'ank Witte: van allrounder tot specialist veehouderij 'Boeren van nu moeten echte ondernemers zijn' g mm zorgen voor gezonde zuivel? boeren natuurlijk' /oortzetting proef net sluitingstijden TEXELSE 7 coURANT agrifirm Texel en hoogheemraadschap sluiten afvalwaterakkoord aukzeggen wou.T? Nieuw stel beheerders pontweg voor Eierlandsche Huis VRIJDAG 28 OKTOBER 2005 •«.V'.V'Wf I J U Witte bij één van de vele borden v op het eiland. neger bepaalde de dikte van polsen hoeveel koeien een er kon melken, tegenwoordig Raboba.ik.' Een gevleugelde T'l, spraak van Hank Witte, Texe- in hart en nieren die in zijn jarige loopbaan als vertegen- ordiger bij coöperatie Agrifirm [boerenvak enorm heeft zien anderen. Deze week zwaait het Texelse landschap, die de voorbijgangers attent moeten maken op de agrarische •■Sr jgtw» id.fi Ier g kerB eden ijd 2- kanti at krat igebf alfde ners !e on is een goed vertegenwoordi- betaamt. zit Witte (60) niet om crden verlegen. Een makkelijke iier met bijzondere uitspraken een uitzonderlijk gevoel voor nor. Maar geen gladde verkoper op uit is zijn klant wat aan te eren. Anders had hij het nooit zo gvolgehouden. 'Ik zie het niet als iprestatie, maar heb het gevoel het vanzelf is gegaan. Als verte- tordiger moet je het naar je zin oen en met de mensen overweg nen. Het moet klikken.' d zijn twintigste had Witte hele Excd are toekomstplannen. 'Ik wou pnbollenteler worden en had een half bundertje krokussen, rop een dag kwam Leo van der sl, die vroeg of ik als vertegën- 3 irdiger aan de slag wilde. Ik had niet voor geleerd, maar kon via sussen mijn kennis bijspijkeren. op 6 mei 1968 aan de slag aan en begon in de omgeving Bergen, Schoorl en Egmond, ik met een oudere vertegen- ntige ordiger de boeren af ging.' Zijn ,e« kennis over bemesting, ^et. öng en grondstoffen spijkerde hij bij via cursussen. Na dik een half jaar maakte hij de overstap naar Texel. In de loop der jaren maakte hij mee dat de katholieke aankoop organisatie LTB waarvoor hij werkte fuseerde me de Coöperatieve aan koopvereniging CAV tot Aankoop Centrale Texel, waar directeur Piet Stoepker de scepter zwaaide. Later ging ACT op in Cavo Latuco, wat inmiddels Agrifirm heet. 'Eind zes tiger jaren stond het bedrijf nog in Oudeschild, waar we ook zijn gaan wonen. We hebben in het gewasbe- schermingshok twee slaapkamers gemaakt. Het eerste dat we heb ben verwijderd was de antispruit', lacht hij. Ligboxenstal Het begin van zijn loopbaan was de tijd dat de ruilverkaveling net aan kant was. 'De dieren liepen in die tijd in grupstallen. In 1968 bouwde Gerrit Witte in De Nes de eerste ligboxenstal. Hij gooide eens de bouwtekening op tafel en zei: Hank Witte, nou moeten de koeien loslo pen in de stal en de stront in van die reepjes zelf door het rooster lopen. Wat denk jij ervan? Het bestond niet dat zoiets kon, wel 'dus... De boeren bouwden ligboxenstallen en groeiden van de acht tot veertien koeien in één klap naar 25 tot 40. Het was ook de tijd dat de ontwik keling in de fokkerij snel gingen. De Amerikaanse en Canadese stie ren kwamen. Maar wat het meeste veranderde was de voeding. Het kuilvoer deed z'n intrede. En halver wege de zeventiger jaren kwam de maïs. Die Amerikaanse rassen had den veel warmte nodig. We zaaiden het in de eerste week van mei en oogstten het in de laatste week van oktober. Nu gaat het twee weken eerder de grond in en begint de oogst half