KvK zet zich in voor Wageningen Marien -fjoge dwangsom voor gokkasten Parkstraat (cmT smr wat bene u vröëci Cake Timmer wint prijs Geslaagd Verslavingszorg naar Gollards eslaa Aanvullende brieven op bidbook Aan de bedelstaf jenaar Jan Stolk van Eetcafé srkstraat in Den Burg hangt een langsom van €30.000,- boven het iofd als hij niet voor 1 november ee kansspelautomaten uit zijn •ecagelegenheid verwijderd, it maakte een woordvoerder burgemeester Joke Geldorp lensdag bekend tijdens een zit- g van de commissie Bezwaar- hriften. burgemeester had het eetcafé jeschreven dat de automaten '1 augustus moesten zijn verwij- I. Controle leerde de gemeente dag dat de kasten, waarover al lime tijd een verschil van mening aat, nog steeds in het eetcafé n. In een reactie daarop stuur- xirgemeester Joke Geldorp een we aanschrijving waarin hij op van €30.000,- wordt opgedra- de kasten voor dinsdag weg halen.De bezwarencommissie g zich woensdag nog over de idinjving waarin 1 augustus als ste datum was genoemd. Stolk nde daar bezwaar tegen aan. vas het niet eens met de hoogte de dwangsom (€15.000,-) en een kleine aanpassing zou vol- 5 hem het achterste deel van de (hoogdrempelig kunnen worden taakt. Bij hoogdrempelige horeca de burgemeester wel een ver ding afgeven, bij laagdrempelig- i is de aanwezigheid van kans- Sautomaten verboden. De woordvoerder van Geldorp liet weten nog geen nieuwe aanvra gen voor aanpassingen te hebben gezien. De dwangsom van €15.000,- noemde hij een redelijk bedrag. Hij wees erop dat de kwestie inmid dels een langdurige geschiedenis is geworden. De inhoudelijke behan deling van de bezwaren duurde overigens maar kort. Advocaat F. Kobossen van Stolk was niet aan wezig, waardoor alleen de woord voerder van Geldorp het woord had. Hij wees erop dat bij de dinsdag gehouden controle de apparaten uitstonden en dat de stekkers uit het stopcontact waren, maar dat dat niet voldoende was. 'Ze waren niet verwijderd en daar ging het om. Als die automaten zo gemakkelijk kunnen worden uitgezet, kunnen ze ook weer gemakkelijk worden aangezet.' De leverancier van de kansspel automaten, het bedrijf Van der Weerd Worlds of Fun, had eveneens bezwaar tegen het besluit van de burgemeester ingediend, maar dat werd niet-ontvankelijk verklaard. Volgens de woordvoerder kan dat bedrijf niet als belanghebbende partij worden gezien. De aanwe zigheid van kansspelautomaten is een lastig onderwerp binnen de horeca. De gemeente ligt ook al tijden met eigenaar Elmar Keijser van de J'elleboog in de clinch over hetzelfde onderwerp. Texels Bockbier genomineerd Is Bockbier is genomineerd een van de zes lekkerste bok- ren van Nederland. Producent Texelse bierbrouwerij behoorde de inzenders van 36 speciaal- tbieren, die werden geproefd, gebeurde op een groots opge- e blindproeverij waarbij de op fles afgevulde herfstbokbieren 400 personen op kwaliteit jen beoordeeld. De finale van jerlands Lekkerste Bokbier, dat eorganiseerd door Biergilde De bele Arend uit Purmerend en im Genootschap Arendsnest uit Amsterdam, wordt vandaag gehouden in café Het Arendsnest aan de Herengracht in Amsterdam. Bockbier is één van de vele soorten bier die worden gebrouwen in de Texelse bierbrouwerij. Nieuw raadhuis De gëmeente houdt vanaf 20.00 uur in het gebouw van Gemeente werken aan de Reijer Keijserstraat in Den Burg een informatieavond voor omwonenden van het nieuwe gemeentehuis. Parkeren en verkeer zijn de centrale thema's. De avond is een vervolg op een bijeenkomst voor de buurt die in juli werd gehou den. VERVOLG VAN PAGINA 1 Rechtszaak lens Van Zwieten hield de 24- man de zoon van de schoon er tijdens de schietpartij tegen vader te helpen en riep hij: moet dood.' vader bekende de schoten te ten gelost, maar stelt nooit de te hebben willen vermoorden. ?Van Zwieten geloofde dan niet sprak over voorbedachten rade. Kns de advocaat wist hij niet twat hij deed. 