Fanfarekorpsen maken reclame voor zichzelf 'Zware' stukken in Texels eenakterfestival TEXELSE 2 COURANT Agenda <K§r>teso fe, oPIENie Jgdzrg. DINSDAG 8 NOVEMBER 2005 Bewoners van de Texelse Reede leefden zich tijdens sommige stukken uit (Foto Joop Ronimols) Actie Motherhood voor Pakistan Op verzoek van de Pakistaanse ambassadeur komt de stichting Motherhood in actie voor de getrof fenen van de aardbeving in Kashmir, Pakistan. Motherhood stuurt al veer tien jaar wereldwijd pakketten naar kinderen en moeders in oorlogs- en rampgebieden. Voor deze actie wordt Texelaars gevraagd een bananendoos te vullen met noodzakelijkheden, waarbij te denken valt aan: warme kleding en schoeisel (rubberlaars jes, sjaal, muts, wanten, hoofddoek), verzorgingsmatenaal (tandenborstel, haarborstel, kam), schoolmaterialen (schriften, pennen, potloden) en per soonlijke benodigdheden (dagboek, deken, knuffel, rugzakje). De transportkosten bedragen €20,- per doos. De stichting Motherhood ziet er op toe dat de hulpgoederen op de juiste plaats terecht komen. Het verdient aanbeveling met een dikke stift op de doos te vermelden of de goederen bestemd zijn voor een jon gen (boy) of meisje (girl). Daarbij dient ook de beoogde leeftijd vermeld te worden. Inleveren kan tot donderdag 10 november bij: Marjolein Woer- lee, Molenstraat 91 Den Burg, (tel. 310468); Christine Groen, Hoefslag 42, Den Burg, (tel. 315532); Corrie Haarsma, Nieuwlanderweg 12, De Waal, (tel. 317353); Ria van Strien, Koningsweg 78, Oosterend, (tel. 318679). Meer informatie is te vinden op website www.motherhood.nl. Met groot enthousiasme hebben de drie Texelse fanfarekorpsen zaterdag tijdens het negende Fan farefestival in de Burgemeester de Koninghal reclame voor zichzelf gemaakt. Enigszins in problemen gebracht - het ene gezelschap wat meer dan het andere - door vergrijzing en een teruglopend ledenaantal lieten Excelsior, het Koninklijk Texels Fanfarecorps en Door Eigen Kracht op aansteke lijke wijze zien en horen hoe leuk fanfaremuziek kan zijn. Alledrie de korpsen hadden veel werk van hun optreden gemaakt en ook geprobeerd de gebaande paden te mijden en te verrassen met bijzondere muziek. Excelsior, dat al achttien jaar onder leiding van dirigent Betty Bakker staat, opende het festival met vier stukken. Een opvallende compositie was Ferdive- daasje van Leon Vliex, geschreven naar aanleiding van het op jeug dige leeftijd overlijden van een lid van fanfare Euterpe uit Beetster- zwaag. Op de rouwkaart werden de bezoekers van zijn uitvaart uitgeno digd geen bloemen mee te nemen, maar een bijdrage voor het fanfa rekorps. In overleg met de familie besloot Euterpe ter nagedachtenis een muziekstuk te laten schrijven. Gezien de vreugde waarmee de jon gen in het leven had gestaan, mocht het geen treurwerk worden. Vliex heeft geprobeerd diens karakter trekken terug te laten komen in de muziek, die uit zowel grappige, uit bundige als ingetogen fragmenten bestaat. Excelsior slaagde er zater dag uitstekend in die bijzondere mengeling tot uiting te brengen. KTF bracht onder leiding van Astrid Gorter eveneens vier stukken ten gehore. Texels oudste fanfare pakte vooral uit met Rapunzel, waarmee Bert Appermont een compositie wedstrijd won. Het stuk is geba seerd op het gelijknamige sprookje, over een mooi meisje dat door een heks in een toren wordt opgesloten. Het enige bezoek komt van de heks zelf, die langs de lange haren van de gevangene omhoog klimt. Het meis je troost zichzelf met treurige liede ren en trekt daarmee de aandacht van een ridder. Ze worden hevig verliefd en besluiten te trouwen. Tot woede van de heks, die de haren van het meisje afknipt net wanneer de ridder erin klimt. De jongen valt en wordt blind, waardoor hij de weg naar zijn geliefde niet meer terug kan vinden. Maar wanneer hij na lang