Project Oude Hoorn gaat tweede fase in Etsen van vijftien kunstenaars in Klif ART Van de Meeberg speelt Wim Kan Trouwring duikt na dertig jaar op in volkstuin E Agenda <J§£>teso excursies TEXELSE 2 COURANT Romantiek in West Side Het liep nog geen storm, maar de tentoonstelling met werk van Corneille en Fon Klement trok toch zoveel bezoekers dat Her man en Ina Bakker hun bijkeuken ook de maanden willen inrichten als galerie Klif ART. Het Hoornder echtpaar, woonachtig op Klif 27, laat er in november etsen uit hun eigen verzameling zien van vijf tien uiteenlopende kunstenaars. Etsen is een bijzondere kunstvorm, waarbij de kunstenaar met behulp van etsnaalden, was en zuren een afbeelding maakt op een etsplaat. Nadat de plaat beïnkt en afgesla gen is, wordt deze afgedrukt in een etspers. Bij het afdrukken kan sprake zijn van één etsplaat, maar kunnen per ets ook meerdere ets- Hans Dulfer in Question Plaza 'Dance-beats, tough tenor sax, bottom bass sounds en rap.' Aldus omschrijft Hans Dulfer de 'nieuwe muziek' die hij en zijn New Band maken. Het gezelschap treedt zater dag 5 november op in Question Pla za in Den Burg. Het concert stond eerder dit jaar aangekondigd voor het Jazz Festival, maar toen moest Dulfer om gezondheidsredenen ver stek laten gaan. Liefhebbers die toen op het festival waren, kunnen gratis kaarten afhalen in hotel De Lindeboom. Anderen betalen €5.-. De after party wordt verzorgd door oud-Texelaar DJ PP, bekend van onder meer de Escape in Amster dam en Club G-Spot in Hilversum. De zaal is open vanaf 22.00 uur. (Advertentie) GARNALENVISSEN EN... NAAR DE ZEEHONDEN, ROBBENTOCHTEN VANUIT DE HAVEN VAN OUDESCHILD Afvaart woensdag, zaterdag en zondag om 12.00 uur. Voor informatie en reserveringen: Fam. J. Hutjes, tel. 0222-313545 of 06-51528174 en aan ons loket op de haven. platen worden gebruikt. Kees Okx, van wie werk is te zien in Klif ART, maakt veel gebruik van deze tech niek. Meestal heeft iedere plaat daarbij een eigen kleur. Ook kunnen meerdere kleuren met één plaat worden afgedrukt, zoals bij Kees Tolman, en kan de ets na het druk ken worden ingekleurd. De ets kan daarnaast als basis worden gebruikt voor een kunstwerk van gemengde technieken. Een bijzondere vorm is de blinddruk, waarbij niet met inkt wordt gedrukt, maar de als ets in de plaat uitgespaarde afbeelding bovenop het papier komt te liggen. De blinddruk kan eveneens worden gecombineerd met inkt, zoals in het werk van Adsera Riba. Verschillen de stadia van een ets zijn te zien bij Reinder Homan en Henk Noorlan- der.. Dat ook Texelaars thuis zijn in deze technieken, bewijst niet alleen Noorlander, maar ook Jan Bruin, die prachtige Texelse landschappen heeft gemaakt. Klif ART is 'regelmatig onregel matig' geopend, 'namelijk als het bord buiten staat'. Meestal kunnen bezoekers er terecht op donderdag-. Winkel Ouwe Sunderklaas Ouwe Sunderklaas lijkt nog ver weg, toch kreeg Kees de Waal al veel vragen van Texelaars die zich afvroegen waar ze hun maskers en andere attributen moeten halen nu hij het winkeltje tegenover zijn zaak in de Weverstraat heeft ver pacht. 'Niks aan de hand', zo laat hij weten. Pachters Patricia en en Boudewijn Nieuwenburg van Dodo Wear nchten hun modewinkel tegen die tijd in als verkooppunt voor Ouwe Sunderklaas-spullen. vrijdag-, zaterdag- en zondagmid: dag. Wie met graag voor een vaste deur staat, kan ook een afspraak maken via tel. 319618 of e-mail hpbakker@wanadoo.nl. In december heeft Klif ART een tentoonstelling rond het thema Texel, met werk van onder anderen Benoist, Ad Blok van der Velden, Otilli van Dapperen-Ballot, Henk Noorlander, Toon de Haas en Wou ter Weerman. 