Voor de punten doet een Wampexer alles 24 uur lang fietsen, lopen, zwemmen, roeien en klimmen 5 COURANT TEXELSE DINSDAG 8 NOVEMBER 2005 stond tijdens de Wampex het teken r liep ik dus, midden in de Slufter, het water tot boven navel met in m'n armen onze tandem krampachtig boven ter houdend. Letterlijk het dieptepunt van een lange speur- tit, die zaterdagmorgen vroeg begon bij paal 28 en waarbij Iverwege de Sluftergeul moest worden overgestoken. Toen janisator Kwapsma dit onderdeel van de Wampex had uit zet, was het kennelijk eb geweest, nu stroomde het water achter in de inham. Een avontuurlijke opdracht, maar wel itje die ervoor zorgde dat team 30 waarvan ik deel uit- akte een duikeling maakte in het klassement. rdat driekwart van mijn oude tijdens de aanmelding niet xel of geblesseerd was. leek iname aan de Wampex er voor dit jaar met in te zitten. Maar collega Ed Witte anderhalve kgeleden vroeg of ik een vrijge- ren plek in zijn team wilde opvul- nam ik de uitdaging alsnog Zo meldde ik met samen met '.vee Marjannen (Hoogerheide Vcolay) en Ed in een bomvolle ie van Texel'94, het traditio- vertrekpunt van de Wampex. burgemeester Joke Geldorp deelnemers aan deze jubileu- itie een hart onder de riem Ik hoorde haar zeggen dat pexers worden getest op uit- dingsvermogen, behendigheid, en sluwheid, humor, algemene ms, groepsproces, strijdlust en frenngsvermogen moeten heb- Dat vergt dus bovenmenselijke rteiten, zeker omdat we het niet fl tegen elkaar opnemen, maar ad worden gestuurd door een ndraadse organisatie, die op lei manieren probeert het zelf- rauwen van de deelnemers een te bezorgen, maar er gelijktij- in slaagt hen de veelzijdigheid ons melden bij posten Klaas van der Duim en Adrie Westerlaken. De schoenen kunnen uit, want met de twee meegebrachte scheppen moet een-prutsloot worden uitgebaggerd, waarbij de sloot uiteraard net iets te diep is gebaggerd en er weer wat van die stinkzooi terug moet worden gestort. Vervolgens naar Van der Craatsweg nummer 3. Ja, ja. Marjan Hoogerheide herinnert zich vaag een pad in de Dennen, maar waar precies? We sturen de tandem het bos in en komen uit bij een poppen huisje, waar een stem uit een walkie talkie ons opdraagt om Sint Maar tenliedjes te zingen. Ach, voor pun ten doe je alles. Bij hoeve Heidehof is een schaftkeet omgetoverd tot loket waar we een aanvraag moe ten doen voor een kapvergunning. Niemand minder dan de Bowema's moeten deze goedkeuren, dus de afgifte gaat gepaard met hilariteit en geduld, want de procedure moet correct worden gevolgd en met veel stempels. Als de lijst is goedge keurd, mogen we deze aan het andere loket, de achterkant van de keet, inleveren. Op de volgende opdracht een afbeelding van Boer Koekoek, wat botjes en gras, ofwel: PMlaai jubilcumdiner luisterde de 25ste editie op schoonheid van het eiland te cegint vrijdagavond al bij het van de eerste foto van de draad, waarvoor Kwamps- to'n vijftig bankjes verspreid het eiland had vereeuwigd, boodschap moet een afknap- ójn geweest voor onder meer Kooiman, die als lid van het ienfokkersteam vooraf het *ht had opgevangen dat de fenstoelen van de ANWB dit «rode draad waren. De laatste sn had deze Wampexers tijdens «ningen over' het eiland zich Paddenstoel in het geheugen «t en er zelfs een computer end van gemaakt, dat hij bij droeg. Helaas Piet, misschien «d jaar... Maar ook onze groep de grootste moeite met het sbrengen van de bankjes die de Prutsloot eindelijk de eerste opdracht, «envelop komt een groen stuk- 1*er, dat in vieren is gescheurd, «ar deze bestemming.' Na '9epeins valt het kwartje. Het *was vierkant, maar ook stuk. jH&ante Stuk. Waar ligt dat "'eer? O ja, het volleybalveld. de Dennen dus, waar we de kruising Koekoeksweg-Botgras- weg. Daar worden we het moun tainbikepad opgestuurd, waar een groepje jongelui ons kapjes voor de ogen geeft en we zonder enig zicht langs een touw door het bos worden geleid. Of we maar even de voorwerpen die we voelen