'De stoppen sloe- door. Hij was boos, verkeerde en roes, werd gek van emotie, neet zelfs niet meer of zijn zoon hem meereed.' loon ontkent dat hij bij de schiet partij aanwezig was. Hij stelt dat hij het op een lopen zette. Onderweg hoorde hij twee schoten en eenmaal bij het huis aan de Bernardlaan zag hij zijn vader, zijn schoonvader en diens zoon. Verklaringen van onder anderen de zoon van zijn schoonvader spreken dit echter tegen. Daarnaast bleek hij sporen van de schietpartij op zijn kleding te hebben, zo bleek uit onderzoek van het Nederlands Forensisch Instituut Die sporen zijn daar volgens de offi cier van justitie gekomen, omdat hij tijdens de schietpartij aanwezig was op de plek des onheils en de zoon van zijn schoonvader tegenhield zijn vader te helpen. Hij hield zijn eigen vader niet tegen en daarmee is hij medeplichtig aan de poging tot moord. De rechtbank doet dinsdag 8 november uitspraak. Kuiper en Martine Prins kijken toe hoe kok Peter Huisman t •maakt met Echt Texelse Waddenzeegamalen van de TX25. (Foto Jc.- Echt Texels toekers kunnen onder meer n in de kamer van Jeannet waar veel maakpakketten centrum zijn ontworpen, tomen hier maandelijks wel een 'toer bij elkaar', vertelt ze. 'Hier >taan ook de creattenties (patro- !öie mensen maandelijks van de «te kunnen downloaden.' De 16 Engel valt eveneens onder de Echt Texels Produkt omdat averse maakpakketten Texelse ~«s zijn. Speciaal voor de open staat ook de stand opgesteld t^ee de Texelse maakpakket- (veelal met vilten stoffen) op "tationale beurzen in Keulen, nkfurt, Hamburg, Birmingham Arnhem aan de man worden Jtocht. Dat leidde er twee jaar "en toe dat de ontwerpen van de Witte Engel, die al wereldwijd worden verkocht, ook in Japan op de markt werden gebracht. 'Daar moest een Japanse gebruiksaanwij zing voor worden opgesteld, maar op de verpakking aan de buitenkant moesten de Nederlandse, Duitse en Engelse teksten blijven staan, zodat ze in Japan konden zien dat het uit Europa kwam.' Het bezoekersaantal was wisselend. Bij sommige bedrij ven was het rustig, anderen zagen honderden bezoekers. Molenbuurt combineerde het open huis met de plukdag die er sinds een paar jaar in de herfstvakantie wordt gehouden Bezoekers konden zelfstandig de boomgaard in om appels te pluk ken. Of misschien beter gezegd te draaien. Keijser: 'Een appel laat met zomaar los als je eraan trekt. Maar als je hem een beetje draait, laat hij zo los van de stam en heb je er ook geen afdrukken van je vingers door het trekken instaan.' flCU VJEÈTU, IK KOiihUEEN EEN "jKLEINÊ ÏUTRP6E VRRGENUOOt? 7\A 1 iKTOcHTi «tiroonGoK 0 Z8 IO-ZOOS" Wat ik zeggen wou.. Wist u dat? Wist u dat, wethouder Heijne met nadruk heeft gezegd dat er de afge lopen jaren geen geld over de balk is gesmeten of dat de gemeen te op te grote voet zou hebben geleefd.?Wist u dat het nog niet zo erg lang geleden is dat het budget voor bestrijding van de iepenziekte met tonnen is overschreden? Wist u dat de raad €100.000 beschik baar heeft gesteld voor de voorbe- reidingskosten voor de hulpverle ningsdienst en dat dit met enkele tonnen is overschreden? Wist u dat het nieuwe Koninklijke gemeente huis 13,2 miljoen euro gaat kosten en dat de gemeente