'Wat Wim Kan kon, kan Rob van de Meeberg op perfecte wijze nadoen', schreef dagblad Trouw 'in 1996 over het programma Ken Kan, dat Van de Meeberg maakte over het leven van de legendari sche cabaretier. De tournee was destijds bescheiden, een 'mis- sertje' dat nu wordt goedge maakt in een vernieuwde versie, waarin ook Kans levenspartner Corry Vonk opduikt. Woensdag 9 november speelt hij in theater Klif 12 in Den Hoorn. Van de Meeberg brengt de op 8 september 1983 overleden Wim Kan tot leven op het moment dat hij betwijfelt of hij weer een oudejaars conference moet geven op televisie. Zo langzamerhand is hij wel aan 'Dat is geen koper, want dan zou het groen zijn', dacht Kees Buijsman uit Den Hoorn, toen er zaterdag tijdens werkzaamheden in zijn volkstuin op De Geest aan het Hoge Achterom plotseling een ring aan één van de haken van zijn hark zat. Nadere bestudering leerde dat het goud was, een trouwring waarschijnlijk en gezien de grootte ongetwijfeld van een man. De grote vraag was echter wie de eigenaar zou zijn, want een inscriptie stond er niet in. Na enig speurwerk werd dorpsgenote Nel Witte-Bakker benaderd. Een verge lijking met haar veel kleinere maar bijna identieke eigen ring liet weinig ruimte over voor twijfel: dit moest de ring zijn van Ben Witte, haar in 1982 overleden echtgenoot, die de tuin tot vlak voor zijn dood in gebruik had gehad, 'Geweldig! Ik werd er helemaal een beetje emoti oneel door', vertelt ze. Wannéér hij de ring precies is kwijt geraakt, kan ze zich niet herinneren. Wél dat haar man, die stratenmaker was bij de firma Westerlaken, zich wild heeft gezocht. 'Hij droeg zijn ring eigenlijk nooit tijdens zijn werk, maar meende zeker te weten dat hij 'm was kwijtgeraakt bij het bestra ten van de zijkant van de Pont- weg ter hoogte van hoeve Katwijk. Samen met collega's heeft hij er nog gezocht. Volgens Dirk Westerlaken, zijn oude baas, moet het rond 1976 zijn gebeurd. Hij wist nog dat ze de plek gemarkeerd hadden en dat ze later nog eens zijn gaan zoeken met een detector. Maar tevergeefs, natuurlijk. Het is toch ongelooflijk dat die ring dertig jaar later heel ergens anders weer opduikt.' Kees Buijsman demonstreert Nel Witte hoe hij plotseling de trouwring van haar m Ben Witte met het na dertig jaar teruggevonden kleinood. n zijn hark had. Op de inzet een foto van wijlen Rob van de Meeberg als Wim Kan. zijn pensioen toe. Corry is na haar attaque niet meer de vertrouwde steun en toeverlaat die ze altijd was en bovendien kwelt de depressieve Kan zichzelf met de vraag of hij de concurrentie met Freek de Jonge wel aankan. Ondertussen schiet zijn leven als een film aan hem voorbij: zijn Birma-verleden, het ABC-caba- ret, zijn lange wandelingen langs het strand met 'de meisjes', zijn angst en zijn twijfel over wat nog komen gaat. Graag zou hij de pijp aan Maarten geven, maar the show must go on. Van de Meeberg, die vorig jaar de John Kraaijkamp Musical Award kreeg voor de meesterlijke wijze waarop hij Jacques Brei neerzette in de muziektheatervoorstelling In de schaduw van Brei, oogst ook met zijn nieuwe programma lof. 