zwerven haar klaagzang weer hoort, genezen zijn ogen dankzij haar tranen. KTF maakte er een fraai intermezzo van, mede dankzij de gevoelige wijze waarop Lody van der Wulp tussen de muziek door het sprookje vertelde. Ook DEK en dirigent Ed de Boer waren uitstekend op dreef, in uit eenlopende stukken als het swin gende Castles in Spain van R. Beek en J. Mabaar, het exotische The lion sleeps tonight (in een arran gement van Lieuwe de Jong) en het doldwaze Carnaval Festival van Toon Hermans (arrangement van George Moreau). Dat het Hoornder korps over talent beschikt, werd duidelijk bij de vertolking van Mor- ricones Melody (arrangement van Roland Kernen), waarin altsaxofo nist Martine Berbée en trompettist Hessel van Faassen mooie solo's lieten horen. Voor groot enthou siasme zorgde DEK met Heb je even voor mij, een megahit van de Nederlandse volkszanger Frans Bauer. Een groep bewoners van de Texelse Reede, ook wel bekend als De Fanclub, rees op van de eerste rij en leefde zich uit in een dans. Een aardige afsluiting vormden de stukken waarin de drie korpsen hun krachten bundelden en een mooi vol en krachtig geluid ten gehore brachten. Piet Schneider, die het festival wederom op aanstekelijke wijze aan elkaar praatte, vertelde met Excelsior-lid Joop Noom van mening te zijn dat KTF, DEK en Excelsior veel vaker samen zou den moeten optreden, een pleidooi dat door het publiek met een luid applaus werd ondersteund. Afzonderlijk zijn de korpsen te beluisteren in hun winterconcerten. DEK bijt op 11 februari het spits af in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild, Excelsior speéft op 11 maart in De Bijenkorf in Oosterend en KTF besluit de serie op 18 maart in de Burgemeester de Koninghal. Trouwring op TV Het opmerkelijke verhaal van de ver loren gewaande trouwring van wijlen Ben Witte, die vorige week na dertig jaar plotseling opdook in de moes tuin van Hoornder Kees Buijsman, heeft ook de aandacht getrokken van het televisieprogramma Hart van Nederland van SBS6. Een camera ploeg heeft vandaag (dinsdag) Den Hoorn bezocht en zendt het item waarschijnlijk vanavond nog uit. Het programma begint rond 22.30 uur. Bazaar NH kerk De bazaar die vrijdag in de hervorm de kerk in Den Burg werd gehouden, heeft bruto €5500,- opgeleverd. Dit bedrag komt ten goede aan het res tauratiefonds. Na een drukbezochte bingo werden 's avonds de prijzen van de loterij getrokken. De eerste prijs (een digitale camera) ging naar de familie Tromp. De tweede prijs (een magnetron) werd gewonnen door de familie Kooiker. De strijk plank, de derde prijs, ging naar de familie Den Braanker. Dinsdag 8 november: Op de atletiekbaan in Den Burg begint om 19.00 uur een coopertest, geor ganiseerd door Sportservice Texel en Atletiekvereniging Texel. Deelname is gratis en staat open voor iedereen. Om 19.30 begint in de brandweer kazerne aan de Bernhardlaan in Den Burg een informatieavond over het PHH-gebouw. In Tusse de Banke op de Groene- plaats in Den Burg begint om 20.00 uur een bibliotheekavond van de His torische Vereniging. Ook de afdeling stambomen komt er bijeen. Cinema Texel vertoont Pride Preju dice (aanvang 20.15 uur) en The West Side Story (20.30 uur). Woensdag 9 november: Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een introductieles golf gegeven. Het rooms-katholiek Vrouwengilde eet vanavond in het Proefkonijn aan de Emmalaan in Den Burg. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur de voorstelling 'Ken Kan' van Rob van de Meeberg. Cinema Texel vertoont Het paard van Sinterklaas (aanvang 15.00 uur), de Nederlands gesproken versie van Wallace Gromit (15.15 uur). Pride Prejudice (20.15 uur) en The West Side Story (20.30 uur). Donderdag 10 november: In het kader van de jaarlijkse dor penronde vergadert het college van burgemeester en wethouders met de dorpscommissie van Oosterend. Aan vang 19.30 uur. Cinema Texel vertoont Pride Preju dice (aanvang 20.15 uur) en The Long Weekend (20.30 uur). Hoogwater te Oudeschild Di. 08 11.40 en - u. Wo. 09 00.24 en 13.00 u. Do. 10 01.34 en 14.20 u. Vr. 11 03.00 en 16.00 u. Za. 12 04.25 en 17.30 u. Zo. 13 05.35 en 18.37 u. Ma. 14 06.40 en 19.45 u. Di. 15 07.40 en 20.36 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 6 november op om 07.45 uur en gaat onder om 17.03 uur; vrijdag 11 november doodtii; woensdag 9 november eerste kwartier. Vrijdag 11 november: C Sintemaarten Wc In kantine De Spil in Den Hoorn begi om 20.30 uur de algemene ledern» j gadering van ZDH. Vandaag en morgen wordt in Qua tion Plaza in Den Burg het popfesti* WET-live gehouden. Aanvang 21.1 inst :'3I Cinema Texel vertoont Pnde Pn *9'; judice (aanvang 19.00 en 21.30 im Johan (19.15 uur) en The Long W& end (21.45 uur). tfin TESO zet vrijdag en maandag t; e pi 9.30 tot 16.00 uur een extra boot r De veerdienst verzorgt dan ieder fa ^ai uur een afvaart, zowel vanuit Di Helder ais vanaf Texel. Er word geen wachttijden verwacht. Var november tot en met 31 december op elke dag van de week het da"; rief van kracht Meer informatie ori de veerdienst is te verkrijgen via n 369600 of website www.teso.nl. !TC0! fin n di TEXELSE0COUR Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.rfp Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl i aanbiodlnoandn locD-issIng da Regalen voor hal Advc-rt «'«J. Slicnting ROTA. gevestigd te Amsterdam, i 11161 Kc-oDdanafr' en f&i Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar €34,65 33,05 (automi Per jaar 67,50 65,35 (automi Bij verzending naar het buitenland zipa tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vor afloop van de abonnementsperiode. \\7at ik zeggen Motherhood Ik sprak vandaag met Christi ne Groen. Zij zamelt op Texel de bananendozen met kleding in voor Motherhood, voor de slachtoffers van de aardbeving in Pakistan. Bij de tsunami-actie in januari stroom den de dozen binnen. Toen waren op heel Texel geen dozen meer te krijgen. Motherhood ncht zich dit maal speciaal op de kinderen van Pakistan, die soms geen kleding aan hun lijf hebben; laat staan dat ze voorbereid zijn op de komende win ter. Christine vertelde me dat er nau welijks dozen worden ingeleverd. Ik wist niet wat ik hoorde. Zijn we ram penmoe? Hebben wij het zo slecht, dat we geen (gedragen) kinderkle ding kunnen missen? Geen zeep en kammetje kunnen kopen voor een kind ver weg, dat de winter ingaat zonder een dak boven het hoofd? Kom op mensen. Dit laten we toch niet gebeuren? Ga aan de slag. Vul desnoods samen met familie of de buren zo'n pakket. Stel anderen voor de bijdrage voor het transport samen te delen. Deel nu met een kindje aan de andere kant van de wereld. Alle overvloed die in december naar je toekomt, voelt dan vast beter. Esther Schilling, Den Hoorn. Wandeltocht Wandelsportvereniging Het Gouden Boltje houdt zondag op de zuidpunt van Texel de najaarswandeltocht. Gestart wordt tussen 13.00 en 14.00 uur bij het Havenrestaurant op de veerhaven. De tocht voert langs De Petten en het duinpad langs Loodsmansduin. Deelnemers kun nen kiezen uit de afstanden 5,10 en 15 kilometer. Deelname kost €3,50 met en €2,10 zonder herinnering. Leden van de vereniging genieten €0,80 korting. De volgende wandel tocht is de winterwandeltocht op 18 december. Hiervoor inschrijven is mogelijk bij het finishlokaal van de herfstwandeltocht. Meer informatie over de vereniging is te verkrijgen via tei. 313740 of op website www. hetgoudenboltje.nl. Weel en Boon op weg terug Martien Boon en Cees Weel heb ben tijdens de speelavond van bil jartvereniging De Doorstoot uit De Cocksdorp laten zien dat ze weer in hun oude vorm steken. Waren ze het seizoen matig