-zoem Paracentrum liet beslag eggen op huis Landsman liegveldrestaurant Jip?! TEXELSE J COURANT Rechter oordeelt over dwangsom VOLGENS m ?iex never ending story Geknipte; Europese subsidie voor Texelse natuurgebieden Geknipt? Leerlingen Thijsseschool genieten van ontbijt DONDERDAG 4 AUGUSTUS 2005 *man Landsman en Paracen- am Texel (PCT) stonden dins- igmiddag opnieuw tegenover laar voor de Alkmaarse rechter, mei had PCT voormalig werk- imer Landsman gedaagd omdat het concurrentiebeding in zijn itract had overtreden. Dit keer eg Landsman de rechter te »rkomen dat zijn ex-werkgever I5.000,- aan dwangsommen zou n. Het beslag is in afwachting de uitspraak tijdelijk opge- taks had executoriaal beslag had PJ ai leggen op de woning van idsman. Het Paracentrum mocht grond van het door Landsman rloren geding in mei per dag maxi- Lal€1000,- aan beslagen opleg- i,als Landsman werkzaamheden urconcurrent Blue Side Up (BSU) ij verrichten. Het concurrentiebe- uit zijn eerdere baan bij PCT hem dat voor een jaar. lan ontkende via zijn advo- 5 dat hij na het vonnis voor BSU het werk is geweest. Foto's, Erop hij te zien is in een outfit van II zijn volgens Landsmans advo- ilJ. Verhey van vóór het vonnis. volgens PCT was Landsman, Janks het vonnis, dagelijks te bij BSU en liep hij ook rond bedrijfskleding van BSU. 'Hij zit ar zeker niet te ganzenborden.' Tientallen foto's, maar ook e-mail- berichten en getuigenverklaringen moesten dit standpunt van PCT ondersteunen en aantonen dat hij er niet alleen hobbymatig aanwezig was. Zo waren er schriftelijke verkla ringen van twee andere paracentra, waaronder die van Vlieland, waarin stond dat Landsman hen gebeld had om te vragen of zij een Ces sna over hadden. 'En dat was niet voor rondvluchten.' aldus advocaat F. Verduyn van PCT. 'Tot enkele uren voor de rechtszit ting, dinsdag, stond op de inter netsite van BSU nog informatie, inclusief foto's, waarop duidelijk werd dat Landsman de chef para instructeur was', vertelde Verduyn. De internetsite is daarna uit de lucht gehaald, volgens Verduyn 'niet zon der reden'. Volgens Verduyn is ook op de internetsite van de KNVvL (Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart) de naam van Landsman nog steeds gelinkt aan BSU. Ook was Landsman te zien in een TV-journaal toen een parachu tist op Texel was omgekomen en hij werd geïnterviewd voor de loods van BSU. Kapot De advocaat van Landsman pro beerde duidelijk te maken dat zijn cliënt niets fout had gedaan, maar dat hij als 'een autoriteit in het tan demspringen' regelmatig op foto's is te zien en daarom ook was geïn terviewd. Slechts in twee geval len moest Landsman toegeven dat hij na het vonnis in de fout was gegaan. Eén daarvan was een flyer met een afbeelding van Landsman erop. Deze flyer was voor een gratis proefsprong bij BSU. Volgens de advocaat van PCT is Landsman bezig de handel van zijn cliënt Bob Rienks kapot te maken. De stelling van advocaat Verhey dat het beslag op de woning grote financiële gevolgen zou hebben voor Landsman, die zelfs zijn woning zou moeten verkopen, werd ontkend door Verduyn, waarbij hij verwees naar de hoogte van de hypotheek. Verduyn gaf aan deze rechtsgang niet rechtsmatig te vinden, omdat Landsman tegen het eerdere vonnis geen beroep heeft aangetekend. Inmiddels is Landsman met zijn advocaat over dezelfde kwestie een bodemprocedure begonnen, die start op 16 november. 