'Rob van de Meeberg benadert de fysi onomie van Kan en komt ook in timbre heel dichtbij. Vaak is het zelfs verwarrend goed raak!', oordeelde de Volkskrant. Meer informatie is te vinden op de website www.robvan- demeeberg.nl. Het programma in Klif 12 begint om 20.30 uur. De entree bedraagt €14,-; 'Vrienden van Klif 12' betalen €12,-. Een diner vooraf is mogelijk. Reserveren kan via tel. 319633 of e-mail info@klif12.nl. Vrouwen herkend De in 1945 gemaakte foto van twee met Georgiérs poserende Texelse meisjes in de krant van vorige week vrijdag heeft vier unanieme reacties opgeleverd. Het betreft de zusjes Gré en Rie Smit van de Waterplaats in Waalenburg. geboren in respec tievelijk 1925 en 1923. Beiden zijn inmiddels overleden: Gré op 15 augustus 2001 en Rie op 10 april 1988. Gré trouwde later met sla ger Niek Roest en Rie is getrouwd geweest met Freek Barhorst. Van het gezin Smit zijn nu nog twee mensen in leven. Piet Smit (78) woont in Zuid-Afrika en Dma Smit (76) in Nieuwe Niedorp. De persoon op de pasfoto is door niemand herkend. Vrijdag 4 november: In de kantine van Texél'94 in Den Burg gaat om 19.00 uur de 25ste editie van de Wampex van start. Om 19.27 uur begint op Nederland 1 een uitzending over de cafébrand in Volendam. met informatie over brand preventie die ook voor Texelse hore caondernemers van belang kan zijn. Cinema Texel vertoont The 40 year old virgin (aanvang 19.00 uur), Johan (19.15 uur). Pride Prejudice (21.30 uur) en Bewitched (21.45 uur). Zaterdag 5 november: Vrijwilligers werken van 10.00 tot 16.00 uur aan het onderhoud van het Doolhof op de Hoge Berg. Informatie bij EcoMare, tel. 317741. Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Knm nabij De Cocksdorp een introductieles golf gegeven. Fanfarefestival in de Burgemeester de Koninghal in Den Burg. Met medewer king van alle Texelse fanfarekorpsen. Aanvang 20.00 uur. Hans Dulfer treedt op in Question Plaza in Den Burg. De zaal is open vanaf 22.00 uur. Toegang €5,-. Cinema Texel vertoont Het paard van Sinterklaas (aanvang 14.00 en 16.00 uur), de Nederlands gesproken versie van Wallace Gromit (14.15 uur), Madagascar (16.15 uur), The 40 year old virgin (19.00 uur), Johan (19.15 uur), Pnde Prejudice (21.30 uur) en Bewitched (21.45 uur). Zondag 6 november: Om 10.00 uur begint in de doopsge zinde vermaning aan de Kogerstraat in Den Burg een 'vriendendienst', voor gemeenteleden en andere belangstel lenden. Vandaag wordt in theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn het Eenakterfes tival gehouden. Met zeven voorstel lingen van Texelse gezelschappen. Aanvang 14.00 uur. Volgende week wordt het festival herhaald. Cinema Texel vertoont Het paard van Sinterklaas (aanvang 14,00 en 16.00 uur), de Nederlands gesproken versie van Wallace Gromit (14.15 Madagascar (16.15 uur), Pride Prt judice (20.15 uur) en The 40 year ob virgin (20.30 uur). Maandag 7 november: In het kader van de jaarlijkse dot penronde vergadert het college v burgemeester en wethouders met dorpscommissie van De Koog. Cinema Texel vertoont The 40 yj old virgin (aanvang 19.00 uur), Joh? (19.15 uur), Pride Prejudice (21,3) uur) en een sneak preview (21.<; uur). Dinsdag 8 november: Bij de Texelse Ambachteli|ke Chocc- latier Looyer (Spinbaan 1 a. Den Bu^ wordt bij voldoende belangstellen van 14.00 tot 17.30 uur een cursi bonbons maken gehouden. Koste €15.-. Opgave via tel. 313179. Op de atletiekbaan in Den Burg been om 19.00 uur een coopertest, ganiseerd door Sportservice Texel ei Atletiekvereniging Texel Deelname i gratis en staat open voor iedereen. Om 19.30 begint in de brandwee kazerne aan de Bernhardlaan in Ds Burg een informatieavond over te M|< PHH-gebouw. |in(v opc mdi In Tusse de Banke op de Groeneplaa begint om 20.00 uur een bibliothee avond van de Historische Verenigen Tevens komt de afdeling stamboms bijeen. Cinema Texel vertoont Pride Pre. dice (aanvang 20.15 uur) en TheWs Side Story (20.30 uur). TESO zet maandag van 9.30 tot 16 j uur een extra boot in. De veerde! verzorgt dan ieder half uur een afvaar, zowel vanuit Den Helder als van; Texel. Er worden geen wachttijde