wil len onthouden. Het begint met een zak met daarin een zachte sub stantie, wat we herkennen als een pak zuurkool. Het tweede voorwerp ontsnapt bijna aan onze aandacht, maar Ed herkent het feilloos als een beugel BH. vervolgens passeren we een diepvrieskip en een zakje met iets zachts erin, wat we niet her kennen als brie. Na nog een pop petje en steeksleuteltje 9 te hebben gevoeld melden we ons af en zetten na weer een cryptisch raadsel te hebben ontcijferd koers naar de dépendance van Bloemwijk, waar bij we onderweg links en rechts voorbij jakkerende Wampexers en automobilisten tegenkomen. In de Rovershut worden we opgewacht door topschakers van En Passant, die ons spel beoordelen op strate gie en tactiek. De moed zakt mij in de schoenen als ik tegenover Jaap Dros wordt neergezet. Al snel beland ik in een hopeloze stelling, maar als door een wonder levert het slagveld op het bord mij toch nog een remise op, wat Jaap beloont met negen punten en mij voor even de status van topschaker oplevert. Onder de indruk is onder meer Nanning Kik kert, die als lid van de schaakclub een nederlaag moest incasseren, maar tot mijn verbijstering net als ik negen punten had gekregen. Paardenstal Het eerste blok bracht ons ook naar Hotel Californië, waar Erna Tromp zich de rol van heks had aangeme ten en onze creativiteit op de proef stelde, waarna we bij het voor mij volslagen onbekende Studentenpad langs het oude Blindenpad met een botte zaag stukken hout van een boomstam moesten zagen. Waar wij moeite moesten doen om één plak van de paal te scheiden, vertelden posten Erik Bakker en Theo Hin dat de gebroeders Kikkert er zeventien hadden afgezaagd. Maar wel met een ode aan de Wampex te bren gen. We maken er het beste van en de twee meisjes die tot jury waren gebombardeerd, belonen het met vier van de vijf haalbare pun ten. Daarna begint onze geoliede machine te haperen. Een foto van een bord aan de dijk met de mede deling dat we de post 1750 in de richting van de pijl konden vinden, brengt ons op een dwaalspoor. Met wind mee zijn we snel in Oude- schild, maar het bewuste bord is nergens te vinden. Dan maar terug naar de PH-polder, waar het bord aan de dijk even voorbij het gemaal bleek te staan, wat ik me met enige schaamte achteraf ook wel herinner. Wellicht nog dommer is dat we twee keer de post bij de Redoute zijn voorbijgefietst. Van posten Klaas en Adrie mogen we in een soort kano langs rietkragen een rondje pedde len rond het eiland van de ooit afge graven vesting, wat in het donker een bijzondere ervaring is. Met een nat achterwerk en modder tussen de tenen, hijsen we ons weer op de fiets. Een zakje popcorn verwijst naar het (maïs)Doolhof, waar ons een wel heel bijzondere ervaring wacht: de steile helling in het bos- sie is feériek verlicht en tot sjoelbak omgetoverd, met beneden tussen gestapelde strobalen de gaten 1, 2, 3 en 4. Door op een sleetje naar beneden te glijden is het aan de Wampexers de kunst om in de ver schillende gaten te glijden. Op het natte zeil gaat opnieuw de broek uit en glijden we met een noodgang naar beneden. De schoonheidsprijs die post Kees Dros en zijn maten ons beloven gaat aan onze neus voorbij, zelf beland ik tegen de stro balen, maar Marjan Nicolay glijdt dermate hard in de '1'dat het hout werk het krakend begeeft. Overnachting Met dit succes op zak koersen we met het ijsblokje dat we van Kees krijgen naar de oude ijsfabriek, tegenwoordig Vissers Bouwbedrijf. Daar mogen we met autobanden een uitvergrote versie van het spel zijn uitgezwaaid door Joke Geldorp zet het duo Boom en Blom koers naar zee. Toch naar Vlieland? Als de veerhaven van 't Horntje opdoemt, wordt er aan boord gespeculeerd over een nachtje aan boord van de Dokter Wagemaker. Als de Emmie vervolgens naar de NlOZ-haven vaart en we twee bussen zien, is dui delijk dat onze overnachtingsplaats elders op het eiland ligt. Helemaal aan de andere kant van het eiland blijkt dat Johanneshoeve te