september, wat moge lijk is dankzij de rassenverbetering. Ook de stallen veranderden. Eerst was het zo dat als je met een boer stond te praten en het was buiten koud, we de warmte van de stal opzochten. Nu is het zo dat als je naar de stal gaat, eerst de jas aan moet. Koeien die veel melk geven, moeten ook veel ruwvoer verteren. Daar komt warmte bij vrij en die moeten de dieren kwijt. Des te war mer ze staan, des te minder kunnen ze produceren.' Vakmanschap Allerlei ontwikkelingen die tot gevolg hadden dat koeien veel meer melk gingen geven. Niet bij iedereen even veel trouwens. 'Ik kreeg eens les van een professor die zei: Alle koei en kunnen 10.000 liter melk geven, maar niet elke boer. Want het draait wel om vakmanschap. Boeren van nu moeten echte ondernemers zijn. En kennis hebben van economie en manager zijn. Er zijn bijvoorbeeld nog teveel boeren die graag op de trekker zitten, terwijl ze goedkoper de loonwerker kunnen inschakelen. Ik zeg zo vaak: jullie moeten niet boeren op historie, zoals je vader dat deed. De tijden zijn veranderd. Het nieuwe type boeren is goed opgeleid. Hogere landbouwschool is geen uitzondering. Ik heb ze als collega's in de buitendienst, die als ze een jaar of tien in de praktijk hebben meegedraaid, het bedrijf van hun vader overnemen.' Ook de financiers vereisen vakbekwaam heid van de boeren. Kennis In de buitendienst was hij in het begin een allrounder. 'We wisten wat van koeien, schapen, akker bouw en bloembollen. Maar we werden specialisten. Mijn inmiddels overleden collega Gerard van Heer waarden voor de akkerbouw en ik voor de veehouderij.' Het werkge bied bleef met beperkt tot Texel. 'Ik ben een tijd lang elke maand een week naar Groningen gegaan. Achter boeren aan die uit Noord- Zuid-Holland en Utrecht naar het noorden verhuisden. Dan sliep ik in hotels en bezocht de klanten eens in de maand. Ik adviseerde ze over voeding, bemesting en dat soort zaken. Aan de hand van het vet- en eiwitgehalte keken we naar de voeding van de koeien. Kennis werd steeds belangrijker. Als men sen uit de buitendienst mochten wij bijvoorbeeld dingen aandragen voor onderzoek. Als je wilde weten hoeveel ruwvoer een koe vrat, dan deden ze zendertjes om de nek van de dieren en gaven ze een vreet- plek. Het gras dat overbleef werd gewogen, zodat precies bekend was wat ze aten. Met die kennis kon de productie van de koe wor den verbeterd. Voor een boer zit ceerd, nu bijna 24 miljoen. Feitelijk is dat niet zoveel minder. We heb ben al drie bedrijven van boven een miljoen liter melk. En de grens is nog niet in zicht. Wat ook enorm is veranderd, zijn de prijzen. Toen de eerste ligboxenstallen werden gezet, vingen de boeren een gulden per liter melk. En een nuchter kalf bracht 700 tot 800 gulden op. Nu doet een liter melk dertig eurocent en een kalf honderd tot honderd vijftig euro. Ik heb graan ingekocht voor twee (oude) kwartjes de kilo, nu brengt het een eurodubbeltje op. Zelfs met schaalvergroting, kun je daar niet tegen boeren.' Boeren toonden zich vindingrijk. 