I j I -m Fysiotherapeuten bundelen krachten nspelen op vraag vanuit de markt Simon Stark eerste in tractorpullcompetitie Prijs houten kozijn roept weerstand op Niets te doen tegen pierenwinmachines? TEXELSE j COURANT Studenten abonnement DINSDAG 25 OKTOBER 2005 fysiotherapeuten Henriëtte rnmermans, Henk de Steur en srard Arkenbout zijn zeer tevre- ïi over hun samenwerkingsver- ird. Een half jaar nadat de drie aamenlijk in een nieuw gebouw jkken, blijkt dat de verwachte oordelen ook inderdaad zijn uit komen en dat de samenwer- ig een duidelijke meerwaarde iedt. Nu alles binnen de praktijk aar wens draait, volgt komende aterdag een open dag. et 1 januari van dit jaar bundel- ju Timmersmans, De Steur en fenbout hun krachten. De toe- snende regelgeving en groeiende ig administratie noopten de drie ae op zoek te gaan naar ande mogelijkheden. Verder bleken afzonderlijke fysiotherapeuten foefte te hebben aan versterking/ nvulling op vaktechnisch gebied, dus werd er een maatschap gericht: de Praktijk voor Fysio- erapie en Beweging. In het oude aid van de Stichting Wonen Texel ui de Wilhelminalaan werd een schikt onderkomen gevonden. Él pand werd grondig opgeknapt in frisse kleuren geschilderd. De aktijk beschikt over vijf behandel- ners en een grote oefenruimte ook zal worden benut voor het geleiden van groepen. De drie lenaren zien hun samenwerking een duidelijke meerwaarde voor patiënt. Arkenbout: 'Onze basis fciotherapie. We hebben allemaal ze eigen specialisaties ontwik- Id.We kunnen nu een veel breder bieden. Daardoor kun je nu feite alle voorkomende klachten strijken. Bovendien kun je een 3 eens vragen naar een paaide klacht te kijken. Dat wordt gewaardeerd door patiën- Ook organisatorisch biedt de menwerking voordelen. 'We mop pen allemaal over de zelfde din- Nu kun je de taken verdelen', ys Timmermans. Naast de drie snaren werken er nog vijf mensen praktijk: vier fysiotherapeuten een administratief medewerker, it is een nieuwe fysiothera- aangetrokken. 'We hadden verwacht dat we misschien in nabije toekomst nog een extra dewerker nodig zouden hebben, maar dat dat zo snel al kwam was ook voor ons een verrassing', aldus Timmermans. Het patiënten bestand beslaat gemiddeld zo'n 700 Texe laars. Jaarlijks verzorgt de praktijk zo'n twintigduizend behandelingen. Groepscursussen Om te voldoen aan de groeiende vraag, start de praktijk met groeps cursussen. Volgens De Steur gaat het nadrukkelijk niet om sportgroe- pen. 'Veel mensen hebben op een bepaald moment geen fysiothera pie meer nodig, geen één-op-één- behandeling, maar wel oefening. Dat kun je heel goed in groepsverband doen.' De deelnemers, van wie de klachten enigszins vergelijkbaar zijn. worden in een groep geplaatst die wordt begeleid door een fysiothera peut met dat bewuste specialisme. 'Het zijn medische trainingsgroe pen, gericht op revalidatie. Na deze cursus kunnen mensen bijvoorbeeld doorstromen naar de sportschool.' In eerste instantie wordt gestart met drie groepen: medische revalidatie, bekkentrainingsgroep, en autogene en ontspanningstraining. Deze laat ste oefengroep is gericht op licha melijke (en geestelijke) ontspanning, waarbij cursisten kennismaken met verschillende ontspanningstech nieken. Vanuit de overkoepelende organisatie, het Koninklijk Neder lands Genootschap voor Fysiothe rapie, wordt veel aandacht besteed Gerard Arkenbout, Henk de Steur en Henriëtte Timmermans (vlnr) in de de oefenruimte aan het bewegen voor patiënten met een chronische aandoening. Ook dat wordt in de Praktijk voor Fysio therapie en Beweging opgepakt. 'Patiënten met diabetes of adem- /luchtwegaandoeningen (COPD) kunnen we niet genezen, maar we kunnen ze wel leren met hun aan doening om te gaan Er is onder zocht dat bewegen de belastbaar heid verbetert', licht Arkenbout toe. Na aanmelding worden cursisten eerst uitvoerig medisch gescreend. Een van de behandelruimtes in het pand. Daarvan zijn er vijf. De groepen bestaan uit maximaal tien personen. Onder leiding van Timmermans wordt verder gewerkt aan de ontwikkeling van een bek- kenbodemgroep, voor patiënten die moeite hebben hun plas of ontlas ting op te houden. Arbeidsfysiotherapie De praktijk is alleen overdag geopend. 