'De uitspraak in een bodemprocedure is echter een vonnis voor de toekomst en is geen uitspraak met terugwerkende kracht', aldus Rienks' advocaat, die stelde dat het paraseizoen nu bijna is afgelopen en dan pas in april/mei 2006 zal beginnen. De rechter zal vonnis wijzen op don derdag 10 november om 13.30 uur. H'i ZEVLIES6H flrcroow 6oes Q ouj'i-zoor nformatieavond oekingssysteem jesverstrekkers die de informa- wond van de VW over het nieuwe ikingssysteem TOR (Texel Online erveringssysteem) willen bijwo- wordt dringend geadviseerd hiervoor op te geven. De avond dt gehouden op woensdag 9 Ember in hotel Den Burg aan de nalaan. Er blijkt zoveel belang- hg voor te zijn, dat er alleen ts is voor mensen die zich heb- aangemeld. Op de avond wordt 3 over het nieuwe systeem Even en kunnen vragen worden Het gaat hierbij uitdrukkelijk in informatieavond en niet om jpussieavond./ toglesverstrekkers waarmee de samenwerkt, hebben onlangs lodiging met aanmeldingsfor- ontvangen. De (schriftelijke) ling moet uiterlijk maandag 7 iber binnen zijn bij het secreta- :van de VW. De eerste helft van lïrond is al volgeboekt en er is nog plaats in de tweede helft, van 21.00 tot 22.30 uur. Het nieuwe reserveringssysteem gaat op 1 janu ari 2006 van start. Het biedt logies- verstrekkers nieuwe mogelijkheden op de website van de WV. "Wij zijn de enige hoofdstad ter wereld waar agenten en onderwij zers hetzelfde salaris hebben als op Texel houdt hij zijn gehoor voor "Dat is toch te gek voor woorden? Al ligt dat ook aan de vakbonden, en niet alleen aan Den Haag." De Amsterdamse wethouder Ahmed Aboutaleb pleit voor een status apar te voor Amsterdam. Daarmee hoopt hij een oplossing te creëren voor het integratieprobleem van de verschil lende bevolkingsgroepen. Hij noemt het daarbij 'te belachelijk voor woor den dan dezelfde wetgeving geldt voor bijvoorbeeld Texel en een paar schapen, maar ook voor een multi culturele stad van 800.000 zielen'. (Het Parool, zaterdag 29 oktober) n de natuur in de Muy (foto) ei VERVOLG VAN PAGINA 1 rmoet het loon van september *tober nog vangen. Een ander is al afgehandeld. Alle tijdelijke ïacten. die liepen tot 31 okto- Die zijn afgelopen en niet ver ia. maar dat houdt puur verband liet seizoen. Het is hier nu hart- rustig. Ik heb nu alleen Erwin dienst. Die heeft een contract 'onbepaalde tijd. Verder werken tijdelijk personeel als het tyer) is. Het dipje in de cashflow id van de week opgelost.' 'Taag is of het restaurant zó IK heeft gedraaid dat er een flow probleem is ontstaan. 'Nee, dat probleem heeft -andere oorzaak, waar ik nu niet n wil gaan. Slecht hebben we aid, maar het is voor ons aanloopjaar met veel kosten en endien was het niet bepaald een k zomer.' I"j het restaurant runnen? 'Ja, *ploitatie blijft in mijn handen.' BSU heeft volgens Beetz beter aid dan verwacht. 'Ik schat #e inmiddels zo'n 60 procent de klandizie van Paracentrum hebben overgenomen en ^ee zijn we dit jaar tevreden. de toekomst moeten we kij- toe we de huisvesting kunnen «teren. We kunnen veel doen hangar, maar de plannen voor anders liggen er al. We hadden Sst pech met de vergunning de portocabins. Pas een week het eind van de termijn gaf de ^nte aan dat de vergunning Geweigerd omdat de plaatsing binnen het bebouwingsopper- Paste. Ze zijn bij de gemeente Voorzichtig geworden. Nu zijn ^tde luchthaven in onderhan- over een plek die wel binnen hsbouwingsvlak past.' Rienks cijfers tegen. 