gestart, nu wisten ze al hun partijen te winnen. Boon had tevens de hoogste serie van de avond (11). In een zinderende partij wisten Joost Smit en Raymond Steenhuizen niet tot een overwinning te komen en moesten de punten delen. Uitslagen: M. Boon-R Steenhuizen 4-0, W. Homan-C Weel 0-2. Th. van der Stroom-R Zijm 0-4. E. Boon-M. Boon 0-4. J. Smit-R. Steenhuizen 3-3, T. van der Stroom-W Homan 4-2. P. Zijm-C, Weel 2-4, J. Smit-W. Homan 2-4, T. van der Stroom-E. Boon 2-0, R. Steenhulzen- P. Zijm 0-4. Bowling Mede dankzij Martien Roeper, die scores van 201 en 190 behaalde, wist zijn team TZN in de donderdag league van de bowlingcompetitie te winnen van Santa Fé. Trijn Stiggel- bout gooide weliswaar een mooie serie van 700, maar niet kon voorko men dat haar team met 2-3 het schip inging. Doordat Badweg Sportief een lesje kreeg van De Jutter klom TZN naar de eerste plaats van de ranglijst. Tweede staat Visvogels, dat door goed gooien van Peter Bon- gaards geen punten cadeau deed aan tegenstander De Stumpers. Uitslagen: Café 't Dorp-Schouwstra 1-4: Paal 19-Som- meltjes 5-0; De Koogel-Team 12 4-1. Stand: 1.TZN 18; 2.Visvogels 17; 3. De Koogel 17, 4. Badweg Sportief 16; 5.De Jutter 16; 6.Paal 9 16; 7.Café 't Dorp 14; 8.Schouwstra 13; 9.Sommeltjes 10; 1.Santa Fé 9; 11.Team 12 3; 12.De Stumpers 1 Eerst Het wringt al een paar weken. Ik wou het er niet over hebben, maar het loopt me uit de hand. Ik houd het met meer. Het is immers bij de wilde knorhanen af? In september al liggen de chocoladeletters hoog opgestapeld in een kartonnen schap in de winkels. Heel strate gisch, zeg maar gewoon voor de benen, ongeveer in het midden voor de wachtende rij voor de kassa. Je móet ernaar kijken, of je wilt of niet. En al ben je nog zo teuge, je wilt toch wel weten of de letters die Sint je straks moet schenken wel allemaal aanwezig zijn én in de goeie smaak. Moet je ze alvast aanschaffen of wachten tot na de intocht? Het zou toch bitter zijn als op jouw moment suprème alle melk al op was. Dapper weersta ik de verleiding. Aan tafel begin je ook pas te eten als iedereen zit en de gastheer het sein geeft. Maar Sinterklaas dob bert nog ergens halverwege voor de kust van Frankrijk. De kerst man, die nieuwkomer uit Ame rika, is zo mogelijk nog verder uit de buurt. Sleutelt ergens op de Noordpool nog met rode wangen aan zijn ingewikkelde johojohooo- tekst. Zijn slee staat bij de garage voor een onderhoudsbeurt en de helft van de rendieren is net voor het seizoen nog even op familie bezoek in Lapland. Hoe komen dan al die ballenkristallenglim- mendeverwarmendesfeerverho- gende kerstattributen dan nu al in de winkels? Welk vervoersbedrijf schiet onder de rendieren van Santa en stoot het marsepein uit de mond van de Pieten? Was Horszei een aantal jaren geleden met zijn steeds herhaalde kreet: 'Denk eraan, het is eerst Sinter klaas en dan pas Kerst' een roe pende in de woestijn? Even heeft het geholpen, wisten we wie op welke datum toegezongen moest worden, maar intussen zijn we weer in het slop van seizoensver warring beland. En dat terwijl het zelfs nog Sint-Maarten moet wor den. 11 november, 5 december, 25 december, is de dag dat...? Joost mag het weten. Pien Verberg Verhuizingen, scheidingen, bui tenechtelijke relaties en ander menselijk leed voerden de boven toon bij het eenakterfestival dat zondag in Klif 12 in Den Hoorn werd gehouden. Het was mooi te zien hoe de zeven deelnemen de groepen de soms emotionele scènes zeer divers hadden geïn terpreteerd. Daar kwam bij dat de kwaliteit van het gebodene over het algemeen hoog was. Het is jammer dat maar zo weinig mensen de moeite hadden geno men het festival bij te wonen. Zij krijgen zondag een tweede kans, als het hele programma wordt herhaald. De diversiteit aan stukken maakt het moeilijk vergelijkingen te