'Incidenteel ook 's avonds. Als we veel mensen krij gen die alleen maar 's avonds kun nen, dan vindt zo'n cursus in de avonduren plaats, maar in principe werken we alleen overdag', aldus De Steur. Hoewel het samengaan uitstekend is verlopen en alle mede werkers inmiddels hun weg in het nieuwe pand hebben gevonden, is het eindpunt volgens de drie nog niet bereikt. 'We willen de groepen verder uitbouwen en organisato risch en vakinhoudelijk zijn we er nog niet. Het was een enorme klus om alles opnieuw op te zetten en niet alles is al afgerond.' De ont wikkelingen in de gezondheidszorg worden door de eigenaren op de voet gevolgd. 'De veranderingen volgen elkaar snel op. Straks is geen verwijzing meer nodig voor fysiotherapie. Daardoor verandert er veel, bovendien'komt het nieuwe zorgstelsel eraan', licht De Steur toe. Als een van de eerste zelfstan dige praktijken in Nederland wordt aan de Wilhelminalaan gewerkt aan het ontwikkelen van arbeidsfysio therapie, een relatief nieuw begrip in ons land. De Steur: 'Deze therapie is specifiek gericht op arbeidsmach ten, zoals rsi of stressmanagement. We komen vaak klachten tegen die steeds terugkeren doordat er meer aan de hand is. Dan kun je blijven behandelen, maar het is beter om iets te doen aan de oorzaak.' Op verzoek nemen de fysiotherapeuten een kijkje op de werkplek en wor den adviezen verstrekt om bijvoor beeld een bureau ergonomischer in te delen. 'De arbo is straks niet meer verplicht, dus er ontstaat een leemte in de markt. Wij springen daar op in.' Naast de nieuwe praktijkruimte blijft het pand van Timmersmans in Oudeschild fungeren als dependan ce en wordt het bedrijfspand van De Steur, dat pal tegenover de huidige praktijk ligt, mogelijk ook betrokken in de nieuwe maatschap. Arkenbout heeft zijn oude praktijkruimte inmid dels verkocht. Belangstellenden kunnen zaterdag 29 oktober tussen 13.30 en 17.00 uur een kijkje nemen in de nieuwe praktijk aan Wilhelminalaan 74 in Den Burg. Simon Stark uit De Cocksdorp is kampioen geworden in de spe- cialklasse tractorpulling om de zogeheten Powerbreakerbokaal. Dat is landelijk één van de hoogste niveaus waarop aan tractorpulling wordt gedaan. Zijn zoons Bert en Ben eindigden op de tweede plaats in de specialklasse. Stark werd kampioen met The Magie, een bijna 2000 PK tellende trekker waarmee hij voor het twee de seizoen reed. Hij deed in totaal aan elf wedstnjden mee, verspreid over het hele land. Zes keer wist hij beslag te leggen op de eer ste plaats. Tijdens die wedstrijden moest hij een 25 ton zware sleep- wagen over een baan van honderd meter achter zich aan trekken. Die wagen remt gaandeweg steeds har der. waardoor de ballast voor de trekker steeds zwaarder wordt. Stark had het voordeel dat enkele directe concurrenten dit seizoen niet voluit konden gaan. 'Jack Stein. één van hen. had een nieuwe trekker die volledig op methanol reed, maar door problemen echter nooit ver der dan 85 meter is gekomen. Dat was jammer voor hem en gelukkig voor ons, want als zijn trekker het wel goed had gedaan, had hij een rondje om ons heen gereden. Dirk van Orshagen, een geduchte con current uit België, was niet bij alle wedstrijden en Ronny Toonen had pech met zijn motor.' The Magie had in het begin problemen met de ontsteking, maar nadat die waren verholpen, liep de trekker volgens Stark als een speer. Het is de eerste keer dat hij kam pioen is geworden. Vorig jaar ein digde hij met The Magie als derde. Zijn zoons, van wie Bert het vaakst reed, werden tweede met de 1250 PK tellende The Chaotic Express, de andere trekker van het team- Stark. Het deelnemersveld in de specialklasse (maximaal 4500 kilo) telde in totaal zeven trekkers. Zwar te bladzijde in het seizoen was het overlijden van dorpsgenoot Herm van der Beek met wie Stark (en dorpsgenoot Henk Meijer) afgelo pen winter The Magic en The Cha otic Express maandenlang onder handen nam. Van der Beek zou ook op The Chaotic Express aan wed strijden gaan meedoen. 'We missen hem heel erg', aldus Stark. 