'Ze gingen bijvoorbeeld erwten telen. De eerste jaren haalden we negen tot tien ton van een hectare, enorme opbrengsten, doordat er op Texel nog geen ziektedruk was voor dat gewas. Maar toen hier ook meel dauw en bladrandkevers kwamen, kelderde de oogst zienderogen. We hebben hier vlas en witlof geteeld, maar dat is ook weer verdwenen. Nu wordt er uien verbouwd. Als je vijftig ton van een bunder oogst, tegen een opbrengst van vijf cent, dan kan het uit. Vorig jaar was de afzet een probleem, dit jaar ziet het er beter uit. De laatste jaren zie je dat boeren natuur gaan verbouwen. Akkerranden, nestbescherming, tuinwallen, greppels. Ik ben ervan overtuigd dat het doorzet, mits er een redelijke vergoeding tegenover staat.' Minder enthousiast is Witte ting te zijn. Als je een strook ver geet, staat er meteen de helft min der gras. Een praktijkvoorbeeld van hoe wetgeving ook in het voordeel van de boer kan werken. Nóg een voorbeeld: door de wetgeving, is er in intensieve veehouderijgebieden een mestoverschot ontstaan, waar Texel als afnemer van die mest van profiteert. En toen de Minaswetge- ving vijftien jaar geleden werd inge voerd, schreeuwde iedereen moord en brand. Maar nu Den Haag het afschaft en per 1 januari de zogehe ten grondgebonden mestproductie invoert, zegt men: hadden we de Minas maar gehouden. Het kan ver keren...' De vraag is of de boer anno 2005 is te benijden. 'Boeren is een mooi vak. In de tachtiger jaren, toen het allemaal nog voor de wind ging, kon bij wijze van spreken iedereen het. In de negentiger jaren kreeg je een splitsing van boeren die afbouwden en ingehaald werden door de regel geving en de echte ondernemers. Er werd een melkqoutum ingesteld. De echte ondernemers blijven over. Want of je nu kottervissers, kruide nier of boer bent, je moet in je car rière tenminste één keer, of soms wel twee keer een investering doen die je niet kunt overzien. Als je die niet doet, ben je over een jaar of tien te laat. Zo was het met de ligboxen stal en ook met het melkquotum. Als je niet mee hebt gedaan, dan tel je niet meer mee. Grote investeringen, waarvan de belasting overigens nog Boekenverkoop in bibliotheek Bibliotheek Texel houdt vrijdag 4 november van 14.00 tot 20.30 uur een grote verkoop van afgeschre ven boeken. De prijzen variëren van €0,75 tot €1,50. Meer waarde volle werken worden per opbod verkocht. Om haar collectie actueel en aan trekkelijk te houden schaft de bibli otheek iedere week nieuwe boeken aan, wordt de bestaande boeken collectie kritisch bekeken en oude boeken gesaneerd. Door omstan digheden zijn er de laatste jaren weinig oude boeken uitgegaan. Omdat de boekenkasten niet van elastiek zijn, is er de laatste weken rigoureus afgeschreven, zodat de nieuwe boeken beter opvallen en niet weggedrukt worden door oude re. Het betreft boeken die enigszins verouderd of overcompleet zijn en deelwerken die niet meer volledig zijn. Geprobeerd wordt de boeken op een leuke manier aan de man te brengen. Er is koffie, thee en limonade. PHH-gebouw De gemeente nodigt omwonen den van het PHH-gebouw uit voor een nieuwe informatiebijeenkomst die wordt gehouden op dinsdag 8 november. De avond begint om 19.30 uur en wordt gehouden in de brandweerkazerne aan de Bern- hardlaan. De partners in het pro ject zullen aanwezig zijn om een presentatie te geven en vragen te beantwoorden. de winst in het te gelde maken van het eigen ruwvoer.' Na zijn periode in Groningen, zat hij twee dagen in de week in Utrecht op het kantoor. 