zijn, de schuur van Nico Roeper. Hon gerig en vermoeid draagt Van der Vliet ons op om op de betonvloer kwartier te maken. Terwijl iedereen zich afvraagt waar de traditionele stamppot en het bier zijn gebleven, gaat de schuifdeur open en klinken óóóh's en aaah's als zich daarachter een feestelijk verlichte zaal blijkt te bevinden, met fraai gedekte tafels en de posten in witte hemden met vlinderstrikken zich de rol van kell- ner hebben aangemeten. De sfeer wordt compleet als Wim Beerling piano begint te spelen. We genieten van een heerlijk nasimaal, waarna het licht uitgaat en op twee wagens het met sterretjes versierde dessert wordt binnengereden. Het zeker half zes als we de slaapzak opzoeken en huzarenstukje worden verricht Boven het zwembad Sir Robert Peel, kanoën langs de Postweg, een behendigheidsoefe ning in het zwembad van De Krim en het vinden van Sommeltjes op de Lemoensberg aan ons voorbij Waar we in blok één en twee nog In de Thijsseschool mocht het 25-jarig jubileum op creatieve wijze worden geuit. een nieuwe lintzaag, die dermate heet was geworden dat hij daarna onbruikbaar was geraakt. Zonder één noodbrief te hebben geopend, haasten we ons naar de nieuwe paardenstal van hoeve Vrij en Blij, waar we helaas een paar minuten te laat binnenkomen, maar wel de op één na hoogste score noteren en onder het genot van koffie bijkomen van het eerste blok. Op een enkel team na, biijken de meeste Wam pexers niet ontevreden. Dwaalspoor 501-1,5 is rond half twaalf onze eerste aanwijzing voor het tweede blok. 501, heeft dat niet met dar ten te maken? Achteraf horen we dat Wampexers hebben geprobeerd Texelse darters uit bed te bellen. Teamlid Marjan Nicolay weet beter. 'De Pontweg, is dat niet de N501 en die 1,5, is dat niet een kilome terpaaltje?' Zonder enige aarzeling bestijgen we de tandem en zetten koers naar de Prins Hendrikpolder. Vanuit de beschutting van de Den nen staat er in het open veld een dikke bries en merken we dat het flink is afgekoeld. Echt Wampex- weer, denk ik, terwijl ik mezelf warm probeer te fietsen. Het paaltje 1,5 blijkt bij hoeve Gerardus Majella te staan, waar we de opdracht krijgen om een biet uit te hollen en op de melodie van een Sint Maartenliedje Wampexers luisteren naar de opdracht van 'heks' Ema Tromp. spelen waarbij zeven rondjes rond palen worden geplaatst, waarbij ons gestuntel met satanisch genoe gen wordt bekeken door post Theo Hin en André van der Vliet. Met alleen een telefoonnummer rijden we richting Oudeschild en nadat het antwoordapparaat muziek van het Visserskoor heeft afgespeeld, melden we ons in 't Skiltje. Tijd voor een puzzeltocht door het gebied bij De Schans is er met en afgepeigerd melden we ons bij de TX10. Het is dan half drie 's nachts en nadat we Kees Jaap Harting en Swier Oosterhuis Kikkert de autobanden op volgorde leggen. Kwapsma bekijken hoe de gebroeders we van Kwapsma mogen 'uitslapen' tot half acht. In zo'n rumoerige en half verlichte zaal komt van slapen niet echt veel, maar redelijk uitgerust stappen we zaterdagmorgen op de tandem, op weg naar weer de eerste post. Een tekst over kampeerders die elke paar dagen hun tent verzetten om het gras te sparen, brengt ons naar natuurkampeerterrein NTKC tegen over de Sluftervallei. Post Dirk Eel- man stuurt ons naar paal 28, het begin van een route door de Slufter. Onderweg staan foto's, die verwij zen naar straatnamen. Vier huis jes naar Vierhuizen, een Afrikaanse munt (Krugerrand) naar de Rand weg, etc. Na een wilde fietstocht over duinpaadjes, komen we bij de geul van de Slufter. Het is de bedoe ling dat we die met fiets en al over steken, maar het water staat der mate hoog dat we besluiten om te keren. Maar als we kort daarop het team Goënga met kleren nog aan en hun ATB-fietsen boven het hoofd een geul zien oversteken, besluiten we het er ook op te wagen. We gaan net niet kopje onder en komen uit bij het eindpunt aan de Sluftertrap. Maar tot onze verbazing is er geen post, springen weer op de fiets en meldden ons maar weer bij Dirk. 