'Mensen voelen minder voor wekelijkse repetities' Culturele verenigingen door vergrijzing in levensgevaar n Schimmels, zwammen en addergebroed TEXELSE COURANT Het is herfst. Buiten regent het skotspiekers en ouwe wijve om eens een echte Texelse uitdruk king te gebruiken. Jammer voor de vakantiegangers, maar voor de tamelijk droge bodem is het niet slecht. Er zullen de komende dagen vast veel zwammen als paddenstoelen uit de grond rij zen. De verscheidenheid aan zwammen is enorm. Op Texel alleen al komen honderden soorten voor. Padden stoelen hebben altijd andere planten of dieren nodig om aan voedings stoffen te komen. Sommige vind je op allerlei plekken in bos en duin of in de tuin. Andere zijn kieskeuriger in hun groeiplaats. Ze groeien uit sluitend op eikels, op elzenzaad. Natuurwijzer of op andere paddenstoelen. In het uiterlijk bestaan onvoorstelbaar veel verschillende vormen. Er zijn pad denstoelen met hoeden op steeltjes in alle mogelijke kleuren, van don kerbruin via felgeel kopergroen naar rood en zacht roze, bekerzwammen, oranje koraalzwammen en allerlei houtachtige paddenstoelen zoals elfenbankjes, die op boomstronken groeien. Uit de naam van veel soor ten is het uiterlijk al af te leiden: wat te denken van 'varkensoor', 'oor- lepelzwammetje', of bloedende buisjeszwam'? Vooral in het bos en in de dui nen zijn veel soorten te vinden. De meest bekende, de vliegenzwam, is in het bos nu overal te zien. Wie oog heeft voor het kleinere spul zal de melksteelmycena al gauw opvallen. Ze groeien massaal tussen de den nennaalden in het kale dennenbos, maar ook op meer begroeide bos- bodem voelen ze zich thuis. Het zijn fraaie, een centimeter of vijf hoge paddenstoeltjes, meestal helemaal wit. Hun naam danken ze aan het feit dat het dunne steeltje als het breekt een wit sap afscheidt. Veel van deze soorten komen nog niet zo lang op Texel voor. Pas na de aanleg van het bos verschenen ze. In de duinen groeien weer heel andere soorten. Zelfs tot op de Hors in het klapzand kun je nog padden stoelen vinden. Ze groeien bijvoor beeld op de wortels van helmgras. In duingrasland komen zeldzame soorten wasplaten in prachtige felle kleuren voor. Echte duinpad denstoelen zijn sommige soorten aardsterren. Het zijn stuifzwammen. Een papierachtige bol, vol sporen, staat in het centrum van een op de grond liggende ster. Als de sporen rijp zijn is de minste aanraking al genoeg om de sporen naar buiten te laten 'stuiven'. Tot ver in de win ter kunnen de gedroogde sterren gevonden worden. Veel zwammen halen hun voedingsstoffen uit mest. Op konijnenkeutels vind je piep kleine inktzwammetjes en kleine kogelwerpers (zo heten ze echt!). Op paardenmest groeien bijvoor beeld speldenprikzwammetjes. En eenmaal vond ik in de Bollekamer een heel klein paddenstoeltje met een mooi oranjeroze hoedje. Het was een adonismycena. Zou je niet alleen al voor de namen naar pad denstoelen gaan kijken? Wat ik zeggen Een gesprek Een gesprek tussen een burger en een verantwoordelijk ambtenaar van de provincie in verband met de afsluiting van Pontweg. Burger: Goedemorgen meneer. Ambtenaar: Goede morgen meneer, wat kan ik voor u doen? Burger: Ik wil u complimenteren met de voorbeeldige organisatie rond het opknappen van de Pontweg. Dank u, dat was geen moeite, ik heb nauwelijks iets hoeven doen. Nee, dat begreep ik al. Ik vind het echt een heel verfrissende nieuwe methode, een weg afsluiten en ver volgens