'Toen hebben we een lijn opgezet voor de handel in ruwvoer, variërend van hooi en stro tot aardappelpro ducten. Nadat in 1983 de melk quotering was ingevoerd, kwam er handel in de melkrechten. Zelf heb ik ook nog twee jaar in de melkhan del gezeten: huren en verhuren van melk. De verhuur en verkoop van de melkrechten leverden boeren die stopten een aardig pensioen op, al moesten ze er wel de helft van naar de belasting brengen. Maar voor de boer die door wil groeien, is het een last.' Het aantal adressen dat Witte bezocht is in de loop der jaren flink afgenomen. 'Toen ik begon waren er zo'n 370 boeren die melkten, nu nog 48. Op het hoogtepunt werd op Texel 28 miljoen liter melk geprodu- over het omzetten van grasland in natuurgebied, waar men runderen laat grazen. 'Als ze er net komen, is het een oase van weelde. Veel gras. Maar als het verwilderd, schiet de bieze omhoog, wat je nu in de Ploegelanden ziet. Maar dat vreten ze niet. Normaal gesproken als het land verschraalt, trekken de bees ten verder. Maar hier lopen ze dan tegen de heining op.' Hij zag de regelgeving veranderen. 'Met de komst van de ligboxenstal len, reden de boeren hun drijfmest uit over het weiland. Daar zit veel kali in, dus wat gebeurde er: de koeien kregen kopziek en donder den om. Landbouwers kregen toen het advies om het in de herfst uit te rijden, zodat de kali er door de regen uitspoelde. Later mocht de drijfmest alleen nog in het voorjaar worden geïnjecteerd. Daar werd erg over gemopperd, maar ineens bleek drijfmest een waardevolle bemes- het meest betaalt. In dat verband hebben accountants niet altijd even goed meegedacht met de boeren.' Nog een verandering: 'Vroeger had een boer een hoop volk in het land en de tijd om een praatje te maken. Tegenwoordig zie je niemand meer in het land en zit de boer in een grote trekker. Met al dat lawaai is het moeilijk praten. Ze hebben nog wel tijd voor een vertegenwoordiger, maar je moet bij wijze van spreken wel op afspraak komen.' Heeft de agrarische toeleveranciers ook zelf te maken met concur rentie? 'Op Texel zijn de boeren de coöperatie nog behoorlijk trouw. Natuurlijk kijken ze naar de prijs, maar vooral naar de toegevoegde waarde. Als vertegenwoordiger zijn we een verlengstuk van het product dat we verkopen. Ik heb dat altijd zo goed mogelijk proberen te doen.' Tekst en foto Gerard Timmerman lés en disco's mogen ook in wintermaanden op vrijdag en Wag tot 4.00 uur open zijn. nadat de proef met aangepas- sluitingstijden dit seizoen vol 's politie en horeca succesvol wlopen en wordt voortgezet. betekent dat de cafes in het *end tot 3.30 uur toegankelijk waarna de deur dicht gaat, de uit. het licht aan, de tap dicht '2bezoekers het bedrijf om 4.00 'moeten hebben verlaten. Door- 'seks mag de horeca tot 2.30 uur Sen binnen laten. De proef is een variant op de 1 -2-3 regeling, op basis waarvan na 2.00 uur geen bezoekers meer worden toegelaten, de muziek na 2.30 uur wordt gestopt, de verlichting inge schakeld en alle bezoekers om 3.00 uur het horecabedrijf moeten heb ben verlaten. Niet iedereen begreep de regeling en gevolg was ook dat na sluitingstijd grote hoeveelheden uitgaanders op straat kwamen, voor wie allemaal geen taxi beschikbaar was en wat tot overlast leidden. Daarop besloot burgemeester Gel dorp tot de proef, die inhoudt dat ook na 2.00 uur een horecabedrijf kan worden betreden. Met de hore- casector is afgesproken dat van af 2.30 uur de exploitatie volledig wordt gestopt. Het tijdstip van 3.00 blijft daarbij ongewijzigd. De proef liep door tot en met 31 oktober 2005. Afgelopen dinsdag 2005 heb ben politie, gemeente en horeca een evaluatie gehouden, waarbij politie en de horeca