trek ken. Bovendien zou het niet correct zijn alle plotlijnen uit de doeken toe doen en daarmee de verrassing weg te nemen. Maar als de in dit festival getoonde stukken de toon zetten voor het komend toneelsei- zoen, staat het Texels publiek nog wat te wachten. Opvallend was dat de meeste deelnemers hadden gekozen voor kleine bezettingen. Slechts bij twee stukken kwamen vier spelers op het toneel. Daar naast werden twee dialogen en twee monologen gespeeld. Met name de dialogen toonden problemen in de huiselijke sfeer, waarbij stevig en modern taalgebruik met werd geschuwd. Vermeldenswaard waren de monologen van Sarah Eshuijs en Jan Wijkstra. Zij speelden beiden een eigen tekst, onder regie van Aris van Zeijlen. Met name Eshuijs bleek daarbij over een bijzonder sterke mimiek te beschikken. Wat spelers betreft, was het festival vaak een feest van herkenning, al waren er naast de verschillende rou tiniers ook enkele nieuwe talenten te bewonderen. Ook hadden alle groepen veel werk gemaakt van het decor. Met beperkte middelen werd zeven maal een compleet nieuwe scène gebouwd. De meest opvallende prestatie was misschien wel de voorstellingen van 't Amateurtje. Beperkt dit gezel schap zich in de reguliere voor stellingen voornamelijk tot minder prententieuze blijspelen, voor dit festival was de keus gevallen op Moederfiguur van Alan Ayckborn. In een opvallende regie van Roel de Waard lieten Karin Gaasbeek, Ada Nooy en Gooitzen Kedde zien hoe makkelijk het is terug te vallen in kinderachtig gedrag. Dat niet alle stukken door iedereen even aantrekkelijk of boeiend wer den gevonden, is misschien juist de charme van een dergelijk festival. Wie wil zien hoe een flinke groep plaatselijk talent zijn beste beentje voorzet, zal een of twee lastige tek sten graag voor lief nemen. Dankzij de vlotte decorwisselin gen tussen de stukken door en het laten vervallen van één grote pauze duurde het festival precies vier uur. De presentatie was in handen van Joke Geldorp, maar zondag wordt de tweede aflevering door iemand anders aan elkaar gepraat. Simone de Wit tussen zwemtoi Zwemster Simone de Wit In zaterdag en zondag bij Gfl Prixwedstrijden in Dordrecht!) 7.1(- krachten gemeten met diet (internationale toppers als M leen Veldhuis en Chantal Gio Voor deze wedstrijden wase beperkt aantal startplaats beschikbaar, die op uitnodig werden vergeven. Zaterdag kwam de 20-jarige Te* uit op de 100 meter vrije een regelmatige race, met eer val van slechts één seconde op tweede 50 meter, behaalde zj haar tijd van 1.02.91 minuter 44ste plaats in een veld van deelnemers. De 50 meter vlin slag legde ze af in 0.33.41,? voor de 64ste plaats tussen deelnemers. Zondag mocht De Wit op meter rugslag in de snelste starten en kwam ze niet verde'i een 28ste plaats (0.34.04) tus 42 deelnemers. Ten slotte zwch de 200 meter vlinderslag. Ze vd fouv de haar beste seizoenstijd en» "aee daarmee maar een paar tiende" een seconde langzamer dan f persoonlijk record. De 2.46.97' tussen 17 deelnemers goed de elfde plaats. Concluderend' ze tevreden over haar vemd# op de 100 en 200 meter, v dicht in de buurt van haar lijke toptijden kwam. De wedstë over 50 meter verliepen bedud minder succesvol. Wouter Dogger (20) en Jolanda Strien (16) deden zondag in Za dam mee aan het Sprintgala. Dot kwam uit op de 50 meter rugr en behaalde bij de heren-sent in een tijd van 0.30.89 de plaats. Op de 100 meter wisse* werd hij tiende in 1.15.02. Zijnts prestatie leverde hij op de 50 m vrije slag. Zijn tijd. 0.25.46, W hem de derde plaats op. VanS kwam uit op de 100 meter slag, die zij zwom in 1 prestatie was goed voor de S plaats bij de dames-senioren) de 50 meter schoolslag we* vijfde in 0.39.98. Op de 50 vnje slag (0.31.52) werd ze op" zesde. 'STIt

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2