bijna niets doen, dat zie je tegenwoordig weinig. Dank u meneer, dit is typisch voor Texel, aan de overkant wordt ieder een gelijk zo zenuwachtig. Mensen denken altijd maar dat ze ergens op tijd moeten zijn, onzin. Hier kun je nog lekker een beetje aan rom melen. Wat ik ook zo vernieuwend vind is om het in de herfstvakantie te doen en dan eerst flinke opstoppingen laten ontstaan, zoals die vrijdag en als dan als alles weer weg is, hup, de Pontweg weer open gooien, dat was een goeie. Ik vind het ook knap gevonden om het net te doen lijken alsof er niets gebeurd, terwijl de weg toch afgesloten is. Nou, dat is echt niet zo hoor, er is wel degelijk een ietsje pietjse gewerkt, er heeft zelfs wel eens een vrachtauto midden op de weg gestaan. In de tweede week dan he'. Hoe heeft u het toch voor elkaar gekregen om die verkeersstroom naar en van de boot in goede banen te leiden? O, dat was zo simpel,echt een super Texels alternatief, je stuurt zoveel mogelijk verkeer in twee richtingen over de smalste weggetjes. Weet u, als dan de Pontweg klaar is kunnen we fijn nog een paar maanden gaan werken aan die volledig stuk gere den bermen. Want reken maar dat ze stuk gaan als een vrachtwagen, geladen met 25 ton bieten, de tege moet komende bus moet passeren. Nog een paar dagen, een beetje regen en de graskeien naast de Watermolenweg liggen een meter diep. Nou, dan de Hoornderweg, gewel dig, ik heb de bagger wel 10 meter zien wegspuiten. Het lijkt wel of er een reeks bommen is ingeslagen. Het was mischien wel een beetje gevaarlijk voor de weggebm-i fa maar ik neem aan dat er minsts een paar ongelukken zijn ingeö culeerd. Nee, bent u gek, gewoon ra- hard rijden in de berm. Heeft u echt niet overwogen or' anders te doen? Nou, eerlijk gezegd, het had K wel anders gekund hoor, msï had dit nu eenmaal in mijn en daar laat ik het dan //eie Waarom zou je een slechte plar' aanpassen als er een kans is de beter wordt. En weet u, ik hoela1 reparaties niet zelf te betalen doet uiteindelijk diezelfde burg die hoor je niet, ook typisch 7e^Q6 sdf »ak; Theo Hills Marcel WeflK Sluftervallei In het artikel over Restaurant Gasterij op Sluftervallei in de I® van dinsdag is een stukje tekst gevallen. Het volledige verhaal lezen op www.texelsecourant n' VRIJDAG 28 OKTOBER 2005 en onderwijzers. Hij was bang dat die de sfeer zouden bepalen. Mis schien heeft hij wel gelijk gehad. De timmerman en de boerenarbeider, van oudsher onze doelgroep, zijn weggebleven.' Daarnaast speelt de keuze voor het repertoire een niet te onderschatten rol, vindt hij. 'Vroeger gaf je iemand die niet zo goed was een napikpartij (een eenvoudige, ritmische partij, red.). Als hij min of meer de goede noot speelde, was het al mooi. Tegenwoordig bestaan stukken uit twaalf tot vijftien partijen en moeten alle muzikanten goed kunnen blazen. Verschil is ook dat een concert vroeger vooral een clu bevenement was. Je speelde vijf of zes stukken waaraan je je geen buil kon vallen, met een walsje van Strauss en nog een paar eenvou dige stukken, en na de pauze werd een toneelstukje opgevoerd. Nu hebben we een avondvullend pro gramma, met soms best ingewik kelde stukken.' Ten slotte speelt ook de instel ling van (potentiële) leden een rol, denkt Wieten. 