aangaven dat de proef succesvol is verlopen en een positief effect had op de openbare orde. Voortzetting van de gewijzigde tijden is daarom gewenst. De raadscom missie Middelen heeft zich nog niet kunnen uitspreken over de proef en een eventueel wijziging van de APV. Op 1 november 2005 treedt de wintersluitingstijd in werking en is het gewenst duidelijkheid te hebben over de te hanteren sluitingstijden. De sluitingstijdenregeling voor de winter is daarbij (ook bij wijze van proef) aangepast. Dit betekent dat van 1 november 2005 tot en met 31 maart 2006 doordeweek geldt: na 2.30 uur geen toegang meer tot een horecabedrijf en einde exploitatie (tap dicht, licht aan en muziek uit); 3.00 uur: alle bezoekers hebben het horecabedrijf verlaten. In december of in januari zal de volledige eva luatie van het zomerseizoen 2005 wat betreft openbare orde worden besproken in de raadscommis sie Middelen. Dan zal ook de proef met de sluitingstijden aan de orde komen. Op basis hiervan zal de raad een besluit nemen of de proef in een definitieve regeling wordt omgezet. Personeel mag in schuur Agrariër Rien van der Star mag in zijn schuur Schorrenweg 16 woon ruimte maken voor het onderbren gen van tijdelijk personeel. Vol gens het bestemmingsplan kan dat niet, maar het college heeft besloten vrijstelling te geven via een artikel 19 procedure. Van der Star wil ongeveer vijf men sen kunnen onderbrengen, onder wie stagiaires van agrarische scho len van het vasteland. In de gewone dienstwoning ontbreekt daarvoor de ruimte. De gegeven vrijstelling stemt overeen met de richtlijnen van de nota 'Beleid huisvesting sei- zoenspersoneel'. Er moet worden voldaan aan (brand)veiligheids- en milieuvoorschriften en de onderko mens mogen niet strijdig zijn met de huisvestingsverordening. Alleen eigen personeel mag worden onder gebracht. Het was niet de eerste keer dat Van der Star vergunning vroeg voor de personeelsverblijven. Hij had al een vergunning, maar toen bleek dat hij bouwde in afwij king daarvan moest hij een aange paste nieuwe aanvraag indienen. In het Gemini Ziekenhuis wordt don derdag 10 november een voorlich tingsavond gehouden over medica tie afhankelijke hoofdpijn/migraine. De heer J. Kok. neuroloog en ver bonden aan het Gemini Ziekenhuis spreekt over dit actuele thema. Er zijn ervaringsdeskundigen en een informatietafel van de Nederlandse Vereniging van Hoofdpijn Patiën ten aanwezig. De wordt gehouden in de Zuster Kueterzaa! van het Gemini Ziekenhuis op donderdag 10 november van 19.30-21.30 uur. Aanmelden via Patiëntenservice bureau, telefoon (0223) 69 63 46. Rabobank reikt natuurboeren helpende hand De Rabobank heeft veertig boe ren die op hun bedrijf agrarisch natuurbeheer toepassen de hel pende hand gereikt. Ze kunnen geld lenen tegen een aanzienlijke rentekorting. In ruil voor het in stand houden van soortenrijk grasland, bloemrijke akkerranden en de 3600 hectare nestbescherming voor weidevo gels ontvangen de agrariërs subsi die. Maar per hectare kunnen deze bedrijven ook een aanzienlijk bedrag lenen tegen een tarief dat ongeveer één procent onder de marktwaarde ligt. Om hiervoor in aanmerking te komen heeft Rabobank Noord-Hol land Noord in samenwerking met Rabo Groen Bank NV en de Ver eniging voor Agrarisch Natuur- en Landschapsbeheer 'De Lieuw' voor alle leden een aanvraag verzorgd bij het ministerie van VROM. Het heeft er in geresulteerd dat de