November is HollandMaand Zin in een feestje? Holland bestaat niet?! Koninklijke erepenning Commissaris van de Koningin Column TEXELSE g COURANT oord-ljjolland November 2005 www.noord-holland.nl Koninklijk bezoek in Holland Win een prachtig boek over de koningin! VRIJDAG 28 OKTOBER 2005 Noord-Holland NU Colofon De pagina Noord-Holland NU is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar in een groot aantal huis-aan-huisverspreide nieuwsbladen in de provincie. Redactie en administratie: afdeling Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 3007,2001 DA Haarlem. Eindredactie: Arne Padt, tel: (023) 514 39 04, fax (023) 514 41 55, e-mail: nhnu@noord-holland.nl Bent u lid van een voetbalvereniging of tennisclub, een fanfare, een toneelgezelschap of van een andere vereniging die binnenkort een bijzonder jubileum (vanaf 50 jaar) viert? Dan kan uw vereniging misschien in aanmerking komen voor een Koninklijke Erepenning! Jaarlijks wordt door de koningin aan verschillende verenigingen in Nederland een dergelijke onder scheiding verleend. De toekenning van zo'n onderscheiding kan worden beschouwd als een blijk van waardering voor bewezen kwaliteit, en cultureel of maatschappelijk belang van de betreffende organisatie. Voor meer informatie over dit bijzondere verjaardags cadeau voor uw vereniging, kunt u informeren bij de gemeente waarin de vereniging gevestigd is. Op 24 november is het tijd voor het spetterende slotfeest van de HollandMaand. Een feest voor en door Noord- en Zuid-Hollanders, met optre dens van onder meer Loes Luca en Brace. Zin in een feestje? Bestel dan nu kaarten! In de onlangs heropende, geheel vernieuwde Haarlemse Philharmonie zal op 24 november de HollandMaand, het Noord- en Zuid-Hollandse initiatief ter ere van het zilveren jubileum van de koningin, op feestelijke wijze worden afgesloten. De plannen voorzien in een slotevenement dat uit meerdere onderdelen bestaat. Zo is er een audiovisueel concert van klassieke, door Holland Symfonia uitgevoerde muziek, ondersteund door videobeelden van stedelijke, industriële en landschappelijke elementen uit beide provincies. Verder ook de finale van de Holland Quiz, waarin leerlingen van basisscholen worden getoetst op hun kennis van provincies. En wat te denken van een meezingfestival met optredens van Loes Luca en de urban artiest Brace! Zij zingen hun eigen werk maar ook de uitverkoren liedteksten van schrijflustige Noord- en Zuid-Hollanders op de melodie 'Ik hou van Holland'. Kaarten voor een of meerdere onderdelen van dit evenement zijn eenvoudig te bestellen via www.hollandmaand.nl. Op deze plek vindt u normaal altijd een gesprek tussen twee Statenleden over een ander onderwerp. Omdat de pagina deze keer volledig in het teken staat van de HollandMaand, laten we nu op deze plek de commissaris van de Koningin in Noord-Holland, de heer Borghouts, aan het woord. H.CJ.L Borghouts, commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland November is HollandMaand! Het 25-jarig regeringsjubileum van koningin Beatrix was voor de provincies Noord-Holland en Zuid-Holland aanleiding om tal van feestelijke activiteiten te organiseren. Als provincies trekken we samen op. Maar dat doen we heus niet alleen nu. Hooguit is de samenwerking in de voorbereiding en gedurende de HollandMaand nog intensiever dan normaal. Holland is van oudsher een eenheid, en als zodanig presenteren wij onszelf bij gelegenheid dan ook graag. Bijvoorbeeld in het buitenland, als wij de economische dynamiek van de randstad uitdragen en Holland aanprijzen als toegangspoort van Europa. Tot 1840 was die eenheid er ook staatkundig In dat jaar werd de provincie Holland gesplitst in een noordelijk en een zuidelijk deel. Maar feitelijk bestonden die twee Hollanden al langer, omdat sinds het ontstaan van het Koninkrijk der Nederlanden in 1813, de provincie Holland - vanwege de omvang - bestuurd werd door twee colleges van Gedeputeerde Staten en door twee gouverneurs. Zo werden mijn voorgangers nog genoemd. Er was echter wel één college van Provinciale Staten. De splitsing van Holland die er dus in de praktijk al was, kreeg pas een jaar na de onafhankelijkheid van België, in 1839, volledig haar beslag. Nederland werd kleiner, en dat vroeg om een herindeling. Het startsein voor de HollandMaand is een gezamenlijke Statenzitting op 1 november. Later in de maand zal de koningin beide Hollanden bezoeken. In Noord-Holland zal zij onder andere Slootdorp en de zeeverse vismarkt in Den Oever aandoen. Beide in de Kop, een wat perifere regio van onze provincie, maar zeker niet onbelangrijk, en vol potentie. Als commissaris van de Koningin zal ik Hare Majesteit graag over die regio vertellen. En natuurlijk hoop ik ook u te treffen tijdens de HollandMaand, bijvoorbeeld bij de slotmanifestatie op 24 november in de provinciehoofdstad Haarlem! H.C.J.L. Borghouts Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland In het kader van de HollandMaand staat ook op tv de Hollandse identiteit ter discussie. Onder de uit dagende titel Holland bestaat niet?! wordt in acht afleveringen gezocht naar een antwoord op lastige vragen als 'wat is Hollands?', 'Hollanders, wat zijn