'Sommigen willen wel repeteren, maar niet in een uniform marcheren. Of ze willen zich niet aan een strak repetitieschema hou den. Je ziet ook steeds meer dat jonge mensen weinig doorzettings vermogen hebben. Die verwachten dat ze na een paar maanden al de eerste partij kunnen spelen en zijn dan verbaasd wanneer dat niet het geval is.' Pleidooi Wieten houdt zonder nadenken een warm pleidooi voor 'zijn' KTF, dat volgens hem flink wat nieuwe leden verdient. 'Bij ons ben je allemaal gelijkwaardig. Als je je bij een voet balclub meldt en je kunt er niets van, dan beland je in het zevende elftal. Bij KTF blaas je volop mee. En voor honderd euro contributie in een jaar hoef je het ook niet te laten. Voor dat bedrag krijg je een pak en een instrument. Bovendien betaal je mee aan de zaalhuur. Waar krijg je nog zoveel waar voor je geld?' Muziekliefhebbers die geïnte resseerd zijn, raadt Wieten aan 'gewoon' op een repetitieavond (in het gebouwtje bij de Burgemees ter de Koninghal) binnen te stap pen. 'Kom eens langs, drink een kop koffie mee, informeer naar de mogelijkheden. We kunnen men sen een instrument plus opleiding aanbieden. En dan denk ik niet in de eerste plaats aan iemand die al een drukke baan en vijf hobby's heeft, maar bijvoorbeeld aan huis vrouwen die niet meer de zorg over kleine kinderen hebben en nog een besteding voor hun vrije tijd zoeken. Mensen hebben vaak niet in de gaten dat fanfarekorpsen de leukste verenigingen zijn.' Vraag is wat Wieten zelf doet als KTF onverhoopt ophoudt te bestaan. 'Ik blijf altijd muziek maken. Als het fanfarekorps straks weg is, ga ik wel met Lodie van der Wulp en Willem Hoekie (twee andere oudgedienden, red.) in een rusthuis blazen. Dat is het probleem niet. Maar we gaan niet met z'n drieën op de Groene- plaats staan.' Bijna honderd Na bijna honderd jaar te zijn gewor den, kwam er vorige week een ein- 'Zo willen we nog wel vijftig Jaar doorgaan', tekende de Texelse Courant twee jaar geleden op uit de monden van de bestuursleden het inmiddels opgeheven Katholiek Vrouwengilde, dat toen een halve eeuw bestond. Van links naar rechts de dames H. Bos-Spn T. Bakker-Veeger, T. Smit-Zoetelief, T. Buisman-Smit en C. Timmer-de Veij. fi de aan het bestaan van Soli Deo Gloria. Het gemengd christelijk koor 'hing er al een tijdje tegenaan', vol gens dirigent Dyo Wassink. Bij de opheffing telde de vereniging nog 25 leden en was van nieuwe aan was al jaren geen sprake meer. 'We hebben mensen van in de tachtig, het gemiddelde ligt tussen de zestig en vijfenzestig.' De gevolgen waren steeds beter hoorbaar. 'We hebben vooral bassen nodig. De meeste mannen zijn tenor. En ook de sopra nen kunnen niet meer zo hoog zin gen. Dat is niet zo vreemd, de stemmen worden ouder, de kracht is eruit.' Volgens Wassink zijn diverse maat regelen besproken om het bestaan te verlengen. Zo is overwogen drie- in plaats van vierstemmig te zingen en verder te gaan als bejaardenkoor, maar hechtten de leden teveel aan het niveau dat ze gewend waren. Ook over het repertoire is gediscus sieerd, met als uitkomst dat een meerderheid vasthield aan de reli gieuze liederen die altijd de hoofd moot vormden. Dat er niet of nauwelijks meer sprake was van nieuwe aanwas, verbaast Wassink, docent aan de muziekschool en als muzikant en dirigent goed bekend met de Texel se muziekwereld, niet. 