'Het aantal "Sen van BSU is zeker geen *Dcent geweeest en qua omzet ^«dat BSU nog geen 5 procent '2n Paracentrum Texel.' duidelijk is in hoeverre er een s!ussen twee andere bedrijven van Beetz, The Project Key en The Project Office, twee BV's die sinds enige tijd in surceance van betaling verkeren. M. Rikken, woordvoer der van bewindvoerder mr. A.M.B. Jacobs, bevestigt dat er uitstel van betaling is verleend, maar kan niet zeggen hoeveel schuldeisers er zijn. 'We zijn druk doende de boedel te inventariseren. We gaan bezien of er een akkoord met de schuldeisers kan worden bereikt of dat het uit draait op een faillissement. Het kan beide kanten op gaan.' Beetz: 'Wij zijn zelf naar de rech ter gestapt om een surseance van betaling aan te vragen en die is toegekend. Vrij recent hebben we een set back gekregen, doordat een paar opdrachtgevers failliet zijn gegaan en ons niet meer kunnen betalen. Dat heeft een behoorlij ke deuk gegeven in de cash flow. Daarnaast spelen er nog wat din gen, waardoor het in die BV's wat minder gaat.' Volgens Beetz bete kent de surseance niet dat er nu een faillissement volgt. 'Vroeger was een surseance een soort voor portaal voor een faillissement maar tegenwoordig moet je met een goed financieel plan komen om die sur seance aan te vragen.' Bij surse ance wordt de schuldpositie bevro ren op het moment van aanvraag, waardoor schuldeisers tijdelijk geen aanspraak kunnen maken op even tuele tegoeden zolang de surseance loopt. Er wordt en bewindvoerder aangesteld die gaat bekijken om het bedrijf solide genoeg is om door te gaan of dat de stekker er uit wordt getrokken en een faillisse ment wordt aangevraagd. Volgens Beetz is de kans groot dat het goed komt met de bewust BV's. 'The Project Key is een rendabel bedrijf en ik verwacht dat alles weer goed komt.' Hij stelt dat de financiële problemen in beide BV's geen con sequenties hebben voor BSU en het vliegveldrestaurant. 'In principe niet. Al die BV's zijn werkmaatschappijen die aan mijn holding hangen, maar ze zijn dusdanig gescheiden dat het een het ander niet zal beïnvloeden.' Hij stelt dat er 'geen gegoochel met geldstromen plaatsvindt'. Staatsbosbeheer heeft van de Europese Unie via het LIFE-pro- gramma subsidie gekregen om in de Nederlandse duinen zoge noemde natüurherstelprojecten uit te voeren. Voor Texel is het pro ject Muy en Nederlanden uitgeko zen. Nationaal park Duinen van Texel is een Natura 2000-gebied, onderdeel van een netwerk van natuurgebieden die in onderlinge samenhang van groot belang zijn voor de natuur in Europa. Wat er gaat gebeuren, staat nog niet vast. Het maken van het plan is onderdeel van het project. De bevolking wordt bij de planvor ming betrokken, belooft Staats bosbeheer. Allereerst worden met vertegenwoordigers van de partici panten in het nationaal park en ande re betrokken groepen inrichtings modellen gemaakt. Deze worden gepresenteerd tijdens een bijeen komst waar alle belangstellende wel kom zijn en waar de aanwezigen na een discussie hun voorkeur voor een model uitspreken. Op basis hiervan wordt een uitgewerkt plan gemaakt en ook dat zal tijdens een openbare bijeenkomst worden besproken. De bedoeling is dat er eind 2006 een definitief plan klaar is. In 2007 volgt dan de vergunningsprocedure en het vergaren van de rest van het beno digde geld. Het programma LIFE betaalt vijftig procent. In 2008, hon derd jaar nadat is gestopt met het maken van weilanden in de Muy en De Nederlanden, kan met de uitvoering