Haren (een stad van ruim 19.000 inwoners waar inclusief de buitendienst zo'n 150 mensen werken) ook een nieuw gemeentehuis wil gaan bouwen en waar men met een geschat budget van 6 miljoen euro gaat werken? Wist u dat ik (en met mij velen) me toch echt afvraag waar de grens ligt voor wat betreft "over de balk smijten en op te grote voet leven"? Goeie genade. Menno Stam, Den Burg Aleph toneel van zelfheling Antroposofisch arts Albert Jan sen en journeytherapeut Rinske Zielstra uit Bergen houden vrijdag 4 en zaterdag 5 november in De Aleph in Den Burg bijeenkomsten over het zelfhelend vermogen van het lichaam en de rol van de mens in dat proces. De bijeenkomsten beginnen vrijdag avond met een inleiding in de zoge heten Scheppingstherapie die door Jansen is ontwikkeld. Tijdens die voordracht zet Jansen uiteen hoe mensen met behulp van zijn thera pie een natuurlijk genezingsproces 'positief kunnen beïnvloeden door gebruik te maken van de bron van oerenergie die ieder mens in zich heeft.' Die oerenergie kan volgens Jansen beter stromen als mensen meer vat hebben op 'beperkende gedachten of negatieve gevoelens over zichzelf'. Jansen schreef daar een paar jaar geleden het boek Ziek Beter Best over. Er is gelegenheid vragen te stellen. Op zaterdag houden Jansen en Zielstra workshops over de the ma's 'Wie ben ik - wie wil ik zijn' en 'De Helende Reis, de kracht van vergeving.' Bij die laatste speelt Zielstra als journeytherapeut een rol. De Helende Reis is volgens haar 'een therapievorm die mensen in staat stelt om uit het bewustzijn verdwenen emotionele en trauma tische gebeurtenissen op te sporen en te laten oplossen.' De twee laten weten dat hun voordrachten en workshops kennismakingen zijn en geen therapeutische sessies. Deel name aan de voordracht op vnjdag- avond kost €10,-. Deelname aan beide dagen kost €95.-. Opgave is mogelijk tot 30 oktober bij Peter Koster, tel. 322979. Meer over Jan sen en Zielstra is te vinden op www. con-amore.net. De prijswinnende cake van Arnold Leijstra van bakker Timmer was woensdag te proeven tijdens de gezamenlijke open dag van producenten en verwerkers van Echt Texelse produkten. (Foto Jemen ven Hattum) Bakker Timmer mag haar caken tot de besten in Noord-Holland reke nen. De bakkerij heeft met twee boerencaken een tweede en derde plaats in de wacht gesleept bij een regionale wedstrijd van de Neder landse Brood- en banketbakkers Ondernemers Vereniging. Timmer moest alleen Echte Bak ker Piet Kerssens uit Krommenie boven zich dulden. Die bakkerij scoorde hoger op de onderdelen bakaard en structuur van de cake. In totaal deden 42 bakkers uit de regio Noord-Holland van de NBOV mee. Timmer deed met twee caken mee, omdat zowel onder de vlag van Echte Bakker Timmer in Den Burg (tweede plaats) als Bakkerij Timmer in Oosterend (derde plaats) een exemplaar werd ingestuurd. Het verschil zat hem in de wijze waarop de jury punten aan de smaak toe kende. Beide caken kwamen uit Oudeschild en waren gebakken door Arnold Leijstra. Cake is niet één van de hoofdmoten van de bak kerij. 'Je moet er de tijd voor nemen om het te maken', aldus Leijstra. 'Je zet het niet zomaar even in elkaar.' De vraag naar cake is vol gens hem onder meer afhankelijk van het aantal overlijdens. 