Rabobank bestaande leningen van 40 boeren kosteloos in goedkopere groenle- ningen heeft omgezet. Itomen al veertig jaar op Texel en sn orr sde zoveelste keer dat er juist in 'akantietijd aan een doorgaande had 5 ''nu Pontweg wordt gewerkt, herfstvakantie vergeten, heet Een minachting van je gasten tolk dit.Ga zo door en de gasten 3eten Texel. Eigen schuld. Wertf Jan Hodzelmans, Gouda Identificatieplicht anken grote klus ^nken zitten er zelf niet om te ^9en. maar op gezag van de De ^andsche Bank moet ieder- die een bankrekening heeft tenminste één keer hebben kntificeerd. De Wet Identifica- t*j Dienstverlening heeft voor ^nk NHN tot gevolg dat bij 40.000 klanten moet worden Wroleerd of hun persoonsge- ooit zijn gecontroleerd. In :9evallen is dat niet het geval «ordt de klant verzocht zich met of paspoort bij de bank te Jan Veldman (34) en Linda Kor- ver (33) uit Den Burg worden de nieuwe beheerders van het Eier landsche Huis in De Cocksdorp. Annemiek van Beek en Evelien Koorn, die vorig jaar juni het beheer in handen namen, stop pen ermee. De nieuwe beheerders nemen over twee weken hun intrek in het dorps huis. Veldman is voor De Cocks dorp geen onbekende. Hij woonde er jarenlang en was toen ook al actief in het Eierlandsche Huis. De afgelopen maanden werkte hij bij Schildersbe drijf Zaanderwijk in Den Burg. Korver werkte tot vorig jaar bij strandpavil joen paal 20 in De Koog en is daar naast nagelstyliste bij BodyCare Texel van Nora Bekking in Den Burg. 'Totdat dit op ons pad kwam', vertelt ze. 'We hebben beiden onze banen opgege ven en we hebben er ontzettend veel zin in om in het Eierlandsche Huis aan de slag te gaan.' De Stichting Exploi tatie Eierlandsche Huis koos de twee uit drie kandidaten van het eiland die zich hadden aangemeld. Woens dagavond werd de pacht beklonken. Van Beek en Koorn gaven op 1 juli bij de Stichting Exploitatie Eierlandsche Huis (SEEH) aan dat ze wilden stop pen. De twee willen niet ingaan op de achterliggende redenen. De nieuwe beheerders willen het Eierlandsche Huis zeven dagen per week zowel 's middags als 's avonds open laten zijn. Het afgelopen seizoen was het dorpshuis overdag regelmatig dicht. De twee richten zich in eerste instantie op de drukke decembermaand. Kor ver: 'We nemen een draaiend bedrijf over. Als het in januari wat rustiger is geworden, gaan we eens bekijken hoe we de zaak willen inrichten.' Het Eierlandsche Huis is het onderkomen van onder meer de gym (SVC), de playbackshow, het toneel, de soos en de plattelandsvrouwen (Vrouwen van Nu afdeling De Cocksdorp/Eierland). 'Dit is een mooie opstap om een eigen zaak te beginnen', aldus Nico de Graaf van het bestuur van het Eier landsche Huis. 'Je hebt de klanten al in huis en er is een laagdremjaelige instap.' Hij noemt het goed dat de nieuwe beheerders zowel overdag als 's avonds open willen zijn. 'Als het dorpshuisgedeelte goed draait, heb je ook een goed draaiend horecage deelte.' Ksfe m Het afvalwaterakkoord n gaan opleveren. Texel had vrijdag een primeurtje. Als eerste gemeente in Noord- Holland is Texel een samenwer kingsverband aangegaan met Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier om afvalwater beter en goedkoper te kunnen ver werken. Burgemeester Joke Gel dorp en hoogheemraad Lydia Snuif zetten vrijdag hun handtekening onder het afvalwaterakkoord. Daarom werd de (toekomstige) samenwerking op het gebied van riolering, het