'Je kon met hem heerlijk technisch ouwe- nelen.' Volgend jaar rijdt team-Stark opnieuw mee in de specialklasse om de Powerbreakerbokaal. 'Dan worden er gelukkig wat meer wed strijden in het noorden gehouden. Dat is voor ons toch iets minder ver reizen.' De trekkers, die niet op de openbare weg mogen komen, wor den door Werner Dros vervoerd. Een van de wedstrijden in het komend tractorpullseizoen wordt zondag 4 juni op Texel gehouden tijdens het Pinksterevenement van de Oude Trekker en Motoren Vereniging. De competitie waarin team-Stark rijdt, staat een tree lager dan de com petitie van de Nederlandse Truck en Tractorpulling Organisatie. Een overstap naar het hoogste niveau wil Stark echter bewust niet maken. 'We zitten nu in een nog redelijk betaalbare competitie waarin we elkaar helpen als het nodig is. Door die onderlinge band hebben we het ook reuzegezellig met elkaar en dat is wel zo belangrijk.' politieke partijen hebben er eite mee om €180.000,- uit te «ten trekken voor de vervan- 9 van de houten kozijnen in de je School in Den Burg. 'Hoe- i kozijnen zitten er wel niet in gebouw', vroeg Marian Mer- bach (CDA) zich af. 'Voor dat Irag koop je een klein huis.' grenenhouten kozijnen, die in !2 werden geplaatst, moeten eerder dan verwacht worden "angen. De gemeente had ze *2017 op de planning staan, ar door met name een slechte van het gebouw en een rge kwaliteit van het hout zijn kozijnen nu al verrot. Verder Srhoud heeft daarom volgens gamester en wethouders geen meer. feden van de raadscommissie 0|n wilden woensdagavond ech- et zonder slag of stoot akkoord A met nieuwe houten kozijnen. Astrid van de Wetering (D66) en Roelie Bakker (Texels Belang) vroe gen zich af in hoeverre het mogelijk is dat er tocht kunststofkozijnen komen. Het college wil dat ook. maar dat stuit op weerstand bij de Vrije School. Die wil bewust voor hout kiezen, omdat kunststof niet binnen de onderwijsprincipes van de school past. Henny Festen (GroenLinks) nam het op voor die visie. 'Ze werken daar alleen met natuurlijke materialen. Ze hebben een prachtig gebouw, waar onna tuurlijke materialen bewust buiten zijn gehouden, dus dan moet je niet met kunststof kozijnen gaan werken.' Festen zette wel haar vraagtekens bij de snelheid waarmee de hui dige kozijnen zijn verrot. 'Dan heb je met een maandagochtendproduct te maken gehad of de bomen die om het gebouw staan en de slechte ventilatie hebben voor de problemen gezorgd.' Er werd op aangedrongen 'Aangespoelde Gebonden soms laten inslapen' ^ctie van de zeehondenpopu- mag niet teveel verstoord «t worden door het opvangen 'zeehonden. Opvang op kleine "Ml. waarbij men gestrande tonden soms zelfs moet laten "apen. Aldus luidt een advies 'scholieren uit het voortgezet fefwijs, die meedoen aan een tolenproject over de Wadden- gebreide beleidsadviezen van de scholen. Het scholenproject werd gecoördineerd door EcoMare. Het centrum voor Wadden en Noordzee heeft deze zomer negen zeehonden opgevangen, waarvan op 27 okto ber de eerste vier worden uitgezet in de Waddenzee. nog eens naar de ventilatie te kijken. De meeste partijen wilden niet aan de visie van de school voorbij gaan, maar wezen erop dat de gemeente eigenaar van het gebouw is en dus uiteindelijk moet kunnen uitmaken wat het wordt. Wethouder Corry Heijne beaamde dat €180.000,- voor kozijnen een hoge prijs is. Ze sprak de verwachting uit dat het bij de aanbesteding mogelijk moet zijn dat de prijs nog omlaag gaat. Volgens haar zou het mogelijk moeten zijn toch opnieuw houten kozijnen te plaatsen. 'Maar dan moet dat wel goed gebeuren. Je kunt bijvoorbeeld hout gebruiken dat het SFC-keur- merk heeft.' Volgens haar moet er dan ook wat aan de ventilatie van het gebouw en eventueel de bomen om de school heen worden gedaan. 