'Je merkt dat er soms meer cake nodig is, als er meer mensen zijn overleden. Maar voor de Lionsveiling moesten laatst bijvoorbeeld ook vijftig caken worden gebakken.' De Kamer van Koophandel Noord west-Holland heeft brieven aan de colleges van B en W van Texel en Den Helder gestuurd om haar steun te betuigen aan de komst van Wageningen Marien naar de Kop van Noord-Holland. De bneven zijn volgens een woord voerder van de Kamer van Koop handel een ondersteuning van het Texels en Helders bidbook dat bur gemeester Joke Geldorp en demis- sionair-wethouder Nico Bais van Den Helder begin deze maand gezamenlijk aan de Raad van Bestuur van Wageningen Univer siteit en Research overhandigden. Daarin breken ze een lans voor vestiging in de Noordkop. 'Het leek ons verstandig om nu ook van onze kant wat te laten horen', aldus de woordvoerder, De KvK spreekt in haar brief geen specifieke voorkeur voor Texel of Den Helder uit. 'Het is voor ons het belangrijkste dat dat instituut naar de Kop van Noord-Holland komt en dan maakt het niet veel uit of er nog een stuk water tussen zit.' De KvK ziet de komst van Wageningen Marien als 'een versterking van het op zee gerichte kenniscluster dat nu al in de regio aanwezig is.' Hel nieuwe instituut zou volgens de KvK goed kunnen samenwerken met het Koninklijk NIOZ. Gesproken wordt over het 'Kenniscluster Marsdiep' dat zou kunnen ontstaan. Wageningen Marien wordt een Wie zijn dit? Wie staan op deze foto's? Het eer ste kiekje moet in 1945 zijn gemaakt bij hotel Californië, waar de overle venden van de Georgische muite rij verbleven voordat zij het eiland verlieten. Een Georgiër poseert arm in arm met twee Texelse vrouwen. Het tweede plaatje is een profes sioneel gemaakte pasfoto. Mogelijk Kristian Kragt (22) uit De Koog heeft bij HBO Nederland in Arnhem met goed gevolg zijn studie Toeristisch Management (Bachelor of TM) afge rond. Onderwerp van zijn afstudeer scriptie was een onderzoek naar het behalen van de doelstellingen met betrekking tot de resultaten van de reismarkt. Kragt werkt op het moment bij Thomas Cook in Turkije. is het dezelfde vrouw als links op het kiekje. Mana de Graaf kreeg de foto's onlangs van mensen in Geor gië met het verzoek na te gaan of de afgebeelde personen nog in leven zijn. Wie kennis ziet kan contact opnemen met Harry de Graaf, tel. 06-53733382. samenvoeging van het RIVO (het Nederlands Instituut voor Visse rij Onderzoek) dat in IJmuiden is gevestigd, de vestiging van TNO in Den Helder en Alterra op Texel. Zowel Texel als Den Helder, IJmui den, Scheveningen als de provin cie Friesland zijn momenteel in de race als mogelijke vestigingsplaat sen voor het nieuwe instituut, dat zich toe gaat leggen op toege past marien zeeonderzoek. Volgens de KvK zijn de omstandigheden in de regio optimaal. 'De bereikbaar heid is góed door de combinatie van wegen, spoorwegen, haven en luchthaven. Er zijn mogelijkheden om geld uit het Waddenfonds aan te trekken, er is een goede woon omgeving voor de medewerkers en een gedifferentieerd aanbod aan onderwijs.' Voorzitter prof. Aalt Dijkhuizen van de Raad van Bestuur van de Wage- nmgse universiteit noemde begin deze maand bij zijn bezoek aan het NIOZ en Alterra infrastructuur en woonmogelijkheden als twee belangrijke punten die een rol spe len bij het bepalen van de loca tie. Bedoeling is dat de Raad van Bestuur van Wageningen eind dit jaar een besluit neemt over de ves tigingsplaats. Die taak is aan haar voorbehouden, omdat Alterra en het RIVO beiden al een onderdeel zijn van Wageningen Universiteit en Research. De nieuwe organisatie telt zo'n 150 arbeidsplaatsen. Steunpunt Texel van de Brijder Verslavingszorg opent zetelt vanaf 1 november Verzorgings huis Gollards. Texelaars met een alcohol-, drugs-, medicijn- en/of gokprobleem kunnen er terecht voor hulp of informatie. Het steunpunt is