'Mensen wil- werken we in vijftien repetities naar een concert toe. Ook populair is de Cantorij, een gelegenheidskoor dat rond de kerst in de kerk optreedt. Daar gelden ook niet zulke hoge eisen. Het zijn over het algemeen eenvoudige liederen, die eenstem mig worden gezongen. Landelijk zie je ook dat wordt gewerkt met kleinere koren. Rond een thema bijvoorbeeld. Of in combinatie met dans, belichting of gedichten. Allemaal om het aantrekkelijker te maken voor toeschouwers en koor leden. Veel animo is er ook op Texel voor korte cursussen. In tien lessen leren kleien of gitaarspelen, dat soort activiteiten. Vroeger ging je ook bij een vereniging omdat je behoefte had aan sociaal contact, nu wordt veel gerichter gekozen. Voor een bepaald muziekgenre of een gezelschap van je eigen leef tijd.' Doorfilosoferend: 'Je ziet het in de hele maatschappij. Vroeger ging je altijd naar dezelfde winkel. Je kende er de mensen, maakte een praatje met ze. Nu heb je bijna geen vaste klanten meer en gaan ze naar de winkel met de goedkoopste producten.' Niet klagen Ondanks de vergrijzing gaat het lang niet alle culturele verenigin gen op het eiland slecht. 'Het kan Nog maar twee jaar geleden, maar voorgoed tot het verleden behoren de gezamenlijke concerten van kamerorkest Musica Texla en het koor Soli Deo Gloria, die beide onlangs werden opgeheven. len zich niet meer binden. Ze voelen altijd beter, maar we klagen niet', steeds minder voor wekelijkse repe- vertelt Piet Bakker. Hij heeft het tities. Er is nog wel belangstelling over de twee verenigingen die hem voor activiteiten op projectbasis. Bij het meest na aan het hart liggen: het kamerkoor van de muziekschool het Texels Christelijk Mannenkoor, ::rc waarvan hij sinds jaar en dag t* de dirigent is, en muziekverena Excelsior, waarvan hij 58 jaar lit en 47 jaar het secretariaat ven Vooral het Mannenkoor mag r bijna tachtig leden een opmerk- 1 b' gezelschap worden genoemd. H wel de aanwas niet bijzonder gn is, komen er volgens Bakker tol nog geregeld één of twee leden; 'Met onze gemiddelde leeftijd zit we natuurlijk aan de hoge kan', we zouden heus nog wel wat kr£ tige, hoge stemmen kunnen geer ken. Maar de opkomst is het enthousiasme nog steeds grt We hebben een leuke ploeg. Een groot deel van het succes ka Piet de Reuver toe, meent Bak:* 'Het is een goeie dirigent en hij) met iedereen overweg. Hij ma met niemand ruzie, maar komt waar hij wezen wil. En niet omdat, mijn dochter is, maar bij Excei e doet Betty eigenlijk hetzelfde weet de boel te enthousiasmersi dat is belangrijk.' Een niet te on schatten rol speelt volgens Ba ook de omvang van het koor. volk is, wil volk wezen. Zo is gewoon. Als de leegloop bec kan het zomaar heel hard Maar voorlopig kunnen we nogf paar jaar vooruit.' Zeventige tdi In tegenstelling tot zustervereroj KTF doet Excelsior het met vijftig leden (nog afgezien van1 majorettes) uitstekend. 'We het nogal wat zeventigers, onder w zelf. Als die straks allemaal sto» kan een probleem ontstaan. Aan andere kant hebben we aardig leerling-muzikanten, van een vijftien. De meeste leden zijn tis de veertig en vijftig, waaronder, vrouwen.' Dat Excelsior in 2008 genoegs ,r heeft om het honderdjarig bes;s te vieren, staat dan ook wel Niet altijd zag de toekomst e- zonnig uit. 