verwacht. De afvaarten van 10.00 a vanuit Den Helder en 13.30 uur Texel zijn die dag uitsluitend besten voor het ven/oer van gevaarlijke st fen. Van 1 november tot en mei december is op elke dag van week het daltarief van kracht Mi informatie over de veerdienst is verkrijgen via tel. 369600 of websS www.teso.nl. Zaterdag 5 november: Om 11.00 uur begint een rondleiding door het ambachtencentrum op het Wezenland in Den Burg. Deelname kost €4,-. Voor aanmelden en inlich tingen: tel. 314180. Hoogwater te Oudeschild Vr. 04 09.35 en 22.04 u. Za. 05 10.15 en 21.50 u. Zo. 06 10.30 en 22.15 u. Ma. 07 10.50 en 23.10 u. Di. 08 11.40 en - u. Wo. 09 00.24 en 13.00 u. Do. 10 01.34 en 14.20 u. Vr. 11 03.00 en 16.00 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag G november op om 07.45 uur en gaat onder om 17.03 uur; vrijdag 4 november spnngtii: woensdag 9 november eerste kwartier. Om 14.00, 15.00 en 16.00 uur begs een rondleiding door de bierbrotn» aan de Schilderweg. Deelname b €6,-. Zondag 6 november: Om 11.00 uur begint een door de Slufter. Deelname kost Opgave en inlichtingen bij EcoMa tel. 317741. Woensdag 9 november: Om 11.00 uur begint een rondleidir door het ambachtencentrum op h Wezenland in Den Burg. Deelnas kost €4,-. Voor aanmelden en inW1 tingen: tel. 314180. Om 14.00 uur begint een exc door de Geul. Deelname kost Opgave en inlichtingen bij EcoM9 tel. 317741 Donderdag 10 november: Om 11.00 uur begint een rondleid door het ambachtencentrum Wezenland in Den Burg. Deelnfl kost €4,-. Voor aanmelden en wtti tingen: tel. 314180. VRIJDAG 4 NOVEMBER 2005 Ooit werd Oude Hoorn, een voor loper van Den Hoorn, van de zee afgeschermd door lage duintjes, waarvan de schamele restanten tussen de Stolpweg en de Mok- weg nog zijn te zien. Met de ruil verkaveling zijn ze grotendeels verdwenen, evenals de Rommel- weel, een meertje dat herinnert aan de duindoorbraak rond circa 1400. Deze week zijn werkzaam heden gestart om dit oorspron kelijke landschap weer in ere te herstellen. Vóór het zover is, moet er nog het nodige gebeuren. Een graaf machine is momenteel druk doen de om het terrein dat wat oudere Texelaars wellicht nog als Klimmat kennen en dat met de ruilverkave ling in de vijftiger jaren is vergraven en afgevlakt, weer het aanzien van een duinterrein te geven, compleet met helm. Hiervoor verdwijnt de humusrijke bodemlaag in de diepte en wordt schrale grond naar boven gehaald. Duizenden kubieke meters grondverzet, die er ook toe moe ten leiden dat de oude Rommel- weel, een meertje van vijftien meter doorsnede dat tot de ruilverkaveling Texels enige duindoorbraak mar keerde, in ere te herstellen. Destijds werd het gedempt en voor land bouwdoeleinden in gebruik geno men. Op de voormalige duintjes ontwikkelde zich struikgewas, dat wordt beschouwd als een storend element in het oorspronkelijke duin landschap. Ook de struiken zullen verdwijnen en het oorspronkelijke reliëf keert zo natuurgetrouw als mogelijk weer terug. De werkzaamheden omvatten de tweede fase van het project Oude Hoorn en wordt uitgevoerd op ini tiatief van Agrarische Natuur- en Landschapsvereniging De Lieuw. Een graafmachine verricht werkzaamheden voor de tweede fase van het project Oude Hoom, aan de oostkant v. De eerste en inmiddels uitgevoerde fase betrof de aanleg van tuinwallen in het gebied langs de Stolpweg. 