telefonisch te berei ken op woensdag, donderdag en vrijdag. Gesprekken gebeuren op afspraak. Het bureau was gedurende ruim 3,5 jaar gevestigd in d'Ouwe Ulo. De voorzieningen op die locatie vol deden echter steeds minder aan de eisen om goede verslavings zorg te bieden. Vandaar dat Brijder Verslavingszorg op zoek ging naar een nieuwe locatie en uitkwam bij Verzorgingshuis Gollards. De direc tie bleek bereidwillig om mee te denken om te komen tot een goede oplossing. Bij vrijwillige hulpverlening biedt de Brijder intakegesprekken en eventueel aanvullende diagnostiek. Een daaropvolgende kortdurende behandeling is bedoeld om controle te krijgen over verslavingsgedrag. Deze behandeling kan ondersteund worden met medische zorg en rela- tiegesprekken. Voor cliënten met een chronisch verslavingsprobleem wordt zorg geboden om schadelijke effecten van de verslaving zoveel mogelijk te beperken. Voor men sen die hulp weigeren, maar wel zorg nodig hebben en (eventueel) overlast veroorzaken, probeert het bureau in samenwerking met de GGD de betrokkene te bewegen passende hulp te zoeken. De Brijder wil schadelijke effec ten van het gebruik op lichame lijk, psychisch en sociaal gebied voorkomen. Preventie is daarvoor van belang. 'We willen vooral een verantwoord omgaan met alcohol, drugs en gokken bevorderen', aldus een woordvoerder. Kenmerkend voor preventie is het outreachende karakter: preventiewerkers trekken er actief op uit om doelgroepen te benaderen. Met voorlichting en informatieverstrekking, beleidsadvi- senng, cursussen en trainingen, en consultatie. Het adres is: Brijder Verslavingszorg Texel is, p/a Verzorgingshuis Gol lards. De Zes 12,1791 EX Den Burg, tel. 315602, mobiel 0630215211 e- mail steunpunt.texel@brijder.nl Arjan van Benthum (19) uit De Koog heeft in de Oranje Kazerne in Schaarsbergen zijn rode baret van de Lucht Mobiele Brigade gehaald. Zijn eindoefening vond plaats in het Duitse berggebied Hermes Keil. Hij werkt als mortierschauffeur bij de 11e mortiercompagnie in Assen. VRIJDAG 28 OKTOBER 2005 TEXELSE j COURAN1 Wat ik zeggen wou... Zand erover Lieve mensen, wat een reacties. Eerst al vanaf april vrijwel dagelijks op straat of waar ik ook kwam en nu dan ook de spontane acties in de krant en in de politiek. Steeds was er de vraag óf ik nu door kon gaan en - sinds kort - hoe het mogelijk was dat ik niet door kon gaan als jongerenwerker. Ik ben tot nu toe niet naar buiten getreden, maar nu ik ben verheven tot 'kwestie' wil ik wel reageren. Vanaf april loop ik in de WW met sollicitatieplicht en een oproepcontract met Pharos. Dat was een onzekere periode. De jaren voorafgaand aan het faillisse ment van de WST waren eveneens onzeker, terwijl het jongerenwerk wel in de benen moest blijven. Het heeft alles bij elkaar lang genoeg geduurd. Het is niet gelukt bij Pha ros. Het mag trouwens voor ieder een duidelijk zijn dat je geen jonge renwerker kunt blijven tot pensioen, alleen al vanwege de werktijden. Ik heb het moment om naar het ver volg van mijn loopbaan te zoeken dan wel niet zelf gekozen, het is er nu wel. En het is eigenlijk ook tijd voor iets nieuws. Getuige alle reacties heeft het jon gerenwerk het goed gedaan. Dat doet me plezier. Ik heb over het algemeen de afgelopen tien jaar ook heel goed samengewerkt met de gemeente, dus ik zou zeggen: zand erover. Geweldig dat er nog een receptie komt. Ik hoop veel jongeren en veel mensen met wie ik heb samengewerkt dan de hand te mogen schudden! Carla Schrama, Den Burg

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5