'Het is er nu ook vrij donker.' Lokale rekenkamer wordt commissie De lokale rekenkamer wordt omgezet in een rekenkamercom missie. Dat heeft de raadscom missie Middelen donderdagavond unaniem besloten. De commis sie wordt ingevuld door dezelfde mensen die nu al in de rekenka mer zitten. De politieke partijen moesten een andere vorm voor de rekenkamer bedenken, omdat de huidige vol gend jaar niet meer aan de duale spelregels voldoet. Texel had een rekenkamer, maar de wet schrijft voor dat bij die vorm voor minimaal zes jaar een directeur moet worden Heeft de gemeente de bevoegd heid pierenwinmachines te weren uit het Texelse deel van de Wad denzee? Het college meent stellig van wel omdat deze bedrijvigheid volgens het bestemmingsplan verboden is, maar de gemeente lijke bezwaarschriftencommissie denkt er anders over: als de minis ter van LNV krachtens de Natuur beschermingswet met mechani sche pierenwinning akkoord gaat, kan de gemeente daar als lagere overheid niets tegen beginnen. Het wachten is op het oordeel van de bestuursrechter. De vraag is aan de orde gekomen naar aanleiding van het verzoek van drie Wieringer bedrijven om in het Texelse deel van de Wad denzee machinaal pieren te mogen winnen. De gang van zaken in zo'n geval is dat het verzoek wordt voor gelegd aan de minister van LNV die alvorens vergunning te geven advies vraagt aan de gemeente. In dit geval heeft de gemeente nega tief geadviseerd omdat het werken met een pierenwinmachine volgens het bestemmingsplan verboden is. De minister trok zich daar echter niets van aan en verleende de ver gunning toch. De gemeente ging daartegen in beroep bij de Raad van State die de vergunning ver nietigde. Dat weerhield de Wierin ger pierenwinners er niet van om toch te gaan opereren in de Texelse wateren. Ze meenden daarvoor het recht te hebben omdat b en w het bezwaar tegen het verlengingsbe- sluit niet tijdig hadden ingediend. Toen de gemeente met een dwang som tegen hen optrad, dienden ze daartegen een bezwaar in. Het was dit bezwaar dat door de bezwaar schriftencommissie gegrond werd geacht, maar door het college werd afgewezen. De commissie meent dat de natuur bescherming in de Waddenzee een zaak is van de Natuurbeschermings wet die door de rijksoverheid wordt toegepast. Regelingen van lagere overheden ter bescherming van de natuur zouden daarom onverbin dend zijn. Het zou anders liggen als deze regelingen zijn gericht op bij voorbeeld veiligheid of bescher ming van de recreatie, maar deze belangen zijn hier volgens de com missie niet in het geding. Mecha nische pierenwinning gebeurt door totaal slechts vier schepen en dat zal eerder minder dan meer worden omdat een uitsterfregeling geldt. Van een reële belemmering van de recreatie is geen sprake, dus kan alleen natuurbescherming het doel van het verbod in het bestemmings plan zijn. Het college is het met deze rede nering niet eens. 'Naast de natuur beschermingswet is er wel degelijk ruimte voor aanvullende regelingen met als doel bescherming van de natuur. Zeker geldt dat voor bestem mingsplannen waarin bestemmin gen worden geregeld als natuurge bied. waddengebied en agrarisch j, 1 Project loopt vooruit op de tien- trilaterale ministersconferentie 'Schiermonnikoog over het (inter- fccale) beheer van de Wadden- 'to op 2 en 3 november wordt ^den. In Denemarken is het al men jonge zeehonden die cepaalde stranden aanspoelen |islapen. De scholieren vinden kt de zeehondenopvang moet ^bestaan, in verband met hun T^tieve en educatieve rol en voor noodgevallen - voorbe de zijn op toekomstige rampen toreigingen. In totaal hebben 16 ton onderzoek gedaan op een 'to waddeneilanden. Op www. Wenconferentie.nl staan alle uit- VERVOLG VAN PAGINA 1 Singlesparty Een van de aanwezigen liet een weekendje Benelux op zijn Harley Davidson veilen en veilingmeester Jaap Kooger veilde een Texelse vrijgezel voor zestig euro. Voor dat bedrag verzorgt zij een blessure behandeling en een goed gesprek met de hoogste bieder. Een nieuw fenomeen voor Texel vormde ook het speeddaten waaraan de sin gles konden deelnemen. Tegenover elkaar gezeten konden vrijgezellen 30 seconden met iemand anders praten, waarna er een fluitsignaal klonk en de deelnemers via een soort stoelendans weer in contact kwamen met anderen. Rond half twaalf werd het rustiger. Verschei dene oudere aanwezigen haakten af vanwege de harde muziek en groepjes jongeren zetten hun speur tocht naar andere singles voort in het Koger nachtleven. Toen het feest om twee uur 's nachts ten einde kwam, namen enkele tiental len feestgangers nog deel aan de megasingles afterparty, die op een geheimgehouden locatie plaats vond. Volgens Geurtz is de opzet van de singlesparty geslaagd. 