worden gestart. Eerder is na onderzoek onder leiding van Rijkswaterstaat vastgesteld dat het gebied niet weer aan de Slufter zal worden toegevoegd. Verdere ont wikkeling van zoete natuur wordt hier waardevoller geacht dan de ontwikkeling van brakke natuur. De waterhuishouding, de dikte van de humuslaag in de weilanden en de vegetatie van de omgeving zijn in kaart gebracht. Met deze 'bouwste nen' moet het volgens Staatsbosbe heer mogelijk zijn keuzes te maken. Daarbij gelden enkele voorwaarden. Zo moet de waterhuishouding bij dragen aan een optimale natuuront wikkeling, met - 'in het belang van de rest van Texel' - een bijdrage aan het herstel van de zoetwatervoorraad in de duinen. Dit past ook binnen de doelen van het Masterplan Water voor Texel. Daarnaast moet een deel van de weilanden worden geplagd, om zo de oppervlakte van de natte- duinvalleivegetaties te vergroten. De waterlopen moeten worden aange past aan de natuurlijke hoogtelijnen en krijgen natuurvriendelijke oevers. Het gebied blijft toegankelijk voor wandelaars. Daarnaast moet het aantal 'drempels' voor mensen met fysieke beperkingen worden vermin derd. Staatsbosbeheer denkt er bij voorbeeld over om de trap naar de top van de Bertusnol te vervangen door een hellingbaan. Staatsbos beheer verzorgt 10 november op Texel een landelijke perspresentatie, waarin het LIFE-project wordt toege licht. Daarbij dient het Moksloot-pro- ject als voorbeeld van een inmiddels gerealiseerd grootschalig natuurher- stelproject. Dwangsommen op De Krim Opnieuw heeft het college dwang sombeschikkingen uitgevaardigd om illegale bouw op vakantiecen trum De Krim ongedaan te maken Er zullen er nog meer volgen. Bij een controle in het afgelopen voorjaar werd geconstateerd dat ongeveer honderd bungalows op het terrein zonder bouwvergunning waren verbouwd of uitgebreid. In de helft van deze gevallen kon zon der dwangmiddelen worden bereikt dat de overtreding ongedaan werd gemaakt of kon de bouw achteraf worden gelegaliseerd. In tot dus-, .ver twintig gevallen bleek dat niet mogelijk en werd met dwangsom men opgetreden. Verwacht wordt dat dit in nog minstens twintig andere gevallen ook nodig zal zijn, Recentelijk gingen vier dwang sombeschikkingen de deur uit. Die waren gericht tegen een uitbouw van zestien vierkante meter, een schuurtje van meer dan zes vier kante meter, een dakopbouw met een goothoogte van meer dan drie meter en een overkapping van ongeveer tien vierkante meter. De dwangsommen bedragen €100, - of €500, -, afhankelijk van de aard van het bouwwerk. De overtreders hebben allemaal drie maanden tijd om de overtredingen ongedaan te maken. Als ze daarna nog in gebreke blijven, moeten ze betalen. De gemeentelijke handhavers zijn vooral op De Krim actief omdat dit park is uitgeroepen tot 'speerpunt van beleid'. Als alles hier in orde is, zal de aandacht naar andere bunga lowparken worden verlegd. Werkzaamheden aan TESO-haven In opdracht van Rijkswaterstaat is deze week een begin gemaakt met het conserveren van de beweegbare brug van de TESO- haven in Den Helder. Het werk duurt ongeveer drie weken. Gedurende die tijd is de afrit van het fietspad afgesloten. Om die reden wordt ook de oprit van het fietspad op Texel tijdelijk buiten gebruik gesteld. Fietsers kunnen gebruik maken van het autorijdek. Verwijzingsborden en personeel van TESO zorgen voor begeleiding. Voor gemotoriseerd verkeer zijn de doorrijhoogte en -breedte