in Question Plaza in Den Burg toegang bedraagt €11,- (€7,50 'Vriendenkaart'). Aanvang 20.30 ur Om 19.30 uur begint in De Lindeboo een informatieavond over verander gen in de zorg. In hotel Den Burg aan de Emmals begint om 20.00 uur de ledenvergadering van de Texelse eniging van Logiesverstrekkers (NI In hotel De Pelikaan nabij De begint om 20.00 uur de ledenverg dering van de afdeling Texel van i Noord. Cinema Texel vertoont Het Paard Sinterklaas (14.00 en 16.00 uur), Nederlands gesproken versie Wallace Gromit (14.15 en 16 uur), de komedie The 40 Year Old gin (19.00 en 21.30 uur) en Bewittf (19.15 en 21.45 uur). In Bioscoop de Kiekendief op vakanti park de Krim vandaag de gesproken tekenfilm Madagas (14.00 uur), Sjakie en de Chocolade briek (16.00 uur), Johan (19.00 de thriller Red Eye (21.30 uur). Vrijdag 28 oktober: In het gebouw van Kotex aan Paelwerck in Den Burg wordt de a ste ronde om het Texels kampce l| schap klaverjassen gespeeld, la j vang 20.00 uur. Om 20.00 uur begint in De Slmgsl EcoMare een lezing door prate De Jager met als titel Aardschetó ijsdwergen en kometen. Cinema Texel vertoont Het Paards Sinterklaas (14.00 en 16.00 uur) Nederlands gesproken Wallace Gromit (14.15 en 16 uur), de komedie The 40 YearOtó'ï gin (19.00 en 21.30 uur), Johan uur) en Bewitched (21.45 uur). Bioscoop de Kiekendief op vaö tiepark de Knm heeft vandaag gf ar; voorstellingen. TESO onderhoudt vrijdag van 9.30 16.00 uur halfuurdiensten. Zonda; maandag wordt van 14.30 tot7 5" uur met twee boten gevaren. Vric moeten men in Den Helder tuss l( 13.00 en 19.00 uur rekening houdt met een uur wachttijd, op Texel isd }jv het geval tussen 9.00 en 13.00 ut TEXELS E=- COU Rfi E Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN DenBu) Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.ri Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiton werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6-1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten an aanbieding"* zijn van toepassing de Regelon voor hel Advert"»1 van do Stichting ROTA. gevestigd Ie AmstlrtM gedeponeerd pij de Kamer van Koophandel en' te Amsterdam onder nummer 41198699 Eenea». de Regelen voor het Advertentiewezen won* op** Abonnementsprijzen 2005: Per half Jaar €34,65 33,05 (eut Per jaar 67,50 65,35 Bij verzending naar het buitenland tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnftelijk en 4 weken v» afloop van de abonnementsperiode. Rob van Houten toont leerlingen van de OSG hoe hij mime-spelend uitbeeldt dat hij aan het touwtrekken is. Jan Vonk van Liever Langer Thuis (LLT) verzorgt donderdag om 19.30 uur in De Lindeboom een lezing over de veranderingen in de zorg, die verband houden met de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteu ning. Dit kan ingrijpende gevolgen hebben voor de kosten en even le vergoedingen die wel of nietc kunnen worden verkregen.ThuiS kan om verschillende redenen* zijn bij ziekte, een handicap.^ dom of dementie. De organise^ Reumapatiënten Vereniging hoopt meer duidelijkheid te M over de veranderingen. W, ook iets vertellen over wat li1 betekenen voor de aanwezr INI «eg

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2