'We hebben de sneeuw wel zien vliegen. Een ja veertig, vijftig geleden hadden nog maar veertien of vijftien led Door de oprichting van de musC school begon het daarna wee bloeien. Het is goed te beseffen je niet te snel moet stoppen, ome ,'~r er altijd weer betere tijden kom# Joop Romrrê sjin ieri( van de OSG een lezing over voe ding. Deze maand komt Dik Haker om dia's te laten zien en te vertel len over zijn reizen per fiets. Daar naast hebben we ook af en toe een fietstocht of excursie. Het Gilde is vooral ook bedoeld voor de onder linge contacten. En bij ziekte en jubilea spelen we ook een rol. Ik moet straks nog naar een echt- De culturele verenigingen hebben het moeilijk op Texel. Of het nu om toneel, zang of vrouwenclubs gaat, de leden wor den steeds ouder en stoppen één voor één. Uitzonderingen daargelaten, is er nauwelijks nieuwe aanwas. Bij sommige gezelschappen is het water inmiddels tot boven de lippen gestegen. Nadat eerder al bekend was geworden dat het Katholiek Vrouwen Gilde na een bestaan van 52 jaar aan het laatste seizoen is begonnen, besloot afgelopen week ook het gemengd christelijk koor Soli Deo Gloria zichzelf na bijna honderd jaar op te heffen. De redactie maakte een rondje en inventariseerde de problemen. Met 53 leden en een gemiddelde opkomst van 35 tot 40 voor de maandelijkse bijeenkomsten gaat het het Katholiek Vrouwen Gilde op het eerste gezicht helemaal niet zo slecht. Maar schijn bedriegt, want al sinds vele jaren is het nauwe lijks meer mogelijk bestuursleden te vinden die verantwoordelijk wil len zijn voor de organisatie van de activiteiten van het gezelschap. 'De meesten van ons zitten al jaren in het bestuur. Met een korte onder breking zit ik er zelf al zo'n twin tig jaar in. Tinie Smit-Zoetelief was afgetreden, maar is weer terug. Omdat we geen opvolger konden vinden en ze het niet over haar hart kon verkrijgen dat de vereniging zou worden opgeheven', vertelt secreta ris Catrien Timmer-de Veij. Sinds een jaar of twee heeft het Gilde, zoals de vrouwen hun ver eniging kortweg noemen, vier bestuursleden. Daarvoor waren het er lange tijd vijf, terwijl de statuten voorschrijven dat het er zeven moe ten zijn. Timmer: 'We hebben er van alles aan gedaan om bestuursleden aan te trekken. Zelfs buiten het Gilde om. Zo hebben we diverse oproepen gedaan, onder meer in het parochieblad. Maar mensen zijn bang dat het erg veel tijd kost. Ook speelt mee dat de gemiddelde leeftijd bij ons rond de zeventig ligt. Veel vrouwen denken dat ze het niet meer aankunnen. Vorig najaar hebben we gewaarschuwd dat het mis ging en opnieuw een beroep op onze leden gedaan. We hebben ze echt een beetje onder druk gezet, maar het hielp niet. Bij de ledenver gadering in januari hebben we uit eindelijk besloten ermee te stoppen. Heel treurig, maar het is niet anders. Er is geen weg meer terug, want wij moeten zo'n beslissing doorge ven aan de landelijke organisatie en na een voorgeschreven procedure geeft die dan toestemming.' Ontplooiing Het Katholiek Vrouwen Gilde is een landelijke vrouwenvereniging, die in 1913 werd opgericht en anno 2005 ruim 18.000 leden telt. Het Gilde stelt zich ten doel 'geïnspireerd door het evangelie' een bijdrage te leveren aan de ontplooiing en ontwikkeling van de vrouw. 'Zowel wat betreft haar persoonlijke leven, als met betrekking tot haar plaats in gezin, kerk en samenleving', meldt de website van de landelijke organi satie. Timmer: 'Vroeger werd vooral veel voorlichting gegeven. Toen werd bijvoorbeeld de werking van een snelkookpan gedemonstreerd of werden tips voor de opvoeding gegeven. Nu is er ook plaats voor ontspanning. Wij organiseren acht bijeenkomsten per winterseizoen. Iedere keer is er een ander thema. Vorige maand hield José Huisman grootste groep. Maar we hebben ook heel wat vijfenzestigplussers en zelfs een paar zeventigers. Onze leeftijdsopbouw kun je gerust niet moedgevend noemen', vertelt voor zitter Jan Wieten. Hoewel het KTF nog zo'n dertig muzikanten heeft, zijn de gevolgen duidelijk merkbaar. 