door de afsluiting van één rijstrook beperkt tot 4.20 respectievelijk 3 meter. Het werk maakt deel uit van veel grotere werkzaamheden, waarbij de stalen veerbruggen en de beton nen heftorens van zowel de veer haven in Den Helder als op Texel groot onderhoud krijgen. De werk zaamheden in Den Helder zijn in augustus begonnen. Zodra deze zijn afgerond, wordt begonnen op Texel. Het onderhoud aan de leu ningen van het bovenopstelterrem en de op- en afritten is (nagenoeg) gereed. Om de veerdienst zo min mogelijk te hinderen, worden de werkzaamheden zoveel mogelijk in rustige periodes en 's nachts ver richt. Ze duren volgens planning tot november volgend jaar The Windmill Herald, een krant voor Nederlandse immigranten in Canada, maakt in de editie van 23 augustus in de rubriek ...van stad en platteland melding van de komst van de Dokter Wagemaker. 't HORNTJE - De eerste Texelaars be treden hun nieuwe veer boot, de Dokter Wagema ker. Een moderne mooie boot', zo is de eersteindruk. De bewo ners van het Wadden eiland kunnen met recht spreken over hun nieuwe boot, want de aandelen van de TESO (Texels Eigen Stoomboot Onder neming) zijn voor S0 procent in handen van Texelaars. Jongeren Informatie Punt Smit exposeert in Indonesië Marian Smit uit De Cocksdorp exposeert tot en met 18 decem ber papierwerken in Het Erasmus Huis, het Cultureel Centrum van de Nederlandse Ambassade in Jakar ta. Samen met tien andere beel dend kunstenaars neemt zij deel aan de expositie Papierkunst/Paper Art. samengesteld door kunsthis torica Anne Kloosterboer van het Museum Rijswijk. Alle kunstenaars tonen werken van papier. Enkelen van hen maken hun mate riaal zelf van plantaardige vezels, anderen gebruiken machinaal ver vaardigd papier. Hoewel de kunste naars verschillende achtergronden hebben, zijn zij gefascineerd door papier. Door zijn souplesse, kracht, transparantie en fragiliteit is papier voor hen een onuitputtelijke bron van expressie. Smit maakt sculp turen van Japans papier, dat zij in dunne repen op een voorgevormde structuur lijmt. Deze structuur kan zij vormen van koperdraad, maar bijvoorbeeld ook van dunne plastic slangen. Zij laat zich hierbij inspire ren door de natuur in haar omge ving: de wirwar van takken van een door de wind geteisterde boom of aangespoeld wier op het strand. De andere deelnemende kunste naars zijn Nynke van Amersfoort. Martine Horstman, Couzijn van Leeuwen, Bunny Soeters. Marian Bijlenga, Han Klinkhamer, Nel Lins- sen, Paulo Tarborda Barreto, Jaime van Eijkelenborg en Aliza Thomas. Krentenbollen, bruine boterham men, pindakaas, bananenstroop, vruchtensap en yogidrink zonder suiker. De leerlingen van de Thijsse school kregen woensdag een fees telijk ontbijt voorgeschoteld. Een gezond ontbijt wel te verstaan. Als een van de 1100 scholen in Neder land, maar als enige op Texel, had de school zich opgegeven voor het Nationaal Schoolontbijt, een initiatief van de Stichting Bakkerij Imago en bedoeld om het ontbijt te stimuleren. Landelijk gaat zo'n tien procent van de 'scholieren de deur uit zonder te eten. Op Texel ligt dat cijfer vermoedelijk een stuk lager. Het gratis ontbijt voor de 200 Thijsse-leerlingen werd feestelijk gepresenteerd. Kleurige placemats met puzzels en wetenswaardighe den over brood sierden de tafels, die werden gevuld met uitsluitend gezonde etenswaar. De leerlingen lieten het zich goed smaken

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5