'Ik had toch gezegd dat jullie hier terug moesten komen.' Van verbouwe reerdheid fiets ik de verkeerde kant op nadat een Russische tekst ons naar de vuurtoren heeft verwezen. Op de trap omhoog moeten we andere vuurtorens zien te herken nen, wat ons en vele andere Wam pexers moeizaam af gaat. Door tijd gebrek gaan de speelgoedauto's bij in de top meededen, maken we na blok drie een duikeling in het klas sement. Na een flinke trap vanaf de vuurtoren naar hoeve Lou Christy, komen we in de koeienstal van de gebroeders .Van Exel bij van de vermoeienissen. We blijken niet de enigen die in de Slufter aan het modderen zijn geweest. Lek Al bij vertrek van het erf geeft de achterband van de tandem het op. Al pompend weten we nog net Den Burg te bereiken, waar we de tandem omwisselen voor twee herenfietsen en aan blok vier begin nen. Een pretblok, waarbij we ons niet langer hoeven af te beulen op de fiets, maar de posten dicht bij elkaar liggen. Enkele bijzondere posten: een setje kaarsonderde len brengt ons naar Ambachtscen trum Texel, waar we moeten raden welke Texelse producten er niet zijn gemaakt. De meeste noteren we, maar de grootste - tante Door Schrama in klederdracht in levende lijve - zien we over het hoofd. Een CarToon verwijst ons naar de Eyer- coogh, waar we de opdracht krijgen de bedden te verplaatsen naar de nieuwe locatie. Uit hoofde van haar functie biedt Marjan Nicolay enig verzet, maar uiteindelijk zwicht ze onder de druk van het team. Met een spiraal overdwars op de baga gedrager heb ik de hele breedte van het fietspad nodig. We maken het bed op in de Say-O-Keet aan de Haffelderweg. waar jurylid Kees Bakker tijdens de inspectie voor enkele minutieuze oneffenheden punten in mindering brengt. Muziek van Frans en Lies stuurt ons naar de Groeneplaats, waar we met zomer- mode op een aanhanger als catwalk een wintermodeshow opvoeren. We haasten ons naar de Thijsseschool om met papier, karton en lijm een creatieve impressie te geven van 25 jaar Wampex. Daarna prijzen Ed en ik ons gelukkig met twee meiden in onze groep die van stroken uit een plastic tas een das kunnen breien. Niet ontevreden over het verloop van het vierde blok begeven we ons moe maar voldaan naar manege Akenburg, het traditionele eindpunt waar bier en patat rondgaan. Met 423 punten eindigen we op de 18de plek, nog net in linkerrijtje. Even leek het erop dat het team TESO met de overwinning aan de haal zou gaan. maar - in tegenstelling tot hun eigen telling - bleek de ploeg van Menno en Otto Goënga, Rien Brouwer en Niels Jimmink 529 pun ten te hebben, 17 meer dan TESO. Na een veel te lange toespraak van de eerste Wampex-winnaar Andrew Albers neemt Wally van Beek het woord en vertelt hoe hij op slinkse wijze achter de e-mailadressen van de deelnemers kwam, waarna hij een inzameling hield en de jubile rende Kwapsma een eetbon van €360,- kon overhandigen. Een wel verdiend cadeau. Gerard Timmerman Uitslag: Klassering, groepsnummer, naam en score. 1. (31) Goënga 529, 2. (24) TESO 512, 3. (27) Rouwenhorst 493. 4. (28) 4. Kooger (492), 5. (8) Joling 489, 6. (23) Kikkert 481. 7 (12) Eel- man 480. 8. (15) Stoop 479. 9. (26) Van Beek 473, 10. (25) Dadagogo 467. 11 (1) Van Sijp (457), 12 (22) Zoetelief 454. 13 (18) Scha penfokkers 45114 (3) Zoetelief 428. 5. 14 (5) Witte 428. 15 (34) Venneker 426.16 (9) Kuiper 424. 17. (30) Witte 423, 18. (14) Wetenkamp 416. 19. (36) Wetsteen 415, 20 (4) Bartiorst 404, 21(32) Kuip 394. 22 (20) Saai 385. 22. (21) Duinker 385, 23. (2) Euro Café 383. 24. (13) Mantje 381, 25. (29) Kalverboer 379, 26. (16) Vermuë 359, 27 (7) VW Texel 358, 28. (10) De Ridder 351, 29. (33) Kooiman 342, 30. (35) Zandbank 321, 31. (6) Zuydweg 309. 32. (19) Pierlola 308, 33. (17) Mosk 279, 34. (11) Van der Sar 257 Opperste concentratie bij Rien Brouwer en Niels Jimmink tijdens het spiraalspel.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5