'De bedoe ling was om in contact te komen met andere singles en een leuke avond te hebben. Gewoon een feestje, niks geen koppelpogingen, dat was niet de intentie Als er stelletjes zijn ontstaan, is dat een leuke bijkomstigheid, maar het was niet het doel.' Niettemin zijn er vol gens Geurtz wel vrijgezellen die een potentiële partner hebben ontmoet. 'Zeker op de afterparty was het aai en knuffelgehalte hoog.' aangesteld. Bij een rekenkamer commissie is dat niet nodig. De commissieleden spraken er hun voorkeur voor uit dat de huidige vijf externe leden op hun post blij ven zitten. Ze hadden er ook voor kunnen kiezen dat er raadsleden in de rekenkamercommissie plaats nemen, maar daar zagen ze vanaf. 'Het is belangrijk dat er mensen in zitten die onafhankelijk kunnen zijn', aldus Frans Visman (D66). De rekenkamercommissie onderzoekt en controleert gemeentelijk beleid op knelpunten en kan aanbevelin gen tot verbetering doen. Tot nu toe was het gebruikelijk dat de raad de onderzoeksvragen voor de rekenkamer opstelde, maar in de nieuwe situatie kan de rekenkamer commissie haar eigen koers varen. Een adviseur die de raad vorige maand bijpraatte over rekenkamers liet weten dat het wel verstandig is dat leden van de rekenkamer commissie contact houden met de raad om te weten welke onderwer pen een onderzoek nodig hebben. Voorzitter Cees Hogervorst liet de commissieleden weten dat de leden van de rekenkamer eveneens voor een verandering in lokale rekenka mercommissie zijn. De commissie krijgt net als de gemeenteraad een zittingsperiode van vier jaar. Het instituut is een uitvloeisel van het dualisme. Leo Annyas wint fotowedstrijd Met zijn foto Vietnam: zoutwinning bij Na Trangh heeft Leo Annyas van de Middellgndseweg de eerste prijs gewonnen van de fotowedstrijd Word ambassadeur van Gronin gen. Deelnemers moesten een foto maken waarop een sticker met de letter G (van Groningen) te zien was. De jury kreeg honderd foto's bin nen. die over de hele wereld waren gemaakt. Het persbericht van Mar keting Groningen spreekt over 'van Hoogeveen tot Hongarije en van de Noordkaap tot aan New York'. Annyas' foto eindigde in eerste instantie op een tweede plaats, maar nadat de oorspronkelijke win naar had bekend haar foto per com puter bewerkt te hebben, schoven alle winnaars een plaats op. Met Vietnam: zoutwinning bij Na Trangh wint Annyas een ballonvaart voor twee personen. gebied'. Verder wordt er onder meer op gewezen dat het verbod ook andere belangen dan natuurbe scherming dient. Het bestemmings plan is in de eerste plaats bedoeld om het karaker van de Waddenzee als rustgebied met overheersen de natuurlijke en landschappelijke waarden en daann plaatsgebonden menselijke activiteiten, te bewaren. Mechanische pierenwinning wordt vooral bedreigend genoemd voor de rust en recreatie. De kwestie is van groot principieel belang. Als de bezwaarschriftencom missie gelijk heeft, zou de zeggen schap die de gemeente over het Texelse deel van de Waddenzee heeft beperkt zijn, want dat zou beteke nen dat de gemeente zich niet mag bemoeien met activiteiten waarvoor een vergunning krachtens de Natuur beschermingswet nodig is. Het college heeft zich mets aantrok ken van het advies van de bezwaar schriftencommissie en het bezwaar van de Wieringers vissers tegen het dwangsomoptreden ongegrond verklaard. Ze nemen aan dat de Wienngers nu naar de rechter zul len gaan. (Advertentie) TEXELS E™COU RANT Jhrt, tmhdtmt. 50% korting op abonnementsprijs Studenten die aan de overkant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 2005-2006 een korting van 50 op het abon nementsgeld krijgen. Je hoeft alleen een schoolver- klaring of een kopie van je stu dentenkaart te overleggen. Informatie en aanmelding: ttmtuu I Longeveid de Rooy Spmbaan 6 1791 MC Oen Burg - Tenet Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 31*111 e-mail info@lenr.nl De Texelse Courant houdt de band in stand!

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5