'Het herstel draagt bij aan de natuurlijke, landschappelijke en cultuurhistorische waarden van het gebied', vertelt voorzitter Dick Drijver. Er wordt niet in het wilde weg met grond geschoven, maar gewerkt volgens een nauwge zet plan dat in samenwerking met adviesbureau GNL is gemaakt en dat is gebaseerd op onder meer een topografische kaart uit 1881. Bij het herstel van de Rommel- weel, oorspronkelijk een zogeheten vloedhaak die is ontstaan bij een duindoorbraak waardoor het zee water 't Zouteland in kon stromen, komt naar schatting 1400 kubieke meter grond vrij, die elders op.het terrein wordt benut om de duintjes te herstellen. De grond wordt ook gebruikt om de bestaande binnen dijk vanaf Alexanderhoeve tot nabij de Watermolenweg te herstellen. De dijk wordt verlengd met 80 meter, waarbij 25 meter aan de oostkant van de Watermolenweg komt, waar bij de weg een soort coupure vormt. De kleigrond voor de bovenlaag wordt van elders aangevoerd. De werkzaamheden gebeuren met toestemming van Staatsbosbeheer en worden gefinancierd met geld van rijk en provincie. De projectnaam Oude Hoorn is met toevallig gekozen. Tot de Friezen het in 1396 plunderden, lag het dorp immers meer oostwaarts. Een gebied vol archeologische rijkdom, dat straks weer een stukje van z'n oorsprong terugkrijgt. De derde fase van het project betreft werkzaamhe den aan de oude sluis bij De Grie. (j eskicigd Marieke Ellen (19) en Maaike Koning (20) hebben woensdag aan het Horizon College in Heerhugo- waard het diploma allround kapster uitgereikt gekregen. Koning is werk zaam bij De Kapper in Oosterend, Ellen bij Kapsalon Henri in Den Burg. Tielemans op kunstveiling Rotaryclub Den Helder houdt zon dag van 13.00 tot 16.00 uur een kunst- en curiosaveiling in het kerkje van Huisduinen. Op de vei ling worden vijf schilderijen van de Texelse kunstenaar Wouter Weer man en twee van Harry Tielemans aangeboden. De opbrengst van de veiling komt ten goede aan het waterproject Sajoca in Kameroen. De schilderijen van Weerman (Texel se landschappen in acryl op katoen) zijn getaxeerd op €950.-, de twee schilderijen van Tielemans (schepen in olieverf op doek) op €3000,-. De kavels kunnen bekeken worden op zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur en zondag van 11.00 tot 13.00 uur. Er kan ook via internet worden gebo den. De stukken zijn te vinden op de webpagina van de club: www. rotary.nl/den-helder/kunstveiling/ Kunstwerkenoverzicht.htm. Een scène uit de klassieker West Side Story. In Cinema Texel draaien deze week twee nieuwe films Het romantische drama Pride and Prejudice gaat over Elizabeth Bennet, een intelligente, hard werkende studente, die niet over trouwen wil nadenken zolang ze nog niet is afgestudeerd. Maar wanneer ze de knappe jongeman George Wickham en de gevoe lige zakenman Darcy ontmoet, wordt haar standpunt op de proef gesteld. Zal ze door hun uiterlijk heen kunnen kijken en hun echte bedoelingen kunnen ontdekken? In de serie CineClassic, waar in Cinema Texel twee keer peer maand veelgevraagde klassiekers nog eens vertoont, draait dinsdag en woensdag West Side Story uit 1961. Het verhaal in deze roman tische musical speelt in New York, waar de rivaliserende straatben des Jets en Sharks het tegen elkaar opnemen. Tijdens de worden de leider van de Jets 0 het zusje van de leider van Sharks verliefd op elkaar, f hun liefde standhouden tuss= alle spanningen en bedreiging®1 Filmgangers die in 1961 zijn geW ren, hebben gratis toegang. Maandag kunnen liefhebber terecht voor een sneak prev^ een voorproefje van een film o pas over enkele weken of™ in de bioscopen komt. W dat is, blijft geheim tot het be? van de voorstelling. Een volled overzicht van de vertoonde staat in de agenda elders ir krant en op de website texelsecourant.nl. Bioscoop B Kiekendief op De Krim is lof10 kerstvakantie gesloten.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2