transport en de zui vering van afvalwater bezegeld. Conform de wens van het Rijk moeten gemeenten en hoogheem raadschappen meer samenwerken om zo geld te besparen en milieu voordelen te behalen. Het afvalwa terakkoord maakt onderdeel uit van het Masterplan Water voor Texel. Al sinds 2001 worden op Texel projec ten uitgevoerd om het watersysteem te verbeteren. Op verschillende plaatsen zijn duinrellen en natuur vriendelijke oevers aangelegd, er is een pilotproject gestart met agra risch waterbeheer en de aan- en afvoer van oppervlaktewater is ver beterd. Nu zijn er dus ook concrete afspraken gemaakt over riolering, zuivering en transport van afvalwa ter. De samenwerking richt zich op het afkoppelen van schoon regen water van de riolering. Daardoor wordt riooloverstort voorkomen en verbetert de werking van de zuive ring. Zo kan het regenwater beter worden benut voor de aanvulling van de Texelse zoetwatervoorraad. De gemeente heeft dit onderdeel al opgenomen in het rioleringsplan 2004-2008, maar het hoogheem raadschap zal daaraan nu mee betalen. Beide organisaties maken een gezamenlijke planning, waarbij de plannen ook ecologisch worden beoordeeld. Waar mogelijk worden (milieu)verbeteringen doorgevoerd. Ander belangrijk punt in het akkoord is de duidelijke taakverdeling. Tot nu toe was niet wettelijk vastgelegd waar de taak van de gemeente ein digt en die van het hoogheemraad schap begint in het traject tussen riolering en zuivering. Nu is besloten dat de scheiding van verantwoor delijkheden ligt bij het rioolgemaal waar de persleiding naar de zui vering begint. Het hoogheemraad schap neemt mogelijk leidingen en gemalen van de gemeente over en Texel stopt met het betalen van vergoedingen aan Hollands Noor derkwartier. Verder worden beheer en onderhoud vanaf 2007 zoveel mogelijk gezamenlijk uitgevoerd. De samenwerking zal Texel volgens burgemeester Geldorp aanzienlijke besparingen opleveren. Om welk bedrag het concreet gaat, kon ech ter nog niet worden bepaald. Vol gens hoogheemraad Lydia Snuif heeft Texel een bijzondere plek bij het waterschap. 'Texel is onze speeltuin. Hier moeten we creatief omgaan met de mogelijkheden en kunnen we nieuwigheden uitprobe ren. Wij hebben de gemeente hard nodig, want ook financieel moeten wij hier veel doen.' Snuif verwees daarmee naar de rioolwaterzuive ring Everstekoog. Het waterschap heft vier van de vijf noolwaterzuive- ringen op en legt leidingen aan om het afvalwater centraal via Everstek oog te zuiveren. Dat vergt een forse investering. De gemeente zal er op haar beurt voor zorgen dat de woningen in het buitengebied op de riolering wor den aangesloten. De biologische nazuivering met het moerassysteem op Everstekoog moet worden uitge breid. Daarvoor moet grond worden aangekocht. Ook hier werken beide partijen samen. Wat burgemeester Geldorp betreft mag de samenwer king nog verdergaan. Zij gaf een schot voor de boeg voor een geza menlijke handhaving in het buiten gebied. 'Nu krijgen ondernemers de gemeente, het hoogheemraad schap en de AIVD over de vloer Als we gezamenlijk handhaven kunnen we eikaars oren en ogen zijn De belangen in het buitengebied zijn immers hetzelfde en de ondernemer ziet ons maar één keer.' Snuif rea geerde terughoudend: 'Dat moeten we maar eens goed doordenken. We gaan niet als verklikker voor een andere dienst werken.'

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7