'Onze grootste zorg is dat we onze functie in het dorp met meer kunnen waarmaken. We krijgen veel geld uit de gemeen schap, in de vorm van subsidie en donaties, en daar willen we iets voor terugdoen. Probleem is dat marcheren een opgave is gewor den, een fysieke last. Een concertje gaat nog wel, maar het echte show- werk, waarvoor we zijn geboren, is moeilijk geworden. Daarom hebben we dit jaar voor de Taptoe voor een statischer vorm gekozen, in de vorm van een concert. Maar als we niet meer kunnen marcheren met De optredens op straat - zoals hier bij de Taptoe van 1986 - dreigen door de steeds hoger wordende leeftijd van de muzikanten te verdwijnen, waarschuwt KTF-voorzitter Jan Wieten. paar dat veertig jaar getrouwd is.' De vergrijzing slaat de laatste jaren hard toe. Bij het 40-jarig bestaan telde de Texelse afdeling van het Gilde nog zo'n 120 leden, dertien jaar later is dat aantal meer dan gehalveerd. 'We krijgen er nog maar heel af en toe leden bij. Eigenlijk is dat de praat niet waard. Het is een landelijke tendens. De laatste jaren zijn meerdere afdelingen opgehe ven', weet Timmer. Sommige leden overwegen zich aan te sluiten bij de Plattelandsvrouwen. 'Dat was vroe ger ondenkbaar, ledereen hoorde en bleef bij zijn eigen groep. Maar dat is al lang niet meer. Wij hebben leden van alle gezindten.' Hoewel Timmer het jammer vindt dat er na 52 jaar een einde komt aan het Gilde, kijkt ze er niet echt van op. 'Bij veel echtparen heeft de man én de vrouw een baan. Ze zul len wel moeten, willen ze hun huis kunnen betalen. Gevolg is dat ze een druk leven hebben en in hun vrije tijd liever wat gaan sporten in plaats van de gezelligheid van zo'n vrouwenclub op te zoeken. Dat begrijp ik best.' Niet moedgevend Ook bij het Koninklijk Texels Fan farecorps zijn de problemen groot. KTF, zoals de vereniging kortweg heet, heeft zegge en schrijve één tiener in de gelederen, geen twin tigers en een enkele dertiger. 'De veertigers en vijftigers vormen de Koninginnedag, de intocht van Sin terklaas en op 4 mei, dan verliezen we eigenlijk ons recht van bestaan. En dat is jammer, want de publieke belangstelling is er wel. De Taptoe trekt nog net zoveel mensen als vroeger. Verschil is misschien dat ze nu méér kwaliteit eisen.' Wieten, die duidelijk over het pro bleem heeft nagedacht, ziet diverse oorzaken voor de vergrijzing van het korps. Een belangrijke is volgens hem de rol van de muziekschool. 'Vroeger werden mensen eerst lid van het fanfare en als ze dan een bepaald niveau hadden gehaald en moeilijk nog vooruit kwamen, gin gen ze naar de muziekschool om zich technisch te verbeteren. Nu beginnen ze er en komen ze onze kant niet meer op. De muziekschool streeft naar perfectie, het halen van een hoog niveau. Een enorm aantal jongelui knapt daar op af. Die stop pen nadat ze hun diploma hebben gehaald. Vroeger raakten we scho lieren ook kwijt wanneer ze gingen studeren, maar wanneer ze dan terugkwamen naar Texel, pakten ze hun toeter weer op. Dat is niet meer zo.' Ander publiek Ook KTF zelf is veranderd, vol gens Wieten. 'Een ander publiek is lid geworden. Pieter-Jan Koorn, onze 84-jarige nestor, waarschuw de vroeger al dat we geen club moesten worden van ambtenaren

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6