dat?', 'wie zijn Hollandse helden?', 'wat zijn Hollandse luchten?' en 'wat is echt Hollands eten?' Op TV Noord-Holland is in oktober en november wekelijks een aflevering van 'Holland bestaat niet?!' te zien. In elke aflevering gaan een bekende en een onbekende Hollander samen een dagje op pad. Van de partij zijn onder andere Howard Komproe, Vincent Bijlo, Maarten Spanjer, Jan Siemerink, Joop Braakhekke en Dieuwertje Blok. Zowel in Noord- als in Zuid-Holland worden bijzondere, gekke of interessante plaatsen en mensen bezocht. Aan de hand van hun belevenissen bespreken beide Hollanders hun kijk op het leven in beide provincies. In iedere aflevering ligt de nadruk op één aspect van die zo lastig te omschrijven Hollandse identiteit. Een Hollandse held, bijvoor beeld, is dat nou een bekende tennisser of iemand van de reddingsbrigade die er z'n werk van maakt om mensen uit zee te redden? De serie loopt nog tot 26 november, elke zaterdag om 11.30, 14.30 en 17.30 uur. Oplettende kijkers maken bovendien iedere week kans op een VlP-rond- leiding in museum het Mauritshuis in Den Haag. Mis het dus niet! Kennismakingsbezoek van koningin Beatrix en Prins Claus aan Noord-Holland op 27 juni 1980. Op de achtergrond het provinciehuis in Haarlem (foto: Spaarnestad Fotoarchief). Het is 165 jaar geleden, in 1840, dat de provincie Holland in een noordelijk en zuidelijk deel werd opgesplitst. Toch zijn Noord- en Zuid-Holland nog altijd nauw met elkaar verweven. Nu, in november 2005, omgedoopt tot HollandMaand, vieren zij samen het zilveren regeringsjubileum van de koningin. Zij bezoekt in die maand beide provincies! Het programma van de HollandMaand biedt een keur aan festiviteiten waarbij de koningin centraal staat. Maar juist vanwege de Hollandse verbondenheid met het Huis van Oranje is de viering van dit jubileum tegelijkertijd een moment van zelfbespiegeling. Bestaat er zoiets als een Hollandse identiteit? Wat hebben de beide Hollanden gemeen? En wat onderscheidt hen van andere provincies? En wat te denken van de rol van de (Hollandse) provincies binnen ons staatsbestel? Deze en andere vragen komen op allerlei manieren aan bod. Bijvoorbeeld via lespakketten voor basisscholen, maar ook in de gastcolleges die provinciale politici op diverse universiteiten, mbo-opleidingen en hbo-instellingen vanaf november tot ver in het volgende jaar gaan geven. Maar ook in een serie tv-programma's, onder de titel: 'Holland bestaat niet?!'. Zij klinken door in de gezamenlijke vergadering van de Staten van Noord- en Zuid-Holland in de Dordtse Augustijnenkerk, bij het begin van de HollandMaand. En zij kleuren het meezingfestival in de' Haarlemse Philharmonie, tijdens het spectaculaire slotfeest. HollandMaand is meer dan zomaar een feestje! Kijk voor alle bijzonderheden op www.hollandmaand.nl. In de afgelopen 25 jaar heeft de koningin al heel wat plaatsen in Noord- en Zuid-Holland officieel bezocht. Nu, ter gelegenheid van haar zilveren regeringsjubileum, staan er opnieuw twee bezoe ken op de agenda. Op 4 november wordt de koningin in het noord oosten van Noord-Holland in de gemeenten Wieringen.Wieringermeeren Noorder-Koggenland verwacht. Zij bezoekt er de Coöperatieve visafslag te Den Oever, waarna zij doorreist naar Slootdorp voor de herdenking van vijfenzeventig jaar drooglegging van de Wieringermeer en voor het ecotechnisch onderzoeksbedrijf de Oostwaards- hoeve. In restaurant Het Twisker Slot spreekt zij met het college van Gedeputeerde Staten, waarna zij haar bezoek beëindigt in hertenhouderij 't Keerpunt in Benningbroek. Op 11 november wordt de koningin in het Zuid- Hollandse Westland in de onlangs door herindeling ontstane gemeenten Westland en Midden-Delfland verwacht. Daar bezoekt zij achtereenvolgens de Naaldwijkse bloemen veiling, het historische dorpje 't Woudt en tot slot de kern van Midden-Delfland, Schipluiden. Tijdens de opnames van de serie Holland bestaat niet?!' geven rapper 2Tall en stand-up comedian Howard Komproe les in het schrijven van een rap. Onze vorige prijsvraag ging over het Haarlemse Paviljoen Welgelegen. Onze vraag was hoe het museum voor hedendaagse kunst in dat gebouw heette. Onder de inzenders van het juiste antwoord - het Rijksmuseum van Levende Nederlandsche Meesters - hebben wij tien keer twee kaartjes verloot voor een waterfietstocht door de monumentale Amsterdamse grachtengordel. In de aanloop naar de Hollandmaand ter ere van het regeringsjubileum van koningin Beatrix testen wij uw kennis van het koninklijke takenpakket. Koningin Beatrix bekleedt een van de volgende functies. Is zij: a. Voorzitter van de Sociaal Economische Raad? b. Voorzitter van de Raad van State? c. Voorzitter van de Wetenschappelijke Raad voor Regeringsbeleid? Onder de inzenders van het juiste antwoord verloten wij tien exemplaren van het boek '25 Jaar Beatrix' dat met zijn ruim 300 prachtige historische foto's een schat aan vorstelijke informatie biedt! Stuur uw antwoord naar: Redactie Noord-Holland NU, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem of per e-mail naar nhnu@noord-holland.nl. Winnaars krijgen in de tweede helft van november bericht.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 8